Vlissingen vreest terugloop van toerisme Snufje voor aflevering van vliegtuigbagage JONGETJE IN PANIEK DWINGT PILOOT TOT NOOD LANDING PIET D AMEN (31) ONTSNAPT UIT VEENHUIZEN Dwarsgebakken lekker! Londen steunt harde aanpak Noord-Ierse premier RAPPORT OVER (VERONTREINIGD) ZEEWATER ALS BOM INGESLAGEN Koffie 11 cent per half pond duurder LAAGSTE LOON NAAR fl. 157,50 Commentaar Zindelijk denken Tourfans missen tv-beelden door staking JUWELENROOF IN APELDOORN: BUIT RUIM éêN TON Ongunstiger Eén oplossing ma „Ik ga me weer vrijwillig melden" Gezinsmoeilijkheden Nummer Miltairen in Saigon: AMERIKANEN UIT CAMBODJA Roolvink: welvaarts- vast per 1 juli DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Adminastratde-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW DINSDAG 30 JUNI 1970 25e Jaargang No. 6280 Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het roaandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem IN Vlissingen wordt het verwijt ge uit dat het rapport over het ver vuilde zeewater juist een week vóór het hoogseizoen openbaar is ge maakt. De Vlissingse horeca had veel liever gehad dat het rapport na het seizoen was verschenen. De VVV heeft ook zijn mening en noemt de gang van zaken „belache lijk". De reacties op het menselijke vlak wel begrijpelijk zijn toch tegenstrijdig met hef gastheerschap. Afgezien van de vraag of het zwem men bij Vlissingen nu min of meer gezond of ongezond is, blijft staan de dat de consument recht heeft te weten in welk water hij baadt. En dan gaat het niet aan informa tie achter te houden ter wille van het eigen brood, dan gaat het er om het rioolwater te zuiveren. En deze oplossing is sneller haalbaar, wanneer de publieke opinie, via de publiciteitsmedia, druk uitoefent. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Met ingang van vandaag zullen de prijzen van ge brande koffie, na overleg met het mi nisterie van Economische Zaken, met 11 cents per pakje van 250 gram wor den verhoogd, en de prijs van koffie- poeder in het algemeen met 4 cent per 50 gram. De stijging van de prijzen op de wereldkoffiemarkt maakt deze prijs verhoging noodzakelijk, zegt een communiqué van de Unie van Koffie- branders en Theepakkers. (Van onze correspondent) PARIJS Een staking van tech nici bij de Franse radio en televisie heeft gisteren een rechtstreekse re portage van de Ronde van Frankrijk onmogelijk gemaakt. Miljoenen wie- lerliefhebbers in geheel Europa kon den daardoor geen getuige zijn van de aankomst van de rennerskaravaan in Rennes. De technici die de renners in he likopters zouden volgen, zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een extra-premie. APELDOORN (ANP) Twee mannen hebben in de nacht van zondag op maandag een inbraak ge pleegd in een juwelierszaak in Apel doorn. Hun buit bedroeg naar schat ting ruim één ton. De daders, die naar verluidt met plastic emmertjes waren uitgerust, verschaften zich toegang tot de zaak door eerst de deurruit te verbrijze len en vervolgens het zich daarach ter bevindende traliewerk stuk te slaan. Als wapen gebruikten ze ver moedelijk een moker. Daarne haal den ze de twee etalages voor een groot deel leeg. Een overbuurman, gewekt door het lawaai, zag de mannen in een auto wegrijden en waarschuwde de nolitie. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Zeker 25 gezinnen hebben bun komende vakantie in Vlissingen afgezegd, nadat vorige week donderdag de resultaten van het onderzoek naar de kwaliteit van het zee water bij Vlissingen zijn gepubliceerd. Dagelijks informeren vele badgasten zelfs uit het Ruhrgebied komen telefoontjes wat er nu waar is van het verontreinigd zijn van het zee water bij Vlissingen. Het rapport over de toestand van het zeewater is als een bom inge slagen bij de horeca en de middenstand, kortom al diegenen, die bij het toerisme zijn betrokken. Gevreesd wordt dat het rapport fnuikend zal zijn voor dit en de komende seizoenen. De toeristenindustrie vindt het „belachelijk en onzakelijk" dat een week vóór het hoogseizoen de gegevens van het onderzoek zijn gepubliceerd. De uitkomsten van het onderzoek hebben nogal wat onrust gewekt. Waarom is er niet gewacht tot na het seizoen, is de vraag in liorecakringen Burgemeester Roemers is op de hoogte van deze