Goes vraagt verbindin, met nieuwe rijksweg Dertig Zeeuwse scholen voeren Jeestoets in Lenie Cuelenaere leert Amerika kennen Twee vakantie werkers helpen Rijkspolitie DELTAWERVEN IN GEVAAR Zeeuws succes in jeugd ronde W est-Brabant Auto over de kop: zeven gewonden Zwemfeest in Ellewoutsdijk Verwachting Kosten Tijdelijk regen recreatiepark forellenkwekerij gulpen „Vlissingen van ver en nabi j geopend Opening verpleegtehuis psychisch gestoorde bejaarden in Rilland Opnieuw waarschuwing tegen zigeuners Krulboltoernooi te Oostburg Showboot-reizen vanaf Breskens Marionetten in cam ping Breskens c 3 VRIJDAG 3 JULI 1970 S (Van een onzer verslaggevers) GOES Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes heeft er bij de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, op aangedrongen dat een verbinding zal worden gemaakt van de oude rijksweg bij Goes naar de nieuwe rijksweg 58 opdat het Goese indus trieterrein bereikbaar kan blijven. Burgemeester Hub ar betoogde verder dal men moet accepteren dat nu toch ergens een streep door de lieflijkheid van Midden-Zeeland wordt gezet. „Maar we moeten met dezelfde zorg de industriële ontwikkeling volgen als rijkswaterstaat met deze weg heeft gedaan". De heer Huber zei een en ander in hotel De Korenbeurs, waar ge-; meentelijke, provinciale en rijksau-t toipteiten samen waren met verte-, genwoordigers van andere instanties, die hadden bijgedragen tot de aan leg van rijksweg 58 (noordelijke rijbaan) en Zuidsloeweg, waren bij eengekomen, nadat beide wegen door mr. J. van Aartsen waren geo pend. Ir. Sprenger kondigde aan, dat de Rijkswaterstaat verwacht dat (zoals wij vorige week al meldden) de zuidelijke rijbaan van het rijksweg 58-gedeelte van Biezelinge tot de Sloedam eerder klaar zal zijn dan oorspronkelijk gepland was. Volgens de besteksbepaling moet de nieuwe dubbelbaan pas september volgend jaar worden opgeleverd, maar het rijk verwacht nu,' dat dit enkele maanden eerder zal geschieden. De beide aanwezige directeuren van het aannemihgsbedrijf E. Blok uit Rotterdam, dat de weg aanlegt, vertelden, dat zij erop rekenen dat de weg voor Sinterklaas dit jaar in gebruik genomen zal kunnen wor den. „Als sinterklaascadeau,..". Ir. Sprenger stipte aan dat het nieuwe rijksweggedeelte een onder deel is van het Rijkswegenplan 68. dat voorziet in een autosnelwegver binding tussen Eindhoven en Vlis- singen en op de duur zelfs tot de Belgische grens. Het nieuw geopen de stuk is' 19 kilometer lang en maakt deel uit van de 43 km lange, in aanleg zijnde rijksweg van Sloe dam naar Korteven. De heer Spren ger kondigde aan, dat de hele rijks weg 58 als autosnelweg zal worden aangelegd en slechts ongelijkvloerse kruisingen zal bevatten. Veel aan dacht is bij de aanleg, aldus ir. Sprenger, besteed aan de ruimtelijke belijning van de weg. Een nieuw as pect hierbij zijn de ruime schalen die men zowel op de weg als in de om geving aantreft. Het nieuwe gedeelte Sloedam-Bie- zeljnge zal, als ook het zuidelijke tracé gereed is, 43 a 44 miljoen kosten, inclusief de grondaankoop en dat is, aldus de heer Sprenger, landelijk gezien geen hoog bedrag. In de toekomst is voor de weg rekening gehouden met een capaci teit van twee maal drie rijstroken. De middenberm is twaalf meter breed, zodat, naar de mening van de Rijkswaterstaat, een vangrail voorlo pig niet noodzakelijk is. De weg telt 13 viaducten. De oude rijksweg van Goes naar Middelburg wordt een parallelweg en komt pas bij Nieuw en St.