Bosmans won met De Dikke voor tweede maal een auto Rik van Looy is kanshebber in profronde Yerseke ZEEUWEN FAVORIETEN WESTBRABANTSE PIJL neem mec-tv.. Vlucht op St.- Vincent was lastig Zwemstrijd IJzendijke Tegenslag voor organisators Kritiek in Rusland en Bulgarije WEER 2 GEPLAATSTE SPELERS GEWIPT Vock snel op 5 kilometer Concurrentie voor Zeeuwen in Hoofdplaat HOLLAND SPORT IN ONDERHANDELING MET TER MORS ITT SCHAUB-LORENZ Slechts acht ploegen aan het vertrek WIMBLEDON TSC MORGEN TEGEN SNEEK voordelig uit met NS Daan Holst: een vechter Domineren Concurrentie OP NATIONAAL VOETBALTEAM 23 VRIJDAG 26 JUNI 1970 23 I J- IUII.U. I i,;' '"- 'f-J; Arthur Ashe in actie in zijn par ty tegen de Egyptenaar El Shafei. (Van onze sportredactie) WIMBLEDON Weer hebben twee geplaatste spelers op Wimble don het onderspit moeten delven. De Amerikaan Tom Gorman en de Australiër Bob Carmichael, schaar den zich onder de reuzendoders van het belangrijkste tennistoernooi dóór respectievelijk de als twaalfde ge plaatste Zuid-Afrikaan Cliff Drysda- le en de als zesde geplaatste Zuid- slaviër Zeljko Franulovic te ver slaan. Slechts een handvol toeschouwers was aanwezig toen Drysdaie al van hert begin af aan kansloos was tegen Gorman, die in eigen land pas als veertiende staat geklasseerd. Gor man trok zich niets aan van de re putatie van zijn tegenstander en veegde hem in iets meer daoi een uur van de baan. Xn de vierde ronde zal hij het moeten opnemen tegen de als vijfde geplaatste Autralische vete raan Ken Rosewall. Rosewall won gisteren vrij gemakkelijk in drie sets van zijn landgenoot Addison. Carmichael liet blijken dat de kri tiek van de insiders op de zesde plaats van Franulovic terecht was. Getuige de cijfers 63 62 6—0 had de Australiër niet de minste moeite met zijn tegenstander. De meest interessante partij giste ren was ongetwijfeld die tussen Ar thur Ashe en de Egyptenaar El Sha fei. Voor een uitverkocht centrecourt wierp Ashe zijn gevreesde service in de strijd tegen de linkshandige Egyp tenaar. De eerste twee sets waren voor de Amerikaan, maar El Shafei won de derde. Net toen het er naar uit begon te zien dat Ashe het initia tief begon te verliezen, kwam hij sterk terug en doorbrak de service van zijn tegenstander. De belangrijkste uitslagen, giste ren op Wimbledon, waren: Dennis Ralston (VS.) - Joachim Loyo (Mexico) 60 6—0 61; Ar thur Ashe (V.S.) - Esmael el Shafei (Egypte) 63 61 26 60Tom Gorman (V.S.) - Cliff Drysdaie (Z. Afrika) 63 63 62; Ken Rose wall (Aus.) - Terry Addisan (Aus.) 62 64 60; Andres Gimeno (Spanje) - Terben Ulricii (Den.) 4g 61 62 62; Rod Laver (Aus.) - Fried McMillan (Z.-Afrika) 62 36 60 62; John Newcombe (Aus.) - Owen Davidson (Aus.) 97 63 75; Bob Carmichael (Aus.) - Zeljko Fnanulovic Joegosl) 63 6—2 6—0. Dames enkelspel: Billie Jean King (V.S.) - Fiorella Bonicelli (Peru) 62 61; Betty Ann Grubb (V.S.) - Pamela Teeguarden (V.S.) 4—6 86 61; Peggy Michel (V.S.) - Alena Palmeowa (Tsj.) 60 6—0; Rosema ry Casals (VS) - Wendy Overton (V S.) 6—3 6—1. (Van onze sportredactie) OOSTERHOUT De wedstrijd Sneek - TSC voor het landskampi oenschap der amateurs wordt mor gen (aanvang 18.00 uur) in Sneek gespeeld. Aanvankelijk was deze ontmoeting voor zondag vastgesteld. (ADVERTENTIE) Geslaagd? 8 dagen treinen op de tiener- toer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. 5? Van onze sportmedewerker) HULST. August Bosmans, een 55-jarige vrijgezel uit het Zeeuwsch-Vlaamse Heikant, vlasser van beroep, is in zijn woonplaats en ver daarbuiten een bekende figuur uit de duivesport. De laatste grote duivevlucht van de afgelopen week heeft de reputatie van de Heikanter nog aanzienlijk doen stijgen. Die vlucht was op St.