zienswijze. „Ik weet wel dat er gezegd wordt dat er gewacht had moeten worden, maar het is verre van de gemeentelijke overheid om het rapport nog langer onder zich te houden". Het rapport was wel eerder klaar, maar de visie van de Zeeuwse inspectie voor de milieuhygiëne en van het RIZA was noodzakelijk. Met name ging het om de vraag of er een zwemverbod langs het strand van Vlissingen moest komen. Deze exacte vraag van de gemeente is door de Zeeuw se inspectie ontkennend beantwoord. De VW in Vlissingen probeert nu de verontruste toeristen gerust te stellen met de visie van de Zeeuwse inspectie voor de milieuhygiëne, die stelt dat, wanneer er tien colibaete- riën in een milliliter water voorko men, dit water nog niet schadelijk voor de gezondheid behoeft te zijn. De overgrote meerderheid van de monsters, die vlak bij Vlissingen zijn genomen 57 van de 65 bevatten minder dan tien colibacte- riën, aldus de WV. De uitslag bij de mettnigen, gedaan bij laagwater, is ongunstiger. De VW propageert rau bij hoogwater te gaan zwem men. (Dit wend overigens al gedaan, omdat zwemmen bij laagwater in Vlissingen gevaarlijk is). Tegenover de norm van tien bac teriën per milliliter staat de norm van de landelijke inspectie voor de milieuhygiëne, die stelt dat water met meer dan één colibacterie per milliliter niet zondev meer als zwemwater mag worden aangere kend. Wanneer deze norm wordt overschreden moeten er maatregelen worden genomen. V De gemeente Vlissingen kan ech ter op korte termijn geen voorzie ningen treffen. Het college van b. en w. zal zich wel elders aan de Neder landse kust op de hoogte stellen, maar volgens burgemeester Roemers ls er maar één oplossing en dat is een persleiding en een nioolzuive- rinigsinsitallaitie. De totale kosten wor den nu geraamd op ongeveer 15 miljoen gulden een te fors bedrag voor de gemeente. Binnenkort heeft de gemeente Vlissingen weer een gesprek met Gedeputeerde Staten, maar burgemeester Roemers ver wacht niet dat er snel geld voor het project zal komen. Onderzocht wordt nog, of er een speciale subsi die van de overheid voor het project is te krijgen. Maar zelfs wanneer er tegen de verwachting in wel snel geld op tafel zou komen, dan zal het nog zeker twee jaar duren, voordat de verontreiniging door de Vlissingse riolen is weggenomen. (Zie ook pag. 3) SCHIPHOL Op Schiphol-Oost het „oude" Schiphol is een internationale tentoonstelling in gericht voor het allernieuwste ma teriaal dat op vliegvelden wordt gebruikt; zoals hier een bagage- afleveringsschijf. k 1 (Van een onzer verslaggevers) VEENHUIZEN/BREDA Naar het ministerie van Justitie nu pas bekend heeft gemaakt, is de 31-jarige Piet Damen, een in Noord- Brabant bekende in- en uitbreker, die een gevangenisstraf van acht jaar moet uitzitten, weer ontsnapt. (ADVERTENTIE) Hij is op 23 juni uit de rijkswerk inrichting de „Esserheem" te Veen- huizen vertrokken. Hij is vorige week dinsdagavond voor het laatst gesig naleerd in Rotterdam, aldus de poli tie. Alle politiekorpsen in het iand zijn op de hoogte van zijn ontsnap ping. Deze keer was het voor Damen niet zo moeilijk om weg te lopen om dat hij buitenwerk had. Damen is al eerder in 1966 ontsnapt uit Veenliuizen. Volgens de politie is hij toen meerdere keren in het gezel schap gezien van de beruchte Piet Lugters, evenals Damen een Tilburg- se woonwagenbewoner, die in die tijd eveneens was uitgebroken. Er is destijds een ware klopjacht op deze mensen gemaakt. Om een herhaling van de toen gehouden „hek senjacht" te voorkomen heeft justitie deze ontsnapping kennelijk geheim willen houden voor de buitenwereld. De politie zegt van Damen dat hij gevaarlijk is. In een gesprek dat we gisteren met Piet Damen hadden, zei hij ontvlucht te zijn wegens moeilijkheden in zijn gezin. Zijn vrouw zou overstuur zijn en hem niet meer komen opzoeken. Bovendien zou zijn vader ernstig ziek zijn. Op zijn verzoeken een huisbe zoek te mogen afleggen, zou niet zijn gereageerd. „Daarom ben ik naar huis gegaan", zegt hij eenvoudig. „Een paar weken geleden heb ik weer eens de ambtelijke weg bewan deld en gevraagd hoe het met mijn verzoeken stond. Men zei mü dat ik moest afwachten; de aanvragen zaten in de molen. Maar ik heb de indruk dat ik zelf meer in de molen zit dan de