ST.-CATHARIJNETOREN IN BRIELLE Grijze kolos voelt zelfs aardbeving in China NAGIDI WIL VOOR ALTIJD IN ISRAËL RLIJVEN Een betonnen „klepel" van 2500 kilo hangt aan kabels in de St.-Ca- tliarijnetoren in Brielle. Boven de klepel is meetapparatuur ge plaatst, die de bewegingen van de toren moet registreren. Dat ge beurt bijzonder secuur. De eeu wenoude toren blijkt net zo ge voelig als de seismografen van het KNMI in De Bilt. Zelfs aard bevingen m het verre China la ten de toren niet onberoerd. OPTISCH OOG ONVOLTOOID DE STEM (Van een onzer verslaggevers) BRIELLE. De „grijze kolos'' of duidelijker de toren van de St.- Catharjjnekerk in Brielle mag dan in z'n eeuwenoude stramheid over het landschap van het Zuid- holtandse eiland Voorne staren hij is toch nog zeer gevoelig. Zo zelfs, dat hij aardbevingen in Joegoslavië of Turkije, maar ook in Noord-China en op de Kuril- leneilanden registreert. Dat had bouwmeester Harman uit Delft in 1417, toen met de bouw van kerk en toren werd begonnen, nooit kunnen bevroeden. De tril linggevoeligheid van de toren werd overigens pas enkele jaren geleden bij toeval ontdekt na de jongste restauratie, die in 1961 werd voltooid en vijftien jaar had geduurd. De voet van de toren bestaat uit vier enorme peilers, die ruim boven de kerkvloer als het. ware naar el kaar toe buigen en ineenvloeien. Bij de restauratie heeft men die vier peilers ook wel bassemant ge noemd helemaal uitgegraven, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat het bassement scheuren vertoonde. De pijlers bleken uitein delijk negen meter onder de kerk vloer op een harde zandplaat te rusten. Om verder scheuren tegen te gaan kreeg het bassement van de •esii-uratiéprs een „corset," van voor gespannen beton toegemeten. Ook na deze ingreep wilde men echter doorlopend kunnen nagaan of de stand van de toren afwijking zou vertonen. Dat gebeurde aanvankelijk via een „optisch oog", dat in de nok van de toren werd aangebracht en ge richt was op een reflector aan de voet. Het optische oog bleek a) gauw weinig betrouwbaar te wer ken, zodat naar een andere oplossing werd gezocht. Die vond men door bovenin de toren drie dunnen staal kabels te verankeren, die loodrecht naar beneden reikten tot boven het westkoor van de kerk Daar werd rond de uiteinden van de kabels een 2500 kilo zwaar betonblok gestort, dat sindsdien als een betonnen kle pel in de toren hangt. Deze klepel werd voorzien van twee meetinstrumenten, elk met een draaiende cilinder en een schrijf stift. De ene cilinder registreert de „bewegingen" van de toren in de noord-zuid-richting en de andere in de oost- west- richting. De cilinders draaien met de klok mee, zodat van minuut tot minuut afwijkingen in de stand van de toren kunnen worden geconstateerd de koster van de St.- Catharijnekerk, de heer P. van Heyst, die tevens gemeentelijk op zichter van de toren is, heeft de bewegingen van de betonnen klepel in de voet van de toren op de voet gevolgd. Hij is daarbij tot verras sende ontdekkingen gekomen. Dc „grijze kolos" van Brielle blijkt na melijk allerminst bewegingloos. Bij hard wind gaat de toren namelijk behoorlijk hellen, de rode lijn op dc cilinders geeft dat feilloos aan. Ook het uitzetten van een bepaalde zijde van de toren bij felle zonneschijn wordt duidelijk weergegeven. Soms echter, zo weet koster Van Heyst te vertellen, vertoont de rode lijn op de cilinders driftige golvingen. „In het begin schrok ik me dan zowat 'n ongeluk", aldus de heer Van Heyst, „maar dat was gelukkig gauw over. Dan denk ik, 't zal wel weer een of andere aardbeving zijn. In Turkije of zo. Dan bel ik even naar het KNMI in de Bilt om te vragen of ze daar soms iets bijzon ders hebben geregistreerd. Ja hoor. een aardbeving. De toren is net zo gevoelig als de siesmografen van het KNMI Zo hebben we hier aardbe vingen geregistreerd, die plaats vonden in Joego-Siavië of op de Kurille- eilanden, maar ook in Noord-China". Het betonnen corset van de toren voet blijkt van een degelijke con structie, want tot op heden is er met de toren zelf nog nooit wa't aan de hand geweest. Koster Van Heyst billrt echter op z'n hoede. Meerdere malen per dag controleert hij de cilinders. „Het gevaar voor verzak kingen is niet denkbeeldig, want vooral door de aanleg van havens en kanalen hier in de omgeving zou de stand van het grondwater zich wel eens kunnen wijzigen en dat kan nare gevolgen hebben". De restaurateurs was er alles aan gelegen de toren in goede conditie te krijgen en te houden. De St. 