Piet Vrauwdeunt over naar DWS Florissant kwam nel iets te kort Sjaak van der Hooft op dreef M. WOLFF IN IJZENDIJKE SUPERIEUR Hordijk kampioen bij nieuwelingen Nederlandse titel voor Cora Hofman ZEGE VAN SMULDERS IN ALPHEN Records sneuvelden Atletes te sterk voor Frankrijk Zwemdiploma's ONNO STURM EVENAARDE RECORD 60 METER Winst van amateurs ZESDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 29 JUNI 1970 VOGELWAARDE De derde klasser Vogelwaarde vierde zater dag het 25-jarig bestaan. Eerst hield het bestuur een goed bezochte re ceptie in het clubhuis, waarna het feest 's avonds in eigen kring werd gevierd. Op de foto biedt burge meester M. Somers van Hontenisse zijn felicitaties aan de voorzitter van Vogelwaarde, de heer R. Dob- belaare aan. Rechts van de heer Dobbelaare staan de bestuursleden Van Bunderen en H. Dobbelaare en links van de praeses staan de heren Neve en Van de Veeken. Florissant, gevolgd door Tatusca d'Avril, Dave Fez en El Hadie. Bij het ingaan van de tweede en laatste ronde ging Florissant nog steeds fier op kop, in tweede positie gevolgd nu door Dave Fez, terwijl de Belgi sche hengst Docker en Tatusca d'A vril de naaste belagers waren van de Nederlandse paarden. Bij het uit komen van de bocht kwam El Hadie naar voren en in eendrachtige sa menwerking rukten ook de snelle Franse dravers ürvick en Tendresse 3 op. Zij zouden er echter niet In slagen tot de voorste linie door te dringen. Leeuwenkamp leidde Florissant bekwaam langs de binnenkant van de baan en tot honderd meter voor de finish lag hij nog steeds in eerste positie. Toen echter zette Tatusca d'Avril haar beslissende aanval m en onweerstaanbaar ging zij op de overwinning af. De Leeuw dreef El Hadie tot een nog grotere krachtsin spanning en ook deze combinatie zou Florissant nog troeven. Zelfs had El Hadie Tatusca d'Avril nog kunnen bedreigen, doch doordat Flo rissant iets van zijn lijn afweek en naar buiten kwam, kon El Hadie niet voluit gaan en moest zich nu tevreden stellen met een overigens eervolle tweede plaats. De foto moest beslissen over de vierde en vijfde plaats. Het Franse paard Unes P bleek een fractie eerder dan de Zweed Uhlan 2 de finish te zijn gepasseerd. De overigen waren er wel heel dicht bij, maar het uitzicht op de zege was hen radicaal ontno men. Of geloofden zij het wel na de strubbelingen en-of vermeden zij elk risico? (Van een onzer wielersportmede werkers) ALPHEN Met een ruk zwiepte Jef Smulders over Henk van Don gen heen en drukte zijn wiel als eerste over de witte kalklijn. Het overwinningsgebaar kon hij pas ma ken, toen de meet reeds gepasseerd was, want beide handen had hij nodig om de man uit Prinsenbeek op de meet te kloppen. „Ik geef mezelf een goede kans", vertelde Jef Smulders, die gisteren zijn der de overwinning binnenhaalde. „Wel was ik bang van Wim Smeekcns, maar ik ging er toch gemakkelijk overheen. Ik heb dit jaar veel pech gehad met blessures, maar ben nu sinds enkele weken weer aan het terugkomen". Burgemeester Osse van Alphen schoot om kwart over drie de 64 amateurs weg, en vanaf dat moment werd er al gestreden voor de eerste plaatsen. Martin Hezemans en Jan Zoons probeerden verschillende ma len weg te komen, maar ook Piet Franken en Wim Dielemans waag den een (tevergeefse) poging. Na 20 kilometer kreeg men echter een se rieuze ontsnapping, die naar later bleek, doorslaggevend was. Jan Zoons demarreerde en kreeg Piet van de Weegen mee. Van Helvoirt, Van Dongen en Van Laarhoven slo ten zich een kilometer verder bij de vluchter aan. Enkele kilometers ver der kwam er echter opnieuw reactie vanuit het peloton. Martin Hezemans sprong weg en sleurde Smulders, Smeekens, Hoofs, Cornelissen en Oerlemans met zich mee. Dit zestal bereikte de vijf vluchters en met 11 man bouwde men aan een voor sprong, die tot 1 minuut en 10 seconden zou oplopen. In de 61ste kilometer reed Piet Oerlemans plat en viel uit/ de kopgroep weg. In de finale probeerden Jan Zoons, Tini van Helvoirt en Martin Hezemans een eindsprint te ontlopen door weg te springen, maar zonder resultaat. 