Nieuw stuk rijksweg 58 open GEEN ONTWIKKELING ZONDER WEGEN Zweeds parkeren in Middelburg MET HET HIJSEN VAN VLAGGEN Haven van Vlissingen 14 procent dividend Kersenteelt loopt nog terug rood of wit I FwS Zwembad te Kapelle vandaag weer open Tandarts gewond Toeristische dag op ZZ 70 te Zierizee Schade van kwart miljoen bij brand in hooischuur te Zuiddorpe Visserijtentoonstelling in Zierikzee PEPSIC01A tijdelijk elke fles van-ï^voor Pas op de zigeuners Holiday Inn in Eindhoven COMMISSARIS DER KONINGIN: 3 DONDERDAG 2 JULI 1970 3 -JTtrrnnj- ar-..TT|ip«" 'T' "T3" jr^ujcl MMF1" m (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN —In het jaarver slag van de N.V. Haven van Vlissin gen wordt het jaar 1969 „gerang schikt onder de gunstige jaren". Het voordelig exploitatiesaldo over 1969 bedroeg f 1.362.110,83. De raad van commissarissen (burgemeester drs. D. Roemers, voorzitter en M. J. van Poelje, secretaris) stelt de aandeel houdersvergadering voor, dit jaar een dividend van 14 procent uit te keren- bestaande uit 5 procent pri mair en 9 procent superdividend. ..Dat het resultaat enigszins is achtergebleven bij 1968 is het ge volg van de grote kosten- en loon stijgingen die niet geheel konden worden doorberekend en de grotere concurrentie van andere havens", al dus directeur C. Oreel in zijn ver slag. „Daar nog niet over kade- en terreinuitbreiding kon worden be schikt, werd ook in 1969 nog dik wijls onder bepaald moeilijke om standigheden gewerkt en met waar dering vermeld ik de grote inzet van het gehele personeel, die tot dit gunstige resultaat onder deze om standigheden heeft bijgedragen". Het jaarverslag vermeldt verder, dat vorig jaar 1.678 zeeschepen de Vlis- singse havens aanliepen met een tonnage van 4.397.213 brt. Vergeleken met het jaar daarvoor betekent dit een vooruitgang van 135 schepen en van 38.818 brt. Het aantal ladende en lossende schepen nam af van 287 tot 254 (tonnage: van 1.490.738 tot 1.469.032 brt). Ket aantal bunkerschepen vertoonde een grote daling: van 582 tot 514, terwijl de tonnage slechts een geringe ver mindering onderging: van 2.596.754 tot 2.566.513 brt)- De grootste groei werd genoteerd in de categorie „bijleggers": van 630 naar 842, terwijl hier de tonnage opliep van 221.533 naar 255.244. Het aantal reparatieschepen nam procen tueel het sterkst toe: van 44 naar 68. In deze groep werd het tonnagecij- fer meer dan verdubbled: 49.095 in 1968 tegen 106.424 in 1969. Het aan tal binnenschepen dat van de havens gebruik maakte, bedroeg 2.260 stuks met 1.204.168 ton laadvermogen. Dit aantal is vrijwel gelijk aan dat van 1968. De stuwadoorsafdeling was goed bezet. Het totaal kwantum verwerk te lading vermeerderde ten opzichte van 1968 met ongeveer 8 procent en bedroeg 565.482 ton. De zeer arbeids intensieve categorie stukgoederen onderging, evenals de groep „massa goederen", een daling van 18 pro cent. Voor een deel is dit, aldus het jaarverslag, toe te schrijven aan de grotere concurrentie van andere ha vens. De bulklading steeg van 101-058 ton tot 145.689 ton. In de categorie van olieprodukten steeg de tonnage van 50.233 tot maar liefst 109.417. In zijn prognose voor 1970 meldt directeur Oreel, dat de kade in Vlis- singen-Oost eind 1970 gereed zal komen en zal worden ingericht als container-terminal. (Van onze correspondent) KAPELLE Het zag er woensdag naar uit, dat vandaag (donderdag) het zwembad aan de Van der Biltlaan weer voor het publiek opengesteld kan worden. Vrijdagavond moest zoals gemeld dit zwembad gesloten worden vanwege een defect aan de pompinstallatie. Direct is toen begon nen met de reparatie. Dat vroeg toch meer tijd dan aanvankelijk werd ver wacht. Vrü spoedig na de heropening wordt de 20.000ste bezoeker in dit zwembad verwacht. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opge steld door het KNMI Koel met af en toe een bui. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: 3 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor zaterdag Aantal uren zon: 3 tot 10. Min temp.: 1 tot 6 graden onder normaal. Max. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. WEER AAN ZEE Vandaag een gure en herfstachtige stranddag. Een depressie passeert de Noordzee met een krachtige tot harde dagwind en enkele buien. In de mid dag 14 tot 16 graden, zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: Langzaam wel iets stabieler maar voorlopig te koel strandweer met nu en dan buien. Ir. H. P. de Bokx draait als „secon dant" van de commissaris der ko ningin aan de overkant van de voorlopig opengestelde noordelijke rijbaan van rijksweg 58 aan een „opener". De door vrijwel niemand opgemerkte functionaris zonder wie het „demonstratieve" spandoek scheef zou zijn komen te hangen. (Van onze correspondent) KAPELLE De kersenteelt loopt i in Nederland nog jaarlijks terug. In heel sterke mate is dat het geval in Zeeland. De teelt van zoete kersen was vroeger heel belangrijk in dit gebied, maar thans treft men nog slechts enkele kersenboomgaarden aan. Landelijk is de situatie wel iets anders dan in Zeeland, maar toch loopt overal het areaal terug. Dat blijkt duidelijk uit een over zicht van de kersenteelt, gegeven door het Produktschap voor Groenten en Fruit. In 1960 waren er in ons land nog 3373 ha kersen. In 1965 was dat verminderd tot 2807 ha en in 1969 waren er nog 2.000 ha kersen. Daarbij is de teelt van zoete kersen sterker teruggelopen dan die van zure morel len. Laatstgenoemde kersensoort vindt men nog wel in Zeeland. Het areaal morellen in ons land bedroeg in 1967 nog 609 ha en het vorig jaar was dat verminderd tot 542 ha. Aangenomen wordt dat sinds het vorig jaar de inkrimping van de kersenteelt zich nog in een versneld tempo zal hebben voortgezet. Pessimisten beweren dat er op het ogenblik in ons land geen 1000 ha zoete kersen meer over zijn. De stand van het gewas is erg wissel vallig. In de Betuwe vallen de mei kersen erg tegen. Voor de overige rassen is men daar niet ontevreden. In Zeeland geven de morellen een matige oogst, maar in Limburg ver wacht men hiervan een goede oogst, althans van de bomen die nog over zijn, want er is daar de afgelopen winter veel gerooid. De belangstelling van de industrie voor de kersen schijnt bijzonder le vendig te zijn De vraag naar ver werkte kersen neemt nog steeds toe en de overjarige voorraden bij het begin van de nieuwe periode waren over het algemeen niet groot. Voor het verloop van het kersenseizoen zijn de weersomstandigheden in de oogsttijd van bijzonder grote beteke nis.. Voora] regen doet de vruchten snel barsten. (Van onze correspondent) GOES De auto van tandarts K. E. v. d Veen is tegen een bus van het streekvervoer Walcheren gere den, waarbij de auto van de tan darts totaal werd vernield. De heer V d Veen is gewond aan een been, bekken, keel, hoofd en longen. (Va* onze correspondent) ZIERIKZEE Op 7 juli wordt in het kader van de ZZ '70 te Zierikzee de toeristische dag georganiseerd. Tijdens een tocht met een rondvaart boot, vertrek 10.30 uur van de Nieu we Haven, wordt een zeemeermin opgehaald en op de Vismarkt wordt de kunst- en antiekmarkt gehouden 's Middags zal bij de Noordhaven poort een show van oude Zeeuwse klederdrachten te zien zijn. 's Avonds volgt er nog een groot wijnfeest De ze toeristische dagen zullen 21 en 28 juli herhaald worden. De ZZ '70 wordt zoalg gemeld tot 13 augustus gehouden ter gelegen heid van het halve eeuwfeest van de vissersvereniging Helpt Elkander uit Zierikzee en behelst o.a. een visserij- annex scheepvaarttentoonstelling. Ze duurt tot 13 augustus. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES Met het hjjsen van een tweetal spandoeken heeft de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, het nieuwe gedeelte van rijksweg 58, van de Sloedam tot Biezelinge en het nieuwe en tevens laatste gedeelte van de Zuidsloeweg, van 's-Heerenhoek tot 's-Heer Arendskerke, officieel geopend. Bij de openingsplechtigheid op de" ongelijkvloerse kruising van beide wegen, nabij 's-Heer Arendskerke, werden de rijbanen voor het ver keer vrijgegeven. Voor het verrich ten van de openingshandeling moest mr. Van Aartsen eerst „op het matje komen", omdat de „hijsinstallatie" op een modderig stuk berm lag. Aan de andere kant van de weg stond, door niemand opgemerkt, rijkswa- terstaa-Kineenieur H. P. de Bokx ook aan een „opener" te draaien omdat het spandoek met het opschrift „noordelijke rijbaan rijksweg 58 Sloedam Biezelinge" en in het ande re geval „Zuidsloeweg Nieuwdorp 's-Heer Arendskerke" anders scheef zou komen te hangen. Een vliegtuigje van de rijkspolitie cirkelde boven de ruim 150 officiële genodigden die met een colonne van een kleine zeventig auto's met een slakkegangetje vanaf „verzamel punt" de Scheldepoort in Vlissingen- oost de weg opgereden waren. Op het openingspunt van de rijksweg stonden