-Joosland weer op het rijks wegenstelsel. Behalve de picknick plaats, die bij Lewedorp is aange legd, krijgt de nieuwe rijksweg ook nog een dergelijke rustplaats langs het zuidelijke gedeelte bij Baars- dorp. „Goed op de borden letten". Dat is het devies dat ir.(' W. de Beijl zijn toehoorders woensdag meegaf, toen hij sprak over de Zuidsloeweg. De weg heeft een tweevoudig ka rakter. Tussen 's-Heerenhoek en de nieuwe rijksweg heeft de weg een ontsluitingsfunctie voor de industrie en de streek, zodat hier, vooral in het begin, niet op grote verkeers- Weersvooruit zichten voor zaterdag en zon dag, opgesteld door het KNMI- Tijdelijk regen, ook opklaringen en enige stijging temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: 0 tot 4 graden on der normaal; max. temp.: 1 tot 5 gra den onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 10; min, temp.: omstreeks nor maal; max. temp.: 0 tot 4 graden on der normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. WEER AAN ZEE. Vandaag een geleidelijk in kracht afnemende zeewind. Nog enkele verspreide buien, maar de opklarin gen worden wat belangrijker. Te koel, in de middag 15 a 16 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: zaterdag nog een regenfrontje, n.aar daarna een ver betering met een wat aangenamer temperatuur. stromen behoeft te worden gere kend. Daarom is de weg daar aange legd met één zeven meter brede rijbaan. Tussen de rijksweg en Goes gaat een omvangrijke verkeers stroom (Midden-Zeelandroute) lo pen, zodat dit wegvak direct tot de drukste proviitfela wegen gaatt be, horen en daarom ook is uitgevoerd met twee gescheiden rijbanen, elk zeven meter breed. De Zuidsloeweg is uitgevoerd inet een aantal gelijkvloerse kruisingen. Ongelijkvloerse komen voor bij de nieuwe rijksweg, bij de aansluiting met de oude rijksweg, met de goe derenspoorweg Goes-Vlissingen-oost en met een landbouwweg. In al deze gevallen is de Zuidsloeweg over de te kruisen weg gevoerd, zodat de weg over een lengte van ongeveer twee kilometer in ophoging ligt. Het drukke gedeelte tussen oude en nieuwe rijksweg is hierdoor geheel kruisingvrij. Dit is vooral mogelijk geworden door de medewerking van de plaatselijke ruilverkavelingscom missie voor de Poel van Heinkens- zand. Buiten de verkaveling' moesten nog twee gelijkvloerse kruisingen met landbouwwegen worden ge handhaafd. Ook de kruising met de tertiaire weg 's-Heerenhoek-Lewe- dorp is gelijkvloers. In de Zuidsloe weg is hier een baanverdubbeling gemaakt Voor het langzame verkeer zijn geen voorzieningen getroffen, zodat dit gebruik moet blijven ma len van de bestaande oude wegen. (ADVERTENTIE) 'n Gloednieuw re creatiepark in het hartje van Zuid- Limburg. de forel lenkwekerij een enorme hengelvijver een speeltuin met zwemvijver fraaie wandelpaden twee restaurants groot parkeerterrein U ziet: volop mogelijkheid om er eens écht uit te gaan. Met Uw hele gezin. iedere dag geopend van 8.00 tot 18.00 uur. inlichtingen: telefoon 04450-235. (Van onze correspondent) VLISSINGEN „De naam van de tentoonstelling „Vlissingen van ver en nabij" zou aanleiding kunnen ge ven te denken aan een zichtbare af stand tussen waarnemers en het ob ject Vlisingen. De betekenis gaat ech ter uit naar het historische vlak". Met deze inleidende woorden opende wet houder C. Gilissen-Verschage de ten toonstelling „Vlissingen van ver en nabij" in het Stedelijk Museum te Vlisingen. Hij dankte het rijksarchief uit Mid delburg, dat enkele kaarten uit de zestiende en zeventiende eeuw had afgestaan. De tentoongestelde gravures, etsen en pentekeningen komen uit het ar chief van het Vlissings museum en werden nog nooit eerder vertoond, Ir. J. Trimpe Burger van het Rijks