V uur bevel voor Britse troepen Rotterdam trots op popfestijn PAUS STEUNEN, DESNOODS MET KRITIEK Rijn-feestje eindigt in ramp: acht mensen verdronken Mr. Van Boven treedt af als president-curator 'MEER TROEPEN NAAR ULSTER •VIJF DODEN IN BELFAST ZORGEN IN LONDEN EN DUBLIN Droogte nog niet catastrofaal voor landbouw Caféportier in Amsterdam neergeschoten BESTUURSWISSELING AAN TILBURGSE HOGESCHOOL POPBOS DRIE DAGEN PROPVOL Bonn tevreden over aanbod landen van Warschaupact Bisschoppelijke brief over pausambt: Weer twee doden in racesport (onderhandelingen over minder troepen in Europa) PLEZIERJACHT IN AANVARING MET NEDERLANDSE DUWCOMBINATIE Bloedmonster Scliade enorm Georganiseerde!' Bernadette vrij' Amerikanen verlaten Cambodja Vietcong keert terug DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuw straat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse numm,ers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRUE ZEEUW MAANDAG 29 JUNI 1970 25e Jaargang No. 6279 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels S 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Jongeren bekogelen Britse soldaten vanuit de (katholieke) wijk Bogside in Londonderry. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het optreden van de Britse popgroep Mungo Jer ry met „In the summertime", was gisteravond het onomstreden hoog tepunt op het in alle opzichten ge slaagd Holland Popfestival. Tien duizenden de schattingen varië ren van 70.000 tot 100.000 in het Kraïingse Bos in Rotterdam, kwa men juichend ontroerd in vervoe ring overeind, klommen in de bo men, wierpen plastic bordjes als een maxi-confettiregen steeds weer in de lucht. Het pop-bos heeft de afgelopen drie dagen sinds vrij dag een ideale omgeving ge vormd voor de popliefhebbers uit alle delen van West-Europa. Outsiders, belast met de bevoor rading van de tienduizenden, de hygiëne, de medische zorg, hebben gisteravond hun tevredenheid be toond met de rustige, vredige gang van zaken, waar ook een voortdu rende regenval niets aan verander de. Er waren geen excessen, de po litie had het rustig, het drug-team kreeg slechts enkele moeilijke ge vallen te verwerken. Rotterdam dat het aandurfde dit nieuwe mas sale popevenement binnen te halen heeft er, zo is de algemene in druk, geen spijt van en men is zelfs een beetje trots dat Rotterdam dit eerste Holland Popfestival mee mocht organiseren. De directeur van de Rotterdamse Geneeskundige Dienst, dr. L. Bu- rema, deelde gisteravond mee, dat het aantal drugpatiënten beneden de 10 is gebleven. Deze mensen wa ren enkele uren tot maximaal 12 uur in een ziekenhuis. Dr. Burema, dagelijks enige uren in het popbos, zei dat de geïmproviseerde sanitai re voorzieningen <1000 toiletten) voor hun taak berekend waren en dat de hygiënische toestand op het terrein, gezien de omstandigheden, goed is geweest. Andere kritische waarnemers, het druggebruik in het oog houdend, zeiden zondag avond dat er in het Kraïingse Bos zeer veel softdrugs zijn gebruikt. „De marihuanawolken hingen bo ven de duizendkoppige menigte", zo stelde men. Hiertegenover kan we ien gesteld dat er van drank misbruik geen sprake was: het pu bliek beperkte zich tot frisdran ken, yoghurt en melk. Alcohol was in het bos niet te krijgen en voor zover valt te bezien, werd het ook niet gebruikt, laat staan binnen gebracht. (Van onze redactie buitenland) HAMBURG/BOEDAPEST Als eerste van de belanghebbende rege ringen heeft gisteren die van West- Duitsland officieel gereageerd op het aanbod van het Warschaupact om over troepenverminderingen in Europa te gaan onderhandelen. Re geringswoordvoerder Von Wechmar noemde het zaterdag in Boedapest uitgegeven