Voldoening in Israël over Nixons verklaring Bakker: Kanaal Gent-Terneuzen binnen enkele maanden uitgediept Uitkering bijstands wet niet ZUUR VERDIEND VAKANTIEGELD' PIET DAMEN IN HONGERSTAKING K.V.P.-kamerleden willen maatregelen voor vlotter verkeer in Kamerleden moeten misschien vakantie onderbreken Zeehavens Bocht van Bath Brabant GELIJK BEVROREN EVENWICHT MINDER VAAG V rij heidsstrijders toch bij paus Kolen gulden per mud duurder Succesvolle wedvlucht voor P. Goossen Tandarts Van der Veen aan gevolgen ongeval overleden Dolken en geld gestolen Burgemeester vai Axel naar Zoetermeer? HrecteurDr. W. A. J. M. Harkx. loofdredacteur L. Leijendekker. ledacfcie- en Administratie-adres fieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)7920. Vbormementeprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. -.osse mummers 15 cenit, inclusief 4% B.T.W. ZEEUW VRIJDAG 3 JULI 1970 25e Jaargang No. 6283 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. BAKKER (Van onze redactie binnenland en parlementaire redactie) BRUSSEL/DEN HAAG Minister J. Bakker (Verkeer en "Waterstaat) heeft gisteren in Brussel zijn Belgische collega De Saeger verzekerd, dat binnen enkele maanden de verdiepings- werken van het kanaal Gent - Terneuzen gereed zullen zijn. De Nederlandse bewindsman voor periodiek overleg in de Belgische hoofdstad, heeft ook toegezegd de toegankelijkheid van de sluis en het kanaal voor schepen tot 35 meter te zullen laten onderzoeken. Minister Bakker en De Saeger be sloten dat ze voor het eind van het jaar beheerders van zeehavens zul len uitnodigen voor periodiek over leg. De zeehavenbeheerders moeten zich dan beraden over optimale be nutting van de mogelijkheden voor een zeehavenontwikkeling in beide landen. De bewindslieden hopen dat uit deze eerste stap geregeld en vruchtdragend bilateraal overleg zal groeien. In een gesprek met journalisten, na afloop van het ministersoverleg, verduidelijkte minister Bakker dat hem en zijn Belgische collega wel degelijk een institutionalisering van dit wederzijds zeehavenoverleg voor ogen staat. De gedachten gaan daarbij uit naar vorming van be heersinstituten (havenschappen) waarvan de overkoepelende orga nen op den duur tot duurzame sa menwerking komen. „Zeehavens zijn zeer essentieel voor de economie van beide landen en daarom moeten we trachten ons nationale zeehavenbeleid, zodra dat er is, uit te bouwen tot een Bel gisch-Nederlands verband. In onze gouden delta hebben we de keus, of elkaar tot het uiterste bestrijden, of ongezonde concurrentie vermij den en de gemeenschappelijke mo gelijkheden optimaal benutten en we hebben beiden wel degelijk voorkeur voor het laatste", aldus minister Bakker. In het overleg tussen beide mi nisters is ook een aantal andere hete hangijzers, overigens „in een geest van goede nabuurschap" aan de orde gekomen. Besloten is onder meer om eind september aan de on- derhandelingsdelegaties een voort gangsrapport te vragen over de stand van zaken met betrekking tot het Baalhoekkanaal. De technische studie van de uit te voeren bouw kundige werken is al geruime tijd geleden aangevat. De ministers hebben afgesproken dat in de loop van het komende parlementaire jaar een verdrags tekst aan de parlementen zal wor den voorgelegd betreffende de af snijding van de bocht van Bath, een project dat van groot belang is voor de toegang tot de Zandvlietsluis. Beide bewindslieden hebben ook gesproken over de Nederland met België verbindende autowegen. Vastgesteld is onder meer dat het tijdschema voor wat de weg Ant werpenBreda en de weg Eindho venAntwerpen betreft nageleefd zal kunnen worden. Deze wegvak- ken zullen eind volgend jaar berijd baar zijn. In september van dit jaar is de aanbesteding te verwachten van het