GOEDE VERDIENSTEN Bezette posities in Tour worden verder verdedigd BRIL UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN Fj| iB Lusteloos, heet weekend lang Merckx kreeg een vlieg in het oog Ruim 8000 gulden voor Willem II-Gaselle Gok Moreel Geen slaap Klachten mm Wufï m H. van Sm)intfjer gauoens«"v£™ EXCLUSIEVE AUTO GEEN ESCORT! 17eRIT 190 km TOULOUSE C.dcMontsaunes CrfufopyFossal Mig* LICHTDRUKKEN FOTOCOPIEëN STENCILWERK f i lïaal. jeroeri boschstr, mmmm TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 13 JULI 1970 Mam .ys,;c>{,:.!! Wagtmans: grote bijdrage. (Van onze speciale verslaggever) TOULOUSE Voor de Willem n Gazelle-ploeg is dit weekeinde er een geweest van niet-geringeverdiensten. In totaal fietsten de zes renners 8.032,75 bijeen. De specificatie: zaterdag Waigtaiams eersite plaats 1.300,DoHmanis, vierde plaats ƒ260,Van Katwijk 22e plaats ƒ32,50; eerste plaats dag- ploegenklassement 650,Wagt- mains werd uitgeroepen tot de sitryid- lustigste remmer wat 845,oplever de. Bovendien kreeg Waigtenans de prijs van de meest beminnelijke rem mer: 162,50. Ploegleider Tom Vissers deed als otverwinniragspnemie 4.500.- in die pot. Zondag: zevenide plaats Harm Ottenibros 130,neigende plaats Vam der Vleuten 104,ze ventiende plaaits Wagtimains 48,75. Na de etappe van vrijdag vermeld de het Willem li-saldo een bedrag van 5.876,zodat het totaal nu op 13.908,75 sitaat. In ons geldklasse- ment van de Tour, zal dat bedrag steeds iets lager liggen omdat voor de verhouding tot de andere ploegen extra-premie zoals Ton Vissers die zaterdag gaf, niet meege teld kam worden. Ook de resultaten van de doping controles na de tiende en elfde etappe zijn alle negatief. De volgende remmers werden ge controleerd: Tosello. Morckx, Thomas Petterson, Dala Bcna, Basso, Zoete melk, Gomzales-Linares en Grosskos) De Fransman Michel Perim kreeg 50 frame boete, omdat hij te laat op de dopingcontrole verschenen was. Vissers: premie NEDERLANDERS ZORGDEN VOOR WELKOME STRIJD (Van onze speciale verslaggever) TOULOUSE Het vlakke, brandendhete tour-weekeinde, is dankzij de Nederlanders wat opgefrist. Rini Wagtmans deed dat met een coup die als een koele welkome douche over de volgerskaravaan kwam, en Jos van der Vleuten sproeide zondag, met Harm Ottenbros, wat druppels op de verschroeide voorstelling van Montpellier naar Toulouse. Wat Rini Wagtmans zaterdag presteerde met een ritover- winning op de baan van Montpellier (die meer op een zandbak dan een racecircuit leek), verhief hem tot een waardig strijder in de eerste gelederen van het algemeen klassement en kenmerkte hem als de inan die in de finale van de tweede tour-week de grootste tijdwinst boekte. Eerst bleef hij op de Mont Ventoux al zijn concurrenten voor, wat een kostbare winst opleverde, zaterdag maakte hij met de 20 seconden bonificatie die voor een ritwinnaar geiden zoveel goed, dat hij Gosta Petterson van de derde plaats verdrong. Voor Rini Wagt mans begon de laatste rondeweek als een kermisdag: veelbelovend. vrerend, want dat was hard nodig op deze slechte baan, bleef hij het pelo ton voor. Achter hem kwamen de spurters verslagen binnen, met Wal ter Godefroot als grootste verliezer. Hij bleek de enige met initiatief om een aanval te wagen op Wagtmans, doch kort na de