communiqué, waarin het voorstel is opgenomen, een „stap in de goede richting", waarmee de bondsregering „zeer tevreden" is. Terwijl de andere NAVO-hoofd- steden nog terughoudend waren, her innerde de Westduitse woordvoerder aan het pleidooi van Bonn op de jongste Navobijeenkomst in Rome om de landen van het Warschaupact een „tegen" te gevon. Goedingelichte kringen in Bonn achten de mogelijkheid niet uitge sloten dat zich over de voorstellen een notawisseling tussen het War schaupact en de Navo zal ontwik kelen Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat een officiële reactie eerst na nauw over leg met de andere Navo-bondgenoten te verwachten is. HAMBURG (DPA) Een aanvaring op de Rijn heeft zaterdag aan waarschijnlijk acht mensen het leven gekost. De Nederlandse duw-combinatie „Etna" uit Rotterdam kwam zater dagochtend vroeg bij de haveningang van Neusser bij Düsseldorf in aan varing met het Duitse plezierjacht „Wildente". Er bevonden zich zesen twintig politiefunctionarissen en wa tersportleraren aan boord van het Jacht. Twee van hen zijn dood uit het water gehaald. Voor zes andere opvarenden, die zondagavond nog niet waren gevonden, bestaat weinig hoop meer. Aan boord van de „Etna" vielen geen slachtoffers. De drenkelingen werden door de „Etna" met hulp van de rivierpolitie uit het water ge- naald. Het jacht, eigendom van de tiavenmeester van Neusser, was 's nachts uit Neusser vertrokken, waar het gezelschap, leden van de Neusser jachtclub en een aantal po litiefunctionarissen een feestavond hadden doorgebracht. De jachtclub had de politie uitgenodigd voor een Rijn-feestje, waarmee de vereniging de politie elk jaar haar erkentelijk heid betuigt voor bij wedstrijden ver leende diensten. De havenmeester, die het jacht be stuurde, zei door een aantal naviga- tielichten in de war te zijn gebracht. Hij veranderde plotseling van koers en voer vlak voor de „Etna" langs, die een aanvaring niet kon voor komen. „Louter uit voorzorg" heeft de politie van Hamburg de haven meester een bloedmonster laten af nemen. Naar de vermisten is de gehele zondag door de rivierpolitie gezocht. Bij de speuractie zijn ook helikopters ingeschakeld. (Van onze redactie buitenland) BELFAST/LONDONDERRY/LONDEN - Een schijn bare rust die elk moment kon omslaan in nieuwe botsin gen. Een besluit van Londen om in versneld tempo meer troepen te zenden. Een bevel van de commandant van de Britse troepen in Noord-Ierland, sir Ian Freeland, om el ke burger die met een wapen rondloopt onmiddellijk neer te schieten en zeer grote bezorgdheid in Londen en Du blin. Dat was gisteravond de situatie in en rond het door gevech ten op leven en dood tussen onverzoenlijke rooniskatholieken en protestanten geteisterde Noord-Ierland. Bij de ongeregeldheden, die vrij dagavond in Belfast, Londonder ry en Armagh uitbraken naar aan leiding van de arrestatie van de militante katholieke voorvechtster Bernadette Devlin, vielen de eer ste dag 135 gewonden, van wie 93 militairen. Zaterdag ging het er echter heter aan toe, winkels werden in brand ge stoken en er vielen schoten van sluip schutters en militairen die vergeefs trachtten de rust te herstellen. Toen men zondagochtend de balans op maakte bleek dat in Belfast, waar ditmaal het felst was gevochten, vijf doden en omstreeks 200 gewonden Waren gevallen. Door de kogels van welke partij de vijf slachtoffers zijn getroffen was nog niet te zeggen. Volgens sommige berichten waren het vijf sluipschut ters, die door Britse militairen bui ten gevecht zijn gesteld. In deze berichten wordt overigens gesproken van acht doden. In Londonderry werd tot zondag ochtend nog gevochten. Uit deze stad zijn geen meldingen over