900 meter voor de finish viel Hezemans in een van de scher pe bochten en was meteen uitge schakeld voor een van de ereprijzen. In de eindspurt ging Jef Smulders in de laatste meters over Wim Smee kens en Henk van Dongen heen en veroverde de bloemen en overwin- ningskus van de ronde-mlss. Zowel bij de adspiranten als bij de nieuwelingen werd de eindzege in een massale eindsprint beslist. Het waren respectievelijk Luchten- burg en Meskens, die hun wiel het eerst over de witte streep drukten. Uitslagen adspiranten: 1 W. Luch- tenburg (Spijkenisse) de 25 km in 39 min. 39 sec.; 2 J. Kloos (Rotter dam 3 A. v.d. Steen (Etten); 4 K. Koetje (Rotterdam); 5 J. de Jager (Lekkerkerk); 6 L. v.d. Vliet (Hon- selerdijk); 7 J. Gommers (Roosen daal); 8 J. Jonkers (Oud-Gastel); 9 R. Brabers (Tilburg); 10 L. Derijck (St.-Willebrord); nieuwelingen: 1 A. Meskens (Warmond), de 50 km in 1 uur, 12 min. en 17 sec.; 2 J. Voezenek (Prinsenbeek); 3 J. Vos (Rotter dam); 4 C. Stegenga (Rotterdam); 5 A Toepoel) (Tilburg); 6 A. Vromans (Gilze); 7 J. Leijten (Chaam: 8 H. v. Tok (Gouda): 9 W. Pater (Barne- velt); 10 H. Boom (Markelo); 11 J. Markus (Ederveen); 12 J. de Jager (Biezelinge); 13 A. Oprins (Gilze); 14 A. Kuzee (Souburg; 15 G. Moonen (Oisterwijk); amateurs: 1 J. Smulders (Tilburg) de 100 km in 2 uur, 20 min. en 15 sec.; 2 H. v. Dongen (Prinsenbeek); 3 W. Smeekens (Gilze); 4 J. Zoons (Voorschoten); 5 M. v. Helvoirt (Tilburg); 6 M. v. Laarhoven (Haa- ren); 7 P. v.d. Weegen (Tilburg); 8 J. Cornelissen (Nijmegen); 9 H. Hoofs (Den Bosch); 10 op 20 secon den G Berkhout (Schipluiden); 11 W. v. Putten (Vianen); 12 Th. v.d. Leist (Rotterdam); 13 F. Hendrikx (Krimpen; 14 P. v. Beurden (Die- sen); 15 A. Suikerbuijk (Tilburg); 16 P. v. Gurp (Breda); 17 G. Marue- rink (Amsterdam); 18 op 1 min. 30 sec. H Schoofs (Bladel); 19 T. de Valk (Zandvoort); 20 A. v. Gurp (Breda). (Van onze zwemmedewerker) IJZENDIJKE Tijdens de zaterdagmiddag door de zwemvereni ging „Zij" in het zwembad te IJzendijke georganiseerde zwemwed strijden bleken Sjaak van der Hooft uit Terneuzen en de Souburgse Martha Wolff in een uitstekende vorm te verkeren. Sjaak zwom de 200 meter wisselslag jongens in de nieuwe Zeeuwse recordtijd van 2.48.0, een verbetering van het oude record van Tonny van Maris van De Ganze met liefst 8,5 seconde. Met het behalen van de titel kwam de 18-jarige Bas Hordijk, die in zijn dagelijkse onderhoud voor ziet als reparateur van aanstekers, tot zijn zeventiende zege van dit seizoen. De andere kampioen Klaas Pieter Sterk is amper 15 jaar oud en zit nog op de detailhandelschool. Hij mocht in eigen Brabantse contreien al zeven keer eerder het ererondje van de winnaar afleggen bij de ad spiranten. De uitslagen nieuwelingen: 1. en kampioen B. Hordijk, Rotterdam, 96,4 km in 2 uur 16 min. 22 sec.; 2. W. Willems, Geleen; 3. Dohmen, Born; 4. G. van Gerwen, Olland; 5. Laan, Amstelveen; 6. T. van der Berk, Den Bosch; 7. D. Gorman, Zutphen; 8. G. Molman, Apeldoorn; (ADVERTENTIE) (Van onze sportmedewerker) GOES In het Goese zwembad werd zaterdag voor de eerste maal het examen ufgenomen voor het zwemdiploma van de KNZB. In to taal waren er 154 kandidaten uit het centrum van Zuid-Beveland, die door oud-zwemmer Cor Wagenaar werden getest. Allen slaagden. Het diploma werd uitgereikt aan 98 kandidaten in de A-categorie, terwijl er 52 het B-diploma haalden. Voor C en V waren er 4 en 2 deelnemers. (Van onze correspondent) DUINDIGT De grote Prijs