Instituut voor Bodemonderzoek vond een gretig gehoor bij de genodigden. Op overzichtelijke wijze vertélde hij over de opgravingen van de Caro- lingisehe burcht op Souburg. Aan de hand van tentoongestelde werkteke ningen en opgegraven voorwerpen bracht hij „Vlissingen van ver" wat dichterbij. Even later werd de uitleg nog eens overgedaan door architect B. Oele. die vanaf het begin der opgravingen ter plaatse aanwezig is geweest. In de afdeling „Vlissingen nu", die in de achttiende eeuwse kamer is inge richt, zijn prachtige foto's van foto graaf A. van Winge uit Vlissingen te zien. Sfeervolle plaatjes van de ha ven, oude huizen, doorkijkjes, maar toch ook beelden van het nieuwe Vlissingen, vullen deze tentoonstel ling, die door het Stedelijk Museum in samenwerking met de Vlissingse VVV (waarvan de oude folders bo venaan de trap te zien zijn) georgani seerd wordt. Ze duurt tot 31 juli. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Met 45 cent en veel levenservaring keerde Lenie Ceulenaere (18) vorige week maan dag terug na een verblijf van een jaar in Amerika. Ze weet nu iets af van de Zwarte Panter-beweging; de mening over de oorlog in Vietnam, zij heeft meegelopen met een pro testdemonstratie tegen de Ameri kaanse inval in Cambodja en boven dien weet zij dat de doorsnee-Ame rikaan een vriendelijk mens is. In Indianapolis studeerde Lenie wat exacte wetenschappen, Amerikaanse geschiedenis en politiek. „Vorig jaar, ik was toen nog net zestien, ging ik nieuwsgierig naar alles naar het verre Amerika. Mijn vriendin», trouwde daar en ik wildé daar bij zijn. Een weekje is echter te kort. Het bleek mogelijk bij een familie te kunnen werken. Op die manier kon ik een jaar blijven en gaan studeren. Het' contact met die familie was erg prettig. Zij be schouwden mij als een soort pleeg dochter. Wat mij direct opviel was het feit, dat de mensen in die omge ving niet zo materialistisch zijn als wij vaak denken. Men is bijvoor beeld erg politiek geïnteresseerd. Over Vietnam wordt uitvoerig ge praat", aldus Lenie. Overigens kon zij zich als buiten landse rustig in de discussies men gen. Alleen een grote teleurstelling moest zij verwerken na de inval van Amerika in Cambodja. Overal op de universiteiten in Indianapolis vertelde men dat Nederland de in val in Zuidoost-Azië streng zou ver oordelen. Helaas voor haar viel eni ge tijd later in Amerikaanse kranten te lezen, dat Nederland begrip op kon brengen voor die inval. „Ik was «o kwaad. Een dergelijke houding kon ik niet begrijpen. Onder de studenten en ook de ouderen heerst namelijk een anti-Nixon stemming. De president is door de mand geval len. Hij beloofde namelijk veel, maar deed erg weinig om de echte problemen op te lossen". „Het gekke op de universiteiten was dat ik beter contact had met de negerstudenten dan met de „witten". Velen uit die groep bekeken mij wat argwanend als buitenlandse. De negers voelden dat en leefden mee met deze vorm van discriminatie- Wel accepteerden de hippies mij. Amerika is het land van vele tegen stellingen. Bijvoorbeeld de familie waar ik woonde had een zwembad, terwijl je in de achterbuurten van Indianapolis de meest onbeschrijflij ke toestanden aantreft. Daar schrik Je van. Onwillekeurig maak je ver gelijkingen met Nederland. Niet alle studenten op de universiteit waar ik zat zijn links. Hoewel bijna iedereen fel anti-Vietnam is. Ik heb er ook met jongens gesproken, die er ge vochten hebben. Een griezelige er varing. Ze zijn bijna apathisch en zeggen erg weinig over de toestand daar", vertelt Lenie. Over het vele druggebruik op de