Servan-Schreiber in parlement Parochie maakt uit of kapelaan mag blijven V akantiestroom komt op gang OOK WINST IN „TWEEDE RONDE" Koel weer Voor wie, waarom en wat moet je ermee V uurbevel Slaking Belgen bij Tornado opgeschort DE GROOT KEMPISCHE KULTUURDAGEN EN DE REGEN KWAM. Propaangasexplosie man ernstig gewond Vader en drie kinderen bij brand omgekomen Commentaar Paus en Nederland FOUTEN Reuzengolf treft papyrusboot fcui Heyerdahl Muntenveiling in Raamsdonksveer Onvermijdelijk Onderdelen MKm Bosbranden in Rucphen Paus ontvangt „traditionalisten" niet in audiëntie GROTE DRUKTE OP WEGEN Heerïe 3 MAANDAG 29 JUNI 1970 3 J.J.S.S. overwinning DE herderlijke brief, die het Ne derlandse Episcopaat heeft doen uitgaan ter gelegenheid van het 50-jarig priesterfeest van Paus Paulus is een eerlijk, is een moedig stuk. Eerlijk, omdat in deze brief recht-toe-recht-aan de visie van de Nederlandse kerkprovincie op het pausambt wordt weergegeven. Het is ook een moedig stuk omdat die visie, die door velen buiten Neder land niet gedeeld wordt, openbaar wordt gemaakt ondanks het feit, dat de verhouding tussen Rome en Ne derland op dit moment uitzonderlijk gespannen is. Deze brief is op de eerste plaats een nadrukkelijk bevestigen van de trouw van katholiek Nederland aan de Stoel van Petrus, aan de Kerk. Tegelijkertijd spreekt uit deze brief de vaste wil om ondanks allerlei moeilijkheden de eenheid met Rome te bewaren. Maar wat is trouw? Is dat kritiek loos aanvaarden? Voor Nederland zijn paus en kerkvolk een eenheid, is de paus niet de onaantastbare, de boven alles en alles verhevene. Als positieve bijdrage tot het leven van de kerk is er in de Nederlandse vi sie ook kritiek mogelijk op de paus. En daar zit het knelpunt. Deze herderlijke brief ligt in de lijn van het Tweede Vaticaans Con cilie. Wie lezen kan, dat hij leze. (ADVERTENTIE) aanv. nw. leerjaar 13 juli 1970 Oostzeedijk 232-242 tel. (010) 138129 Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opge steld door het KNMI: Koel weer met af en toe zon en enkele buien. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dins dag: Aantal uren zon: 1 tot 8; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal: max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: .70 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 9; min. temp.; 1 tot 5 graden onder normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Strandverwachting: Vandaag over wegend droog met een wisselende bewolking. Een zwakke tot matige zeewind, iets te koel. In de middag 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig een koe le zeewind waarbij echter wat meer opklaringen. NANCY (AFP/DPA/AP) De secrelai •is-generaal van de radicaal-socialistische partij in Frankrijk, Jean-Jaeques Ser van-Schreiber, lieefl de zondag gehouden tweede tussentijdse verkiezingsronde in Naney gewonnen. De verkiezingen gingen om een zetel in de nationale vergadering. Servan-Schreiber kreeg 55,28 pet der uitgebrachte geldige stemmen. Zijn door de Gaullisten gesteunde tegenkandidaat Roger Souehal haalde slechts 23 procent en die van de communisten (Michèl Antoi- ne) 21 procent. Bij de eerste ronde, vorige week zondag, kreeg Servan-Schreiber ook de meeste stemmen, doch niet de vereiste absolute meerderheid, waar- dooi* een tweede verkiezing nodig was. Roger Souchal, die als onafhanke lijke maar door de regering gesteun de kandidaat deelnam, heeft gedu rende twaalf jaar Nancy in het par lement vertegenwoordigd. Hij stelde dit voorjaar