BREDA PAKT HARTREVALIDATIE AAN 1 PARIS „Fijn terug in Vietnam" DOLLE MINA's GEVRAAGD Een tweede leven Mini- door Rome c'estj T#\ITTrf Vrijspraak in moord op eigen kind AMERIKANEN WEG UIT CAMBODJA: Méér rente van uw geld, zelfs tot 8&% toe 5%% - 5%% - 6y4% - 7% - 7V4% - 7%% - 8%% Mexico kiest PAISLEY GESCHORST ALS PARLEMENTSLID Een van eerste centra in Nederland Overheid Bedrijfsleven DR. CORN. VERHOEVEN: F.van Lanschot Vermeer Co I Staal Co (Van een onzer verslaggevers) BREDA De afdeling cardiolo gie van het Sint-Iganitiuszieken- huis te Breda is in samenwerking met het revalidatiecentrum bezig met de opbouw van een revalida tiecentrum voor hartpatiënten. Het is een van de eerste centra in Nederland. Hoewel het opbouwsta- dium al ver gevorderd is, kan nog niet worden vastgesteld wanneer de eerste patiënten voor behande ling kunnen worden ontvangen. Het hartrevalidatiecentrum, be stemd zowel voor ambulante als voor klinische patiënten, krijgt een plaats in het revalidatiecentrum van het ziekenhuis. Het onderzoek naar oorzaken en behandelwijzen van hartziekten en speciaal van het hartinfarct is nog lang niet afgesloten. Tot voor kort werd aan patiënten met een ische- mische hartziekte (veroorzaakt Maar in werkelijkheid hadden we de Cambodjaanse grens net vijf mijl achter ons gelaten en dit was een van de laatste cavalerie eenhe den die terugtrokken. Met nauwe lijks een dag rust, zijn de meeste mannen al drie weken op pad. Ze ven weken lang hebben ze „de Vis haak" uitgekamd in Cambodja; ze vonden onder andere 400 ton rijst, ziekenhuizen en een kleine munitie fabriek. „We zijn enorm tevreden", zei de commandant en het meren deel van de soldaten was het mqt hem eens. De soldaten zongen en enkelen dansten zelfs. „Het is net alsof ik thuis ben", zei een van hen met een pilsje in de hand. „Ik réken maar zo: als ik Cambodja Overleef, dan red ik het ook wel in Vietnam". Slechts een paar hebben het niet gered. De onderneming in Cambodja was geen picknick en deze eenheid heeft absoluut meer slachtoffers in haar gelederen geteld dan wanneer ze haar gewone plichten had ver vuld in Vietnam. De tanks en pant serwagens liepen op mijnen, vielen in hinderlagen en kwamen vaak vast te zitten in de dikke rode modder, die gelijk met de vroege moesson kwam. De altijd aanwezige vijand scheen de soldaten de meeste angst inge boezemd te hebben. „Toen we begin mei binnenvielen lag Charlie (de scheldnaam voor de communistische guerrilla's) met zichzelf overhoop. Maar toen hij een paar dagen de kans had gekregen om zich te her stellen, werd het een hel. Elke dag werd er wel iemand vanuit een hinderlaag neergeschoten. Als hij ie mand die gewapend is op klaarlichte dag neerschiet, dan moet hij wel goed georganiseerd zijn. Ik hoop dat we nooit meer naar Cambodja moe ten". „Ik had nooit gedacht, ooit nog eens te zeggen dat het geweldig was om in Vietnam te zijn", zei een soldaat met duidelijk opluchting. (Copyright The Guardian-De Stem) MEXICO-STAD (ANP) In Mexico worden morgen de verkie zingen gehouden. 22 miljoen Mexi canen zuilen naar de stembus gaan om een nieuwe president en een nieuw parlement te kiezen. Het staat nu al vast, wie de huidi ge president Gustavo Diaz Ordaz, voor een periode van zes jaar zal opvolgen. Het is de 48-jarige oud minister van binnenlandse zaken, Luis Echeverria Alvarez (foto), de kandidaat van de „Artido Revolucio- nario Institucional". Deze institutio nele revolutionaire partij is al vele jaren aan de macht. Hoeveel stem men Echeverria zal krijgen is nog niet bekend. Het percentage zal in ieder geval tussen de 80 en 90 liggen. door gebrek aan zuurstof) bijna absolute rust voorgeschreven. Ook een hartinfarct