Falls Road toneel van klaagzang ONBEKEND MAAKT ONBEMIND „BRITTEN VANDALEN EN PLUNDERAARS Franse winkeliers bezetten k. van k.'s TT fïi 4 dagen in ons land Voor politici geldt: INDONESIË VERWACHT: Soeharto 15 september Bisschoppen pleiten voor ban Lloyd-stakers tevreden met fusieregeling Hasjiesj 4 maanden bij verloren voorwerpen Wapens in lege doodskisten? Kerkbezoekers in Noord-Ierland... oT [lp» pi Angst voor links Engagement in zeven minuten SCHIPPER BEKENT MENSENSMOKKEL Geen Vara-klacht tegen burgemeester Levenslang voor vliegtuigkaper Huwelijksdienst homofiel paar uitgesteld BRABANTS TRAPPIST GEDOOD DOOR BRAND Hermine van W leringen LEUKE ZOMER- JAPONNEN 59,— I )e^e|H Meisje (11) onder trein gedood (Van onze redactie buitenland) BELFAST Er zal een individueel onderzoek worden ingesteld naar de beschuldigingen van bewoners van Falls Road in Belfast, volgens welke Britse militairen zich het afgelopen weekend tijdens huiszoe kingen schuldig zouden hebben gemaakt aan „vandalisme en plunde ring". Dit hebben de Britse militaire autoriteiten in Noord-Ierland gisteren bekendgemaakt. In de katholieke wjjk Falls Road bedraagt het aantal beschuldigingen ruim honderd. Er zijn In Belfast klachten-centra geopend waar het publiek alle grie ven tegen het militaire optreden kwijt kan. De Republikeinse Labour- afgevaardigde voor Belfast, Gerry Fitt zal in het Lagerhuis een verkla ring afleggen. Hij heeft een aantal parlementsleden persoonlijk uitgeno digd om zelf in Belfast te gaan kij ken naar de schade. De bewoners van Falls Road ver wijten de militairen ook het stelen van gelid, het breken van kruisbeel den en het vernielen van godsdiensti ge afbeeldingen. Verscheidene men sen waren tijdens de rellen uit hun woningen geëvacueerd. Fitt noemde het van belang, dat een delegatie zich onmidideliyk in Belfast zou gaan over tuigen van de waarheid van deze be- 9? BELFAST Over de mogelij ke bergplaatsen van wapens en munitie doen in Belfast natuur lijk ook fantastische geruchten de ronde. In dit verband zijn het de hersens van de protestanten, die op volle toeren werken. De militaire overheid heeft op het speciale klachtenbureau al de vreemdste vragen beantwoord. Een verscshrikte protestantse dame vroeg: „Is het waar, dat wapens en munitie ontdekt wer den in lege doodskisten in een katholieke kerk?". „Mevrouw", antwoordde de of ficier van dienst laconiek, „dat klopt niet met de werkelijkheid. We hebben wel wapens gevon den in kleerkasten en onder ma trassen, maar u mag het van mij aannemen: nog nooit in lijkkis ten". schuldigingen. De Britse regering zal de meeste aanklachten van de hand wijzen. In Belfast is meegedeeld, dat daar de afgelopen vrijdagnacht geen vijf maar drie mensen om het leven zijn gekomen bij het oproer, zodat het to tale aantal slachtoffers gevallen tij dens het weekeinde geen 12, maar 10 bedraagt. De regering van de Ierse republiek heeft aangedrongen op ontwapening van alle burgers in Ulster en op be scherming van de katholieke minder heid aldaar. Het zoeken naar wapens zou zich uitsluitend richten op de katholieke wijken. „Dit veroorzaakt bij die mensen on vermijdelijke angst", aldus de rege ring. De politici van beide partijen zijn het over slechts één ding volko men met elkaar eens: dat de 'komen de weken kritiek zullen zijn en waar schijnlijk meer bloedvergieten te zien zullen geven. (Van onze Parijse correspondent) keiiers gingen naar bin- incidenten plaats. De nen en onderhandelden winkeliers hadden op- met de voorzitters of dracht gegeven nergens PARIJS De geza- secretarissen over een de rust te verstoren en menlijke winkeliers on- betere vertegenwoordi- vooral niets te vernie- der leiding van de ac- ging van de winkeliers len. tieve Nicoud hebben in de kamers, waar gisteren een nieuwe naar hun mening het De winkeliers hebben stunt uitgehaald. Zij