-Vincent, dat om precies te zijn 937 kilometer van Heikant verwijderd ligt. Dat August Bosmans in de duivewereld nog meer aanzien kreeg, daarvoor zorgde zijn vijf jaar oude duif De Dikke, zo genoemd in verband met zijn forse bouw. Om 12.10 uur zondagmiddag liet De Dikke zich klok ken, nadat hij een afmattende vlucht achter de rug had, waarbij de felle zon, de wind en de lange afstand moesten worden getrotseerd, en die veel duiven voor lastige, zo niet onoplosbare opgaven hebben gesteld. August Bosmans zegt daarover: „Lastig was de vlucht op St. Vin cent dit jaar zeker. De slechte komst van de duiven en de vele achterblijvers tonen dit duidelijk aan. Trouwens de duiven werden op dinsdagavond in Hulst ingekorfd. De bedoeling was dat ze vrijdagmiddag zouden worden gelost, doch in ver band met het slechte zicht in en rond St. Vincent, werd die lossing uitgesteld tot zaterdagmiddag een uur". Het is vrijwel zeker dat de Hei- kantse duivenmelker voor de twee de keer in zijn duivencarrière een auto zal winnen. De eerste keer was dit in 1965 tijdens een vlucht op het 645 verre Ruffex. Hij heeft deze keer twee grote concurrenten, die normaal voor hem spelen. Van Leer uit Leerdam (kloktijd 13.34) en Van Wanrooy uit het Limburgse plaatsje Broekhuizervorst, wiens duif zich om 13.45 uur liet klokken. Beide genoemde duivemelkers speelden echter niet in de autopool, zodat dus de auto automatisch naar Zeeuwsch- Vlaanderen zal komen. De uitslag van zondag is zeker geen toeval. Als kleine jongen ging August Bosmans reeds met zijn va der mee om de korf te dragen. Nu, met zijn meer dan veertig jaren ervaring weet hij er practisch alles van. Wijselijk zegt hij echter: „Er iets bijleren over duiven wil ik altijd". De Dikke, een van de zeventig duiven die de man uit Heikant er op nahoudt, zit op weduwschap, het geen betekent dat er veel werk aan hem moet worden besteed. Trou wens ruim geschat mag worden aan genomen dat Bosmans naast zijn werkweek er nog een werkweek bijdoet, die volledig aan zijn duiven wordt besteed. Bosmans zegt daaro ver; „In de winter als het vriest, valt het wel eens tegen op het duivehok. Doch voor een liefhebber mag geen tijd teveel zijn wil je meetellen. Je mag echter geen slaaf zijn van je duiven, want dan gaat het ook weer de verkeerde kant op. Toch ben ik van oordeel diat je het gehele jaar door je duiven moet begeleiden. Ook in de winter, als er niet gespeeld wordt. Als er een duif ziek wordt moet je er direct bij zijn, anders kan je hele hok er de dupe van worden. Zoiets kun je alleen maar door een heel jaar door je beestjes goed te verzorgen". Over De Dikke, de favoriet van afgelopen zondag, zegt hij; „Ik ben blij dat De Dikke nu pas aan zijn grote vorm toe is, en dat hij die niet bereikte op de bijvluchten als Beau- metz en Clairmont. Ik heb liever dat hij er bij is op de grote fondvluch- ten. Dit jaar heeft hij reeds gevlo gen op Dourdan, Orleans en Mou- lins. De eerste twee vluchten kwam hij behoorlijk voor de dag, doch op Moulins was ie te laat". Bosmans beste jaren, ook al is hij de laatste vijftien jaar op de grote vluchten sterk speler, zijn 1965 en 1967. In 1965 speelde hij de auto op Ruffex, terwijl hij in 1967 met een tweede plaats op Orleans de eerste derby- prijs won, en datzelfde jaar ook een tweede plaats op Ruffex bereikte. August Bosmans met zijn duif De Dikke. Door een overwinning van De Dikke in een wedvlucht vanuit St.