papieren", aldus Piet Damen. Zjjn klacht is die van vele andere (lang)gestraften: „Je bent een num mer", zoals hij zegt. Daarbij voelt hij zich het slachtoffer van het feit dat hij een woonwagenbewoner is. „Ik ga steeds meer geloven dat mensen uit een woonwagenkamp heel anders worden behandeld dan een normale burger. Ik heb de ervaring dat ik niet dezelfde voorrechten heb als andere gedetineerden in Nederland", aldus de voortvluchtige Damen. Hij zegt zich na zich thuis van de zaken op de hoogte te hebben ge steld en een en ander geregeld te hebben vrijwillig te zullen melden. „Misschien dinsdag (dat is vandaag - red.) of anders 7 juli, dat hangt van bepaalde onderhandelingen af". Da men zegt geen angst te hebben gepakt te worden, juist omdat hij zich vrij willig zal melden. Volgens zijn zeggen weten justitie-autoriteiten dat. „Ik hoop verder dat ze binnen afzienbare tijd iets voor mij zullen doen", aldus Piet Damen. De Bredanaar Johnny Pietersen uit de Vlielandstraat houdt zich momen teel bezig met de zaak-Damen, zoals hij ons vertelde. „Ik heb gevraagd Piet Damen voorlopig met rust te laten. Ik geloof dat de autoriteiten van wie ik de medewerking heb ge vraagd, willen aannemen dat Damen zich vrijwillig zal melden". Johnny Pietersen in Breda o.m. bekend om zijn recordpogingen dak- zitten, glazen kist-wonen en organi sator van hometrainerwedstrijden zegt: „Het is te gek dat iemand an derhalf jaar moet wachten tot zijn verzoek tot gratie wordt behandeld". Pietersen deelde tenslotte mee, dat hij acties zal gaan voeren „zoals ik in het verleden heb gedaan" als Damen niet snel uitsluitsel krijgt. Piet Damen is onder meer veroor deeld wegens een gewapende roof overval in Berkel-Enschot. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/PHNOM PENH Alle Amerikaanse troepen die aan de ac ties in Cambodja hebben deelgeno men, waren maandagochtend om 11.00 uur (Ned. tijd) teruggetrokken naar Zuidvietnamees gebied. Dit hebben Amerikaanse militaire func tionarissen in Saigon meegedeeld. De laatsten die de grens met Zuid-Viet nam overtrokken waren infanterie- eenheden van de eerste luchtcavale- riedi visie. Zij verlieten Cambodja onder een beschermende „paraplu" van artillerievuur en jachtbommen werpers en gevechtshelikopters. Bij de Zuidvietnamese strijdkrach ten in Cambodja bevinden zich nu ook géén Amerikaanse adviseurs meer, aldus de mededelingen. De Amerikanen zijn uit Cambodja ver dwenen 30 uur voor het verstrijken van de door president Nixon ge stelde termijn van 30 juni. In Cambodja zijn nu nog ongeveer 39.000 Zuidvietnamezen. Saigon heeft laten weten dat zij hun acties zullen voortzetten. In de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh, is maandag inmiddels een tiental vliegtuigen, waaronder een Amerikaanse Starlifter, geland, die wapens en munitie aan boord schenen te hebben. Het lossen van de vracht, waar bij de grootste veiligheidsmaatrege len in acht werden genomen, ge beurde volgens journalisten op de noordoostelijke baan van het vlieg veld, die militair gebied is. Waarnemers menen dat de vlieg tuigen de rest van de Amerikaanse militaire hulp ten bedrage van 28.440.000 gulden voor het lopende begrotingsjaar, dat dinsdag afloopt, overgevlogen hebben. (Van een onzer verslaggevers) RAAMSDONKSVEER Het rulle opgespoten land van de Dombosch- polder tussen de rijksweg 27 en de Oude Maasdijk onder Raamsdonks- veer, heeft de piloot van een Cessna- 150-J-sportvIiegtuigje gistermiddag omstreeks half drie bij een noodlan ding parten gespeeld. Het toestel sloeg onmiddellijk na de landing door en schoof met de neus in het zand nog een achttal meters verder. De beide inzittenden, de heer P. Post uit Delft, die het toestel bestuurde, en het negenjarige jongetje Christ van Melkènbeke uit Antwerpen, kwamen ongedeerd uit de wrakstuk ken. (Foto). De heer Post, lid van de Vliegclub Rotterdam, met tachtig vlieguren, vertrok gistermorgen van het vlieg veld Zestienhoven om het jongetje naar Seppe te brengen. Onderweg werd hij echter verrast door onweer en week uit in de richting Breda en vloog later weer terug in noordelijke richting. Boven Raamsdonksveer ge komen werd het negenjarige Belgi sche passagiertje echter ziek en raak te nogal in paniek. De heer Post oor deelde het toen