DE VREDE IN ULSTER IS NIET GOEDKOOP V S achten treffen met Russen niet uitgesloten RAMPWEEKEND IN ZEELAND: VIER DODEN ONDERMINISTER OYER M.-OOSTEN: Massale vecht partij in Ylissingen Nederlandse renners vooraan in de Tour Kabouters gommen grens uit NOG GEEN VOORTGANG IN GESPREK PAUS- DR. ALFRINK DE MOOISTE VAN HEELAL CHRISTINE KEELER GESCHEIDEN Cadzand V rouwenpolder Westkapelle NASSER Mogelijk weer pokken in Duitsland MONTEUR DOOR STROOM GEDOOD Duitse minister helpt gewonde Nederlandse Waarnemers in Rome Hooiuio,... L. Leij enaekk-,.-: Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01350)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 13 JULI 1970 25e Jaargang No. 6291 Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze speciale verslaggevers) BELFAST Achttienduizend sol daten, politiemannen en leden van 4e burgerwacht, uitgerust met vuur wapens, waterkanonnen, katapulten om traangasbommen weg te schie ten, tanks en jeeps vol radiozenders en ontvangers, houden zich sinds gisteravond in Ulster gereed om on middellijk op te treden als de katho lieke en de protestantse Ieren elk aar weer naar de keel zouden vlie gen. Vandaag is het hier een grote dag voor de protestanten. Honderddui zend Oranjemannen vieren dan de nagedachtenis van koning Willem 3 van Oranje, het symbool van hun trouw aan de Engelse kroon, hun geloof en hun fanatieke afkeer voor de roomskatholieke kerk. „Koning Billy" is een nationale held. Maan dagmorgen houden zij grote muzi kale optochten om, laaiend van geestdrift, te tonen dat ze goede protestanten zijn. In die stoeten zul len ook duizenden Orangisten uit Canada, Nieuw-Zeeland en Schot land meelopen. Gisterenmiddag trokken al enke le tientallen muziekkorpsen van de Orangisten, onmiddellijk gevolgd door jeeps en tanks, door Belfast om kerkelijke diensten te gaan bij wonen. In die jeeps stond tenmin ste één soldaat rechtop met het ge weer in de hand. Dit vreemde spek takel onderstreepte het gevaar van bloedige incidenten en was meteen een bewijs van het feit dat de vrede niet goedkoop is. Toch geeft het een vreemde gewaarwording zo'n kermistroepje op straat te zien lo pen, met achter zich een stel waak zame militairen, dat als een bende Kozakken gereed zit om er des noods op los te schieten. Er hebben zich gisteren geen incidenten voor gedaan. Alleen als èn de protestanten èn de katholieken van Noord-Ierland vandaag hun gezond verstand ge bruiken, zal de viering van de 280ste verjardag van de slag aan de Boyne op vreedzame wijze verlopen. De overheid neemt allerlei drasti sche maatregelen om de vrede te be waren. In twee katholieke plaatsen van het graafschap Londonderry waar de toestand hijzonder gespan nen is en waar in het verleden bom aanslagen gepleegd werden, mogen de Orangisten vandaag niet demon streren. Twee vitale wegen van Belfast, een deel van de Crumlinroad en 6 mijl van de autosnelweg tussen Bel fast en Lisburn, zijn vandaag ver boden gebied. Het was in de Crum linroad, waar de katholieken aan de ene kant van de straat en de protes tanten aan de overkant wonen, met ergens temidden van protestantse woningen een grote roomse kerk van de H. Familie wie die daar gebouwd heeft, zocht ruzie dat zich vorig jaar in augustus ernstige rellen voorgedaan hebben. In deze buurt vielen verscheidene doden en werden talrijke gebou wen met de grond gelijk gemaakt. Er vloog ook een pompstation de lucht in. De verbolgen katholieken lieten zelfs het door duiven be smeurde standbeeld van een oude en eerbiedwaardige dominee, een van de velen, die Ulster van het papisme hielpen redden, niet met rust. Zij lanceerden deze man in de ruimte, een onverwachte reis, waarvan hij tot op heden nog steeds niet is teruggekeerd. In verband met vandaag kondigde de overheid een nog zwaardere maatregel af, die de Ieren verdriet doet. Deze provincie wordt name lijk voor een groot deel bewoond door geboren drinkebroers, die hun geestelijke vermogens vaak volko men kwijtraken als ze een glaasje op hebben, 's Avonds om acht uur, als de pubs sluiten (dit is 2 uur vroe ger dan in normale tijden) zie je in Belfast dronkaards tegen de muren van hun geliefd stamcafé leunen om