-Vincent, kwam zijn eigenaar in het bezit van een auto. (Van onze wielermedewerker) TERNEUZEN Voor de vierde profronde van Yerseke die zaterdag wordt verreden gaan ruim veertig renners van start onder wie Rik van Looy. Hoewel de oude „keizer" sterk op zijn retour is, blijft hij in een criterium altijd nog een ge vreesd tegenstander en het ligt in de lijn der verwachtingen dat hij ook in Yerseke nog wel zal vlam men. Van Looy kan ongetwijfeld rekenen op de assistentie van een aantal van zijn ploeggenoten van Willem li-Gazelle zoals Timmer mans, Van der Flaes, Poortvliet en daarom behoort de grootmeester van weleer tot de favorieten. Ondanks het feit dat de meest bekende Nederlandse coureurs in verband met deelname aan de Tour op het appèl ontbreken kan de strijd toch wel interessant worden, omdat er genoeg vechters tot de deelne mers behoren zoals Daan Holst, Johnny Brouwer, Albert van Mid den, Bart Zoet, Piet de Wit en Matje Gerrits. Met belangstelling zal ook worden uitgezien naar de verrichtingen van Piet Vonck: persoonlijk record, (Van onze atletiekmedewerker) HULST Piet Vonck uit Hei kant, lid van de atletiekclub Hulst is tijdens een atletiekwedstrijd in de Belgische plaats Audenaerde op de 5000 meter op de derde plaats geëindigd na de Belgen Staf Dobbe- laere van Standard Gent en Lucien Allonsius van Anderlecht. De tijd van Vonck was 14 minuten en 34,4 seconde, hetgeen voor de Heikanter een persoonlijk record betekende. (Van onze medewerker) IJZENDIJKE Zaterdagmiddag aanstaande organiseert de zwemver eniging ZIJ in het gemeentelijk zwembad te IJzendijke zwemwed strijden, waarvan de resultaten mee tellen voor de Zeeuwse zwemcompe- titie. Sjaak van der Hooft van De Schel de is favoriet voor de overwinning op de 200 meter wisselslag jongens en de 200 meter vrije slag heren, op welk nummer hij Zeeuws recordhou der is. Martha Wolff uit Souburg die steeds beter in vorm lijkt te komen zal zeker niet dulden dat een an der dan zij de 200 meter wisselslag en de 100 meter vrije slag wint. Haar clubgenoot Theo Vis is momenteel in uitstekende vorm en zal zeker de 100 meter schoolslag jongens op zyn naam brengen. Op de 100 meter vlinderslag meis jes is er weer een treffen tussen Anka Bracké en Elsje Wolff van SZV. Vorige week wist het Zee hond-meisje op keurige wijze revan che te nemen voor haar minieme ne derlaag op dit nummer twee weken geleden te Terneuzen. SZV uit Souburg heeft de lei ding in de zwemcompetitie sitevig in handen. De Schelde uiit Terneuzen heeft de tweede plates overgenomen van De Zeehond. (Van onze sportredactie) BREDA De derde editie van de Westbrabantse Pijl, die zondag wordt gehouden, zal het zonder de kopstukken van de Nederlandse amateurwielrenners moeten stellen. De grote nationale merkenploegen zullen alle op het appel ontbreken. „De oorzaak daarvan is", aldus Henk van de Boogaard, de voorzitter van het organisatiecomité van de WV Breda, dat verder bestaat uit Nico van Gageldonk en Gerrit Sie- merink, „dat er momenteel een moe heid heerst onder de coureurs. Zij rijden, nu alle klassiekers zijn ver reden en er niets meer te verdienen valt uitzending naar het buiten land bijvoorbeeld liever in een criterium rond de boerentoren". In feite ligt het ontbreken van de vedetten echter dieper. De organisa tors hebben niets dan tegenslag gehad. „De malaise begon", zegt Henk van de Boogaard, „met het niet krijgen van onze geplande da tum. Wij hadden 13 juni gevraagd, maar in verband met de provinciale kampioenschappen in het hele land bleek dat niet mogelijk. Adriaan de Schipper en Cor Brouwers hebben nog alles in het werk gesteld om ons die datum te bezorgen, maar dat lukte niet, omdat de provinciale kampioenschappen al waren vastge steld. De enige datum, die toen overbleef, was toen deze. Maar plaatselijke comités hadden reeds koersen toegewezen gekregen op de zelfde dag. Wij moeten nu ondervin den dat we nergens meetellen, zo lang we geen klassieker zijn (dit predikaat verleent de KNWU pas aan een ronde, indien hij vier keer is gehouden en daar aanleiding toe bestaat). Wij voelen ons ergens ge straft, nadat we het twee keer zo goed georganiseerd hebben". Het niet aan de start verschijnen van gerenommeerde renners, die de voorgaande twee jaar wel aanwezig waren, komt des te harder aan voor de organisators, omdat zij qua prjj- zen kunnen wedijveren met de klas siekers. Henk van de Boogaard: „We zitten financieel