PRESIDENT NIXON IN TELEVISIE-INTERVIEW Cambodja: nieuw ingrijpen mo gast^jjj) flO.- f20.- f40.- DOOR-KIEK- D00SJË Eerste walvis-op- Heath wil versterken Fikse vertraging voor de jumbo Belgische regering op vingers getikt DAVID BRUCE (72): DE NIEUWE MAN IN PARIJS Kris-Kras-Kaart Philips f~\ NS-Vakantie dagtochten economie I )e>re|yct VOOR f 10- MET Z'N ALLEN SS'Sir,na OP SAFARI VOOR STEUN BIJ VESTIGING BUITENLANDSE BEDRIJVEN A Commentaar Onaanvaardbaar Liquidatie FORMIDABEL THAILAND Zomeraanbiedingen voordelig uit met NS Kamer bepleit aparte ministerspost voor technologie voordelig uit met NS Meer zakgeld voor werkende pupillen c/ V? BEEKSE safaripark en Hoop VRIJDAG 3 JULI 1970 BRUCE LOS ANGELES Met ingang van 1 augustus hebben de V.S. weer een leider van de delegatie bij de Parijse vredesbesprekingen: de 72-jarige Da vid Bruce. Met deze benoeming heeft president Nixon het gat dat was ont staan door het vertrek van Cabot Lodge in november, weer opgevuld. Sinds die tijd was Philip Habib, de „tweede man", de leider in Parijs. Bruce was van 1949 tot 1952 am bassadeur in Frankrijk, van 1957 tot 1959 in West-Duitsland en van 1961 tot 1969 in Engeland. In de tussenlig gende jaren was Bruce onderminister van buitenlandse zaken, onderminis ter van handel, vertegenwoordiger bij de Europese hoge autoriteit voor ko len en staal en hoofd van Marshall- plan-missie in Frankrijk. Sinds 1969 heeft Bruce geen officieel ambt meer bekleed. De nieuwbenoemde onderhandelaar staat bekend als een deskundige op alle terreinen van de Amerikaanse buitenlandse politiek. „Bruce", zo zei Nixon woensdagavond in het in terview, waarin hij de benoeming bekendmaakte, „is een van de meest vooraanstaande diplomaten. Hij is een democraat, maar hij heeft v<jf presidenten, zowel Democraten als Republikeinen, met grote toewijding en grote bekwaamheid gediend". De communistische vertegenwoor digers in Parijs hebben herhaaldelijk uiting gegeven aan hun misnoegen over de Amerikaanse traagheid bij het benoemen van een nieuwe dele gatieleider. Nixon wil de besprekin gen nu kennelijk een nieuwe impuls geven. Bruce heeft ook grote speel ruimte bij de onderhandelingen, ver zekerde Nixon in het interview. NIXON DE Volkswagenfabrieken ontken nen, dat ze het plan hebben in Europa een nieuwe fabriek te vesti gen. Wel wordt toegegeven dat er in een aantal Europese landen on derzoekingen zijn en worden ver richt om vast te stellen wat even tueel een vestigingsplaats voor VW is, die aan optimale voorwaarden voldoet. Het heeft er veel van, dat de directie van het grote bedrijf een eigen, ondoorzichtig spel speelt in deze hele mysterieuze affaire. Daar op duidt dan bijvoorbeeld de hard nekkigheid waarmee in Tilburg een van de gemeenten, die 't geluk hebben door Volkswagendeskun digen zonder enige concrete aan leiding te zijn benaderd op ver zoek van de gegadigden nog steeds de naam van „de gigant" wordt ver zwegen. Tilburgs gemeentebestuur is zelfs op grote schaal tot grond onteigening overgegaan om de in dustriescouts vooral te tonen hoe gaarne men het bedrijf zou willen hebben. Wie kan dat een gemeente bestuur kwalijk nemen? Wel kwalijk is zo langzamerhand het feit, dat elke willekeurige industrie, die te kennen geeft in ons land vestigings plannen te hebben ogenblikkelijk succes heeft. De regionale overheden bieden tegen elkaar op, komen di rect in actie, lopen zich het vuur uit de schoenen en besteden veel tijd, aandacht en werk dus geld om zo'n kans te benutten. Het wordt meer dan tijd dat in ons land op dit punt een centraal beleid wordt gevoerd. En dat er, ook wettelijke, voorzieningen komen, die aan dit spel van, vaak dubieuze, gegadigden een einde maken. Niemand kan de leiding van een industrie verwijten, dat ze uit de voor haar gunstige chaos op dit gebied, ook interna tionaal pakt wat ze kan. Maar men kan zich zo langzamerhand wel af vragen of door die chaos en onder linge concurrentie de overheden niet gedwongen worden voor die in dustrieën als hansworsten op te