DODENAKKER VERWAARLOOSD IN TERNEUZEN Voortbestaan ZTI bij rijk in discussie Openheid rond vervuiling Wester schelde Verzoek tot beraad inzake adviesbureau militaire zaken K.v.K. vraagt staatssecretaris Excursie naar Braakman Chassis aanvaardt 25.000e bezoeker zwembad IJzendijke Kinderfietsen gestolen in Zaamslag. Koppelwedstrijd voor hengelaars Kapotte ruiten bij burenruzie Auto in brand Wat en waar VANDAAG Tentoonstel 11 ngen Hoogwater 5 J t DINSDAG 7 JULI 1970 5 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES In oktober zal de minis ter van Onderwijs zijn beslissing meedelen over het Zeeuws Tech nisch Instituut. Hij zal dan laten weten of deze privé-school voortaan zal worden opgenomen in het schoolplan, waardoor de exploitatie kosten van het ZTI voortaan voor rekening zijn van het rijk. Dit werd zaterdagmiddag na de diploma-uitreiking in de Prins van Oranje verteld door een aantal be stuursleden van de school, waaron der wethouder J. H. Roose, secreta ris, aannemer C. A. van Oord, voor zitter, de voorzitter van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dekker, bestuurslid en de heer C. F. van der Peijl, lid van de Tweede Kamer. Het stichtingsbestuur stelt serieu ze pogingen in het werk om de school, nu directeur Van de Hooft de pensioengerechtigde leeftijd ruimschoots heeft behaald, te behou den. De vooruitzichten daarvoor zijn niet ongunstig, zo bleek uit bespre kingen die in Den Haag werden gevoerd. Wanneer het ZTI dat leerlingen uit heel Nederland heeft qua niveau vergeleken kan worden met de HTS, zal worden opgenomen in het rijksscholenplan betekent, dat aller eerst een verlaging van het school geld. Dat bedraagt nu vijfhonderd gulden per jaar terwijl het college geld voor universiteiten slechts tweehonderd is. De school draait op het ogenblik zonder enige rijkssubsidie en dit jaar ook zonder subsidie van de provincie, die haar weigering ba seerde op een reserve van achttien duizend gulden. Deze reserve, aldus het stichtingsbestuur, speelt geen enkele rol wanneer bijvoorbeeld al- (Van onze correspondent) 's GRAVENHAGE De classis Zeeuwsch-Vlaanderen heeft besloten er bij de Particuliere Synode van Zeeland op aan te dringen haar besluit inzake de oprichting van een adviesbureau voor militaire zaken nogmaals in overweging te nemen. De P.S. had besloten niet aan deze oprichting mee te werken. De kerk van Schoondijke had de classis ver zocht deze zaak opnieuw bij de P.S. aanhangig te maken. De classis pleitte er verder voor, bij wijze van proef, een jaar aan de activiteiten van dit adviesbureau deel te nemen. Daarna zou een definitieve beslis sing genomen kunnen woeden. (Van onze correspondente) MIDDELBURG. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland heeft in een brief de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd om openheid van de gegevens die er omtrent de vervuiling van de Wes- terschelde zijn verschenen. De onzekerheid over de mate en de aard van de verontreiniging van het water van de Westerschelde is oor zaak dat bij vele inwoners en onder nemers een ernstig gevoel van on gerustheid is ontstaan, aldus K.v.K. iin haar brief. Door 't ontbreken van objectieve gegevens over de vervui ling is het niet mogelijk, aldus de brief, het emotionele effect van de publiciteit te elimineren. Het bestuur verzoekt de staatsse cretaris om deze redenen een zo vol ledig mogelijke informatie over de bronnen, de aard, en de graad van de verontreiniging. Het bestuur wenst tevens ingelicht te worden betreffende de directe en indirecte gevaren voor mens en dier veroorzaakt door diverse verontrei- nigingsstoffen in het water. Aanleiding