President: Bombardementen in Cambodja gaan door Egypte haalt twee vliegtuigen Israël neer 1 CHINEES WEKTE ERGERNIS OP VAN ZIJN MOORDENAARS Aandrang op snelle beslissing over toetreding Zware straffen geëist in (hard) drug-proces ezeW e* schoon schip na pop-festival Rotterdam maakt Beschuit met aardbeien. EEG-ONDERHANDELINGEN APOLLO-14- VLUCHT UITGESTELD Kruisorganisa ties praten over fusie NW wil studie conferentie met critici OUDE GRAVEN BEPERKT Barber NIXON WOENSDAG 1 JULI 1970 NEDERLAAG NIXON IN SENAAT (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/MOSKOU Egyp tisch luchtdoelgeschut heeft gis teravond twee Israëlische straal jagers neergeschoten. Zij waren betrokken bij een aanval op Egyp tische stellingen. Een Israëlische woordvoerder heeft gezegd dat dit de eerste keer was dat de Is raëlische luchtmacht verliezen heeft geleden gedurende een maand van onafgebroken dagè lijkse activiteit. De bemanning van de toestellen is per parachute op Egyptisch gebied neergeko men. In Washington deelde een func tionaris van het ministerie van bui tenlandse zaken gisteren mee, dat het tijdstip nog niet is aangebroken om over het vraagstuk van de leve ring van Amerikaanse gevechts. vliegtuigen aan Israël te praten. De woordvoerder legde er de na druk op dat de V.S. in het Midden- Oosten een initiatief hebben geno men, maar diat nog geen enkel „dui delijk antwoord" hierop in Wash ington is binnengekomen. Het nieuwe Amerikaanse vredes initiatief heeft in het Israëlische ka binet een scheuring teweeggebracht, aldus het Israëlische blad Maariv. Is raël zou het voorstel afwijzen. Het blad zegt dat premier Meir en minis ter van defensie Dajan hiervan over tuigd zijn en daarbij gesteund wor den door de meerderheid van de ove rige ministers. Alleen minister Eban van buitenlandse zaken zou een ge matigder reactie voorstaan. Maariv meent dat een „breuk" tussen Meir en Eban niet lang op zich zal laten wachten. Meir en Dajan vinden dat de ver werping van de voorstellen onmid dellijk aan Nixon moeten worden meegedeeld om te voorkomen dat er door een vage reactie een verkeerde indruk zou worden gevestigd, aldus Maariv. President 'Nasser heeft dinsdag in Moskou met de Russische leiders ge sproken over een uitbreiding van de samenwerking tussen beide landen „op ieder gebied". Tijdens dit overleg tussen de Egyptische president en partijleider Brezjnev, president Podgorny en premier Kosygin, is uitvoerig van gedachten gewisseld over de „toe stand in het Midden-Oosten in het licht van de Israëlische agressie en de weigering van dit land de resolu tie van de Veiligheidsraad, van o- vember 1967 na te leven". Het is niet bekend of ook de uit breiding van de Russische wapen hulp ter sprake is gekomen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De sectie die de Amsterdamse recherche heeft la ten uitvoeren op het lijk van de Chinees, die op 19 juni in het wa ter van het IJ in Amsterdam werd gevonden, heeft uitgewezen dat het slachtoffer in de buik en het hoofd is geschoten en daarna pas is ge wurgd. Aanvankelijk werd aange nomen dat de Chinees was gewurgd en een steekwond in de buik had opgelopen. De moord is reeds op 12 juni in een Amsterdams hotel ge pleegd. De Amsterdamse recherche is er thans van overtuigd, dat de moord op de 21-jarige Chew Cheo Pow door meer mensen (zeven of acht) is gepleegd. Het slachtoffer, dat ve le gokhuizen bezocht had de irrita tie opgewekt bij de daders, die en kele weken geleden de Chinees uit Singapore na een bezoek aan een van de gokhuizen hebben meege nomen naar een hotel aan de Gel derse Kade. Hier werd op hem ge schoten. Toen hij nog tekenen van leven gaf werd hij tenslotte met stropdassen gewurgd en in een de ken gewikkeld en in de Gelderse Kade te water gelaten. De Amsterdamse recherche heeft in de afgelopen week inmiddels vier eveneens uit Singapore afkom stige Chinezen aangehouden. Zij vertoefden hier illegaal. Het zijn een 26-jarige en een 22-jarige kok en een 22-jarige en 33-jarige zee man. De andere drie mensen, die op 19 juni plotseling uit Amsterdam zijn vertrokken en waarschijnlijk met deze zaak te maken hebben, is de politie nog steeds niet op het spoor. De moord is weer een van de ge welddadige uitwassen van