tre den. Dat is onaanvaardbaar. fTX3EN een paar maanden geleden ■l het doek viel over de Bia- fraanse tragedie was er nog even de emotie over de voor de lbo's droevige afloop. Daarna keerde men terug tot de orde van de dag, welke met zaken als het Midden- en het Verre Oosten, Brazilië en het wereld' kampioenschap voetballen al meer dan gevuld was. Omdat de mens niet graag veront rust wordt, werd er al gauw gezegd dat Ojoekwoe een recalcitrante en vooral op eigen eer beluste man is en dat Gowon zich grootmoedig en verzoeningsgezind had getoond. Het was natuurlijk wel vervelend dat het beeld van Lagos' goede wil werd verstoord door allerlei formeel en bureaucratisch gedoe, waardoor de hulp aan de overlevende Biafranen, voor zover al, later op gang kwam dan noodzakelijk was. Maar verder maakte niemand zich meer druk om Biafra, zoals men in Lagos heel goed heeft voorzien. Dezer dagen kwam er eindelijk weer eens een berichtje uit het oer woud. De Nigeriaanse regering heeft het internationale Rode Kruis de deur gewezen en zal de hulpverlening voortaan wel alleen opknappen, leder zinnig mens zou denken dat een zwaar getroffen land als Nige ria blij zou zijn met elke hulp die het kan krijgen. Als dat niet het geval is, steekt er wat achter. Het is niet zo moeilijk te raden wat. De Nigeriaan se regering laadt de schijn op zich de beproefde methode van het lang zaam laten uitsterven toe te passen Die heeft succes gehad, van de ne velen der tijden tot in onze dagen toe. Medeërs, Assyriërs, Katharen, zigeuners, joden en Indianen en nog vele volkeren en stammen meer ver dwenen op die wijze totaal of vri wel geheel uit de geschiedenis Van een regime dat in 1967 een massamoord op dertigduizend lbo's waar het gehele Biafraanse conflict uit is voortgekomen, ongestraft liet, kon men moeilijk anders veronder stellen. En evenmin dat de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken van dat alles weer eens „niets gebleken is". (Van onze redactie buitenland) Nixon sluit een eventuele terugkeer van de Amerikaanse troepen naar Cambodja niet uit. Dit bleek tijdens het in terview, dat drie vooraanstaande Amerikaanse journalis ten hem afnamen. Hij verklaarde dat nu, na de operatie van twee maanden in Cam bodja, overeenkomstig zijn belofte alle Amerikaanse troepen en advi seurs waren teruggetrokken en dat hij niet van plan was ze terug te sturen. Maar in antwoord op herhaalde vragen, voegde hij eraan toe: „Ik wil zeggen dat onze plannen daar niet in voorzien. Wij houden er geen rekening mee en onder de hui dige omstandigheden geloot ik dat het succes van de door ons uitge voerde operatie en datgene wat de Zuidvietnamezen kunnen doen, het onnodig zullen maken". Nixon ver klaarde dat hij er niet op vastgelegd wilde worden, dat ze nooit meer zouden terugkeren. De president was naar zijn zeggen niet zo pessimistisch gestemd over Cambodja's toekomst als veel com mentatoren. „De overlevingskansen van Cambodja als neutraal land zijn nu oneindig veel beter", als gevolg van het Amerikaanse ingrijpen, zo verklaarde hij. De regering in Phnom Penh genoot volgens hem nu ook aanzienlijk meer steun vain de bevol king en had de steun van elf niet- communistische Aziatische landen. Nixon gaf overigens toe dat de si tuatie „fragiel" bleef. In Cambodja stonden 8000 Zuidvietoamese mili tairen tegenover ongeveer 40.000 man Noordvietnaimese troepen. In antwoord op de vraag, wat Amerika gaat doen wanneer het hui dige Cambodjaanse bewind ten val wordt gebracht door de communis ten of het afgezette staatshoofd prins Norodom Sihanoek, zei Nixon: „Het antwoord is dat wij onze koers in Zuid-Vietnam zullen voortzetten, dat betekent de vijand verslaan. En de Zuidvietnamezen, die nu een formi dabele macht vormen, zullen erop toezien dat de schuilgebieden (in Cambodja) niet weer worden bezet". Nixon schoof het pas door de se naat goedgekeurde Cooper-Chureh- amendement terzijde, dait bepaalt dat de regering voor toekomstige mili taire acties in Cambodja toestem ming