belangrijke kunstwerk op de E39 dat de gemeenschappelijke Maas moet overschrijden. De E39, die beide Limburgen verbindt, zal eind 1972 berijdbaar zijn. In antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Assmann en Van den Heuvel (beiden KVP) heeft minister Bakker verklaard, dat geen aanleiding bestaat om doel en taak van de commissie-zeehaven- overleg zodanig te wijzigen dat ook vertegenwoordigers van de provin cie Noord-Brabant een passende plaats in de commissie zouden vin den. Dit zou vertroebelend werken en tot ongewenste doublures leiden, aldus de minister. De kamerleden hadden de mi nister gevraagd gehoor te geven aan een met algemene stemmen aan vaard verzoek van de provinciale Staten van Noord-Brabant, de pro vincie alsnog een zetel te geven in de commissie-zeehavenoverieg. Mocht er in de toekomst een ha venbeheerder komen van een mede onder verantwoordelijkheid van Noord-Brabant vallend havenge bied, dan zal met een dergelijke si tuatie bij de samenstelling van de commissie ongetwijfeld rekening worden gehouden, aldus de minister. Hij herinnert er aan dat Bergen op Zoom, gezamenlijk met een aantal andere gemeentelijke havenbeheer ders, reeds in de commissie verte genwoordigd is. De voorzitter van de commissie heeft de mogelijkheid om bijvoorbeeld wanneer bepaalde aspecten van een havenproject aan de orde komen, de daarbij betrok ken instanties uit te nodigen de vergadering bij te wonen en deel te nemen aan een desbetreffend onder zoek. DE SAEGER. SOMBER OVER M.-OOSTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitkeringen van de algemene bijstandswet zullen niet even hoog worden als het netto mi nimumloon. Een motie van mevrouw Heroma-Meilink (PvdA), die deze verhoging wilde, is gisteren door de Tweede Kamer verworpen. Voor stemden PvdA, D '66, CPN, PSP, PPR en de heer Van Bennekom van de ARP. De bijstandsuitkeringen zullen dus bepaald blijven worden aan de hand van 95 pet. van het netto-minimum loon Staatssecretaris Van de Poel (CRM) en minister Roolvink (Sociale Zaken) hadden bezwaren gemaakt te gen optrekking van de bijstandsuitke ringen tot het volle bedrag van het minimumloon. Op het ogenblik zijn er mensen die uitkeringen uit sociale verzekeringen ontvangen WAO, werk loosheidswet etc. die een kleiner inkomen hebben dan het minimum loon. Wanneer bijstandtrekkers het minimumloon zouden gaan ontvan gen, zou de algemene bijstandswet niet langer meer het sluitstuk op de sociale verzekeringen zijn. Het soci ale zekerheidsbeleid zou doorkruist worden, zo redeneerde de regering, die in dit zwaarstwegende argument gevolgd werd door de regerings partijen. (Van onze redactie buitenland) De heer Oele (PvdA) zou alle mi nima van zowel bijstandswet als ove rige sociale zekerheidswetten gelijk willen hebben, en wel berekend aan de hand van 100 pet. minimumloon. Mevrouw Heroma betoogde dat nie mand voor zijn plezier van de bij standswet of de andere sociale ze kerheidswetten gebruik maakt. Waar om moet er altijd zo gemillimeterd worden wanneer het om deze kleine groep met de laagste inkomens gaat, vroeg zij zich af. Zij zou het een on recht vinden wanneer de groep bij standtrekkers buiten eigen schuld blijvend in de bijwagen van de loon ontwikkeling zou moeten zitten. Mr. Van Poel deelde verder verder mee dat een aantal uitkeringen uit de bijstandswet gedurende enige tijd be vroren zullen blijven. De normen aan de hand waarvan de gemeenten af zonderlijk de hoogten van de uitke ringen berekenen, lopen nogal uiteen. Vorig jaar heeft de regering lande lijke normen opgesteld, en die als richtlijn bij de gemeenten aanbevo len. Ongeveer 60 pet. van de bijstand trekkers ontvangt volgens deze richt lijnen een te hoge uitkering. Om ge lijk te komen met de landelijke