VOORTAAN WELVAARTSVAST Minimumloon op 1 juli 157,50 HEKKEN MAKEN IS HERASWERKfl rrico Brandt: buitenlandse politiek binnen E.E.G. coördineren MILITAIR ZWAAR NA HERKEURING Minimum NIXON: Ik zorg voor het evenwicht Overleg over voortbestaan van „Vledder5 FRANS-DUITSE BESPREKINGEN IN 'T KORT Machinist zag sein niet: drie gewonden Thunderstreak neergestort; piloot (26) omgekomen Hopeloos vrouwen Twee 40 jaar getrouwd In AR 42% van ondervraagden vóór abortus op sociale gonden Drug-beleid opnieuw onder de loep BINNENHOF] Commentaar MIREILLE MATHIEU OP DE NEDERLANDSE TOUR iMverget*n~ FrieotUn J SPECIAAL Vragen over tegels onder klimrekken Deelname Amro-bank in financieringsmij. *ONr ZATERDAG 4 JULI 1970 De regeringspartijen vinden mèt minister Roolvink en zijn staatssecretaris, dat de uikeringen van de bijstandswet niet even hoog mogen worden als het minimum loon. De motie daarover uit de P.v.d.A.-fractie heeft het dan ook niet gehaald. Wij vinden vooral de argumentering van de regering nogal onlogisch. Zij zegt: Wanneer bijstandtrekkers evenveel zouden krijgen als het minimumloon, dan zou de bijstandswet niet meer fun geren als sluitstuk op de sociale verzekeringen. Inderdaad, want dan zouden bijstandtrekkers er beter af komen dan degenen die aangewe zen zijn op sociale uitkeringen als WAO en werkloosheidswet. Onder deze laatsten zijn er nogal wat die moeten rondkomen met een inko men dat minder is dan het mini mumloon. Bijstand heet een recht, geen gunst. Maar wie zal ontkennen dat de mensen, aangewezen op sociale uitkeringen, als iedereen recht heb ben op een inkomen, dat minstens gelijk is aan het minimumloon? Daarvoor is het juist een minimum. Zowel de uitkeringen uit de bij standswet als de sociale uitkeringen behoren dusdanig te zijn dat de be trokkenen aan een inkomen komen dat even hoog ligt als het minimum loon. Of even laag, want tenslotte is dat nog altijd het minimum. Waaraan hebben de mensen die voorwaar niet voor hun lol op deze wetten zijn aangewezen, dit eeuwige beknibbel van over heidswege toch verdiend? Natuur lijk, aan de mensen die van deze wetten proberen te profiteren („be roepswerklozen" e.d.). Maar dat is een minderheid. Zoek dan een intel ligente manier om deze profiteurs harder aan te kunnen pakken, maar dan eindelijk zo, dat de goeden niet zoals nu onder de kwaden lij den. Fje zeehavenbeheerders in Ne- derland gaan achter de fraaie voorgevel van het zeehavenover legorgaan Zuidwest-Nederland zo veel mogelijk hun eigen gangetje. De zeehavenbeheerders 'm België vechten elkaar al jarenlang het kot uit. Beheerders van Nederlandse en Belgische zeehavens gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Ir. Posthu mus, lid van het Europees parle ment, is van mening dat de ver standhouding tussen de Europese havens op dit moment niet voor verbetering vatbaar is. In deze sfeer van bekvechten en wantrouwen komt plotseling het be richt dat de ministers van verkeer en waterstaat in Nederland en Bel gië hebben afgesproken de zeeha venbeheerders regelmatig bij elkaar te trommelen om uiteindelijk tot een „vruchtbaar bilateraal overleg" te kunnen komen. Wij zouden met deze mededeling blij zijn geweest als de zaak van de samenwerking tussen de zeeha vens niet zo hopeloos was. (ADVERTENTIE) FRICO, KAAS MET EEN GROTE K (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president De Jong deelde gister avond na afloop van de ministerraadsvergadering mee, dat het minimumloon per 1 juli van dit jaar zal worden opgetrokken tot 157,50. De regering heeft in deze het advies van de SER gevolgd. Het minimumloon wordt hierdoor welvaartvast. De stijging van de minimumlonen zal nu alleen nog afhankelijk zijn van de gemiddelde loonstijging en niet meer van én de prijs én de loonindex. Indien de regering niet met het voorstel van de SER was meegegaan zou het minimumloon per 1 juli op f 153,50 komen te