Onderwaterpanorama in het Dolfinarium WERELDPRIMEUR VOOR HARDERWIJK FIETSEN PAARDRIJDEN OP DE BOERDERIJ VISSEN Gouda smeert met stroopwafels GELDERLAND (Van een onzer verslaggevers) HARDERWIJK Het Dolfinari um in Harderwijk (het grootste overdekte dolfijnencomplex ter we reld met een accommodatie voor 2500 personen) heeft er een formi dabele primeur bij gekregen: het onderwaterpanorama met een glas wand van 21 bij 2,5 meter. Vanaf een speciale tribune kan het publiek nu ook de gedragingen van een viertal, speciaal uit Florida overgekomen dolfijnen, bestuderen. Bijzonder boeiend daarbij is, dat onder dit viertal een dolfijn is met een 8 maanden oude baby. Rond het nieuwe bassin is bovendien een wal vis- en dolfijnenexpositie ingericht, die antwoord geeft op de telkens terugkerende vragen van bezoekers. Ook de historie van de walvisvaart Is in beeld gebracht. De expositie wordt ondersteund door een uitvoe rige brochure, die alles over het leven van de dolfijn onthult. En passant wordt ook nog afgerekend met de hardnekkige Flipper-mythe, dat een dolfijn de mens in slimheid zou overtreffen. Met de ingebruikneming van het nieuwe bassin honoreert het Dolfi narium de drie doelstellingen, die het bij de opening voor ogen had: recreatie, onderzoek en educatie. De eerste twee werden al vanaf het bgin gerealiseerd. Het trainen van de dieren en het geven van shows gingen hand in hand met het ver richten van onderzoek, vooral op medisch en gedragswetenschappelijk terrein. Het educatieve element vroeg meer tijd: tot nog toe werden alleen colleges en demonstraties gegeven voor scholen en studenden. Met in gang van het zomerseizoen 1970 heeft het educatieve aspect nu een definitieve plaats en vorm gekregen in het onderwaterpanorama met de grootste aquariumglaswand ter we reld. Over de watervoorziening van het Dolfinarium nog dit: de totale in houd van de bassins is 3 miljoen liter. De helft daarvan bevindt zich in het grote demonstratiebassin, dat 30 meter lang is en een diepte heeft van 4 meter. Het onderwaterpanora ma neemt 400.000 liter voor zijn rekening. De temperatuur is con stant 20 graden Celsius. Het water is kunstmatig zeewater dat door ex perts van het Dolfinarium wordt samengesteld. Daarvoor wordt zoet water van 50 meter diepte opge pompt uit twee eigen bronnen waaraan zout en chemicaliën worden toegevoegd. Om het water helder te houden gaat het voortdurend door grote zandfilters, die in twee machi nekamers zijn opgesteld. Demonstratietijden: tot en met 25 oktober: Dagelijks (ook zon dags) om 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur. Zon dags vervalt de demonstratie van 10.00 uur. Ingaande 14 sep tember vervallen de demonstra tietijden van 10.00 uur en 17.30 uur. Van 26 oktober tot en met 15 november: Dagelijks (ook zondags) om 12.00, 13.30 en 15.00 uur. Tarieven: Volwassenen 3 p.p. Kinderen 2 tot en met 12 jaar 2 per kind. Beneden 2 jaar gratis. "Geef me de vijf" Onder de titel „5 x Gelderland" hebben de Gelderse Streek-VVV's, de Provinciale VVV, het Nationale Bureau voor Toerisme en de ANWB een vijftal vakantie-arrangementen voor het Nederlandse pu bliek samengesteld. Uit de talloze recreatiemogelijkheden, die het rijke natuurgebied Gelderland uit voorraad kan leveren, zijn vijf elementen gekozen: fietsen, wandelen, paard- en ponyrijden, vissen, vakantie op de boerderij. De fiets- en paardrijvakanties worden gehouden op de Veluwe, de wandelvakantie vindt plaats in de omgeving van Nijmegen. Het vissen in het Gelders rivierengebied en de vakantie op de boerderij geldt voor de Gelderse Achterhoek. Van de arrangementen zijn folders verschenen, die zowel afzonderlijk als gezamenlijk dit laatste in een kleurrijke „5x Gelderland"-omslag gratis bij de deelnemende VWs en alle ANWB-kantoren verkrijg baar zijn. Ook zullen binnenkort alle VVV's in Nederland inlichtin gen over dit vijfvoudig recreatie- pakket kunnen geven. Het is voor de eerste keer, dat een Nederlandse provincie haar va kantiemogelijkheden op een derge lijke directe manier etaleert. Gel derland volgt daarmee de lijn, die de reisbureaus al geruime tijd heb ben aangegeven: de concrete offerte en die op een moderne, pakkende wijze gebracht. In eerste instantie zijn de arran gementen bedoeld voor dit jaar. In dien ze echter een succes blijken, zullen ze zeker voor 1971 op grotere schaal worden gebruikt. De arrange menten zijn geschikt voor zowel de „hoofdvakantie" als voor de tweede vakantie of een aantal snipperdagen. De meeste arrangementen bevatten twee prijzen: een hoogseizoenprijs en een voor- en naseizoenprijs. Zon neklaar blijkt daaruit, dat het aan merkelijk voordeliger is om er bui ten het volle hoogseizoen op uit te trekken. De boerderij-vakantie is voor Ne derland een primeur. In West-Duits- land en Denemarken is deze manier van vakantiebesteding al geruime tijd favoriet bij gezinnen met kinde ren. De moeilijkheid in Nederland was echter, dat het gros van de boeren pottenkijkers op eigen erf niet op prijs stelden. Toch is het de Streek VW-Achterhoek gelukt om dertig boeren, verspreid