PREMIER MEIR: „WIJ ZULLEN ONS BLIJVEN VERDEDIG EN" Israël: geen kort bestand met Egypte Onenigheid over investeringen in arme landen vraag RAAD EN DAAD BESTUUR NKV WIL PRATEN MET DE VERONTRUSTEN W W. ;4 TOw 11! wmïi Wé bel33329 (01600) Akkoord over CAO- toerwagenbedrijven In 't kort Open brief Kapucijner- commune aan bisschoppen Popfestival Wapen Macht Beperkt Nasser in Moskou Echtgenote van Britse liberalen-leider gedood "Ik heb al in geen jaren een schrijfmachine aangeraakt Is dat een bezwaar1" Mevrouw de Ruyter weet antwoord op al uw vragen oudste uitzendbureau van Nederland Heuvelbrink 31- Breda Wilson herkozen als partijleider Zuid-Korea brengt spionageboot op: acht doden OINSBA© 30 JUNI 1.970 GOLDA MEIR (Van onze redactie buitenland)' TEL AVIV MOSKOU Premier Golda Meir heeft in de eerste officiële Israëlische reactie op de jongste Amerikaanse vredesvoorstellen gezegd dat Israël elke serieuze politieke steun toejuicht, „die erop gericht is de landen in het Midden- Oosten hun gezichten naar de vrede te doen wenden, het schie ten te staken en te beginnen met praten". Mevrouw Meir voegde daar echter aan toe dat Israël het denkbeeld van een beperkt bestand met Egypte (een van de punten uit het nog niet officieel bekend gemaakte VS-vredesvoorstel) verwerpt. „Wij zullen ons verdedigen en verhinderen dat raketbases worden aan gelegd op de oevers van het Suez-kanaal". WAAROM eigenlijk is er zoveel ophef gemaakt over het Hol land Popfestival? Is het zo'n bijzon der fenomeen, wanneer zo'n kleine honderdduizend jonge mensen een paar dagen lang naar hun favoriete muziek luisteren zonder dat er een wanklank wordt gehoord? Men zou het bijna gaan denken, wanneer men afgaat op de nauwelijks ver borgen verwondering van vele jour nalisten en overheidsfunctionarissen over het feit, dat het allemaal zo goed is gegaan. Die verwondering heeft natuur lijk zijn oorzaak, ledereen, die be roepshalve de gedragingen van gro- te massa's mensen moet gadeslaan, heeft tot aan Rotterdam ervaren, dat die massa's bijna zonder uitzon dering een sfeer van agressiviteit ademen. Die massa's ook jonge ren zijn steeds voor of tegen tets, al is het maar Ajax of Feijenoord of Vietnam of Amerika. En de verwon dering is ontstaan doordat de mas sa, die in Kralingen bijeen was, geen spoor van agressiviteit ver toonde. Niemand daar was ergens voor of tegen. Men was bijeen, werd met rust gelaten en gedroeg zich zoals men beliefde. En er was niemand, die er een opmerking over maakte. Het antwoord op de vraag hoe dat nu mogelijk was zullen zonder twijfel sociologen van naam binnen kort wel geven. Maar men kan het antwoord ook zonder hen wel ra den. Eerst zijn er de jongeren zelf. Een deel van de hedendaagse jeugd zoekt soms bijna wanhopig naar nieuwe samenlevingsvormen, waar in autoriteit, competitie, geweldda digheid ontbreken. Een evenement als het Popfestival biedt de moge lijkheid om in ieder 'geval voor een korte tijd een dergelijke samenle ving te creëren. Wie daar naar toe gaat is in dit verband van goede wil. Daarmee wordt natuurlijk wel de indruk gewekt, dat een derge lijk festijn een vorm van ontsnap pen aan de werkelijkheid is. Dat was het echter, zoals wij hebben ervaren, toch niet. Er was geen spra ke van een onwezenlijke sfeer, van een hemelse gelukzaligheid, die aan de werkelijkheid voorbijging. De meesten van de festivalgangers realiseerden zich donders goed, dat na zondag het „gewone" leven weer begon. Misschien een beetje met een gevoel van spijt, dat „Kra lingen" niet eeuwig duurde, maar zich toch ook bewust van het feit, dat deze vorm van samenleven niet het definitieve antwoord kan zijn op de vraag hoe een nieuwe maat schappij er uit zou moeten zien. „Kralingen" was niet meer maar ook niet minder dan een voor