Extra patrouilles van politie te Vlissingen SOLEX Kinderspelen in Stoppeldijk Wegens huisvredebreuk verbaal in sex-shop Elke dag aan haven in Terneuzen HET CONFLCT TUSSEN AMBONEZEN EN SKYR Vragen over vestiging Total Flessehals bij Middelburgs station nauwer dan ooit Jan Dieleman op zijn bankje Op 500 schepen Duitse krant over vondeling in Terneuzen Verdrinking Cadzand: ouders nog spoorloos Vermist tweede jongetje nog niet gevonden Karper van zeven kilo gevangen Af en toe buien Geen nozems Geen kermis op zondag in W esterschouwen Eerder conflicten „...met elkaar praten..." Solex Flash: ronduit een knappe verschijning CONGRES JEHOVA'S GETUIGEN IN BREDA Hulster zwembad verwacht spoedig 50.000e Directeur controleerde op vermoeden van contractbreuk Bej aarde man gewond in verkeer DINSDAG 14 JULI 1970 (Van een onzer verslaggevers). CADZAND Ondanks de uitvoe rige speurwerkzaamheden van de rijkspolitie te water, is het lichaam van de vermiste tienjarige Jean- Christophe Lubois, die zoals in onze editie van maandag gemeld sinds zondag wordt vermist, niet gevonden. Zijn zesjarig broertje Laurent werd zondagmorgen door badgasten dood bij het strand van Retranchem- net aangetroffen. Het vermoeden be staat, dat beide kinderen op en rond het voormalige radioschip „De Ui lenspiegel", dat nog net op het Ne derlandse strand ligt, aan het spelen zijn geweest. De ouders van de bei de jongens verblijven in Engeland. Zij waren juist zaterdagmorgen ver trokken. Opsporingen via Interpol hebben tot nu toe niet tot resultaten geleid. De beide jongens waren aan de zorgen toevertrouwd van twee meisjes, vijftien en zeventien jaar oud. De politie vermoedt, dat de beide kinderen op onderzoek zijn gegaan toen de beide meisjes aan het zonnen waren. Op het gedeelte van het strand, waar de ramp zich voltrok, is geen bewaking. Wel is een badmeester aanwezig op het strand van Cadzand. Het zoeken naar het lichaam van de. tienjarige jongen wordt voortgezet. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Van der Lek (PSP) wil van de regering weten hoeveel kosten voor rijk, provincie en gemeente gemoeid zijn met de vestiging van de Franse olieraffinaderij Total in het Sloegebied. Die kosten zouden dan veroorzaakt worden door infra structurele werken, die met de ves tiging van de olieraffinaderij ver band houden. Ook heeft dr. Van der Lek gevraagd of de vestiging van de raffinaderij in het Sloegebied past in het kader van de ministeriële nota over de ruimtelijke ontwikke ling in zuidwest-Nederland. Dr. Van der Lek wil verder weten of de wijze waarop over grote industriële vestigingen wordt beslist niet in strijd is met de ook door het kabi net voorgestane openheid en open baarheid. (Van onze correspondent). CLINGE Op het viswater De Zestigvoet wist de hengelaar Rob de Cock een boerenkarper aan de haak te krijgen, die een gewicht had van 7 kilo en 18 gram. Deze reuzekarper genoot veel belangstelling bij de overige hengelaars aan de water kant. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.MJ.: Koel weer met af en toe buien. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min.-temp.: omstreeks nor maal, max.-temp. 1 tot 6 graden on der normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 60 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 8; min.-temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; max.-temp. 2 tot 7 -graden onder normaal; kans een dro ge periode van minstens 12 uur: 60 procent kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. WEER AAN ZEE Fronten van de oceaan komen ge leidelijk wat dichterbij. Hierdoor is er vandaag tijdelijk wat meer bewol king. Weinig of geen neerslag. Een te sterke zeewind. Temperatuur 17 tot 19 graden. Zeewater 18 graden. Voor uitzichten: aanvoer van wat koelere zeewind, waarbij een sterk wisselval lig weertype. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Vlis- singse gemeentepolitie zal de komende tijd extra waakzaam zijn en heeft extra personeel ingeschakeld om relletjes tus sen Ambonezen en „Sky- riders", zoals die zich zater dagavond hebben voorgedaan, te voorkomen. Er zal extra worden gepatrouilleerd en scherp worden gelet op iedere mogelijke kiem van een vechtpartij. Zo heeft de politie in de nacht van zondag op maandag nog enkele op vechten beluste (overigens niets met een van beide elkaar hatende groe pen te maken hebbende) jongelui inet kettingen aangehouden. Van daag wordt bekendgemaakt wanneer de gearresteerde Skyriders, die er van worden verdacht rechercheurs of andere vermeende tgenstanders te hebben verwond, zullen worden voorgeleid. „Het betreft hier Middelburgse en Souburgse Ambonezen en hun logés en daartegenover een groep Vlissing- (Van onze correspondente) WESTERSCHOUWEN Wanneer de raadsleden van Westerschouwen op 20 juli instemmen met het voor stel van b. en w., zullen de inwo ners van Renesse, Haamstede, Burgh en Serooskerke ook dit jaar op zon dag geen kermis vieren. De Bond van Kermisbedrijfshou- ders (BOVAK) diende ook bij ge meente Westerschouwen een ver zoek in om de kermissen te verlen gen met de aansluitende zondagen en wel na één uur 's middags. Als beperkende bepaling stelde de Bo- vak voor om, wanneer de kermis bij een kerk wordt gehouden, geduren de een bepaalde tijd geen muziek te maken of microfoons te gebruiken. B. en w. van Westerschouwen vin den dit echter niet genoeg en stellen de raadsleden voor, de kermissen niet met de zondag te verlengen. se jongelui, die een clubje hebben onder de naam „Skyriders", met een gemeenschappelijke hobby: het rij den op de bromfietsen. Voorheen droegen deze lieden leren vesten met in grote letters „Skyriders" erop; te genwoordig niet meer. Het zijn ove rigens allemaal goede ambachtslie den en geen nozems. Geen van beide groepen vormen benden. Deze jongeren geven niet meer dan anderen aanleiding voor politie-optreden, behalve dan dat Skyriders wel eens een bekeuring krijgen omdat zij te hard rijden", al dus de Vlissingse hoofdinspecteur van politie, de heer G. J. Schutten. ook vorig jaar kwam de al jaren lang bestaande vete tussen beide groepen tot een ernstige uitbarsting, eveneens in juli, tijdens de kermis. Van een algemene oorzaak van de onderlinge veten is men bij de Vlis singse politie niet op de hoogte. .Daarom is het ook moeilijk er iets tegen te doen", aldus de heer Schut ten, die verder memoreert dat de Vlissingse politie na de onlusten van vorig jaar een gesprek heeft gehad met beide partijen afzonderlijk. Daarna hebben er geen moeilijkhe den meer plaatsgevonden, tot afge lopen woensdag weer sprake was van een relletje, dat zaterdagavond dan nog tot een extra hevige uitbar sting kwam. „Na de vechtpartij van woensdag hebben wij een gesprek had met de jeugdraad van het Ambonezencen- trum, dr. Soumokil, en die heeft zijn volle medewerking toegezegd om de gemoederen kalm te houden". Ook de heer H. M. Saya van de stichting Dr. Somoukil in Middel burg, coratactman tussen de politie en de groep Ambonezen, kaïn geen principiële oorzaken aangeven. „Als de twee groepen elkaar in de stad tegenkomen, is er noo-maal nooit iets aan de hand. Dat gebeurt vaak. Ze groeten elkaar zelfs wel eens. Maar als de leider van de Skyriders erbij is, is het altijd vechten". Een andere oorzaak is volgens de heer Saya niet in het spel. Er is bij voorbeeld geen sprake van discrimi natie of iets dergelijks. „Jonge men sen van tegenwoordig zijn ook niet zulke lieve mensen", aldus de heer Saya, die binnenkort het initiatief wil gaan nemen om beide partijen tot elkaar te brengen. „Dat is de eni ge oplossing: beide groepen moeten tot elkaar komen en met elkaar pra ten (ADVERTENTIE) Zowel knap van binnen, knap snel als knap van buiten. Let maar eens op de verrassende vorm, op de snelle lijn die erin zit. Zie ook het pittige plaatwerk, dat alle technische toestanden keurig wegmoffelt. Waardoor de stuur man of -vrouw lekker schoon blijft. En dan de blije tinten. Keus uit oranje-crème, grijs-blauw en crè me-blauw. 