Nederlander eet (te) vet Zomer komt snel terug Kans op langdurige staking MELKPRIJS GAAT MAANDAG ILLEGAAL OMHOOG bont lekker lui k Treffer Griekse kolonels bemoeien zich met het menn OPRUIMINGSSLAG BEGINT VANDAAG zonteur pilzen Veel tijd- en geld verlies voor automobilist door wegversmallingen BOMEN AAN DE KETTING NAMAAKTANK BEGEEFT HET 153 gram vet per dag per inwoner Belgische protestanten keuren acties Ierse protestanten af Zware stookoliën weer duurder Rantsoenering Hard tegen hard Rechtbank Breda spreekt Bergse politieman vrij Forse boetes wachten zuivelfabrieken DirecteurDr. W. A. J. M. Haritx. HoofdredacteurL. Leyendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraait 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse mummers 15 cent, inclusiet 4% B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 16 JULI 1970 25e Jaargang No. 6294 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. sfe BRUSSEL (A.N.P.) De Neder lander eet vet. Aan die conclusie valt niet te ontkomen als men de cijfers van de jongste EEG-basis- statistieken naast elkaar legt. Daaruit blijkt namelijk dat iedere inwoner van ons land per dag 153 gram vetten consumeert, verreweg het hoogste getal in de zes landen van de Europese gemeenschappen. De Luxemburgers en de Belgen doen het iets kalmer aan met 144 gram en ze worden op de voet ge volgd door de Fransen met 142 gram. Dan volgen Duitsland en Ita lië met respectievelijk 136 en 93. Met het consumeren van eiwitten komen de Nederlanders op de vier de plaats met 84 gram per inwoner per dag. De Duitsers doen het met 81 gram, Frankrijk met 99, de Bei gen en Luxemburgers met ieder 88 en Italië met 87. Alles bij elkaar nemen de Fransen het grootste aantal calorieën tot zich, namelijk 3172 per man per dag. De Neder lander komt op 3169, de Belgen en de Luxemburgers op 3090, de Duit sers op 2955 en de Italianen zijn met 2891 calorieën per man per dag de meest bescheiden eters. Met hun goed gevulde magen stappen 165 van de 1000 Nederlan ders in hun auto. Het aantal auto's per 1000 inwoners ligt in Luxem burg echter beduidend hoger, na melijk op 235. Frankrijk volgt met 223, Duitsland met 199, België met 187 en Italië met 151 auto's op de duizend inwoners. Op de Duitse Bondsrepubliek na is Nederland het dichtst bezet met televisietoestellen, namelijk 197 per 1000 inwoners. Duitsland heeft er 231 op de 1000. Dan volgen de Bel gen met 186, de Fransen met 167, de Italianen met 146 en de Luxem burgers met 131. Wie eenmaal ziek is van te veel eten, autorijden en televisiekijken kan in Nederland relatief slecht medische hulp krijgen. Per 100.000 inwoners zijn er in Nederland na melijk 114 geneeskundigen en dat is op Luxemburg na (101) het laag ste getal van de gemeenschap. Ita lië is wat dat betreft het gunstigste land met 171 artsen voor 100.000 in woners. In België ligt het getal op 151, in Duitsland op 148 en in Frankrijk op 118. Per 100.000 inwoners zijn er in Nederland ook maar 714 zieken huisbedden tegen bijvoorbeeld 1270 in Luxemburg. Frankrijk volgt op Luxemburg met 1120, dan komt Duitsland met 1084, Italië met 985 en België met 827. 165 per 1000 Nederlanders 197 per 1000 Nederlander» (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Een stormdepres- sie van betekenis, althans voor de zomer, is van de Noordzee aaar de Oostzee getrokken. Langs onze kust werd gisteren lang durig windkracht 8 uit het noord westen gemeten. Er vielen tal van buien bij guur weer. Vandaag tekent zich al een kleine stabilisatie af met meer zon en minder buien. De zomer komt wei terug en al op vrij korte termijn door een hoge- drukgebied dat zich nu via de Britse eilanden naar het oosten uitbreidt. Na vandaag neemt de wind ver der af en gaat de temperatuur geleidelijk weer stijgen. Met een beetje optimisme lijkt het ons waarschijnlijk dat zelfs het weekeinde al weer een zo mers karakter kan krijgen met middagtemperaturen in de buurt van twintig graden of wat hoger. De koude lucht met buien is tot diep in Europa doorgedron gen waarbij vooral ook in het Alpengebied