der Lage Landen „nieuwe stijl", zater dag en zondag op Duindigt verre den, heeft een veelbewogen finale gekend, nadat de dag tevoren de series mooie en felle strijd te zien hadden gegeven om de eerste vier plaatsen, recht gevend op een fina leplaats. Ofschoon de nieuwe formu le voor de grote prijs, Nederlands hoogst gedoteerde draverij, tevoren reeds aan geduchte kritiek had bloot gestaan, vooral gericht op het feit, dat niet op (kilometer)-tijden, maar op plaatsingen de paarden in de finale kwamen, waren er toch zater dag weinig wanklanken te beluiste ren. De critici kregen in zoverre ge lijk, dat stellig niet de snelste twaalf van de dertig voor de Grote Prijs gestarte paarden in de finale kwamen, getuige de kilometertijden van de winnaars der drie series: 1.20.8 voor Dave Fez in de serie met uitsluitend Nederlandse paarden, 1.19.4 voor Ullygouli in de tweede serie en 1.19.3 voor Urvick in de derde reeks (over 2120 meter). Voor het overige verliep de prelude vlek keloos. Hoe anders was het met de finale. Het begon met een valse start. Toen de paarden voor de tweede maal waren vertrokken, deed zich in de eerste bocht een incident voor, dat het dravrij -comité noopte de koers af te bellen. De Franse draver Ur vick, een van de grote kanshebbers, gereden door de vermaarde pikeur Henri Levesque, stapte in de sulkey van Harmsen achter Esmeraud. Het gevolg was, dat Harmsen van de sulkey viel en de draver er met de sulkey vandoor ging, achter het veld aan. Weliswaar verloor Esmeraud spoedig zijn ballast, maar de koers was toen reeds afgebeld. Na een volle ronde over de baan te zijn gedraafd, werd Esmeraud gevangen en.... weer ingespannen, zij het voor een andere sulkey. Inmiddels waren er twintig minu ten verstreken, voor het veld voor de derde keer op jacht ging naar de prijzenpot van 70.000 gulden, waar van 37.500 gulden voor de winnaar. Op kop ging aan de binnenzijde van de baan de vaderlandse voshengst Cora Hofman, die nu wel zeker is van haar plaats in de ploeg voor Frankrijk. Sjaak voelde zich na deze race erg moe en dacht dat hij op de 200 meter vrije slag heren niet veel meer zou klaar maken. Doch het pakte anders uit. Hij begon de eer ste honderd meter te zwemmen in de tijd van 1.08.1 en ging in hoog tempo door. Hij dulde niemand naast zich en hoewel Tonny van Maris er alles aan deed om enigszins bij Sjaak te komen, lukte het hem slechts bedeeltelijk. Sjaak bleef met zijn tijd van 2.25.2 slechts 0,2 secon de boven zijn eigen Zeeuwse record. Martha Wolff zou ook tonen dat ze nog lang niet uitgeblust is. Ze wilde haar eigen Zeeuwse record op de 200 meter wisselslag verbeteren, dat zij twee jaar geleden heeft ge vestigd. Zij kwam uit op een tijd van 3.04.8, hetgeen een egalisering van haar record betekende. De strijd om de tweede en derde plaats ging tussen Anita Bracke van De Zee hond en het Braakmanmeisje Mar lies Vercruijsse. Het was Anita, die het eerst wist aan te tikken. Dit was niet het enige succes van Anita. Later op de middag wist zij op keurige wijze de 100 meter vlin derslag te winnen. In een recht streeks duel met Elsje Wolff (SZV) bleef ze deze ruimschoots voor. Het werd zelfs een derde plaats voor Els daar al weer Marlies Vercruijsse in een andere serie een betere tijd dan Els op de klokken had gebracht. Martha Wolff was op de 100 me ter vrije slag dames een klasse apart. Ze won in de goede tijd van 1.12.8 en bleef Truus Vandelinde van De Schelde ruim vier seconden voor. Verrassend was wel de derde plaats van het Ganzemeisje Marijke Capello, die Carita Salome Carita zat voor haar eindexamen naar de vierde plaats verwees. Theo Vis (SZV) won de 100 meter schools'ag jongens in de tijd van 1.26.6 voor Jan Fraanje (Schelde) en clubge noot Hans Verschuure. Guus van