de on grijpbare toestanden en de ondoor grondelijke verhoudingen in de Chinese gokwereld. In Amsterdam vormen de Chinese gokhuizen een wereld apart, waarop een buiten staander weinig vat heeft. De ille gale aanwezigheid van een behoor lijk aantal Chinezen in Nederland, maakt het voor de politie extra moeilfjk om in gevallen als deze aanknopingspunten te vinden. Over het motief heeft de recher che nog geen volledige zekerheid. Vast staat echter, dat de daders zich hebben geërgerd aan Chew Cheo Pow, die leefde van het geld dat hij kreeg: van landgenoten, die een fiks geldbedrag in de wacht hadden ge sleept, en de winsten die hij af en toe zelf opstreek. Die irritatie is zo hoog opgelopen, dat zij tenslotte be sloten om de jongeman, die geen baan had en in hun ogen teveel op de zak van anderen teerde, uit de weg te ruimen. Er blijven nog een groot aantal vraagtekens voor de Amsterdamse recherche over. Wie zijn de eigen lijke daders en wie hebben meege holpen? De gearresteerde Chinezen zijn weinig spraakzaam. Hoe is men er in geslaagd het lijk vanuit het hotel over straat te transporteren en in het water te laten zakken zonder dat iemand daarvan iets ge merkt heeft? Is er niemand die de twee schoten heeft gehoord? Het zal nog wel even duren voordat de ze ingewikkelde zaak helemaal rond Is. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Op de dag dat president Nixon op Noord- Vietnam een beroep deed over een „gerechtvaardigde vrede" te onderhandelen voordat „meer bloed is gevloeid", hebben tegenstanders van het Amerikaanse beleid ten aanien van Indo- China hun grootste overwinning sinds het begin van de oorlog bereikt. Gisteren bepaalde de Amerikaanse senaat met 58 tegen 37 stemmen dat de regering in de toekomst voor militaire acties in Cambodja, waarbij de V.S. rechtstreeks of indirect betrokken zijn, toestemming van het congres moet heggen. Volgens het voorstel (afkomstig van de republikein Cooper en de democraat Church) geldt deze toestemming het uitgeven van staatsgelden voor genoemde acties. De behandeling van het voorstel heeft zeven weken geduurd, waarbij tegenstanders ettelijke pogingen heb ben gedaan om de strekking er van af te zwakken. Aanvaarding beteken de een zware psychologische neder- lag voor Nixon. Aan de eindstemming waren nog vier stemmingen voorafgegaan over een amendement om de bijstand aan niet-Amerikaanse troepen die in Cam bodja strijden aan de kant van de regering-Lon Nol, buiten beschou wing te laten. Dit werd tenslotte met 50 tegen 45 stemmen afgewezen, De indiener van het amendement, senator Griffith, had betoogd, dat verwerping er van het beleid van president Nixon zou ondermijnen om Aziatische landen aan te moedigen onderling samen te werken bij hun zelfverdediging, waarbij Amerika wel Opgewekt gestemd hebben deze Amerikaanse soldaten zich vanuit Cambodja naar Vietnam temg Ia ten vliegen. LUXEMBURG (ANP) Pierre Harmei, de Belgische minister van buitenlandse zaken, fungerend voor zitter van de Europese ministerraad, heeft gisteren in Luxemburg ver klaard dat de Europese gemeenschap geen inspanning te groot zal zijn om op zo kort mogelijke termijn overeen stemming te bereiken met de vier landen die het lidmaatschap van de EEG gevraagd hebben. Harmei zei dat in 't Europese centrum op de Kisch- berg in Luxemburg, waar de officiële WASHINGTON (DPA) De vlucht van de Apollo-14 naar de maan, die aanvankelijk op 3 decem ber was vastgesteld, is uitgesteld. De directeur van het Amerikaanse or gaan voor lucht- en ruimtevaart Tho mas Paine, heeft gisteren in Washing ton meegedeeld, da, de Apollo-14 in geen geval vóór 31 januari 1971 ge lanceerd wordt. Voor de ruimtevaartcommissie van de Amerikaanse senaat verklaarde het hoofd van genoemde organisatie, de NASA, dat het uitstel door de ex plosie in een zuurstoftank van het ruimteschip Apollo-13 nodig is ge worden. (Door deze ontploffing heb ben de drie bemanningsleden van de Apollo-13 zeer hachelijke ogenblik ken beleefd). Paine heeft nog verklaard, dat door het aanbrengen van wijzigingen in de constructie van de zuurstoftanks en het monteren van een derde zuur stoftank het gevaar van ontploffin gen moet worden uitgeschakeld. Door de verschuiving van de vlucht van de