Russen in Egypte" bant zenter prijzen 'T BLIJFT (MET BUIEN) AANGENAAM WARM Geen vakantie voor 43 °/o van Nederlanders Alfrink praat in Rome met paus over celibaat NEDERLANDSE VROUWEN WORDEN SLECHT BETAALD GENERAAL BAR LEV WIL HULP VAN VS. lekker lui m Treffer Moeder slaat kind dood ZACHT EITJE VOOR AJAX, VRAAGTEKENS VOOR FEIJENOORD DICHTERES NAAR INRICHTING NA ARRESTATIE IN SOVJET-UNIE HfwuSU*». REACTIE" HOUWITZERS OP UITNODIGING VAN PAULUS VI Lopende orders te laat klaar Werkspoor zit nu met tekort aan personeel DRIEMAAL LEVENSLANG IN ATHENE Bejaarde man uit Axel verongelukt DirecteurDr. W. A. J. Jvt. Hcrkx HoatdredaoteurL, Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nisuwatraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920. Atibwionerrtspiijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. U.igse nummer* 15 cent, inclusief 4% B.T.W DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 9 JULI 1970 25e Jaargang No. 6288 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem „Al 8000 (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV - CAIRO - GENèVE Het aantal Russische militairen in Egypte heeft thans de 8000 bereikt, van wie 3000 geschut voor luchtdoelraketten bedienen. De rest treedt op als deskundige of adviseur van het Egyptische leger". Dit heeft generaal Bar Lev, het hoofd van de Israëlische generale staf, gisteren gezegd in een vraaggesprek inet het blad Davar, waarin hij verder zinspeelde op steeds noodzakelijker wordende hulp van de VS. Tegelijkertijd meldde een Amerikaanse journalist in een tv-programma in de VS, dat tijdens de Israëlische bombardementen van Egyptische stellin gen Russische militairen om het leven zouden zijn gekomen. MOSKOU (Reuter) De jonge Russische dichteres Natalja Gorba- newskaja is ontoerekeningsvatbaar verklaard en moet volgens een rech telijk besluit in een psychiatrische inrichting worden opgenomen. Dit is gisteren uit kringen van dissidente Russische Intellectuelen vernomen. De dichteres was vorig jaar de cember in verband met een onder zoek naar anti-Russische laster gear resteerd, kennelijk nadat de politie ondergrondse documenten in haar woning had aangetroffen. In augus tus 1968 was zij al eens aangehou den toen zij met anderen op het Rode Plein protesteerde tegen de inval in Tsjechoslowakije. BRUSSEL (ANP) In Antwer pen heeft, na nu eerst bekend ge worden is, een vrouw in de nacht van maandag op dinsdag haar doch tertje van veertien maanden doodge slagen, omdat liet gehuil van het meisje haar teveel hinderde. De vrouw is aangehouden en heeft be kend. Haar man zit al enige tijd een gevangenisstraf uit omdat hij een Italiaan bijna had doodgeslagen. De 26-jarige moeder werd 's nachts wakker van het geschrei van haar dochtertje Karine, dat, sa men met een driejarig tweede kind bij de moeder in bed lag. De moe der sloeg toen de baby tot ze het kind niet meer hoorde. Ze is toen opnieuw gaan slapen. Dinsdagmorgen bewoog het kind al niet meer, maar dinsdagavond pas waarschuwde ze de buren en zei ze dat „Karine ziek was". Het kind bleek toen dood te zijn. (ADVERTENTIE) (Vraag onze nieuwe bontfolder) 1 Grote markt 25.Breda,Tel. 01600- 30650 Generaal Bar Lev zei gisteren ver der tijdens een beëdigingsplechtig heid van officieren dat de strijd aan het Suezkanaal op een keerpunt is gekomen. „De Sovjetrussische deel neming is een nieuwe fase ingegaan. De Russische aanwezigheid wordt in alles ondervonden." Begin deze week zei generaal Bar Lev, dat Russen en Egyptenaren be zig zijn met het bouwen van nieu we raketbases in de Suezkanaalzone en dat deze gedeeltelijk door Rus sisch personeel zijn bemand. Drie Is raëlische vliegtuigen waren al door deze raketten neergehaald. Gisteren kreeg weer een Israëlisch vliegtuig een voltreffer. Hoewel de Israëlische generaal het gevaar van uitbreiding van de Russische strijdkrachten in Egypte voorziet, is hij van oordeel, dat dit gevaar zou kunnen worden verhin derd door „maatregelen, die de VS zouden kunnen nemen en door de houding van Israël." Hij meent verder, dat de huidige onderhandelingen van president Nas ser van Egypte in Moskou beslis send kunnen zijn voor „de Russi sche interventie in de militaire ope raties in Egypte". De Israëlische ambassade in Wash ington heeft gewaarschuwd, dat Rus sische vliegers vermoedelijk opdrach ten zullen