Zeeuwse z we m kam pi oensc 11 app en succes MARTHA WOLFF: VIER TITELS WIM HOL DERDE BIJ INTERNATIONALE MARATHONSTRIJD Nieuwe Zeeuwse records K. MAASKANT VERRASTE RENNERS VAN TOYOTA Felle strijd J. Schipper dan scheert u zich elke dag bliksemsnel schoon. Zege voor Keetie Hage Maand schorsing Van Poecke Uw volgende shaver (weer) een Philishave HEREN UITSLAGEN De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat bliksemsnel schoon scheren pas kan met ronddraaiende mesjes. De Philishave 3 heeft liefst 3x6 18 vlijmscherpe mesjes van bikkelhard edelstaal. Genadeloos voor elk haartje, dun, dik, kort, lang. Met een vaart van 5000 toeren gaan ze onder het mes, De man die van scheren weet, scheert zich dus met een Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 13 JULI 1970 (Van onze zwemmedewerker) VLISSINGEN „Gelukkig, eindelijk derde", slaakte Carita Salome enkele jaren geleden Zeelands topzwemster no. 1 na afloop van de 200 meter vrije slag dames. Met deze uitlating liet Carita merken, dat ze zich nog beslist niet heeft neergelegd bij de gedachte dat ze niet meer zou meetellen in de Zeeuwse zwemmerij. Ze had op de 200 meter vrije slag een geweldig gevecht geleverd om de derde plaats met Ineke Meeuwsen, de revelatie van deze kampioenschappen. De ge routineerde Carita wist dit duel in haar voordeel te beslissen. Het Zeehond-meisje Ineke Meeuwsen, dat sedert enkele maanden met Martha Wolff traint, heeft volledig geprofiteerd van deze training. Op de 1500 meter vrije slag legde de 14-jarige Ineke achter Martha Wolff en Truus van der Linde beslag op de derde plaats. Op de 100 meter vrije slag meisjes onder de 14 jaar en eveneens op dit nummer bij de meisjes onder de 16 jaar was ze ongenaakbaar voor haar tegen standsters. Alleen op de 200 meter vrije slag dames moest ze het hoofd buigen voor Carita Salome in de strijd om het brons. deze laatste wilde zich niet gewon nen geven. Nek aan nek gingen beide meisjes op de finish af. Het was Martha, die het best uitkwam en won, overigens in dezelfde tijd als Marijke en slechts 0.3 seconde boven het Zeeuws record. Martha Wolff blonk uit op de Zeeuwse zwemkampioenschappen. Zeeuwse records. Zij veroverde vier titels en verbeterde twee Martha Wolff uit Souburg schit terde op deze wedstrijden. Ze ging met vier titels naar huis, namelijk «Je 1500 m. vrije slag, de 200 m. rugslag, de 100 m. vlinderslag en de 200 m. vrije slag. Vooral op de 1500 m. leverde Martha een geweldige prestatie. Was ze vorige week in het ijskoude water van het zwembad in Sas van Gent op de 800 m. vrije slag slechts twee seconden boven haar eigen Zeeuws record gebleven, nu wilde ze op de 1500 m. een tussentijd zwemmen op die 800 m. die veel beter was dan het Zeeuwse record. In de training had Martha reeds een voor Zeeuwse begrippen formidabele tijd gezwommen, zodat alles erin zat. Martha begon zeer snel en na 600 m. zwemmen precies op schema en liet als tussentijd op de 800 m. een tijd van 12.33.5 note ren, een verbetering van het Zeeuw se record met liefst veertien secon den. Maar Martha ging prachtig door. Ze kwam wel vier seconden boven haar schema, maar op de laatste driehonderd meter begon ze' het tempo te verhogen. Met een geweldige laatste honderd meter (1.24) zwom ze het oude record, dat met een tijd van 24.17.06 op naam stond van Carita Salome, finaal aan •flarden. Ze finishte in de tijd van 23.53.09. Truus van de Linde legde in de tijd van 25.15.04 beslag op de tweede plaats. Op de sehoolslagnum- mers werd Anita Bracke de kampi oene op de 100 m. meisjes. Het was jammer dat de vorige week in Sas van Gent zo succesvolle Marlies Vercruijsse deze keer op dit num mer