overwicht van de in- aangekondigd dat soort hebben in heel Frank- lustrie te groot is. gelijke acties in de va- rijk alle Kamers van Sommige kamers had- kantietijd zullen wor- Koophandel tot 's mid- Sen er de lucht van ge- den herhaald en dat dags 4 uur bezet. Bezet kregen en de deuren nog veel scherpere 4s veel gezegd: het was gesloten. Om 4 uur was maatregelen zullen wor- eerder een symbolische alles in de grootst mo- den genomen als de re- bezettlng. gelijke kalmte afgelo- gering zich „Oostin- Delegaties van de win- pen en nergens hadden disch doof" houdt. /~iok het eenendertigste Italiaanse kabinet na de afzetting van Mussolini in 1943 is geen lang leven beschoren geweest. Op 27 maart van dit jaar stelde premier Mariano Ru- mor het nieuwe (vier partijen-) coa litie-kabinet voor; een regering die een uiterst wankele basis had. De standpunten van de vier deel nemende partijen (christen-democra ten en socialisten waren het sterkst vertegenwoordigd) stonden lijnrecht tegenover elkaar, terwijl door de twee belangrijkste partijen ook nog eens doctrinaire scheidingen liepen. De samenstelling van deze derde regering-Rumor kwam tot stand on der druk van de enorme moeilijkhe den, waarin Italië verkeerde. De echtscheidingswet, de amnestie aan deelnemers aan rellen, bomaansla gen, stakingen, corruptie en bureau cratie waren de belangrijkste pro blemen. Echter de diverse partijen hadden hierover hun eigen mening (Al in 1969 was eenzelfde coalitie regering over deze punten gesneu veld). De voornaamste reden voor deze nieuwe val van een kabinet-Rumor is een politieke. Onlangs zijn in Ita lië gewestelijke verkiezingen gehou den. In twee gewesten „Toscane en UmbriëLwisten de vier grote partijen geen rqeerderheid te verkrijgen. Daar kregeri zij evenveel stemmen als de communisten (plus aanhang). De so- ciaal-demócraten willen niets van een samenwerking met de communisten weten. Zij staan in de gewesten een zelfde coalitie voor als in de lands regering. De socialisten stellen zich op het standpunt dat afvaardiging in overeenstemming met de uitslag van j#!e- verkiezingen moet geschie den: kortom samenwerking met de communisten. De „angst-voor-links" zit bij de meeste Italiaanse regeringspartijen kennelijk zo diep, dat er zelfs een regeringscrisis uit kan voortvloeien. En dat op een tijdstip dat een nieuwe algemene staking van 12 miljoen werknemers voor de deur staat. Het valt te verwachten dat de crisis zeer lang zal duren en de oplossingen van vele dringende problemen weer langer op z^ch zullen laten wachten, intussen liggen de extremisten van rechts op de loer. En het voorbeeld Griekenland heeft wel geleerd, dat dezulken snel kunnen handelen om „orde" op zaken te stellen. P>AUS Paulus heeft zich de gram- schap van de Portugese rege ring op de hals gehaald, omdat hij vorige week een korte (zeven minu ten durende) audiëntie toestond aan drie leiders van onafhankelijkheids bewegingen in Portugals overzeese gebieden. Het zal waarschijnlijk niet tot een diplomatieke breuk tussen Lissabon en het Vaticaan komen, al is de Portugese regering op haar achterste benen gaan staan. Zelfs al zou die breuk er wel ko men, dan blijft nog belangrijker, dat de paus sympathie (en dus steun) heeft laten blijken voor de vrijheids bewegingen, die tegen het meedo genloze Portugese regime in Angola, Mozambique en Portugees Guinee in opstand komen. De paus heeft te vens willen afrekenen met het veel vuldig gehanteerde sprookje, dat leden van onafhankelijkheidsbewe gingen per definitie „communisten" zijn. Het is in dit verband veelbete kenend, dat de Osservatore Romano het woord rebellen (doelend op de leiders, die de paus in audiëntie ont ving) tussen aanhalingstekens plaats te, daarmee te verstaan gevend, dat de leden van de onafhankelijkheids bewegingen in de Portugese kolo nies voor een rechtvaardig