staan. Ten aanzien van de ingangsdatum was men in de SER verdeeld. De werkgevers wilden de invoering pas op 1 juli van het volgend jaar, terwijl de vertegenwoordigers van de werk nemers voor een onmiddellijke in voering hebben gepleit. De regering heeft het advies van de Kroonleden gevolgd, die voor de ingangsdatum van 1 juli 1970 waren. De vakbonden hebben, sinds de wet op het minimumloon is aangenomen, steeds gepleit om de wettelijke leef tijd waarop het volwassen loon zou moeten worden uitbetaald te verlagen van 24 naar 21 jaar. De regering voel de hier niet veel voor. Zij wilde ak koord gaan met een verlaging tot 23 jaar. Verdere leeftijdsverlagingen zijn ook mogelijk, hiervoor geldt echter een speciale regeling. De werknemers die onder een cao vallen, waarin 22 resp. 21 jaar als leeftijd voor het volwassen loon wordt aangegeven, komen daarvoor in aan merking, als zij twee jaar lang onder dezelfde collectieve overeenkomst zijn „gevallen". Voor werknemers beneden de 23 jaar wordt eveneens de mogelijkheid van een minimumloon geopend. Hier voor zullen algemene maatregelen van het bestuur worden ingevoerd. Er wordt gedacht aan een percentage van het minimumloon. (Copyright Het Parool) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er wordt nagegaan of het kamp „Vledder", waar erkende gewetensbezwaarden worden tewerk gesteld, moet worden behouden en- of andere mogelijkheden kunnen of moeten worden gevonden. Dit beraad is noodzakelijk, omdat de gemiddelde sterkte aan tewerkgestelden thans zeer laag is in verhouding tot die van vorig jaar. Dit komt door een nieuw beleid waarbij de gewetensbezwaarde de keuze wordt gelaten in „Vledder" te werkgesteld te worden of thuis te wachten tot een voor hem passende funktie bij een van de vele werk- objecten vrij komt. Dit blijkt uit het antwoord van mi nister Den Toom (Defensie) op schriftelijke vragen van het Eerste- Kamerlid Van Wijk (PSP). De ge middelde sterkte van de kampbezet ting bedroeg het afgelopen half jaar 9 tegenover een personeelsbezetting van 7. aldus minister Den Toom. De minister deelt voorts desgevraagd mee, dat over 1969 de geschatte kos ten per in het kamp tewerkgestelde 9.182,bedragen hebben. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN Twee Deense vrouwen blijken veertig jaar lang met elkaar gehuwd te zijn geweest. Het ministerie van justitie in Kopenhagen heeft echter gisteren vastgesteld dat het huwelijk niet bestaat. Ongeveer anderhalf jaar na hnn huwelijkssluiting werd het „echtpaar" betrapt bij twee win keldiefstallen. De met het on derzoek belaste rechercheur ge loofde zijn ogen toen niet, om dat bleek dat het huwelijk tas sen de twee vrouwen geheel volgens de regels was gesloten. De ambtenaar van de burgerlij ke stand bleek niet te hebben bemerkt dat op de geboorte akte van de „man" een schrijf fout stond, waardoor de vrouwe lijke voornaam een mannelijke werd. Even mannelijk als de „brui degom" zich voelde, die destijds voor de politie verklaarde zijn vrouw lief te hebben en van plan te zijn, op een geschikt ogenblik een medische operatie te laten verrichten. De politie heeft de zaak echter destijds doorgegeven aan de justitie, die er bijna veertig jaar over ge daan heeft om tot een beslissing te komen. BONN Kanselier Willy Brandt van West-Duitsland is van mening dat de EEG-landen meer moeten samenwerken op het gebied van de buitenlandse politiek. Hq zei dit gisteren in een toespraak bij de lunch met president Georges Pompidou van Frankrijk, die twee dagen in Bonn is voor het periodieke overleg, waarin is voorzien in het vriend schapsverdrag van 1963. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tweeënveertig pro cent van de ondervraagde leden van de Anti Revolutionaire Partij vindt dat de abortus provocatus ook op spe ciale gronden gerechtvaardigd is. Eenendertig procent is van mening, dat uitsluitend een medische indicatie tot zwangerschapsonderbreking mag leiden. Dit cijfer is een van de conclusies van 22 gespreksgroepen van de ARP met 424 deelnemers (waarvan 369 vrouwen) over de abortus provocatus. Hiernaar is door het AR-vrouwen- comité een onderzoek bij alle kies verenigingen ingesteld. Bij hetzelfde onderzoek werd het echtscheidingsvraagstuk aan de orde gesteld. 66,2 procent van de onder vraagden (302 deelnemers, 73 man nen en 229 vrouwen) is van mening, dat er naast de bestaande echtschei dingsgronden een algemene grond moet worden ingevoerd. Hieronder wordt verstaan ontwrichting van het huwelijk. Voorts is ruim 84 procent van mening, dat de „grote leugen" absoluut verworpen moet worden. 76,6 procent is de gedachte toegedaan, dat de bijbel de gronden voor de echtscheiding aangeeft. ONGEVEER DERTIG jongelui zijn gisteren in Madrid gearresteerd, om dat zij zouden hebben deelgenomen aan acties tegen Amerikaanse bedrij ven en banken in Madrid. IN DE Zuidmarokkaanse badplaats Agadir is donderdag een record-tem peratuur van 47 graden Celsius in de schaduw gemeten. DRIE ENGELSEN, onder wie een schipper van een vissersboot, zijn gis teren in staat van beschuldiging ge steld voor het binnensmokkelen in Engeland van 40 Indiase immigran ten. DE LEDEN van de Haagse gemeente raad zijn tot de conclusie gekomen, dat er twee wethouders voor bouwza ken moeten komen, van wie één zich bezig zou moeten houden met het wo- ninjgbouwprobleem. MAANDAG ZAL het Italiaanse spoorwegpersoneel om negen uur 's avonds voor 24 uur in staking gaan. De D-treinien van Italië naar Neder land zullen niet verder dan de grens r(jden. President Pompidou en bonds kanselier Brandt tijdens de aankomst van de Franse president op de lucht haven van Bonn. DEN HAAG (A.N.P.) De pro cureurs-generaal van de vijf Neder landse gerechtshoven (Den Haag, Amsterdam, Den Bosch, Leeuwar den en Arnhem) hebben tijdens het periodiek overleg dat zij met elkaar voeren op het ministerie van Justi tie, besloten de richtlijnen voor het vervolgingsbeleid inzake drugs nog eens onder de loep te nemen. Directe aanleiding tot dit besluit is het tijdens het afgelopen weekeinde ln het Kralingse Bos gehouden Hol land-Popfestival, aldus een woord' voerder van het ministerie van Jus' titie. Tijdens het popfestival is te gen overtreders van de opiumwet justitieel vrijwel niet opgetreden. Het vervolgingsbeleid in de ver schillende plaatsen ls een zaak van de betrokken officieren van justitie. Om een gelijktrekking van het ver volgingsbeleid te verkrijgen werd door de procureurs-generaal vorig Jaar een aantal richtlijnen opgesteld. In deze richtlijnen wordt een duide lijk onderscheid gemaakt tussen de handel in en de gebruikers van drugs, ln die zin, dat handelaars on verwijld vervolgd worden, maar dat met betrekking tot de gebruikers re kening gehouden wordt met medi sche aspecten en zoveel mogelijk met andere opvangmogelijkheden met toepassing van het strafrecht als een laatste maatregel, aldus de woord voerder. Pompidou verklaarde dat hij Brandts Ostpolltiek ten volle en „te genover alle tegenstanders" steunt. De twee staatslieden waren het ook eens over handhaving van een vast beraden houding ten aanzien van Berlijn. Naar de mening van Bonn, zo zei regeringswoordvoerder Ahlers, is West-Berlijn „onder de hoede van de drie westelijke mogendheden het best bezorgd". Pompidou was 's morgens in Bonn aangekomen in gezelschap van mi nister van buitenlandse zaken Schu mann, minister van economische za ken en financiën Giscard d'Estaing en minister van wetenschappen Or- toli. 