479,is de prijs van deze auto op 2 wielen. Allerlei auto-trekjes als cardanaandrijving, schijfremmen en turbinekoelina inbegrepen. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Van 13 tot 16 augustus wordt in Het Turfschip te Breda een congres van Jehova's Getuigen ge houden. De Bredase afdeling, die de organisatie heeft, verwacht 3000 per sonen uit West-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland. Men is thans bezig om de huisvesting van de Jehova's te regelen. Men wil hen bij particulie ren trachten onder te brengen. Het thema van het congres is „Mensen van goede wil". In Eind hoven wordt tegelijkertijd een com gres gehouden. Verder hebben con gressen plaats in Groningen, Hilver sum en Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) HULST Wanneer het mooie warme weer van de laatste dagen aanhoudt, kan het zwembad ln Hulst zeer binnenkort - mogelijk in de loop van volgende week - zijn 50.000ste bezoeker (ster) van dit sei zoen boeken. Ook al weer wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, kan men half augustus de 70.000ste zwemlustige tegemoet zien, Het zwembad wordt in deze dagen gemiddeld door 800 a 1000 mensen bezocht. Vorig jaar, toen de weers omstandigheden minder gunstig waren dan dit jaar, werd de 50.000ste bezoeker half augustus verwelkomd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vier wagens van de Terneuzense politie zijn met loei ende sirenes uitgerukt, nadat een te lefoontje was binnengekomen dat in een sex-shop aan de Schoolweg een overval werd gepleegd. De ware toe dracht. bleek echter anders. De heer J. S., directeur van een leveranciersbedrijf in sex-artikelen uit Zwijndrecht, was met een drietal personeelsleden van zijn firma naar Terneuzen gegaan, omdat zij meen den dat de eigenaar van de sex-shop, de heer J. M., artikelen verkocht, die contractueel gezien niet over de toon bank mochten gaan. De heer S. wilde zich hiervan overtuigen, waarop de echtgenote van de sex-shop-eigenaar i. rasai. sP .11 - -•■*■*«.. v - jgTT'" - - - - - s— (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK In het kader van de dorpsfeesten, die rond de kermisfestiviteiten werden gehouden zyn ook kinderspelen georganiseerd. De foto geeft daarvan een indruk. Op het industrieterrein konden kin deren van 4 tot en met 12 jaar hun hart ophalen aan allerlei wedstrijden zoals zakken-, estafette- en hardlo pen. De belangstelling viel volgens de organisators wat tegen. Waarschijn lijk lagen veel kinderen liever aan het strand, of zochten verkoeling in het zwembad. Na afloop werden in ,,'t Fuikske" de prijzen uitgereikt. Deze geldprijzen, variërend van vijf tig cent tot twee gulden, waren door de plaatselijke middenstanders be schikbaar gesteld. Tot slot van de festiviteiten maakte het muziekgezelschap uit Lamswaar- de 's avonds een muzikale rondwan deling door het dorp, gevolgd door een concert op de kiosk op het Kerkplein. De uitslagen van de kinderspelen waren Van vier tot zeven jaar1. Mare Vosveld, 2. Erwin Lambout, 3. Bart Vosveld. Van zeven tot tien jaar1. Paul de Cock, 2. Rudi Geus, 3. Yvonne de Kort. Van tfien tot twaalf jaar 1. Yvon ne Durinck, 2. Marleen de Cock, 3. Ronald de Cock. de politie belde. Tegen S. is proces verbaal opgemaakt wegens huisvre debreuk. De