laatste bocht schoof ook hij precies op de plaats waar Jan Janssen viel tegen de grond, overigens op een moment dat Rini Wagtmans toch niet meer te achter halen viel en indrukwekkend opruk te naar de derde plaats in het alge meen klassement. Nederland, Wil lem II en Rini Wagtmans konden hun eerste grote succes noteren. „Het is mijn vierde eerste plaats in dit seizoen." En Wagtmans telde op: „Twee etappes in de Ronde van Spanje, een criterium in Diksmuiden en nu." Het was een spectaculaire overwin ning, die Rini Wagtmans in Mont pellier vierde en dat om twee re denen: ten eerste stoof de grote groep compact op de baan af wat aanleiding gaf om spurters als Basso, Godefroot en Janssen te verwachten en niet Rini Wagtmans. Ten tweede kenmerkte de laatste ronde op de piste zich door twee valpartijen, ten gevolge van het abominabel slechte parcours en het scheelde niet veel of er was een derde slachtoffer ge weest: Rini Wagtmans. Als eerste was hij de draai naar de baan door gekomen. Kort voor het bereiken van de ingang die met een grote lus aan sloot op het circuit, had Evert Dol man voor hem een gaatje laten val len. Dat betekende de tweede ge slaagde Willem Il-actie van de dag, want tevoren onderscheidde Jan van Katwijk zich door in de finale het tempo hoog te houden, waarbij Rini Wagtmans geen moment uit de eer ste wielen ging. Toen tenslotte Evert Dolman het peloton verraste en Rini wegspurtte, lag de weg voor het suc ces open maar niet zonder gevaar. Na Janssen, die kort voor de eerste doorkomst tegen het gravel sloeg en schaafwonden aan armen en benen opliep, dreigde ook Rini Wagtmans tegen de vlakte te gaan. In de bocht achter de streep botste hij met zijn voorwiel tegen een be- tonrand en kon zich nog maar net overeind houden. Behendig manoe- 13-7-1970 K&! Rieumes£ De overwinning van Rini Wagt mans, als een groot cadeau van hem voor de sponsor binnengehaald, stond overigens niet in het draaiboek van Ton Vissers, die voor deze dag ge gokt had op Harm Ottenbros en op hem ook zijn opdracht afstemde. Ot tenbros stelde niet teleur. Op een 20-tal kilometers van de aankomst sprong hij solo-rijder Riot- te achterna, bereikte hem en ging bekwaam meebouwen aan een voor sprong. Tot het gewenste resultaat leidde dat overigens niet en bezig heden van tv-ploegen waren er de oorzaak van, Riotte's ploegleider Jean Stablinskl kwam de achter de kopgroep rijdende Felix Levitan waarschuwen voor de zuigkracht die de tv-voertuigen op het peloton had den. De Tour-baas konstateerde per soonlijk dat Stablinski in het gelijk stond, maar toen was het al te laat. In net spoor van de cameramensen kwam het peloton op vijf kilometer voor Montpellier by. De teleurstelling over Ottenbros' mislukking kreeg een ruime compensatie door de over winning van Rini Wagtmans en de eerste plaats in het dagploegenklas- semenl. Met deze activiteiten bleken de Willem II-ers nog niet uitgeblust voor dit weekend. In de finale van zondag een lange, vervelende rit van 259,5 kilometer onder een bran dende zon meldden ze zich op nieuw. Na een ondanks het lage tem po (achterstand op het schema: 1 uur) toch lastige rit (bijna 8 uur op de fiets onder een afschuwelijke tempe ratuur) waren ze erbij toen jacht werd gemaakt op Albert van Vlier- (Advertentie) Als