PIJN WERD SCHEPERS TE MACHTIG Medelijden voor de vige renners herendubbelspel uitgeschakeld UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN I LIKDOORNS! Élfedosan Caballero verloor een van beste renners Tom Okker ook in km tot km stap 'ns over op perlekt tot de laatste trek Nog gratie voor eerste gedeelte Taylor bij dc laatste vier van INJECTIES 'n Derk de Vries hééft het I weer lopen zonder pijn! f (Van onze speciale verslaggever) AMIENS Wim Schepers heeft het einde van de vijfde Tourdag niet ge haald. In het tweede deel van de vijfde etappe op weg naar Amiens stapte hij na 63 km van zijn fiets en verdween in de bezemwagen. Schepers had op dat moment al een achterstand van 15 minuten op het pelo ton. Reeds bij de start van de eerste halve etappe te Lisieux zag het er voor Schepers somber uit. Na zijn val van gisteren had hij 's nachts slechts ander half uur kunnen slapen. Hij had bovendien 39 graden koorts. De wonde aan zijn rechter-elleboog bleek zo ernstig te zijn dat de doktoren ze niet konden hechten. Een deel van het gewricht is namelijk versplinterd. Schepers kreeg pijnstillende middelen, maar die hielpen niet. Op 40 km van de finish in Rouen loste hij uit het peloton. Een paar Ca- ballero's wilden hem opwachten. Maar Schepers zei: „Rijd maar door, ik zal mezelf proberen te redden". Dat leek ook te lukken, in de laatste kilometers echter was de snelheid van het peloton zo groot, dat Schepers tenslotte 30 seconden na het sluiten van de tijdcontrole binnenkwam. Geen nood, de speaker deelde vrijwel onmiddellijk mee, dat Schepers toch voor de tweede halve etappe aan de start zou mogen komen. In het gemeentehuis van Rouen, waar de renners tijdens de 45 minu ten pauze tussen de twee etappes verbleven, probeerde soigneur Sjeng Collard hem wat op te beuren. Maar dat leek vergeefse moeite toen Al- bert Bouvet, een der leidende figu ren in de Tour, kwam meedelen, dat Schepers volgens het reglement toch was uitgesloten. Onmiddellijk gin gen Van den Enden en ploegleider Gerard Peters protesteren bij Tour directeur Felix Levitan. Deze beleg de een conferentie met de internati onale jury. Een der jüryléden liet zich door een van de Tourartsen op de hoogte brengen vari Schepers' verwondingen. De ongelukkige ren ner was wegens de pijnstillende VIJFDE ETAPPE (EERSTE DEEL) 1 km Demarrage van Marcelli. Bruyere gaat mee. Even liaiteT slui ten aan: Tosello, Polidori en Hou- brechts. 3 km Marcelli en Polidori val len terug, Gandarias komt bij kop groep. Peloton haalt kort daarna de leiders in. 40 km Ontsnapping van Bruye re, Paranteau en Perin, die echter niet ver komen. 41 km Wim Schepers raakt ach terop door de last die hij van zijn elleboogblessure ondervindt. 45,5 km Doorkomst op de Cóte de l'Aventure (4e categorie). 1 Bruyere, 2 op 15 secaniden Merckx, 3 Zilioli en vervolgens de rest van het peloton. 54 km Durante alleen weg. Kort daarna komen bij hem Beugels, Con ti, Swerts, Guimand, Leiman en Frey. 55 km Kopgroep ingelopen. 61 km Demarrage van Duyn dam, David en Mintjens. 62 km Van Sprtngel, Durante en Huysmans komen bij het groepje Duyndam. Voorsprong 40 seconden. 71 km Kopgroep ingelopen. 94,5 km Walter Godefroot wint massasprint in Rouen. VIJFDE ETAPPE (TWEEDE DEEL) 3 km Gabica demarreert. 