BLflBIBBil TTTIBB TOCH SAM-RAKETTEN LANGS SUEZ-KANAAL VLIEGTARIEF GAAT OMHOOG garantie gemak Ms makkelijk! Ondanks voortdurende bombardementen „Vaststellen moeilijke zaak" Enorme ruzie tussen Duys en Oster I je^elUd Amerikaanse nazi's bedreigen senatoren ROMY IN ROME Christientje mocht blijven na verandering houding pleegouders Icht maanden voor „alternatieve soldaat' c; v? Nieuwe (harde) maatregelen in Ulster Dus Vaticaan bezuinigt Wintersport Ander geluid SAM-3 RUSSEN voor wie 'm aanneemt voor wie 'm afgeeft Lees maar! betaalkaart Schrijf maar! Kil Vertrouwen „DE VUIST" BIJNA VERDWENEN DONDERDAG 2 JULI 1970 PRESIDENT Nixons zeer optimis tische verslag over de Ameri kaanse krijgsverrichtingen in Cam bodja bevat ook een passage over de beruchte adviseurs. Dezen zullen in Cambodja niet meer ingezet wor den, evenals de geregelde Ameri kaanse troepen. De actie was een succes, maar in Cambodja woedt een heviger oorlog dan vóór de Ameri kaanse inval, wij schreven dit reeds eerder. Om de regering Lon Nol toch te steunen zullen de bombar dementen voortduren. Daarnaast is het aantal „militaire attachés" aan de V.S.-ambassade in Phnom Penh sterk uitgebreid. Adviseurs of mili taire attachés, het blijft om het even, het beestje moet tenslotte een naam hebben. Een even doorzichtige als afkeurenswaardige manoeuvre van Nixon. Mike Mansfield, de democratische fractieleider in de Amerikaanse se naat, heeft gezegd: „De Amerikaan se troepen trekken zich terug, de V.S. niet". En hij bespeurt hierin een groot gevaar van een hernieuwde Amerikaanse inval in Cambodja, om dat het land op de rand van de af grond staat. (De Noordvietnamezen en de Vietcong beheersen grote de len van het land, de hoofdstad Phnom Penh is niet veilig meer.) Thailand gaat nu de Amerikaanse rol in Cambodja overnemen, zo lui den de laatste berichten. Maar het is meer een voortzetting dan een overname, want de V.S. zullen voor de Thaise steun zwaar moeten be talen. Ze doen dat nu al met 50 mil joen dollar per jaar voor een Thaise divisie in Zuid-Vietnam. Terwijl Nixon op Noord-Vietnam een beroep doet om op een gerecht vaardigde vrede aan te sturen, waagt hij zich steeds dieper in het Indochinese moeras. Grote broer Nixon heeft zich nu op zoveel fron ten in de nesten gewerkt dat een politieke oplossing haast onmoge lijk wordt. Een militaire was dat al. Dus TN hef Vaticaan wordt op het ogen- blik een aantal bezuinigings maatregelen doorgevoerd. Wat het effect er van zal zijn moet nog wor den afgewacht. In ieder geval is het wel zeker dat paus Raulus serieus probeert zijn onmiddellijke omge ving meer in overeenstemming te brengen met de geest van evange lische armoede. Dit is een hoopvolle ontwikkeling. In een wereld, waar nog zoveel ar moe en gebrek wordt geleden, be hoort de kerk arm te zijn met de armen. Dit is vanuit Rome wel meer betoogd maar nu wordt er voor de eerste maal ook werkelijk iets gedaan. Paus Paulus heeft overigens ont kend, dat het Vaticaan, zoals nu al jaren wordt beweerd, over enorme rijkdommen zou beschikken. De in komsten van het Vaticaan zijn vol gens de paus zelfs niet voldoende om allerlei belangrijke kerkelijke or ganisaties te financieren en in het levensonderhoud te voorzien van al diegenen, die in en om het Vati caan werkzaam zijn. De geruchten over de rijkdommen van het Vaticaan zullen wel in de wereld blijven, zolang er niet meer concrete informatie wordt verschaft. Meer inzicht in baten en lasten be vordert het meedenken over de rich ting die de paus nu heeft aangege ven. Overigens kan nu al wel een concrete bezuinigingsmaatregel wor den voorgesteld: inkrimping van het personeel van de nuntiaturen. Of waarom meteen eigenlijk niet: op heffing van de nuntiaturen? In de collegialiteitsgedachte is voor deze instituten eigenlijk geen plaats meer. TTET idee van de heer Aantjes, c.q. de A.R.