doel strijden. Paus Paulus heeft in zijn Popu lorum Progressio (de volledige tekst van de encycliek, in Portugals kolo niën verboden lectuur, kregen de drie leiders van de verzetsbewegin gen van de paus als geschenk mee) geschreven, dat hij begrip heeft voor de „ontwikkelingen van de volken" in de koloniale gebieden. Ook nog vorige week heeft hij zijn zorgen geuit over de „armen en onder drukten". Dat waren woorden. Het is moedig en verheugend, dat de paus thans de daad bij het woord gevoegd heeft en in zeven minuten van zijn „engagement" heeft blijk gegeven: de paus koos in feite partij tegen een genadeloos koloniaal re gime. BREMERHAVEN (DPA) Schip per Hans Tschemernjack uit Bremer- haven heeft gisteren aan de politie bekend, dat hij sinds februari j.I. met zijn viskotter Hertha 108 Indiërs van West-Duitsland naar Engeland heeft gesmokkeld. Hij had drie reizen gemaakt, waar voor hij hij elkaar 1.800 pond sterling had ontvangen. De Britse politie kwam de kfendes- tiene immigratie op het spoor, toen op 2 juli in de kelder van een boer- deren bij Bradford 40 Indiërs wer den ontldebt. BIJ EEN INBRAAK in de woning van een postzegelhandelaar in Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag een leren tas met postzegels ter waarde van 40.000 gulden gesto len. HILVERSUM (ANP) Het hoofdbestuur van de VARA heeft gisteren medegedeeld, dat de VARA geen klacht tegen burgemeester Thomassen zal indienen naar aanlei ding van diens houding en de hou ding van 'n politie-ambtenaar tegen over een radiomedewerker van de ze omroep. Volgens deze laatste sloeg de burgemeester hem tijdens een meningsverschil de microfoon uit de hand. NEWMAN (Georgia - AFP) De 25-jarige Lorenzo Edward Ervin, is gisteren door de rechtbank in New man veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens vliegtuigka ping. Op 25 februari 1969 haid Envin een piloot van een vliegtuig van „Eastern Airiiines" gedwongen naar Cuba te vliegen. Na een verblijf in Tsjecho- Sk>wakjje was Ervin naar de V.S. teruggekeerd. In september werd hij in New York gearresteerd. VIER MENSEN zijn gedood in Ja pan, toen een wervelstorm enkele overstromingen en grondverschui vingen veroorzaakte. Er zijn min stens 17 gewonden. HET ZWEEDSE Softenon-proces is na vijf jaar ten einde. De firma Astra zal een jaarlijkse schadever goeding van gemiddeld 3500 gulden aan de kinderen moeten betalen. (Van onze correspondent) DJAKARTA In Djakarta re kent men erop, dat president Soe harto op 15 september aan zijn officiële bezoek aan Nederland zal beginnen. Hoewel het Nederlands kabinet nog geen akkoord heeft gezonden, neemt men aan, dat het bezoek aan ons land waarschijnlijk vier dagen zal duren. Indonesische regeringskringen ontkennen, dait president Soe harto zou logeren in het paleis op de Dam, dit in verband met mogelijke demonstraties van be paalde groeperingen. Soeharto's bezoek aan Europa zal ongeveer twee weken duren. Na de geplande vier dagen in Ne derland gaat hij door naar Bonn, Parijs en Londen. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de Nederlandse Homofielen Partij heeft besloten de kerkelijke bevestiging van de relatie van haar voorzitter Harry Thomas en zijn vriend Alex Verhoeven, welke was aangekondigd voor 10 juli niet te laten doorgaan. Een meerderheid van de partijlei ding wilde de dienst laten doorgaan, maar zij heeft zich neergelegd bij de persoonlijke beslissing van de heren Verhoeven en Thomas, zo blijkt uit een verklaring. De NHP is van mening, dat het huidige contact tussen haar en de kerken niet mag worden vertroebeld. Men wil eerst aanzien hoe het gesprek in de ko mende maanden zal worden voortge zet. ROME (KNP) Volgens het weekblad „Relazioni" van de Itali aanse tradionalisten hebben 532 bis schoppen uit de hele wereld een verzoekschrift aan de paus onderte kend. Daarin dringen zij