nor men, die door zowel Tweede Kamer als regering in het recente verleden werden bepleit, zullen de te hoge uit keringen voorlopig niet omhoog gaan. Mevrouw Heroma maakte bezwaar tegen deze bevriezingspolitiek. SAN CLEMENTE/LOS ANGELES/TEL AVIV - De Verenigde Staten zullen wellicht moeten reageren als de Russische militaire opbouw in het Midden-Oosten wordt voortgezet. Dit hebben functionarissen van het Witte Huis gisteren gezegd in een overzicht van de ontwikkelingen voor de pers. De Russische mi litaire aanwezigheid zou misschien ook een directe Israëlische actie tot gevolg kunnen hebben, zo zij zou worden uitgebreid. De Amerikaanse deskundigen gaven een somber beeld van de crisis in het Midden-Oosten en het gevaar van een RussiscU-Amerikaanse confrontatie daar. Er is echter een sprankje hoop dat de R. ■cft rullen trachten de kwes tie te laten afkoelen omdat zij weten dat Amerika mogelijk zal moeten rea geren op het overbrengen van Russische oorlogsvliëgërs en lüchtdoelraketten naar Egypte. De Russische militaire aanwezigheid in Egypte heeft niet alleen voor Israel ernstige consequenties maar ook voor de Verenigde Staten omdat de Ameri kaanse zesde vloot mogelijk moeilijkheden kan ondervinden van de groeien de Russische sterkte in de lucht daar. moeten worden overschreden. Inmiddels heeft president Nasser van Egypte zijn bezoek aan Moskou verlengd voor verdere besprekingen met d.e Russische leiders. Hij blijft er nog tot volgende week. PRINSES BEATRIX en prins Claus zijm gistermorgen met hun drie kin deren per vliegtuig vertrokken naar Porto Ercole. waar zij tot eind juli zullen verblijven. Als deze opbouw voortduurt, zou Amerika moeten reageren hoewel zulks niet noodzakelijk uit de opbouw van een militaire overmacht in het Midden-Oosten zou behoeven te be staan. Het is mogelijk dat de Russen in Egypte zijn om de ineenstorting van president Nassers bewind te verhin deren, maar de functionarissen noe men het een feit dat een nieuwe situ atie is geschapen en dat in een slag Israëls superioriteit in geoefend per soneel een van de grote voordelen in de strijd tegen de Arabieren is weggevaagd. De achtergrondbeschouwing werd gegeven na het televisievraaggesprek van president Nixon. Nixon verklaarde daarin dat de Verenigde Staten al het nodige zul len doen om het machtsevenwicht in het Midden-Oosten te handhaven. Over Israëls verzoek om nog 125 mi litaire vliegtuigen repte hij echter niet. Nixon zei dat Israel er met op uit is Arabische volken de zee in te drij ven Maar „de andere landen willen wel Israël de zee indrijven", zo zei hij. Op het moment dat het machts- evenwicht zodanig wordt verstoord dat Israël zwakker is dan zijn buur landen, „zal er oorlog zijn". Daarom zouden de Verenigde Staten handha ving van dat evenwicht moeten ver zekeren. Nixons opmerkingen lieten er geen twijfel over bestaan dat hij bereid is aan het Israëlische verzoek om meer vliegtuigen te voldoen, min stens gedeeltelijk, wanneer naar zijn gevoel Israëls veiligheid wordt be dreigd. In het Midden-Oosten scholen vol gens Nixon grotere gevaren dan in Vietnam, gevaren namelijk van een confrontatie tussen de „supermogend- heden". „Het Midden-Oosten is een poten tieel gevaarlijke plaats en daarom is liet in het belang van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie om samen te werken om deze bijzonder gevaar lijke plaats onder controle te krij gen". De verklaringen van president Nixon over het Midden-Oosten zijn In Israël met grote voldoening ont vangen. In kringen uit de omgeving van het ministerie van buitenlandse zaken toonde men zich gistermorgen vooral verheugd over het feit dat Nixon zich veel minder vaag en voorzichtig heeft uitgelaten dan vo rige week minister van buitenlandse zaken