ALGEMENE KLACHT VAN JONGE TOERISTEN Zeeland biedt weinig vertier Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Condooms alleen in besloten ruimten Ambtelijke taal komisch OPEN WATER TE VIES OM IN TE ZWEMMEN 'TèÜte met* lékker: Koel Man (58) verdacht van plegen van ontucht Hf Hl HP U M H 4 modeken n teiskoker Verkrijgbaar bij de erkende Drogist- en Parfumeriezaken POLITIE ONDERZOEKT VEILIGHEID BIJ GAAISCHIETEN Gewonde bromfietser overleden ZUIDKUST KNOKKE WALCHEREN Met minderjarigen te Sas van Gent Auto rijdt tegen fiets: twee gewonden Middelburg Fietser valt op gezicht Veedagen te Oostkapelle, Goes, Oostburg en Zierikzee i DINSDAG 30 JUNI 1970 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het toeristen seizoen komt op gang. Duizenden proberen langs de Zeeuwse kust rust en vertier te vinden. Wat heeft Zeeland, en met name de kustplaatsen op Zeeuwsch-Vlaan deren en Walcheren, deze grote groep bezoekers echter te bieden? Vrij weinig. Menig jeugdige vakantieganger wil zich 's avonds uitleven in een gezellige dancing of jeugdbar, waar een pilsje niet al te duur is en waar niet te nauw op de volumeknop van de geluidsinstallatie wordt gelet. Op dit punt schieten de badplaatsen te kort. In Cadzand, toch een goed bezoch te badplaats, is weinig te beleven. Er zijn twee bars en een dancing. Deze bars zijn geen specifieke jeugdcafés. De dancing is onderge bracht in een zaal achter een hotel. Verder zijn er in Cadzand nog wat cafeetjes. Retranchement. Ook hier is niet veel te doen. Retranchement telt een dancing. Deze dancing, „Sarasani", is ondergebracht in een boeren schuur. „Sarasani" is nog steeds niet geopend, omdat er nog enkele voor zieningen getroffen moeten worden. Bovendien is er nog geen drankver gunning. Over Groede valt weinig te ver tellen. Hier is geen jeugdbar en ook geen dancing. Breskens is in het bezit van een dancing, „Het Casino". Deze dancing is nu nog alleen in het weekend open, maar volgende week kan er de hele week worden ge danst. Ook hier geen jeugdcafés. In Sluis, weliswaar geen badplaats maar toch een trekpleister, is de situatie gunstiger. Hier zijn twee dancings. Specifieke jeugdbars tref fen de jonge vakantiegangers ook in Sluis niet aan. Vervolgens Oostburg, een gemeente die op enkele kilome ters afstand van de kust ligt en het centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen ls. De vakantieganger zal hier snel zijn uitgekeken. Er is een dancing die alleen in het weekend open is Wat de sluitingstijden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen aangaat sprin gen Sluis en Retranchement eruit. Hier zijn geen sluitingstijden. Wel is er een politieverordening die be paalt dat er na twee uur 's nachts geen muziek gemaakt mag worden. In Oostburg moeten de cafés om twaalf uur gesloten zijn. Er kan echter ontheffing worden aange vraagd tot één uur. In Breskens zijn de cafés gedurende het zomerseizoen om een uur dicht, evenals in Cad zand. De Jonge vakantiegangers trekken naar Knokke. De 22-jarige Fred Mensing uit Utrecht, die met drie vrienden zijn vakantie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen doorbrengt, vertelde dat hij er niet over denkt om ook maar één avond in Zeeuwsch-Vlaanderen uit t'e gaan. „De eerste avond dat wij hier wa ren, hadden wij het al gezien. Een echte dancing is hier niet te vinden. Dat zou allemaal nog niet zo heel erg zijn als je hier wat leuke bars- ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, ongesteld door her KNMI Wisselvallig en aanhoudend koel. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag Aantal uren zon: 2-9. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: van 1 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag Aantal uren zon: 4-11. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden ondeT normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 10 procent. discotheken zou kunnen vinden. Maar ook dat is er met. Het is hier, wat dit punt betreft, allemaal erg ama teuristisch opgezet". Fred Mensing zegt niet te kunnen begrijpen dat er niet meer wordt ondernomen om ook in de kustplaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen wat meer vertier te krijgen. „Ik geef mijn geld liever uit in Knokke. Daar kun je tenminste lekker stappen". Niet alleen in West-Zeeuwseh- Vlaanderen is weinig voor de jonge toerist te beleven, ook in de bad plaatsen- op Walcheren is weinig te doen. Een aantal badgasten in Val- kenisse houdt momenteel zelfs een actie om Walcheren tot een wat beter uitgaanscentrum te laten uit groeien. De enige plaatsen waar de jonge vakantieganger zijn hart kan ophalen zijn Middelburg en Vlissin- gen. Maar in de badplaatsen zelf is het de rust die hoogtij viert. De heer Schurer, leerling van het Ne derlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme in Breda, loopt mo menteel stage bij de VVV in Vrou- vvenpolder. Hij zegt: „Het is eigen lijk in strijd met het baantje dat ik hier nu heb, maar eerlijk gezegd verveel ik mij hier stierlijk omdat er niets, maar dan ook helemaal niets te doen is. Er zijn hier twee horecabedrijven, waarvan het mij verwondert dat zij op zondag open zijn. Om eens een keer uit te gaan moet je naar Middelburg. Maar dan zit je weer met het vervoer. Vanuit Middelburg gaat de laatste bus om half tien naar Vrouwenpolder. Om die tijd begint het pas leuk te wor den". In Zoutelande is de enige dancing een vissersschuit. Deze dancing sluit om een uur. Verder zijn er cafés waar wel veel jongeren komen. De heer Koevoets, voorzitter van de VW Zoutelande, vertelde dat de VVV er naar streeft om zoveel mo gelijk evenementen voor de jeugd te organiseren. „Wij zoeken dit echter niet in de horecasector. Wij menen dat de ontspanning voor de jeugd voor „lichaam en geest" moet zijn". Hetzelfde gaat op voor Koudekerke. Domburg biedt de jeugdige vakan tieganger iets meer. Hier zijn twee jeugdbars. In Veere zijn dancings noch cafeetjes waar jongeren elkaar regelmatig ontmoeten. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT. De politie van Sas van Gent heeft de 58-jarige A. P. uit die gemeente aangehouden. De man wordt verdacht van het ple gen van ontucht met minderjarige meisjes. De politie kon tot de aan houding overgaan, nadat verschillen de ouders aanklachten hadden inge diend. Momenteel zijn er twee ge vallen bekend, waarvan definitief vaststaat dat P. zich aan minderjari gen heeft vergrepen. Volgens de po litie is het helemaal niet uitgesloten, dat er nog meer gevallen aan het licht komen. Het onderzoek duurt voort. P. is voorlopig op het politie bureau in Sas van Gent ingesloten. FOTO BOVEN Cadzand bij avond: wel mooi, maar geen uitgaanscentrum. De stra ten van Knokke (onder) bieden een geheel ander aanblik: niet mooi, maar wel gezellig. FOTO ONDER Dat dancings goed worden be zocht, laat deze foto zien. Deze plaat werd, hoe kan het ook anders, in Knokke gemaakt. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG Bij de traditionele gaaischieting is vrijdag, aan de voor avond van de Domburgse kermis, een loden kogel op het publieke strand terechtgekomen. De kogel kwam zeer dichtbij een anderhalf jaar oud kind terecht. De vader van het kind een Duitse badgast van Poolse afkomst heeft bij de politie een klacht ingediend. Volgens de politie in Domburg is het mogelijk dat bij het schieten (waar bij gebruik wordt gemaakt van oude voorladers) iets is misgegaan. Bij het gaaischieten wordt bijna rechtomhoog geschoten op een sinterklaaspop. De bedoeling is dat de projectielen in een hoog duin terechtkomen. Aan de zee zijde is het strand beveiligd met rode vlaggen. Dat de kogel vrijdag op het voor het publiek toegankelijke gedeelte is terechtgekomen, kan veroorzaakt zijn door de wind of door een verkeerde wijze van schieten. Daarnaar wordt nu een onderzoek ingesteld. Aan de hand van dit onder zoek zal beslist worden welke maatregelen er genomen moeten worden. Het is niet zeker of de jaarlijkse schietpartij volgend jaar weer op dezelfde plaats gehouden kan worden. (Van onze correspondent) GOES Op Ringbaan west, ter hoogte van de Westerstraat, is een personenauto, bestuurd door A. van de Z. uit Middelburg, tegen een fiets gereden, waarop M. A. S. en P. C. uit Goes zaten. Laatsten moesten met diverse verwondingen overge bracht worden naar het Bergzicht- ziekenhuis. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van de fiets plotseling linksaf de Westerstraat insloeg zonder daarbij acht te slaan op het achter hem rijdende verkeer. BORSELE (ANP) De bromfiet ser, die zondag oip die Vreelamidsedijk in Borseie in botsing is gekomen met een hem tegemoetkomende personen auto, de 16-jarige P. H. Witkam uit Ovezainde, is maandag in het ziekem- te Goes overdeden. Zoals ge- worden opgenomen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De verkoop van middelen ter voorkoming van zwan gerschap, zal in Middelburg beperkt blijven tot besloten ruimten. De Mid delburgse gemeenteraad besloot met negen stemmen voor en acht tegen de algemene politieverordening in die zin te wijzigen. In die mei-vengadeirinig van de raad staakten over dit voorstel de stem men. Burgemeester drs. P. A. Wol- ters wees er op dat over dat voorstel geen discussie meer mogelijk was, aangezien -deze discussie in de ver gadering van 22 mei ruimschoots was gehouden. Slechts het C.H.U.-raads- lid dms. W. Hietkamp, die de vorige raadsvergadering afwezig was, wend door burgemeester Wolters in de ge legenheid gesteld een stemverkla ring af te leggen, In deze verklaring zei drs. Hiet kamp o.a.: „De jeugd maakt zich over dieze affaire helema-al niet druk. Zij gaat ervan uit dat condooms toch overal te krijgen zijn", aldus drs. Hietkamp. Hij voegde daaraan toe, toedte hebben met name ouders van en. De heer Hiet- dat de condoom automaten voor sommigen symbool gewonden zijn van een verandering van de mentaliteit in Middelburg. Hij zei het te betreuren dat de con-1 sfeer is getrokken. Voortis kwam hij tot de conclusie dat de tijd voor Mid delburg nog niet rijp is om de ver koop van voorbehoedmiddelen buiten besloten ruimten vrij te laten. (Van een onzer verslaggevers) GOES Dat de ambtelijke taal ta(a)Iloze (s) taaltjes van stijltjes oplevert, die men kan omschrijven van „onleesbaar" tot .komisch", is algemeen bekend. Toch willen wij u de oogst van het Provinciaal Blad van Zeeland nummer 23 van 1970, dat wij dezer dagen in de bus kre gen, niet onthouden. Het Provinciaal blad is een tegenhanger van het Staatsblad: officiële besluiten van de provincie Zeeland worden erin gepubliceerd. Het Provinciaal Blad nummer 23 behelst een „besluit van 8 juni 1970, no. 2101, 3e afdeling, bur. A. en J.Z., betreffende de loop der bevol king in de provincie Zeeland over 1969". Het besluit luidt aldus: „De Commissaris der Koningin in Zeeland, gezien de van de Direc teur-Generaal van de Statistiek bij brief van 25 mei 1970, no. 04346-70- 1, ontvangen staat van de loop der bevolking van elke gemeente in de ze provincie over 1969; besluit: die staat te doen plaatsen in het provin ciaal blad. Middelburg, 8 juni 1970, de Commissaris der Koningin voor noemd, J. van Aartsen". Het gevolg van dit opzienbarende besluit is, dat op de volgende blad zijden inderdaad die staat „staat" afgedrukt. Achter de staat staan een heleboel „noten" en daarachter nota- bene nog een „N.B.". Het is in een van die noten, dat wij de volgende komische noot (of eigenlijk gezegd: tragische noot) voor u lazen: „a. Onder de levendgeborenen en overledenen zijn begrepen de levend geborenen, overledenen vóór de ge boorteaangifte. Voorts zijn onder de levendgeborenen medegeteld de in het buitenland geborenen, behorend tot de werkelijke bevolking, terwijl omgekeerd niet zijn medegeteld de in Nederland geborenen, niet beho rend tot de werkelijke bevolking. Onder de overledenen zijn begrepen de personen die wegens „overlijden GA" overeenkomstig artikel 68 van het Besluit bevolkingsboekhouding zijn afgevoerd". Rest natuurlijk de vraag of de overledenen tijdens hun leven wisten dat zij „GA" zouden gaan of niet^ga zouden niet,gaan. Klemmende vraag bovendien: waren zij ingelicht dat zij overeenkomstig artikel 68 enz. zouden worden afge voerd? (Van onze correspondent) BRESKENS Op het rijwielpad nabij de veerhaven is de heer L. uit Vlissingen met een fiets tegen de trottoirband gereden en gevallen. Hij werd door deze val vrij ernstig aan zijn gezicht gewond. Dokter Van Endt uit Breskens verleende eerste hulp. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Bevelandse fokvee- dag wordt dit jaar op zaterdag 4 juli in Goes gehouden. De „Agrarische Dagen Walcheren" worden op vrij dag 10 en zaterdag 11 juli in Oost kapelle gehouden en de veetentoon stelling Oostburg op 16 september. De fokveedag en merriepremiekeu- ring in Zierikzee wordt op donder dag 2 juli gehouden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/HAARLEM De wa terrecreatie in Nederland neemt enorm toe, maar de watervervuiling niet minder. Vandaar dat gewaar schuwd wordt tegen het zwemmen in open water van rivieren kanalen en plassen. Ook over het zwemmen in zee wordt zwaar gediscussieerd. Richtten de waarschuwingen zich vroeger vooral op het verdrinkings gevaar, momenteel is de bedreiging van de gezondheid mogelijk een nóg groter probleem. De ANWB besteedt in de brochure „Ons Welzijn en de Watervervui ling" onder meer aandacht aan de waterrecreatie. Vastgesteld wordt." dat de meeste van onze wateren uit hygiënisch oogpunt eigenlijk niet meer als zwemwater aanvaardbaar zijn. Dat ze toch als zodanig ge bruikt worden, is vermoedelijk het gevolg van het feit, dat men de scha delijke gevolgen van het zwemmen in vervuild water moeilijk na kan gaan. Maar ze zijn er wel degelijk en kunnen zich demonstreren in ontsto ken ogen en oren, alsook in huid aandoeningen. Bekend zijn ook maag- en darmstoornissen als gevolg van binnengekregen vervuild water. Niettemin wordt er, zoals tijdens de recente warmteperiode weer is gebleken, veelvuldig gebaad en ge zwommen in water, waarvan nie mand de betrouwbaarheid kan ga randeren. Maar iedereen kan weten dait de meeste open wateren vervuild zyn door industrieën, riolen en sche pen, ook al kan de graad van ver vuiling onmogelijk overal exact worden aangetoond. Wie baadt of zwemt in open water doet dit op eigen risico. Een woordvoerder van de Kon. Nederlandse Zwembond zei: „Het zwemmen in rivieren en kanalen is niet aan te raden. Zeker niet in de omgeving van Rotterdam". Verder wordt iedere zomer op nieuw gewezen op heit verdrinkings gevaar in open water. De Koninklij ke Nederlandse Bond tot het Redde-n van Drenkelingen registreerde vorig jaar 543 verdrinkingsgevallen. Deze betroffen 427 mannen en 116 vrouwen. Bijna de helft van de ver dronken personen was jonger dam 16 jaar. Opvallend laag, in vergelijking met 't totale verdrimkimgscijfer, was het aantal verdrinkingsgevallen in zwembaden, dat slechts 23 bedroeg. Bekend zijn de gevaren van het zwemmen in stromend water van zee en rivieren. Een algemeen advies is, wanneer men in moeilijkheden komt, van de stroom te profiteren en de krachten niet te verspillen door tegen de stroom in te zwemmen. Degenen, die niet geewend zijn in ruim water te zwemmen, dienen zich te realiseren dat de afstanden tot de kust of de wal soms bedrieglijk schijnen. Zwemmers raken soms in pandek, doordat zij de afstand groter schatten dan deze in werkelijkheid is. Niet geoefende zwemmers (een zwemdiploma is nog geen veilig heidsgarantie) dienen zich ervan te vergewissen, dat zij, op de plaats waar zij zwemmen, vaste grond, on der de voeten hebben. Geadviseerd wordt om kinderen, die aan de rand van diep water spe len of mee uit varen worden geno men, zwemvesten aan te geven, die hals en borst bedekken. Aan de Mid- dellandse-Zeestranden worden ook vaak zwemvleugels gebruikt, die aan. de bovenarmen worden bevestigd. Voor het redden van drenkelingen propageert de Bond tot het Redden van Drenkelingen het gebruik van reddingsklossen (kosten circa tien gulden), die gemakkelijk op een snel bereikbare plaats in 'n auto kunnen worden opgeborgen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3