u een zoekt koop dan Naar de nieuwe Escort 1970 is ontstel lend veel vraag, omdat dit de enige wagen is voor 6.128,— incl. B.T.W., die in ieder opzicht meer biedt dan u voor dat geld elders geboden krijgt. De teleurstelling van Harm Ottenbros was groot na zijn mislukte ontsnappingspoging. Dat veranderde echter snel, toen hij vernam dat Rini Wagtmans de etappe had gewonnen. berghe en Benfatto, koplopers met nog 27 kilometer koers. Onder de achtervolgers bevonden zich Jos van der Vleuten en weer Harm Otten bros. Kans om mee te sprinten voor de eerste plaats, kregen ze niet, want Benfatto en Van Vlierberghe bleven Weg. Jos van der Vleuten over de slechte afloop van de aanval: „Het lag vooral aan Mogens Frey, die wil de niks doen en brak steeds het tem po. Guerra trouwens ook. Zij ver pestten het voor ons." Zo konden Van Vlierberghe en Benfatto het op een tweemansge vecht laten aankomen, wat Van Vlierberghe won. Aan een lang, heet, weekend was toen op het beton van de piste in Toulouse een eind gekomen. Het peloton had de aanloop naar de Py reneeën kalm genomen, maar het be tekende niet dat er geen slachtoffers vielen. Kees Rentmeester byvoor- beeld kwam zaterdag met een ach terstand binnen, door een val, ver oorzaakt door een toeschouwer die met een kruik drinken zwaaide, maar de bus niet wilde afgeven toen Rent meester ernaar greep. Hy viel en liep flinke wonden op aan de linkerelle- (Van onze speciale verslaggever) TOULOUSE Wie voor de start van deze ronde een blik op het rou teschema wierp, kwam tot de con clusie, dat na de Mont Ventoux het klassement zou zijn opgemaakt. En het lijkt ook in de praktijk zo te zijn. Er kunnen misschien nog geringe wijzigingen komen. Maar wel blijkt dat de koers de laatste dagen geblok keerd is. De posities worden verde digd. Merckx heeft er vrede mee zijn 10 minuten voorsprong op de rest te behouden. Walter Godefroot en de Savaraniploeg willen geen ontsnap pingen omdat de Belg in de massa sprinten punten kan verzamelen voor de groene trui. Een andere Ita liaanse ploeg, Molteni, geeft ook de voorkeur aan massa-sprinten omdat Marino Basso de snelste sprinter is en op zijn derde etappezege aast. Tenslotte probeert de Spaanse Kas- •ploeg het peloton bij elkaar te hou den om de eerste plaats in het ploe- genklassement te verdedigen. Tegen zo'n coalitie is het moeilyk rijden. tweede plaats) heeft verloren door een valpartij op de as-piste. Janssen in Toulouse: ,,Het was vandaag weer een verschrikkeiyke dag. Als je nagaat dat je om zeven uur 's ochtends al achter een bief stuk zit, dat je daarna naar de start moet en vervolgens acht uur moet fietsen, dat is toch te bar". Aan dit soort uitspraken kan men afleiden dat Janssen de tour moe is. In de eerste week, toen hy nog goed fiets te, sprak hij heel anders. Maar nu drukt de last van de ronde ook zwaar op hem. Hij zal waarschijnlijk wel in Parijs eindigen, omdat opgeven niet in zijn karakter ligt. Maar men zal hem in de tour, waar hij toch jaren lang een der markantste figuren was, niet meer terugzien. En als het dan ook nog 30 graden is en de Pyreneeën naderen, dan be hoeft het geen wonder te heten, dat het gisteren een wandeletappe werd en dat de renners halverwege een achterstand van anderhalf uur op 'het tijdschema hadden. Rini