I Jesreia ERNSTIGE MISSTANDEN DOOR VERBOD VAN DRUGS Rogers komt met vredesplan van V.S. Vuur vreet natuurgebied op groeibriljant Minder hartpatiënten ten dode opgeschreven Bouwplannen sneller goedkeuren sap heetman OP PERSCONFERENTIE OVER MIDDEN-OOSTEN Nationale Woningraad: Premier de Jong: dialoog met Z.-Afrika zinvol Voorzitter Raad voor de Jeugdvorming Penose Commentaar Maar wat dan Tot de grond toe Golan Bezorgdheid Kabouterpartij in Amsterdam wil wethouderszetel Dankzij moderne apparatuur rood of wit tijdelijk 13 DONDERDAG 25 JUL! 1970 17 Dr. J.A. Stalpers. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „We moeten gewoon erkennen dat heel wat jonge mensen soft drugs gebruiken. De schattingen varieren van één op elf tot één op acht. Welnu, dan moeten we onze ogen daarvoor niet sluiten. Dat is, in het kort, de achtergrond van het advies van de Raad voor de Jeugd vorming aan de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. In dat advies drie pagi- naatjes doet de raad voorstellen om tot een voorlopige wettelijke re geling voor de handel en het ge bruik van hennepprodukten (o.a. hasjiesj en marihuana) te komen". Dit zegt de voorzitter van de raad, de Tilburgse hoogleraar dr. J.A. Stalpers. Hij ontkent, zoals hier en daar is gesuggereerd, dat de raad er voor is dat jonge mensen de soft drugs gebruiken. „Nee, de raad Is er voor noch tegen. Maar hij weet dat door het absolute verbod ernstige misstanden zijn ontstaan. Welnu, daaraan wil de raad een eind maken. De raad wil, voorlopig, een wettelijke regeling. De cannabis-produkten willen wij uit de opiumwet halen en onder brengen in een eigen wet, die het gebruik, de verkoop, de handelsver gunning, reguleert. Evenals voor al coholische dranken het geval is". Als dat gebeurt kan men op de kwaliteit van de verhandelde soft drugs via de warenwet en de keu ringsdiensten toezicht houden, kan men de leeftijdsgrenzen vaststellen, kan men via vaste verkooppunten werken, en kan men voorlichting geven. Een voorlopige wettelijke re geling, omdat een van de verlangens van de raad is, dat er naar de invloed op de lichamelijke en gees telijke volksgezondheid van het soft drug-gebruik een onderzoek wordt ingesteld. Prof. Stalpers wijst er op dat het absolute verbod een heel kwalijke werking heeft. „Er is een nare sluikhandel in soft drugs ontstaan. De penose-wereld heeft zich van de handel meester gemaakt. Soms wordt er heroine door de hennep produkten gemengd om het gewoon- tegebruik te bevorderen. Er ontstaat geen erkende en algemeen aanvaar de gebruiksgewoonte. Kinderen, jon ge mensen, gaan naar louche socië- teitjes, en andere gelegenheden. Zij worden buiten het gezin gedreven, als ze soft drugs willen gebruiken". Er is op dit gebied in ons land gewoon een noodsituatie, ook door de geheimzinnigheid rond de soft drugs. Maar vele medici menen dat soft drugs niet schadelijk zijn voor de lichamelijke gezondheid. Kijk, we weten het eigenlijk niet goed. Het kan best zijn dat ze ontdekken dat soft drugs bij onze cultuurfase horen. Dat het gebruik er van de ontspanning van de huidige jonge generatie is. Wie weet? Zijn soft drugs zonder meer gevaarlijk? Prof. Stalpers stelt dat er in de zestiende en zeventiende eeuw een maatschappelijk bezwaar tegen het gebruik van tabak bestond. „Er ont stonden toen tabakcolleges. De maatschappij heeft het roken van tabak geaccepteerd, heeft de ver koop van tabak wettelijk geregeld. Nu konit er weer oppositie tegen de tabak. In de veertiende en vijftiende eeuw was het roken van hennep normaal en wijd verbreid. Elke tijd heeft haar eigen patroon en gebrui ken. Het kan best zijn dat we over enkele jaren aanvaarden dat het ge bruik van soft drugs een plezierige manier is om „even bij te komen". De raad wil dat in elk geval geregeld zien. Om zwendel tegen te gaan, om prijsopdrijving te vermij den. Wist u, dat in de sluikhandel nogal eens gedroogde varkensmest als marihuana