Apollo-14 zal ook het ver dere Apollo-program gewijzigd moe ten worden. De Apollo-15 kan thans op zijn vroegst in juli of augustus 1971 de ruimte in geschoten worden. opening van de onderhandelingen met de vier (Engeland, Noorwegen, Denemarken en Ierland) plaats vond. De raadsvoorzitter gaf in Luxem burg een uiteenzetting van het ge meenschappelijk standpunt van de zes over de onderhandelingen, waarvan de volgende punten de belangrijkste zijn Mogelijke aanpassingsproblemen moeten opgelost worden door het vaststellen van overgangsmaatregelen en niet door wijziging van bestaande regels. Deze overgangsmaatregelen moeten exacte tijdschema's bevatten en beginnen met een eerste aanzien lijke wederzijdse tariefsverlaging, zo dra de toetredingsverdragen in wer king treden. Overgangsmaatregelen moeten zodanig worden vastgesteld, dat een evenwicht tussen alle we derzijdse voordelen wordt verzekerd. Op het gebied van het handelsverkeer moet de duur van de overgangspe riode voor alle kandidaten gelijk zijn. De verschillende toetredingsverdra gen móeten tegelijkertijd in werking treden. Een verruimde gemeenschap moet bereid zijn voor te gaan met de associatiepolitiëk. De EEG is bereid besprekingen te openen met die Europese staten die lid zijn van de Europese vrijhandels zone en die niet om het EEG-lidmaat- schap gevraagd hebben. Tijdens het begin van de vijfde po ging om de bestaande Europese ge meenschappelijke markt te verrui men werd ook het woord gevoerd door de Britse onderminister, belast met Europese zaken, Barber. Hij zei onder meer dat het bijzonder onrea listisch zou zijn als Europa zijn poli tieke en economische interesses zou scheiden en hü legde er de nadruk op dat Europese landen die niet wensen toe te treden toch een belangrijke bijdrage aan Europa kunnen leveren. Barber zei dat Engeland proble men ziet op het stuk van de land bouwpolitiek, speciale problemen be treffende Nieuw-Zeeland en Gemene bestproblemen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Twee verdach ten aan wie handel in hard-drugs ten laste was gelegd, en vijf jonge lui wie het gebruik van opium werd verweten, hebben zich gisteren moe ten verantwoorden voor de recht bank in Rotterdam. Tegen beide han delaren werd door de officier van justitie, mr. Fl. Hage, een gevange nisstraf geëist van anderhalf jaar. Vier van de gebruikers, volgens de officier min of meer kritieke geval len, hoorden zes maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tegen zich eisen. Tegen de vijfde verdachte voor wie de officier de toekomst veel rooskleuriger inzag, werd een geld boete geëist van honderd gulden, plus drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tijdens de zitting kwam het pop festival in het Kralingse bos nogal eens ter sprake. Raadsvrouwe mr. R. Lensink-Bosman merkte in haar plei dooi op dat tijdens het festival de muggen dood naar beneden vielen door de marihuana-walmen. „De kranten schreven jubelend over de sfeer op het festival. De directeur van de GG en GD sprak van een bijzonder prettige sfeer zonder agres sie", aldus de raadsvrouwe. Volgens raadsman mr. J. de Wit is het strafbaar stellen van drugs achterhaald. Mr. Bruijnincks zei dat hij zich wat de schadelijke gevolgen van drugs betreft, voor had laten lichten door het hoofd van de afde ling psychiatrie van de GG en GD in Rotterdam. „Uit gegevens die ik van hem kreeg, bleek dat niet be kend is of het gebruik van drugs na delige gevolgen of verslaving veroor zaakt", aldus de raadsman. De officier van justitie was bijzon der pessimistisch gestemd over het druggebruik in het algemeen. De vier vrij zwaar verslaafde jongelui waren, zo zei de officier, onafhanke lijk van elkaar, naar India gereisd met het idee daar een paradijselijk bestaan te vinden. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Rechtbankpre sident mr. A. R. Jolles maakte aan het begin van de zitting bekend dat het niet zeker is dat dan voor alle verdachten een eindvonnis komt, aangezien de rechtbank over negen dagen eengesprek zal hebben met het hoofd van de afdeling psychia trie van de GG en GD in Rotterdam, dr. Carlier. met materieel, maar niet met troepen steunt. Tegenstanders van het amen dement verklaarden echter, dat de VS al huurlingen in Cambodja ge bruiken en zo indirect bij de strijd in dat land betrokken zijn. Het aanvaarde voorstel van Cooper en Church heeft in de praktijk slechts een beperkte betekenis, aangezien president Nixon het als amendement op de wet op de verlening van mili taire kredieten door een veto kan blokkeren. Bovendien maakt hét voorstel in het overwegend conser vatieve huis van afgevaardigden nau welijks kans te worden goedgekeurd. In een weinig verrassende verkla ring vanuit San Clemente deed Nixon zijn beroep op Noord-Vletnam. Hij zei in de verklaring tevens, dat de Amerikaanse interventie in Cam bodja een groot succes was geworden en dat alle troepen inmiddels zijn teruggetrokken op Zuidvietnamees grondgebied. Nixon voegde hier aan toe dat hij de Vietcong en de Noord- Vietnamezen onder militaire druk wilde houden met het bombarderen van hun troepen en hun stellingen in Cambodja en door het leveren van kleine wapens en militaire uitrusting aan de regering Lon Nol. Daarnaast zou hij andere landen steunen ads die eveneens wapens e.d. beschikbaar wilden stellen om Cam bodja zijn neutraliteit en onafhanke lijkheid te laten behouden. Nixon zei verdeT dat er geen Ame rikaanse grondstrijdkrachten en ad viseurs meer naar Cambodja zullen worden gestuurd. Ook niet bij toe komstige Zuidivietnamese operaties in Cambodja, terwijl daarbij geen logis tieke of luchtsteun gegeven wordt. De Amerikaanse president deed geen nieuwe vredesvoorstellen aan Hanoi en gaf ook geen aanwijzing, dat hij van plan zou zijn de vredes besprekingen in Parijs uit de im passe te halen door het benoemen van ■een nieuwe delegatieleider. UTRECHT (ANP) Op initiatief van de nationale federatie het Wit- Gele Kruis zullen de drie landelijke Kruisorganisaties het Wit-Gele, het Groene en het Oranje-Groene Kruis de mogelijkheid van een fusie bespreken. Op plaatselijk en provinciaal niveau zijn de laatste jaren spontaan ai vele samenwerkingsvormen gegroeid. Het Groene Kruis en het Oranje- Groene Kruis hebben beide positief gereageerd, zij het dan dat de reactie van het Oranje-Groene Kruis iets „voorzichtiger" was dan die van het Groene, en zich bereid verklaard, verder van gedachten te wisselen over deze zaak. De eerste bespreking wordt na de vakanties gehouden. UTRECHT (ANP) - Het bestuur van het NW heeft het NKV en het CNV voorgesteld, gezamenlijk een studieconferentie te organiseren met het doel, degenen die teleurgesteld zijn in de vakbeweging „en zelfs de genen die een anti-vakbewegings- instelling hebben" te confronteren met vertegenwoordigers van die vak beweging. De discussie zal zich vol gens het NW kunnen bewegen rond het thema maatschappijvernieuwing en de rol van de vakbeweging daar bij. DE Griekse tweede vice-premier, Di- mitrios Patilis, is in Athene op 58- jarige leeftijd aan de gevolgen van een hersenbloeding overleden. Bij de vergeleken met de afgelo pen weken sterk gewijzigde weers omstandigheden zal de navolgende ietwat lugubere mededeling best pas sen. Het lijkenhuisje op de begraaf plaats van Nieuwe-Tonge zal ver plaatst worden. De reden is dat scheepsbouwer Cornelis Verolme eni ge tijd geleden reeds te kennen heeft gegeven uitgerekend op dat plaatsje begraven te willen worden. T.z.t., natuurlijk. Cornells is de plek hoogstpersoon lijk komen aanwijzen. Nieuwe-Tonge is zijn geboorteplaats, moet u weten. En grote ondernemers hebben zo hun eigenaardigheden Soms, op het lugu- ber-sentimentele af, moet u ook we ten. De gemeenteraad van Middel- harnis (waaronder Nieuwe-Tonge valt) ging met het plan akkoord. De kosten van verplaatsing van het lü- kenhuisje, 7000,—, betaalt Verolme. Duur leven is geen kunst, maar duur doodgaan! Pas gisteren (ik deelde u dat al mee) sprak ik de eerste vogels die uit het grote Kralingse pop-bos wa ren gekomen. Enigzins vreemd aan leunend tegen onze maatschappij, wier vertegenwoordigers als toe schouwers In een dierentuin langs de hekken van het Kralingse bos heb ben staan kijken. Tenminste, dat vertelden ze, en zij zijn er geweest en kunnen het dus weten. Maar ze waren er niet boos om, hoor. Het kon ze eigenlijk hele maal niets schelen. „Zij hun plezier, wij hebben het toch ook," sprak een van hen. Ik kan u echter wel