uitvoeren in de Suezka naalzone en ten oosten van het ka naal boven Israëlisch gebied, zo meldde de Israëlische radio giste ren. Deze Russische vluchten zullen ko men, tenzij de activiteit van het Kremlin in Egypte stuit op een „ech te reactie" van het Westen, aldus de radio. Volgens de New York Post zullen de V.S. de recente en toekomstige verliezen aan Israëlische straaljagers welke geweten worden aan de lucht- afweerraketbatterijen langs het Su ezkanaal, vervangen. Dit zou door gaan totdat Egypte het Amerikaans voorstel voor een tijdelijk bestand aanneemt. Het blad had in betrouw bare diplomatieke kringen vernomen dat de V.S. beloofd hebben om de drie Israëlische Phantoms te vervan gen, welke volgens Israël door af- weerraketten van Sovjet-makelij j.l. dinsdag en zondag omlaag gehaald werden. Onder zware bewaking is het Is raëlische vrachtschip „Etrog" giste ren begonnen 24 M109 gemechani seerde houwilzers te laden in de Amerikaanse havenstad Cleveland. De houwitzers, welke granaten van 155 mm kunnen afschieten en verder bewapend zijn met mitrail leurs van het kaliber 50, lijken op tanks. Een woordvoerder gaf toe dat de wapens mogelijk een onderdeel vormen van het militaire contract dat het vorig jaar tussen de V.S. en Israël werd afgesloten. Maar hij wei gerde te zeggen, wat de bestemming van de houwitzers is. President Nasser van Egypte blijft vermoedelijk nog 10 dagen in Mos kou, zo stond gisteren te lezen in de Egyptische pers. Het Engelstalige blad „Gazette and Progess Egyptian" zegt dat de vermoedelijke reden voor de ver lenging van het bezoek is dat de Russen nieuwe vredesvoorstellen aan het opstellen zijn, terwijl de drie grote dagbladen in de Arabische taal zeggen dat Nasser een medisch on derzoek zal ondergaan. De Gazette beweert dat de vredes voorstellen worden voorbereid door de Russische ambassadeur in Wash ington, Anatoly Dobrynin, in over leg met de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Joseph Sisco. (Van onze weerkundige medewerker) De warme tot zeer warme lucht met gisteren in het oostelijk deel van ons land weer dertig graden, is door enkele verspreide onweers buien verdreven. De westelijke helft van ons land kreeg gister avond vrijwel geen buien, maar in Overijssel werd plaatselijk nog der tig millimeter gemeten. De komende dagen zijn wissel valliger door wat storingsinvloed van de oceaan. Dit kan af en toe wel een bui opleveren, maar slecht wordt het zomerweer in de komende dagen niet. Een groot voordeel vergeleken met het slechte weer van de vorige week is, dat de temperatuur op een aangenaam niveau blijft en 's mid dags tot boven de twintig graden blijft stijgen. De verspreide buien zullen vrij snel weer door zonnige perioden worden gevolgd. Voor de vakantie ganger betekent dit dat de regen jas wèl bij de hand moet worden gehouden maar zelden behoeft te worden aangetrokken. Men houdt het nauwelijks voor mogelijk: een praktisch leeg strand bij 25 graden. Stem-foto- graaf ror de Boer ontdekte het gisteren even ten noorden van Groede in Zeeuwsch-Vlaande- (Van een onzer verslaggevers) BREDA Tussen oktober '68 en september '69 gingen 5,5 mil joen Nederlanders op vakantie. Dat dtis neer op 42,8 pro cent van ons volk. Dat betekent ook, dat in dit welvaartsparadijs nog altijd 57 procent op reis ging in eigen huis of tuin. Van de mensen, die wél op va kantie gingen, prefereerden' 3 mil joen (54,6 procent) het eigen land. De overige 45,6 procent gingen over de grens, waarbij Duitsland favoriet was (20.5 procent), gevolgd door Spanje/Portugal met 18 procent, Italië met 13,3 procent, Oostenrijk met 32,4 procent, België en Luxem burg met 10,3 procent, Frankrijk met 7,6 procent, Zwitserland met 7,2 procent, Joegoslavië en Grie kenland met 3,2 procent, Scandina vië en Finland met 3,1 procent, En geland met 3 procent en overige landen met 1,4 procent. Dat Nederlanders bij voorkeur op de valreep een beslissing nemen, blijkt uit het onderzoek, dat de Nederlandse stichting voor statistiek deed naar de reisgewoonten van ons volk Vijftien procent wist in oktober 1968 al waar de reis heenging. lp januari 1969 besliste .23 procent, juni van dat jaar 42 procent en 55 procent hakte de knoop pas op het laatste moment door. De thuisblij vers vond men dart jaar hoofdzake lijk in het zuiden van ons land. Van de inwoners