zijn zetel ter beschik king uit protest tegen plannen van de overheid voor een autoweg, die niet langs Nancy zou lopen. Souchal verwachtte dat de bevol king van deze plaats hem met een grotere meerderheid in het parle ment zou terugbrengen, doch hij is nu verslagen door Servan-Schreiber. die een „Amerikaanse" verkiezings campagne heeft gevoerd. Om Sou chal in zij.n campagne te steunen wa ren verscheidene gaullistische minis ters naar Nancy gekomen. Servan-Schreibers overwinning wordt beschouwd als een klap voor de gaullistische politiek van presi dent Pompidou. Servan-Schreibers vermogen om zich op lokale kwesties te storten heeft het gebrek aan ge voel voor deze problematiek bij de regering duidelijk aangetoond. De verkiezing werd aanvankelijk beschouwd als een plaatselijke aan gelegenheid, maar kreeg belangstel- (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR. Een delegatie van de Belgische werknemers bij To rnado heeft zaterdag de directie en hun vakbonden laten weten dat ze vandaag normaal aan liet werk zul len gaan. De voor vandaag aange kondigde staking zal worden opge schort tot donderdag. Woensdag zullen alle Belgische werknemers (190 in Etten-Leur en 35 in Zwi.indrecht) zelf gaan stem men over de voorstellen van de To rnado-directie en over de eisen van de Belgische vakbonden. Zoals bekend is de directie van To rnado eind vorige week met alterna tieve voorstellen gekomen (Neder landse c.a.o., maar gunstiger Belgi sche kinderbijslagregeling voor de Belgen). De vakbonden houden vast aan de geëiste loonsverhoging van vijf B. frank per uur: BRIDGETOWN (Reuter) Een reusachtige golf heeft vrijdag de pa pyrusboot „Ra-2" van de Noorse on derzoeker Thor Heyerdahl getroffen. Hij vaart nu met verminderde snel heid naar Antigua. Dit blijkt uit een in Bridgetown (Barbados) ontvangen radiobericht. Hierin werd gezegd, dat de koers wijziging volgde, nadat een reusach tige golf, die Heyerdahl de hoogste noemde die hij op de Atlantische Oceaan ooit had gezien, twee stabili- sators van de papyrusboot had ver nield. Doel van Heyerdahl is aan te to nen, dat vijfduizend jaar geleden Egyptische zeevaarders met soort gelijke vaartuigen het Amerikaanse vasteland wisten te bereiken. (Van onze correspondent) RAAMSDONKSVEER. De oude munten, die door de gebroeders Hees ters in Raamsdonksveer gevonden zijn, zullen in hotel Huis ten Deiji geveild worden. Dinsdag 21 juli zal het kijkdag zijn, terwijl op woensdag 22 juli de mun ten van de hand zullen gaan. Zoals wellicht bekend, gaat het hier om 247 oude zilveren munten, geslagen in de periode van 16321708 en vier gou den geslagen tussen 1640 en 1703. ling toen Servan-Schreiber ging be togen dat de regering geen oog had voor regionale problemen. Hij voer de aan dat de crisis in de Lorraine een voorbeeld was van Frankrijks slechte bestuur. Hoewel zij nu een zetel kwijt zijn hebben de gaullisten nog 287 van de 487 zetels in de nationale vergade ring. Maar niettemin hebben veie sprekers op een gaullistisch congres in Parijs al kritiek geuit op premier Chaban-Delmas. die zij „fouten in de sociaie politiek" verweten. HILVARENBEEK De Groot Kempische Kultuurdagen heb ben blijkbaar ook hun tijd ge had. Van een grootse, meesle pende of tenminste vrolijk-volk se manifestatie was zelfs geen schaduw te bespeuren. En zelfs Jan Naaykens liet verstek gaan. Diens openluchtspelen vormden naar men ons al jaren in fluistert hoogtepunten in wat eens waarschijnlijk een festijn is geweest. We hebben het pro gramma