dodelijke slachtoffers ontvangen. De schade is enorm. Tientallen winkels en huizen in Belfast zijn als gevolg van naar binnen geworpen benzinebommen door brand verwoest. Ontelbare voer tuigen, die door de strijdende partijen voor barricaden werden gebruikt, zijn volkomen vernield. Ook het pla veisel moest het ontgelden. De stra ten werden opgebroken om de oproe rige menigte van projectielen te voor zien. Waarnemers zijn van mening, dat de onlusten van dit weekeinde een veel grotere omvang hadden dan die van vorig jaar augustus, toen in Bel fast zeven doden vielen. Het geweld leek ook georganiseerder. Barricaden werden met opmerkelijk grote snel heid opgeworpen terwijl zowel aan katholieke als protestantse kant sluipschutters op de daken opdoken. Goed georganiseerde en zeer mobiele „commando's" voerden op steeds am dere plaatsen korte aanvallen op militairen en politie uit. Zodra deze met charges reageerden verdwenen de aanvallers om elders opnieuw in actie te komen. De vice-premier van Noord-Ielrand, Brian Faulkner, sprak van „duidelijk georganiseerd terro risme". De regering in Londen heeft beslo ten de Britse troepenwacht n Noord- Ierland, die 7500 man bedroeg, in snel- tempo uit te breiden tot ruim tiendui zend man. Een versterking van 350 man arriveerde zondag al in Noord- Ierland. De minister van binnenlandse za ken in de nieuwe conservatieve Brit se regering, Reginald Maudling, ver klaarde zondag dat er geen wijziging is gekomen in zijn plannen om dins dag naar Noord-Ierland te gaan waar hij tijdens een verblijf van twee da gen de crisis met premier James Chi- cester-Clark wil bespreken. Maudling zal echter geen bezoek brengen aan Bernadette Devlin, waartoe zij ver zocht had. In Londen leverden Ierse betogers gistermiddag gevechten met de po litie. De Ieren hielden een protest demonstratie tegen de opsluiting van hun voorvechtster voor gelijke rech ten, Bernadette Devlin. m Kort tevoren waren de betoger" onder het roepen van „Bernadette moet vrij" naar Downing Street ge marcheerd, waar de ambtswoning van premier Heath staat. Zij werden ech ter door een groot aantal politie agenten tegengehouden. De 23-jarige Bernadette Devlin, Engelands jongste parlementslid, is, zoals bekend, vrijdag naar de ge vangenis overgebracht nadat een ge rechtshof in Belfast haar beroep te gen een veroordeling tot een gevan genisstraf van een half jaar wegens haar aandeel in de onlusten van vo rig jaar augustus in Londonderry had verworpen. (VERVOLG OP PAG. 3) GISTEREN zijn tijdens het luch ten twee gevangenen ontsnapt uit het huis vai. bewaring te Leeuwarden. Zij klommen met een touw over de hoge muur. (Van onze redactie binnenland) EMMELOORD De grote droogte heeft voor de Nederlandse landbouw op dit moment nog geen catastrofale vormen aangenomen. Minister ir. P. J. Lardinois zei dit zaterdag op een bijeenkomst in Em- meloord, N.O.P., waar 2500 landbou wers uit de Noordoostpolder en Oos telijk Flevoland het 25-jarig bestaan van hun organisaties herdachten. De minister noemde de situatie in de fruitteelt kritiek; In dit verband zei hij het nog nooit te hebben be leefd dat de aardappel duurder was dan een appel, zoals op dit moment het geval was. UTRECHT (KNP). „Het pauselijk leergezag in de kerk hoort bij het leven avn de kerk. Zoals het leergezag zich niet los kan opstellen het leven van de kerk. Zoals het leergezag zich niet los kan opstellen leergezag van het Petrus-ambt." Dit schrijven de bisschoppen in hun brief, die zij gisteren in alle kerken hebben laten voorlezen ter gelegen heid van het 50-jarig priesterfeest van Paiilus VI op 29 mei en de 7e verjaardag van zijn pauskeuze op 21 juni. Ter officiële viering