beeld van hoe het ook kan. En het zou geheel in strijd zijn met de fi losofie van deze jonge mensen aan anderen deze vorm van leven dwin gend voor te schrijven. Behalve de jongeren waren er ook de „anderen". En als het de jeugd als verdienste kan worden aangerekend om het Popfestival in de goede sfeer te houden dan mag het die „anderen" politie, over heid, organisatie als grote ver dienste worden aangerekend, dat zij er in geslaagd zijn het kader te scheppen, waarin dit Kralingse „maatschappijtje" kon bloeien. La te we eerlijk zijn, er is durf voor nodig om de leidende hand in de zak te houden en de verantwoorde lijkheid te leggen bij een groep mensen, die men normaliter daartoe niet in staat acht. De Rotterdamse gezagsdragers en -handhavers heb ben begrepen, dat voor dit speci fieke evenement de jongeren zélf mafte genoeg waren om hun boon tjes te doppen. Van een dergelijke durf en men tale instelling zouden andere ge zagsdragers en -handhavers veel kunnen leren. Twee factoren dus, die van het Holland Popfestival een succes heb ben gemaakt: de gedragingen van de festivalgangers zelf én de instel ling van het establishment in Rotter dam. Twee factoren ook, die ons optimistisch stemmen. Een maat schappij, die dergelijke experimen ten mogelijk maakt, is naar ons ge voel niet zozeer ten ondergang ge doemd als hef koor van onheilspro feten ons wil doen geloven. HET devies „Glaasje op, laat je rijden" mag op veel goedwil lende mensen na een avondje uit een gunstige invloed gehad heb ben, een stijgend aantal anderen trekt er zich rampzalig weinig van aan. Vorig jaar blijken tien procent meer mensen veroordeeld te zijn wegens het onder invloed veroor zaken van een ongeval, dat de dood of zwaar lichamelijk letsel ten ge volge had, dan in 1968. Maar het is lang niet altijd alcohol. Zonder dat er drank in het spel was waren er vorig jaar van de 13.700 onher roepelijke veroordelingen wegens verkeersmisdrijven 900 gevallen, waarbij dood of zwaar lichamelijk letsel volgde. Acht procent meer mensen reden door na een ongeval. Een trieste, lelijk omhoog lopende grafiek begint de verkeerscriminali- teit te vertonen. In deze gevallen ontaardt een auto van onschuldig vervoermiddel tot een wapen, waarmee men zich niets en niemand ontziend een weg baant. Het grootste probleem schuilt misschien wel hierin dat het geweten, of schuldbesef van deze generatie ten aanzien van zoveel snel opgekomen techniek nauwelijks is ontwikkeld. Een pistool, een do sis vergif en zelfs een mes ervaart iedereen als een potentieel dodelijk wapen waarmee je voorzichtig moet zijn. Dat een auto evengoed in dat rijtje thuishoort, beseffen weinigen. TAE verkiezingsoverwinning van de ■*-' Franse radicaal Jean-Jacques Servan-Schreiber gaat in belang na tuurlijk uit boven de tussentijdse voorziening in het opengevallen kiesdistrict Nancy. De Franse kiezers zullen ook niet het gevoel hebben gehad een willekeurig kamerlid op het kussen te helpen. Een man van de kwaliteiten van J-J S-S, zoals hij naar de huidige afkortingsmode wordt genoemd, een zo briljant jour nalist, succesrijk uitgever, scherpzin nig schrijver, heeft wel andere ambi ties. Die reiken naar het minister schap, naar de ambtswoning van de premier, naar het Elysée. Vandaar dat de verkiezingscam pagne in Nancy uitzonderlijk scherp is geweest. Servan-Schreiber, die de steun genoot van het gemeentebe stuur en van de invloedrijkste krant van Lotharingen, maakte tot ont zetting van zijn tegenstanders - van onorthodoxe middelen gebruik. Zo onthulde hij onverbloemd wie zijn campagne financierden en daarbij waren nogal wat gegoede Fransen die men eerder tot de Gaul listen had gerekend. Bovendien ont deed Servan-Schreiber zich van zijn partij-etiket: hij was de ridder die alleen