het hele weekend door gevolgd. Wat we kregen voorge schoteld waren een paar acade mische lezingen over cultuur en censuur (daar had best wat in gezeten), wat vrijblijvend gedis cussieer hierover op zondagmor gen en verder veel muziek, wat zang, iets wat een openluchtspel voorstelde en de uitreiking van de Hilvarenbeekse literatuur prijzen. De vraag wat dit allemaal met de Kempen te maken zou kunnen heb ben, sleepten wij het gehele week end tevergeefs met ons mee. Maar goed. Brabant is open gelegd, zoals poëziep rijs winnaar Jan Elemans te recht vaststelde, hetgeen zou kun nen betekenen dat er voor speci fiek Kempische culituurdagen niet zoveel reden meer bestaat. Belang stelling was er in elk geval niet veel en de middelbaren voranden de meerderheid. Een tweede vraag: wat hadden al die programma-onderdelen in hemelsnaam met elkaar te maken? Het hoofdthema heette: cultuur en censuur. Daarover werd inderdaad gesproken in de lezingen en de dis cussies, maar die namen nog geen kwart van Tiet hele weekend in be slag. Die voordrachten. Daar begon het mee. Na een inleidend woord van de joviale Hilvarenbeekse bur gemeester J. Meuwese. Waarom daarna, helemaal in de stijl van de vooroorlogse jaren, een overigens goed zangkoor (Audite Nova uit Antwerpen) moest optreden, was weer een van die merkwaardighe den, die het tweeslachtige karakter van deze Kultuurdagen markeer den. Prof. dr. R. Beerling, hoogleraar in ds wijsgerige sociologie in Lei den, gaf een voortreffelijk college weg, waarin speels en spitsvondig weinig nieuws werd geyesgd. Con clusie was dal. naar zijn mening, in elke cultuur censuur onvermijdelijk is. De Leuvense dr. B. J. de Clercq van de faculteit voor economische en sociale wetenschappen, vulde hem fraai aan met de stelling dat cultuur eigenlijk uit censuur ge boren wordt. Bisschop H. Ernst van Breda bleek de prakticus te zijn in dit vrijblijvend-academische gezel schap. Het verleden het verleden latend met zijn Index vanwege de onmondige gelovige, noemde hij voor vandaag de vrijheid van me ningsuiting en de dialoog voor waarden voor wat hij de cultuur van het geloof noemde. „In respect voor elkaar moeten we zoeken naar overeenstemming", aldus de Bredase bisschop. „Men moet iemands mening kunnen af wijzen zonder de reputatie van de persoon aan te tasten. Ais de cen suur van de Index wordt vervan gen door de censuur van de ver dachtmaking, dan wordt de cultuur van het geloof ernstig geschaad". Volgde de gebruikelijke zoge naamde Brabantse koffietafel op het prachtige groene Vrijthof van het oude Brabantse dorp. Ook alweer: waarom heet deze doodgewone Hol landse brood-maaltijd met zachte Hollandse brootdjes en goedkope margarine toch een Brabantse kof fietafel? Na een goed concert door de Har monie Volt met de reizende beiaard, bespeeld door Arie Abbenes, werd er rolschaatsend aan ballet gedaan waarna een stel jongelui op teksten van Jan Naaykens in de openlucht probeerden aan te sluiten bij of stelling te nemen tegen (alweer iets wat niet duidelijk werd) het kabou terwezen van vandaag de dag. Het deed ons ernstig verlangen naar de tienduizenden in het Kraiiragse bos. Die wisten waarvoor ze kwamen, waren er blij mee en konden zich zelf zijn. De goede oude tijd, waarin instellingen als Kempische Kultuur dagen nog konden gedijen en zelfs betekenis konden hebben voor een als eigen beleelde Kempische cul tuur, is blijkbaar heel erg ter ziele. Moe-ten we doorgaan met een be schrijving van de discussiebijeen komsten? Zondag in de -namiddag werden voor een handjevol over geblevenen de kalme vers-lagen voorgelezen. En daarna werd het weer even „goed oud Braban-ts" met de uitreiking van een literatuur prijs voor essayistisch proza aan de oud-Steenbergenaar prof. dr. Mar- tien J. G. de Jong, hoogleraar Ne derlands en vergelijkende taalkun de aan een Franstalige faculteit in het Belgische Namen. De poëzie prijs gin-g, zoals gezegd, naar dr. Jan Elemans, de dichter van Bra bant in zijn oude en nieuwe ges-tal- te. 