KZS333SH TERNEUZEN TELT NU OOK BEZIENSWAARDIGHEDEN Zuiddorpe bestaat voor kwart uit bejaarden Axel komt vier ton te kort voor 1971 INDELING ZATERDAG VOETBAL „VAN VERGRIJZING GEEN SPRAKE" Wat en waar NIET BANG Drukke tijd voor fanfare „Eikels worden bomen" Prijsschieting te Hulst HOOGSTE Hoogwater Aanrijding bij veerboot Kruis verenigingen gaan samenwerken VANDAAG Tentoonstellingen Beroepingen Hengelciub Graauw liield viswedstriid Voetbalclub „Steen" won toernooi in Koewacht Jongerensoos De Pijp koos nieuw bestuur Koning Lesotho nog in ons land (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De bevolking van Zuiddorpe (gemeente Axel) bestaat voor een kwart uit bejaarde inwoners. 800 personen zijn 65 jaar of ouder. (Ste den als Haarlem en Den Haag tellen een vergrijzing van 13 - 15 procent). Volgens de heer C. Smies, voorlichtingsambtenaar van de gemeente Axel, is het hoge percentage bejaarden een direct gevolg van de bejaardenvoorzienin gen die Zuiddorpe heeft. „Wij hebben in Zuiddorpe een prachtig bejaardencentrum en boven dien een groot aantal bejaarden wo ningen. Dit werkt uiteraard ale een magneet op bejaarden uit omliggende gemeenten. Het ligt toch voor de hand dat het percentage bejaarden stijgt, met name in een kleine plaats, naarmate er meer voorzieningen ko men „Om een totale vergrijzing van Zuiddorpe tegen te gaan heeft de re gionale Zeeuwsch-Vlaamse woning bouwvereniging een aantal woningen gezet, die ook door jonge gezinnen zijn betrokken". De heer Smies is van mening dat Zuiddorpe geen echte bejaardenge meenschap aan het worden is. „Er trekken wel wat jongeren weg, om dat zij elders werk krijgen. Maar waar gebeurt dat niet We hoeven er echt niet bang voor te zijn, dat Zuid dorpe een vergrijsde woonkern Wordt". Het bejaardengemiddelde van Zee land is 13,1 procent. Dit percentage heeft betrekking op de gegevens van vorig jaar. Zeeuwsch-Vlaanderen telt volgens diezelfde gegevens een aantal gemeenten die dit percentage te boven gaat. Hulst heeft een percen tage van 13,7 bejaarden, Oostburg 15,3, Breskens 13,8 en Sluis 15,8. Ter- neuzen heeft een bejaardenpercen tage van 9,1. Dit is het laagste gemid delde van heel Zeeland. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het (Van onze correspondent) Het bestuur de dirigent en de spelende leden van de fanfare „Ei kels Worden Bomen" uit Westdorpe hebben het weer druk. De muzikan ten zullen tijdens diverse zomerfes tivals optreden in naburige gemeen ten. Om de verenigingskas wat te spekken heeft het bestuur een grote donateurswervingsactie op touw ge zet, die tot nu toe zeer succesvol verloopt. Dank zij het zeer actieve bestuurslid J. de Guchteneire is het aantal donateurs van de muziekver eniging flink gestegen. Vooral veel nieuwe bewoners hebben zich als donateur of lid laten inschrijven. (Van onze correspondent) HULST In café P. Leeraert Nijs werd een prijsschieting gehou den op de liggende wip, waaraan 50 schutters deelnamen. Er werd ge schoten op twee wippen. Succesvolste schutter was J. Leeraert uit Hulst, die een hoogvogel en twee zij vogels af schoot. De uitslag luidt als volgt Wip 1: de hoogvogel en eerste zij vogel werden geschoten door J. Leeraert. te Hulst; de tweede zijvogel was voor R. Koster te Graauwsche Paal. Wip 2 De hoogvogel werd ge schoten door R. Jonckheym te Kloos- terzande; de eerste zijvogel door J. Leeraert te Hulst; de tweede zij vogel was voor P. Boenne te Graauw. De meeste kleine vogels, 7 stuks, werden geschoten door P. Leeraert te Hulst. feit dat Terneuzen zich aan het