's Middags arriveerde ook pre mier Chaban-Delmas, die zich bij Pompidou en Brandt voegde. Brandt heeft Pompidou een voor stel gedaan betreffende een ccxntrole- overeenkomst tussen Euratom en het internationale bureau voor atoom energie. Naar Ahlers meedeelde, komt dit voorstel nagenoeg volledig tegemoet aan de Franse wensen ten aanzien van een onderhandelings mandaat voor de Europese commis sie en houdt het tegelijk rekening met de belangen van de vijf Eura- tomlanden, die het kernstopverdrag wel ondertekend hebben. KLARENBEEK De spoorlijn Apeldoorn-Zutphen ls gisterochtend twee personentreinen frontaal tegen om kwart over acht bij Klarenbeek twee persoenntreinen frontaal tegen elkaar reden. Doordat de treinen met geringe snelheid reden, werden slechts drie personen licht gewond en bleef de schade beperkt. De botsing is volgens de spoor wegen te wijten aan een fout van de machinist van de trein Apel doorn-Zutphen. Hoewel hij had moeten wachten op de tegentrein uit Zutphen, vertrok hij, het onvei lige uitrijsein negerend. Het sein functioneerde normaal. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Tweede-Kamer leden mevrouw Epema-Brugman en de heer Laban (beiden PvdA) heb ben de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen verzocht schooi en gemeentebesturen te wijzen op het gevaar van tegels onder klimrek ken. Hij zou hun tevens moeten advi seren deze tegels te vervangen door een veerkrachtiger materiaal. Na een dodelijk ongeval in Eindho ven zijn in het hele land acties op gang gekomen om de gewraakte ste nen en de betonnen tegels onder de speelwerktuigen weg te krijgen. In Den Haag trok men na verschillende kabouteracties 1,5 miljoen gulden uit voor de vervanging door rubbertegels. De ministers van buitenlandse za ken van de twee landen, Scheel en Schumann, spraken over de huidige stand van zaken bij de besprekingen van Bonn met Moskou, Warschau en Oost-Berlijn, over het wederzijds af zien van geweld. (Van onze redactie binnenland) EDPEN Een Thunderstreak af komstig van de vliegbasis Eindhoven is gisteren in de buurt van de Belgi sche plaats Eupen neergestort. De 26- jarige piloot, eerste luitenant J. Su- ringa uit Eindhoven, kwam hierbij om het leven. Het toestel voerde samen met een andere Thunderstreak een navigatie- opdracht uit. Omstreeks kwart voor negen gistermorgen heeft een van de vliegers in de buurt van Eupen deze opdracht afgebroken met het oog op snel verslechterende weersomstandig heden. Het contact werd echter plot seling verbroken. Het toestel bleek later verongelukt. De andere vlieger heeft van het voorgevallene niets ge merkt. AMSTERDAM (ANP) De Amro Bank n.v. gaat samenwerken met zes vooraanstaande internationaal geori- enteerde banken met een gezamenlijk balanstotaal van meer dan 100 mil jard, met het doel, om op zo ruim mogelijke schaal financiële assisten tie te verlenen aan in Australië werkzame ondernemingen. (ADVERTENTIE) T k»raer 1802 van het Sittardse ziekenhuis ligt sinds 18 mei MHf 1J.«janïe H2"le d,e M?ndt" VoI*ens 2«n ouders is zijn ver blijf aldaar te wijten aan de herkeuring voor militaire dienst. Zij hebben een klacht ngediend bij het ministerie van Defensie en opheldering gevraagd over deze affaire. Tot nu toe echter zonder resultaat. Bij de militaire keuring in Roermond werd bronchitus geconstateerd, waarna op 4 mei in het militaire hospitaal in Den Haag een herkeuring volg de. Mevrouw Demandt zegt daarover: „We leverden onze zoon 's morgens ™?ezond toch toen w'i hem later gingen afhalen was hij ernstig ziek. Zijn mond was ontstoken en zijn arm zag blauw en zat vol prikken. Zelf kon hij zich niet meer goed herinneren wat er gebeurd was. Hij vertelde ons, dat hij tijdens een deel van het onderzoek het bewustzijn moet hebben ver loren Zijn ouders zijn ervan op de hoogte gebracht, dat 't een vrij ernstige ziekte is. Hii gaat langzaam vooruit. Een meevallertje bij dit alles is, dat Harrie Demandt in het ziekenhuis eindexamen h.b.s. heeft kunnen doen, en daarvoor geslaagd s. Inmiddels hebben de ouders wel het bericht ontvangen dat Harrie wegens bronchitus afgekeurd is voor militaire dienst. Dat bij de herkeuring geen andere ziekte is geconstateerd sterkt mevrouw Demandt