van het congres moet hebben. Hij wees erop dat hij verantwoorde lijk is voor de veiligheid van de Amerikaanse troepen in Indio-China, niet de senatoren. In het geval van Cambodja diende snel gehandeld te worden om de vij and te verrassen, en de president van de Verenigde Staten moest zich altjjd het recht voorbehouden snel en krachtig op te treden om de le vens van Amerikaanse soldaten waar ter wereld ook te beschermen, zo zei Nixon. T-28-jachtbommenwerpers van de Thaise luchtmacht hebben voor het eerst aanvallen uitgevoerd op Cam- bodjaans gebied, zo is gisteren in re geringskringen in Bangkok verno men. De toestellen bombardeerden een stelling van de Vletcong en Noordvietnamezen in de omgeving van Baan Phai, tien kilometer van de Thaise grensprovincie Si Sa Ket. Thailand was van daar dinsdag met raketten beschoten. (ADVERTENTIE) in het weekend max. 8 dagen 8 dagen Pasfoto voor NS-IdentiteitsbewiJs meebrengen. In Saigon is meegedeeld dat Zuid- Vietnam de opleiding zal verzorgen van 10.000 Cambodjaanse militairen. Er is al een begin gemaakt met de militaire oefening vain 3000 Cambod jaanse soldaten, onder wie 21 vrou wen. (ADVERTENTIE) bij 3 Philips Photoflux y. flitsblokjes (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer hebben PVDA, CHU, VVD, en D '66 zich uitgesproken voor een aparte ministerspost voor technolo gie en wetenschappen. Vrijwel alle partijen hadden veel kritiek op de versnippering van de overheidsgelden en het gebrek aan coördinatie op het gebied van we tenschappelijk onderzoek en ontwik kelingswerk. De kamer besprak het wetenschapsbudget 1970 van de mi nisters Veringa (Onderwijs en we tenschappen) en Nelissen (economi sche zaken). (ADVERTENTIE) Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit meer dan 80 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag- tochten op de stations. (Van onze correspondent) LONDEN In een toespraak van 9 minuten heeft koningin Elisabeth in het Britse hogerhuis de plannen van de regering-Heath uiteengezet. „Mijn ministers", aldus de vorstin, „zullen alles in het werk stellen om de eco nomie sterker te maken en het gevaar van inflatie af te wenden". De nieuwe regering zoekt middelen om de belastingen te verminderen en de bevolking meer te laten sparen, In de troonrede werd met geen woord gerept over maatregelen om te voor komen dat de kosten van het levens onderhoud blijven stijgen, hoewel Heath zijn verkiezingsoverwinmng o.m. dankt aan het argument dat Wil son niets deed om de prijze-n te druk ken. De troonrede beloofde verder nieu we emigratiewetten, een wettelijke regeling van industriële betrekkin gen, waarover eerst langdurig gepraat zal worden met de werkgevers en de vakbonden, en een wet om plaatse lijke commerciële radio-uitzendingen mogelijk te maken. Op het vlak van de buitenlandse politiek wil de rege- ring-Heath een nieuwe poging doen om een redelijke en rechtvaardige op lossing voor de kwestie Rhodesië te vinden. De leider van de Britse conser vatieve regering, Edward Heath, heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard dat zijn kabinet van plan is de bedoeling van het in 1955 met Zuid-Afrika gesloten akkoord be treffende militaire samenwerking weer tot haar recht te laten komen. Bij de genoemde overeenkomst verkreeg Engeland het recht de Zuid- afrikaanse vlootbasis Simonstown te gebruiken in ruil voor de levering van schepen en vliegtuigen ter ver dediging van de zeeweg om Kaap de Goede Hoop. DE Britse monetaire reserves zijn in juni met tien miljoen pond gestegen tot 1163 mijoen pond ster ling. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL De eerste retour vlucht van de „walvis-op-wielen", de Boeing 747 jumbo-jet, van New Vork naar Schiphol en Brus sel is niet volledig volgens plan verlopen. Het' toestel, 's werelds grootste vliegtuig, kreeg een ver traging van drieëneenhalf uur en dat was te wijten aan de grote be langstelling die er op de Neder landse en Belgische luchthavens bestond voor de machine. Uiter aard speelde ook een rol, dat de afhandeling van deze Boeing de eerste maal wegens gebrek aan er varing meer tijd vergt, dan later het geval zal zijn. Zo had het vertrek vanaf Schip hol nogal wat voeten in de aarde. Wegens de enorme stuwkracht van de vier motoren, die per seconde drie ton lucht uitstoten, mocht de machine niet op eigen kracht van zijn (aangepaste) pier wegdraaien. Meteen al moest dus de nieuwe trekker aan de slag. Deze duwde de 747 heel omzichtig aan de neus- wielen 150 meter naar achteren en manoeuvreerde de jumbo op die manier van het platform af tot voor de taxibaan. Dit nam bijna een kwartier in beslag. Vervolgens taxiede de jumbo op eigen kracht naar de startbaan, ge volgd door een DC-8 van Finnair, die naar New York moest. Do 747 is ruim 70 meter lang en de DC-8 meet „slechts" 46 meter. Dit deed iemand in het in grote getale aan wezige publiek verzuchten: „pre cies moeder en dochter". Aange komen bij de startbaan moest de jumbo opnieuw 10 minuten wach ten op enige andere, binnenko mende toestellen. Uiteindelijk ver trok het toestel van Panam met een vertraging van ongeveer vijf kwartier, waterwolken achter de wielen en de straalmotoren weg spuitend. Op deze eerste vlucht Waren er direct al enkele tientallen enthou siaste bewonderaars van de jumbo, die voor zeventig gulden een re tourvlucht hoekten om daarmee van Schiphol heen en weer naar Brussel te vliegen. Panam zendt vanaf nu dagelijks een 747 van New York naar Brus sel en Amsterdam. Viermaal in de week gaat de route van Amerika via Schiphol naar Brussel en te rug van Brussel dezelfde middag weer via Amsterdam naar New York, op de overige dagen komt Brussel als eerste aan de beurt en is Amsterdam dus keerpunt. DEN HAAG De Tweede-Kamer leden mevrouw Padt-Jansen (PvdA) en Wiebenga (PSP) hebben de staatssecretaris van justitie gevraagd de inhoudregeling voor loonverdie- nende pupillen zodanig te wijzigen, dat deze kinderen meer zakgeld krij gen, en de regeling in het algemeen meer op het individuele kind af te stemmen, zowel bij de gezinsverple ging als de inrichtingsverpleging. Wellicht zou het zelfs mogelijk zijn de pupillen, de volledige beschikking over hun eigen verdiende loon te ge ven, waaruit dan een redelijke ver goeding voor huisvesting en voeding zou moeten worden betaald. DE NEDERLANDSE Aardolie Maatschappij gaat twintig jaar lang zes miljard kubieke meter aardgas aan Italië verkopen. De leveringen kunnen naar verwachting in 1974 be ginnen. Soms, welhaast verdronken land genoten, ontmoet je iemand die zo maar iets zegt, wat je uit het moede hart gegrepen is. Dit ervoer een col lega dezer dagen, die een beroeps steuntrekker ontmoette, dewelke zo juist teruggekeerd was van vakan tie. De man verzuchtte het volgende: „Ik zou best weer eens willen wer ken, maar er gaat zo verrekt veel tijd in zitten." Daar hoef je niet eens voor var- vakantie terug te komen. Wij beginnen weer een weekla gend en jammerend volk te worden. Niet alleen schouwen meer en meer boeren met bedenkelijke blik uit over hun schier verzopen akkers, ook een groeiend aantal moeders raakt nu de wanhoop nabij. Moeders van schoolgaande kinderen, wel te ver staan, of eigenlijk moeders van juist niet-schoolgaande kinderen. Om van de jcmge stakkerds zelf nog maar te zwijgen. Want hun toch was het beschoren om enkele weken achtereen in bloedhete klaslokalen te moeten hunkeren naar spelen-in-de- zon, en nu de vrijheid er is, moeten ze nog binnen blijven. En dat bezorgt vele moeders ocea nen van verdriet. Waar nog eens bijkomt dat alleen al deze week de koffie, de kappers tarieven en de kolen duurder zijn ge worden. Er wordt nog veel meer duurder, neem dat onderhand nou maar van mij aan. Moe. nou? .moedermoest dat Opmerkelijk is in dit verband het bericht dat het verbruik van koffie in ons land vorig jaar met zes pro cent is toegenomen. Wij verdrinken onze trubbels in koffieda's nu wel duidelijk. Met al die regen wordt de spoeling in de zee bij Vlissingen wel dunner. Dat kan een reden zijn