School in Pauluspolder telt nu nog maar vijf leerlingen J. van der Hengel bij zijn pensionering hartelijk gehuldigd 1 ■HHÜ ROBIJN OVER ENKELE MAANDEN GEDOEMD TE VERDWIJNEN Maximum was 34 Afscheid bij christelijk nationale school Axel Examenzwemmen te IJzendijke Sluis wil nieuw leven in Apollo Beroepingen Mooi moment Oranjeplaat te Arnemuiden wordt bouwrijp gemaakt Onderwijzeres aan Van Daleschool te Sluis Kermis Afscheidsreceptie wijkverpleegster te Zaamslag Afscheid ds. Siderius van Nieuw en Sint-Joosland Motorrijder gewond Auto slipt van de weg Jongen aangereden Geen voorrang: botsing Bromfietser te Hulst zwaar gewond Bejaardenreis Rilland-Batli Schoolreis Kapelle Nw. en St.-Joosland Yerseke Rilland -Bath heetman]é^ Wat en waar VANDAAG Hoogwater Tentoonstellingen DINSDAG 30 JUNI 1970 (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK De kans, dat de openbare lagere school in Pauluspolder het volgend schooljaar door slechts zegge en schrijve één leerling zal worden bezocht, is niet gering. Het schooltje, aan de Polderweg zal namelijk op 1 januari van het volgend jaar ophouden te bestaan, omdat de school „ontvolkt" raakt. Voor het aanbreken van de zomervakantie gaf het hoofd van deze school, de heer H. Wijnacker, les aan vijf kinderen drie meisjes en twee jongens. Eén van deze leerlingen is een dochtertje van de heer Wijnacker. De aanwijsstok van „meester Wijn acker" staat nu nog in de hoek. Na de vakantie wordt de stok onge twijfeld weer gebruikt. Hoeveel leerlingen zullen dit nog mee maken Uiteraard zijn de ouders van de betrokken leerlingen op de hoogste gesteld van het feit dat de school gaat verdwijnen. Bij hen ligt de be slissing of de kinderen voor die paar maanden die de openbare school in de Pauluspolder nog resten, nog te ruggaan of dat de kinderen meteen op een andere school het nieuwe schooljaar met frisse moed gaan be ginnen. De kans is dus niet uitge sloten dat de heer Wijnacker het volgend schooljaar voor een klas staat, waarin alleen zijn eigen doch' tertje zit. De heer Wijnacker wijt het teruglopen van het aantal leerlingen aan de ontvolking van het platte land. Hij komt er rond vooruit, dat hij het erg betreurt dat zijin school ten dode is opgeschreven. „Vooral het laatste schooljaar was ontzettend leuk. Ik vormde met die paar leer' lingen als het ware een gezinnetje. Alle leerlingen vonden het prettig om naar school te gaan. Dat is een geluid wat je toch niet veel hoort. Bovendien geloof ik, dat het onder wijs hier beter was dan op menig andere school. De kinderen kregen eigenlijk individueel onderwijs. Ik wordt wel eens vergeleken met een gouverneur". Niet alleen de heer Wijnacker vindt het jammer dat de school geen bestaansrecht meer heeft, ook de ouders en de 'eerlingen vinden dit jammer. Volgens de heer Wijnacker zou het in 1911 gebouwde schooltje dat uit twee leslokalen bestaat, op zichzelf hog best als school dienst kunnen doen. Natuurlijk zouden er wel wat vernieuwingen aangebracht moeten worden. Alleen de leerlingen ont- breken. De heer Wijnacker, geboren in Boschkapelle, kwam in 1951 naar Stoppeldijk naar de lagere school in Pauluspolder. „Ik begon met het les- ven aan zeventien kinderen. Dit liep op tot achtentwintig kinderen. Na dat er een tweede leerkracht was (Van onze correspondent) AXEL In het restaurant van het cultureel centrum De Halle is af scheid genomen van het hoofd van de Christelijke Nationale School, de heer J. van der Hengel die de 65- jarige leeftijd heeft bereikt. De voor zitter van het schoolbestuur, dokter