de Neste zwom onder de limiet voor de Nederlandse kampioenschappen. Doch deze is niet geldig omdat deze niet werd gezwommen in een vijf tig-meter bad. Op de 100 meter vlinderslag jon gens onder de veertien jaar vochten Guus Van de Neste (Schelde) en Roel Veenstra van De Ganze een fel gevecht om de zege welke door Roel werd gewonnen in de goede tijd van 1.36.3. De 4 x 100 meter vrije slag estafette meisjes werd gewonnen door de ploeg van SZV met de ploeg van de Braakman op de tweede plaats. Na vier wedstrijden is de stand in de zwemcompetitie als volgt: 1. SZV 1479 punten, 2 Schelde 1172, 3 Zee hond 1068, 4 Braakman 921, 5 Ganze 805, 6 Luctor 760, 7 Zij 599, 8 Scheldestroom 593, 9 Bruinvis 231, 10 Zeelandia 168, 11 Het Vrije 147. De Schelde is dus op de tweede plaats geb'even en heeft deze zelfs aanmerkelijk versterkt. De Ganze heeft een duidelijke voorsprong ge nomen op de Luctorploeg. De uitslagen waren: 200 meter wisselslag dames: 1 M. Wolff (SZV) 3.04.8; 50 meter schoolslag meisjes onder de tien jaar: 1 S. Kuijpers (SZV) 51.6; 50 meter vlinderslag jongens onder de twaa'f jaar: 1 M. van Goeije (Scheldestroom) 44.9; 100 meter schoolslag jongens onder de 16 jaar: 1 T. Vis (SZV) 1.26.6; 100 meter vrije slag dames: 1 M. Wolff (SZV) 1.12.8; 200 meter wis selslag jongens onder de 16 jaar: 1 J. v. d. Hooft (Schelde) 2.48.0: 100 meter vlinderslag jongens onder de 14 jaar: 1 R. Veenstra (Ganze) 1.36.3; 100 meter vlinderslag meisjes onder de 16 jaar: 1 A. Bracke (Zee hond) 1.37.8; 200 meter vrije s'ag heren: 1 J. van der Hooft (Schelde) 2.25.2; 4 x 100 meter vrije slag estafette meisjes onder de 16 jaar: 1 SZV 5.51.6. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT Op het golvende circuit van Zandvoort hebben de nieuwelingen en adspiranten zater dagmiddag om de nationale wegti- tels van hun categorie gestreden. Aan strijdlust en enthousiasme heeft het de jonge wielrenners daarbij niet ontbroken. Zij bleken allemaal fel, gunden elkaar geen metertje vrij spel en in beide koersen moest dan ook een massale eindsprint de beslissing brengen. De succesvolle Rotterdammer Bas Hordijk toonde zich na een fel betwiste spurt de snelste bij de nieuwelingen en de jeugdige Klaas Pieter Sterk uit het Brabantse Oisterwijk bleek de rap ste adspirant. 9. J. Luysterburg, Nieuw-Vosse- meer; 10. J. Brinkman, Rotterdam. Adspiranten: 1. en kampioen Klaas Sterk, Oisterwijk, 37,3 km in 55.52; 2. Tieleman, Amsterdam; 3. A. Bongers, Apeldoorn; 4. Damen, Ulvenhout; 5. Van Kollenburg, Sit- tard; 6. J. Gruunenberg, Zwanen burg; 7. Huveneers, Amsterdam; 8. J. Konings, Sprundel; 9. Visser, Am sterdam. Het officieus kampioenschap van Nederland voor eerstejaars amateurs ging naar Henny Gijzel uit Heikant, die zijn vier medevluchters in een lange sprint gedecideerd klopte. Tio- ne van de Bunder uit IJzendijke eindigde in dit sterke gezelschap als derde. Axelse Wim de Waal bezette de zestiende plaats. PARIJS. Nederland heeft giste ren in Parijs de damesatletiekwed strijd tegen Frankrijk met 80 tegen 55 punten gewonnen. De Nederlandse 4 x 400 meter estafetteploeg heeft een nieuw Nederlands record voor nationale ploegen gevestigd. Het kwartet bestaande uit Stans Brehm. Aukje van der Hoek, Toos Peters en Myrna van der Hoeven noteerde een tijd van 3.41,2. Het oude record stond op naam van het viertal Ina Scholte. Maria Gommers, Toos Peters en Mie- ke Sterk sinds 13 juli 1969 in 2.47,4. •Tonnie Veerman, het talent uit Terneuzen, in actie tijdens de zwemwedstrijden in IJzendijke. (Van onze sportredactie) BREDA Het belangrijkste transfernieuws van het afgelopen weekeinde is ongetwijfeld het ver trek van de Feijenoorder Piet Vrauwdeunt naar het Amsterdamse DWS. De 26-jarige voorhoedespeler, die soms linksbuiten Moulijn ver