REGERINGSPARTIJEN STEUNEN MOTIE OPPOSITIE Bouw t voorrang in Mag politieman raadslid zijn in eigen gemeente V.W.-VESTIGING IN BELGIË SLAAT POLITIEKE BEDRIJVIGHEID LOS bont zomer prijzen lekker lui m Treffer „Waanzinnig voorstel", zeggen vakbonden KVP? AR, CH, en VVD: steun in rug van Schut Van den Doel: Afkeuring van regeringsbeleid BELEEFD PROTEST VAN MILITAIREN ECHIPMR NOBUS UIT EEDE NAAR AMERIKA Kapper 6 pet. duurder I Acht maanden voor weigering militaire groet te brengen BOUWVAKVAKANTIE IN DE WINTER: DONDERDAG 2 JULI 1970 BEROERING IN NIEW-GINNEKEN Geen toezegging 119,055 voltooid PPR-kamerleden stellen vragen Niet nadelig Paulus VI: Winst maatschappij moet bestreden worden Directeur: Dr. W. A, J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 pea- kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 eenit, inclusief 4% B.T.W. VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 6282 Advertentieprijsper nm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 6 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem 1971 (Van een onzer verslaggevers) ULVENHOUT/DEN HAAG Hoewel de perikelen rond de gemeente raadsverkiezingen in den lande al weer voor vier jaar zijn opgepot, houdt een unieke kwestie de gemoederen in de gemeente Nieuw-Ginne- ken steeds sterker bezig. In deze gemeente woedt een strijd rond de vraag of het mogelijk is dat een rijkspolitieman die dienst doet in Nieuw-Ginneken kan worden toegelaten tot de gemeenteraad van die zelfde plaats. De eigen groepering van wachtmeester le klasse A. B. N. van der Sangen behaalde tot ieders verrassing vijftien procent van de uitgebrachte stemmen. In de gemeentewet staat ergens: „Iemand die ondergeschikt is aan het gemeentebestuur kan niet als raadslid worden toegelaten". Maar daar is de kous niet mee af. De mi nister van justitie heeft vóór de verkiezing van de gemeenteraden, via de inspecteur-generaal van de rijkspolitie, laten weten: „Een ambtenaar van het korps rijkspo litie kan zonder mijn machtiging het lidmaatschap van een gemeen teraad aanvaarden". En verder: „Artikel 25 van de gemeentewet geeft een beperkende opsomming van de betrekkingen, welke on verenigbaar zijn met het raadslid maatschap. De ambtenaar van het korps rijkspolitie wordt niet ge noemd". Wie heelt gelijk? Over deze zaak bestaat geen jurisprudentie. Wat de politiemannen betreft die bij een gemeentelijk politiekorps werken is de zaak eenvoudig; zij kunnen géén raadslid worden. Het kleine aantal rijkspolitiemannen dat het wèl is, woont in een ande re plaats dan waar het dienst doet en dan heeft men bovendien meestal een bureaubaan. In het geval van de heer Van der Sangen is daarentegen hele maal geen sprake van bureau- of parketwerk. Hij doet normale exe cutieve dienst in Ulvenhout, Bavel, Strijbeek en Galder. De verwach ting is dat de oude gemeenteraad die zich 17 juii over de geloofs brieven van de nieuwe raadsleden zal huigen, de geloofsbrief van Ad van der Sangen zal weigeren. Mocht dat inderdaad gebeuren, dan zal hij in beroep gaan bij ge deputeerde staten, zo heeft hij meegedeeld. Pijnlijk getroffen derde in deze kwestie is de commandant van het district Breda van de rijkspo litie, overste W. H. L. van Nijnan ten. Hij noemt het geheel een „organisatorisch ongelukkige zaak". Hij deelde ons mee, dat hij na de vakanties de kwestie zal aanbinden in een landelijke verga dering van districtscommandanten. De overste beweert dat hij pas één dag voor de verkiezingen op de hoogte is gekomen van de raads- aspiraties van Van der Sangen. Opmerkelijk, want de zaak was allang bekend; de postcommandant in Nieuw-Ginneken wist van de zaak af en ook in De Stem is er in mei aandacht aan besteed. „Ik ben helemaal niet van plan een man om partij-politieke oorza ken over te plaatsen, aldus over ste v. Nijnanten. Het is theoretisch mogelijk dat het hoofd van de plaatselijke politie de burge meester in conflict raakt met een politieman gemeenteraads lid en dat een