ont plooien is en dat daardoor veel jonge mensen zich in deze stad vestigen. De gemeente met het hoogste per centage bejaarden in Zeeland is Elle- woutsdijk op Zuid-Beveland. Het ho ge percentage 65-plussers in dit kerk dorp van Borsele vindt zijn oorzaak niet in een aantal goede voorzienin gen. Ellewoutsdijk (ongeveer 350 in woners) heeft bejaardenhuizen noch bejaardenwoningen. In tegenstelling tot Zuiddorpe dreigt in Ellewoutsdijk wel de totale vergrijzing. De heer M. F. Boogert, gemeente secretaris van Borsele: „Het is hele maal niet zo verwonderlijk dat Elle woutsdijk steeds meer bejaarden gaat tellen. Deze woonkern biedt voor jon ge mensen weinig perspectieven. Hier door zijn in de loop der jaren al veel jongeren weggetrokken". Zuiddorpe heeft relatief veel be jaarde inwoners. Toch valt daar, bij een snelle doorrit per auto, weinig van te merken. Nu leende het weer zich ook niet zo, om de dagelijks reünie van 65-plussers op het dorps plein doorgang te laten vinden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeentebegroting Axel voor het jaar 1971 ziet er niet hoopvol uit. Gedacht wordt aan een tekort van drie a vier ton. Dit is een uitvloeisel van de herindeling die per 1 april JJ. van kracht is geworden in Zeeuwsch-Vlaanderen. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel vertelde tijdens de behandeling van de definitieve begroting voor 1970 dat getracht zal worden in sa menwerking met zeven andere Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten tot een oplossing te komen. Ook de an dere gemeenten kampen met grote financiële moeilijkheden. Gedacht wordt, aldus de burge meester, de Vereniging voor Neder landse Gemeenten een studie te la ten verrichten over de onmiskenba re kostenstijging na de herindeling. Voor dit jaar (1970) is reeds een tekort van ruim een ton aanwezig dat gedekt wordt uit de algemene reserve die echter in Axel nu is uit geput. Een ander opmerkelijk aspect tij dens de behandeling van de gemeen tebegroting was het feit dat de raad Axel zal proberen inspraak te krij gen in het havenschap Terneuzen >n oprichting, die omdat Axel zich zeer nauw betrokken voelt bij de gang van zaken in het kanaal. Overigens dacht burgemeester Vein Dijke niet Donderdag, 2 juli Bergen op Zoom, 2,43 en 15.11; Hansweert, 1,55 en 14.20: Made-Drimmelen, 5.22 en 17.49: Terneuzen, 1.20 en 13.43: Vlissingen, 0.49 en 13.15: Wemeldin- ge, 2.33 en 15.01. dat zich in de kanaalzone basisin dustrieën zullen vestigen, dit omdat in Terneuzen de sluizen staan. De basisindustrie zal zich eerder aan het diepe water vestigen. (Van onze voetbalmedewerker) BREDA De competitieindeling voor het KNVB-zaterdagvoetbal voor het komende seizoen is bekend. Veel veranderingen zijn er niet aan gebracht. In de derde klas komen uit: BVC '54 Oc.vierhout) Dinibelocrd, Good Luck (Raamsdonksveer) Krabben- dijke, NOAD '32 (Wijk) Rfflandda (Rilland Bath) Roda Boys (Aalst) Sleeuwijk, Smerdiek (St. Maartens dijk) Terneuzense Boys, Wit Zwart (Sprang Capelle). Smerdiek en Wit Zwart zijn de nieuwelingen in deze derde klas. In de vierde klas A komen uit: Altena (Nieuwendijk) Beatrix '63 ('s-Hertogenbosch) Brakel, Nivo Sparta (Zaltbommel) Post Boys (Breda) Rust Roest (Eindhoven) SDO (Genderen) Seolto (Zevenber gen) Veen, Wilhelmina '26 (Wijk en Aalburg) Zwaluwse Boys (Lage Zwaluwe) en de kampioen van Dordrecht. De vierde klas B omvat meest Zeeuwse clubs, uitgezonderd Chris- landia uit Heiningen en VVN (Klundert). Verder komen hierin uit AZW (Axel) Hoek, Kapelle, Kloe- tinge, Nieuwland, Nieuwdorp, VCK, WHS, Wissekerke, en Yerseke. (Van onze correspondent) KAPELLE Op de splitsing ou de rijksweg 58-nieuwe rijksweg 58 nabij Schore is de personenauto van F- J. van der K. uit Middelburg geheel vernield. Zijn auto kwam frontaal in botsing met een uit een file passerende auto bestuurd door A. M. K. uit Roosendaal. Diens auto werd zeer zwaar beschadigd. De au to van A. F. van F. uit Ossendrecht' kreeg door de botsing ook een flin ke tik. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De besturen van de afdelingen Terneuzen van het Wit Gele en het Groene Kruis hebben be sloten de zuigelingen- en kleuter bureaus samen te bedienen. Men hoopt per 1 augustus de orga nisatie zo ver gereed te hebben dat alle gezinnen wonende in Terneuzen- Noord en die lid vain een van beide verenigingen zijn te helpen in het wijbgeibouw van het Groene Kruis aan de van Steenbergenlaan. De gezinnen die in Temeuzen-Zuid wonen en lid zijn van het Groene Kruis of het Wit Gele Kruis, zullen terecht kunnen in het parad Peter van Ararooylaan 150, dat onlangs door het bestuur van het Terneuzense Wit Gele Kruis werd gehuurd. Over de juiste wijkindeling zal nog nader, maar in ieder geval zo spoe dig mogelijk, een beslissing worden genomen. Films MIDDELBURG City, 20 uur: Helga en Michael, 18 j. ANTWERPEN Festa: Maxi roof in mini cooper a.L Capitole: Poker met Colt 14 jaar Astra: Een non voor de hel 14 jaar Ambassades: De weg naar Katmandou 18 jaar Artis: Mijn naam is V. Ganon 18 j. Astrid: Het geheim van Santa Vittoria 18 jaar Metro: Mash 18 jaar Moderne: Met vijf naar de hel 18 j. Monty: Onbekende moeder 18 jaar Pathé: De brief van het Kremlin 18 jaar Quellin: Abriskie point 18 jaar Vendome: John en Mary 18 jaar GENT Majestic: Wat' een vakantie a.l. Capitole: De zeven huurlingen 14 j. Century: Stiletto 18 jaar. Plaza: Mash 18 jaar Rex: De dingen van het leven 18 j. Savoy: De liefde 18 jaar Select: Het feest der boeven 18 j. ST.-NIKLAAS Renova: De avonturiers 14 jaar Scala: De vallei van de monsters 14 jaar Century: De hel van Saipan 14 j, Eden: Carnaval der goden 18 jaar Select: De beste jaren van miss Brodie 18 jaar Toneel - Muziek - Dans RENESSE Ned. Herv. Kerk: Bijzondere kerk dienst „Intermezzo" m.m.v. een kinder- en jeugdkoor en organist. ROTTERDAM De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: Holland Festival. Rotterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Jean Four- net m.m.v. Nathan Hilstein (viool). Luxor-Theater, 14.30, 20 en 21.45 uur: Internationaal Variété programma m.m.v. o.a. The Moun- ties, Saskia en Serge. Romantica Theater Orkest o.l.v. Cas Oost hoek. Openluchttheater Dijkzigt, Melk- koppad, 14 uur: Nederlands Ma rionettentheater met „Ivanhoe". Beursplein, 12.30 uur: Lunchpauze concert door Johan de Heer op hammondorgel. Stadhuisplein, 15 uur: Grace Mad- dy met haar hondenshow, 21 uur: optreden van het Zuidamerikaan- se dansorkest Alfonso Mares. Stadhuiscarillon, 20 uur: Uitvoe ring door beiaardier Richard Ladd uit Portland. SLUIS Stadhuis, 1617 uur: Populair bei aardconcert door de meester-bei- aardier prof. E. Delmotte uit Oostende (B.). 2021 uur: Klas siek. Diversen VLISSINGEN Britannia, 19.30 uur: Optreden in het Boulevard Café van het Itali aanse trio Tonoli. Opg. voor deze rubriek tel. 01180— 7438 of Postbus 116 in Middelburg. BIGGEKERKE Boerderij „Anno 1668", Valkenisse- weg 33: Expositie schilderijen, aquarellen en tekeningen van Ed dy Wierenga (t.m. 11 aug. Dag. van 1021 uur. GOES Museum voor N.- en Z.