verstek liet gaan. Marlies con centreerde zich volledig op de 200 m. schoolslag dames. En op dit num mer bleek niemand in staat haar te houden. Marlies won in een uitste kende tijd van 3.23.6. Anita Bracke, die alles had geprobeerd om Marlies bij te houde, legde met ruim ver schil beslag op het zilver. Anita kon echter nog een keer op het hoogste platform van het erepodium plaats nemen. Door haar overwinning op de 100 m. vlinderslag meisjes, die ze onbedreigd wist te winnen. Op dit nummer bij de dames bleek Martha Wolff een zeer gevaarlijke concur rente te hebben gekregen in de persoon van Marijke Capello uit Goes. Verbaasd keek Martha met nog tien meter te zwemmen naast zich. Dappere Marijke greep haar kans, kwam Martha even voor, maar (Van onze wlelermedewerker) OOSTBURG. Zowel in Terneu- zen als in Oostburg werden opwach- tingswedstrijden gehouden voor de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. In de wegwedstrijd voor nieuwelin gen te Oostburg ging de overwin ning naar A. Dubbelt uit Middelhar- nis. Bij de dames zegevierde Bella Hage uit St.-Maartensdijk. De we reldkampioen A. McElmroy uit Cali- fornië eindigde op de vijfde plaats. Uitslag nieuwelingenkoers Oost- burg: 1. A. Dubbelt (Middelharnis) de 60 kilometer in 1 uur, 17 minuten en 14 sec.; 2. A. Fasseur (Axel); 3. L. Lakeman (Amsterdam); 4. J. Raars (Heinkenszand); 5. T. Huyzen (Kloe- tinge); 6. J. Verbeeke (ÏJzijdijke) 7. L. Strobbe (Langswaarde); 8. W. Westdorp (Heinkenszand)9. M. Riet veld (Rotterdam); 10. J. van der Lucht (Berkel). Dames: 1. B. Hage (St.-Maartens- dijk, de 30 kilometer in 39 minuten 30 seconden; 2. K. Hage (St.-Maar tensdijk); 3. T. van der Plaat (Ger- wen); 4. T. Smulders (Woudenstein) 9. A. McElmroy (Caiifornië); 6. I. Trompet (Den Haag); 7. U. Bürge (West-Duitsland); 8. J. Jonkers (Den Helder); 9. J. Berends (Middelhar nis); 10. H. Boeyen (Groede). De afwachtingswedstrijd voor nieu welingen te Terneuzen leverde een overwinning op voor T. Huizen uit Kloetinge. Bij de dames zegevierde Keetie Hage. Bij de heren bleek Piet Schot in uitstekende vorm te verkeren. Ge zien zijn overwinningen op de 400 en 800 m. vrije slag. Op de 100 m. vrije slag won Frans van Kruinin- gen van de kampioen 1969, Karei Weijland uit Terneuzen, die zijn ti tel op geweldige wijze verdedigde. Ad Koopman van Luctor won de 100 m. rugslag heel gemakkelijk, met een verrassend goed zwemmende Si mon Salome op de tweede plaats. Er was nog een knaap, die zich goed weerde op deze kampioen schappen: de 15-jarige Rudi Manui uit Middelburg. Op de 400 en 800 m. vrije slag legde hij achter Piet Schot beslag op de tweede plaats, terwijl hij op de jongensnummers 100 m. vrije slag en de 100 m. vlinderslag zich een prachtig kampi oen toonde door op deze afstanden Theo Vis gedecideerd te kloppen. Favoriet Vis werd op de 100 m. schoolslag heren verslagen door de 100 m. schoolslagspecialist Piet Ca- sello. Vis werd zelfs naar de derde plaats verwezen door Frans Diele- man van De Braakman. De beide Zeeuwsch-Vlaamse zwemstertjes Pe tra Fraanje (Schelde) en Els van Tatenhoven (Braakman) verdeelden de titels voor meisjes onder de 12 jaar. Petra won de 100 m. schoolslag in een nek aan nek race van Els, terwijl Els later op de middag Petra op de rugslag met ruim verschil naar de tweede plaats verwees. De Vlissingse wethouder van sportza ken, de heer Gillisse-Verschage, die voor de aanvang van de wedstrijden de prijzen uitreikte aan de winnaars van de 800 m. vrije slag heren en de 1500 m. vrije slag dames, sprak de hoop uit, dat dit nieuwe Vlissingse bad een bijdrage zou kunnen leve ren tot de grote vooruitgang in het sportzwemmen in Zeeland. De orga nisators van deze kampioenschap pen hadden voor een leuk nieuwig- heidje gezorgd dat bijzonder goed in de smaak is gevallen. De kampioen- medailles werden namelijk door drie meisjes Lisanne Stokx, Karin Meeusen en Joke Keijmel in smetteloos witte jurkjes op kussen tjes aangedragen, weardoor de prijs uitreiking, direct na elk afzonder lijk nummer, een zeer bijzonder as pect kreeg. 