hebben zij bovendien met de pauselijke pro nuntius in ons land, mgr. Angelo Fe- Iici, de eucharistie gevierd. In de kerk van de H. Jacobus in Den Haag droeg de nuntius de H. Mis op, terwijl kardinaal Alfrink preekte. In hun bisschoppelijke brief be lichten de bisschoppen het pausambt vanuit zijn taak de kerk in haar ge loof te bevestigen. Zij wijzen erop, dat het de taak van de paus is de katholieken steeds voor te houden, dat zij zich aan de overlevering die nen te houden. De kerk heeft al dus de bisschoppen het pausambt nodig juist om het doorgeven van de openbaring te garanderen. Maar, zo vervolgt de brief, niet alles wat een paus zegt en niet elke situatie, waarin hij spreekt, is van gelijke waarde. Daarom zal ook de bindende kracht niet steeds dezelfde zijn. Doch de betekenis van het Pe trus-ambt wordt niet alleen bepaald door pauselijke uitspraken, die meer of minder bindend kunnen zijn. Het leraarsambt staat in dienst van de eenheid van de kerk in geloof, hoop en liefde. De kerk is een liefdebond, waarin de paus de eerste plaats be kleedt. Alle spanningen en pijnlijke meningsverschillen, die ook in de kerk bestaan, zullen het nooit mo- ,JÈn winner, van onze blijvende ge meenschap in Christus, aldus de bis schoppen. In het laatste deel van hun brief wijzen de bisschoppen op de ver plichting van henzelf en van alle katholieken en schrijven: „Een paus kan niet de bemoediging van ons geloof zijn, als wij niet datzelfde voor hem betekenen. Ook wij zullen hem moeten bevestigen. Desnoods door kritiek, maar altijd in een positieve bijdrage tot het leven der kerk." In zijn predikatie gistermorgen wees kardinaal Alfrink op de span ningen, die momenteel in de kerk heersen. Zij moeten aldus de kar dinaal worden toegeschreven aan het feit, dat twee onscheidbare ele menten van ecclesiologie en kerke lijk leven toch vele jaren gescheiden zijn gebleven, namelijk enerzijds het pauselijk primaatschap en anderzijds de bisschoppelijke collegialiteit. Het eerste dogmatisch vastgelegd door het eerste Vatikaans Concilie in 1870, het tweede beleden door het tweede Vatikaans Concilie. Er zal zo ver klaarde kardinaal Alfrink een ge duldige dialoog in de kerk nodig zijn, opdat zij op basis van beide con cilies de vrede kan vinden. (Zie ook commentaar pag. 3.) PHNOM PENH (Reuter) De meeste Amerikaanse troepen die sinds 11 mei in Cambodja hebben deelgenomen aan acties tegen de Vietcong hadden zondag het land ver laten. Op grond van een mededeling van president Nixon is hun taak per 30 juni beëindigd. Gelijktijdig rukken echter de Vietcongstrijdkrachten weer de ge bieden waaruit zij waren verdreven binnen. Voorts zijn twee bataljons Zuid- vietnamese regeringstroepen via de Mekong Cambodja binnengebracht. Zij bezetten stellingen op 20 km van Phnom Penh. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De 28-jarige portier van een Amsterdams café is in de nacht van zaterdag op zondag, toen hij een bezoeker niet wilde toe laten, door deze met een pistoal in zijn onderlichaam geschoten. De man moest in een ziekenhuis worden ge opereerd, waarna het levensgevaar was geweken. De politie heeft de 33-jarige invali de Amsterdammer H. T. aangehou den, onder verdenking het schot te hebben gelost. Ook twee vrienden van hem werden gearresteerd. De politie heeft het pistool op een trot toir gevonden en beschikt over het bij de operatie verwijderde kogeltje. (Van onze sportredactie) BREDA Sensatie dit week einde op Wimbledon, waar de als eerste geplaatste Rod Laver en Arthur Ashe, die als derde geplaatst was, gewipt werden. De Engelsman Taylor en de Spaanse veteraan Gimeno zorg den voor deze stunts. Ook drie geplaatste dames verdwenen uit