scholen wilde de jonge Aardenburg- se niet te veel zeggen. Wel vond ze, dat drinken veel sneller tot excessen leidt dan het roken van marihuana. Na een jaar Amerika is Lenie niet nieuwsgierig meer. Zij weet het nu, zij weet nu veel meer dan ze ooit in Nederland over dat land had kunnen begrijpen. Het prettige zelf vindt Lenie dat zij nu een eigen mening heeft gekregen over de situatie daar. Verder heeft zij gemerkt dat de mensen, met wie zij omging', erg weinig over Nederland weten. Het legendarische verhaaltje over het jongetje dat zijn vinger in de dijk stopte en daarmee Nederland voor een ramp behoedde, blijkt het enige feit te zijn dat in de Amerikaanse geschiedenisboeken over ons land is vermeld. Via lezingen voor middel bare en lagere scholen heeft zij getracht daar wat verandering in te brengen. Nu terug in Nederland gaat Lenie over een paar maanden in Groningen geschiedenis studeren. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De rijkspo litie in Zeeland krijgt waarschijn lijk deze zomer hulp van twee „vakantiewerkers". Het ministe rie heeft namelijk wegens onder bezetting van de rijkspolitie het besluit genomen de mogelijkheid te openen voor het aanstellen van administratieve hulpkrachten voor de rijkspolitie in de vakan- tiegebieden. Zeeland zou negen van die hulp krachten kunnen gebruiken, maar tot nu toe is men in onderhandeling met twee „vakantiewerkers'. „Er is een redelijke belangstel ling", aldus de heer P. H. Bo-rra, waarnemend commandant van het district Middelburg van het korps Rijkspolitie. „Maar in de meeste ge vallen waren de aanmelders of te jong of woonden ze te ver weg. In het laatste geval duurt het te lang voor zo'n kracht is ingewerkt. ,De eisen die wij aan deze seizoenwer kers stellen zijn: ze moeten minstens 21 jaar zijn, van onbesproken gedrag en ter plaatse bekend. Een speciale opleiding wordt niet gevraagd, wei administratieve aanleg. Het is de be doeling dat deze krachten bijsprin gen met het geven van inlichtingen, de weg wijzen en het registreren van gevonden voorwerpen bijvoorbeeld. Óp deze manier kunnen onze mensen voor het politiële werk worden vrij gemaakt". De Rijkspolitie in Zeeland kampt al jaren met een onderbezetting en men wil op deze manier een oplos sing voor die moeilijkheid. In het he le land Zijn tot nil toe vijftig hulp krachten aangetrokken, die men voornamelijk zoekt in kringen van bekenden van politiemensen. Zij moeten niet aan een vaste job ge bonden zijn en daarom denkt men bijvoorbeeld aan studenten. Na deze zomer wordt bekeken of deze oplossing voldoet en of men volgend jaar weer van zulke hulp krachten zal gaan aantrekken. (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH Vrijdag 10 juli opent de voorzitter van de St.- Martinusstichting, de heer A.C.J.A. Nollen, het nieuwe verpleegtehuis voor psychisch gestoorde bejaarden Huize De Werfkampen in Rilland- Bath. Dit verpleegtehuis biedt plaats aan 133 bejaarden, voor liet grootste deel uit Zeeland en West-Brabant. De medische staf zal uit zes a zeven personen bestaan. De St.-Martinusstichting heeft verscheidene verpleegtehuizen voor chronisch zieken en geestelijk ge handicapten onder haar beheer. Tijdens de opening, die om half vier wordt verricht, zal dr. J.B.M. Veraart, oud-hoofdinspecteur van de Inspectie van de Geestelijke Volks gezondheid een rede houden. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De rijkspolitie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de aiarmtoestand wegens de komst van een groep zigeuners gehandhaafd. Volgens de politie zijn leden van deze groep op twee plaatsen hijzon der brutaal opgetreden en hebben ze daarbij f 600,- en f 680,- meegeno men. In het eerste geval uit een woon huis en in het tweede geval uit een woongedeelte van een café. Hun strategie bestaat eruit dat ze met een groot gezelschap binnenkomen, waarvan een gedeelte zich door het huis verspreidt en de anderen de bewoners aan de praat houden. De politie vermoedt verder dat de verdachten over een loper beschik ken, omdat in één geval geld is meegenomen uit een afgesloten slaapkamer. De politie verkeert in het onzekere omtrent de reisplannen van de zigeuners. Het kan zijn dat ce nog enige tijd in West-Zeeuwsch- Vlaanderen zullen blijven, het is ook mogelijk dat ze naar Walcheren oversteken. Intussen zijn er ook mensen die zich afvragen of het juist is de zigeuners als groep in een kwaad daglicht te stellen. Meestal zijn deze nomaden even vriendelijk als vrij heidslievend. (Van onze correspondent) OOSTBURG Op 12 juli om 13 uur zal op de banen bij de Oude Tol een folkloristisch krulboltoernooi worden gehouden. Om ongeveer 16 uur vindt een de monstratie krulbolspel plaats tussen een Nederlands en een Belgisch damesteam. Op 16 juli zal om 19.30 uur een propagandawedstrijd worden gehou den van Oostburgse middenstanders en ambtenaren met de toeristen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Ruim dertig scholen in Zeeland zullen aan het begin van het nieuwe schooljaar starten met een leesvoorwaarden onderzoek. Dit houdt in. dat de kinderen van de eerste klassen van de basisscholen stuk voor stuk een teestoets moeten afleggen. Deze leestoets duurt ongeveer een half uur; per dag worden er zo'n zeven a acht kinderen onder handen genomen, zodat de klas pas in zijn geheel een week later naar school kan gaan. Vooi' de rest zijn er aan deze toets alleen maar voordelen verbonden, vertelt de heer A. Kappenburg van bet Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. De leerkracht zal zijn klas sneller leren kennen. Ieder kind is nl. verschillend. Het ene kind heeft een hogere graad van ontwikkeling dan het andere. Deze leesvoorwaar- dentoets is een didactisch middel en geen test. De toets bestaat uit een aantal simpele proefjes. Het kind moet nl. in een woord niet alleen de gevoelwaarde herkennen, maar het zal het woord ook moeten kunnen analyseren. Het ene kind zal dit vlugger onder de knie hebben dan het andere. Met de uitslag van deze proeven kan de onderwijzer gaan selecteren. Hij of zij verdeelt de leerlingen in kleine groepen. Het klassikaal lezen, met vingertje bijwijzen en eenmaal in de zorveel tijd een hardop-lees- beurt, is hiermee van de baan. De beste groepjes controleren elkaar. De minst vergevorderde groepjes kun nen nu dank zij deze methode meer aandacht krijgen, en het is dus zeer wel mogelijk, dat kinderen van een lager naar een hoger groepje kunnen overstappen. Deze toets werd ontwikkeld door het Pedagogisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zee land, dat gevestigd is in het voor malige gemeentehuis te St.-Laurens, heeft aan het onderwijzend personeel van de deelnemende scholen drie in structiebijeenkomsten gegeven. Wil deze proef volledig slagen, dan zou den er in een klas niet meer dan veertig kinderen mogen zitten. Het pedagogisch centrum verwacht, dat er door dit nieuwe systeem enorm veel energie van het onderwijzend personeel gevraagd zal worden. Zij (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De renners in de tweede etappe van de internatio nale jeugdronde van West-Brabant hebben het gisteren zwaar te verdu ren gehad. Wind en regen geselden