heer B. G. Pieper, een van de drie aanwezige personeelsleden, ver telde dat deze geschiedenis nogal eni ge beroering heeft gewekt bij zijn directie. In de eerste plaats zei de heer Pieper bepaald verontwaardigd te zijn over de houding die de Ter neuzense politie heeft aangenomen. Volgens de heer Pieper was er van huisvredebreuk geen sprake. „Vol gens het contract dat de heer M. met ons heeft lopen, zijn wij bevoegd om controle uit te oefenen. Dit is op de door ons gebruikelijke manier ge daan. We nemen een paar foto's van de lectuurrekken. Aan de hand daar van kunnen wij controleren of de heer M. zich wel aan het contract houdt. Er is dus volgens ons van geen enkele overtreding sprake. Er zullen naar alle zekerheid wel maat regelen worden getroffen om dit proces-verbaal ongedaan te maken", is zijn mening. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De gemeente politie te Middelburg wacht met spanning op de opening van de tweede kanaalbrug over enkele maanden. Tot dan toe zal de smalle Middelburgse stationsbrug een te grote stroom verkeer van en naar Middelburg moeten verwerken. De verkeerslichten bij de stationsbrug kunnen door de politie bediend wor den, aangepast aan de situatie. De manier waarop deze verkeers lichten bediend worden is afhanke lijk van een aantal factoren. Zo speelt in de eerste plaats de motive ring een rol dat het verkeer uit een bepaalde drukke richting beter wat langer door kan lopen, omdat het snel verspringen van de lichten op de verschillende punten heel' wat meer tijd kost. Zo kan de situatie ontstaan, waar bij een bepaald licht op groen staat, terwijl alle verkeer al is doorge stroomd en elders voor het rode licht rijen auto's staan te wachten. Vooral het verkeersaanbod vanuit de Stationsstraat (de stadskant) is erg groot en men geeft die lichten voor rang om het stadsverkeer te ontlas ten. Om de spoorwegovergang in de Kanaalweg Middelburg Zuid niet te blokkeren blijven ook de daar aan geplaatste lichten vaak langer op groen staan. „Voor de buitenstaander zijn onze manipulaties met deze verkeerslich ten vaak onbegrijpelijk," aldus een woordvoerder van de Middelburgse politie. „Het is moeilijk wanneer men bij de verkeerslichten staat, te overzien welke overwegingen bij de bediening ervan een rol spelen. Al les bij elkaar is het natuurlijk een onhoudbare situatie, zoveel verkeer op zo'n smalle brug. Reden waarom we dan ook met spanning wachten op het klaar komen van de tweede kanaalbrug". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Weer of geen weer, elke dag zit hij op een van de vier bankjes b(j het kleine ha ventje van de veerdienst Terneu- zen-Hoedekenskerke. De 77-jari ge J. („Ik heet gewoon Jan hoor") Dieleman uit Terneuzen. Een zee manspet op zijn gebruinde en ge rimpelde hoofd, een mohair sjaal (zelfs bij een temperatuur van bijna dertig graden) nonchalant om zijn hals geknoopt en een don kerblauw bonkertje aan. Dag in dag uit kijkt hij naar het levendi ge beeld van reizigers, die met het kleine pontje naar de over kant varen. Hij is te allen tijde gaarne bereid een praatje te ma ken over wat hij „die goeie ouwe tijd" noemt. „Tja man", zegt Jan, „dan had je hier een paar jaartjes terug op het zelfde bankje moeten komen zitten. Toen keek je je ogen uit. De boten werden nog met paarden het haven tje binnengesleept. Alles was veel levendiger. Als je nou een dronken vent bij de haven tegenkomt, kijk je om. Maar toen Door die dronken zeelui, was de „stille westkant", zoals dat heet, een waar goudmijntje. Wan neer de matrozen bijvoorbeeld uit Gent naar Terneuzen terugkwamen, waren ze vaak stomdronken Op de kade sliepen ze dan hun roes uit. Vaak gebeurde het dat ze nogal wat geld op zak hadden. Ze waren dan soms zo dronken