voor de VVV om blij te zijn met al dat nat! Ik ben de laatste dagen niet boven de Moerdijk uit gekomen, maar het lijkt mij dat de Dam nu weinig sla pers heeft. Gewoon, weggespoeld. (O, u wist toch dat ze er weer waren, hè?). Nu viel dezer dagen mijn oog op een personeelsadvertentie van een verzekeringsmaatschappij in Amster dam: „5 minuten van de Dam. Op ons kantoor aan de Keizersgracht kunnen wij nog enkele jonge mensen enzenz Kennelijk een poging om Damsla- pers te werven. Onlangs las ik in een krant de me ningen van enkele bekende Neder landers, wie gevraagd was wat ze zouden doen als ze ander werk móes ten gaan zoeken. Interessant. Willy Alberti zou dan bijvoorbeeld verte genwoordiger willen worden. Willem Duys: timmerman (ja, en dan op zijn duim slaan, dan kon hij geen vuist meer maken tegen Fred). Mr. Hiltermann zou een school wil len gaan opzetten (maar dat is eigen lijk geen ander werk voor hem, want hij schoolmeestert altijd al). Voor het overige raad ik u aan kalm te blijven en de zonzij "te zoe ken. U vindt ze vroeg of laat! MERIJN. Kriskras per auto door een park met 53 waard is. Maar voor hetzelfde geld geniet u nog eens een hele dag van &lle attracties in Nederland's grootste ontspanningsparadijs! ontspanningsparadi/s (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL/TILBURG/WOLFSBURG Op het hoogtepunt van de geruch tenstroom over een mogelijke vesti ging van een assemblagebedrijf van Volkswagen in Gent of in Tilburg heeft de Europese commisie de Bel gische regering op de vinger getikt voor haar steun aan buitenlandse be drijven die rich in het land willen vestigen. In een brief aan de regering heeft de commissie laten weten geen goed keuring te kunnen hechten aan een wetsontwerp voor de economische expansie. Dit wetsontwerp voorziet in steunmaatregelen die ruimer zijn dan alleen maar regionale hulp. De com missie vindt de Belgische rijkssteun over het algemeen nog ai ondoor zichtig. Met name de steun ten be hoeve van de aanleg van voorraden en voor tijdelijke gebreken aan de infra-structuur (wegen etc.) vindt de commissie zorgwekkend. Het is nooit duidelijk waar de steun nu pre cies begint en waar ze eindigt, aldus de Europese commissie. De commissie heeft met deze brief aan de Belgische regering een pro cedure gevolgd die aangegeven staat in het verdrag van Rome. Daarmee kan ze de goedkeuring van de wet niet verhinderen, maar wel voor komen dat er uit de wet voort vloeiende maatregelen worden geno men. De Belgische regering heeft een maand de tijd gekregen om opmer kingen te maken en aanvullende ge gevens te verschaffen. België heeft in de loop der jaren met zijn forse steunverlening aan buitenlandse bedrijven al heel wat industrie naar zijn grondgebied weten te lokken. Of ook de vestiging van Volkswagen in Gent door deze brief in gevaar komt, is nog niet bekend. Ondanks een communiqué van het ministerie van streekeconomie in Brussel, waarin wordt toegegeven dat Volkswagen een investeringsplan heeft ingediend voor een vestiging in Gent, blijft een dergelijke vestiging in een waas van geheimzinnigheid gehuld. De Volkswagenfabrieken in Wolfs burg gaven ons het volgende com mentaar op de berichten over de ves tiging in Gent „Sinds enige maanden verschijnen er in persorganen van verschillende Europese landen ge ruchten over de vestiging van een nevenbedrjjf van Volkswagen. Zij komen voort uit de hoop, die vele landen zijn gaan koesteren door de onderzoekingen naar vestigingsplaat sen, die de Volkswagenfabrieken op het ogenblik houden In Denemarken. Nederland, België enz. Deze onder zoekingen zijn nog in een vroeg sta dium en van informele aard. Op het ogenblik bestaan er geen konkrete plannen voor de bouw van een nieuwe Volkswagenfabriek in de Bondsrepubliek of in de Europese buurlanden. De bouw van de nieuwe fabriek Salzgitter verschaft ons een voldoende uitbreiding van de kapaci- teit en doet een aanzienlijk beroep op onze financiële middelen".

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5