ten strijde trok in een spel van één tegen allen. Dat stempelde hem ook tot de voor de meeste Fransen zo aantrekkelijke centrum figuur. Maar wat straks? In september beginnen de eindeloze begrotings debatten. Zelfs een spreker van de begaafdheden van een J-J S-S loopt dan het risico van de publieke ver getelheid, zeker als hij zich ook van zijn geestverwanten vervreemdt. Het is echter heel goed mogelijk dat deze publiciteitsdeskundige bij uit nemendheid de publieke mening zo goed weet te bespelen, dat hij het doel bereikt dat vooralsnog zijn uitsluitende richtsnoer lijkt: de macht. De Israëlische premier sprak in de „knesseth" (parlement). Zij zei dat Israël een voortdurende dialoog voert, met de Amerikaanse regering over de toestand in het Midden-Oosten. „Het is van vitaal belang voor ons natio naal en politiek bestaan. Israëls poli tiek is gebaseerd op een voortdurend streven naar vrede met elk van de Arabische buurlanden", aldus me vrouw Meir, volgens wie in Israël derhalve „elke manifestatie van be reidheid tot vrede dan ook nauwlet tend wordt gevolgd en bestudeerd". Mevrouw Meir deelde mee het Amerikaanse voorstel niet te willen behandelen in de knesseth, omdat de Amerikaanse regering niet zelf de belangrijkste punten en de bijzonder heden van haar plan openbaar heeft gemaakt. Premier Meir zei verder o.m., dat „als het denkbeeld van Nasser ten aanzien van een beperkt bestand wordt aanvaard de hervatting van het vuren na afloop van de bpeerkte periode in zijn eigen (Nassers) ogen gewettigd zal zijn. De agresor zou dan kunnen beweren dat hij ontheven is van zijn verplichtingen en gerechtigd de oorlog te hervatten". Mevrouw Meir heeft in haar rede geen toespeling gemaakt op Israëls verzoek om 125 Amerikaanse straal vliegtuigen. Zij beschuldigde Moskou van „aanmoedigen van alle oorlogs hitsers in de Arabische wereld". Nassers voortdurende bezwaren te gen een eenvoudig bestand tonen volgens de Israëlische premier aan. dat hü nog steeds trouw is aan de re soluties die door de Arabische top conferentie van 1967 zijn aanvaard en volgens welke er geen vrede, geen onderhandelingen en geen erkenning kunnen zijn. President Nasser van Egypte is in middels in Moskou aangekomen voor besprekingen met de Russische rege ring. Tass noemde het een vriend- schapsbezoek, maar gezien de diplo matieke activiteit over het Midden- Oosten heeft het zeker een politieke betekenis. Nasser zou tot het einde van de week in Moskou blijven. De speciale inlichtingendienst van het Jordaanse leger is ontbonden. De Palestijnse commando's (nu ook ver tegenwoordigd in de nieuwe Jordaan se regering) hebben deze afdeling be schuldigd van het aanstichten van de gevechten tussen guerrilla's en het Jordaanse leger. De afdeling wordt niet opgeheven. De commandant van deze militaire elite-eenheid is gevan gen genomen. Er is niet bekendge maakt waarom. Tijdens gevechten tussen Israël en Egypte aan het Suezkanaal is de zoon van de Israëlische minister van ver voer (Ezer Weisman) gewond ge raakt. BASINGSTOKE (RTR) Caroline Thorpe, artieste en echtgenote van Jeremy Thorpe, leider van de Britse liberale partij, is maandag in Basing stoke (Engeland) om het leven geko men, toen haar auto in botsing kwam met een vrachtwagen en over de kop sloeg. Caroline Thorpe (32 jaar), die al leen in de auto zat, was sinds juni 1968 getrouwd. Zij had een zoon van 14 maanden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van het NKV is bereid binnen de vakbeweging de ruimte te scheppen voor een discussie over een nieuwe en concrete visie op het functioneren van de vak beweging. Het komt daarbij tege moet aan het „werkverband kri tische vakbondsbestuurders", dat zijn verontrusting heeft uitgespro ken over de gang van zaken bij het Nederlands