zo goed, dat we er nooit in kunnen. We hadden nog veel meer kunnen doen. We hebben nu vier ploegprijzen, terwijl er maar drie noodzakelijk zijn. Bovendien wordt het prijzenschema I voor klassiekers aangehouden". Acht ploegen „allemaal bij elkaar ge scharreld" zullen in Breda aan de start verschijnen (het geneutrali seerd vertrek is om 13.00 uur in de Maarten de Vriesstraat en de offi ciële start vindt vijf minuten later plaats op de Bouvignelaan), tegen vijftien teams in 1969. Ondanks het gemis van Nederlands sterkste ama teurs, kan het echter beslist wel een aantrekkelijke koers worden, daar de „mindere goden", die zich nor maal nooit in de belangstelling kun nen rijden, nu zeker alles in het werk zullen stellen om op het voor plan te komen. Het is te verwachten, dat de jeug dige ploeg van Trico Noble, die na bemiddeling van Adriaan de Schip per besloot acte de présence te ge ven, in de Westbrabantse Pijl zal domineren. De leden van dit reeds zo succesvolle team (ook in het buitenland) Cees Bal, Toine van de Bunder, Henny Gijzel, Ab Kiayssen, Peter Vonck en Wim de Waal beho ren allen tot de grote kanshebbers. De Zeeuwse ploeg heeft vele kwa liteiten in zich verenigd. Als het op een sprint aankomt, tellen vooral Van de Bunder, Gijzel, Kiayssen, Vonck en De Waal mee, die allen over een vlijmscherp eindschot be schikken. Cees Bal probeert het meestal niet op een eindspurt aan te laten komen. In een solo voelt hij zich in zijn element en hij is in staat een eenzame rit bijzonder lang vol te houden. De ploegenprijs zal in ieder geval wel naar Trico Noble gaan, want op papier althans be< schikken de overige ploegen niet over voldoende tegenwicht. De meeste concurrentie zullen de Zeeuwen vermoedelijk ondervinden van Mann-Toyota, onder aanvoering van Cees Frijters en Kas Fiktorie, en Victoria, dat Bert Broere, Cees van Dongen en Ad van Overveld als ijzers in het vuur heeft. Andere favorieten voor de zege zijn Jan de Bruyn, Jan Cooremans (beiden ploeg Stapers) en de op het ogen blik zeer sterk rijdende Engelsman Phil Edwards, die samen met zijn landgenoot Bob Jones een internati onaal tintje aan de wedstrijd geeft, en Wim Wanders, vorig jaar win naar van de Ronde van Limburg. Onder de individuele deelnemers, voor wie ook een materiaalwagen zal meerijden, schuilen geen poten tiële winnaars. Het parkoers, 167 kilometer lang, is hetzelfde als vorig jaar. De ren ners rijden dus na de start via Rijsbergen, Zundert, Rucphen,. Nis pen, Wouwse Plantage, Bergen op Zoom, Wouw, Welberg, Kruisland, Oud-Gastel, Oudenbosch, Standdaar- buiten, Zevenbergen, Etten-Leur, Breda, Rijsbergen en Galder naar de finish, waar de coureurs rond 17.00 uur worden verwacht. Rik van Looy: steun van ploegge noten. MOSKOU-SOFIA (ANP) Hef tige kritiek heeft het Bulgaarse dag blad „Rabotnisjesko" geleverd op de prestaties van de nationale voetbal ploeg tijdens de eindronde om het wereldkampioenschap in Mexico. Het team, aldus een artikel, was „taktisch, lichamelijk en moreel to taal onvoldoende voorbereid". Trai ner dr. Stefan Bosjkof werd verwe ten, dat hij in Mexico onverantwoor delijke en bombastische verklarin gen had afgelegd. Waarnemers me nen, dat dr. Bosjkof niet veel langer te handhaven zal zijn. Ook in de Russische hoofdstad Moskou gaan steeds heftiger stem men van kritiek op. Men is bij lange na niet tevreden met de plaats in de kwartfinale (nederlaag met 01 tegen Uruguay). Ook hier acht men de voorbereiding te gering. Daarbij stelt men dat trainer Gavril Katsjalin wel veteranen als Jasjin en Metreveli meenam, maar klasse spelers als Sabo, Medvid en Guerko- vitsj in Rusland achter liet. Igor Netto, vroeger een briljant speler, lanceerde het voor Rusland „revolutionaire" idee, dat het natio nale team een buitenlandse coach nodig heeft. „Onze zangers aarzelen niet om in Italië te studeren, wij