wordt verkocht. Als er een wettelijke regeling komt kan men werken met gestandaardiseerde mengsels, waarop controle mogelijk is". Prof Stalpers meent dat het met de soft drugs is als met de anti conceptiepil. Het is misschien een oplossing voor een probleem, een nieuwe culturele leefvorm om ont spanning te ervaren. Maar of het goed of slecht is...? „Als er niets gebeurt, wordt in ieder geval het gebruik van soft drugs niet in de hand gehouden. Als er een wettelijke regeling voor komt, kan men toezicht houden. En laten we niet zo zwaar tegen een wet opkijken. Als blijkt dat de re- 1 geling niet goed is, of de soft drugs gevaarlijk, "kunnen we die wet weer veranderen". „We moeten ons zelf de kans ge ven in het probleem te groeien. Want of we het leuk vinden of niet, tien op elke honderd jonge Neder landers gebruiken soft drugs. Zij hebben recht op onze bescherming en steun, zoals in het verleden door regelingen de mensen werden be schermd en gesteund die graag ta bak rookten, of die graag een borrel dronken". Elf procent van de Nederlandse scholieren gebruikt marihuana en hasjiesj. Dit heeft een recent on derzoek uitgewezen van het Crimi nologisch Instituut van de Groning se Universiteit. Een op de negen leerlingen drugsgebruiker en daar mee is dan voor sommigen het be wijs geleverd, dat marihuana en aanverwante softdrugs een normaal consumptie-artikel zijn geworden, ingeburgerd en geaccepteerd als b.v. alcohol en tabak. Is het gebruik van marihuana werkelijk gevaarlijk? De deskundi gen zijn het er niet over eens. De discussie op dit punt lijkt ech ter minder belangrijk te worden nu uit onderzoekingen in Amerika is gebleken, dat de verslaving aan heroïne een levensgroot probleem aan 't worden is op de Amerikaan se middelbare school. En heroïne is wel gevaarlijk, levensgevaarlijk. Eerst marihuana en hasjiesj, dan heroïne? Er zijn duidelijke aanwij zingen - althans in Amerika - dat velen van degenen die zich wagen aan „ongevaarlijke" softdrugs van kwaad tot erger komen en uiteinde lijk de slaaf worden van middelen als heroïne. Wat in Amerika gebeurt kan ook hier gebeuren. Daarom kan men niet schouderophalend voorbijgegaan worden aan het feit, dat in Neder land nu elf procent van de scholie ren softdrugs gebruikt. Wie durft stellen - met het Amerikaanse voor beeld voor ogen - dat deze jongelui niet van soft- tot harddrugs zullen komen? Reglementering van de hasjiesj- verkoop via speciale winkels, zoals nu door de Raad voor de Jeugdvor ming wordt voorgesteld lijkt, afge zien van allerlei juridische interna tionale complicaties niet de meest aangewezen oplossing. Maar wat dan? Op basis van de jongste ge gevens zal nu toch eindelijk een duidelijk antwoord gegeven moeten worden op die vraag. TTet ontslag van Alexander Dub- ■l-l eek als Tsjechoslowaaks ambas sadeur in Ankara (Turkije) komt be paald niet als een verrassing. Al vanaf april 1969, toen hij de leiding over de communistische partij af moest staan aan Husak, is Dubcek steeds meer als de verantwoordelij ke man voor de „verderfelijke" li berale periode afgeschilderd. Diver se andere hervormers, die het Tsjechoslowaakse communisme een menselijker gezicht probeerden te geven, zijn de vroegere partijleiders al voorgegaan in de gedwongen af gang. De grimmige nieuwe machtheb bers in Praag hebben de tijd nu rijp gevonden om Dubcek definitief aan te pakken; hij is zover op de achter grond gedrongen, dat het volk van Tsjechoslowakije de dingen gelaten over zich laat komen. Dubcek zal waarschijnlijk ook uit de communis tische partij worden gestoten, waar mee een einde komt aan zijn poli tieke carrière. Een bijkomende straf, die voor een communist „in hart en nieren" als Dubcek (daar kan geen twijfel over bestaan) hard aan zal komen. Husak c.s. zullen niet stoppen voordat Dubcek (en zijn reputatie) tot de grond toe is afgebroken. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaanse minister van buiten landse zaken William Rogers zal vandaag het nieuwe Ameri kaanse voorstel voor een oplossing van de crisis in het Midden- Oosten uiteenzetten. Hij heeft daartoe om half drie (Ned. tijd) een persconferentie afgekondigd. Volgens een regerings woordvoerder in Washington zal Rogers bij deze gelegenheid ook de beslissing van president Nixon bekendmaken inzake de levering van meer vliegtuigen aan Israël. De Libanese minister van bui tenlandse zaken Nassim Majda- lani heeft gisteren in de Libanese ministerraad een uiteenzetting ge geven over het nieuwe Ameri kaanse vredesplan voor het Mid den-Oosten. Majdalani is dinsdag door de Amerikaanse ambassa deur in Beiroet van de nieuwe Amerikaanse voorstellen op de hoogte gesteld. Het plan zou vo rige week zaterdag zijn verstuurd naar de regeringen van Egypte, Jordanië en Israël. Volgens kringen in Beiroet, die contact met de Libanese regering onderhouden, bestaat het plan uit de volgende vier hoofdpunten Israël, Egypte en Jordanië ver klaren ieder afzonderlijk dat zij de resolutie van de Veiligheids raad van november 1967 zullen nakomen. De oorlogvoerende landen trek ken hun troepen 20 kilometer van de huidige frontlijn terug. Een staakt het vuren voor de duur van drie maanden, met in gang van 1 juli. VN-waarnemers zouden er dan op toe moeten zien dat geen van beide partijen misbruik van het bestand maakt om versterkingen aan te leggen. De missie van de VN-bemidde- laar Gunnar Jarring zou hervat moeten worden, met het oog op de terugtrekking van Israëlische troepen uit de in 1967 bezette gebieden. Volgens het Britse persbureau Reu ter zouden in het Amerikaanse vre desplan de heuvels van Golan (het door Israël bezette deel van Syrië) niet genoemd worden, mogelijk om dat Syrië de resolutie van de Veilig heidsraad niet heeft aanvaard. De toekomst van Jeruzalem zou bespro ken moeten worden tijdens de indi recte onderhandelingen tussen Israël en de Arabische landen. In officiële Israëlische kringen wei gert men enig commentaar over het nieuwe vredesplan. Waarnemers in Beiroet menen dat de Palestijnse commando's en Syrië het plan bij voorbaat al zullen afwij zen. De stellingname van de Jordaan se koning Hoessein zal waarschijn lijk sterk beïnvloed worden door de toegenomen machtspositie van de Palestijnen in Jordanië. De waarnemers achten het onwaar schijnlijk dat Egypte zijn troepen van het front bij het Suez-kanaal zou willen terugtrekken, nu dit land juist de druk op Israël heeft ver sterkt. De afgevaardigde van de Israëlische „vrije centrumpartij" M. Sjofman, heeft in het Israëlische parlement een motie ingediend, waarin een on middellijk debat wordt geëist over de „toenemende druk op Israël na het Amerikaans-Russische plan over het Midden-Oosten". Volgens Sjof man is dit plan, zoals het aan Israël is voorgelegd een reden tot ernstige bezorgdheid. (Van een onzer verslaggevers) VENLO De brand die dins dagmiddag omstreeks twee uur uitbrak in het natuurgebied Ma- riaveen tussen Sevenum en He- lenaveen, heeft gisteren opnieuw vele hectaren mooi natuurgebied opgeëist. De schattingen lopen uiteen tot een totaal van 130 hectare a 200 hectare. Al hoewel er in het hele gebied nauwelijks meer vlammen te zien zijn is het vuur nog niet gedoofd. Op de fo to: militairen zijn bezig het vuur te bestrijden. DE REGERING HEATH is van plan luchtafweerraketten, vliegtuigen en fregatten aan Zuid-Afrika te leve ren, zo heeft het conservatieve par lementslid, Patrick Wall, dinsdag avond gezegd. Voor de t.v. zei hij, dat de wapens geleverd zullen wor den om „de Kaap-route goed be schermd te houden". AMSTERDAM (ANP) Tijdens het tweede openbare beraad over de samenstelling van het nieuwe colle ge van b. en w. in Amsterdam heeft Connie Bos gisterochtend namens de kabouterpartij verklaard, dat Am sterdam Kabouterstad aanspraak maakt op een wethouderszetel. Het zou dan gaan om een post welzijnszorg en bestuurscontacten. De fractievertegenwoordigers spra ken zich unaniemuit voor uitbrei ding van het aantal wethoudersze tels van zeven op acht. (ADVERTENTIE) Kent u dit aantrekkelijke systeem om langzamerhand een ring in uw bezit te krijgen met een grote brillant? Het gaat zo. U koopt bij ons een ring met een kleine brillant, b.v. voor f 125.