Rogers. Vooral het fe-it dat Nixon de handhaving van het machts evenwicht wil is een punt, zo zegt men, dat Israël altijd bij de Verenig de Staten heeft bepleit. De uitlating van de Amerikaanse president over de mogelijkheden van een confrontatie tussen de supermo- gendheden noemt men in Tel Aviv een duidelijke waarschuwing aan de Russen dat er grenzen zijn die niet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Drie KVP-Tweede Kamerleden hebben minister Bakker (Verkeer) gevraagd de verzekering te geven, dat hij vooral tijdens de vakantieperiode zoveel mogelijk een vlotte doorstroming van het verkeer op de rijkswegen zal bevorderen. Zij vragen of hij bereid is met name aandacht te geven aan: Beperking van de onderhoudswer ken aan de wegen in de vakantie periode en opheffing van de niet strikt noodzakelijke belemmerin gen. riet 's nachts doen uitvoeren van onderhoudswerken die niet kun nen worden uitgesteld. Beperking van militair verkeer tij dens te verwachten verkeerspie- ken. Eventuele invoering van een in- haalverbod voor vrachtwagens ge durende de piekuren op drukke wegen met twee maal twee rijstro ken of minder. #Een weer zo goed mogelijke infor matie van de weggebruiker door middel van radio en t.v. over tijd en plaats van de te verwachten verkeersopstoppingen en het dui delijk aangeven van alternatieve routes. Het geven van zoveel mogelijk in formatie door radiowagens van de rijkspolitie, die langs de file rij den, over de oorzaak en de ver moedelijke duur van het opont houd en bij zijwegen over omrij- mogelijkheden. ROME Ee-rst gisteren is bekend gemaakt, dat paus Paulus woensdag toch drie vertegenwoordigers va-n de Portugese vrijheidsstrijders in „hand kus audiëntie" heeft ontvangen. Deze audiënties worden door de Vaticaan se persdienst niet vermeld. De paus onderhield zich enige mi nuten met de drie leiders, te weten Amilcare Cabrai, Augustinho Neto en Ma-rcelino Dos Santos, afgevaardig den van de in Rome gehouden inter nationale conferentie voor de bevrij ding van de Portugese koloniën. Wie zijn vakantiegeld wil verdie nen moet er soms hard voor werken. Zoals deze jongens, die in storm en regen aardbeien plukken. Aardbeien, die, zo willen de berichten het, ter nauwernood iets opbrengen, omdat de kwaliteit met best is. Maar dat zal deze plukkers een zorg zijn. Het enige, dat hen nu interesseert is dro ge kieren en de warmte binnen nadat het veld is leeggeplukt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De prijzen voor de meest gangbare kolensoorten zijn per 1 juli verhoogd met in het algemeen een gulden per mud. De minister van Economische Zaken heeft dit bekend gemaakt. WESTDORPE De heer P. Goos sen uit Westdorpe heeft bij een dui- venwedvlucht op Charteauroux op nieuw bewezen over een buitenge woon hok duiven te beschikken. De heer Goossen, die lid is van de West- dorpse maatschappij „De Volhar ding" en daarnaast nog voorzitter is van de vereniging „De Vrede" uit Sas van Gent, worn de eerste prijs op deze grote klassieke provinciale vlucht. Na het bekend worden van de uit slag toonde de winnaar zich toch nog een beetje teleurgesteld: „Had ik nu maar meer gepo-uled Overigens zal de winnaar toch nog wel goed uit de bus komen, want voor derge lijke wedstrijden zijn ieder jaar prachtige prijzen beschikbaar ge steld. (Van onze correspondent) De op Walcheren alom bekende tandarts K. E- van der Veen is overleden aan de verwondingen van het ongeluk, waarbij hij op 1 juli te Aaigtekerke betrokken was. Tandarts Van der Veen was een geziene figuur in Middelburg en omstreken. Voor de oorlog begon hij zijn prak tijk in Middelburg. Niet alleen zijn patiënten uit Middelburg maar ook uit de vele omliggende dorpen zul len dit verlies zwaar betreuren. Tandarts Van