wordt veroorzaakt door gebrek aan zuurstof doordat een van de (krans)slagaderen geen of te weinig bloed meer doorlaat naar het hart. En zonder voldoende bloed, de drager van zuurstof, kan het hart zijn werk niet naar beho ren verrichten. Zoals bij elke ziekte tracht het lichaam ook bij een hartziekte zelf de kwaal op te lossen. Is een van de aderen geblokkeerd en komt er daardoor te weinig bloed meer in de haarvaten, de microscopisch kleine vertakkinkjes van de grote vaten, dan probeert het lichaam andere haarvaten de dienst te la ten overnemen en maakt zelfs ge heel nieuwe haarvaatjes. Elke vierkante centimeter bevat enkele duizenden van deze zogenaamde capillairen. Als hgt hart door in spanning gedwongen wordt harder te pompen, openen zich de capil lairen die bij de rust niet gebruikt worden en door een verhoogde in spanning vormen zich tevens nieu we cappilairen. Op deze opbouw-werking van het hart berust eigenlijk het prin cipe van de hartrevalidatie. Daar om schrijft de cardioloog vandaag de dag aan de patiënten geen abso lute rust meer voor. Trouwens ook om psychische redenen lijkt het beter de patiënt niet te verplichten Een professor in de empirische eld-Langeveld, heeft een uitgel :aag waarom de emancipatie van opt. Ze heeft daarbij ook nagegt toekomst te verwachten heeft de maatschappij. De eindconcln g bemoedigend voor de vrouw. Laten we na bij het begin beginnen en dat het onderwijs. Ons huidige onder- ijsstelsel werkt de studieuse ambi- :s van de vrouw niet in de hand. en vindt haar schoolloopbaan al uw genoeg, men adviseert ouders ng niet altijd goed, dat wil zeggen tot niets doen. Wie door een of andere oorzaak een vernauwing heeft in een kransslagader of in een van de grotere vertakkingen, wordt bij een verhoogde inspanning gewaar schuwd door pijn. De pijn (en de meestal daarbij optredende be nauwdheid) waarschuwt hem, dat een deel van het hart te weinig zuurstof krijgt. Bij de revalidatie probeert men bij elke patiënt a.h.w. de inspanningsgraad vast te stellen. Een van de graadmeters daarbij is inderdaad de pijn. Na tuurlijk is die graadmeter bepaald onvoldoende. Temeer omdat men ook nauwkeurig moet vast stellen wat de waarschijnlijke herstelmo gelijkheden van het hart zijn. In het revalidatiecentrum zal de pa tiënt bepaalde inspanningen moe ten verrichten en daarbij zou de arts onvoldoende aanwijzingen hebben aan alleen de pijn als sociologie, professor dr. H. M. In 't reide studie gehouden naar de de vrouw in ons land zo traag ver- an wat de vrouw normalerwijze in bij het zoeken van een eigen weg sie van deze gedegen studie is wei- in de richting waarin het meisje zich beroepsmatig of wetenschappe lijk verder kan vormen. Men gaat simpelwe guit van de veronderstel ling dat ze toch wel zal trouwen en dat te veel moeite en geld besteed aan een opleiding, zonde van het geld is. De ouders zijn het daar al gauw mee eens en zo heeft het Nederlandse meisje op alle fronten een enorme achterstand bij de Ne derlandse jongen. Het meest opvallend is dat bij de uitersten qua opleiding. Bij het we tenschappelijk onderwijs en bij het lager nijverheidsonderwijs. Aan het wetenschappelijk onder wijs nemen bedroevend weinig meisjes deel en een nog bedroeven- der beetje studeert af. Aan het lager beroeps onderwijs voor meisjes ne men zéér veel meisjes deel, wel vier van de tien, maar ze leren er geen vak. Ze zijn naar de mening van mevrouw. In het Veld, na beëindi ging van het l.h.n.o., ne voldoende geletterd om als ongeschoolde krachten deel te nemen aan het produktieproces. Verder leren is er voor hen doorgaans ook niet bij, omdat er vrijwel geen leerlingen- stelsels aansluiten op het l.h.n.o. Wil men verandering