van de randstad ging 65 procent op vakantie, uit het zui den slechts 35 procent. De favoriete vakantiemaanden in 1969 waren de tweede helft van juni (15 procent tegen 10 in 1968), de eerste helft van juli (33 tegen 22), de tweede helft van juli (35 tegen 40) en de eerste helft van augustus (6 tegen 13). Hieruit blijkt dus zon neklaar dat men steeds vroeger op vakantie gaat en dat de vakantde- spreiding langzaam effect begint te krijgen. Dertien procent van de Nederlan ders ging twee keer op vakantie, 19 procent ging weer naar hetzelfde vertrouwde adres. Daarvan namen in het buitenland de hotels en pen sions 42 procent voor hun rekening, de tenten en tenthudsjes 24 procent, de appartementen, zomerhuizen en bungalows 13 procent en de cara vans en vouwwagens 11 procent. De auto, die in 1954 noig slechts door 35 procent van de vakantiegan gers werd gebruikt voor de grote volksverhuizing, nam in 1969 al 66 procent voor zijn rekening. De auto bus daalde in die periode van 16 naar 7, de fiets en bromfiets van 7 naar 1 proeent. De boot daarentegen steeg in populariteit van 2 naar 5, het vliegtuig van 1 naar 10 procent. (Van onze correspondent) ROME - UTRECHT Eindelijk is het er dan van gekomen. Kardinaal Alfrink is gisteren naar Rome vertrokken om het lang verbeide topgesprek met paus Paulus over de celibaatskwestie te gaan voeren. De paus heeft de kardinaal zelf uitgenodigd voor dit gesprek. Dit blijkt uit een communiqué, dat het secretariaat van de Nederlandse bisschoppen gisteren uitgaf vlak voordat de kardinaal van Schiphol vertrok. Hoewei kardinaal Alfrink zelf zei niet te weten hoelang hij in Rome zou blijven, spreekt men in Rome van een week. In welingelichte kringen in Rome en trouwens ook elders is men niet optimistisch gestemd over de vraag of de kardinaal met directe en concrete resultaten uit Rome zal terugkomen. Basis voor het gesprek met de paus „en zijn naaste medewerkers" is vol gens de mededeling van de bisschop penconferentie de brief, die de paus op 8 februari j.l. aan zijn staatssecre taris, kardinaal Villot, geschreven heeft. In deze brief-zegt de paus o.m., dat de band tussen priesterschap en celi baat, zoals die sinds eeuwen door de Latijnse kerk is geschapen, voor haar een uiterst waardevol en onvervang baar goed vormt. Ten aanzien van priesters, die ge dispenseerd worden van hun celi baatsverplichting, verklaart de paus „verplicht te zijn niet toe te staan, dat het priesterlijk ambt door diegenen uitgeoefend wordt, die na de hand aan de ploeg- te hebben geslagen, ervan teruggekomen zijn". Hij laat slechts de mogelijkheid open dat gehuwde mannen priester gewijd zouden kun nen worden. Hij smeekte de Nederlandse bis schoppen, dat zij „in een vertrouwvol en broederlijk contact met de h. stoel tot een nieuwe overweging geraken".. Met dit laatste reageerde de paus rechtstreeks op de verklaring, die de Nederlandse bisschoppen aflegden op 20 januari j.l. Daarin zeiden de bis schoppen onder meer, dat naar hun mening de Nederlandse geloofsge meenschap ermee gebaat zou zijn als „naast het in duidelijke vrijheid ge kozen celibataire priesterschap in de Latijnse kerk de gehuwde priester toegelaten zou kunnen worden, door dat gehuwden tot priester worden ge wijd en doordat in speciale gevallen priesters, die in het huwelijk zijn ge treden, onder bepaalde voorwaarden in de ambtsbediening worden her steld". Onmiddellijk na de verklaring van de Nederlandse bisschoppen trad een verkoeling op in de verhouding Rome- Nederland. Behalve dat de paus af wijzend reageerde in zijn brief aan kardinaal Villot, al liet hij de moge lijkheid van gesprek open. kwamen er tal van reacties uit de hele wereld kerk. De Osservatore Romano vulde se dert februari zes maal enkele pagi na's met officiële bijvalsbetuigingen uit het wereldepiscopaat met de paus. Op 7 en 8 maart j.l. had kardinaal Alfrink in Parijs een ontmoeting met de pauselijke staatssecretaris, kardi naal Villot. UTRECHT (ANP) Werkspoor Utrecht, waar het personeelsbestand tot voor kort vrij stabiel was, kampt nu met een personeelstekort. De on zekerheid over het voortbestaan van de afdeling rollend materieel brengt veel werknemers ertoe, elders werk te zoeken. Juist met het oog op de onzekere toekomst kan Werkspoor zich echter niet permitteren, nieuw personeel te werven. De directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Utrecht, de heer B. Bellwinkel, kon gisteren niet zeggen, hoe groot het verloop bij Werkspoor is, aangezien de aan tallen werknemers die ontslag ne men, nogal variëren. Hij acht het niet onmogelijk, dat het door het personeelstekort moei lijk zal worden, de nog lopende orders en eventuele nieuwe bij een voortzetting van de afdeling Rolma, op tijd uit te voeren. HET EUROPESE parlement heeft gis teren in Luxemburg zijn begroting 1971 goedgekeurd. Het is de eerste begroting die liet parlement zelf heeft opgesteld. De begroting voor ziet in een uitgave tot een bedrag van 41 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) ATHENE (Reuter) Een Atheense krijgsraad heeft gisteren drie mensen tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld wegens sa menzwering ter omverwerping van het Griekse bewind. Zij zouden lid zijn van de verboden communisti sche partij. Aan de vonnissen is een proces van drie dagen voorafgegaan. Het uit vijf leden bestaande tribu naal heeft voorts vonnissen varië rend van 2 jaar tot 20,5 jaar gevan genisstraf uitgesproken over 7 ver dachten. (Van onze correspondent) AXEL Woensdagmorgen te 10.45 uur heeft bij een verkeersonge val op de provinciale weg Axel- Koewacht de 79-jarige P. Dieleman het leven verloren. Dieleman reed per bromfiets van af de Waterhuisstraat de kruising op met de provinciale weg, waarbij hij geen voorrang verleende aan een vrachtauto, bestuurd door P. S. uit Axel, die uit de richting Koewacht kwam en de bromfietser schepte. Le vensgevaarlijk gewond werd deze naar het ziekenhuis te Sluiskil ver voerd, waar hij korte tijd later over leed. weekenders en shirts BRUSSEL (ANP) Met het gelijkmaken van vrou wen- en mannenlonen is het in de EEG nog maar slecht gesteld. In een verslag dat de Europese commissie over deze materie heeft gemaakt komt ze tot de conclusie dat de zes lidstaten nog ver verwijderd zijn van een volle dige naleving van alle verplichtingen op dit punt. Nederland komt er het slechtste af. De verschillen in de gemiddelde uurverdiensten waren volgens de laatst bekende gegevens (eind 1968) in Nederland nog het grootst. In Duitsland, Frankrijk en Italië zijn de ver schillen het geringst, hoewel toch nog betrekkelijk groot. Frankrijk neemt nog een iets gunstiger plaats in dan Italië en Duitsland en België bezet een tussenpositie. De commissie geeft toe dat in juridisch opzicht en dat slaat dan speciaal op de rechtspraak, er met name in België en Luxemburg wel enige vooruitgang is ge boekt. Maar er blijven onvolkomenheden en tekortko mingen bestaan die naar het oordeel van de commissie alleen door overheidsingrijpen kunnen worden opgehe ven. (Van onze sportredactie) GENèVE Hoewel Neder land nog nooit zo sterk verte genwoordigd is geweest in de strijd om de Europa Cup I en H is nog nooit zo weinig bekend geweest over de tegenstanders in de eerste ronde. Feijcnoord en PSV weten zelfs nog niet wie die tegenstander zal zijn. Feijenoord heeft n.I. geloot te gen de kampioen van Roemenië. De competitie in dat land duurt echter nog twee maanden, zodat de Rotterdammers pas kort voor hun eerste wedstrijd op 16 sep tember weten tegen wie zij moeten aantreden. Wie de Roe menen in Mexico aan het werk heeft gezien, zal moeten toege ven dat Feijenoord het van de favorieten het moeilijkst getrof fen heeft. Ajax heeft het, wat dat be treft, een stuk gemakkelijker. De kampioen van Albanië, Nen- duri Tirana, zal met Ajax moe ten uitmaken, wie overgaat naar de tweede ronde. Op het eerste gezicht een zacht eitje voor de Amsterdammers. PSV, de derde Nederlandse vertegenwoordiger, komt even als vorig jaar uit tegen de win naar van een voorronde. De te genstander nu zal Bohemians (Ierland) of Gottwaldov (Tjse- cho-SIowakije) heten. Het wordt eentonig. Gisteren behaalde Eddy Merckx zijn vijf de etappe-overwinning in de Tour de France. En weer kwam de Belg alleen aan de finish. Joop Zoetemelk behield welis waar zijn fraaie tweede plaats, maar hij moest toch minuten op Merckx prijsgeven. Ditmaal was Rini Wagtmans de beste Neder lander. Toch blijft de Westbra bander ontevreden. Maar voor lopig staat hij toch weer op de zevende plaats in de algemene rangschikking, dezelfde klasse ring die hij ook vorig jaar in nam.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1