tientallen belangstellenden uit de omgeving de gebeurtenis gade te slaan. Op het moment dat liet baanvak officieel opengesteld was, zouden ongeveer tweehonderd oran jekleurige ballonnetjes, een feestbij- drage van aannemersbedrijf E. Blok uit Rotterdam, worden opgelaten. Elk ballonnetje droeg een kaartje en degene die het kaartje zal opsturen zal van het aannemersbedrijf, dat het nieuwe gedeelte van de rijks weg heeft aangelegd, een attentie krijgen. Maar op het grote moment hadden de kinderen uit de buurt de kaartjes er al afgehaald en zij vochten als wilden om een ballon. De ballons die de slag overleefden en niet knapten, kozen met lege touwtjes het ruime luchtsop. Een kleiner en leuker incident deed zich voor bij het vertrek, toen „de rijkswegbaas", ir. F. J. Sprenger uit Goes, zijn auto niet kon vinden. siffisaa Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken "7 (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Een grote brand heeft de hooischuur van de heer A. Belois aan de Hoofdweg Noord te Zuiddorpe (gem. Axel) in de as gelegd. De schade wordt geschat op ongeveer een kwart miljoen. Toen de brand omstreeks vijf uur door enkele buurtbewoners ontdekt werd, was er niemand thuis. De plaatselijke brandweer, onder lei ding van commandant J .Roelandt. was onmiddellijk ter plaatse, doch kon de schuur met rieten dak niet meer van de vuurzee redden en moest lijdelijk toezien hoe de schuur tot de grond toe afbrandde. De schuur met daarin nog enkele landbouwwagens, enkele kalveren en 50 jonge kuikens gingen verlo ren. Men zoekt de oorzaak van de brand in het in de schuur opgesla gen hooi, doch zekerheid hierom trent heeft men niet. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Ter omlijsting van het halve eeuwfeest van de vissers vereniging Helpt Elkander te Zie rikzee en tevens om eens extra de aandacht te vestigen op de tot ver dwijnen gedoemde schaal- en schelpdieirencultuur, is in Zierikzee de visserij- annex scheepvaartten toonstelling „ZZ'70" georganiseerd. Deze expositie wordt tot 13 augus tus gehouden in het historische Gra vensteen, een uit 1524 daterende gevangenis. Door middel van ma quettes, visserij-attributen en mo dellen van vissersschepen, schelpen en een Noordzee-aquarium wordt een breed beeld gegeven van de visserij. De tentoonstelling is dage lijks geopend van tien tot vijf uur. FOTO BOVEN De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, hijst door aan een speciale „opener" te draaien, een spandoek op de rijks weg 58, waarvan twee rijbanen voor het verkeer werden vrijgege ven. De andere twee rijbanen zul len, aldus een mededeling van aan nemingsbedrijf E. Blok uit Rotter dam, welke firma de weg aanlegt, voor sinterklaas dit jaar nog wor den opgeleverd. Rijkswaterstaat zet hierbij nog een vraagteken en wijst op de „kunstwerken" die nog in de weg moeten worden aange- andere aannemings- legd door bedrijven. FOTO ONDER: Door het hijsen van een spandoek opent mr. J. van Aartsen het nieuwe en tevens laatste gedeelte van de Zuidsloeweg. (ADVERTENTIE) KMI WEÊm ©Tradeoff*; (Van een onzer verslaggevers) SLUIS In West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn gisteren opmer kelijk veel zigeuners gesigna leerd. Zij trokken in een twaalf tal luxe auto's door het weste lijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Waar de zigeuners van daan komen is niet bekend. In Sluis werd de bevolking via om- roepwagens van de politie op de aanwezigheid van de zigeu ners opmerkzaam gemaakt. Aan vankelijk werd verondersteld dat de zigeuners zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal in een café in IJzendijke. Bij na der onderzoek bleek echter dat niemand iets vermiste. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN In het gemeente huis van Eindhoven heeft burge meester H. Witte woensdag namens de gemeente het contract getekend voor de bouw van een Holiday Inn- hotel. Namens de hotelmaatschappij tekende de heer Ch. Bland, vice- pr sxlcnt van Holiday Inns Inc. In September wordt met de bouw van het nieuwe' grote Eindhovense hotel begonnen. Het gebouw krijgt elf verdiepin gen, zal 215 kamers bevatten en heeft verder een vergaderruimte voor driehonderd personen. Het ho tel zal aan honderd mensen werk bieden. (Van een onzer verslaggevers) GOES In een toespraak tot een groot aantal genodigden, onder wie vele gemeentelijke, provinciale en rijks autoriteiten, heeft