der Veen is 58 jaar geworden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De kans is groot dat de leden van de Tweede Kamer (gisteren op reces gegaan) op 28 juli één dag hun vakantie moeten on derbreken om zich te beraden over het minimumloon. Dat gebeurt aan de hand van een wetsontwerp van minister Roolvink (Sociale Zaken) om het minimum loon welvaartsvast te maken door het regelmatig te laten stijgen, naarmate de gecombineerde index van lonen en prijzen omhoog gaat. Dat wetsontwerp is echter nog niet klaar, ondermeer omdat de SER een advies over het minimumloon pas twee weken geleden heeft uitge bracht. Om het welvaartsvastworden te la ten ingaan per 1 juli j.l. acht minis ter Roolvink het nodig dat het nieu we wetsontwerp niet blijft liggen tot 25 augustus, wanneer de Kamerva kantie is afgelopen. De commissies van Sociale Zaken van zowel de Eerste als de Tweede Kamer vonden het goed de vakantie ervoor to onderbreken, maar alleen als minstens 76 van de 150 kamer leden komen gaat het debat door. Voor onderbreking van hun vakan tie krijgen de Kamerleden geen ex tra vergoeding. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken bij de firma van de W. aan de Lange Delft. Ontvreemd werden uit een bu reaulade 150,en uit de zaak zelf zeven dolkmessen. Via een open staand raam aan de achterzijde van het pand zijn de ongewenste bezoe kers de zaak binnengedrongen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Er circuleren ge ruchten dat de heer M. van Dijke, burgemeester van Axel, gesolliciteerd heeft naar de vacante burgemeesters post in Zoetermeer. Deze geruchten konden gisteren nergens bevestigd worden. De heer Van Dijke was onbereikbaar. Hij is met vakantie. (Van een onzer verslaggevers) VEENHUIZEN BREDA Er is weer deining rond Piet Damen, de man die vorige week ontsnapte uit de Rijks werkinrichting „De Esser- heem" in Veenhuizen om een week later vrijwillig terug te keren. De 31-jarige Tilburger die een gevange nisstraf van acht jaar moet uitzitten voor een gewapen de roofoverval, is in de straf- cel van de gevangenis in Veenhuizen in hongersta king gegaan. In een expresbrief aan zijn ouders, die op onver klaarbare wijze door de een. suur is geglipt, schrijft hij bijzonder boos te zijn over de behandeling in Veenhui zen na zijn vrijwillige terug keer naar de gevangenis en met name op de directeur. Deze blijkt, volgens Damen, geen enkel begrip op te kun nen brengen voor de be weegredenen voor de ont snapping van Damen. Als hij niet binnen twee dagen uit sluitsel krijgt over de duur van zijn verblijf in de straf- cel en over zijn verzoeken die al lang lopen, gaat hij voorwerpen slikken. Damen heeft al zeven keer eerder „geslikt". Damen wil overgeplaatst worden naar de gevangenis in Breda, zodat zijn familie hem gemakkelijker kan be zoeken. Verder wil hij ziek teverlof om zijn zieke en in valide vader te kunnen be zoeken, Een derde verzoek is bedoeld om de andere ver zoeken sneller behandeld te doen krijgen. De Bredanaar Johnnie Pietersen, die zich garant stelde voor de vrijwillige te rugkeer van Damen na zijn ontsnapping, houdt zich zeer intensief bezig met de zaak- Damen. Gisteravond ver zocht hij minister van Ju stitie Polak telegrafisch om een persoonlijke audiëntie. Hij heeft ook Piet Damen gevraagd zijn actie stop te zetten om zijn stappen in de richting van een oplossing niet in de war te schoppen. Pietersen heeft inmiddels ook contact opgenomen met de Bond van ex-gedetineer- den. 't Volgende weekeinde wil hij met enige tientallen mensen in Veenhuizen gaan demonstreren. De directie van de rijks werkinrichting „De Esser- heem" verklaarde niets af te weten van een honger' staking van de heer Damen

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1