-Tweede-Kamerfractie geestdriftig overgenomen door mi nister Schut, om de bouwvakkers te vragen of zij een keer in de winter vakantie willen nemen om in de zo mer te kunnen doorwerken, is op z'n zachtst gezegd vreemd. Afgezien van de vraag of dat nu zoveel in de woningbouwproduktie zou schelen, zal het zoethoudertje van een dub bele vakantietoeslag weinig bouw vakkers tot een (gedwongen) dure wintersportvakantie bewegen. Om nog maar te zwijgen van de proble men met kinderschoolvakanties. En dan houden we helemaal nog onze mond over het bij c.a.o. verworven recht van twee armzalige vakantie weken, waarin men in ieder geval de kans loopt op mooi weer in een betaalbare omgeving. De heren Schut en Aantjes c.s. moeten wel zeer levensvreemde lieden zijn. ACHTERAF blijkt minister-presi dent De Jong toch ook onge rust te zijn over de sterkte van de Nederlandse defensie. Had hij eerst laten weten, dat het bekende alarm van prof. De Jong zwaar overdre ven was, in zijn antwoord op vra gen van het uit de P.v.d.A. getreden Kamerlid Goedhart laat de minister president een ander geluid horen. Nu wordt de huidige situatie om schreven als een nog net aanvaard baar minimum en wordt erkend, dat er in de uitrusting van de landstrijd krachten periodiek zwakke plekken voorkomen. Dit is een ander geluid. Maar wat is er nu precies aan de hand? Het is ons een raadsel hoe de minister president, oud-beroepsofficier, voor malig minister van Defensie, zo vreemd heeft kunnen manoeuvreren op een zo belangrijk gebied als de nationale veiligheid. DUIZEND zwangere vrouwen staan in New York in de rij om zich te la ten behandelen nu woensdag de nieuwe en minder strenge wet op de abortus in de VS van kracht is ge worden. Voortaan kan elke vrouw, gehuwd of ongehuwd, abortus laten plegen mits dat binnen de 24 weken na de conceptie gebeurt. A (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Egypte is er on danks de zeer hevige en onafge broken bombardementen van de Israëlische luchtmacht tóch in ge slaagd bij het Suez-kanaal raket installaties op te richten. Dinsdag zijn twee Israëlische vliegtuigen neergeschoten door grond-tegen- lucht-raketten. De raketten waren waarschijnlijk van het type Sam-2 aldus heeft een Israëlische woord voerder meegedeeld. De Egyplenaren brengen de geleide projectielen onder bescherming van de duisternis naar het frontgebied en stellen de lanceerinrichtimgen ver dekt op tegen Israëlische luchtaanval len. Ze worden klaarblijkelijk niet, zoals gebruikelijk, in groepen van vier of acht opgesteld, maar afzon derlijk, waarschijnlijk zelfs zonder de normale elektronische apparatuur. Dinsdag zijn ze er dan in geslaagd op deze primitieve wijze hun doelen te vinden, aldus Israëlische kringen in Tel Aviv. Eind vorig jaar meldde Israël, dat alle Egyptische basissen met Sam-2- raketten in het gebied van het Suez- kanaal waren vernietigd. De recente Israëlische luchtaanvallen in dit ge bied hadden ten doel te voorkomen, dat Egypte gebruik zou gaan maken van nieuwe typen raketten, namelijk de Sam-3, die speciaal is bestemd voor laagvliegende toestellen. Volgens de Israëlische zegslieden zijn er geen aanwijzingen dat de lan- ceerinrichtingen door Russen zijn be mand. Het is wel bekend dat Russen als instructeurs op de Egyptische raketbasis zijn gestationeerd. Gisteren heeft de Israëlische lucht macht opnieuw bijna de gehele dag bombardementen op Egyptische stel lingen uitgevoerd. Alle toestellen zouden zijn teruggekeerd. Egypte heeft de aanvallen bevestigd. WASHINGTON (Reuter) Ame rikaanse nazi's hebben gedreigd voor aanstaande tegenstanders van de oor log in Indo-China in de senaat te ver moorden. Dit heeft de democratische senator Mike Gravel in de senaat be kendgemaakt. Hij las de tekst voor van een op de band opgenomen ver klaring, die men te horen krijgt als men het hoofdkwartier van de natio- naal-socialistische „White People's Party" in de Washingtonse voorstad Arlington opbelt. „Er is maar één manier om een verrader te behandelen. Je doodt hem. McGovern, Fulbright, Hatfield