over de ge hele Achterhoek, voor haar plannen te interesseren. Aan de voorberei ding van dit arrangement is mede werking verleend door de georgani seerde landbouw. Voortekenen wij zen erop, dat met name voor deze manier van vakantiebesteding zeer grote belangstelling zal bestaan. Vooral bij de inwoners van de Randstad. De boerderijen, die liggen in Aal ten, Laren, Lochem, Vorden, Win terswijk en Zelhem, zijn geen va kantiehuizen, die een misleidende agrarische jas hebben aangetrokken. De accommodatie varieert van ka mers met gebruik van keuken tot complete appartementen. De prijzen lopen van 13 gulden per persoon per dag voor volledig pension tot f 17,50. Op vele adressen worden kin deren in de gelegenheid gesteld de boer te helpen bij zijn werk. Reser veringen bij Streek VW-Achter hoek. Stationsplein 59 in Zutphen, telefoon 05750-4204-7511. De fietsvakanties worden georga niseerd door de VW-federatie Zuid-Veluwe te Arnhem. Stations plein 45, telefoon 085-452921. Er wordt gezorgd voor een hotel plus fiets. Vijftien hotels doen mee met dit arrangement. Daarnaast kan men ook terecht op een camping. De prijzen variëren van 10,50 p.p. voor demi-pension in het voor- en nasei zoen tot 32.50 p.p. voor volledig pension in het hoogseizoen. De wandelvakanties worden geor ganiseerd door Streek VW Nijme gen en omgeving, Stationsplein 10 in Nijmegen, telefoon 08800-24520. Dit is een weekendarrangement, waar aan vijf hotels meedoen. De prijzen variëren van 23.50 p.p. voor demi pension in voor- en naseizoen tot 40 gulden voor volledig pension in hoogseizoen. De deelnemers ontvan gen verschillende extra's, zoals een adntal reductiebonnen voor toeristi sche bezienswaardigheden, een map je met geïllustreerde beschrijvingen van natuurgebieden, een gratis for mulier voor de fotowedstrijd „Foto's onderweg", waarvoor 1000 gulden aan prijzen beschikbaar is. De paard- en ponyvakanties wor den georganiseerd door Streek VW Noord- en Midden-Veluwe. Stations plein 6 in Apeldoorn, telefoon 05760-12249. Dit arrangement, waar aan acht maneges meedoen, biedt een grote verscheidenheid aan mo gelijkheden voor paard- en ponyrij- dern. Er zijn weekendmogelijkhe den, jeugdponykampioenschappen, familie-arrangementen etc. Om een idee van de prijs te geven: een jeugdponykamp kost 195 gulden per persoon per week (vanaf 14 jaar), een ruiterkamp voor geoefenden 29,50 (met eigen paarden) en 40 gulden (met paarden van de mane ge) per dag een trektocht over de Veluwe voor jeugdigen tussen 12 en 20 jaar 225 gulden per week, een instructief paardesportweekend voor jong en oud 80 gulden en voor kinderen tot 15 jaar 74 gulden en een paardesport-week voor de gehe le familie, 275 gulden in voor- en naseizoen en 325 gulden in het hoogseizoen. De visvakanties worden georgani seerd door de WV Gelders Rivie rengebied, Hoveniersweg 24, in Tiel, telefoon 03440-2258. Bij dit arrange ment zijn tien „vissershotels", be trokken die aan of dichtbij het wa ter gelegen zijn. De prijzen zijn vanaf 18.50 tot 21 gulden voor volle dig pension gedurende het hengel- seizoen 1970. In deze prijzen is te vens een dagvergunning tot ver pacht viswater begrepen. U kunt in het hotel van uw keuze uw zelf gevangen vis laten bakken, de waard heeft er zelfs op gerekend dat het gebeurt. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) GODDA Gouda, dat in het verleden al meermalen heeft bewe zen dat het aardig kaas heeft gege ten van het toerisme, heeft voor de komende maanden een smakelijk programma voor de bezoekers sa mengesteld. Klapstuk daarvan is ui teraard de kaasmarkt op donderdag, die in tegenstelling tot zijn Alk- maarse concurrent geen goedmoedi ge nep is. De Goudse kaasmarkt, waar uitsluitend de beroemde Goud se boerenkaas wordt verhandeld, is nog altijd goed voor 800.000 kilo per seizoen, die door 1200 kaasmakers in de omgeving worden gemaakt. Daarnaast wordt er op de markt (met de Delftse markt de mooiste van het land) elke donderdag een ambachtelijke markt gehouden, waarop handwerkslieden hun bedrijf zullen uitoefenen. Er zijn een Goud se pijpenmaker, een klompenmaker, een stroopwafelmaker, 'n houtdraai er, een touwmaker, een pottenbak ker, een kaarsenmaker en een zil versmid. In een ruimte onder het stadhuis zal het Nationaal Zuivelbu- reau tezelfdertijd demonstraties ge ven en kaas uit het vuistje distribu. eren. Bezoekers die op de donderda gen tot en met 2 september in Gouda zijn, kunnen bij de VVV in het Waaggebouw op de markt een reductiecouponboekje kopen voor een kwartje. Daarmee krijgen ze reductie voor het Waaggebouw, het Stadhuis, de Sint Janskerk, het ste delijk museum Catharina-Gasthuis, het pijpen- en aardewerkmuseum De Moriaan, het museum Bisdom van Vliet in Haastrecht, de kaas boerderij van P. Slingerland en het stadhuis en de heksenwaag in Oude water. Elke donderdagmiddag wordt er ook een bustocht gehouden die om 1 uur vertrekt vanaf de Waag. lezoeken worden gebracht aan Lin- schoten, Oudewater en Haastrecht. Prijs 2,50, kinderen tot 12 jaar 2 gulden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7