15 km Peloton pakt vluchter te rug. 20 km Opnieuw een actie van Gabica, die bij zich krijgt Michelotto, De Schoenmaker en Antheunis. En kele kilometers verder is heit groep je uitgegroeid tot 11 man. Erbij kwa men: Ocana, Borland, Gandarias, Huysmans, Thomas Petterson, Merckx, ,Leblanc. 23 km Kopgroep heeft 35 se conden. 25 km Schepers gelost uit het peloton. 45 km Kopgroep ingelopen. 50 km Gonzalez-Linares dcmai- reert. Erbij Ocana en Zilioli. 53 km Wagtmans, Houbrechts, Fey en Paolini in die achtervolging. 55 km Groepje Waigtmans bij de kop. 56 km Kopgroep ingelopen. 60 km Wim Schepers staakt de strijd. 65 km Demarrage van Leo Duyndam, die echter snel wordt in gelopen. 69 km Weer ontsnapping van Duyndam, die Guimard, Spruyt en Michelotto bij zich krijgt. 72 km Guimard en Michelotto laten zich terugvallen in het pelo ton. 81 km Duyndam en Spruyt heb ben 1,05. 85 km In de achtervolging Zu- berom, Catieau, Van den Berghe en Samtambrocio, die weer snel worden ingelopen. 113 km Spruyt verslaat Duyn dam in de sprint op de baan van Amiens. middelen, die hij toegediend kreeg, al twee dagen vrijgesteld van de dopingcontrole. Na een beraad van een kwartier werd besloten Sche pers alsnog toe te laten. Dus klom Wim Schepers met de 140 overgebleven renners weer op de fiets. Meteen na de start begon een klim voor het bergklassement. Het wegdek bestond grotendeels uit kasseien en daar verloor Schepers meteen al het contact met het pelo ton. Want juist op een oneffen wegdek deed zijn arm door de schokken natuurlijk pijn. Maar hij kwam weer bij. Na 27 km. Tijdens een hevige jacht tussen de vluchtgroep van Eddie Merckx en het peloton loste hij voor de tweede keer. Henk Benjamins liet zich afzakken en bleef bij hem. Op een helling duwde Benjamins Schepers naar boven. Toen arriveerde Tourdirecteur Jac ques Goddet. Hij verbood Benjamins Schepers nog langer te duwen. Daarop adviseerde Schepers zijn ploegmakker om alleen verder te rijden. Schepers: „Ik voelde dat het niet meer ging. Ineens stortte ik in elkaar. En waarom zou Benjamins dan op me moeten wachten. Per slot van zaken is die jongen voor de eerste keer in de Tour en hij kan hier nog veel leren". Met Schepers verdwijnt een der beste renners van Caballero uit de Tour. Een renner, die vooral in de cols nog van zich had kunnen doen spreken. Ploegleider Peters: „Wij zitten nu eenmaal in de hoek waar de slagen vallen. Vanochtend naar Rouen kre gen we weer vijf lekke banden en vanmiddag naar Amiens had Stee vens weer twee keer tegenslag. Eerst .trok hij een rem stuk en toen dit hersteld was reed een andere renner Steevens op 20 km van de finish in het wiel. En zo gaat dat maar door. Je doet er niets aan". Het is overi gens de tweede keer dat Wim Sche pers door een valpartij moet opge ven in de Tour de France. In 1968 staakte hij in de 12de etappe de strijd. Daags tevoren was hij in een afdaling door een andere renner uit de bocht gereden en over een muurtje 10 meter naar beneden ge vallen. Na even buiten bewustzijn geweest te zijn vervolgde hij zijn weg, om de volgende dag toch nood gedwongen de strijd te staken. li. De Belg Jos Spruyt, die Leo Duyndam in de eindsprint klopte en daardoor winnaar werd. van het tweede gedeelte van de vijfde etappe FOTO: J. v. GURP (Van onze speciale verslaggever) AMIENS Toen de renners van de Tour de France Lisieux passeer den, stond zuster Paule (50) in haar zwarte habijt en de witte kap op het hoofd langs de kant van de weg. Zij klapte in de handen, niet