verzekeren dat ze behoorlijk onder de indruk (géén -drug) waren. En dat maar slecht onder woorden konden bren gen. Kabouters hebben in Den Haag en kele „tegelk raken" gepleegd op Haagse kinderspeelplaatsen. Zij haal den de stenen tegels onder klimrek- ken vandaan. Om de kinderen wat zachter te laten vallen, denk ik. Geen gek idee. Gisteravond vernam ik dat b. en w. van Den Haag de tegels la ten verwijderen en laten vervangen door een zandbed. Later zullen er rubber tegels worden aangebracht. Kijk, kijk, kijk, kijk! Ik ken nog legio gemeenten waar kinderen bij een misgreep je aan een klimrek op keiharde stenen tegels geacht worden te vallen. Ja ja, ook in ons eigen (nog) leefbare Zuidwest- Nederland. Tot mijn uiterst grote verbazing las ik dat de Nederlandse ambassa deur in Uruguay, dr. H. van Blan- kenstein helemaal niets bleek te we ten van een poging tot ontvoering van zijn diplomatiek onschendbaar persoon, waarover premier De Jong vrijdag j.l. had gesproken. De Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag, zoals steeds niet voor een gat te vangen, liet toen maar weten, dat een en ander te wijten is „aan een verschil in beoordeling van de ge beurtenissen tussen de ambassadeur en Den Haag." Jazeker, in Den Haag zullen ze het toch zeker wel weten, ook al zitten ze er mij-ij-ij-ijlenver vandaan?! Ballonnen voor het kabinet. Om op te blazen. En »k stop ermee. Om uit te blazen. MERIJN. GRONINGEN (ANP) Op een terrein in het Drentse ruilverkave- lingsgebied Hijken (gem. Beilen) zijn bij toeval zeven graven uit het neolithicum ontdekt, waarvan de oudste naar schatting 4300 jaar oud is. in de kortste keren op te ruimen. Drie speciale trekkers met aanhan gers rijden af en aan om het ver zamelde afval op te halen. De schade aan de beplantig valt erg mee. Er is weinig vernield. Slechts in de omgeving van de podia zijn wat takken afgerukt voor het bouwen van tentjes. Maar als de struiken en bomen wat des kundig zijn bljgesnoeid zal men er niet veel meer van zien. De platgetrapte gazons daarente gen zfen er hopeloos uit. Ongeveer twee ha zal opnieuw moeten wor den ingezaaid. Heel erg is dat nu ook weer niet, want de plantsoe nendienst had toch al het plan de gazons opntenw te egaliseren. De ROTEB heeft het klaarge speeld om tijdens het festival feca- liën en ander vuil, dat niet in het grondwater terecht mocht komen, te verwijderen door inschakeling van vijf grote riooizuigers. De af voer van de driehonderd watertoi letten kwam in afgedamde sloten terecht, die voortdurend werden leeggepompt. Hetzelfde geschiedde met de vijftig latrines (elk voor circa tien personen), die in het Kralingse bos waren gegraven. Rotterdams reinigings- en plant soenendienst maken schoon schip na het popfestival, maar de organi sators zullen nog wel eens schrikken als ze de rekening ge presenteerd krijgen. De manuren worden minutieus geteld. Hoeveel het er zullen worden is nu nog niet te overzien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het ziet er naar uit, dat we nog weken werk hebben om het Kralingse bos hele maal schoon te krijgen", zegt de Rotterdamse plantsoenendienst, het resultaat van drie dagen en nach ten Holland Pop Festival aan schouwend. „We hebben nog nooit in drie dagen zoveel vuil zien pro duceren", vindt een van de reini gers. „De hoeveelheid afval is met geen tonnen te schatten". En dan te weten dat de ROTEB (reinigings-, ontsmettings-, tran sport-, en brandweerdienst van Rotterdam) dag en nacht met twee of drie vuilniswagens in de weer is geweest om regelmatig de ze ventig containers op het festival terrein te ledigen, alsook om de Plaszoom en de Prinses Beatrix- laan zo goed mogelijk schoon te houden. Bij duizenden liggen de cola blikjes verspreid over de gazons en in het hos. „Een hels karwei is het oprui men van de stukken plastic, waar mee de festivallers zich beschermd hebben tegen de regenbuien", klaagt een man van de plantsoe nendienst. „De plastics zijn door de wind verspreid en zitten nu verward in de struiken en in de kruinen van de bomen." Honderd mannen van de sociale werkplaats, die anders ook al in het bos werkzaam zijn, hebben de taak de onoverzienbare vuilnisbelt

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5