'Catharijnetoren en de St. Catharij- nekerk hebben namelijk een bijzon dere historische waarde. Beiden weerspiegelen de roemruchte ge schiedenis van Brielle, de eens zo welvarende havenstad, waarvan de positie later is verdrongen door Dor drecht en Rotterdam. Jaarlijks bezoeken zo'n vijftien duizend belangstellenden de fraaie stijl Braba>nts gotiek kerk, waarvan de bouw in feite nimmer werd voltooid. Nadat de kerk in 1405 door brand was verwoest, be gon men in 1417 met de herbouw. Ruim honderd jaar later in 1520 werd hij in gebruik genomen. De toren moest toen 110 meter hoog worden, maar wegens geldgebrek kwam men niet verder dan 65 me ter. Koster Van Heyst trippelt dage lijks de 318 torentraptreden min stens tweemaal op en af, bij excur sies nog vaker. De toren biedt een prachtig uit zicht, zo'n dertig kilometer ver. Bij helder weer kan men op de klok van de grote kerk in Den Haag zien hoe laat 't is. Het zicht richting Rotterdam is beduidend minder, maar daft vindt zijn oorzaak in de verontreiniging van de lucht door vele raffinaderijen in de omgeving. In de toren op een 22 meter hoge klokkestoel staat het uit 1660 date rende carillon, dat nog is gegoten door de gebroeders Hemony. Bij de restauratie tien jaar geleden ontbrak helaas het geld om de kapotte speel- trommel op te knappen, zodat het carillon niet meer automatisch kan spelen. Het carillon telt 23 klokken Verder hangen in de klokkestoel drie luidklokken, waarvan de grool ste dateert uit 1482 en een gewicht heeft van 4750 kilo. Dankzij de Dortse schipper Van Dijk zijn carillon en klokken de oorlog goed doorgekomen. Hij voer ze met doodsverachting naar het IJsselmeer om ze daar op de bodem te laten zakken. Na de oorlog wer den ze weer opgevist en herkregen ze hun klankrijke plaats. Aan de kerk, in feite een basiliek, was in de middeleeuwen een kapit tel verbonden. Zij is sinds 1572 in gebruik voor de eredienst van dc Hervormde gemeente. Ook het kerk gebouw is onvoltooid. Alleen het driebeukige van zijkapellen voorzie ne gebouw is tot stand gekomen. De beide kruisbeuken ontbreken. De kerkvloer bestaat uit grafzer ken, waaraan men kan zien dat er zeer aanzienlijke personen liggen begraven. Van vele grafzerken zijn tijdens de Franse revolutie alle ti tels en wapens afgebikt, indachtig het „vrijheid, gelijkheid en broeder schap". Ach, er is veel in en om de kerk, dat het verleden levend maakt: de gildeborden, de gebrandschilderde ramen, de gewelfschilderingen, het stenen overblijfsel van een wijwa- tersbakje, dat in de beeldenstorm gesneuveld moet zijn, de weeskin- derengalerij, het praalgraf van Phi lips van Almonde, de gedenkstenen en de stenen inscriptie voor de zuid oostelijke ingang „komt al tot gods huys", die herinnert aan Mary Stu art, die in 1688 haar echtgenoot prins Willem III vanaf de toren nastaarde, toen hij naar Engeland overstak. Een betonnen klepel van deze tijd waakt over dit Brielse monument zoals eertijds het vuurbaken op de toren waakte over de vissers, die ter haringvangst gingen en Den Briel tot een welvarende handelsstad maakten Totdat de haven door zand dichtslibde en slechts de herinnering bleef. De klepel beware het. De St- Catliarijnekerk in Brielle op het Zuidhollandse eiland Voorne is niet alleen een toonbeeld van prachtige architectuur maar bewaart bovendien veel van de rijke Brielse historie. (Van onze correspondent) TEL AVIV Dr. Emil Pauker, orthopedisch chi rurg in het Betterziekenhuis in Haifa, zegt: „Ik heb slechts mijn best gedaan". Maar Nagidi, zijn 16-jarige patiënte, noemt hem: „Een man uit de hemel. Met gouden handen." En intussen buigen de Israëlische autoriteiten zich het hoofd over de zeldzame