tot het schrijven van deze brief wa's een brief van de heer E. T. Oosterhuis, lid van de Kamer van Koophandel, die in zijn brief van 26 april zijn ernstige verontrus ting uitspreekt over de lozing van ongezuiverd rioolwater vanuit West- Brabant en uit Zeeland. Hij vroeg ook reeds in zijn brief om objectieve gegevens omtrent de verontreiniging van het Scheldewater. In zijn brief sprak' hij verder de vrees uit dat door de steeds voortdurende stroom van publikaties omtrent de vervui ling van het Westerscheldewater, de toeristische belangstelling voor Wal cheren ernstig zal teruglopen. TERNEUZEN Voor de tweede zomerexcursie van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde werd het Braakmangebied gekozen. Op vrijr dag 10 juli om 19.30 uur kunnen de leden zich verzamelen aan de par keerplaats aan de Savoyaardweg, de meest noordelijke autohaven bij de bossen in het natuurgebied. De ex cursie zal worden geleid door de heer A. M. Verjaal, werkzaam bij het staatsbosbeheer. leen al de lerarensalarissen normaal zouden worden opgetrokken. Dat neemt echter niet weg dat provinci ale staten hebben toegezegd volgend jaar opnieuw de subsidiemogelijkhe den te bekijken. Het ZTI vindt een van de belang- ijkste argumenten voor het ver krijgen van rijkssteun dat de school jaarlijks een groot aantal geslaagden aflevert, dat voor 17 procent werk vindt bij rijkswaterstaat, voor 11 procent bij provinciale waterstaat, 'Or pro - hii ri- -'-puien en voor 20 procent bij polders en wa terschappen. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE In het zwembad ,,'t Watergat" te IJzendijke is, pre cies een maand vroeger dan vorig jaar, de 25.000ste bezoeker de kassa gepasseerd. Het was de jongeheer R. J. van Poucke, wonende aan de Boulevard te IJzendijke. Hiervoor ontving hij van het gemeentebestuur van Oostburg een gratis abonnement voor het volgende seizoen 1971. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG In de Andijkepol- der te Zaamslag is ingebroken in de woning van E. uit Deurne bij Ant werpen. Volgens getuigen door een blonde vrouw met twee kinderen, die uit een Belgische auto stapte. Bij nader onderzoek bleek dat uit het schuurtje twee kinderfietsjes zijn verdwenen. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De zeehen- gelclub De Vogel zal op zondag zondag 19 juli as. een niet alledaag se zeehengelwedstrijd in de Wester schelde organiseren. Men kan n.l. slechts aan de wedstrijd deelnemen als men zich tegelijkertijd met een dame laat inschrijven. Bij loting zal aangewezen worden met welke heer de dames een koppel zullen vormen om aan de wedstrijd deel te nemen. Er zal alleen gevist mogen worden met leeglopers. Als er dames zijn die hinder ondervinden met het in werpen. het aas aandoen en de vis te onthaken, dan mag de koppelge- noot hierbij hulp bieden, maar vis ophalen moeten de dames zelf doen. De beschikbaar gestelde prijzen kunnen alleen door de dames ge wonnen worden. Voor deze wed strijd die te 13.30 uur begint en te 16.30 uur eindigt en gehouden wordt tussen Walsoorden en de Dam van het Oude Hooft bestaat een grote belangstelling. Inschrijving en prijs- ï'Urejkjw in de zaai yam het Witte Huis te Kloosterzande. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Tijdens het weekend heeft de heer J. van S. uit Westdorpe, in een vlaag van woede, bij zijn buurman R. van V. waarmee hij reeds lang in onmin leefde, en kele ruiten kapotgeslagen. Het bleef bij materiële schade. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Zondagavond omstreeks half tien kreeg de heer van O. afkomstig uit Brussel, op de rijksweg tussen Sas van Gent en Driekwart kortsluiting in de bedra ding van zijn personenauto. Bestuur der van O. sprong terstond uit zijn auto en bluste zelf de brand met een brandblusapparaat. Films GOES Grand 20 uur Oliver a.l. MIDDELBURG City 20 uur Een zomer vol liefde 18 jaar OOSTBURG Ledel-theater 20 uur Barabbas 14 jaar TERNEUZEN Luxor 20 uur De langste dag 14 jaar VLISSINGEN Alhambra 20 uur Oliver a.l. ANTWERPEN Pathe: Wat een vakantie, a.l. Capitole: Tarzan ontvlucht, 14 j. Moderne: De val van het Romeinse Rijk, 14 j. Monty: Funny girl, 14 j. Ambassades: Leo de laatste, 18 j. Artis: De dief van Washington, 18 j Astra: Goldfinger, 18 j. Astrid: Het geheim van Santa Vittoria, 18 j. Centra: De grootste hold up, 18 j. Festa: Westside story, 18 j. Forum: De vervloekte brigade, 18 j. Metro: Mash, 18 j. Rex: Een non voor de hel, 18 j. Vendome: John en Mary, 18 j. GENT Majestic: De slag van de Ardennen, 14 j. Royale: De reuzen van het Westen, 14 j. Capitole: Het geheim van de apenplaneet, 18 j. Century: De brief van het Kremlin, 18 j. Normandië: Het bal der schurken, 18 j. Rex: Les choses de la vie, 18 j. Savoy: De maniak, 18 j. Scala: Django schiet eerst, 18 j. ST. NIKLAAS Scala: Luchtalarm, a.l. Renova: Jerry blijft er buiten, a.l. Toneel - Muziek - Dans BRESKENS Goedertijt 19.30 uur Pianorecital door de Zuid-Afrikaan Nevelle Schaf er. MIDDELBURG Nieuwe kerk 20 uur Orgelconcert. Organist Nico Waas dorp uit Bloemendaal. ROTTERDAM Stadhuisplein 20 uur Optreden van disc-jockey Sammy Green. Luxor Theater, Kruiskade 14.30, 20 en 21.45 uur Internationaal Va riété-programma m.m.v. The Mounties, Saskia en Serge en het Romantica Theater Orkest o.l.v. Cas Oosthoek. Schietingen KNIEDORP (B) C. de Coning 15 uür STEHENE-NIEUWDORP Camiel de Coninck 15 uur Diversen VLISSINGEN Britannia 19.30 uur Optreden in het Boulevard café van het Italiaanse trio Tonoli. WESTDORPE Kermis ZIERIKZEE Toeristische dag met een Kunst en Antiekmarkt, show Zeeuwsi klederdrachten en wijnfeest. Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg BIGGEKERKE Boerderij „Anno 1668", Valkenis seweg 33: Expositie schilderijen aquarellen en tekeningen van Ed dy Wierenga (t.m. 11 aug. Dag van 1021 uur). GOES Museum voor N.- en Z.-Beveland, Singelstraat 13, „Kunst in het klein" (oude tegels). Geopend: ma. t.m. vr. 1012 en 13.3017 uur; zat. 1417 uur (tot 1 sept.). HULST Boekh. Van Geyt: Expositie Jan de Rooden, Johnny Rolf, Jan v. d. Vaart en V. v. d. Willigen, cera miek (t.m. 31 aug.). Werkd. 912, 1318 uur, zon. 1417 uur. KORTGENE Galerie „Les deux chapeaux: Ex positie schilderijen en tekeningen (t.m. 31 juli). MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38. Zomertentoonstelling „A is een aapje", het onderwijs op de l.s. in Zeeland in de eerste helft van de vorige eeuw (tot 30 aug.). Miniatuur Walcheren: Dag. t.m. 31 aug. van 922 uur. Van 1 t.m. 27 sept. van 918 uur. v. Benthem en Jutting, Lange Delft. Expositie van Russische Iconen. Ma. t.m. zat. van 918 uur (t m. 31 aug.). Abdij: „Spel van klank en licht". Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond (t.m. 4 sept.). ROTTERDAM De Doelen: Expositie „Muziek op de penning". Collectie van 1500 penningen (t.m. 23 aug.). Expositie Quirijn van Thiel, schil derijen en gouaches (t.m. 12 juli). Maritiem Museum, Burg. s'Jacobs- ptein 8. Expositie „En de haven groeide voort, 19451970" (t.m. 30 sept.). Dag. van 1017 uur. Zon. van 1117 uur. Rotterdamse Kunststichting, Kruis plein. Expositie Kriwet, sehtexte (t.m. 7 juli). Rotterd. Kunststichting, Kunstzaal Zuid, Zuidplein. Expositie Alphons Mineur (t.m. 2 aug.). Werkd. van 1017 uur, zon. van 1217 uur. SLUIS Raadskelder Stadhuis Schilderijen