K. Boor, bracht het scheidende schoolhoofd dank voor de tien jaar dat hij zijn krachten aan de school te Axel heeft gegeven. Hij prees de heer Van der Hengel voor zijn vele werk verricht voor en tijdens de bouw van het nieuwe schoolgebouw. Als blijk van dank bood hij de scheidende een mooie radio-grammofoon aan, terwijl de echtgenote bloemen werden aange- joden. De heer Vissers, inspecteur van iet christelijk nationale schoolonder- vjjs, zei op de heer Van der Hengel en reclametekst van toepassing te villen brengen, waarin staat „Vak- nanschap is meesterschap". Het aeesterschap van de heer Van der [engel was vakmanschap. Wethouder D. J. Oggel dankte na- nens het gemeentebestuur de heer /an der Hengel voor zijn werk in "iet onderwijs te Axel gedaan. Het loofd van de christelijke MAVO- jchool te Axel, de heer Th. Klein, prees de scheidende voor zijn goede onderwijs en dankte hem voor de prettige samenwerking. De heer Van der Hengel dankte voor de gesproken woorden en de aangeboden cadeaus. De christelijke muziekvereniging Hosanna bracht een muzikale groet. 's Middags werd in de grote zaal van het cultureel centrum afscheid genomen door de schoolkinderen. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE In het zwembad 't Watergat te IJzendijke zijn de exa mens voor het behalen der zwemdi ploma's afgenomen. Voor diploma A slaagden 19 kan didaten, voor diploma B 32 kandida ten. Zwemvaardigheid I leverde tien geslaagden op, zwemvaardigheid II zes geslaagden, zwemvaardigheid III vier geslaagden en zwemvaardigheid IV eveneens vier kandidaten. (Van onze correspondent) SLUIS In hotel De Korenbeurs te Sluis vond een algemene leden vergadering plaats van de muziek vereniging Apollo te Sluis. De acti viteiten van deze eertijds zeer bloei ende vereniging waren, zoals van de meeste muziekgezelschappen, de la'atste jaren dalende. Er bestaan thans serieuze plannen om het korps en de drumband „De Jantjes van Sluis" weer nieuw leven in te bla zen en zelfs te komen tot het op richten van een majorettenkorps. Ondanks het feit, dat deze vergade ring slecht werd bezocht, werd be sloten een ernstige poging te wagen de bestaande plannen verder uit te werken. Er werd een nieuw bestuur gekozen De voorzitter, de heer R. J. Plasschaert, stelde zich wegens ver huizing naar Oostburg niet meer herkiesbaar en ook de secretaris, de heer F. E. Baas, wenste niet langer voor een bestuursfunctie in aanmer king te komen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: A. J. Ver- wilst, voorzitter, R. W. P. Minnebo secretaris, Alfr. van den Bussche penningmeester en de heren W. van Winsberghe, A. Th. van Hoorickx, J. Datthijn en W. Mesuere, bestuursle den. Een van de grootste problemen waarvoor het nieuwe bestuur zich ziet geplaatst is de aantrekking van een nieuwe dirigent, daar de huidige functionaris, de heer F. van den Bussche, binnenkort verhuist naar Biervliet. Ook za'l men trachten een leider voor de drumband, waarvoor van de kant van de Sluise jeugd nog steeds voldoende belangstelling is, aan te stellen. Tevens zullen oud muzikanten, vooral onder de nieuwe inwoners van Sluis, worden bena derd om tot Apollo" toe te treden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vlissingen E. Bouman te Urk. Chr. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zaamslag P. Roos te Middelharnis. aangesteld, kwamen er nog zes bij. Die vierendertig leerlingen is het grootste aantal dat ik op deze school heb meegemaakt." De heer Wijnacker had er al een tijdlang op gerekend, dat de school opgeheven zou worden. Dat het ech ter zo gauw zou zijn, had hij niet gedacht. „Ik ben nu vijftig jaar. Ik dacht tot mijn vijfenvijftigste voor de klas in Pauluspolder te kunnen staan". De heer Wijnacker voegt er aan toe, dat indien zijn school geen openbare school zou zijn geweest, het schooltje allang zou zijn verdwenen. „Een bijzondere school moet aan een bepaald leerlingenaantal voldoen. Een dergelijk aantal zou op deze school al jaren geleden ondenkbaar zijn geweest." He hoofd van het gezellige schooltje heeft ontelbaar leuke din gen meegemaakt. Een voorval heeft hij nooit kunnen vergeten. „Het was in februari 1953. Tijdens de waters nood werd ik weggeroepen om mij bij het gemeentebestuur te melden om langs de Westerschelde wacht te (Van onze correspondente) ARNEMUIDEN De voorberei dingen voor het in het bestemmings- 'plan „Oranjeplaat" opgenomen bun galowterrein zijn thans zo ver ge vorderd, dat binnenkort kan worden aangevangen met het bouwrijp ma ken van dit gedeelte. Teneinde geen beroep op de kapitaalmarkt te hoe ven doen, stellen b. en w. van Arne muiden de raad voor, van de kandi daat-bouwers van de bungalows een bijdrage te vragen in de kosten van het bouwrijp maken van hun perce len van honderd procent. Voor die tijd moet de kostenberekening wor den gemaakt en de prijzenkaart worden vastgesteld. Voorts stellen b. en w. voor, algemene ondererf- paohtsvoorwaarden vast te stellen. Voorts zullen b. en w. de raad een voorstel doen betreffende de aan koop van de windkorenmolen aan de Molenweg. Deze molen werd in 1637 gebouwd en kort geleden gerestau reerd. Teneinde de molen, die op da monumentenlijst beschreven staat als „fraai bouwwerk van belang uit oogpunt van oudheidkundige en volkskundige waarde", te kunnen behouden zullen b. en w. de raad voorstellen de molen te kopen. (Van onze correspondente) Sluis In verband met haar aan staande huwelijk werd aan mejuf frouw J. A. J. Roose op haar verzoek door de gemeenteraad eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare J. H. van Daleschool te Sluis. Voor de hierdoor ontstane va cature waren drie sollicitaties bin nengekomen, nl.l. van 1 mejuffrouw A. Barendregt, onderwijzeres aan de openbare lagere school „Prinsens Magriet" te Alblasserdam, 2 mejuf frouw G. T. M. Oude Breuil uit Sluis en 3 mejuffrouw C. W. J. Bottemanne uit Terneuzen. De ge meenteraad benoemde mejuffrouw A. Barendregt (dochter van wethou der J. Barendregt te Oostburg). lopen. Hiervoor moest ik een klas met zevenentwintig leerlingen voor een uurtje in de steek laten. Je weet hoe dat gaat. Ik drukte hen op het hart vooral rustig te zijn en door te werken. Toen ik terugkwam, hoorde ik bij de ingang van de school al stemmen. Ik werd kwaad, omdat ik dacht dat ze kwajongensstreken aan het uithalen waren. Ik stoof met een vaart de klas binnen en wat zag ik? Al die kinderen zaten de rozenkrans te bidden om hulp te vragen voor de slachtoffers van de ramp. En dan gaat er iets door je heer.. Kinderen van een jaar of tien die bidden voor hun medemensen". De heer Wijnacker is behalve mees ter ook een centrale figuur in de kleine gemeenschap in Pauluspolder. „Toen ik hier kwam was de ker mis, toch een dorpsvermaak bij uit stek, een doodlopende zaak. De men sen klopten bij mij aan of ik niet kon organiseren om weer wat leven in de brouwerij te brengen. Ik heb dit zo goed en zo kwaad als dat ging gedaan. Het is me wei gelukt, geloof ik, want de kermisfeesten bloeiden hier weer wat op. Toen echter het laatste café hier verdween, ben ik er maar mee gestopt, want wat