mr. J. van Aartsen, commissaris van de konin gin in Zeeland, in hotel de Koren beurs in Goes, nadat hij kort daar voor het nieuwe rijksweggedeelte en de Zuidsloeweg had opengesteld, ge waarschuwd da' verbeteringen van de Zeeuwse infrastructuur, zoals openbare voorzieningen en wegen, met kunnen plaatshebben als de economische ontwikkeling van Zee land stagnatie ondervindt. „We zoulen over het probleem van rijksweg 58 wel boeken kunnen volschrijven" aldus mr. Van Aarts en, „er kon geen minister van Ver keer en Waterstaat zijn optreden beginnen of hij werd wel geatten deerd op de R. 58, alsof hij het nog niet wist". Mr. Van Aartsen wees erop dat de nieuwe weg, behalve voor de veiligheid van de wegge bruiker ook een zeer belangrijke verbetering voor Goes betekent, nu het grote verkeer niet meer door het hartje van Goes wordt geleid. Uit de aanpak van het wegenpro bleem in Zeeland door het rijk zien we duidelijk, aldus de heer Van Aartsen, dat het het rijk ernst is met de industriële en economische ontwikkeling van Zeeland. „Deze verbeteringen van de infrastructuur in onze provincie hebben we te danken aan de economische ontwik keling van Zeeland", aldus de com missaris der koningin, die betoogde dat, als die economie er niet zou zijn, dan ook dergelijke verkeers- voorzienlngen niet getroffen zouden kunn en worden. „Dit geldt straks ook voor de vas te oeververbinding over de Wester- schelde Het is alles nauw verbon den met de economische ontwikke ling van Zeeland Stagneert die, dan zal ook de verbetering van de infra structuur stagneren". Ir. F. J. Spren ger, hoofdingenieur van rijkswater staat, directie Zeeland, kondigde hierna in een kort dankwoord aan dat rijkswaterstaat ernaar streeft de hele rijksweg tot aan Korteven bij Bengen op Zoom uiterlijk 1973 als autosnelweg in gebruik te kunnen stellen. In dit verband wees de heet Sprenger erop dat de tunnel onder het kanaal door Zuid-Beveland voor het grootste oponthoud zal zorgen. Voorlopig zal de huidige rijksweg over de Flakebrug nog gebruikt moeten worden en een flessehals vormen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vanaf vrijdag zal men slechts tegen betaling op de Middelburgse Markt kunnen parkeren. Bij het nieuwe systeem van be taald parkeren op de Markt, volgt men een Zweeds systeem dat in ons land nog niet eerder werd toegepast. Bij het nieuwe systeem zullen de automobilisten die hun auto op de Markt willen parkeren, dit plein slechts via één toegang kunnen oprijden. Bij die ingang zullen twee borden in vier talen er op attenderen dat men voor het parkeren moet betalen. Het systeem werkt als volgt; men zoekt zelf een parkeerplaats. Heeft men deze gevonden dan dient men bij de parkeerautomaat, die midden op het Marktplein is opgesteld, een kaart te „kopen" voor de tijd die men denkt nodig te hebben. Deze kaart bestaat uit twee delen- Het ene deel dient duidelijk zichtbaar achter de voorruit van de gepar keerde auto te worden geplaatst. Het kleinere gedeelte, waarop onder andere precies het tijdstip is aange geven waarop de parkeertijd af loopt, kan als geheugensteuntje wor den meegenomen. Behalve een gleuf om geld in te werpen, een knop om de in de auto maat aanwezige „drukkerij" in wer king te stellen, 'n ruimte om de kaart uit te halen, zijn op de voorzijde van de automaat aangebracht een klok, een tekst 11 vier talen om trent de werking an het apparaat, en een raampje rachter wordt aangegeven welk bedrag in de auto maat werd gedeponeerd. Bovendien Is op het apparaat een plattegrond van de binnenstad van Middelburg aangebracht. De automaat slikt uit sluitend kwartjes en guldens. Het ta rief voor het eerste uur bedraagt een kwartje, en voor elk volgend half uur eveneens een kwartje. In tegenstelling tot de parkeermeter kan men desgewenst parkeertijd voor een gehele dag kopen. De auto maat is zodanig geprogrammeerd dat automatisch de donderdag (markt dag) en zondag (vrij parkeren) bij het of rekenen van het parkeertarief buiten beschouwing worden gelaten. Evenals bij de parkeermeter geldt de verplichting tot betalen bij par keren op de Markt vanaf negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds. De automaat is zodanig geplaatst dat men er bij het opstellen van de marktkramen geen hinder van heeft. Bij kermissen en andere festivitei ten kan de automaat in twea uur worden verwijderd.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3