te uitbundig, want zij wilde geen aan dacht trekken, noch voor zichzelf, noch voor de andere zusters van de Notre Dame de la Misericorde, die om haar heen stonden. „Wij hebben", vertelde ze, „naar de renners staan kijken, die ons met vertrokken gezichten van inspanning en overdekt met stof en zweet voor bij reden. Ik bewonder de moed van hén, die 'toch nog uit het peloton weten te springen om als eerste de eindstreep te passeren". En als zij dat zegt- trekt zij zelf een gezicht alsof zij de zware last van alle renners op haar schouders draagt. Zichtbaar deelt zij al hun moeite en verdriet. Vóór zij het klooster inging was zij lerares in lichamelijke oefc ningen en als amateur een zeer sportieve figuur. „Nauwelijks ben ik 's morgens mijn bed uit", zegt ze, „of ik kniel en bid voor alle renners zonder uitzondering. Want ik weet dat van alle takken van sport wielrennen het moeilijkst en het zwaarst is en het meest van de mensen vergt. Op de fiets moet een renner kunnen beschikken over een maximum aan moed, lichaamskracht en geestelijk uithoudingsvermogen". Rondom zuster Paule staan de an dere zusters van het klooster, die haar bewondering voor de renners delen, maar bang zijn voor de jour nalisten. Zij laten het woord maar liever aan Paule. „Weet u", zegt Paule, „met wie ik het meest mede lijden heb? Met de ongelovige ren ners. Want in moeilijke momenten, als alles hun tegenloopt, hebben zij niets en niemand meer, zelfs Chris tus niet, aan wie zij zich kunnen vastklampen. En dat is jammer, want dan zijn zij moederziel alleen, helemaal alleen. Dat is het grootste drama dat een mens kan overkomen. Maar gelukkig worden ze voor hun moeite en verdriet na afloop van de Tour allemaal beloond". De verslaggever van de „Paris Jour" waaraan wij het bovenstaande ontlenen, hielp zuster Paule uit haar droom. „Lang niet allemaal", zei hij, „alleen maar een paar vedettes ver dienen goed geld. Die staan op de voorpagina's van alle kranten en de rest heeft na afloop nauwelijks geld genoeg in zijn zak om een kaartje voor de bioscoop te kopen". „Mon dieu", antwoordde zuster Paule, „maar dat is niet mogelijk? Krijgen zij, die aan de staart bin nenkomen, helemaal niets? Daar zoudt u dan toch wel eens een paar regeltjes in uw krant Over moeten schrijven". Zuster Paule draaide zich om, verzamelde alle andere zustertjes om zich heen en sloeg de weg naar haar klooster van de Notre Dame de la Misericorde in. Haar gezicht stond verdrietig, alsof zij alle zonden der wereld met zich mee terug nam. En intussen waren de renners, aan de kop en aan de staart met zweet en stof overdekt, uit het gezichts veld verdwenen- LONDEN (ANP) In het gezel schap van de groten werd de naam van Tom Okker woensdag toch nog even gememoreerd. Roger Taylor, die evenals Andres Gimeno zijn gunstig staande hangpartij van de vorige dag winnend beëindigde, vertelde: „Als Tom Okker vroeger op een kritiek moment een verschrikkelijk riskante klap gaf, die nog net de lijn raakte, dacht ik altijd: geluksvogel. Later ben ik gaan beseffen dat het pure moed van hem was om op die momenten door te slaan. Ik heb ervan geleerd". Taylor demonstreerde die moed in de afgebroken partij tegen de Ame rikaan Clark Graebner. En vooral vasthoudendheid, want de ene door braak, die hij na de 6-3, 11-9, 8-7 voorsprong van dinsdag nog nodig had, liet zeven gamés op zich wach ten. Zeven