is nu een kermis zonder café?" (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Door het bestuur van de afdeling Zaamslag van het Groene Kruis wordt zaterdag 4 juli aanstaande, 's middags van 16 uur tot 17,30 uur, aan de wijkverpleeg ster mejuffrouw N. W. Beukelman, in verband met het aan haar ver leende ontslag in het verenigingsge bouw De Rank aan de Zaagstraat te Zaamslag een afscheidsreceptie aan geboden. Zuster Beukelman heeft als zodanig in Zaamslag gewerkt sedert februari 1956. Haar vorige standplaats was Bolsward. Het hoofd van de lagere school voorziet weinig moeilijkheden voor zijn leerlingen als zij een grotere school gaan bezoeken. „Hier waren zij natuurlijk meer aandacht ge wend, maar ik denk wel, dat ZÜ zieh na een tijdje bij de nieuwe omstan digheden weten aan te passen, al zal het de eerste weken, of misschien maanden, wel wat wennen zijn. Wat er nu precies met het school- gebouwtje gaat gebeuren, is nog niet bekend. Wel zal het zo zijn, dat wanneer leerlingen langs het wat oude, maar toch echte schoolge- bouwtje lopen, zij met weemoed te rrug zullen denken aan de gezellige tijd die zé er hebben beleefd. De heer Wijnacker in een van de twee lokalen van het schooltje dat j zaï worden opgeheven. Een van de WeemOeCl lokalen wordt al lang niet meer gebruikt. (Van onze correspondent) NIEUW- en SINT JOOSLAND De kerkeraad van de Nederlands hervormde gemeente van Nieuw- en Sint Joosland heeft besloten de af- scheidsdienst van ds. P. Siderius te houden op zondag 9 augustus, 's avonds pm zeven uur. Zoals bekend werd ds. Siderius legerpredikant in West-Duitsland. Die zondag zal verder nog een dienst zijn om negen uur; die van half elf komt te vervallen. De ring heeft ds. G. Post uit Arnemuiden aangewezen als consu lent voor de gemeente in Nieuw- land. Over de opvolging van ds. Sideri us zijn nog geen nadere mededelin gen gedaan. Wel heeft de kerkeraad zich hierover beraden. Er werden enkele namen genoemd, maar de zaak is nog geheel open. (Van onze correspondent) KORTGENE De bestuurder van een personenauto, I. C. H. uit Kort- gene, verleende geen voorrang aan een over de provincialeweg rijdende motorfiets, die bestuurd werd door E. C. P. uit Goes. Er volgde een botsing, waardoor de motorbestuur der een enkelblessure opliep. (Van onze correspondent) KAMPERLAND Door het bere gende wegdek is op de provinciale weg te Kamperland een auto, be stuurd door O. A. van der M. uit Vlissingen, in een slip geraakt. Een lantaarnpaal en een verkeerszuil sneuvelden. De auto werd geheel vernield. De bestuurder kwam met de schrik vrij. (Van onze correspondent) COLIJNSPLAAT De tienjarige jongen M. J. van G. is op de Noord Langeweg aangereden door een auto, bestuurd door T. L. M. uit Apel doorn. Met een gebroken been moest de jongen overgebracht worden naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. (Van onze correspondent) OOSTBURG Op de kruising Kloosterstraat - Brouwerijstraat kwamen twee Belgische personenau to's met elkaar in botsing. De perso nenauto bestuurd door E. D. uit Wondelgem, die vanuit de Klooster straat kwam, verleende geen voor rang aan R. C. uit Kalloo. De schade was vrij aanzienlijk. Er waren geen persoonlijke ongelukken. (Vam onze conrespondeMt) HULST In dé Van de Maelsltede- weg te Hulst reed die 17-jardige brom fietser R. d'H uit St.-Jainsteen tegen de geparkeerd staande personenauto van B. uit Veghel. d'H wend ernstig gewond naar het St.-Liduima-zieken- huis overgebracht. De bromfiets werd geheel vernield. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) RILLAND-BATH %t twee au tobussen en enkele personenauto's hebben 110 bejaarden weer hun jaarlijkse reisje gemaakt. Het hoofd doel van deze reis was Vogelpark Avifauna in Alphen aan de Rijn. Ook maakte men gebruik van vaar tochten op het Brasemer Meer. Via Benthuizen Hazerswoude leg de men o.a. aan te Willemsdorp en de Raayberg in Bergen op Zoom. De heer J. Hoekman fungeerde bij deze zeer geslaagde reis voor de eerste maal als voorzitter in de plaats van B. G. Munnik, die naar Kruiningen vertrokken is. Aan het eindpunt in Rilland-Bath volgde een muzikaal onthaal. De bejaarden maakten nog enkele vreugdedansen voor het gemeentehuis. (Van onze correspondent) KAPELLE Met twee bussen en ruim 70 kinderen is de chr. nationa le school in Kapelle vrijdag op reis geweest. Eerst ging het naar Rotter dam, waar een rit door de metro werd gemaakt en de dolfijnen wer den bezichtigd. Verder gingen de kinderen naar een speeltuin bij Rijs wijk, naar het kasteel Loevesteyn en naar het bosbad in Hoeven. Vakantie ds. Siderius. Tijdens de vakantie van ds. P. Siderius van 3 tot 28 juli zal als vervanger voor dringende kerkelijke zaken optreden (vanaf 6 juli) ds. A.J.A. Ruys, Bou- daenlaan 2 te Sint Laurens, telefoon 01180-2921. Gift voor Peru. De diakonie van de Nederlands hervormde kerk heeft een gift van f. 100,- beschik baar gesteld voor de aardbevings ramp in Peru. IVA reis Georganiseerd door de middenstandsvereniging IV A werd een dagreis gemaakt naar Bouillon. Om half zeven vertrokken de deel nemers met twee touringcars via Antwerpen naar Brussel waar koffie werd gedronken. Vandaar ging het naar Namen voor de lunch. Vervol gens via Dinant en Beauraing naar het einddoel, de stad Bouillon, gele gen aan de Franse grens en de rivier de Semois. Hier werd een bezoek gebracht aan een prachtig bewaard kasteel, waar men vanaf de kasteelmuren een heerlijk uitzicht had over de snel stromende rivier. Via Dinant en Namen ging het naar Leuven voor de warme maaltijd. Als laatste pleisterplaats werd Zandho ven aangedaan. Zeer voldaan over de prachtige en goed verzorgde reis keerde het gezelschap in Yerseke terug „De Kerkklok" De brigadiertjes van het hervormde kerkblaadje „De Kerkklok", hielden hun jaar lijks reisje naar het Dolfinarium in Harderwijk. Ook bezochten zij het zwembad De Warande in Ooster hout. De jongelui keerden 's avonds zeer voldaan huiswaarts. steen van de maand juli "Een bloeddruppel uit het hart van moeder aarde" noemen de oosterlingen deze zeld zaamste aller edelstenen. Met zijn prachtige, diep rode kleur en mysterieuze gloed een romantisch en letterlijk vorstelijk geschenk. sieraden met robijn van af 128.- edelsteenkundige f.g.a. t! diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam F Films GOES Grand, 20 uur: Johnny Hamlet, 18 j. MIDDELBURG City, 20 uur; Helga en Michael, 18 j. OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: Meesters in de misdaad, 14 j, TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Hello Dolly, a.l. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: De zeven maskers van de Judoka, 14 j. ANTWERPEN Festa: Maxi roof in mini cooper a.l. Capitole: Poker met Colt 14 jaar Astra: Een non voor de hel 14 jaar Ambassades: De weg naar Katmandou 18 jaar Artis: Mijn naam is V. Ganon 18 j. Astrid: Het geheim van Santa Vittoria 18 jaar Metro: Mash 18 jaar Moderne: Met vijf naar de hel 18 j. Monty: Onbekende moeder 18 jaar Pathé: De brief van het Kremlin 18 jaar Quellin: Abriskie point 18 jaar Vendome: John en Mary 18 jaar GENT Majestic: Wat een vakantie a.l. Capitole: De zeven huurlingen 14 j. Century: Stiletto 18 jaar. Piaza: Mash 18 jaar Rex: De dingen van het leven 18 j. Savoy: De liefde 18 jaar Select: Het feest der boeven 18 j. ST.