veel regen viel en op de Zugspitze gistermiddag zelfs wat sneeuw. De Scheveningse pier temid den van een holle zee, een ge volg van de noordwesterstorm, die van het strand gisteren een wel zeer onaangename verblijf plaats maakte. DEN HAAG De automobilisten die in één week over een middel- drukke vierbaansweg rijden verlie zen samen ongeveer 600 uur door afsluiting van één rijstrook. In geld omgerekend is dat een verlies van ruim vierduizend gulden per week. Wanneer een hele rijbaan (een dub bele rijstrook dus) wordt afgesloten, is het kostenbedrag voor de automo bilisten ruim drie keer zo hoog, na melijk ruim 13.000 gulden per week. Dit staat 101 een rapport van de Stichting Nederlands Vervoerswe- tenschappelijk Instituut over een in 1968 verricht onderzoek naar de ver liezen door herstelwerkzaamheden of reconstructies aan rijkswegen. Het onderzoek heeft zich toege spitst op dubbelbaans wegen met twee rijstroken per rijrichting; het normale profiel van een autosnel weg. In de loop van 1968 werden tel lingen en metingen verricht bü rijksweg 12 ter hoogte van Drieber gen, rijksweg 27 tussen Gorinchem en Breda, rijksweg 28 tussen Zwolle en Wezep en rijksweg 64 tussen Den Bosch en Eindhoven. MILJOENEN GULDENS schade heeft een bramd in de haven van Hamburg aangericht. Een zich over een lengte van circa honderd meter uitstrekkende opslagplaats ging er in de nacht van dinsdag op woensdag in vlammen op. NEW YORK (Reuter) De New- yorkse plantsoenendienst is begonnen met het ketenen van jonge bomen, om diefstal tegen te gaan. Vorig jaar werd voor bijna 200.000 gulden aan aanplant gestolen. Nu leggen de plainitso'enarbeiLders. voordat ze een nieuwe boom planten, er een ketting om ddie ze bevestigen aan een paal welke horizontaal wordt begraven, waainna de boom er boven op wordt geplant. Is dit nog niet af doende, aldus de dienst, dan ban er altijd nog een elektronisch alarm systeem aan worden toegevoegd, zo als in de Bronx wordt toegepast. BRUSSEL (A.N.P.) De federa tie van Belgische protestantse ker ken, die bijna alle 30.000 Belgiscne protestanten omvat, heeft een ver klaring uitgegeven waarin zij de ex tremistische acties van de Ierse pro testanten onder leiding van ds. Ian Paisley ten sterkste afkeurt. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De prijzen van zware stookoliën zijn gisteren ver hoogd met 6,60 per duizend liter/ kilogram. BRITSE HAVENS NU PLAT (Van onze Londense correspondent) LONDEN De Britse nationale havenstaking de eerste sinds de algemene staking van 1926 is nu officieel. Ofschoon het in de bedoeling lag, dat zij pas vannacht om 12 uur zou beginnen, was er gisteren al geen enkele havenarbeider meer aan werk. Jack Jones, secretaris-generaal van de machtige transportarbeidersbond, die zich hard ingespannen heeft dit conflict te voorkomen, hoopt nu, dat ie staking van de 47.000 dokwerkers slechts van korte duur zal zijn. De werk gevers en de meeste waarnemers verwachten evenwel, dat zij lang zal duren. Voor Groot-Brittannië kan dit een economische ramp betekenen. Via de Britse zeehavens wordt iedere dag voor ca. 40 miljoen pond geëxpor teerd. 90 tot 95 procent van de Britse uitv«vr' verAat het land per schip. Vooral de automobielindustrie zal ernstig getroffen worden. De regering-Heath staat nu voor een zeer ernstig probleem, dat zelfs de duur van het conservatieve bewind kan beïnvloeden. Een woordvoerder van de regering gaf gisteravond te kennen, dat het twee a drie weken zal duren voordat het publiek enig nadeel zal ondervinden tengevolge van de havenstaking. Voor die perio de zijn er voldoende voorraden le vensmiddelen aan land, zodat de be volking voorlopig niet hoeft te ham steren. Na verloop van tijd kan echter een rantsoenering noodzakelijk blijken. Bovendien zal de regering dan troe pen moeten inzetten om in de havens goederen te lossen, die aan bederf onderhevig zijn. De economische weerslag zal ook gevoeld worden in fabrieken die kunnen stilvallen bij gebrek aan grondstoffen. Als het zo ver komt, zullen tengevolge van deze havenstaking