immigratie-aanvrage van een Arabisch vluchtelingenmeisje. Blauwogige Nagidi heeft in Israël haar gezondheid teruggekregen. Ze is er zo dankbaar voor. dat ze voor altijd wil blijven „in het land, waar de mensen zo vriendelijk voor me zijn". Nog steunend op haar krukken na haar laatste operatie, komt Nagidi me lachend tegemoet, als ik haar in het huis van haar oom in Kfar Yassif opzoek. Een dolgelukkig meisje, dat het onmogelijke waar zag worden Nagidi is het kind van Palestijnse ouders, die in 1948 tijdens de gevechten tussen joden en Arabieren naar Libanon vluchtten. Ze werd geboren in een vluchtelingenkamp in de buurt van Beiroet. AI als baby van een jaar werd ze getroffen door kinder verlamming. „Ik lag 24 maanden in het ziekenhuis", vertelt ze, „maar de doktoren konden me niet genezen. Ze ver telden mijn ouders slechts, dat ik terug moest komen als ik 14 jaar zou zijn." En intussen groeide het meisje op. Haar linker beentje, verlamd door haar ziekte, vergroeide door totale verwaarlozing. Nagidi „liep" tenslotte op de buitenkant van haar enkel, terwijl haar voetzool om hoog wees. Haar bovenbeen stak uit haar heup gewricht. Maar hoezeer het meisje ook hoopte, dat de dok toren haar op haar veertiende jaar konden helpen, er kwam geen herstel. „Het kan er alleen maar slechter op worden", was de verpletterende diagnose. De woorden van de doktoren hebben Nagidi als een zwaar vonnis in de oren geklonken. Ze werd somber en verloor haar hoop op de toekomst. Totdat na de zesdaagse oorlog van juni 1967 de hermetisch gesloten grens tussen Israël en de Ara bische wereld verdween. Israël besloot de beide brug gen over de rivier de Jordaan, die de bezette weste lijke Jordaanoever met de rest van de Arabische wereld verbinden, niet te sluiten. En zo konden, voor het eerst sinds 20 jaar, Arabische families aan beide zijden van de grens elkaar weer opzoeken. Een van de reizigers, die al snel na de zesdaagse oorlog de AUenby-brug over de rivier de Jordaan overstak, was Nagidi's grootmoeder. Ze reisde van Libanon naar Israël, om na 20 lange jaren haar zoon in Kfar Yassif in de armen te sluiten. Het was dit dramatische weerzien, dat de weg naar Nagidi's herstel openlegde. Want de oude vrouw kreeg van haar zoon het advies Nagidi naar Israël te sturen. „Hier kunnen de doktoren alles", betoogde hij. Nagidi's ouders in Libanon wilden van dit snode plan aanvankelijk mets weten, maar het radeloze meisje zette toch door. De magische verhalen over de Israëlische doktoren hadden in haar oor geklonken als muziek. En zo reisde Nagidi heel alleen naar Israël. Via Syrië en Jordanië. Haar verlamde been met beide banden met zich meeslependNagidi's oom (die uit angst voor moeilijkheden voor zijn familie in Libanon zijn naam liever niet gepubliceerd ziet), liet weinig tijd voorbij gaan. AI de dag na haar aankomst in Israël nam hij Nagidi mee naar dr. Emil Pauker, hoofd van de orthopedische afdeling van het Betterziekenhuis in Haifa. „Een triest geval", herinnert de 60-jarige in Berlijn geboren arts zich. „Volkomen depressief en medisch verwaarloosd." Dr. Pauker was zich bewust van de risico's, die juist de behandeling van deze patiënte met zich mee zou kunnen brengen. Een niet geslaagde operatie zou nieuwe haat tegen Israël kunnen kweken. Een succes daarentegen; een belangrijk stukje goodwill „Ik heb me afgevraagd, wat ik zou doen als Nagidi mijn eigen dochter was", zegt dr. Pauker. „En ik besloot tot opereren." Het werd een lange en moeilijke behandeling, die maanden duurde. Tweemaal werd Nagidi geopereerd. Tweemaal lag ze lange tijd in het gips. Maar al die tijd was ze een geduldige patiënte. „Het was een plezier om te zien hoe ze ook gees telijk veranderde" vertelt dr. Pauker, die de reke ning maar achterwege liet. Nagidi heeft in Israël haar gezondheid teruggekre gen. Ze heeft al een Klein beetje Hebreeuws geleerd. Ze wil in Israël naar school. Ze wil in Israël blijven. „Want", zo schreef ze aan het ministerie van binnen landse zaken in Jeruzalem, „hier ben ik opnieuw mens geworden."

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13