800 meter vrije slag heren: 1 P. Schop in 11.46.8; 150U meter vrije slag dames: 1 M. Wolff van SZV in 23.53.9; 100 meter schoolslag meisjes onder de 16 jaar; 1 A. Bracke Zee hond in 1.35.5; 100 meter vrije slag jongens onder de 12 jaar: 1 C. Vis van SZV in 1.24.4; 100 meter rug- slag heren: 1 A. Koopman van Luctor in 1.16.0; 100 meter schoolslag meis jes onder de 12 jaar: 1 P. Fraanje van De Schelde in 1.38.3; 200 meter rugslag dames: 1 M. Wolff van SZV in 3.16.1; 100 meter vlinderslag jon gens onder de 14 jaar: 1 R. Veenstra Uanze in 1.32.9; 100 meter vrije slag meisjes onder de 14 jaar: 1 I. Meeu sen Zeehond in 1.18.8; 100 meter vrije slag heren: 1 F. van Kruinin- gen van Luctor in 1.06.0; 100 meter vlinderslag dame: 1 M. Wolff van SZV in 1.28.4; 100 meter rugslag jongens onder de 12 jaar: 1 R. Clem- mink Schelde in 1.40.6; 100 meter schoolslag heren: 1 P. Casello van SZV in 1.25.3; 100 meter vrije slag jongens onder de 16 jaar: 1 S. Man- ni Luctor in 1.07.0; 200 meter schoolslag dames: 1 M. Verkruijsse Braakman in 3.28.6; 100 meter schoolslag jongens onder de 14 jaar: 1 G. van de Neste Schelde .38.3; 4 x 100 meter vrjje slag heren: 1 Luctor in 4.33.1; 4 x 100 meter wisselslag estafette dames: 1 SZV in 6.17.6; 100 meter vlinderslag jongens onder de 16 jaar: 1 R. Manni Luctor in 1.22.5; 100 meter vrije slag meisjes onder de 16 jaar: 1 I. Meeusen Zeehond 1.19.5; 100 meter rugslag meisjes onder de 12 jaar: 1 E. van Tatenhoven Baakman 1.36.9; 400 meter vrije slag heren; 1 P. Schop Ganze in 5.30.1; 20 meter vrije slag dames: 1 M. Wolff SZV 2.47.5. Voor haar geweldige prestatie op de 800 en 1500 meter heeft de wethouder van sportzaken de heer Gillisse - Verschage aan mejuffrouw Martha Wolff bloemen aangeboden namens het bestuur van de NV Sportfondsenbad Vldssingen. (Van onze wielermedewerker) BERGEN OP ZOOM De over heersing van de renners van de To- yota-ploeg was in de Rozenoord-ron- de van Bergen op Zoom maar schijn. Drie renners namen tegen het To- yota-geweld de handschoen op. Win naar werd Kees Maaskant uit Zoe- termeer, die zijn derde zege in dit seizoen behaalde. „Ik reed vandaag heel sterk en ik heb gebruik kun nen m alten van strubbelingen in de Toyota-ploeg". Jos Schipper uit Baarn heeft de wedstrijd van zijn leven gereden. Tot vier maal toe moest hij van fiets verwisselen en wist hfj de kracht op te brengen om iedere keer bij te komen. In de eind sprint wist Schipper op de tweede plaats beslag te leggen. Derde werd A. van der Hoek uit Dirksland, die tevens winnaar werd van de presta- tieprijs. Geen ereplaatsen dus voor de mannen van Toyota. En het begon zo goed. Al na vijf kilometer gingen A. van der Hoek en Toyota-man J. vom Hoek er vandüor. De voorsprong werd snel tot enkele honderden me ters uitgebouwd en de twee koplo pers hadden na 35 kilometer een groep achterblijvers te pakken. De bescherming in deze groep was goed, maar het tempo zakte. Frijters, Fik- torie, Kemps en „outsider" Maaskant gingen in de achtervolging. De ach terstand van dit viertal slonk en twintig ronden voor het einde kre gen zij aansluiting bij de compacte groep met Van der Hoek en Van Hoek. Maar er gebeurde nog meer. Plots sprongen de Toyota-mannen Maas en Van Odorp weg en Jos Schipper zag toen zijn kans en na een imponerende solo kon hij aan sluiting krijgen. In de laatste kilo meters van de koers kregen Maas, Van Opdorp en Schipper contact met de grote groep. 