tentoonstelling van Belgische schil ders Dag. van 1012 en 14—18 uur (tot 1 september). ST-ANNA TER MUIDEN Voormalig gemeentehuis. Tentoon stelling schilderijen van Jos But en schilderijen en beeldhouwwerk v. J. de Meester de Betzenbrouck. Geopend dag. 10—12 en 14—17 uur (tot 15 sept.). VEERE Schotse huizen. Expositie Stefan Mrozenski, houtgravures, boekil lustraties, gelegenheidsgrafiek (t.m. 15 sept.). VLISSINGEN Britannia: Expositie schilderijen v. Piet Bulthuis (t.m. 31 aüg.). Stad. Museum: Expositie „Vlissin- gen van Ver en-Nabij" (t.m. 31 juli). Ma t.m. zat. 10—12 en 14— 17 uur. zon van 1417 uur. WESTDORPE Galerie Troutzaerte Zomertentoon stelling van schilders, beeldhou wers en pottenbakkers (t.m. 31 aug.) Ma. t.m. zat. van 918 uur, zon. van 1418 uur. ZIERIKZEE Gravensteen: Tentoonstelling Vis serij en scheepvaart „Z.Z.-'70" (tm. 13 aug.) Werkd. van 10—17 en 19—21 uur ANTWERPEN „Het Sterckshof" te Deurne. Ex positie „Fotografie in België 1339— 1940" (t.m. 12 sept.). Meir 50: Tentoonstelling „Het Ko ninklijk Paleis Bouwer en be woners" (t.m. R sept.). Elke dag van 1220 uur. Zat., zon. en feest dagen van 1018 uur. Morgen, woensdag 8 juli: Bergen op Zoom 6.46 en 19.01; Hansweert 6.01 en 18 14; Made-Drimmelen 9.28 en 21.29; Terneuzen 5.24 en 17.36; Vlissingen 4.51 en 17.07; Wemeldin- ge:6.36 en 18.51. TERNEUZEN Begraafplaatsen bieden uit de aard der zaak geen opgewekte aanblik. Nergens anders wordt men beter geconfronteerd met de betrekkelijkheid van het aardse bestaan. Er zijn kerkhoven en kerk hoven. Al naar gelang de herinne ring, die de tot stof wedergekeerde bij de nabestaande achterlaat, zijn er meer en minder verzorgde doden akkers. Een triest voorbeeld van een kerkhof, dat maar al te duide lijk in het vergeetboek is geraakt, is de oude niet meer in gebruik zijnde begraafplaats aan de Nas- saustraat in Terneuzen. Weggestopt achter hoog struikgewas en rijen populieren lijkt het schromelijk ver waarloosde kerkhof zich diep te schamen voor de deplorabele staat waarin het sinds jaren verkeert. Een omgewaaide treurwilg steekt zijn verdorde takken klagend ten hemel. Onder de stam gluren grauwe graf zerken tussen het manshoog opge schoten gras. Het hoofd van Christus aan het meters hoge kruis is om rankt door een verdwaalde wilgen- tak. Bijna overal heeft het onkruid de strijd reeds lang gewonnen en kan men onder oneffenheden van het terrein slechts andere laatste rustplaatsen bevroeden. Op het ver weerde restant van een zerk is al leen nog maar de zinloos geworden kennisgeving „hier rust" zichtbaar gebleven. Verder niets. Ook de graf steen ontbreekt. Hele rijen graven zijn volkomen aan het oog onttrok ken door allerlei verwilderde plan ten. Brokstukken liggen her en der verspreid. In een hoekje van het kerkhof steken een paar dozijn smalle genummerde plankjes boven de woeste grond uit. Wat eens de aula is geweest, is thans niet meer dan een bouwval met vernielde ra men en een gedeeltelijk verkoold dak. Een draagbaar staat verloren tussen de heesters. De enige ge denktekens, die zich aan de algehele verwaarlozing en het verval van de begraafplaats hebben onttrokken, zijn ongeveer tien dicht aaneenge sloten graftombes, massieve familie graven, die van plan zijn zich nog lang tegen de tand des tijds te verzetten. Van achter de hoge, rui sende populieren klinken stemmen van de spelers op de aangrenzende tennisbanen. Dat en het vrolijke ge kwetter van de voaels in de bomen zijn de enige geluiden die de troos teloze sfeer van de vergeten doden akker verbreken. Foto's: Cor J. de Boer Tekst: Gé van Berkel

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1