games waarin de uiter mate nerveuze Graebner zeven matchpoints ongedaan maakte en uit eindelijk op het tiende (de dag tevo ren had Taylor er ook al twee gehad) door de knieën ging: 6-3, 11-9, 12-10. De moed, waar Taylor het over had, moet echter in strakke banen worden gehouden, anders verandert het in onbezonnenheid. Dat demon streerde Tom Okker in de kwartfina les van het heren-dubbelspel op baan één tegen de Roemenen Tiriac en Nastase: het werd zijn laatste optre den tijdens Wimbledon 1970. Dubbel spelpartner Martin Riessen, die toch een uitstekend kampioenschap achter de rug heeft, raakte volledig geïn timideerd door de foefjes, die Nastase zich veroorloofde. De Roemeen stond 'geen moment stil tijdens het serveren van zijn partner en leidde de' aandacht van Riessen af. Okker bemerkte het en in de iarage tweegesprekken die zich daarna op de baan voordeden, werd Riessen steeds meer het werk uit handen genomen, totdat Okker in de derde set zowat in zijn eentje tegen over de twee Roemenen stond. Dat ging uiteraard niet goed. Met 6-4 6-4 10-8 kwalificeerden de niet ge plaatste Roemenen (ze waren daar erg boos over) zich voor de halve fi nales. Drie service-doorbraken waren voldoende: één op de service van Okker in de zevende game van de eerste set en twee op die van Riessen (na 1-1 in de tweede en 8-8 in de derde set). Het damesenkeilspel is gevorderd tot de finale: Margaret Court tegen Billie Jean King, zoals de verwach ting luidde. De Australische zal de komende twee dagen doorbrengen met het linkerbeen op een stoel. Ze had drie pijnstillende injecties gekre gen, toen zij met een omzwachtelde linkerenkel het centrecourt opkwam voor het partij tegen Rosemary Ca sals, die ze met 6-4 6-1 won. De kleine Amerikaanse spring-in-het- veld zei later: „Ik heb heel wat drop shots en lobs geslagen, maar Margie beliep alles. Je moet de bal afniaken. Tegen haar krijg je nooit een tweede kans, als ze eenmaal die lanige armen achter de bal heeft, is er voor rnjj geen rennen meer aan". Billie Jean Kinig won minder overtuigd: met 6-3 7-5 tegen Frangoise Durr, na in de tweede set vier setpoints tegen zich te hebben gehad. (ADVERTENTIE) Wim Schepers, alleen worstelend in de vijfde etappe. In het tweede gedeelte zou hij na circa 65 km toch opgeven. VIJFDE ETAPPE: EERSTE GE DEELTE: 1 Godefroot (Bel-Pezzi) de 94,5 km in 2 uur, 5 minuten en 2 seconden (met tijdvergoeding 2.04,42), 2 Van Ryckeghem (Bel- Cools) z.t. (met tijdvergoeding 2.04,52), 3 Roger de Vlaeminck (Bel-Schotte) z.t. (met tijdvergoe ding 2.04,57), 4 Vianen (Ned-Pe- ters) z.t., 5 Van Katwijk (Ned- Vissers) z.t., 6 Dolman (Ned-Vis- sers) z.t., 7 Merckx (Bel-Driessens) z.t., 8 Guimard (Fra-Caput z.t., 9 Basso (Ita-Albani) z.t., 10 Dumont (Fra-Plaud) z.t., 11 ex aequo het peloton. 140 Rentmeester (Ned-Pe- ters 2.05,51, 141 Schepers (Ned-Pe- ters) 2.15,32. De Fransman Abraha- mian heeft opgegeven. Het protest van Roger de Vlaeminck werd afge wezen. TWEEDE GEDEELTE: 1 Spruyt (Bel-Driessens), 113 km in 2 uur 32 minuten 34 seconden (met bonifica tie 2.32.14), 2 Duyndam (Ned-Pe- ters) 2.32,35 (met bon. 2.32,25), 3 R. de Vlaeminck (Bel-Schotte) 2.32,45 (met bon. 2.32.40), 4 Eric Leman (Bel-Schotte) 2.32,45, 5 Eric de Vlaeminck (Bel-Schotte) z.t., 6 Ma rino Basso (Ita-Albani) z.t., 7 Eddy Merckx (Bel-Driessens) z.t., 8 Peel- man (Bel-Caput) z.t., 9 Van Kat wijk (Ned-Vissers), 