in deze toe stand brengen dan zal men meer vrouwen op verantwoordelijke pos ten in het onderwijsstelsel in moe ten zetten. Vanzelf gaat niets, zeker niet in de wereld van het onderwijs. Van de overheid heeft de gehuw de werkende vrouw al helemaal niets te verwachten. De overheid doet niets voor haar, zeker niet als het gaat om het instellen van voor zieningen die haar gezinstaak zou den kunnen verlichten. De overheid bekommert zich uitsluitend om haar inkomen en daar pikt ze een derma te groot stuk van in dat de vrouw ook geen geldt overhoudt voor het treffen van particuliere voorzienin gen. Het argument dat de belasting naar draagkracht geheven wordt gaat naar de mening van prof. In het' Veld niet op. Het draagkracht principe heeft wèl zin als het gaat om het inkomen van één persoon. Maar als twee personen één inko men verwerven dan zal men op zijn minst met de dubbele inspanning rekening moeten houden. En dan rest nog het bedrijfsleven dat ook al weinig bereidheid ver toont om medewerking te verlenen aan de gehuwde vrouw op zoek naar werk. Deze medewerking wordt nog minder als ze bovendien carrière wil maken. „Carrière is er voor de man zeggen de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven", want hij is de kostwinner Of ook wel: „Mannen vinden het niet fijn om onder een vrouw te werken". Of vrouwen het wel fijn vinden om onder een man te werken, is nimmer in discussie geweest. Ook geeft het Nederlandse be drijfsleven liever kapitalen uit voor het aanwerven en verzorgen van buitenlandse gastarbeiders dan een paar losse centen voor het treffen van voorzieningen voor part-time werk. Want het Nederlandse be drijfsleven, waarvan je toch kunt veronderstellen dat het over een ze kere mate van intelligentie beschikt, weet nog steeds niet dat het aanbod van jonge ongehuwde vrouwen bin nenkort zeer klein zal zijn, ten ge volge van een dalende huwelijks leeftijd en een stijgende onderwijs- duur. Het blijft braaf rekenen op het piepjonge, ongeschoolde en laag gehonoreerde meisje, dat zo vinger vlug is dat ze het werk van ander half volwassenen doet. En verder wenst het bedrijfsleven niet te den ken, zeker niet als het gaat om de arbeid van en voor de gehuwde vrouw. Samenvattend (al deze gegevens zijn gebundeld in een lijvig boek van 350 bladzijden) kan men stellen dat de vrouw van de man die nu op belangrijke posten zit, niets te ver wachten heeft. Ze zal zelf die pos ten in moeten nemen of nog meer Dolle Mina's aan het werk moeten zetten. graadmeter. Er zijn nauwkeuriger graadmeters geconstrueerd, die precies aangegeven wat er met hart slag, bloeddruk, ademhaling enzo voort gebeurt tijdens de te ver richten inspanning. Op een soort televisiescherm kan de arts of de revalidatiehelper aflezen hoe het lichaam van de patiënt op de in spanning reageert. Een revalidatiecentrum voor hartpatiënten zal dus over nauw keurige meetapparatuur moeten beschikken, maar ook over instru menten waarvan de ra validerende patiënt gebruik moet maken. Dit kan van een eenvoudige gummibal variëren tot een ingewikkelde tredmolen, die automatisch het aantal kilometers per uur regi streert dat de patiënt aflegt. Een dergelijk centrum vraagt echter ook een gespecialiseerde revalida tiearts en revalidatiehelpers. Hoewel in het Ignatiusziekenhuis BELFAST (REUTER) De ex tremistische Noordierse predikant Ian Paisley is tijdelijk uit het parle ment van Ulster verbannen na een verhitte woordenwisseling met de voorzitter. Hij werd donderdag de vergader zaal uitgezet na herhaalde weige- de drie cardiologen en het hoofd van de algemene revalidatie, dr. F. Zeegers, het project gezamenlijk op touw zetten, is met de revalida tie van hartpatiënten