verstandig om te landen op een keurig vlak stuk land om daar het jongetje te laten opha len en daarna aan de Rijkslucht vaartdienst toestemming tot weer opstijgen te vragen. Van weer opstij gen was echter geen sprake meer. Het toestel, een Cessna 150-J met de kentekens PH-VRR, is eigendom van de stichting Vliegmateriaal Rot terdam. Het werd gistermiddag weer vrijgegeven na een onderzoek door de Inspectie van de Rijksluchtvaart dienst in samenwerking met perso neel van de luchtvaartdienst van de op Schiphol gedetacheerde rijkspoli tie. De heer Post (32) heeft een markt- kramenbedrijf dat hij onder meer in Delft, Katwijk en Pijnacker exploi teert. Vliegen is zijn hobby en zijn onfortuinlijke landing van maandag middag zal hem daarvan wel niet afhouden, zo verzekerde ons zijn vrouw. Mevrouw Post zelf is wel eens meegevlogen, maar is er niet zo wild van. „Voor de passagier is het wat eentonig, mijn man heeft de sport van de navigatie", zei ze, hoor baar verheugd over de goede afloop. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (Soc. Zaken) is van plan het mini mumloon volledig welvaartsvast te maken en wel met ingang van 1 juli a.s. Dit betekent dat het minimumloon vanaf die datum 157,50 gulden zal bedragen. Een desbetreffend wets- mtwerp wordt binnenkort bij de Tweede Kamer verwacht. Hierdoor stijgt het minimumloon dus verder dan het bedrag van 153 gulden dat voortvloeit uit de wettelijk voorge schreven aanpassing per 1 juli aan de gestegen lonen en prijzen. Het mini mumloon is nu nog bijna 146,gul den. (Van onze Londense correspondent) LONDEN/BELFAST Er zijn gisteren nog meer Britse soldaten naar Belfast gevlogen. Tot nu toe werden de troepen in het woelige Noord-Ierland met ongeveer 3500 man versterkt, zodat daar momen teel voor de eerste maal sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog ongeveer 10.000 militairen aanwe zig zijn. De kwestie Ulster werd gisteren uitvoerig besproken door de rege- ring-Heath, die de strenge veilig heidsmaatregelen van de regering Chichester Clarke volledig steunt. De minister van binnenlandse za ken, Reginald Maudling, brengt vandaag met deze boodschap een tweedaags bezoek aan Noord-Ier- land. Hij zal er met de plaatselijke militairen en burgerlijke overheid alle aspecten van de situatie be spreken. Maudlings reis gaat gepaard met de nodige veiligheidsmaatregelen, de grootste die in Ulster ooit ge troffen werden naar aanleiding van het bezoek van een politicus. Het staat al van tevoren vast dat de conservatieve minister zich in Bel fast en Londonderry niet tussen het volk zal begeven, wat zijn voorgan ger, de socialist James Callaghan verleden jaar wel met veel succes gedaan heeft. In Britse regeringskringen was men gisteravond opgelucht over het feit dat de protestanten in Bel fast enkele van hun uitdagende op tochten afgelast hebben. De grote viering van de veldslag aan de Boi- ne waar Willem de Derde van Oranje op 12 juli 1688 de katholie ke Engelse vorst James II versloeg, zal echter, zoals voorzien, op 13 juli a.s. doorgang vinden. Het is met liet oog op deze traditionele feeste lijkheden, die Noordierse katholie ken geweldig kunnen ophitsen, dat vorige week al besloten werd de troepen In Ulster aanzienlijk te versterken. De Noordierse overheid is kenne lijk van plan om met de steun van de regering in Londen, iedere nieu we provocatie de kop in te druk ken. Premier Chichester Clarke dankt de hemel dat in Engeland nog net op tijd een conservatieve ploeg aan het bewind gekomen ik, die hem heel wat meer armslag geeft dan de vroegere socialistische regering. De beslissing, dat de sol daten var. generaal Freeland in het vervolg uit eigen beweging onmid dellijk mogen vuren op allen die wapens dragen of schijnen te dragen zou onder premier Wil son nooit genomen zijn. In de Noordierse hoofdstad Bel fast hebben zich in de nacht van zondag op maandag op diverse plaatsen nog ongeregeldheden voorgedaan, die echter minder ern stig waren dan die, welke zaterdag avond en -nacht zes mensen het le ven kostten. Politie en militairen kregen een welkome bondgenoot in de vorm van een fikse regen, die meer effect had dan de traangas granaten en de meeste betoger» weg deed trekken.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1