Wagtmans zei: „Ik heb me met opzet rustig gehouden, want in de Pyreneeën wil ik nog mijn slag slaan". Wagtmans wordt in het pe loton bijzonder geschaduwd, want zijn brutale optreden in de voor gaande dagen getuigt van een condi tie en macht die zelfs de garde van Eddy Merckx verontrust. Hij werd gisteren scherp bewaakt door de Faemino's en door Gosta Petterson en Joop Zoetemelk. De laatste is wat onrustig gewor den na de Mont Ventoux. Hy slaapt niet meer zo goed. Urenlang ligt hij wakker en hy piekert dian over zijn positie in het klassement. Tweede achter Merckx zijn is een grote eer, maar schept ook een mentale druk. En daar heeft Zoetemelk moeite mee. De arte van Mars/Flandria, dr. Luc van de Caveye zegt: ,,'s Avonds praat ik soms urenlang tegen Joop die dan in bed ligt en die slaap niet kan vatten. Hij piekert te veel over het feit dat hy op de Mont Ventoux in de laatste kilometers het eerste groepje niet kon volgen. Misschien denkt hy dat dit in de Pyreneeën nog een keeT gebeurt en dat hij dan zyn tweede plaats verliest". Janssen mengde zich ook tegen zijn gewoonte in gisteren niet in het sprintgewoel om de ereplaatsen. Hij had slecht geslapen na zijn val en zijn linkerdij is gekwetst. Ook Har- rie Steevens kon niet duelleren met de sprinters. Twintig kilometer voor het einde kreeg hij zijn zoveelste bandbreuk. Maar die schade kon hij nog herstellen. Steevens heeft ech ter nog veel last van zijn linkerknie. Hij is symboliek voor de tegen slag die de Caballero-ploeg in deze tour ondervonden heeft. Ze staat nu geheel in de schaduw van de Willem U-ploeg, die met de etappezege van Rini Wagtmans een uitstekend week end achter de rug heeft. De laatste twee dagen verdienden de vijf over gebleven renners van Ton Vissers meer dan. 8000 gulden en wat is beter voor het moreel? (ADVERTENTIE) boog. Zondag ondervond hy er zo veel last van, dat hij in de laatste kilometers, bij het stijgen van het tempo, uit de wielen ging. Tot de achterblijvers behoorden toen ook Henk Benjamins en Frits Hoogerhei- de voor wie de hoge snelheid die het peloton er op het laatst inzette, te veel was. Maar, ze verspeelden wei nig in deze broeierige dagen die de den snakken naar frissere tyden en onder welke omstandigheden de Tour-karavaan er volkomen begrij- pelyk weinig demarrages uitdraaide. PETER HEERKENS. „Iedere keer weer zeg ik tegen hem dat hij volkomen gezond is en dat er niets verandert is sedert de start van de tour. En daardoor pro beer ik hem zijn zelfvertrouwen te rug te geven". Er is nog een Neder lander die hevig aan zichzelf twij felt, Jan Janssen. „Dit is mijn laat ste Ronde van Frankrijk, in Parijs neem ik afscheid", zegt Janssen, die in Montpellier zaterdag weer een goede klassering (misschien wel de dragers met dubbel-focus-glazen waarin een scheidingslijn, rond of ovaal, waarmee u in de verte en op de leesafstand kunt zien, voor U is het moeilijk om op de tussengelegen afstanden scherp waar te nemen (By typemachines, piano, etalages e.d.). Thans is het echter mogelijk Uw moeilijkheden op te lossen met het enige dubbel-focus-glas ter wereld dat deze prestatie kan leveren: het VARILUXGLAS. Een glas met een progressief verloop zodat het overgaan van het zien in de verte naar het zien dichtby, de ver andering