daar maar direct waggelende voet hun roes uit te slapen. Aangezien veel van de bloedige incidenten in Belfast en andere Noordierse plaatsen te wijten waren aan verhitting, veroorzaakt door te veel drank, acht de overheid het nodig, dat vandaag al de pubs pot dicht blijven. Ze mogen heel de dag geen enkele dorstige keel laven. Zelfs hotels en restaurants zullen geen biertjes of borrels schenken. Voor de honderden journalisten uit geheel de wereld van Moskou en Helsinki tot Tel Aviv, Parijs, Kome en Washington, die tijdelijk hun tenten opgeslagen hebben in deze akelige stad, is maandag dus het wachtwoord: loop naar de pomp. Normaal viert de paragodsdiensti- ge en op vrijmetselaarsleest ge schoeide Oranjeorde het feest van haar geliefde koning Billy op 18 plaatsen van de provincie Noord- Ierland. Dit jaar vallen daar dus twee van weg wegens het verbod van de overheid. Het leger „de militairen", zeggen de verbitterde katholieken minachtend houdt zorgvuldig rekening met de moge lijkheid van incidenten op het plat teland, omdat vele optochten eindi gen in dorpen of stadjes die over wegend katholiek en repblikeins gezind zijn. Er zullen heel de dag helikopters rondspeuren en de motoren van al le militaiie voentuigen worden door- olend warm gehouden. Het leger beschikt nu ook over twee waterkanonnen, die uit Duits land aangevoerd werden. De tank van ieder kanon heeft een inhoud van 5.000 liter, wat heel wat meer is dan de oude spuiten die de konink lijke politie van Ulster vorig jaar gebruikte om betogers uit elkaar te drijven. Sinds zaterdagavond ver keren de troepen in volledige staat van paraatheid. Zevenduizend zwaar gewapende wacht bij wegversperringen in Bel fast. Ze houden mensen en wagens tegen om wapens te zoeken poti ge soldatenhanden kwamen ons zelfs in een openbare autobus van kop tot teen aftasten en liggen achter zandzakken op de loer om hij het minste teken vn onraad blauwe ho nen uit te delen. Sommige katholieke arbeidersge zinnen van Belfast zijn in het voor uitzicht van de protesttantse show van vandaag met pak en zak over JACK LYNCH soldaten patrouilleren of staan op de grens gevlucht om een onderko men te zoeken in kampen nabij (J Zuidierse hoofdstad Dublin, waar zij zich veilig achten. Deze mensen schenen werkelijk te verwachten, dat de protestanten hen thuis le vend zouden villen. Hun terugkeer naar Belfast hangt van het verder verloop van de toestand af. Premier Jack Lynch van Eire heeft de Noordierse katholieken tot kalmte aangespoord. Hij gaf hun de raad vooral niet te schieten en geen onheil te stichten. LONDEN (Reuter) Christine Keeler, wier betrekkingen met de Engelse minister van oorlog John Profumo en met de Russische mili taire attaché kapitein Ivanof in 1963 tot een politiek schandaal leidden, is gescheiden van James Levermore. Twee jaar nadat zij in de publici teit kwam, in 1965, huwde Christine Keeler met de ingenieur James Le vermore. Zij verliet hem drie maan den later. De rechtbank heeft de vierjarige James aian Christine Kee ler toegewezen. (Van onze verslaggevers en correspondenten) CADZAND/VROUWENPOLDER/HANSWEERT Vier vakantie gangers zjjn in het weekeinde in Zeeland om het leven gekomen: .wee jongens uit Brussel verdronken, een 39-jarige moeder van zes .anderen werd overvaren door een speedboot en een vijftienjarige jongen uit Tilburg stikte onder het zand. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/LONDEN/NEW YOKK/MOSKOU/PARIJS De Amerikaanse regering acht een direct militair treffen tussen Amerika en de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten niet uitgesloten. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Joseph Sisco, heeft dit gisteren gezegd in een tv-interview. Het gevaar bestaat, zei hij, dat de toestand zich zodanig ontwikkelt, dat hij tot zo'n militaire confrontatie leidt. Sisco zei dat de Sovjet-Unie onlangs amfibievoertuigen naar Egypte heeft gestuurd. Zulk materieel kan niet als defensief word enbeschouwd,aid us Sisco. Er bevinden zich volgens de Amerikaanse onderminister acht a tiendui zend Russen in Egypte. De aanvoer van materieel per vliegtuig en schip zou aanzienlijk zijn toegenomen. In de omgeving van het Suez-kanaal installeer den de Russen lanceerinrichtingen voor raketten van de typen Sam-2 en Sam-3. Het machtsevenwicht was door een en ander gewijzigd. Sisco wilde niet zeggen of Amerika daar wat aan gaat doen. Sisco's baas, de minister van bui tenlandse zaken William Rogers, tiet zich in Londen, waar hij gesprekken voerde met premier Heath en minis ter van buitenlandse zaken Alec Douglas Home, heel wat minder be zorgd uit. Hij verklaarde daar, dat de jongste Russische voorstellen met betrekking tot het Midden-Oos ten „een stap vooruit" betekenen. Hij zei een antwoord op het Ameri kaanse plan voor een regeling van het conflict te verwachten wanneer president Nasser zijn besprekingen in Moskou heeft voltooid. Volgens inlichtingen, waarover de Amerikaanse regering beschikt, al dus Rogers met nadruk, zijn géén Russische Sam-3-raketten in de ka naalzone gestationeerd en worden de aanwezige Sam-2's niet door Russen bediend. Elctars in het lainid kwamen in het veekeinde waarin het vrij diruk op 3 weg was nag zeker tóen mensen m het leven door het verkeer of .oor verdrinking. Zonidaigvoormiddag tussen elf uur n half twaalf werd aan het strand a Cadzand het stoffelijk overschot /an -die zesjarige Laurent Lubois drij vende gevonden. Zijin tienjarig broer tje, Jeam-C hirds top'he wordt vermist, en ook van hem neemt men aan dat hij verdronken is. De kinderen brach ten hun vakantie met hun ouders in Cadzand door. De ouders vertrokken echter zaterdagmorgen voor een va kantie naar Engeland of Schotland en tieten de kdndieren achiter onidar de hoede van twee kennisjes, meisjes van respectievelijk 15 en 17 jaar. Daar die ouders gisteren niet konden wonden bereikt, werd familie in Brussel gewaarschuwd, die onmiddel lijk naar het ziekenhuis te Oostbuirg is gekomen. Zaterdagavond om 18.30 uur voer een speedboot, bestuurd door de 37- jarige sleepbootkapitein A. P. A. S. uit Dordrecht, op het Veecse Meer na bij de Veeree Dam in een voor speed boten verboden zone im op een groep van 17 zwemmens. Mevrouw F. E. van der Meuten-Raaymakems (39), af- ernstig uit Eindhoven, moeder van 6 kinderen, werd voor de ogen van 5 van baar kinderen door de speed boot overvaren. Met zeer ernstige verwondingen werd zij per ambu lance overgebracht naar het St.-Jo- amnaziekeinihuis. Kort na aankomst aldaar bezweek zij aan baar verwon dingen. A. S. bad de speedboot geleend van een sleepsebipper, die heer Ver- bengbt. Dit sleepschip lag op het Veerse Meer afgemeerd. De politie te water had 's morgens de schipper van erop attent gemaakt, net de speedboot im dit het Veerse Meer was ver- De heer Verberght beeft de uitgeleend aan de sleep- heeft hem in kennis verbod aldaar met speedboten te varen. Desondanks schijnt deae alle waarschuwingen in de wind geslagen te hebben. Op het strand bij Westkapelle, het z.g. Dishoekistrand, stikte de vijftien jarige uit Tilburg afkomstige Th. Ku(js onder het zand. De aldaar op het strand spelende jongelui hadden kuilen gegraven en deze onderling met tunnels venbonden. Toen Theo Kuijs in een diergelijke tunnel was verdwenen, zakte deze in. De op het strand aanwezige artsen hebben tevergeefs mond op mond be ademing en hartmassage toegepast. De levensgeesten waren reeds ver dwenen. (ZIE VERVOLG OP PAG. 3) Het bericht in het Amerikaanse weekblad „Newsweek" als zou pre sident Nixon heimelijk opdracht hebben gegeven deze maand acht Phantom-straalvliegtuigen naar Is raël te sturen, kon gisteravond in Washington noch bevestigd noch ont kend worden. „Ik kan niet vertellen wat wij do<en op het stuk van de mi litaire hulpverlening aan Israël, maar de president heeft verklaard dat wij Israël niet in de steek zullen laten en ik geloof dat u dat voor waarheid kan aannemen", aldus een woordvoerder in de Amerikaanse hoofdstad. Nixon heeft Israël verze kerd, aldus Newsweek, dat het met ingang van de volgende maand kan rekenen op twee Phantoms per maand gedurende onbepaalde tijd. De Amerikaanse president zou het besluit genomen hebben na het be richt dat twee Israëlische vliegtuigen waren neergehaald door Russische Sam-2-raketten. In de Russische hoofdstad is offi cieel bekendgemaakt dat president