conflict binnen de gemeenteraad kan resulteren in de onmogelijkheid van verdere sa menwerking buiten de raad. „Ik zou in een onmogelijke po sitie worden gemanoeuvreerd ais de burgemeester zou zeggen dat hij die politieman niet meer in zijn gemeente wil handhaven", zegt de overste. „Ik kan hem ook niet beletten te spreken, terwijl dat voor de in terne gang van zaken nodig zou kunnen zijn; maar ik mag me niet met een partijzaak bezighouden". Daarbij komt nog, aldus de over ste, dat „de persoonlijke belangen in de politiek in kleine gemeenten scherper zijn afgetekend". Ik wil niets liever dan een regeling, die er voor zorgt dat een politieman die executieve dienst doet in een gemeente, nooit gekozen kan wor den- in de raad van diezelfde ge meente". „Dit is een krankzinnige situatie. In die brief is de omstandigheid van de politieman die in de eigen gemeente dienst doet over het hoofd gezien", vindt overste Van Nijnanten. Hij heeft geen contact gehad met Van der Sangen en ook nog niet met de inspecteur-generaal: „Ik heb nog vier jaar de tijd, die man is nu eenmaal gekozen". (Vififeen onzer verslaggevers) MIDDELBURG OSSENDRECHT BREDA De „Nationale Groetdag" die door de Vereniging voor Dienst plichtige Militairen (VVDM) was uit geroepen als protest tegen de hoge celstraf voor de niet-groetende sol daat H. van der Horst, is gisteren in veie karzerneplaatsen een groot suc ces geworden. Overdag beperkte de actie zich tot de kazernes, maar 's avonds trokken vele dienstplichti gen in uniform de straat op om te genover zoveel mogelijk burgers de hand aan de baret te brengen. Uit Ermelo vertrok een groep sol daten naar Amsterdam om op De Dam saluerend te gaan defileren. In Ede trokken alle manschappen de straat op en ook in Middelburg, Os- sendrecht, Roosendaal, Steenwijk en Gilze-Rijen werd in ruime mate ge reageerd op de oproep van de WDM. Alleen in Breda, een opleidingsplaats voor militair kader, werd lauw gere ageerd. De KMA en de SROA distan tieerden zich van de actie, omdat, al dus een woordvoerder, het van wei nig gevoel voor discipline getuigt wanneer niet voldaan wordt aan de fatsoensplicht van het groeten. Volgens de heer Grondman, secre taris van de WDM, heeft zeker 80% van de dienstplichtigen aan de actie deelgenomen. De vereniging heeft in een officieel communiqué verklaard dat de groetplicht een totalitaire en anachronistische traditie is die niet meer in deze tijd past. Het Tweede-Kamerlid E. WiieH- draaijer (PvdA) heeft de minister van Defensie gevraagd of er plannen bestaan om de groetplicht te herzien of geheel af te schaffen. (Van een onzer verslaggevers) EEDE De heer E. Nobus uit Eede vertrekt zaterdag 4 juli naar Houston in de Verenigde Staten waar hij een hartoperatie zal ondergaan. Zijn vrouw Ria vergezelt hem. De heer Nobus zal worden opgenomen in het Medical Center van de Baylor College of Medicine. Een actie in Eede, waaraan ook door De Stem en De Vrije Zeeuw werd meegewerkt, om mevrouw Nobus in staat te stel len haar man naar Amerika te be geleiden leverde in korte tijd een bedrag van rond negenduizend gul den op. Uit alle delen van Neder land kwamen reacties binnen op de actie „Operatie Amerika". EEN wilde staking van 24 uur van het cabinepersoneel van BOAC en BEA heeft geleid tot de annulering van alle internationale BEA-vluch- ten. DE Tweede Kamer heeft zonder hoof delijke stemming het wetsontwerp inzake de luchtverontreiniging aan vaard. Na de aanvaarding kreeg staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) talrijke felicitaties in ont vangst te nemen. BINNEN drie kwartier zijn gister avond in drie warenhuizen in New York brandbommen ontploft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het woningbouwdebat in de Tweede Kamer is gisteren uitgemond in een met bijna algemene stemmen aan vaarde motie van Hans van den Doel (PvdA)waarin de rege ring gevraagd wordt in de begroting voor 1971 aan de volks huisvesting „een hogere prioriteit toe te kennen dan voor dit jaar". Alleen de Boerenpartij stemde tegen de motie. De motieven van de voorstemmers liepen duidelijk uiteen. P.v.d. A.