de hele rottroep moet een kogel tussen de ogen hebben", aldus de telefonische boodschap. Filmactrice Romy Schneider is met haar man (regisseur) Harry Meyer en haar zoontje in Rome aangekomen. Daar zullen de opnamen beginnen van haar nieuwe film: The Calipt. (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM Een drastische herziening van de tarievenstelsels is nodig om de luchtvaartmaatschap pijen in de komende jaren te helpen hun problemen op te lossen. In te genstelling tot de onenigheid die tot voor kort binnen de IATA (waarbij nagenoeg alle grote maatschappijen zijn aangesloten) bestond ten aanzien van de tarieven, zijn de leden-maat schappijen thans een meer gelijklui dende taal gaan spreken. In septem ber hoopt de IATA het tarieven- vraagstuk aan te pakken. Inmiddels zijn de Noordatlantische tarieven per 1 september verhoogd met voorlopig 5 dollar per enkele reis economy-klas (10 dollar eerste klas). (ADVERTENTIE) Elke girobetaalkaart wordl door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! '-'sm postgiro garantie tot 100 gulden ■p 9234567 TH G LUCASSEN KuRNt STATIONSSTRAAT 33 'LOOWOUDE 9999 naar postrefc van 'r- t$& rekafufigtujuder, i vwgetyfc gegevens Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. In het zojuist verschenen jaarver slag constateert de KLM dat de hele burgerluchtvaart zich in een expan sieve periode bevindt, die voorlopig nog wel zal aanhouden. De onafgebroken kostenstijgingen en de invloed van de inflatie echter veroorzaken niettemin een constante druk om de tarieven te verhogen. Van de andere kant oefent de markt een tegenovergestelde (krachtige) druk uit. Populair gesteld kan men zeggen dat thans de technische ont- wikkeling en organisatorische aan. passingen (effiency) een deel van de kostenstijgingen opvangen, zodanig dat men houden kan wat men had. ondanks de toenemende stroom pas sagiers en vracht. Gezocht wordt naar een genuan ceerd tarievenstelsel dat de lucht vaartmaatschappijen in staat stelt meer profijt te trekken uit de pro- duktievergroting, zonder daarbij het publiek van zich af te stoten. Het uitdokteren van dergelijke „elas tische" tarieven blijkt, aldus de KLM, een moeilijke zaak. Van de andere kant echter zijn de Amerikaanse maatschappijen na opnieuw een slecht boekjaar eindelijk ook tot de con clusie gekomen dat hun sterke stre ven naar tariefsverlaging niet langer geoorloofd is. De KLM steekt gunstig af bij de Amerikaanse grote broers, dank zij de stug volgehouden, conservatieve afschrijvingspolitiek. De KLM ziet de toekomst (die binnenkort ook voor haar een schaalvergroting inhoudt met de komst van de jumbojet Boeing 747 en de luchtbus (widebody) DC- 10) niet zonder zorgen, maar met vertrouwen tegemoet. In de komende vier jaren denkt de maatschappij 2,5 miljard te moeten investeren om bij te Blijven. In het afgelopen boekjaar daalde de winst van 88,7 miljoen naar 73,4 miljoen bij een stijging van vervoers- inkomsten van 110 miljoen en een stijging van andere inkomsten van 40 miljoen. De tonkilometerproduktie steeg met 23 procent en het tonküo- metervervoer met 19 procent, zodat de beladingsgraad daalde. Zowel de groei van de produktie als de winst (wat dit laatste betreft, gezien tegen de ontwikkelingen in de burgerlucht vaart van het vorig jaar) stemmen tot voldoening, aldus de KLM. Het binnenlandse luchtnet is nog steeds verliesgevend, maar het aan tal passagiers steeg spectaculair (47%). Zestig procent van de passa giers blijkt op Schiphol met een an dere KLM-maehine verder te reizen naar verre bestemmingen. Dit effect en de goodwill die de KLM met het binnenlandse luchtnet meent te kwe ken, rechtvaardigen een voortzetting ervan, aldus de directie. Het drukste traject Schiphol-Eind hoven heeft er inmiddels een extra avonddienst bij gekregen. (Meer over het jaarverslag van de KLM op de fin.