er bij de paus op aan, dat hij het bestuur der wereldkerk weer volledig aan zich zal trekken en daarbij net als in vroegere tijden weer gebruik dient te maken van de kerkelijke ban. Het tijdschrift vermeldt niet de na men der ondertekenaars. Volgens het manifest moeten vernieuwingen en democratisering in de kerk wor den afgewezen. KINSJASA (KNP) In het klooster Onze-Lieve Vrouw van de Kalahari te Kasanza in het bisdom Kikwit is broeder Marinus den Ot ter, trappist, door brand om het leven gekomen. De 55-jarige broeder werd bij een brousse-brand zwaar verbrand. Hij bezweek aan de verwondingen. Broeder Martinus den Otter werd geboren te Schijndel op 9 augustus 1915. (ADVERTENTIE) exclusive knitwear Wilhelminastraat 8 Breda, Tel. 32459 heeft van het beroemde KORRIGAN uit Parijs zojuist ontvangen (met korte en lange mouw zelf te wassen) huis reeds in prijzen v.a. Uw bezoek momenteel is beslist de moeite waard. AMSTERDAM (ANP) Nadat de directies van de KNSM, Internatio- Mueller in Rotterdam en de Konink lijke Hollandsche Lloyd (een dochter onderneming van Internatio) het sta kende personeel van de KHL gisteren voldoende garanties hadden gegeven met betrekking tot de overgangsrege ling bij de overname van de KHL door de KNSM, hebben de stakers vrijwel unaniem besloten de staking op te heffen. Genoemde directies en de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel en de Katholieke Bond van Vervoers- petsoneel hebben gezamenlijk een verklaring uitgegeven, waarin de af spraken officieel zijn vastgelegd. Het personeel van de KHL en Wm. H. Mueller (Batavier), dat eveneens wordt overgenomen, is toegezegd, dat de bedrijven in ieder geval tot het einde van het jaar ongewijzigd zullen word'en voortgezet en de arbeidsvoor waarden onveranderd zullen blijven. UDINK toekomstig lijsttrekker in vergeethoek DEN HAAG De lijsttrekker van de CHU voor de kamerverkie zingen in 1971, minister Udink (ont wikkelingshulp) blijkt niet erg be- bekend te zijn. Van 4 CH-politici is hij in ieder geval de minst bekende. Het Nederlandse instituut voor de publieke opinie (NIPO) heeft een onderzoek ingesteld naar de be kendheid van 4 -CH-politici: freule Wttewaal van Stoetwegen, min. Beernink, fractieleider Mellema en toekomstige lijsttrekker Udink. De freule bleek het bekendst. 32 procent van 1068 ondervraagde kie zers had wel eens van haar ge hoord. Voor de andere CH-politici waren deze percentages: Beernink BEERNINK tevreden met 81 procent 81 procent, Mellema 67 procent en Udink 55 procent. Op de vragen in wie de onder vraagde kiezers vertrouwen hebben luidde het antwoord: freule Wtte waal 14 procent, Beernink 9 pro cent, Mellema 5 en Udink 4 pro cent. Bij deze percentages moet worden bedacht, dat het gaat om een representatieve steekproef, waarin alle politieke groeperingen naar evenredigheid waren verte genwoordigd. Ook 'heeft het NIPO-onderzoek onderzocht hoe het staat met de bekendheid van PvdA-politici. Drees heeft nog altijd verreweg MELLEMA als fractieleider tamelijk onbekend het grootste vertrouwen en staat ook in bekendheid bovenaan. Wat betreft bekendheid krijgen de PvdA-politici de volgende precen- tages: Drees 94 procent, Den Uyl 91 procent, Vondeling 90 procent, Lammers 40 procent, Van Louw 37 procent, Goedhart, die onlangs uit de PvdA is getreden, was bij 47 procent van de ondervraagde kie zers bekend. Opmerkelijk is, dat Lammers van Van der Louw hij nog niet de helf van de ondervraag de PvdA-mensen bekend was. Ondervraagde VVD.kiezers konden hen beter thuisbrengen. Op de vraag in welke PvdA-poli- DR. DREES populariteit tot in lengte van dagen tici de ondervraagde kiezers het meest vertrouwen hadden, was het antwoord: Drees 38 procent, Den Uyl en Vondeling 15 procent, Lam mers en Van der Louw 3 procent. Ook de uitgetreden Goedhart kreeg 3 procent. Van de PvdA-kiezers