SJUUL BREUSSING WINNAAR OMLOOP ZEGE VOOR TOERSEN Wilskracht bleek doorslaggevend Wagtmans laat Joop Zoetemelk met rust Posities in Tour verdeeld Caballero heeft het moeilijk Marteling voor Luis Ocana Ontluisterd Nederlanders goed m vorm Rtoi Wagtmans gaat hier juichend over de finish in Montpellier, waar hij de vijftiende etappe van de Tour op zijn naam schreef. Op de achtergrond Mario Basso, de Italiaan die de derde plaats veroverde. Twee Nederlanders bij de eerste drie in het algemeen klassement van de Tour de France na de zestiende etappe. Door een bekeken overwin ning in de rit naar Montpellier za terdag, klom Rini Wagtmans op naar de derde plaats achter Joop Zoete melk. De twee jeugdige Nederlan ders zullen zich in de komende P.v- reneeënritten moeten zien waar te maken, om die voortreffelijke klas sering te behouden. Beiden zijn daarover optimistisch gestemd. Wagtman zal niet proberen die tweede plaats van Joop Zoetemelk te veroveren. „Als ik ga aanvallen, is dat in ons beider nadeel", meent de Brabander. Dat betekent natuurlijk niet dat, als Wagtmans zijn kans schoon ziet, hij niet zal toeslaan. „Maar ik gun Joop die tweede plaats", zegt de Willebrorder. Zoete melk is van mening dat hij in het voordeel is, „want ik kan me de fensief instellen". Aan de eerste plaats denken de beide Nederlan ders niet, want Merckx blijft nu een maal een klasse apart. Tenzij er on gelukken gebeuren. (3e sportpagina) Uit het rijden van de laatste da gen in de Tour de France valt af te leiden dat de posities verdeeld zijn. Daardoor valt er nog maar weinig strijd te verwachten. De etappes van dit weekend hebben dat aangetoond. Merckx verde digt de eerste plaats, Basso en Go- defroot willen het peloton bijeen houden, om in massaspurten hun slag te slaan. En ook de ploegen van Joop Zoetemelk en Rini Wagtmans voelen geen enkele be hoefte meer om aan te vallen. En wat is er beter voor het moreel vam de ploeg Wat dat betreft staat de andere Nederlandse ploeg, Cabal- lero, er veel slechter voor. Frans van den Enden heeft nog slechts vijf ren ners ter beschikking, waarvan Harrie Steevens met zijn onwillige knie symbolisch is. Nog slechter gaat het met de Bic- ploeg, waarvoor Jan Janssen rijdt. Kopman Luis Ocana, voor het begin van de tour gedoodverfd als een van de weinigen, die het Merckx moei lijk zou kunnen maken, kan nauwe lijks nog meekomen. En ook Jan Janssen rijdt niet zoals men dat van hem gewend is. Janssen ziet ver schrikkelijk af, maar hij zal onge twijfeld zondag in Parijs arriveren, omdat opgeven niet in zijn woorden boek voorkomt. Maar volgens Jans sen is het wel zijn laatste Tour ge weest. (2e sportpagina) Jan Janssen, de ex-tour-winnaar vindt het welletjes. Hij is van plan in Parijs definitief afscheidt van het grootste wielerspektakel te nemen. Hij rijdt dit jaar niet zoals men van hem gewend is. Sjuui Breussing is de winnaar ge worden van de zevende Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. De pupil van Piet Liebregts, reikte in de eerste etappe zaterdag naar een derde plaats achter de twee sterke Belgen Romain Vercauter en Ghislain de Clerq en gistermiddag nadat zijn ploeg ook nog de ploegentijdrit had gewonnen sprong Sjuui Breussing met een machtig eindschot naar een tweede plaats achter Wim Evertse. Die derde en die tweede plaats le verde hem de eindzege op. De Belg Romain Vercauter, die na de eerste etappe, waarin de Belgen ontzettend sterk reden, de leiderstrui mocht aan trekken kwam gistermiddag in Oost burg meer dan vier minuten later dan de kopgroep van vijf man over de finish. Na de start van de tweede etappe vormde zich al snel een kopgroep. Op de foto wordt de groep aangevoerd door Ben Janbroers en Wim Bravenboer (uiterst links). e Joop Zoetemelk: „Ik denk dat ik n het voordeel ben". De Nederlander Aalt Toersen heeft de Grote Prijs van Sach- senring in de 50 cc-klasse ge wonnen. Déze race geldt voor het wereldkampioenschap. Ook de twee de plaats was voor een Nederlander: Jos Schurgers op een Kreidler. De Spanjaard Nieto werd derde, waarna opnieuw twee Nederlanders kwamen: Martin Mijwaart op Jamathi en Jan de Vries op een Kreidler. t Toersen legde de 60,326 kilometer (zeven ronden) af in 28.18,7. In de strijd om het wereldkampioenschap leidt Nieto met 72 punten voor Toer sen (59 punten) en de Duitser Kunz (44 punten). De uitslag luidt: 1. Aalt Toersen (Ned.), Jamathi; 2. Jos Schurgers (Ned.) op Kreidler; 3. Angel Nieto (Spa) op Derbi; 4. Martin Mijwaart (Ned.) op Kreidler; 5. Jan de Vries (Ned.) op Kreidler; 6. Rudolf Kunz (W-Dld) op Kreidler. Totaal ontluisterd draaide de Belg het hoofd af van de jurywagen, waar juist op dat moment bekend werd ge maakt, dat Breussing inderdaad de zevende Omloop had gewonnen. In feite een invaller, want Breussing had in de Trico Noble/Acifitploeg de plaats ingenomen van Cees Priem, die door de KNWJ was uitgezonden naar een ploegentijdrit in België. De 20-jarige Breussing, afkomstig uit het vlak bij Amsterdam liggende Boven kerk, wa-s uiteraard dolgelukkig met zijn eerste grote overwinning in zijn nog zo prille carrière. „Toen ik een maal wist dat de twee Belgen die voor me stonden in het klassement, niet in een waaier konden rijden, wiet ik ook, dat ik de Omloop zou kunnen winnen. Ik ben gelijk als een gek op kop tegen de wind in gaan sleuren. Ik zorgde er voor in de voorste waaier te blijven en al snel was er van die twee Belgen niets meer te bespeuren. Eigenlijk had ik de Omloop op dat moment voor ne gentig procent al gewonnen", ver klaarde Sjuui Breussing na afloop. (4e sportpagina) Sjuui Breussing wordt na de aankomst van de Omloop in Oostburg gehuldigd. (4e sportpagina) Sport DE VRIJE ZEEUW AFSCHEID VAN JAN JANSSEN NA DEZE TOUR Mario Basso: peloton bijeen houden. Walter Godefroot: geen ontsnap- pingen. Van den Enden: nog vijf coureurs. Harrie Steevens: last van zijn knie.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7