speciaal be last dr. O.V. Kotora. Deze 36-jarige Tsjechische arts, die na zijn speci alistenopleiding in Praag enkele jaren ervaring heeft opgedaan in Amerika, waar de hartrevalidatie veel verder gevorderd is dan hier, is sedert een tiental maanden als cardioloog werkzaam in Breda. Hij ook zal zich bezig houden met de revalidatie van hartpatiënten. Dat Nederland nog niet eerder intensief bezig is met hartrevalida tie houdt, aldus dr. Kotora, ten nauwste verband met het Neder landse tekort aan cardiologen, ter wijl men kan zeggen dat de revali datie het werk van de cardioloog zelfs verdubbelt. Revalidatie van hartpatiënten is ook voor de cardi oloog bijzonder arbeidsintensief. ring. weer te gaan zitten. „Geef me een zwaard en ik sla een paar van die kerels de kop af voor ik ver trek", schreeuwde Paisley toen hij door de ordebewaarder werd wegge leid. Hoelang zijn schorsing zal du ren is niet bekend. De voorzitter laat hem dat' nog schriftelijk weten. (ADVERTENTIE) (Van onze Parijse correspondent) Woensdagavond heeft de bekende rechtbankverslaggever Frederic Pot- cher per radio verslag gedaan van een proces voor een rechtbank in Nimes, waarnaar de Fransen waar schijnlijk meer hebben geluisterd dan naar de rede van Pompidou. Een man van 49 jaar, André Duteïl, se cretaris op het gemeentehuis van Laudun, heeft 29 september 1968 zijn achterlijk en ongeneeslijk verklaard dochtertje Sylvie van 10 jaar met een fles zoveel verdovende middelen gegeven, dat het kind na 10 minuten rustig stierf. Hij werd in hechtenis genomen en beschuldigd van moord, maar na drie weken op vrije voeten gelaten. Woensdag stond hij voor zijn rech ter. De advocaat-generaal eiste in beginsel een straf van drie jaar voor waardelijk, maar de rechtbank sprak André vrij. Het vonnis werd met applaus door de aanwezigen in de zaal ontvangen. Het probleem van de euthanasie is daarmee in Frank rijk officieel aan de orde gesteld. Wie het verhaal van André voor de rechtbank heeft gehoord, kan al leen maar diep medelijden hebben met de zwaar beproefde ouders. André werd geboren in Oran, waar hij trouwde met Margherite. Ze kre gen drie kinderen. Het gezin verliet Algerije en moest in Frankrijk aan de slag. André werkte als metselaar, tim merman, landarbeider en vond ten slotte werk op het gemeentehuis. Sylvie moest 25 januari worden geboren, maar het meisje kwam al de dertiende ter wereld. Omdat daar niet op gerekend was, verrichtte An dré de bevalling alleen. In afwach ting van de komst van de dokter. Sylvie bleek volgens het oordeel van alle specialisten ongeneeslijk de biel. Het meisje dat over buitenge wone lichaamskracht beschikte, sloeg in huts alles kort en klein, brak rui ten en liep met het hoofd tegen mu ren. Men moest haar vastbinden op een stoel. Haar gegil was gelijk aan dat var. een dier. Ter zitting is André gevraagd, waarom hij het kind niet naar een psychiatrische inrichting had ge bracht. „Dat wilden wij niet", was het antwoord, „want voor ons staat zo'n inrichting gelijk met een gekkenhuis, en Sylvie zou ons gemist hebben en misschien was in dat arme hoofd wel de gedachte opgekomen, dat wij haar in de steek hadden gelaten." De 29e september 1968 viel op zondag. André nam zijn dochtertje mee in zijn auto en liet haar drin ken uit de fles. „Ik zal dat ogenblik nooit vergeten", zei hij. „Sylvie keek mij vredig aan, terwijl zij dronk. Ik heb er toen een ogenblik aan ge dacht, mijzelf van het leven te be roven, maar de gedachte aan mijn vrouw en andere kinderen heeft mij weerhouden." Toen de voorzitter van de recht bank André vroeg of hij nog iets te zeggen had vóór het vonnis, zei de man in de beklaagdenbank dat hij van zijn daad geen