's Avonds trad het Meefreöbse im- niatuur-theater op en de Philips Harmonie besloot het weekend met een concert. Ach ja, verschillende onderdelen van het programma haalden best een behoorlijk niveau. De Kempi sche Kultuurdagen bleven op on derdelen misschien wel ongeslagen, ze verloren echter hun samen-hang en daarmee hun zin. Daar helpt de aanwezigheid van de Belgische am bassadeur niets aan, noch die van Noord-Brabants commissaris van de koningin. JAN HÜSKEN (Van onze correspondent) TILBURG. Mët ernstige brand wonden aan armen en rug is zater dagavond de 30-jarige TV. de Rooy na een propaangasexplosie in de kel der van zijn woning aan de Kalver- straat, in een ziekenhuis opgenomen. De man had een gaslucht geroken in de kelder waar zeer onlangs een geiser was aangesloten op de gas leiding. Met een lucifer zocht hij naar het lek en toen hij dit had ge vonden, wierp hij de lucifer op de grond, waar deze terechtkwam in het zware propaangas, dat zich even bo ven de vloer had opgehoopt. Onmid dellijk volgde een steekvlam, waar door de man zijn verwondingen op liep. Een broer van het slachtoffer wist erger te voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) RUCPHEN. Bij bosbranden in Rucphen zijn vijf en één hectare vliegdennen verwoest. Zaterdagmor gen omstreeks zeven zeven uur is de brandweer in de gemeentelijke bos sen even ten zuiden van café De Posthoorn gaan blussen. Het Ruc- phense korps werd geassisteerd door twee bluswagens van Roosendaal. De oorzaak is onbekend evenals de scha de. Nadat de brand om 8.15 uur be dwongen was, is één wagen geruime tijd ter bewaking van de smeulende resten achtergebleven. Een wolk ter grootte van een hand verscheen in het weekein de aan liet zwerk boven de Gou den Delta. Maar het effect ver schilde zeer van plaats tot plaats, van verspreide droppels in Zeeuwsch-Vlaanderen tot soms lievige slagregens in West- Brabant. Deze prille enthousiast voor de Ronde van Frankrijk geeft er blijk van zijn grote voorbeelden in alles te volgen en niet voor een plensbui op de vlucht te gaan. ROME (AP). Paus Paulus heeft geweigerd duizend conservatieve ka tholieken, die in Rome waren om te protesteren legen de vernieuwingen in de kerk, in audiëntie le ontvan gen. Zij hadden de paus een petitie met 100.000 handtekeningen willen overhandigen om de Latijnse mis in ere te herstellen. De bedevaartgangers, die uit Euro pa en Amerika zijn gekomen en on der wie zich tientallen priesters be vinden, besloten vandaag niet naar een pauselijke plechtigheid op het St.-Pietersplein te gaan, maar zicli in de kerk op anderhalve km afstand te verzamelen voor gebed. (Van onze verslaggevers) BREDA-BERGEN OP ZOOM Stromen vakantiegangers hebben gisteren en (vooral) zaterdag voor een zeer grote drukte op de Neder landse wegen gezorgd. Het begin van de lagere schoolvakanties was tevens het begin van tienduizenden gezinsvakanties. De stroom auto's bewoog zich van west naar oost en van Rotterdam richting zuiden. Uit Duitsland kwam eveneens een grote hoeveelheid vakantiegangers. Zo werden bij de grenspost Bergh bij Zevenaar 1.500 auto's per uur geteld, allemaal richting Nederland. Het grote pop-festival in Rotterdam en de TT-races in Assen zorgden voor een extra-belasting van de we gen. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur was op rijksweg 32 de file voor Oudenrijn bij Utrecht aangegroeid tot een lengte van 25 kilometer. Rijksweg 58 tussen Bergen op Zoom en Middelburg bleef de gehele za terdagmiddag druk bezet. Om half twee bijvoorbeeld was er een file van 10 kilometer. De file die zich zaterdagmorgen had gevormd op de weg Rotterdam-Breda was om streeks het middaguur opgelost. Gisteren was het wel aanmerke lijk minder druk op de wegen dan zaterdag, maar toch voller dan op normale dagen. Het aantal dodelijke slachtoffers is - ondanks de drukte - vrij be perkt gebleven. In Hilvarenbeek kwam de 9-jarige zoon Fabian van de familie Yland uit die plaats om het leven. Zijn vader verloor de macht over het stuur in een bocht in de Esbeekseweg. In Amsterdam kwam een 10-jarig jongetje om het leven, die aangere den werd door een auto, nadat hij onvoorzichtig de weg was opgelo pen. Er kwamen dit weekeinde drie bromfietsers om. Een 18-jarige meis je in Zwolle werd aangereden door een passerende auto, een 50-jarige textielarbeider in Tubbergen werd bij het afslaan door een auto gegre pen en in een Eindhovens zieken huis overleed een 16-jarige jonge man, die eerder frontaal in botsing was gekomen met een andere brom fietser. Beide bromfietsers lagen voorovergebogen op het stuur om zich tegen de regen te beschermen. (Van een onzer vers'aggevers) TETERINGEN De vraag of ka pelaan J. van der Veeken in de zielzorg in Teteringen werkzaam kan blijven, zal niet door bisschop Ernst of door deken Backx worden uitgemaakt, doch zal worden overge laten aan de parochianen. Teneinde echter een zo goed mo gelijk beeld van de mening van de parochianen te krijgen zal met een zo algemeen mogelijke vertegen woordiging van parochianen een be spreking worden belegd. Voor die bespreking, op woensdagavond 1 ju'i om half negen in de Helder Camara- school, zijn uitgenodigd de pastoor, het kerkbestuur, schoolbesturen en schoolhoofden, afgevaardigden van verenigingen en standsorganisaties en enkele vertenwoordigers van de gezinnen die zich pas sinds korte tijd in Teteringen hebben gevestigd Dit heeft deken P. Backx zaterdag en zondag tijdens alle missen in de Teteringse parochiekerk meege deeld. „Een meningspeiling tijden? een algemene vergadering met dc parochianen", achtte deken Backx niet gewenst. „U zult van mij willen aannemen" zo schrijft deken Backx ln zijn uitnodigingsbrief voor woensdagavond „dat een algemene peiling waarbij alle parochianen hun inspraak kunnen hebben niet moge lijk en niet gewenst is. De ervaring elders heeft dit duidelijk bewezen. Men is dan te gemakkelijk geneigd om zijn eigen puur persoonlijke me ning naar voren te brengen, zondat dat men zich ten opzichte van ande ren behoeft te verantwoorden voor zijn eigen mening en uitspraken". ,,Er mag", zo zei deken Backx in zijn toespraak tot alle parochianen van Teteringen. „niet worden ge sproken van ontrouw bij een pries ter die ontheffing aanvraagt van zijin celibaatsverplichting gebaseerd op een kerkelijke wet. De door de priester aangevraagde ontheffing wordt door Rome als regel ingewil ligd. Een ran zijn celibaatsverplieh ting ontheven priester kan echter wel in de zielzorg werkzaam blij ven, met dien verstande echter