ving, werd voor twee jaar gecon tracteerd. De 20-jarige Wim Meijers van de Nijmeegse ere-divisievereniging NEC die zich begin vorige week op de transferlijst liet plaatsen, heeft een eenjarig contract getekend bij het pas naar de eerste divisie gepro moveerde Wageningen. Het Tilburgse Willem II heeft als vervanger voor Ger Deijkers, die naar DWS is vertrokken, de Hage naar Louis de Puyt aangetrokken. Deze Haagse spitsspeler is een con tract voor een jaar aangeboden. Louis de Puyt maakte afgelopen sei zoen naam door enkele wedstrijden naast de Noor Harald Berg een op vallende rol te vervullen. Frans Roemgens (Willem II) gaat voor Fortuna Sittardia spelen. Evert Mur, de trainer van Elink- wijk, die onder voorbehoud het trainerschap van de nieuw te vor men FC Utrecht had aanvaard, zal deze functie niet krijgen. Mur stelde plotseling nieuwe eisen aan zijn toe komstige werkgevers. In de loop van deze week zal FC Utrecht offi cieel worden opgericht. Janssens, een 25-jarige aanvaller van Wageningen, is overgegaan naar de Nijmeegse eredivisieclub NEC. (Van onze atletiekmedewerker) DEN HAAG Cora Hofman van Scheldesport uit Terneuzen heeft haar kampioenstitel op de 200 meter voor A-meisjes in Den Haag geprolongeerd. Zowel in haar serie als in de finale won zij op overtuigende wijze in een nieuwe Zeeuwse recordtijd van 24.7. Op de 100 meter leverde zij even eens een uitstekende prestatie. In dezelfde tijd als de winnares Hen- riette Vooys van 12 seconden werd zij derde. Het is nu vrijwel zeker, dat Cora Hofman ingeschreven zal worden op de 200 meter voor de Europese juniorenkampioenschappen te Parijs. Zij heeft nu twee maai achtereen de limiet van 24.7 ge haald. Kees van Dalen van AV '56 be reikte een fraaie derde plaats op de 3000 meter jongens A. Met een tijd van 8.39.4 bleef hij bijna elf secon den onder het oude Zeeuwse record, dat met een tijd van 8.49.8 stond op naam van Willy Vermond van RKHAV. Tevens betekent deze tijd van 8.39.4 een verbetering van het districtsrecord van het nieuwe dis trict West II (Zuid-Holland, Zee land). Zaterdagmiddag kwam nog een Zeeuw op het ereschavotje. Hans van der Haar van Dynamo liep een uitstekende 100 meter bij de B- Jongens. Hij werd derde in de fraaie tijd van 11.2. Hugo van Duyze van RKHAV bereikte een goede vierde plaats bij de B-jongens op de 3000 meter. Bij de start verloor hij een spike, zodat deze prestatie zeker uitstekend genoemd kan worden. Van de overige Zeeuwse deelne mers werd Jenny Sprenkels van Scheldesport in de halve finale 100 meter voor B-meisjes uitgeschakeld met een tijd van 12.9. Peter de Munck van AV '56 werd op het discuswerpen jongens B elfde en bij het kogelstoten Jongens B achtste. Kees Saman van Scheldesport liep In zijn serie op de 100 meter jon gens A 11.9 en werd hiermede uit geschakeld. Miel Boogaert van RKHAV bereikte een achtste plaats op de 3000 meter voor jongens A. (Van onze medewerker) GOES Onno Sturm van AV '5b" heeft gistermiddag te Delft het Zeeuws record voor D-jongens op de 60 meter geëvenaard met een tijd van 8 sec. Met deze tijd werd hij eerste. Deze D-junior leverde overigens nog twee goede prestaties. Op het verspringen werd hij derde met een eprong van 4,57 m. en op de 600 meter werd hij tweede met een tijd van 1.46.1. ALKMAAR (ANP) Tijdens in ternationale wielerwedstrijden op de baan van Alkmaar heeft een Neder landse amateurploeg gewonnen van Oost-Duitsland. Zowel de sprint als de tijdrit over 500 meter leverden Nederlandse overwinningen op. Jan Jansen en Peter van Doom versloe gen beiden hun Oostduitse tegen standers Richter en Meissner. De tijdrit over 500 meter werd gewon nen door Peter van Doom in 30.9 seconden, voor Jan Jansen (31.2). I Q

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 15