geleidelijk, vloeiend zonder beeldsprong en zonder scheidingslijn plaatsvindt. Laat U over deze schit terende optische vooruitgang voor lichten door de firma DONKERS, de specialist voor Variluxglazen, die zorgt voor feilloze aanmeting en af passing. Betreffende brilmonturen weten wij uit dagelijkse ervaring, dat het verschil tussen knap en lelijk heel vaak alleen maar ligt in het verschil tussen een goede (mooie) en een slecht gekozen bril Houdt Donkers voor ogen. Ridder straat 3. Wilhelminastraat 11, Breda. Eddy Merckx: tranen in de ogen. (Van onze speciale verslaggever) TOULOUSE Eddy Merckx kwam op de wielerbaan in Toulouse huilend over die finish. Eerst dacht men dat hy gevallen was, maar later bleek dat Merckx een vlieg in het oog had gekregen, dlie hij niet kon verwijde ren. De ogen van Merckx traanden toen zodanig, dat men dachit dait hij huilde. Eddy Beugels, die achter Merckx fietste toen het gebeurde, vertelde: „Merckx kwam inderdaad byna ten val; hy maakite in het pelo ton een zwaai naar rechts omdat de vlieg in zyn oog kennelijk veel pyn deed. Toen kwam er een breuk in het peloton van wel 100 meter en we hebben zeer hard moeten rijdien om het peloton nog te achterhalen. Dat lukte net bij het binnenrydien van die wielerbaan". UITSLAG VIJFTIENDE ETAPPE 1. Wagtmans (Ned./Vissers) 3 uur 53 minuten en 58 seconden, met tijds- vergoeding 3.53.38, 2. Basso (Ita.-Al- bani) zelfde tijd, met tydavergoeding 3.53.48, 3. Nassen (Bel.-Schotte) zt. met tydsvergoeding 3.53.53, 4. Dol man (Ned.-Vissers), 5. Guimard (Fra.-Caput), 6. Wolfshohl (W.-Dld.- Caput), 7. Van den Berghe (Bel - Driessens), 8. Zoontjens (Ned.-Pe- ters), 9. Benfatto (Ita.-Giganti), 10. Stevens (Ned.-Peters), 11. Schleck (Lux.-De Muer), 12. Van Ryckeghem (Bel.-Cools), 13. Godefroot (Bel.-Pez- zi), 14. Mogens Frey (Den.-De Gri- baldy), 15. Mascaro (Spa.-Langarica), 16. Polidori (Ita.-Giganti), 17. Zoete melk (Ned.-Schotte), 18. Tumellero (Ita.-Martini), 19. Durante (Ita.-Gi ganti), 20. Perin (Fra.-Caput), 21. Aimar (Fra.-Stablinsky), 22. Van Katwijk (Ned.-Vissers), 23. Genet (Fra.-Caput), 24. Ottenbros (Ned.- Vissers), 25. Gösta Petterson (Zwe.- Martini), 38. Merckx (Bel.-Driessens), 39. Poulidor (Fra.-Caput), 48. Van Impe (Bel.-Stablinsky), 49. Van den Bossche (Bel.-Albani), 50. Hooger- heide (Ned.-Vissers)59. Janssen (Ned.-De Muer), allen dezelfde tyd als Wagtmans 3.53.58, 61. Ocana (Spa.-De Muer), 3.54.14, 67. Beugels (ADVERTENTIES) VOOR UW cn snellere service Halen en brengen U wenst. wanneer Breda Waalwijk Wilhelminastr. 30 Grotestr. 323 01600-32950 04160-2757 (Ned.-Schotte), 68. Benjamins (Ned.- Peters), 86. Van der Vleuten (Ned.- Vissers), 100. Vianen (Ned.-Peters), allen dezelfde tyd als Ocana 3.54.14, 105. Rentmeester (Ned.-Peters) 4.02.17. ZESTIENDE ETAPPE 1. Van Vlierberghe (Belg.-Martini) 8 uur 21 minuten en 12 seconden, met bonificatie 8.20.52, 2. Benfatto (Ita.- Giganti) z.t. met bon. 8.21.02, 3. Frey (Den.-De Gribaldy) 8.21.56 met bon. 8.21.51, 4. Riotte (Fr.-Stablinsky) 8.21.56, 5. Guerra (Ita.-Pezzi), 6. Huysmans (Belg.-Driessens), 7. Ot tenbros (Ned.-Vissers), 8. Bruyère (Belg.-Driessens), 9. Van der Vleu ten (Ned.-Vissers), 10. Gonzales (Sp.- Langarica) allen dezelfde tijd 8.21.56, 11. Godefroot (Belg.-Pezzi) 8.22.15, 12. Van den Berghe (Belg.