-woordvoerder Van den Doel liet herhaaldelijk blijken dat zijn mo tie een afkeuring van het regeringsbeleid inhield, met name nadat hem gebleken was dat de regeringspartijen wel sympathiek tegen over zijn motie stonden. De woordvoerders van de regeringspartijen zeiden dan ook dat de socia list door deze steun kennelijk verrast was. Zij hielden echter vast aan hnn voornemen de motie te steunen onder de uitdrukkelijke verklaring, dat de regeringspartijen zich distantieerden Doel zelf aan zijn motie gaf. De regeringspartijen wensen de motie juist als een steun in de rug voor minister Schut te beschouwen. Door de tegenslagen in de woning bouw waarvan minister Schut de oor zaken niet in de hand heeft gehad, is het verlenen van een hogere prioriteit nodig geworden, aldus de regerings partijen. KVP-woordvoerder Andriessen be klemde no-g eens dat zijn fractie een geleidelijke opvoering van de wo ningbouw wenst. Hij keerde zich te gen de motie-Jansen (groep-Aarden) waarin de regering gevraagd wordt nog dit begrotingsjaar vijfduizend woningwetwoningen meer uit te ge ven. liet Centraal Planbureau heeft deze zaak nog in studie en de KVP wil daar niet op vooruitlopen. Er is bovendien momenteel een record aan tal van 155.000 woningen in uitvoe ring. Het probleem is trouwens niet meer geld voor de woningbouw te krijgen, maar vooral de bouwproduk- tie op te voeren, aldus de woordvoer ders der regeringspartijen. De motie-Jansen kreeg alleen de steun van PvdA, D '66, PSP, CPN en de groep-Harmsen en werd daarmee verworpen. Met dezelfde stemverhou ding werd voorts de motie-Nypels (D '66) verworpen, waarin het ver trouwen in minister Schut werd op gezegd. Nu stemde niet de groep- Harmsen voor, maar wel de Boeren partij van Koekoek. In tegenstelling tot de door som migen geuite veronderstelling, deed minister Schut geen toezegging voor de bouw van meer woningwetwonin gen in dit jaar. Hij noemde juist het steeds maar vragen om meer geld door de oppositie een „naieve reactie van mensen die niet willen luisteren naar wat er gaande is". Het gaat er om meer bouwproduk- tie te krijgen. De heer Aantjes (AR) had daartoe het eenmalig met va kantie gaan in de winter in plaats van in de zomer bepleit. Minister Schut wil daar met de werknemers bonden in de bouw wel over praten, maar hij liet zich gisteren niet ver leiden tot verdere toezeggingen op het gebied van een overheidsbijdrage in de verdubbelde vakantie-uitke ring, die deze zaak voor de werkne mers aantrekkelijk zou moeten ma ken. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft inmiddels becijferd dat in de maand mei 1970 met de bouw van 11.251 woningen werd begonnen. In die maand zijn 9.977 woningen vol tooid. In mei 1969 waren deze aantal len resp. 10.264 en 10.681. Gerekend over de eerste vijf maan den van 1970 bedroeg het aantal be gonnen woningen 50.727 (49.244 in de eerste vijf maanden van 1969) en het aantal voltooide woningen 40.924 (44.986). Het aantal intrekkingen van in voorgaande maanden als begonnen opgegeven woningen bedroeg in mei 279 (januari-mei 632). Deze intrek kingen zijn in mindering gebracht op het aantal woningen in aanbouw. van de uitleg die indiener Van den Eind mei 1970 waren er 154.935 wo ningen in aanbouw, tegen 1523679 ul timo mei 1969. In de 12-maandsperiode juni 1969 - mei 1970 werden 122.711 woningen in aanbouw genomen en 119.055 wonin gen voltooid. DEN HAAG (ANP) Het hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de 20-jarige technisch tekenaar H. van der H. uit Den Haag, die als dienstplichtig soldaat heeft geweigerd de militaire groet te brem gen, veroordeeld tot een gevangenis straf van acht maanden met aftrek van voorarrest en tot ontslag uit mi litaire dienst. De advocaat-fiscaal had veertien dagen geleden tegen de tekenaar een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek ge vorderd en ontslag uit militaire dienst. De krijgsraad in Den Haag had Van der H. in eerste aanleg tot een jaar en acht maanden veroor deeld en tot ontslag uit militaire dienst. Eind januari had de tekenaar in Ermelo geweigerd de militaire groet te brengen. Heit hof wees er in zijn arrest op diait heit nieit gaat om die incidentele weigering, maar dat de tekenaar al eerder in een gesprek met zijn commandant had verklaard niet langer de militaire groet te zul len brengen, en niet deel te zullen nemen aan parades of ander z.i. over bodig ceremonieel. Het hof vindt dat de tekenaar door bepaalde bevelen of voorschriften in militaire dienst niet op te volgen, zich schuldig maakt aan een ernstig vergrijp, „daar hij aldus de voor de functie en het doel van de krijgsmacht onontbeerlijke krijgstucht ondergraaft". Het hof kon zich met het vonnis van de krijgsraad verenigen, met uit zondering van de bepaling van de strafmaat. Het hof veroordeelde de tekenaar tot acht maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en tot ontslag uit militaire dienst. Bij de behandeling van deze zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof was gebleken, dat Van der H. gedu rende zijn diensttijd steeds meer moeite had gekregen zich aan te pas sen aan de sfeer in de militaire dienst. Hij had zich gedwongen ge voeld dingen te doen die inbreuk maakten op zijn persoonlijke vrij heid. Zijn raadsman had het hof ver zocht een nader psychiatrisch onder zoek van zijn cliënt toe te staan om de invloed van het klimaat van de militaire dienst op de tekenaar vast te stellen. Dit verzoek is door het hof afgewezen. (Van onze redactie binnenland) BRUSSEL/DEN HAAG/TILBURG/TERNEUZEN. De voorge nomen vestiging van een Volkswagenfabriek bij Gent heeft politieke en industriële kringen in Nederland en België woensdag in beweging gebracht. Het Belgische ministerie voor streekeconomie bevestigde inmiddels ons in een aantal edities van de krant van gisteren opgenomen bericht dat de Volkswagen een investeringsontwerp heeft ingediend voor een bedrijf dat een investering van verscheidene miljarden franken vergt. Het aantal arbeidsplaatsen zou voorlopig duizend bedragen. Toch toonde men zich overigens in Brussel nog zeer terughoudend. Een definitieve beslissing zou nog steeds genomen moeten worden, hetgeen nog twee tot drie maanden zou kun nen duren. Nederland, Noord-Ier- land en Noord-Frankrijk zouden vol gens deze Belgische woordvoerders nog niet uitgeschakeld zijn. De Bredase PPR-afgevaardigde mejuffrouw A. Kessel en haar frac tiegenoot van de PPR de heer Jans sen hebben het zekere voor het on zekere genomen en de minister van Economische Zaken naar de juist heid van het bericht gevraagd. Zij willen verder weten, met het oog op de Tilburgse kansen om Volkswagen aldaar gevestigd te krijgen, welke initiatieven door de overheid zijn ont wikkeld om die uitbreiding van de werkgelegenheid te bevorderen. Zij willen verder vernemen welke mo tieven de doorslag hebben gegeven waardoor Tilburg niet voor vesti ging in aanmerking zou zijn geko men. Het ministerie van Economische Zaken had de hele zaak uit een woensdag verspreid ANP-bericht vernomen, maar beschikte niet over eigen informaties. Voor het overige had men ook geen ander commen taar dan dat Tilburg één van de ves tigingsmogelijkheden was waarnaar Volkswagen heeft geïnformeerd. „Het komt wel vaker voor aldus het ministerie dat de motieven voor het al of niet doorgaan van een industriële vestiging onduidelijk blij ven." VATICAANSTAD (KNP) Wan neer gezegd wordt, dat rijkdom een machine is, die armen produceert, dan moet men zich met alle geweld verzetten tegen een dergelijke op vatting en vechten voor een echte en algehele ontplooiing van de mens. Aldus paus Paulus in een brief via zijn staatssecretaris kardinaal Villot aan de deelnemers van de sociale week in Framkrenk, die op het ogen blik in Dyon aan de gang is. Armoe de is niet alleen maar een financiële