spijt had, en het opnieuw zou doen, mocht hij ooit in dezelfde omstandigheden raken. De jury vergaderde een uur en daarna viel het vrijsprekend vonnis. (Van onze correspondent) KATUM Een van de meest verlaten plaatsen in Vietnam ligt slechts vyf m(jl van de Cambodjaanse grens verwijderd. Deze plek werd dezer dagen opgevrolijkt door een gezelschap van Amerikaanse Rode Kruis-verpleegsters, een fanfare en een zeer bescheiden hoeveel heid bier. In dit kunstmatig opgemonterde, op sterven liggende woud zonder een enkel blad, waren enkele honderden bemodderde Amerikaanse soldaten hun terugkeer vrolijk aan het vieren. Het decor bestond verder uit tanks en gepantserde troepenwagens. „Je zou haast denken", zei de officier, „dat we zojuist de oorlog gewon nen hebben." Steeds meer mensen zijn in hèt bezit VEin een tweede huis, een tweede auto, een tweede te levisietoestel. Het rangtelwoord geeft hier niet, zoals meestal een volgorde aan in die betekenis heb ik zelfs een derde auto maar een gelijktijdigheid. Deze verdubbeling werkt vaak als een status-symbool, zoals vroeger een tweede vrouw bij de Mohamme danen, maar dat is alleen de ui terlijke kant. De betekenis van juist dit statussymbool moet hier in gelegen zijn dat de verdubbe ling aan de bezitter de kans geeft om intenser van het leven te genieten en van meer mogelijk heden die het bestaan biedt, te gelijk gebruik te maken b.v. zo wel op het, platteland als in de stad te wonen, wel niet tegelijk, maar toch met een minimum aan inspanning. Men verplaatst zich hiermee een beetje in de situatie veui de vroegere adel die in de zomer maanden een ander kasteel be trok. Ik denk dat veel status symbolen hun kracht hieraan danken dat zij het comfort en de privileges van de vroegere hoge re klassen weerspiegelen. Als grootste privilege zou dan eigen lijk het bezit van veel vrije tijd moeten gelden. Merkwaardig ge noeg valt dit volstrekt niet onder de status-symbolen. Eerder is het tegendeel het geval en is gebrek aan vrije tijd een teken van ge wichtigheid. Getuige de adver tenties waarin bejaarden in de mond gelegd wordt, dat zij ook nog willen werken om op die ce" heet en wordt daar op zijn wenken bediend door mensen in livrei, de kleding van vroegere lakeien, die, als ze hun vak goed verstaan, hem de indruk geven een belangrijke figuur te zijn. Zo ongeveer is dat, denk ik. Ik kan mij moeilijk voorstellen hoe anders deze betrekkelijke ouder wetsheid van het hotelwezen verklaard moet worden als het geen imitatie is van feodale ver houdingen en als de vakantiegan ger in zijn tweede leven niet de opvolger is van een hertog op reis. Hoe zou trouwens de slaaf nog een andere rol kennen dan de zijne en die van zijn meester? Zijn tweede leven weerspiegelt de dromen die hij in zijn eerste leven koestert. Het valt mis schien allemaal wat tegen, maar er zijn ook zo veel van die herto gen. De toeristen-industrie maakt van het reizen wel iets anders dan een beschouwelijke onderne ming van mensen met veel vrije tijd, maar de glittertjes en de epauletten zijn er nog. Het is moeilijk te schatten hoeveel be schouwelijkheid er nog in het toerisme zit. En juist dat was volgens mijn wat romantische op vatting de kern van het reizen en de vrije tijd. Restjes daarvan vinden we soms nog in de reis gidsen: „Sta stil, reiziger, en be denk wat hier gebeurd is", gelast L. van Egeraat (Rome in de Wandeling, bl. 7). Ik zie dan maar even af van de praktische noodzaak: vroeger moest men zich meer verplaatsen, omdat het manier deel te nemen aan het „echte" leven, bestaat onze sa menleving nog steeds uit slaven. Vrije tijd moet niet de eigen tijd zijn, maar een door de baas gege ven vakantie. Het tweede