de strijd. In de Tour de France beheerst Eddy Merckx met zijn Faemino- ploeg de strijd, zoals hij wil. Wel iswaar verloor Merckx de gele trui, maar deze werd overgeno men door zijn ploeggenoot, de Italiaan, Zilioii. Merckx zelf be zet nu de tweede plaats. Jan Janssen verbaast vriend en vijand door zijn rijden tot nu toe. In het eindklassement bezet hij de derde plaats, terwijl hij ook de groene trui mocht aan trekken. De erste Nederlandse vertegenwoordiger is al weer naar huis vertrokken. Caballero- rijder Huub Harings was dit on gelukkige lot beschoren. Ook Willem II verloor een renner: de Belg Ward Seis. De autosport eiste ook dit weekend weer twee doden. De Fransman Jean-Luc Salomons kwam om het leven bij een in ternationale race voor Formule- 3-renwagens in Rouaan. In de laatste ronde "an de race gwa- men vijf wagens met elkaar in botsing. De wagen van Salomons sloeg vijfmaa] over de kop. De Britse coureur Derek Williams kwam om het leven tijdens ra ces op het circuit van Anders- torp. Ook hij kwam met een andere wagen in botsing. De TT in Assen kende helaas maar weinig spanning. De 130.000 toeschouwers konden ei genlijk alleen in de zijspanklasse genieten van een felle strijd. In de overige klassen zegevierden de favorieten. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Mr. P. M. H. van Boven treedt 1 oktober af als pre sident-curator van de Tilburgse hogeschool. Hij blijft wél deel uit maken van het college van curato ren. Mr. Van Boven wordt opge volgd door de hoogleraar dr. H. W. J. Bosman. Professor Bosman zal het komende academisch jaar niet als hoogleraar optreden. Hij zal het president-curatorschap waarnemen tot de nieuwe wettelijke bestuurs structuur ingaat. Mr. Van Boven, die de laatste ja ren aan voortdurende en vaak zeer persoonlijke kritiek van groepen studenten heeft blootgestaan, heeft de hogeschoolgemeenschap meege deeld niet m staat te zijn zich voortdurend en volledig voor de hogeschool in te zetten. Hij wijst erop dat hij tal van andere ver plichtingen heeft. Mr. Van Boven is o.a. voorzitter van het Christe lijk Werkgevers Verbond. Bovendien verkeert de hoge school zo stelt hij in een ont wikkelingsfase, die van de be stuursorganen veel extra inspan ning vraagt. Hij ziet geen kans het daartoe nodige contact te onder houden met alle hogeschoolgeledin- gen. Prof. dr. H. W. J. Bosman zal sa men met gedelegeerd curator drs. H. Loevendie het dagelijks bestuur uitmaken van het College van Cu ratoren. Dit dagelijks bestuur krijgt van de curatoren ruime bevoegdheden en wordt bijgestaan door de secretaris van het College van Curatoren. Er zal nauw contact zijn tussen het da gelijks bestuur en de rector-magni- ficus van de hogeschool. Mr. Van Boven zegt dat het besluit om af te treden hem niet onberoerd heeft gelaten. „Ik wil hier nog eens uit drukkelijk zeggen dat ik steeds de intentie heb gehad de hogeschool en u zelf van dienst te zijn". Professor Bosman, die mr. Van Boven opvolgt, is in 1922 in Rotter dam geboren. Hij studeerde aan de Nederlandse Economische Hoge school en promoveerde daar in 1958 op een proefschrift over de Wet Toezicht Credietwezen. Van 1947 tot 1953 werkte hij bij de Directie Binnenlands Geldwezen van het ministerie van Financiën en daar na bij het Centraal Plan Bureau als chef monetaire sector. In 1954 werd de heer Bosman benoemd tot lector in het geldkrediet- en bankwezen aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg en in 1959 werd hij hoog leraar. Professor Bosman was tijdens het academisch jaar 1964/65 rector- magnificus van de Tilburgse hoge school. Hij is lid van de Sociaal Economische Raad.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1