-economische pagina) (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Wat insiders bij de AVRO-televisie al maanden gele den hadden voorspeld is thans de waarheid geworden. Willem Duys, sinds 1963 presentator van meer dan 80 vuist-programma's, heeft na een formidabele ruzie met zijn regisseur producer Fred Oster de AVRO-lei- ding voor de keuze geplaatst door te eisen: hij eruit of ik. De moeilijkheden dateren van en kele weken terug. Reeds bij de 73e uitzending verklaarde Oster in een dagblad-interview: „Als Willem Duys vlak voor de uitzending plotse ling ziek wordt, dam neem ik ook de presentatie voor mijn rekening". Het heeft er alle schijn van, dat hier een zekere jalousie de métier in het spel is van de kant van Oster. Im mers hij moet voor elke t.v.-uitzen- ding alle onderdelen grondig voor bereiden, afspraken maken en con tracten sluiten. Daarenboven draagt hij de zorg voor de t.v.-regie. Maar het is Willem Duys, die dank zij zijn presentatie en knap improvisatie vermogen bij de kijkers altijd de eer opstrijkt. De naam van Fred Oster als de man achter de knoppen komt slechts op de titelrol te staan. Al geruime tijd ontstond er een ernstig verschil van mening tussen beide figuren, maar de controverse laaide pas hoog op tijdens de buiten reportage'van de „vuist" rond hotel Bouwes in Zandvoort. Toen viel Fred Oster op niet mis te verstane wijze uit tegen Willem Duys omdat deze te laat voor de camerarepetitie arriveerde. Oster verklaarde in het bijzijn van iedereen, dat hij op die mander het vertikte om nog langer met Willem samen te werken. Duys stelde zich de volgende dag in verbinding met de plaatsvervan gend chef van de AVRO-televisie, de heer Ger Lugtenburg. Hij verklaarde onder geen beding meer met Fred Oster te willen samenwerken. Mocht de AVRO-leiding toch de heer Oster handhaven als regisseur, dan zou Duys zich niet meer beschikbaar stellen als presentator van „De Vuist". Er is nadien langdurig met heide partijen gesproken. De AVRO wilde deze controverse binnenshuis houden. Naar wij ver nemen zal de volgende uitzending van „De Vuist" thans geregisseerd worden door Theo Ordeman. De heer Oster wordt in de komende maan den belast met de t.v.-regie van an dere gevarieerde programma's. OOSTENRIJKSE politie-agenten moeten zich bij het uitschrijven van een bon op verzoek identificeren door middel van een visitekaartje. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het besluit, Chris tientje bij het gezin Van DinterVan Oorschot te laten, werd niet genomen als gevolg van het optreden van de heer Van de Ven, maar na de veran derde houding van de pleegouders, die bereid waren de herkomst van hun pleegkind op te helderen. De heer van de Ven is geen disci plinaire straf opgelegd. Hij heeft zijn werkzaamheden bij de raad voor kin derbescherming in Den Bosch reeds hervat, aldus hebben de minister en staatssecretaris van Justitie meege deeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mej. A. M. Goud smit (D'66). De maatschappelijk werker G. van de Ven had destijds een en ander aan de pleegouders verteld over uit gebrachte rapporten van de raad voor kinderbescherming, ondanks het ver bod van zijn directeur om ook maar één woord over „Christientje" te reppen. G. van de Ven werd toen ont slag aangezegd bij de raad voor kin derbescherming. DEN HAAG (ANP) Het Hoog Militair Gerechtshof heeft woensdag ochtend de 26-jarige psycholoog drs. H. B. uit Arnhem wegens opzettelijke ongeoorloofde afwezigheid uit de mi- (itire dienst veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest en tot ontslag uit militaire dienst. De advocaat-fis- caa! bij het H.M.G. had tegen B. een gevangenisstraf van een jaar geëist met aftrek van voorarrest en ontslag uit militaire dienst. Ter zitting had de psycholoog veer tien dagen geleden voor het H.M.G. verklaard, dat hij in militaire dienst zoveel mogelijk een „alternatief beeld vain een soldaat" wil demonstreren, en zo zijn hervorm intsplam-nen vóór de militaire dienst wil verwezen lijken. Nu zou je toch zeggen dat, wie er ook verdrietig mag zijn over ja-waar zouden-we-het-anders-over-hebben, niet de agrariërs. Het natte weer van de laatste dagen heeft althans één boer uit mijn naaste omgeving al weer bezorgd gemaakt, ,,'t Moet op houden, anders gaat het gewas rot ten," zo sprak hij. Nu vraag ik U. Gek hè, bij al die water-, lucht- en verdere milieuverontreiniging voel ik me rijn! En in onze proefschriftstellingen, hier twee exemplaren van een wis- en natuurkundige: „Evenmin als het celibaat de grote kracht van de R.