dat ze niet eens in de gaten hadden dat hun geld uit hun broekzak viel en dan zo de ha ven in rolde. Man, man, als ik al het geld had wat toen in zee is gevallen, had ik nu een aardig centje bü elk aar." Jan Dieleman heeft, hoe kan het anders, zelf ook gevaren. „Sinds mijn tweeëntwintigste heb ik op heel wat schepen gezeten." Uit de binnenzak van zijn bonkertje tovert hij een boekje met allemaal zeilschepen te voorschijn. „Kijk", zegt hij, en wijst op een grote driemaster, „met die schuit hebben wij nog 2500 ton hout vervoerd." Ondanks het feit dat Jan op zo'n vijfhonderd schepen (van vletje tot driemaster) heeft gevaren, is hij nog nooit verder dan Engeland geweest. „Ach wat heb je er aan. Of je nou naar Engeland of naar weet-ik-veel- (Van onze correspondent) CLINGE. Toen de 73-jarige heer Jansen uit Nieuw-Namen met zijn vrouw op de fiets ter hoogte van Statenboom de rijweg wilde over steken, werd hij door een auto ge grepen. De heer Jansen liep een beenfractuur op en enkele andere verwondingen. Dokter Caspari uit Hulst, die eerste hulp verleende, acht te overbrenging naar het Liduina- ziekenhuis te Hulst noodzakelijk. De fiets werd tegen een tweede auto geslingerd. Beide auto's werden beschadigd, terwijl de fiets totaal werd vernield. waar-naar-toe gaat, werken moet je toch." In zijn zeemansbestaan van onge veer vijftig jaar heeft Dieleman heel wat beleefd. Ook heeft hij, en welke rechtgeaarde zeeman heeft dat niet, heel wat keertjes zwaar weer meege maakt. „Ach, het stormde natuurlijk vaak genoeg. We hebben echter nog nooit echt in de knijpert gezeten. Op een keer na. Dat was met zo'n klein vletje ter hoogte van de Braakman. Tjonge, wat ging dat scheepje te keer. Het roer en stuurwiel braken af. Toch hebben we het geflikt om dat vletje veilig binnen te brengen." Dat Jan Dieleman met hart en ziel verknocht is aan het zeemansleven, blijkt uit het feit dat hij nog geen twee jaar geleden nog een paar keer een tocht heeft gemaakt. Toch voelt hij er weinig voor het allemaal een keer over te doen. „Ik zou er niet over denken, wanneer ik mijn leven op nieuw zou kunnen beginnen, om weer naar zee te gaan. Weet je waar om niet grinnikt hij. „Ik wil hele maal niet meer opnieuw beginnen. Ik ga liever dood." Ook in Duitse kranten is aan dacht besteed aan de baby die vorige maand op het Terneuzense kerkhof te vondeling was gelegd. Die Neue Zeitung bracht het on der de volgende twee koppen: „In bloemenmand lagen een baby en 5000 mark. Kind te von deling gelegd op het kerkhof". Het bericht luidt verder als volgt: GENT (België) 22 juni Twee elegante, maar zwaar ge sluierde dames droegen een grote bloemenmand op een kerkhof en plaatsten deze op een graf. Na een kort gebed stapten zij weer in hun zwarte limousine en reden snel weg. Ooggetuigen op het kerkhof van Terneucen bij Gent (in het bericht staat inderdaad Terneucen met een c; red.) dach ten dat de beide bezoeksters treurende nabestaanden waren. Zij schonken er verder geen aan dacht aan. Korte tijd later hoorden andere bezoekers van het kerkhof echter een geluid uit de bloemenmand komenEen bejaard echtpaar ging naar het graf en ontdekte tussen de bloemen een drie maanden oude baby. Naast de baby (een meisje) lag een kaart met het opschrift: „Maak me ge lukkig. Ik ben een braaf kind". Bovendien was er een bedrag van 5000 mark (in Duits geld omgerekend) bijgevoegd. De gewaarschuwde politie ver klaarde: „Waarschijnlijk betreft het een voorname en rijke fami lie die het kind te vondeling heeft gelegd. Wij denken dat het een buitenechtelijk kind is, en dus ongewenst was". In België worden nu alle bevolkingsregis ters van april, de maand waarin de baby is geboren, gecontro leerd".

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3