10 Wagtmans (Ned-Vissers) z.t., 11 Godefroot (Bel-Pezzi) z.t., 12 Agostinho (Por de Gribaldy) z.t., 13 Janssen (Ned- De Muer) z.t., 14 Vianen (Ned- Peters) z.t., 15 Wolfshohl (Dld-Ca- put) z.t., 16 Grain (Fra-De Gribal dy) z.t., 17 Nassen (Bel-Schotte) z.t„ 18 Beghetto (Ita-Martini) z.t., 19 Gosta Petterson (Zwe-Martini) z.t., 20 Houbrechts (Bel-Pezzi) z.t., 21 David (Bel-Schotte) z.t., 22 Van Rijckeghem (Bel-Cools) z.t., 23 Ji menez (Spa-Lanagarica) z.t., 24 Jot- ti (Ita-Giganti) z.t., 25 Dolman 'Ned-Vissers) z.t. 29 Zoetemelk (Schotte). 36 Benja mins (Peters). 37 Rentmeester (Pe ters), 55 Zoontjes (Peters). 72 Ser- penti (Vissers). 78 Steevens (Pe ters). 79 Den Hartog (Peters). 101 Pijnen (Vissers). 103 Beugels (Schot- te). 106 Ottenbros (Vissers). 107 v. d. Vleuten (Vissers). 110 Hoogerhei- de (Vissers). Wim Schepers (Peters) heeft de strijd gestaakt. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Zilioli (Ita-Driessens) 24.06,35, 2 Merckx (Bel-Driessens) op 4 sec., 3 Godefroot (Bel-Pezzi) op 9 sec., 4 Janssen (Ned-De Muer) op 27 sec., 6 Roger de Vlaeminck (Bel-Schotte) op 35 sec., 6 Van Springel (Bel- Cools) op 46 sec., 7 ex aequo Tomas Petterson (Zwe-Martini), 8 Poulidor (Fra-Caput) op 1.06, 9 Zoetemelk (Ned-Schotte) op 1.07, 10 Ocana (Spa-De Muer) op 1.08. 11 Vanneste (Belg Cools) op 1,18. 12 ex aequo Michelotto (Ita Gigan ti), De Witte (Belg Cools), Pintens (Belg Cools) op 1,22. 15 Vandenber- ghe (Belg Driessens) op 1,23. 16 Grosskost (Fra De Muer) op 1,30. 17 een aequo Guimard (Fra Caput), Damguillaume (Fra Plaud) op 1,44. 20 Duyndam (Ned. Peters) op 1,48. 21 Wagtmans (Ned. Vissers) op 1,56. 23 Boifava (Ita Albani) op 1,58. 24 Linares (Spa Langarica) op 1,59. 25 Huysmans (Bblg Driessens) op 2 BERGKLASSEMENT 1 Zubero (Sp.) 10 pnt. 2 ex aequo Ghisellini (Fr.), Catieau (Fr.), Merckx (B.) 6 pnt. 5 Jotti (It.) 5 pnt. 6 ex aequo Guimard (Fr.), Zilioli (It.) 4 pnt. 8 ex aequo Vandenberghe (B.), Wolfshohl (Did.), Agostinho (Port.), Bruyére (B.), Gabica (Sp.) 3 pnt. (ADVERTENTIE) TOTAAL PLOEGENKLASSEMENT 1 Driessens 67.14.25, '2 Cools 67.16.26 3 De Muer 67.16.59, 4 Schotte 67.17.55, 5 Vissers 67.18.44, 9 Peters 69.19.55. 39. Pijnen (Vissers) op 2.12; 47. Via- n-en (Peters) op 2.16; 54. Beugels (Schotte) op 2.20; 56. Zoontjens (Pe ters) op 2.22; 66. Dolman (Vissers) op 2.25; 96. Den Hartog (Peters) op 3.32; 99. Van Katwijk (Peters) op 3.43; 112. Serpenti (Vissers) op 11.28; 115. Ottenbros (Vissers) op 13.48; 118. Steevens (Peters) op 15.06; 120. Benjamins (Peters) op 15.13; 122. Hoogerheide (Vissers) op 15.46; 135. Rentmeester (Peters) op 25.26. De prijs voor de strijdluatigste renner van deze vijfde etappe ging naar Leo Duyndam. Harm Ottenbros rijdt tot en met vrijdag op de fiets van ploeggenoot Victor Nuelanit. Zijn eigen rijwiel kwam zo in de kreukels te zitten bij de valpartij van de vierde dag, dat hij er voorlopig niet op kan rijden. „Het was een speciale fits", sprak Ottenbros vol spijt. „Ik liet hem vlak voor de Tour maken. Twee bestelde ik er, maar ze konden er maar een af krijgen. Ik heb nu gebeld en de tweede is vrijdag klaar. In Brussel komen ze die fiets brengen". Tot zo lang zit Ottenbros op Van Nuelants fiets, die qua maat niet zo erg veel scheelt met de zijne. „Alleen het fra me is wat langer, maar ik heb er geen last van".

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13