-NIKLAAS Renova: De avonturiers 14 jaar Scala: De vallei van de monsters 14 jaar Century: De hel van Saipan 14 j. Eden: Carnaval der goden 18 jaar Select: De beste jaren van miss Brodie 18 jaar Toneel - Muziek - Dans MIDDELBURG Nieuwe Kerk, 20 uur: Orgelconcert door Bernard Barte- link uit Amsterdam. ROTTERDAM De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: Holland Festival. „Het onbekende lied". Cora Canne Meijer mezzo sopraan en Thom Bollen, piano. De Doelen (Grote zaal), 20.30 uur- Optreden van de Franse chanson- nière Mireille Mathieu. Stadhuiscarillon, 11.45 uur: Caril lonconcert door Cor Don. Schietingen ST.-JANSTEEN E. Ottjes, 15 uur. Café Sport, 15 uur. TERHOLE G. Bogaert „De Kraai", 13.30 uur voor bejaarden. Morgen, woensdag 1 juli Bergen op Zoom 1.46 en 14.20, Hansweert 1.03 en 13.32, Made-Drimmelen 4.28 en 17.02, Terneuzen 0.30 en 12.57, Vlissingen 0.00 en 12.29, Wemeldin- ge 1.36 en 14.10. Diversen ST.-JANSTEEN Wilhelminastraat, 18.30 uur: Wielerwedstrijd amateurs. Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg GOSS Museum voor N.- en Z.-Beveland Singelstraat 13, „Kunst in he; klein" (oude tegels). Geopend: ma t.m vr. 1012 en 13.3017 uur zat. 1417 (tot 1 Sept.). MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis: Expositie van tekeningen van Joseph Bevys. Dag van 10—17 uur (tot 5 juli). Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38. Zomertentoonstelling „A is een aapje", het onderwijs op de l.s. h Zeeland in de eerste helft van d, vorige eeuw (tot 30 aug.). Miniatuur Walcheren: Dag. t.m. 3 aug. van 922 uur. Van 1 t.m. 2' sept, van 918 uur. v. Benthem en Jutting, Lange Delft, Expositie van Russische Iconen. Ma. t.m. zat. van 918 uu (t.m. 31 aug.). Abdij: „Spel van klank en licht' Iedere vróensdag-, donderdag- e vrijdagavond (t.m. 4 sept.). ROTTERDAM De Doelen: Expositie „Muziek o- de penning". Collectie van 150, penningen (t.m. 23 aug.). Museum Boymans-van Beuningen Rotterdamse grafici en zeven Rot terdamse kunstenaars. Dagelijks van 1017 uur (t.m. 5 juli). Expositie Quirijn van Thiel, schil derijen en gouaches (t.m. 12 juli). Maritiem Museum, Burg. s'Jacobs- plein 8. Expositie „En de haven groeide voort, 1945—1970" (t.m. 30 sept.). Dag. van 1017 uur. Zon van 1117 uur. Rotterdamse Kunststichting, Kruis plein Expositie Kriwet, sehtexte (t.m. 7 juli). (t.m. 6 juli). SLUIS Raadskelder Stadhuis, Schilderijen tentoonstelling van Belgische schil ders. Dag. van 1012 en 141£ uur (tot 1 september). ST.-ANNA TER MUIDEN Voormalig gemeentehuis. Tentoon stelling schilderijen van Jos But en schilderijen en beeldhouwwerk var J de Meester de Betzenbrouck. Geopend dag. 1012 en 1417 u (tot 15 september). VLISSINGEN Britannia: Expositie schilderijen van Piet Bulthuis (t.m. 31 aug.). WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Expositie Hanna Mobach met kleinplastie' (tm 5 juli). Ma. t.m. zat. van 918 uur Zon. van 1418 uur. ZICRIK ZEE Gravensteen: Tentoonstelling Vis serij en scheepvaart „Z.Z.-'70" t.m. 13 aug.). Werkd. 1017 en 1921 uur ANTWERPEN „Het Sterckshof" te Deurne. Ex positie „Fotografie in België 1839 1940" (t.m. 12 sept.). Meir 50: Tentoonstelling „Het Ko ninklijk Paleis Bouwer en be woners" (t.m. 6 sept.). Elke dag van 12—20 uur Zat., zon. en feest dagen van 1018 uur.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2