vakbondswezen. Dit blijkt uit een beschouwing in „Ruim Zicht", het officiële or gaan van het NKV. Er wordt ge dacht aan een confrontatie van verschillende opvattingen in een speciaal daartoe te beleggen con ferentie. Volgens „Ruim Zicht" is het be stuur tot deze reactie gekomen na een principieel debat over de wen selijkheid van een kritische door lichting van de vakbeweging, ook van binnen uit. Met waardering is vastgesteld, dat er meerdere groepen vak bondsbestuurders zijn, die geza menlijk willen nadenken over de mocratisering van de maatschap pij en de democratie zelf, zo ver meldt „Ruim Zicht". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dragen investeringen van bedrijven uit rijke lan den in dochterbedrijven in arme landen bij tot de ontwikkeling van dat arme land? Over deze belangrijke vraag bleek gisteren in het wereldvoedselcongres, op de laatste dag van de discussies, een groot verschil van mening. De autoriteiten van de F.A.O. en voor zover waarneembaar het grootste deel van het congres waren over tuigd van de noodzaak van meer par ticuliere investeringen in de derde wereld. Een ander deel van het congres, vooral jongeren, is daar tegen. Zij wijst erop, dat de regeringen van de arme landen niet hun buitenlandse investeerders de wet kqnnen voor schrijven, maar dat in de praktijk vaker het tegendeel het geval is. Over de zin van de particuliere in vesteringen in de derde wereld heeft vorige week een aparte commissie vergaderd onder leiding van de Zwit serse industrieel, dr. Umbricht. Hij is directeur van de Ciba, een van de grote kunstmestconcerns in de wereld en vanwege het belang van deze industrie bij de veel kunst mest eisende „groene revolutie" was Umbricht voor menig congresganger (ADVERTENTIE) niet de meest gewenste voorzitter. Een deel van de jongeren heeft zijn commissie zelfs demonstratief niet bezocht. In het rapport van de commissie staat, dat de meeste arme landen graag buitenlandse investeerders zien komen vanwege de technische ken nis, de economische versterking, de vaardigheden in markt- en verkoop technieken en vooral de werkgele genheid die ze brengen. Het rapport aanvaardt het als een gegeven, dat de buitenlandse bedrijven het recht hebben „redelijke" winst te maken in net arme gastland. De commissie dacht echter allesbehalve eensgezind over wat redelijk is. Namens de jongeren vroeg Isaac Sam uit Ghana in de discussie over het werk van de commissie het rap port te verwerpen. Het is absurd om nog te denken dat de internationale ondernemingen niet alles zullen doen om de arme landen zoveel mogelijk uit te buiten. De regeringen zijn machteloos. Veel overheidsinstanties beschermen zelfs de belangen van de internationale concerns. We hebben ontdekt dat verbetering van de be staande structuren wil zeggen, ver betering van de kansen van de uit buiter om uit te buiten. Hij vroeg het congres het rapport van de commissie te verwerpen, om dat het nog erger was dan de jon geren al hadden gevreesd. Ook de kritiek van nog andere sprekers kon de commissievoorzitter niet vermurwen. Hij wees erop, dat ook de commissie niet over alles eensgezind was geweest, maar dat de aanbevelingen door allen waren aan vaard. Daarom wilde Umbricht ze niet meer gewijzigd zien. LONDEN (DPA) De voormalige premier van Engeland, Harold Wil son, is op de eerste vergadering van de nieuwe Labourfractie herkozen als leider van de Labourpartij. Hij wordt daarmee automatisch ieider van de oppositie in het parlement. De bijeenkomst verliep niet zonder strubbbelingen. Enkele afgevaardig den eisten uitstel van de stemming. Zij leverden felle kritiek op de vorm van Wilsons verkiezingscampagne, die huns inziens tot de nederlaag van Labour bij de algemene verkiezingen van 18 juni heeft geleid. De