'Negen renners ginigen strijden voor de eindzege. Zes Toyota-renners en drie „vreemde lingen". Maaskant kreeg de bloe men, al werd een protest gedepo neerd als zou hij verzorging hebben ontvangen tegen het jury-voorschrift in. De uitslag: Amateurs: 1 C. Maaskant, Zoeter- meer, 99 km in 2 uur 28 minuten en 43 seconden; 2 J. Schipper, Baarn; 3 A. van der Hoek, Dirksland; 4 J. Kemps, Sprundel; 5 J. Frijters, Zeg ge; 6 P. Maas, Heerle; 7 J. van Hoek, Hoogerheide; 8 K. Fiktorie, Bergen op Zoom 9 A. van Opdorp, Hooger heide; 10 op één ronde; P. Moree, Si- monshaven; 11 A, van der Ploeg, Baarn; 12 R. Remeijn, Goes; 13 F. Hoeks, Hoogerheide; 14 J. van der Beek, Barneveld; 15 H. van Hooij- donk, Zundert. Nieuwelingen: 1 L. Schenk, Huij- bergen; 2 R. Kroep, Rotterdam; 3 It. Vlak, Rotterdam; 4 J. Heilemons, Halsteren; 5 L. van Campo, Ossen- drecht 6 A. Meskers, Warmond; 7 Van der Burg, Berkel; 8 A. Hopmans, Bergen op Zoom; 9 J. van Hooff, Roosendaal; 10 W. van der Kley, Os- sendrecht; 11 B. Geense, St.-Philips- land; 12 J. de Jager, Lekkerkerk; 13 J. Hartogh, Schevenmgen; 14 J. de Vrede, Pijnacker; 15 W. Brouwers, Rotterdam. De prestatieprijs was voor Schenk. Aspiranten: 1 M. Melsen, Roosen daal; 2 K. Spaans, 's-Gravenpoider; 3 J. Dielens, Bergen op Zoom; 4 R. Joenoes, Zwijndrecht, 5 J. Verbrugge Putte; 6 J. de Jager, Lekkerkerk; 7 F. Verbeek, Zwanenburg; 8 T. Ver hezen, Bergen op Zoom 9 E. Scheers,. Middelburg; 10 R. Petie, Halsteren. Prestatieprijs was voor Spaans. (Van onze sportredactie). ATLETIEK De Nederlander Wim Hol heeft in de vierde interna tionale marathon van Frauenfeld een goede prestatie geleverd door als derde te eindigen. Hij legde de 42 kilometer af in 2. 26. 15, 4. Winnaar werd de Pool Wojzik in 2. 24. 54, 8. De Oostduitse atletiekploeg won in London een tweedaagse atletiekwed strijd tegen Groot-Brittannië. Zowel bij de dames (8055) als bij de heren (11497) waren de Britten kansloos. De Zweed Ricky Bruch, Europees recordhouder discuswer pen, heeft in Malmö de Ameri kaanse wereldrecordhouder Jay Sil vester verslagen. Bruch bereikte een afstand van 66.34 meter en leverde daarmee de beste prestatie van het seizoen. Silvester kwam tot 65.54 meter. AUTOSPORT Porsche, reeds zeker van het wereldkampioenschap merken, heeft op het Amerikaanse circuit van Watkins Glen zijn acht ste overwinning van dit seizoen be haald. Ongeveer 45.000 toeschouwers zagen de Porsche 917 van Pedro Radriguez (Mexico) en Leo Kinnu- nen (Finland) in de zes uren op het 3781 meter lange circuit 308 ronden afleggen. Jo Siffert en Brian Red man, die op 45 seconden tweede werden, eveneens in een Porsche, waren vorig jaar het snelste en leg den 291 ronden af. De Porsche van Gerard Larrousse (Fr.) en Gijs van Lennep (Ned.) eindigde op de ne gende plaats met een achterstand van 48 ronden op de winnaar. VOETBAL De finale van de KNVB-beker voor zaterdagvoetbal lers is gewonnen door Zwart Wit '28, dat in Spakenburg tegenstander Huizen met 10 versloeg. FC Utrecht heeft in Winterthur (Zwit serland) een sprekende overwinning behaald op FC Winterthur in de wedstrij<lreeks uit de intertoto-com- petitie. Na een ruststand van 20 won de FC Utrecht met 51. In het wereldkampioenschap voetbal voor dames heelt Italië te Napels de hal ve finale tegen Mexico met 21 gewonnen. In de eindstrijd speelt Italië tegen Denemarken. De strijd om de derde plaats gaat tussen En geland en Mexico. De transfer van Magnusson van Juventus (It.) naar Olympic Marseille (Fr.) is nog niet