aangelegenheid, aldus de brief, die een aantal aspecten van de moderne samenleving, welker economie de armoede alis vanzelfsprekend ver schijnsel wil legitimeren, behandelt. De strijd tegen de armoede is meer dan een strijd tegen financiële ar moede, want de men» kan in de mo derne samenleving op veel manieren airm zijn, aldus de brief. Kardinaal Villot wijst er op hoe de mens tegenwoordig onder de wie len van de vooruitgang terecht kan komen. Armoede kan ook zijn, aldus de brief, gebrekkige gezondheid, een zaamheid, tekort schieten in het be roep, onvermogen tot contact met an dere mensen, lichamelijk of geeste lijke handicap. Do vestiging van Volkswagen nabij Gent zal volgens de heer H. F. van Luyk, woordvoerder van het Gewes telijk Arbeidsbureau in Terneuzen, geen nadelige invloed hebben op de werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De trek van Nederlandse ar beidskrachten naar België is zo ge ring, dat geen vrees bestaat voor een massale trek naar Gent vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Van Luyk staaft dit aan de hand van ge gevens over het staalbedrijf Sidmar in Zelzate (B.) waar op de 3500 werknemers zes Nederlanders in dienst zijn. Wat eventueel wel van belang kan zijn voor de werkgelegen heid is het feit, dat veel Belgische vrouwen kunnen besluiten dichter bij huis te gaan werken, in plaats van in Zeeuwsch-Vlaanderen te blijven. Ook deze kans acht de heer Van Luyk niet zo groot, omdat de secundaire arbeidsvoorwaarden van de Neder landse bedrijven over het algemeen beter zijn dan die bjj de gemiddelde Belgische ondernemingen. Met name DOW-Chemical en de Nederlandse Stikstofmaatschappij in Sluiskil hoe ven niet bang te zijn voor concurren tie van Volkswagen. De drei con cerns bewegen zich elk op een ander terrein," aldus de heer Van Luyk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nelissen (Economische Zaken) heeft de kap pers toegestaan met ingang van van daag hun tarieven met 6 procent te verhogen. De verhoging is een door berekening van de stijging van de lonen in het kappersbedrijf met 6 procent. (ADVERTENTIES) Voorstellingen: 10.30 (belt. 20.) 12.30 -13.30 -15.00 -16.30 - 20 U. LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel/. (010) 1142S7 (Vraag onze nieuwe bontfolder) [Grote markt 25,Breda,Tel.01600-'306501 pyjama's en nachtmode (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Een waanzinnig voorstel", aldus de heer J. M. Pot, tweede voorzitter van de Neder landse katholieke bond van werk nemers in de bouwnijverheid over het voorstel van mr. Aantjes (A.R. P.) aan minister Schut (die er sym pathiek tegenover stond) om een keer een winterbouwvakvakantie in te lassen met een extra-vakan tietoeslag. Mr. Aantjes is van mening dat hierdoor de produktiviteit zal stij gen. De heer Pot verklaarde (giste ren) dat het technisch niets bete kent: „Het aantal produktieve uren in de winter kan zelfs groter zijn dan in de zomer, zeker als het zo geweldig warm is, zoals in de afge lopen weken het geval was". In sociaal opzicht noemde de heer Pot het voorstel van de algemeen secretaris van de Nederlandse Chris telijke Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond ook geen succes: „De heer Aantjes kan het zich met zijn salaris misschien veroorloven om op elk gewenst tijdstip met vakan tie te gaan, maar ik kan me voor stellen, dat de gemiddelde bouw vakkers dat niet kunnen en boven dien als ze het wel kunnen, vraag ik me af of de heer Aantjes zich wel gerealiseerd heeft welke con sequenties dit t.a.v. de vakanties van schoolgaande kinderen zou heb ben". Eerder al heeft de heer A. Buys, voorzitter van de Nederlandse bond van werknemers in de bouwnijver heid (aangesloten bij het N.V.V.) zich tegen het voorstel gekeerd. Hij voelde er niets voor om met de ar beidsovereenkomsten van de bouw vakarbeiders te laten sollen. (Zie voor commentaar en reacties elders in dit blad). meer Y

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1