verkiezing van de plaatsvervan gend partijvoorzitter za] op 8 juli plaatsvinden. Men geeft de voorma lige minister Roy Jenkins de meeste kans op deze functie. Bij zijn aankomst in de Russische hoofdstad Moskou werd president Nasser van Egypte zeer enthousiast onthaald. Een grote menigte juichte hem toe en zwaaide met vlaggetjes. SEOEL (AFP) Bij de aanhou ding van een Noordkoreaans ver kenningsvaartuig heeft de Zuidkore- aanse marine maandag de zes opva renden gedood. Aan Zuidkoreaanse kant bedroegen de verliezen twee doden en acht gewonden. Dit is giste ren in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel bekendgemaakt. Volgens deze mededeling kwam het Noordkoreaanse schip van ongeveer vijf ton waarschijnlijk agenten opha len uit de omgeving van Intsjon. Toen de boot was ontdekt, kwamen vlieg tuigen en schepen van de Zuidkore aanse kustwacht in actie. De zes op varenden van het verkenningsschip sprongen overboord en namen de wijk naar een eilandje voor de kust. Daar werden zij allen na een gevecht van een uur gedood, aldus de Zuid koreaanse lezing. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Ondernemers en ge organiseerde toerwagenchauffeurs zijn het eens geworden over een nieu we cao, die een looptijd krijgt van 1 juni 1970 tot 1 januari 1972. De lonen zullen verhoogd worden met een bedrag dat varieert van 18 tot 24 per week. Op 1 januari komt daar een procentuele verhoging bij die gelijk is aan die bij de overheid. Het loon voor volwassenen zal "op 21- jarige inplaats van op 23-jarige leef tijd worden toegekend, terwijl de zogenaamde jeugdlonen worden aan gepast. Vanaf 1 januari zal ook voor de toerwagenbedrijven de volledige vijf daagse werkweek gelden. De arbeids tijd wordt dan op 42,5 uur per week gebracht. Het aantal vakantiedagen wordt in 1971 met één uitgebreid. BIJ EEN brand in een inrichting voor geesteszieken te Sano in Japan zijn zestien patiënten in de vlam men omgekomen. Er werden 60 pa tiënten in het ziekenhuis verpleegd. DE ZAAKGELASTIGDE in Bonn van Kongo-Brazzaville, Ernie Dinga, is in het ambassadegebouw ernstig gewond toen hij door een Kongolese student werd neergeschoten. De schutter was een paspoort gewei gerd. OP SCHIPHOL is een delegatie aan gekomen, bestaande uit drie ge meentelijke kopstukken uit Lenin grad, voor een drie-daags bezoek aan Rotterdam. DE ONGUNSTIGE resultaten van de laatste jaren en de weinig roos kleurige vooruitzichten voor de con- servenindustrie, hebben directie en commissarissen van conserven Blom n.v te Doetinchem doen besluiten het bedrijf te reorganiseren. Het personeel van de produktie-afdeling (30 man) zal moeten afvloeien. DE BISSCHOPPEN van New York hebben de burgerij verzocht niet te streven naar vruchtafdrijving. Ver der is de artsen van de staat New York gevraagd geen abortus te ver richten. Woensdag treedt een gelibe raliseerde wet over dit onderwerp in werking. IN EEN Stockholmse krant is een advertentie verschenen van 146 poli tiemannen die een andere baan zoe ken. Zij willen bij de politie weg. TWINTIG PERUAANSE kinderen die bij de aardbevingsramp in hun land ernstige verwondingen hebben opgelopen zullen door de stichting Terre des Hommes Nederland naar ons land worden gehaald. PREMIER GEORGE Papadopoulos van Griekenland heeft zijn kabinet gewijzigd. Vier ministers zijn ver vangen. Het heeft iets weg van een kater, hè, '.iet gevoel dat je bekruipt, nadat een fiks onweersbuitje de warmte- roes van dertig graden Celsius e.d. heeft weggespoeld. Zo werkt dat bij mij. Waarschijnlijk ook bij de zeer tot opzienbarend vele bezoekers van het pop festijn in het Maas stedelijk Kra lingse Bos, dat in het afgelopen weekeinde de vredelievendheid en aardigheid (letterlijk van bijna honderdduizend Nederlandse jonge ren tot ongekende