nodigen buitenlandse regisseurs uit om toneelstukken in onze schouw burgen te leiden Het ligt niet aan mij om te beslissen, maar zou men er niet zo langzamerhand over moe ten gaan denken om ook het voetbal in vreemde handen te leggen?" stel de Netto onlangs. (ADVERTENTIE) Richard Bukacki, Theo Verschueren en Jos van Beers van wie vooral Van Beers en Bukacki gevreesd zijn om hun sterke eindschot. Zoals ge woonlijk is er ook zaterdag in Yer seke weer een flinke premiepot die wel dicht de f 2000 zal naderen. Het parkoers is 1300 meter lang en loopt via de Damstraat (waar de start en finish zijn), Molenlaan, Breeweg, Irenestraat en Damstraat. De profs moeten 100 kilometer af leggen (80 ronden) en vertrekken om drie uur. Vooraf is er een wedstrijd voor dames, die om half twee begint (30 kilometer) waarvoor zich onder an deren hebhen aangemeld Keetie en Bella Hage, Henny Hondeveld, Truus Smulders en Janny Jonkers. QUICK (Van onze wielermedewerker) TERNEUZEN Zondag wordt in Hoofdplaat de traditionele ronde voor amateurs verreden. Het actieve wielercomité, dat voorgaande jaren twee en soms wel drie koersen in één seizoen organiseerde, hoopt op een grote belangstelling tijdens deze kermisronde. Als dit het geval is komt er dit jaar nog een tweede wedstrijd op het programma. Ruim veertig renners beginnen om half drie aan de 100 kilometer, ver deeld over 32 ronden. Onder hen bevinden zich vele Zeeuwen, zoals Chris de Jonge, Wim Evertse, Ko de Vrieze, Ko Tolhoek, Bertus Franse, Wil de Feber, Theo van Poecke, Johan Westerweele, Guido Paridaen en natuurlijk de beide plaatselijke renners Charles de Smit en Henry Verstraete. De Smit zal zeker fel vechten voor de zege in eigen woon plaats. Verstraete boekte dit seizoen nog weinig goede resultaten, maar hij zal zich voor eigen publiek zeker ook geducht inspannen. Toch hoeft het geen zuiver Zeeuwse aangelegenheid te worden. Van buiten de provincie komen na melijk Henk Stander, Bob Kroonen, Rien van Brussel, Piet van Stalen, Cees van Bostelen en Henk van Dongen, stuk voor stuk renners, waar terdege rekening mee gehou den zal moeten worden. De start is bij de Haven en de finish ligt bij de voormalige christe lijke school aan de Koningin Julia- nastraat. (Van onze sportredactie DEN HAAG Egbert ter Mors, de geregelde uitblinker bij Rotweiss Essen, wil naar Nederland terug en heeft Holland Sport ais zijn nieuwe werkgever op het oog. Trainer Cor van der Hart, die de ex-Twentespe- ler natuurlijk graag erbij wil heb ben, weet echter nog niet of een transfer gemakkelijk rond te krijgen is. „Ik heb inderdaad contact met Ter Mors. Maar of hij komt weet ik nog niet. Ik heb nu al 29 spelers buiten Dorjee en Kronshorst, die nog moeten te'~enen. Je kan wel eens een beetje teveel van 't goede krijgen. Bovendien moet ik er zelf nog hij het stichtingsbestuur over beginnen. Als een transactie met Egbert ter Mors ongetwijfeld een zeer spec taculaire zaak zou doorgaan, dan krijgt Holland Sport een zeer sterk middenveld. Met de aangekochte Guus Haak en de Zuidslaaf Milic zal de ex-speler van Enschedese Boys, Go Ahead en FC Twente maar door weinige clubs in de eredivisie in de halflinie overtroffen kunnen wor den. Er xQn i modelltn. Vanaf f 791,- (Ook In valt verkrijgbaar) Tja, hij ziet er net zo uit als een hele mooie kamer tv. Maar dan wilt u naar uw vakantie huisje. Of buiten zitten op uw zomerse terras. Of zomaar uw fijne 2e toestel hebben. En dan klapt u 't handigste handvat uit - dat anders onzichtbaar verzonken is. Dan spreidt u de dubbel telescopische antenne-die anders onzichtbaar ingeschoven is. En u geniet van 'n maar liefst 51 cm rechthoekbeeld. Scherper beeld. Met méér kontrast reserve. Met frontiuidspreker. Schaub-Lorenz. Uw neem-mee-tv. Waar u zoveel kijkplezier van meeneemt.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13