even dat we hiermee krijgen is een ander leven en niet het „echte". Waarschijnlijk verklaart dit ook het tweevoud en de verdubbe ling: twee huizen etc. Het veel voud wordt tot twee beperkt, omdat er maar één gewoon en een ander even is. De dialectiek van dit speciale veelvoud wordt bepaald door arbeid en ontspan ning of slavernij en vrijheid. Een voor de hand liggende, la ten we maar zeggen, marxistische interpretatie van de vakantie is, dat zo'n tweede leven nodig is om uit te rusten en weer krach ten te verzamelen voor verdere arbeid. Zo'n uitleg heeft boven dien het voordeel dat hij zich zelf waar maakt. Tegen de va kantie moeten we allemaal ont zettend moe zijn. Er is ook een bijna opzettelijke escalatie van die vermoeidheid: we halen het amper. Daarvan gaat dan de sug gestie uit dat we het echt ver diend hebben en er helemaal aan toe zijn. Wie niet moe met va kantie gaat is geen goede slaaf geweest; hij heeft teveel vrije tijd gehad en is geen belangrijke figuur. Maar als hij goed gewerkt heeft en dus moe is, wordt hij ook beloond. Hij krijgt dan voor een paar weken de privileges van vroegere bevoorrechte klassen: vrije tijd en de gelegenheid om op reis te gaan. Hij gaat dan naar een hotel dat op z'n minst „Pala- de enige manier was om een communicatie tot stand te bren gen. Nu die communicatie geen verplaatsing meer eist, bestaat praktisch het hele tweede leven uit verplaatsing. De vrije tijd wordt verplaatst naar een aparte periode en door gebracht op een aparte plaats. Het tweede leven krijgt een ei gen tijd en een eigen plaats. Het wordt een soort van hiernamaals, waarin we beloond worden voor onze inspanningen en voor de gewilligheid waarmee we ons eerste leven als een vanzelfspre kend en onveranderlijk gegeven aanvaarden. Misschien moet ik zeggen: het blijft een hierna maals, want er is geen sprake van gelijktijdigheid of integratie. Het tweede leven blijft zeer na drukkelijk een heel ander leven. We keren daaruit terug naar het gewone leven, voldaan en ver moeid, maar zonder dat het eer ste leven er iets mee te maken heeft. Het lijkt wel of we zo ver weggaan om dat eerste leven niet te besmetten. We hebben zo twee levens, maar we hebben ze niet tegelijk. Het kan zijn dat iemand deze overwegingen opvat als opruien de praat en mij vraagt naar een alternatief. Maar ik geloof niet zo in alternatieven. Meestal zijn ze even bazig en kapitalistisch als datgene waar ze voor in de plaats willen komen. Zelf zou ik best altijd vakantie willen hebben; het zou me niet het gevoel geven van het echte leven verstoken te zijn. Maar dat is natuurlijk geen alter natief. Bij ons kunt u op vele manieren sparen. Met grote èn kleine bedragen, d'-ect opvraagbaar of voor korte of langere termijn. U spaart dus altijd op de manier die past bij uw wensen en steeds maakt u een zeer aantrekkelijke rente! Hieruit kunt u kiezen: Storten en opnemen kan aan onze kassen, maar gaat ook heel eenvoudig per giro. s-Hertogenbosch, Tel. (04100) 22321, Postgiro 1117570. Eindhoven, Tel. (040) 27442, Postgiro 1130570. Tilburg, Tel. (04250) 38745, Postgiro 1140570. Vught, Tel. (04100) 34775, Postgiro 1104500. Amsterdam-c, Tel. (020) 248486, Amsterdam-Z, Tel. (020) 762801 Postgiro 3656, Gemeentegiro A 13656. Den Haag, Tel. (070) 183340, Postgiro 473501. Roosendaal, Tel. (01650) 34994, Postgiro 1065831. Etten-Leur, Tel. (01608) 2494, Postgiro 1990800. De mode-ontwerpers in het warme Italië ver langen al weer naar de winter, getuige deze creatie van de Romeinse Tita Rossi. Ze iaat de vrouw er warmpjes bij lopen in dit midi-reis- ensemble. De kleur: zwart en wit. De hoed is van wit vilt. V

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7