heel wat arbeiders en bedienden werkloos worden. Gisterenmiddag vergaderden in Londen in het hoofdkwartier van de Britse vakbondscentrale 80 vertegen woordigers van de havenarbeiders, om met Jack Jones het loonaanbod van de werkgevers te bespreken, dat maandag tot een tijdelijk uitstel van de staking geleid had. De werkge vers zijn bereid een gegarandeerd mi nimumweekloon van 20 pond toe te kennen, met daarbij een verhoging van 2 tot 3 pond per week als een zogenaamd moderniseringsloon. Dit aanbod werd tijdens een rumoe rig debat door de vertegenwoordigers van de dokwerkers verworpen met 48 tegen 32 stemmen. De havenarbei ders eisen een rond loon van 20 pond per week. Op dit grondtoon worden hun vergoedingen voor stukloon, overuren en zondagswerk berekend, zodat ze op die manier ongeveer 50 pond per week zouden kunnen ver dienen. Volgens de werkgevers komt deze eis neer op een verhoging van wel 50 procent, maar de havenarbeiders be weren, dat het slechts 7 tot 10 procent meer zou zijn. De werkgevers zijn in ieder geval niet bereid de twee jaar oude eis van de dokwerkers in te wil ligen. De arbeiders zelf zijn nu mili tanter dan ooit en geven geen duim breed toe. Het is een kwestie van hard tegen hard en beide zijden ne men zich voor voet bij stuk te hou den. De rijke transportarbeidersbond kan een lange staking financieren. Zij beschikt over voldoende fondsen om 40.000 arbeiders gedurende onbe paalde tijd een stakingsvergoeding van 5 pond per week te betalen. De werkgevers verklaren, dat zij niet zullen onderhandelen zolang de ha venarbeiders weigeren te werken. Jack Jones hoopt de dialoog echter voort te kunnen zetten. Dit is blijkbaar ook de bedoeling van Robert Kerr, minister van werk verschaffing, die gisterenavond de havenwerkgevers, Jack Jones, Vic Feather, secretaris-generaal van de vakbondscentrale en vertegenwoordi gers van de confederatie van Britse industrieën op zijn departement ont bood. Er werd ook verwacht dat het zogenaamde noodcomité van de rege ring zou vergaderen onder voor zitterschap van Reginald Maudling, minister van binnenlandse zaken. De ze drukke besprekingen in Whitehall onderstreepten de ernst van het ha- venconfidct en weerspiegelden tevens de bezorgdheid van de regering- Heath, die door deze nationale sta king zwaar op de proef gesteld wordt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De rechtbank te Breda heeft gisteren een Ber gen op Zoomse politieman vrij gesproken. Hij zou een Marok kaan zo hardhandig uit een caté in Bergen op Zoom hebben ver wijderd dat de man gewond werd en drie weken niet kon werken. De vrijspraak werd overigens niet van harte gege ven, dat althans was de indruk, die men uit de opmerkingen van de rechter kreeg. De rechter vond namelijk, dat de politie man, die niet eens dienst had, het aan de caféhouder had moe ten overlaten om de Marokkaan buiten te zetten. Hij vond het ook maar niets, dat een politie man zo laat in de nacht (het was tussen drie en vier uur) nog in een café in zijn eigen stad kwam. De officier van justitie deed er nog een schepje boven op: „Een politieman, die nog zo laat wil uitgaan, moet dat maar ergens anders doen. In België bijvoorbeeld". De officier van justitie eiste een boete van 50 gulden. De rechter constateerde, dat het ten laste gelegde (het verwonden van de Marokkaan) niet bewezen was en sprak hem vrij. (Van onze correspondent) ATHENE Verleden week heeft de Griekse regering een nieuwe wet aangekon digd die inhoudt, dat alle restaurants tweemaal per dag aardappelen op het me nu moeten hebben staan. Een woordvoerder zei dat de aardappelproduktie van het land toegenomen was en dat de regering wilde dat ook het verbruik zou toe nemen. „De Engelsen en Duitsers eten ook grote hoeveelheden aardappelen", voegde hij er aan toe, „dus waarom de Grieken niet." Hij vertelde niet wanneer de wet van kracht zou worden en wat de straf op overtreding zou zijn. Het is niet de eerste keer dat er een wet komt die van toepassing is op restaurants en wat er geserveerd wordt. Vanaf verleden jaar mei moest