-K. Kerk is, is het huwelijk de grootste vijand van de universiteiten." En deze: „Het verdient geen aan beveling-om met Jonas op de waluis- jacht te gaan." Da's een ijzersterke. Een bijbelvas te, zou ik bijna zeggen. Met het leger gaat het ook niet wat je noemt best. Er wordt niet al leen volgens onze premier veel tt luchthartig over gepraat, je krijgt e> bovendien geen mensen meer voor. Hebt u het gelezen? De landmacht komt deze maand met een tekort aan recruten te zitten. Dat komt, omdat steeds meer men. sen vinden dat het leger de recru- tering kan krijgen. En dan een wijze tip voor degenen die nog met vakantie moeten (non ja, móeten). Degenen onder hen die om een of andere reden onder dok tersbehandeling staan, doen er ver standig aan om het adres en tele foonnummer van hun arts, specia list en/of apotheek te noteren en mee te nemen. Het blijkt nl. nogal eens voor te komen dat mensen ver in het buitenland naar een dokter of zie kenhuis moeten en bijvoorbeeld een speciale behandeling nodig hebben, waar alleen hun eigen specialist of arts iets van afweet. Vandaar. Maar hopelijk hebt u dat adres natuurlijk niet nodig. Wereldvoedselcongres: FAOH- ccmgzes. De onderhandelingen tussen de EEG-ministers en de vier kandidaat- landen, waaronder gold old Britain, zullen nog wel heel lang duren. De onderhandelaars moeten zich nl. eerst lEEG-praten. Het wordt meer dan hoog tijd dat ons kabinet en parlement (van de winter) met vakantie gaan, althans de heren Schut en Aantjes zijn daar hard aan toe. De bouwvakkers in de winter met vakantie sturen, hoe kó men ze erbij?! De heren zouden het nog zo uitkienen dat die vakantie precies in een vorstverletperiode viel. Als er ooit iemand in de kou gezet is, dan zijn het de bouwvakkers wel. Foei. Omdat wij, burgers, gisteren zo aardig gegroet zijn, een extra-groet voor Jan Soldaat. MERIJN. (Van onze correspondent) LONDEN Reginald Maudling, Brits minister van binnenlandse za ken beëindigde gisteravond z'n twee daags bezoek aan Ulster. Voor zijn terugkeer naar Londen, verklaarde hij in Belfast, dat hij veel geleerd had. Maudling wees er tevens op, dat de nieuwe Britse regering de politiek ten aanzien van Noord-Ierland niet zal wijzigen. De minister prees majoor Chiches- ter Clark en zijn regering voor een „indrukwekkend hervormingspro gramma" en voor de „enorme veran deringen", die in het afgelopen jaar tot stand gebracht werden, „op basis van recht en gelijkheid". Omringd door zwaar gewapende militairen en politiemannen in bur ger, bracht minister Maudling in Bel fast een bezoek aan soldaten die op wacht stonden in katholieke en pro testantse wijken. Het Noordierse parlement heeft tijdens een langdurige zitting nieuwe maatregelen goedgekeurd om de orde te handhaven. Oproerzaaiers kunnen nu tenminste zes maanden gevange nisstraf oplopen. De minimumstraf voor vergrijpen met springstoffen is vijf jaar hechtenis. 'Wie haat zaait, zal gedurende 2 jaar in de gevangenis gestopt worden. De nieuwe Stormontafgevaardigde domi nee Ian F'aisley verzette zich tegen vrijwel iedere clausule van de nieu we wet, die bijzonder nadelig voor hem is. Paisley wees op het feit, dat de Noordierse regering al het recht had om verdachten zonder enige vorm van proces op te sluiten. Als de nieu we, strenge strafmaatregelen van es sentieel belang zijn, dan moeten ze volgens deze dominee nog veel stren ger gemaakt worden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9