kreeg Van der Louw het vertrou wen van 9 procent der ondervraag de. Lammers van 6 procent. Ook bij de PvdA-mensen kreeg Drees het meeste vertrouwen n.l. 55 procent van de ondervraagden. Den Uyl kreeg het vertrouwen van 42 procent socialistische kiezers. Vondeling van 40 procent. De so cialist Goedhart hing helemaal on deraan met 2 procent vertrouwen. Het is met blijdschap in het hart, dat ik gistermorgen na enige tijd van afwezigheid onze beste vriend de zon weer mocht begroeten. Door al lerlei vage aanduidingen (die niet verder uitgewerkt kunnen worden hier) verwachtte ik hem al en was het dus niet helemaal een verrassing, maar welkom wel. Wat de terugkeer van de zon met het op vakantie gaan van onze poli tici uit de Tweede Kamer te maken heeft, is niet bekend. Dit als ant woord op een vraag. Maar daar moeten we ons niet op verkijken. In een ander parlement, dat van Noord-Ierland (vrij treffend storm-ont geheten!) heeft de minst christelijke dominee ter wereld, Ian Paisley, zijn meest christelijke prin cipes'over boord gegooid. Die Paisley is nu eenmaal een zeer heetgebakerd man, maar deze keer maakte hij het wel helemaal bont. Toen de voorzitter hem na een forse ruzie wilde laten verwijde ren, riep de dominee: „Als u mij een zwaard leent, dan zal ik voordat ik vertrek een paar van deze mensen hier onthoofden." Moord-Ierland! Goed, is het daar al niet hélemaal fris, in Den Haag hing onlangs ook een onaangenaam luchtje. Daar wier pen in een kantoor van een make laar een heier en zijn vrouw zes stinkbommen om op deze manier hun misnoegen te uiten over het uit blijven van een reparatie aan de rio lering van hun huis. Merkwaardig genoeg bleven ze na het werpen van de stinkbommen op de grond in het makelaarskantoor zitten in afwachting van de dingen die komen gingen. Persoonlijk zou ik als een razende zijn weggelopen om vooral maar uit die stank te komen. Het kan natuurlijk ook zijn dat de heier en zijn vrouw aan een derge lijke lucht gewend waren geraakt. Hoe dan ook, de politie kwam en de heier en zijn vrouw kregen een proces-verbaal wegens lokaalvrede breuk. Wat uiteraard aanzienlijk minder stinkt dan een breuk in de riolering! Make money, not war!, sprak de Amerikaan. Trouwens die Merckx zit natuur lijk ook wel een stukje te fietsen op Frarikrijks dreven. Die man'maked' pas'money', daar helpt geen Zoete- melkje lief aan. Maar daarmee hebben ze in Italië geen regering terug. Veel of weinig Rumo(e)r, het helpt allemaal niets in dat land. Volgens mij wint Jan Janssen de Tour niet! En daarmee basta. Tot morgen. Au révoir. Arriverderci. See you. Auf Wiedersehen. We moeten het in deze vakantie-tijd wel internationaal zien. Het beste. MERIJN. UTRECHT (ANP) Het elfjari ge meisje Johanna W. Smid uit Hoogezand is gistermiddag in Klops- wolde op de vrije baan tegen een passerende trein gelopen, die onder weg was van Groningen naar Hooge zand. Het meisje was op slag dood. SCHIPHOL (ANP) Bij de afdeling gevonden voorwerpen van de KLM op Schiphol is een koffer aangetroffen met 22 kg hasjiesj, verpakt in plastic zak ken, die enkele tienduizenden guldens zou hebben opgebracht. Uit de labels bleek, dat de kof fer afkomstig was van een vlucht uit Beiroet. Vermoedelijk is de drager van de koffer na zijn aankomst in de douanehal de moed in de schoenen gezonken, toen hij de Nederlandse douane-beambten nauwgezet bij de uitgang de con-, trole op andere bagage zag uit oefenen. In ieder geval liet hij de koffer in de hal achter. Dat was op 8 maart jl. Zoals met alle bagage gebeurt, die achter blijft, belandde de koffer na enkele dagen bij de afdeling verloren voorwerpen, die hem vier maanden lang zui nig bewaarde. Gisteren tenslotte ging men de inhoud inventariseren, omdat niet opgehaalde voorwerpen na een half jaar worden geveild.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5