er op woensdag in alle restauranis kip opge diend worden en geen ander vlees, maar die wet is twee maanden geleden ingetrok ken. Al eerder is een wet van kracht geworden waarbij het door de regering verboden is tijdens volksdansen in res. taurants glazen kapot te gooien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Veel melkdrinkers zullen maandag aanstaande voor een liter melk een cent meer moeten gaan betalen. Dit is het gevolg van een eigenmachtige prijsverhoging van de coöperatieve zuivel fabrieken, verenigd in de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. De hond is overigens nog in onderhandeling met het ministerie. De zuivelcoöperaties zullen moed willig de prijzenbeschikking van mi nister Nelissen (Economische Zaken) overtreden. Niet alleen de FNZ, maar alle zuivelproducenten en veehouders zijn het erover eens dat de prijs van de consumptiemelk te laag is, on danks de ene cent verhoging die mi nister Nelissen per 1 juni toestond en de extra cent die daar half juni nog bijkwam voor het westen van het land. De overtreders van de prijzenbe schikking riskeren hoge boetes. De Economische Controledienst zal in de zuivelindustrie begin volgende week actief zijn en de overtreders verbali seren. De zwaarste straf die de rech ter mag opleggen, is sluiting van de onderneming, maar voorwaardelijke boetes van bijvoorbeeld 8000 gulden kunnen er flink inhakken als de over treder zijn illegale prijsverhoging niet ongedaan maakt. De coöperatieve zuivelfabrieken staan vooral buiten het westen van het land. In de coöperaties werken de veehouders samen. Van de te lage melkprijs zijn juist deze veehouders de dupe, doorgaans betalen de melk fabrieken aan de boer wat er over blijft wanneer alle kosten zijn afge trokken van de prijs die de fabriek voor zijn melk kan maken. Het produktschap voor zuivel is het niet eens met de illegale actie van de coöperaties. Het schap vindt dat de melkprijs al per 1 april over het hele land met ruim drie cent had moeten stijgen. Maar nu de regering anders besliste, kan het schap zich daar slechts bij neerleggen. Het prijsverschil tussen het westen en de rest van het land heeft het produktschap ook slechts noodge dwongen aanvaard. Deze verhoging stond minister Nelissen toe omdat uit een onderzoek naar de rentabiliteit bij enkele grote melkfabrieken in het westen was gebleken dat deze extra cent nodig was om de kostenstijgin gen te dekken. Volgens de zuivelorganisaties heb ben echter ook in de rest van het land de zuivelindustrieën met dezelf de kostenstijgingen te maken. Daar om is het produktschap voor zuivel op verzoek van minister Nelissen be zig met een rentabiliteitsonderzoek in de rest van het land. Half augustus wordt de uitslag van dit onderzoek verwacht. De regering heeft al be loofd dat aan deze uitslag consequen ties voor de melkprijs zullen wor. den verbonden, wanneer mocht blij ken dat de ene cent verhoging van 1 juni voor de rest van het land on voldoende is. Voor de F.N.Z. staat echter nu al vast dat die verhoging nodig is. Deze bond gelooft niet dat de distri butie van zuivelprodukten in het wes- (Vervolg op pag. 5) PRAAG (Reuter) Een Tsjecho- slowaakse monteur heeft er een jaar over gedaan om een namaaktank te bouwen, compleet met vier mm be pantsering, kanonloop en remlichten, met het doel daarmee het land te verlaten. Maar toen hij zijn vrouw en vier kinderen had laten instappen en naar de Oostenrijkse grens reed begaf de motor het, omdat deze te licht was. De grenspolitie maakte een eind aan de ontsnappingspoging. De tank bleek een stevig stuk werk en is nu in het museum van de grenswacht geplaatst. HET hoofd van het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid der christe nen, kardinaal Willibrands, heeft op de plenaire vergadering van de Lu therse wereldbond gepleit voor een rechtvaardiger beoordeling van het werk en de persoon van Martin Lu ther. (ADVERTENTIES) (Vraag onze nieuwe bontfolder) Grote markt 25. Breda.Tel. 01600- 30650 lakens en slopen

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1