Nasser van Egypte zijn besprekin gen met Russische leiders heeft her vat. Vernomen is, dat bij dieze be sprekingen de Amerikaanse voorstel len tot een staakt het vuren im het Midden-Oosten centraal zullen staan. Inmiddels heeft de Israëlische pre mier, mevrouw Golda Meir, de Sov jet-Unie beschuldigd van „imperia lisme van het ergste soort dat alleen zou kunnen worden tegengehouden door de Verenigde Staten", (Van onze correspondent) VL1SS1NGEN Op het Bellamy park te Vlissingen is een groep van naar schatting vijftig Ambonese jon geren slaags geraakt met een zeker even grote groep Skyriders. Er werd geslagen met fietskettingem, stokken, stukken kabeltouw, van met spijkers voorziene zwepen en zelfs boothaken. Ook vlogen stenen door de lucht. De politie, die op de ongeregeld heden was voorbereid, greep kracht dadig in. Rechercheurs, die een bloed bad vreesden, begaven zich met lange wapenstokken in heit strijdgewoel, waarbij zij trachtten het wapentuig uit handen van de jongens te slaan. Hierbij werd een rechercheur met een hard voorwerp op het hoofd geslagen eri liep een andere rechercheur met een mes een flinke snee in zjjn hand op. Twee Skyriders zijn gearresteerd, van wie een zekere C verdacht wordt de rechercheur met een mes steek te hebben verwond. Voorts bleek, dat de tweede arrestant, ze kere M., een niet tot zijn groep beho rende jongeman van vijftien jaar met messteken aan rug en arm te heb ben verwond. Nadat de groepen de eenste beer uit elkaar waren gesla gen, moest de politie nog een paar keer opnieuw met de wapenstokken optreden. Met geweld moest tegen middernacht een groep van vijftig Ambonezen, die op het politiebureau afkwam, worden verwijdend, verwijderd. Tijdens een van de charges reed een politie-auto, die het voetpad op reed, over de linkervoet van een om stander. Het slachtoffer, de 18-jarige M. de G. uit Middelburg, werd met verwondingen in het ziekenhuis van Middelburg opgenomen. Miss Portorico, de brunette Ma- risol Malaret Contreras (foto) is za terdagavond in Miami gekozen tot „Miss Universe". De vier overige fi nalisten waren: miss V.S. (Debbia Shelton), miss Argentinië (Beatrice Gros), mis Japan (Jun Shimada) en miss Australië (Joan Zealand). OLDENBURG (D.P.A.) In twee ziekenhuizen in de Westduitse stad Oldenburg zijn zaterdag qua rantainemaatregelen genomen omdat de mogelijkheid bestaat dat zij door een pokkenlijder zijn bezocht. Zowel in het stedelijk Peter-Frie- drich-Ludwig-ziekenhuis als het ka tholieke Pius-hospitaal is een Indiër behandeld, die door een arts in Els- fletih naar de ziekenhuizen was ver wezen. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat de Indiër pokken heeft. LIMBRICCHT (A.N.P.) Tijdens reparatiewerkzaamheden aan een wasmachine in een woning in Lira- bricht, is zaterdagmiddag de 25-ja- rige monteur J. Foccert uit Sittard geëlektrocuteerd. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. DE BOLIVIAANSE oud-minister Fernanado Londono (59) is van zijn koffieplantage ontvoerd. BIJ EEN botsing met de politie zijn in Mexico drie spoorwegsabo teurs gedood. WAGTMANS (Van onze sportredactie) TOULOUSE De kaarten tijken geschud in de Tour de France. De geringe strijd in het afgelopen weekend doet vermoeden dat de posities verdeeld zijn. Rest nog slechts deze posities te verdedigen. Rini Wagt- mans zorgde zaterdag voor het eerste grote Nederlandse succes, door de rit naar Montpeltier te winnen. Het was zaterdag een goede dag voor de ploeg van Ton Vissers. Be halve de ritoverwinning behaalde de Willem H-ploeg de zege in het dagploegenklassement, Wagtmans werd tot de beminnelijkste renner uitverkoren, en Ton Vissers vij zelde het moreel nog meer op door een extra-premie beschikbaar te stellen. Die financiële prikkel had zon dag al zijn uitwerking, want weer zaten twee Willem Il'ers in de slag. Jos van der Vleuten en Harm Ottenbros zaten in de achtervol ging op Van Vliegberghe en Ben- fato, maar door een geringe bij drage van hun mede-achtervolgers, slaagden zij niet. Slechter gaat het met de Cabal- lero-ploeg. Pech blijft de ploeg van Frans v. d. Enden achtervolgen. Ook met Jan Janssen gaat het niet goed. Janssen heeft al aangekon