in haar mening dat er in het Haagse hospitaal iets vreemds is gebeurd. De geneesheer directeur van het militaire ziekenhuis heeft medegedeeld, dat hij met de klacht op de hoogte is. Hij vind de zienswijze van de ouders van Harrie Demandt op zijn minst sterk overdreven. U zult mij in de komende toeken weinig politiek bezig zien, want alles wat wij aan politici hebben, is op reces, oftewel met vakantie (da's al leen duurder). sfc Ze waren donderdag al in de stem ming, de volksvertegenwoordigers. Het begon zo. PSP'er Van der Lek vroeg bij de behandeling van de te wijzigen vogelwet van 1936 in een motie om recht van inspraak voor de Nederlandse vogels bij beleids beslissingen van de KLM (geluids hinder!). Kamervoorzitter Van Thiel antwoordde, spits gebekt als hij is, dat hij de motie ter advisering zou voorleggen aan o.a. de kamerleden Den Uyl en Koekoek. Edoch in toorn ontstoken, kwam Boeren-afgevaardigde Nuyens ver klaren, dat de heer Koekoek met de ze zaak niets te maken had. Bulde rend is de Kamer op vakantie geto gen. Ook Schut en Aantjes, een tweetal dat tussen haakjes toch zijn tijd wel eens zo'n tien jaar vooruit zou kun nen zijn. Ik bedoel met hun idee de bouwvakkers op wintersportvakantie te sturen. Er ontbreekt maar één woordje aan: OOK. Nietwaar, wie vermoedde tien jaar geleden dat de bouwvakkers in hun zomervakantie tot ver over de grenzen terecht zou den komen? Toch ware het beter dat Schut en Aantjes wat eigentijdser waren, en iets aan de woningnood deden. Want wie had tien jaar geleden vermoed, dat we er nu nog zo krap bij zouden zitten? Ik maak hier meteen van de ge legenheid gebruik om de heren Aan tjes en Schut te benoemen als door dravers van de week. IJskoud. In onze serie proefschriftstellingen hier weer wat prestaties. Deze is van de heer P. Rispens en is duidelijk an- ti-kolonellialistisch: „In een land waarin het onbetamelijk is om de wensen van raampjessluiters in trei nen en bussen niet te honoreren, dient men voortdurend bedacht te zijn op de mogelijkheid van een fas cistische staatsgreep." En deze van de heer Van Vollen hoven: „Voorwaarde voor het lid maatschap van het NOS-bestuur zou moeten zijn het bezit van tenminste één televisietoestel." Néé, natuurlijk niet, mr. P., dit was dr. L. P. Damen: lepelsteeltje. Hoogstwaarschijnlijk ik geef toe: het is een persoonlijke mening van me komt er een tijd, waarin keurig kortgeknipte (jonge)heren als gevaarlijke elementen van de samen leving worden beschouwd. Die tijd lijkt zelfs niet ver meer. Het Nederlandse volk, alsmede de ingezetenen aller NAVO-landen kun nen gerust gaan slapen: we hebben er weer 84 officieren bij. Een prettig weekeinde wens ik ver der de heren Merckx, Janssen en alle andere dravers in dit onrustige, maar druilerige tijdperk. MERIJN. (Van onze parlementaire redactie) De deuren van de grote school aan het Haagse Binnenhof zijn dicht gevallen en de 150 jongens en meisjes zijn nagewuifd door bo venmeester Frans Joseph van Thiel naar alle windstreken uitge zwermd. Maarze zijn voorwaardelijk overgegaan: meester Roolvink, die strenge ondermeester heeft hun een taak gegeven. De klas moet op 28 juli nog eenmaal terugkomen om over het minimumloon te praten. Toch ziet het ernaar uit, dat die dag veel jongens en meisjes zullen spij belen. Weten we wel zeker, dat Luns na 17 jaar niet meer terugkomt? Neen, integendeel. We weten alleen, dat hij nooit heeft gezegd nooit meer te zui len terugkeren. Luns is er nog. Vo rige week kwam hij in een NIPO- enquête voor de zoveelste maal als verreweg de meest populaire Neder landse jioliticus uit de bus. Zijn naam alleen al is goed voor drie KVP- zetels en niemand beseft dit beter dan hjj zelf. Nummer twee was Mar- ga Klompé, maar naar verluidt wil zij volgend jaar beslist de politieke arena verlaten. Nummer drie werd premier De Jong.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5