-. U kunt die steen dan telkens ruilen voor een grotere en u hoeft dan alleen het verschil ■RM bij te betalen. Wilt u er meer over weten? Wij zullen u graag volledig informeren. edelsteertkunc/ige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 rotter dam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De medische apparatuur die men heeft opgebouwd in het hartcentrum van het jongste academische ziekenhuis in Neder land, het Rotterdamse Dijkzigt, is uniek in de wereld. Aldus instruc- trice en hoofd van de afdeling verpleging van de Coronary Care Unit in het Massachussets General Hospital in Boston, een van de modern ste hartcentra van de Verenigde Staten, zuster D. Paladino. Zij is naar Rotterdam gekomen om verplegend personeel in Nederland ver trouwd te maken met de nieuwste mogelijkheden bij de verpleging van hartpatiënten. Door het gebruik van deze appa ratuur kan het aantal sterfgevallen door hartinfarct, dat nu al boven het schrikbarende cijfer van dertig pro cent gestegen is, worden terugge bracht tot tien procent. In het Rot terdams Dijkzigt, dat bedoeld is als centrum voor geheel Zuid-West Ne derland, hoopt men in januari 1971 de eerste patiënten te kunnen ont vangen. De apparatuur is gereed, de medi sche staf is geïnstalleerd en inge speeld op het werken met de compu ter, maar het ontbreekt aan verpleeg sters en verplegers. Men zal er in januari ongeveer 45 nodig hebben. Die zouden in oktober van dit jaar hun gespecialiseerde opleiding moe ten starten. Daarnaast biedt men plaats aan enkele tientallen, die het geleerde ten nutte kunnen maken in andere ziekenhuizen in Nederland. De professbren P. Hugenholz en J. Nauta verklaarde gisteren tijdens een persconferentie in het Rotter damse hartcentrum, dat men zowel bij de opbouw van de apparatuur als bij de opleiding van verplegen- den, nadrukkelijk rekening heeft gehouden met de mogelijkheden in regionale ziekenhuizen. Daarom heeft men een apparatuur ontwikkeld die ook voor andere ziekenhuizen bruik baar en betaalbaar is. Prof. Hugenholz verweet de rege ring overigens laksheid op het ge bied van de volksgezondheid. „We zien de sterftecijfers omhoog lopen; de helft van het aantal sterfgevallen in Nederland is te wijten aan hart infarct", aldus prof. Hugenholz, „maar door de regering wordt maar aangenomen dat dit probleem in de medische wereld wel zal worden opgelost. Het is belachelijk om te beweren, dat Nederland te weinig uitgeeft voor de bewapening als men het cijfer vergelijkt met de uitgave voor de volksgezondheid. „We staan nu op het punt, waarop het noodzakelijk is geworden dat een groter stuk nationaal inkomen moet worden besteed aan onze gezond heid". Prof. Nauta wees er op, dat kennelijk ook het Nederlandse volk als geheel de ernst van de situatie nog niet beseft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nationale Wo ningraad (federatie van 750 woning bouwverenigingen met in totaal 600.000 woningen) heeft minister Schut van Volkshuisvesting ge vraagd, maatregelen te treffen, die kunnen leiden tot een versnelling van de goedkeuringsprocedure voor bouwplannen. De woningraad heeft er kritiek op, dat de plannen op gemeentelijk, provinciaal en rijksniveau worden bekeken en dan veelal op dezelfde onderdelen. Dit geeft allerlei ver tragingen, tot anderhalf jaar toe. Er zou al een hele verbetering zijn, zo meent de woningraad, als de werkzaamheden op de drie niveaus elkaar niet zo sterk zouden over lappen en zich niet met dezelfde goedkeuringsonderdelen bezighiel den. In feit dringt de woningraad dan ook op meer efficiency aan, zodat de plannen niet meer „heen en weer