de karavaan en rond honderd fiet sers verdwenen ontluisterd in de bezemwagen. Vanmorgen komen ze echter allemaal weer aan de start. De etappe voerde vandaag via Zundert naar Breda. Op de wieler baan van de Wildert te Zundert werden de ploegentijdritten verre den, de tweede klassementsproef van deze ronde. Gestart werd met de wind in de rug, zodat de renners op de tweede helft van de zeshon derd meter lange baan de wind pal tegen hadden. De Zeeuwen hebben zich gisteren in deze 61 kilometer lange zware etappe kranig geweerd. Er waren wat uitvallers, maar dat was gisteren geen schande. De ploeg Van Aart, die helemaal uit Zeeuwen is samengesteld onder leiding van „Tante Jo" van Aart- bereikte in de ploegentijdrit de twintigste plaats, wat een goede prestatie is in dit internationale sterke rennersveld. In het algemeen klassement rukten ze door deze prestatie op van de 45e naar de 28e plaats. En dat is, zeker in de zware omstandigheden van gisteren, beslist reden om het Zeeuwse volkslied te zingen. Magnus uit de Heikant bereikte in het individuele algemeen klassement een eervolle veertiende plaats. zuilen eerst zelf ook aan deze geheel nieuwe methode moeten wennen. In Den Haag, Amersfoort, Hilver sum en Utrecht werkt dit systeem geweldig. (Van onze correspondent) BRESKENS Zoals ieder jaar zal ook dit jaar de VW Breskens een aantal showbootreizen organise ren. De vertrektijdis 19.30 uur van af de handelshaven en wel op 12 cn 31 juli en 7 augustus. (Van onze correspondent) BRESKENS Op de campings in Breskens zal op 15 en 22 juli een marionettenprogramma worden uit gevoerd o.l.v. ds. Marais. (Van onze zwemmedewerker) ELLEWOUTSDIJK In Elle woutsdijk wordt zaterdag een groot zwemfeest gehouden door de plaat selijke vereniging „Luctor et Emer- go". Het programma ziet er als volgt uit: 13.15 uur kussengevechten; 14.00 uur boegsprietlopen; 15.00 uur zwem wedstrijden over diverse afstanden. Bij de kussengevechten is er voor elke deelneemster of deelnemer een aardige attentie. Hij of zij die de boegspriet weet over te komen ont vangt eveneens een prijs, die ook beschikbaar is voor degene met de origineelste kleding. Bij de zwemwedstrijden (school slag) voor dames en heren en meis jes en jongens zijn er drie catego rieën van 6-12 jaar, van 13-16 jaar en voor hen die 16 jaar en ouder zijn. Voor elke categorie zijn er drie medailles beschikbaar (goud, zilver en brons), dus in totaal 18 medailles. Om kwart voor acht is de prijsuit reiking in het M. J. van Hattumhuis. Om acht uur begint in dezelfde zaal een groot bal met medewerking van de MartineM's. Tevens is er een dis co-bal. Bij slecht weer worden activiteiten in het M. J. van Hattumhuis gehou den. De algehele leiding berust bij de waarnemend voorzitter van „Luc tor et Emergo", de heer M. Plat- schorre. (Van onze correspondent) WISSENKERKE Op onverklaar bare wijze is een personenauto met zeven inzittenden van een dijk nabij camping ris Roompot te Wissenkerke op de kop in de onder aan de dijk ge legen sloot beland. Vier inzittenden werden vrij ernstig gewond en moes ten per ambulance overgebracht wor den naar een ziekenhuis te Goes. De drie andere inzittenden liepen lichte verwondingen op. De auto werd ge heel vernield. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor een niet gering aantal van de 9900 werknemers van scheepswerven, -reparatiebedrijven en -sloperijen in het Delta gebied kan de werkgelegenheid in gevaar komen. Als gevolg van de afsluiting van het Haringvliet zal een twintigtal van deze bedrijven waaronder enkele in Noord-Brabant in dermate grote moeilijk heden kunnen komen dat het genoodzaakt zal zijn zijn capaciteit in te krimpen. „Het is daardoor een reëel gevaar dat de werkgelegenheid minder wordt", aldus een woordvoerder van de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Nederland (Cebosine), gisteren op een persconferentie in Den Haag. In het „getroffen gebied" zoals de Cebosine het noemt liggen tachtig werven en dergelijke, wat neerkomt op een derde van de Ne derlandse scheepsbouw. De helft van dit aantal de meeste bedrijven liggen langs de rivier de Noord wordt direct geconfronteerd met aan passingsproblemen als gevolg van de uitvoering van het Deltaplan. Deze „Delta-werven" moeten ingrijpende veranderingen ondergaan. Door een nivellering van de waterstanden zal het nodig zijn dat hellingen worden verlengd, of geheel omlaag worden gebracht, dat er deuren tussen hel ling en water moeten worden aange bracht enzovoorts. De Cebosine heeft aan de hand van een enquête onder de meeste Delta- werven berekend dat de aanpassings- kosten voor 27 werven ongeveer 73 miljoen gulden zullen bedragen. In de Delta-sehadewet wordt reke ning gehouden met een financiële tegemoetkoming van gedupeerde be drijven. Maar ondanks dat zullen de betrokken bedrijven zelf altijd nog zeven miljoen gulden moeten op brengen. Voor de belanghebbenden die in een zware concurrentie met bet buitenland gewikkeld zijn, betekent dat een groot nadeel. De regeling zoals die door het mi nisterie van Waterstaat is voorgesteld, wordt door de Cebosine sterk gekri tiseerd omdat, in de ontwerp-regeling de tegemoetkoming op basis van draagkracht is geregeld. „Dat betekent een bestraffing van goed onderne merschap", aldus Cebosini De re geling komt er op neer dat de bedrij ven die de afgelopen vijf jaar winst hebben gemaakt, zelf een grotere por tie moeten betalen naarmate hun winst hoger was. Bedrijven met eer- lies krijgen daarentegen alles ver goed Zo kan het als de huidige ont werp-regeling van kracht gaat wor den gebeuren dat een bedrijf bij na cif duizend gulden krijgt en een bedrijf van Smit-Kinderdijk, zowat een dikke vier miljoen moet bijdra gen. Enkele werven moeten zelfs alles zelf betalen. „Welk maatschap pelijk uitgangspunt kan de wetgever uitvoeren voor deze vonnissen van honderd procent eigen schadelast, uitgedeeld aan in het verleden goed geleide organisaties?", zo vraagt de Centrale Bond van Scheepsbouw meesters. Het gevolg van een en ander is dat er bedrijven zijn die geen aanpas- singswerken gaan uitvoeren. Ze heb ben er het geld niet voor, en zijn nu wellicht genoopt hun eigen bedrijf te kort te doen Zes meest kleine werven, met 120 man personeel, zul len zelfs sluiten. Ook a] zal er een gunstiger regeling uit de bus ko men. dan nog zullen bedrijven overi gens enigszins gedupeerd raken. Het wetsontwerp is veel te laat ingediend. De aanpassingen van de werven zou den nu eigenlijk al uitgevoerd moe ten zijn. De Cebosine stelt zich op het stand punt, dat de onkosten van alle be trokken werven helemaal moeten worden vergoed, met als uiterste ei gen bijdrage een maximum van vijf procenu „De zware aanpassingsbelas ting voor de industriële bedrijven zou hiermee tot het reëel draagbare worden teruggebracht", aldus Cebo sine. „Op de begrote uitkering van tweehonderd miljoen gulden aan ge dupeerden van de Deltawet spelen deze extra-kosten ten laste van het rijk vier en een half miljoen gul een minieme rol. Maar de den toekomst van de betrokken werven en de werkgelegenheid van 9900 mensen is daarmee in redelijkheid verzekerd."

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3