rond. Marseille beschikt slechts over 300.000 gulden, de helft van de ge vraagde transfersom. WATERPOLO In hét Rotter damse bad De Plompert heeft het Russische zevental de eerste Euro pese titel jeugdwaterpolo behaald. Nederland, dat als vijfde eindigde, was sterk in gelijke spelen. Vier van de vijf wedstrijden in de finale poule beëindigden zij aldus en één keer werd verloren van West-Duits- land (16). De eindstand: 1. Rus land 7; 2. Spanje 6; 3. West-Duits land 5 (22—19); 4. Italië (19—20); 5. Nederland 4; 6. Hongarije 3. ZWEMMEN De 17-jarige Ame rikaanse scholiere Karen Moe heeft bij internationale zwemwedstrijden in Santa Clara (Cal.) het wereldre cord op de 200 meter vlinderslag verbeterd en op 2 minuten 20,7 se conden gebracht. Zij bleef daarmee dertienden van een seconde onder het wereldrecord van Ada Kok op 20 augustus 1967 gevestigd in Black pool. De Nederlandse maakte de tijd van 2,21 echter op de 220 yards, waardoor zij destijds ruim 1 meter 15 meer zwom. Ada Kok behoudt dus haar wereldrecord op de 220 yards. Giulio Travaglio, een Italiaan, heeft de 17e race tussen Capri en Napels gewonnen. Hij legde de 33 kilomter af in de nieuwe recordtijd van 7.32.47,4. De Nederlandse zwemster Judit van Berkel-De Nijs liet 8.54, 14,00 noteren. Hans Prins (Haarlem) zegevierde in de eerste Nederlandse amateur zwemmarathon tussen Stavoren en Medemblik. De winnaar legde de 24 kilometer af in 7 uur, 2 minuten en 3,2 seconden. ZWEMMEN In het Zuiderpark- bad te Den Haag hebben zondag middag drie estafetteploegen van Zian nationale records gevestigd. De 30 X 100 meter vrije slag estafette dames bleef met 11,26,6 onder de limiet van 11.40,00. Het tiental be stond uit Ineke Walraven, Jozien Klzerman, Wilma van Beek, Corinne Pij,tak, Madeleine v.d. Velden, Karen v. d. Heyden, Ineke Koopman, Ingrid Lapaer, Hanneke Goldman en Etna de Graaf. Het herentiental van Zian verbeterde het reeds op naam van de Haagse club staande record van 9.52,8 naar 9.42,5. De ploeg be stond uit Prijdekker, Vonk, Mulder, Jan Evert Veer, Brouwers, Van Da len, Verroen, Bert Elzerman, Ri chard Veer, Goudena. De vier eerste zwemmers verbeterden tevens het 4 X 100 meter vrije slag record van 3.49,2 tot 3.47,8. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Theo van Poecke krijgt een schorsing van een maand opgelegd. Dit naar aanleiding van een klap, die de Koewachtse coureur enkele weken geleden uitdeelde aan een Belgische renner. De Belgische BWB-official Dhont zei bij aan komst van de Omloop in Terneuzen „Ik verwacht dat de schorsing op 1 augustus zal ingaan. Ik heb al ge hoord dat de KNWU de schorsing zal overnemen." Hetgeen betekent dat Theo van Poecke pas ge trouwd een maand niet zal kun nen koersen. (ADVERTENTIE) Kees Maaskant klopt medekoplopers in de eindsprint. CEES V.D. WEEGEN heeft in Bel- lingen (B) een koers over 110 km gewonnen na een solo van bijna 100 km, die hem aan de finish anderhal ve minuut voorsprong opleverde. PETER KISNER, de Nederlandse kampioen, is in het Belgische Oost- Nieuwkerke 22e geworden in een koers over 136 km, die gewonnen werd door de Belg F. Serruys, die de 136 km aflegde in 3.22. Leen Poortvliet werd 35e. KEES PRIEM, Hennie Gijsel en Toine van de Bumider bereikten die zevende plaats in een internationale ploegentijdrit voor amateurs over 70 kilometer te Hoevenen. Zwitserland won met een tijd van 1 uur, 34 minuten en 5 seconden. Het Neder landse team, waarin Kees Bal tij dens die laatste ronde door een val werd uitgeschakeld, liet een tijd van 1 uur, 39 minuten en 40 seconden noteren. 1 Want dat is bliksemsnel, lekker schoon scheren.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11