toppen deed stei geren. Nou, da's iets fijns, vind ik. Maar mijnheer Thomassen e.a. von den het ook wel leuk en dat zet aan het denken Persoonlijk was ik niet in de ge legenheid erbij te zijn, heb dan ook een vriendelijk bericht van verhin dering gestuurd, maar een kennis, wét zeg ik, meerdere kennissen wa ren er wel. Helaas waren die giste ren nog niet of nauwelijks te berei ken, vanwege uitslapen, enige ver koudheden en dergelijke naweeen van zo'n openluchtweekeinde. Overigens heb ik extra goed opge let, hoe de bewolking zich zondag en gisteren ontwikkelde, maar mari- huanawolken kon ik niet ontdekken. De wind stond kennelijk verkeerd. Jammer. Hier is nog een proefschriftstelling, van ene heer Boersma, die dezer da gen promoveerde: „Teneinde de in stelling van een nationale gezond heidszorg te bespoedigen is een snel le en drastische verhoging van de in komens van medici en apothekers gewenst." Wat je noemt een intelligente op lossing. Zaterdagavond is een Mercedes total-loss geraakt na een botsing met een koe. Gelukkig geen slachtoffers, behalve de koe dan. Die moest wor den afgemaakt. Nu zult u denken; moeten ze die zogenaamde heilige beesten maar niet zo los laten lopen daar in India. Maarrrrrrrhet was niet in India, het was in ons eigen Nederlandse Hazerswoude, Ik dacht dat het moeilijk was om, bijvoorbeeld in de maatschappij, van beneden naar boven te komen. Niet waar, als kleine man onder aan de ladder denk je dat zo. Maar het blijkt minstens even moeilijk om Van Boven naar beneden te komen, Maar dat géit ln ieder geval, blijkt nu. Belfast'k Hou 'me hart fast! Een eollega vindt dat wfl eigenlijk een lui volk zijn. We nemen niet eens de moeite meer om een eigen woord te vinden voor bijvoorbeeld „drugs". Van de andere kant kun je zeggen, dat wij overijverig zijn, Want wij hebben er zelfs twee woorden voor: verdovende middelen. Alleen gebrui ken we ze steeds minder, Tolerante oudere: ik kan me er niet drug over maken. Ik ook niet, al is het dan niet zo ■warm meer. Gegroet. MERIJ. UTRECHT (KNP) De Kapucij ner-commune te Utrecht heeft in een open brief aan de bisschoppen gezegd: „met grote verbazing en lichte ergenis" kennis te hebben ge nomen van het herderlijk schrijven bij gelegenheid van het 50-jarige priesterschap van paus Paulus VL „Uw brief namelijk leek ons over de hoofden van de gelovigen heen meer gericht tot paus en Romeinse curieprelaten dan tot de gewone Ne derlandse kerkbezoekers. Wij begre pen niet waarom u gemeend heeft de in zich eenvoudige en klare boodschap over bisschopsambt en primaatschap te moeten gieten in subtiel, diplomatiek en hoogker kelijk jargon". De communeleden protesteren verder tegen de eucha ristieviering, die zij „een rijke, pompeuze en tratitionele show" noe men, „In onze alledaagse contacten met arbeiders en rebellerende stu denten kunnen en willen wij een aldus naar buiten tredende kerk niet verdedigen." D»e, Provinciaal van de kapucijnen m Nederland, dr. A. van de Weijer, zf* er niet wakker van te liggen. „Wij vormen een religieuze gemeen schap, waarbinnen ieder zijn eigen verantwoordelijkheid en zelfstandig heid heeft. Vele van onze jongere mensen menen zich zeer maatschap pij- en kerkkritisch te moeten op stellen en dat mogen ze gerust. Het zou alleen jammer zijn als men actie van deze jongeren zou identificeren met de hele gemeenschap. De ge meenschap zal wel met deze jongens 'n een pittige dialoog treden. Ze hebben het wel een\ beetje hard gedaan. Ik vind een open brief niet de meest gelukkige vorm. De bis schoppen kunnen zich namelijk niet verdedigen, niet op hetzelfde ni veau. Ik vraag me af waarom ze niet eerst geprobeerd hebben in een gewoon gesprek hun mening te ge ven". t I

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5