scharrelen", van de ene instantie naar de andere en terug. Nog beter zou het zijn als er sprake zou kun nen zijn van één goedkeurende in stantie. Insiders menen, dat hierdoor zoveel vertraging wordt voorkomen, dat de bouwkosten met tien procent zouden kunnen worden verlaagd. De Nationale Woningraad vindt ook, dat het woningbouwprogram ma moet worden opgevoerd en wel van 125.000 tot 140.000. Dit kan ge faseerd gebeuren, zodat men om streeks 1974 op het gewenste getal komt. De uitbreiding en als het kan nog meer zal wel in de wo ningwetsector terecht moeten ko men, zo vindt de woningraad. Alleen dan is er een garantie dat het programma ook wordt uitge voerd. Als die garantie er is zijn de bouwondernemingen bereid om meer investeringen te doen en is het ook praktisch mogelijk om 140.000 huizen per jaar te bouwen. DEN HAAG (ANP) De princi piële afwijzing van de apartheidspoli. tiek door de Nederlandse regering heeft nooit ingehouden, dat contacten met Zuid-Afrika en bezoeken aan en vanuit Zuid-Afrika vermeden moch ten worden. Integendeel, de regering is van opvatting, dat een dialoog tus sen Zuid-Afrika en Nederland zinvol is en derhalve dient te worden voort gezet. Minister-president P. J. S. de Jong, heeft dit in de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-Kamerlid Wierenga over het voorgenomen be zoek van minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) aan Zuid-Afrika. TUSSEN AANDEELHOUDERS van de n.v. Autobusonderneming Maarse en Kroon en de Nederlandse Spoor wegen, zijn onderhandelingen gaan de over een overname ven de aan delen Maarse en Kroon door de N.S., zo heeft de busonderneming meege deeld. Zo, beste mensen, verfrist en wat vochtig vanwege de eerste motregen overigens uitstekend voor de grond, zo heeft een deskundige verzekerd, het kan nu hard gaan regenen) zijn we de nieuwe dag ingegaan. Een wat trieste dag voor mij, maar er waren toch genoeg figuren die er blij om waren. Een ouderwetse dag, goeie Nederlandse motrege-n. Héééérlijk, mompelde hier iemand. Maar eigenlijk ben ik ook wel blij dat er weer wait regen is gevallen. Ik kon bijna niet meer door de voor ruit van mijn auto kijken! Dat ook het Schotse toeristenseizoen weer is begonnen, mag blijken uit de waarnemingen van twee Schotse deernen, die het monster van Loch Ness weer hebben gezien. En dat was precies de 3758e maal dat het mon ster gesignaleerd werd. Helaas hadden de twee Schotsen geen camera bij zich, zoals te doen gebruikelijk bij dat meer. Maar goed, zoals gezegd staan de toeristen te trappelen van ongeduld om te ver schijnen. Het klopt allemaal weer monster lijk goed. De Loch Ness-far onder de ondieren! Bij Vlissingen is het trouwens ook niet zo'n frisse boel. De riolen ver pesten daar het zwemwater en dat is een slecht teken als u het mij vraagt. Maar via allerlei zijdeurtjes worden aan die berichten weer zo veel nuances toegevoegd, dat het ztuemmen net niet „gevaarlijk voor de gezondheid" is. En om eerlijk te zijn, het valt na tuurlijk ook wel mee, want de zee is zo groot. Maar het is niet fris. En daar geef ik u weer gelijk in. Zou Kruisinga nu ook bij Vlissin gen gaan zwemmen? Even een triest nagekomen bericht. Een Westduitse voetballiefhebber keek samen met zijn hospita op een hooggelegen balkan naar de televisie- uitzending van de finale van de we reldkampioenschappen. Hij raakte plotseling zo enthousiast over een doelpunt van de Brazilianen, dat hij de vrouw optilde, zijn evenwicht ver loor en samen met haar naar beneden stortte. De vrouw werd op slag gedood. De man kwam boven op haar terecht en liep slechts lichte verwondingen op. In het westen van de Oekraïne Is een nieuwe bijensoort gekweekt./Ze steken niet en maken meer honjng. Het is maar een weet. Of een zbet- houdertje. Morgen is er weer een dag. En zet ten we onze strijd verder voort. Voor nu: het allerbeste. MERIJN (ADVERTENTIE) "139 Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9