digd dat dit zijn laatste Tour zal zijn. De Ronde van Frankrijk zal het dus in de 'oekomst zonder de markante figuur vaii de man uit Putte moeten doen. Sjuul Breussing is de naam van de winnaar van de zevende Om loop- van Zeeuwscli-VIaanderen. In overeenstemming met de tra ditie is het dus weer een onbeken de geworden, die deze klassieker won. De uit Bovenkerk afkomstige renner was eigenlijk een invaller in de ploeg van Trico Noble/Aci- fit, omdat Cees Priem door de KNWU was afgevaardigd naar een ploegentijdrit in België. Breussing greep de kans om zijn eerste grote overwinning in zijn nog prille car rière te behalen. (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE De 44-jarige mevrouw M. Schaap uit Kerk- rade is zaterdagmiddag, dank zij persoonlijk ingrijpen van de Westduitse minister van binnen landse zaken Hans-Dietrich Genscher bijzonder snel naar een ziekenhuis overgebracht, nadat zij gewond was geraakt bij een verkeersongeval. Kort voordat de minister, die hij Aken de grensovergang op de autosnelweg had geïnspec teerd, met een helikopter zou vertrekken, vond er op de nabij gelegen verkeersweg een aan rijding plaats waarbij drie auto's waren betrokken. De minister gaf opdracht de gewonde vrouw met een begeleidende helikopter naar een Akens ziekenhuis te vervoeren. Binnen tien minuten was zij onder behandeling van een arts. DRIE JONGE Amerikaanse toeris ten die door Oostduitse grenswach ten waren gearresteerd toen zij zich op Oostduits gebied hadden begeven zijn vrijgelaten. (Van een onzer verslaggevers) PUTTE Ongeveer der tig kabouters, hoofdzakelijk uit Antwerpen en Breda, hebben zaterdagmiddag in Putte de grens „uitge- gomd" omdat ze die uit de tijd vinden. De kabouters legden hier voor zelf een grenslijn aanmet toiletpapier. De grauwe grenspaai gaven zij een wat fleuriger kleurtje oranje. De poli tie zag geen aanleiding te gen de kabouters op te treden. Dit ludieke grensgebeuren begon om ongeveer drie uur. Daarvoor hadden enige verontruste Putte- naren al de politie gebeld, omdat zij over de radio hadden gehoord dat ka bouters actie zouden gaan voeren bij de grens. Het bewuste radioprogramma was VARA's „Dit is het begin", waarin regelmatig activiteiten van kabouters worden gemeld. Regisseur Jan Nagel vond deze actie vooral het ver melden waard omdat nu ook iets was te signaleren van Antwerpse kabouters. De kabouters, die niet al lemaal tegelijk present waren, bleven ongeveer drie uur in Putte. Zij wa ren zeer kort op de rijweg bezig om de grens te „ma ken" en te „verwijderen". (Van onze redactie buitenland) ROME Kardinaal Alfrink, die morgen in Nederland wordt terug verwacht, heeft zaterdagavond we derom meer dan anderhalf uur ge confereerd met paus Paulus en met staatssecretaris kardinaal Villot over de opvattingen onder grote groepen der Nederlandse katholieken, dat het gehuwd priesterzijn binnen de kerk mogelijk moet zijn. Daar tot heden geen communiqué over deze dialoog- waarom kardinaal Alfrink reeds in januari van dit jaar had gevraagd, verschenen is, lijkt het zeer waarschijnlijk, dat de paus geen enkele beslissing in dit pro bleem heeft willen nemen, afgezien van het feit, dat hij persoonlijk niet bereid zou zijn tot enige concessie inzake het priestercelibaat: geen af schaffing van de verplichte koppe ling, geen enkele taak voor gelaï- ceerde gehuwde priesters en geen wijding van gehuwde mannen, hoog stens tenzij er in bepaalde landen nijpend priestertekort heerst. Daar uit blijkt, zo menen bevoegde waar nemers volgens het Katholiek Ne derlands Persbureau te mogen con stateren, dat: noch de paus noch kardinaal Al frink hun eigen standpunt zouden hebben willen opgeven, zoals dat is uiteengezet respectievelijk op 19 ja nuari (communiqué Nederlandse bisschoppen) en 1 februari (toe spraak van paus tot gelovigen op St.-Pietersplein) de door Nederland aanhangig ge maakte kwestie behandeld zou kun nen worden op de komende bis schoppensynode, die zal plaatsvin den in 1971 en waarop, zoals het wereldepiscopaat zojuist dezer da gen is meegedeeld, het priesterpro bleem samen met de paus besproken zal worden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1