-Beveland, Singelstraat 13, „Kunst in het klein" (oude tegels). Geopend: ma t.m. vr. 1012 en 13.3017 uur; zat. 1417 (tot 1 sept.). KORTGENE Galerie „Les deux chapeaux: Ex positie schilderijen en tekeningen (t.m. 31 juli). MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis: Expositie van tekeningen van Joseph Bevys Dag van 1017 uur (tot 5 juli). Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38. Zomertentoonstelling „A is een aapje", het onderwijs op de l.s. in Zeeland in de eerste helft van de vorige eeuw (tot 30 aug.). Miniatuur Walcheren: Dag. t.m. 31 aug. van 9—22 uur. Van 1 t.m. 27 sept, van 918 uur. v. Benthem en Jutting, Lange Delft, Expositie van Russische Iconen. Ma. t.m. zat. van 918 uur (t.m. 31 aug.). Abdij: „Spel van klank en licht". Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond (t.m. 4 sept.). ROTTERDAM De Doelen: Expositie „Muziek op de penning". Collectie van 1500 penningen (t.m. 23 aug.). Museum Boymans-van Beuningen: Rotterdamse grafici en zeven Rot terdamse kunstenaars. Dagelijks van 1017 uur (t.m. 5 juli). Expositie Quirijn van Thiel, schil derijen en gouaches (t.m. 12 juli). Maritiem Museum, Burg. s'Jacobs- plein 8. Expositie „En de haven groeide voort, 19451970" (t.m. 30 sept.). Dag. van 1017 uur. Zon. van 1117 uur. Rotterdamse Kunststichting, Kruis plein. Expositie JCriwet, sehtexte (t.m. 7 juli). SLUIS Raadskelder Stadhuis, Schilderijen tentoonstelling van Belgische schil ders. Dag. van 1012 en 1418 uur (tot 1 september). ST.-ANNA TER MUIDEN Voormalig gemeentehuis. Tentoon stelling schilderijen van Jos But en schilderijen en beeldhouwwerk van J. de Meester de Betzenbrouck. Geopend dag. 1012 en 1417 u. (tot 15 september). VLISSINGEN Britannia: Expositie schilderijen van Piet Bulthuis (t.m. 31 aug.). WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Expositie Hanna Mobach met kleinplastiek (t.m. 5 juli). Ma. t.m. zat. van 918 uur. Zon. van 1418 uur. ZI ERIK ZEE Gravensteen: Tentoonstelling Vis serij en scheepvaart „Z.Z.-'70" t.m. 13 aug.). Werkd. 10—17 en 19—21 uur. ANTWERPEN „Het Sterckshof" te Deurne. Ex positie „Fotografie in België 1839 1940" (t.m. 12 sept.). Meir 50: Tentoonstelling „Het Ko ninklijk Paleis Bouwer en be woners" (t.m. 6 sept.). Elke dag van 1220 uur. Zat., zon. en feest dagen van 1018 uur. Gereformeerde kerken Beroe pen te Wormerveer M. A. Noorloos te Aardenburg, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Scharnegoutum mej. E. E. Ebling, kandidate te Eindhoven. Gereformeerde Gemeenten Be roepen te Kortgene W. Hage te Krajsbendijke te Artesia (Califor- niëë) M. Heerschap te St. Catherinus (Ontario), voorheen te Wageningen en Borssele. KAPELLE, 30 juni Industrie- en exportveiling: kruisbessen I 84 86, II 38, frambozen in kratten van 2 kg extra 261, I 216—263, II 216, frambozen in tubs 77. Tomaten per krat van 6 kg export IA 564, IB 500, IC 486, ICC d.d., IA rood 551—564, IB rood 548, IC rood 486, tomaten binnenland klasse 2A, C en CC d.d. 2B 400. Aardbeien zonder dop Sen- gana I en II 171, Red Gauntlet I en II 160, diverse rassen I en II 160, ro de bessen in kratten van 2 kg IX 136—138, I 112—125, IIX 70—84, II 5354, in kratten van 5 kg I 73, IIX 73, II 50. Aardbeien met dop per doos van 250 gram I 3956, II 1854, ro de bessen per doos van 250 gram I 26 36, II 1328, aardbeien met dop per kg in kratten van 2 kg t 170, II 116155, kersen: Early Rivers II X 140, II 50, Vroege van Werden I 147. Appelen: Golden Delicious I 70 44, 65 35, 60 23, II 80 30 75 30, 70 30, 65 23, 60 23, lid 23, III grof 18, fijn 18, Winston III 60 18, fijn 18. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDAG 1 JULI 19^0 Biervliet heeft nog een molen die functioneert en bovendien in de kern staat. (Van onze correspondent) GRAAUW De hengelciub „De Weel" uit Graauw heeft in het vis water de Vlaamse»Kreek de jaar lijkse viswedstrijd gehouden. Er werd matig gevangen. De voorzitter van de vereniging de Heer C. Boone uit Hulst, werd paling-kampioen en de heer K. Verschuere uit Graauw werd karperkampioen. Algemeen kampioen werd L. van Hoije uit Hulst. De algemene uitslag Was: 1 L. van Hoije uit Hulst, 9 voorns en 4 palingen. 2 K. Verschue- ren uit Graauw, 2 karpers, 3 C. Boone uit Hulst, 9 palingen, 4 R. Boon uit Hulst, 7 pslingen, 5 G. Reijns uit St. Jansteen, 7 palingen. De troostprijs werd gewonnen door P. van Remortel uit St. Jansteen. (Van onze correspondent) KOEWACHT Aan het Willy Martens-voetbaltoernooi in Koe wacht hebben zes ploegen deelgeno men. De heer J. Geerards, voorzitter van de VV Koewacht reikte na af loop de prijzen uit. De uitslag luidt: 1 Steen, 2 Hulsterloo, 3 Koewacht, 4 Hontenisse, 5 Axel, 6 AZW. De prijs voor de sportiefste ploeg, toegekend door de scheidsrechters en geschonken door Charles Mar tens, was voor Hulsterloo. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De leden van de jongerensoos De Pijp is Kloosterzande hebben him nieuwe bestuursleden gekozen. Drie leden konden wegens drukke werkzaam heden niet langer deel uitmaken van het bestuur en drie leden moesten aftreden omdat de statuten dit eisen (periodiek aftreden). Het nieuwe bestuur is uit de vol gende leden samengesteld: Voorzit ter Jo Duerinck, vice-voorzitter Louis Schigt, secretaresse Carla Boeykens. notuliste Marlies Janssen, penningmeester Otto Vosveld en materiaalmeester Fons Duerinck. SCHIPHOL (ANP) De 31-jari- ge koning Moshoeshoe 2 van Leso tho logeert nu al vier maanden in Den Haag, terwijl zijn gemalin in het vaderland als regentes zijn taak waarneemt, maar premier Leabua Jonathan acht het niet onmogelijk dat de vorst nog voor er 6 maanden zijn .erstreken, (zolang strekt zijn verblijfsvergunning) naar Lesotho zal terugkeren. De premier verklaarde dit giste ren bij zijn vertrek naar Londen op Schiphol. TERNEUZEN Wie aan Terneu zen denkt, ziet een bruisende stad voor zich, zonder tierelantijnen of fraaie gevels en andere oudheidkun dige bezienswaardigheden. Na de herindeling beschikt de nieuwe ge meente Terneuzen over tal van toe ristische attracties. Havens, sluizen en DOW, daarbij buiten beschou wing gelaten. Zeeuwsch-Vlaanderen. die nog op de Dè molen van de familie De Fei i al zo'n 12 jaar geen De molen in Spui komt in oorspronkelijke wijze wordt benut. dienst meer. Alles gaat nu machiuaal. gemeente betaalt. voor een opknapbeurt. De In Hoek, Zaamslag en Biervliet zijn pittoreske geveltjes- Het meest opvallende echter is het feit, dat in het nieuwe Terneuzen ineens drie molens aanwezig zijn. Een in Spui, Hoek en Biervliet. De beide laatste doen nog volop dienst. De molen in Spui, staat er zomaar als decoratie, maar daarom niet minder fraai. An no 1809-Eben Haezer staat erop ge beiteld. Op de gemeentelijke begro ting van Terneuzen zal volgend jaar een post komen, om dit bouwwerk in tact te houden. In Hoek liggen de zaken anders. Ruim twaalf .'aar draait de molen daar niet meer. Hij doet dienst als dekmantel voor het moderne bedrijf van de familie De Feijter, die vanaf de bouw van de molen (1856) eigenaresse is. De mo len in Biervliet is een verhaal apart.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2