dat de aan de priester voorbehouden functies zoals het biechthoren, het vieren van de H. Eucharistie en huwelijksinzegeningen door hem niet meer mogen worden uitgeoe fend. Alle overige diensten kommen zij echter blijven waarnemen". De bijeenkomst van woensdaga vond is niet de enige gelegenheid waar de parochie zich kan uitspre ken over de handhaving van kape laan Van der Veeken in de zielzorg. Iedere parochiaan kan zijn mening schriftelijk aan deken Backx ken baar maken, terwijl tevens de gele genheid wordt geboden op maandag avond tussen acht en tien uur in de Helder Camaraschool een Dersoon- lijk onderhoud met deken Backx te hebben. Deken Backx zal de verga dering van woensdagavond voorzit ten en nadien verslag uitbrengen aan de hlsschop en aan kapelaan Van der Veeken. De bisschop van Breda, mgr. II. C. A. Ernst, heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend aan de lieer J. A. Schoenmakers als medewerker In de zielzorg te Heerle. Hij zal een functie aanvaarden in de Huizen van Bewaring te Almelo en Zwolle. De heer Schoenmakers werkte voor dien in de zielzorg te Gi'ze en te St.-Willebrord. Nu kapelaan Coninckx enkele da gen geleden in het ziekenhuis moest worden opgenomen, zit Heerle tijde lijk zonder zielzorgers. Pastoor Van Aerendonck uit Wouw zal In Heerle de missen opdragen, wat tengevolge heeft dat in Wouw een aantal mis sen komt te vervallen. DE Haagse raadsfracties hebben be sloten het beraad over de samenstel ling van het college van b. en w. in het openbaar te voeren. ZATERDAG is de Franse schrijver Pierre Mac Orlan overleden. Hij is 88 jaar geworden. BUITENLANDSE toeristen zullen in het tweede half jaar van 1970 kun nen profiteren van een reductie van de tarieven die voor het gebruik van de staatsautowegen in Zuid-Italië gelden. DE Nederlandse bond tot bestrij ding van de vivisectie heeft besloten de minister van Defensie en de sta- ten-generaal telegrafisch te verzoeken de dierproeven op het terrein van de chemische en biologische oorlogs voering te doen staken. (Vervolg pagina 1) Premier James Chichester-Clark van Noord-Ierland richtte gisteren een oproep tot de bevolking waarin hij vroeg „het recht niet in eigen hand te nemen". Hij weet de moei lijkheden van de afgelopen dagen aan „destructieve e'ementen" en kon digde verscherpte straffen aan tegen degenen, die wegens brandstichting, plundering en geweld veroordeeld zullen worden. De Noordierse militie is zondag avond gemobiliseerd. De militie, het Ulster verdedigingsregiment, is een para-militaire eenheid, die vorig jaar januari in het leven werd geroepen ter vervanging van de omstreden geheel uit protestanten bestaande „B-Specials", bewapende reservepoli- tie. Men is nog steeds bezig personeel voor het verdedigingsregiment te werven, dat. met een totale sterkte van zesduizend man onder Brits mili tair bevel staat. Een andere maatregel die premier Clark gisteravond bekendmaakte was de vervroegde avondsluiting tot na der order van de „pubs". CHICHESTER CLARK (Van onze correspondent) BRUSSEL. Bij een brand in de Brusselse randgemeente Vorst kwa men een vader en zijn drie kinderen door verstikking om het leven. De vader probeerde zijn kinderen uit het brandende huis te redden, maar de vlammen sneden hem de terugweg af. Het ongeval gebeurde zaterdag morgen. De vader had in bed ge rookt, was in slaap gevallen, en de sigaret had een schuimrubbermatras aan het smeulen gebracht, waarna de brand uitbrak.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3