-Driessens), 13. Van Rijckeghem (Belg.-Cools), 14. Guimard (Fr.-Caput), 15. Basso (Ita.- Albani), 16. Wolfshohl (W.-Dld.-Ca- put), 17. Wagtmans (Ned.-Vissers) al len dezelfde tyd 8.22.15, vervolgens het grote peloton in 8.22.15 met uit zondering van: 99. Van Katwijk (Vis sers) 8.23.29, 100. Benjamins (Peters) 8.24.25, 104 Rentmeester (Peters 8.24.43, 105. Hoogerheide (Vissers 8.26.14. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Merckx (Belg.-Driessens (73.49.48, 2. Zoetemelk (Ned.-Schotte) op 9.26, 3. Wagtmans (Ned.-Vissers) op 12.09, 4. Petterson (Zwe- Martini) op 12.21, 5. Poulidor (Fr.- Caput) op 14.06, 6. Van den Bossche (Belg.-Albani) op 15.09, 7. Van Impe (Belg.-Stablinsky) op 15.12, 8. Galdos (Sp.-Langarica) op 15.15, 9. Pintens (Belg.-Cools) op 16.15, 10. Houbrechts (Belg.-Pezzi) op 17.33, 11. Zubero (Sp.-Langarica) op 17.34, 12. Aimar (Fr.-Stablinsky) op 17.47, 13. Delisle (Fr.-Plaud) op 18.03, 14. Zilioli (Ita.- Driessens) op 19.15, 15. Van Neste (Belg.-Cools) op 20.02, 16. Agostinho (Port.-De Gribaldy) op 21.08, 17. Bal- manion (Ita.-Pezzi) op 21.25, 18. Pa- nizza (Ita.-Pezzi) op 22.58, 19. Schia- von (Ita.-Pezzi) op 23.38, 20. Ganda- rias (Spa.-Langarica) op 25.22, 21. Schleck (Lux.-De Muer) op 25.47, 22. Mori (Ita.-Pezzi) op 31.43, 25. Dol man (Ned.-Vissers) op 36.37, 24. La- boudette (Fr.-Caput) op 36,53, 25. Du- mont (Fr.-Plaud) op 37.30, 33. Jans sen (Ned.-De Muer) op 44.33, 39. Van de Vleuten (Vissers) op 51.07, 52. Steevens (Ned.-Vissers) op 1.04.47, 53. Vianen (Ned.-Peters) op 1.05.28, 75. Van Katwijk (Ned.-Vissers) op 1.31.05, 85. Zoontjens (Ned.-Peters) op 1.38.15, 87. Ottenbros (Ned.-Vis sers) op 1.39.07, 91. Beugels (Ned.- Schotte) op 1.42.14, 101. Rentmeester (Ned.-Peters) op 2.17.33, 102. Benja mins (Ned.-Peters) op 2.18.29, 103. Hoogerheide (Ned-Vissers) op 2.21.25. PLOEGENKLASSEMENT VIJFTIENDE ETAPPE: 1. Vissers (Wagtmans, Dolman, Van Katwijk) 11 uur 41 minuten 54 se conden (27 pnt.), 2. Caput zelfde tyd (31 pnt.), 3. Giganti zelfde tijd (44 pnt.), 4. Schotte zelfde tijd (54 pnt.), 5. Cools zelfde tyd (69 pnt.), 13 Pe ters 11.42.10. ZESTIENDE ETAPPE 1. Martini 25.05.42, 2. Driessens 25.06.06 (26 pnt.), 3. Vissers (Otten bros, v. d. Vleuten, Wagtmans) z.t. (73 pnt.), 4. Pezzi 25.06.26 (34 pnt.), 5. De Gribaldy z.t. (39 pnt.), 11. ex aequo: Peters 25.06.45. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Langarica 247.10.56, 2. Pezzi 247.11.25, 3. Driessens 247.14.05, 4. Cools 247.17.19, 5. Stablinsky 247.25.37, 8. Vissers 247.40.25, 15. Peters 249.51.08. PUNTENKLASSEMENT 1. Godefroot (Belg.) 167 pnt., 2. Merckx (Belg.) 165 pnt., 3. Janssen (Ned.) 105 pnt., 4. Basso (Ita.) 95 pnt., 5. Wagtmans (Ned.) 93 pnt., 8. Stee vens (Ned.) 71 pnt., 9. Dolman (Ned.) 50 pnt. BERGKLASSEMENT In de vijftiende etappe kwam een heuvel van de vierde categorie voor, de doorkomst op het hoogste punt was: 1. Anni (Ita.-Albani) 3 pnt., 2. Catieau (Fka.-Stablinsky) 2 pnt., 3. Antheunis (Belg.-Driessens) 1 pnt, ALGEMEEN BERGKLASSEMENT 1. Merckx (Belg.) 84 pnt., 2. Gan- darias (Sp.) 74 pnt., 3. Van den Bos sche (Belg.) 53 pnt., 4. Schiavoni (Ita.) 46 pnt., 5. Petterson (Zwe.) 44 pnt., 10. Wagtmans (Ned.) 24 pnt. (Advertentie)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 8