'n HOOFD N.V. ALISO EEN CHAUFFEUR Milieu-verontreiniging economisch bestrijden Venkculk knappertjes tijdelijk in prijs verlaagd Schappelijke Amstelmaand! ™*57ct voor38ct. NIEUWE BENADERINGSWIJZE AGENDA'S VAN DE SANDE Een medewerkend BEDRIJFSLEIDER BUITENDIENST MEDEWERKER Dr. G. Hofman De R.-k. School voor basisonderwijs CHRISTUS KONING Frituur MALPERTUUS, in een ongekende sortering Boekhandel een MAGAZIJNCHEF, MEISJE voor Inpakwerk Bent u actief? Dan is hier uw kans Internationaal Preventief afwezig per pakje Aram en de Zeekonmgi'n bericht voor alle biscuitkemiers! Eurofles (50cl.) tij delij k van Met Flesje (30cl.) tijdelijk van43ct. Pastoor Pottersplein 2, Breda, vraagt per 1-8-1970 Sollicitaties te richten aan het Schoolbestuur, Hoge Ham 25, Dongen Wegens dubbele zaken met spoed GEVRAAGD: voor snackbar en lunchroom. Bekendheid met de branche is wel ver eist. Sollicitaties zowel schriftelijk als mondeling aan: FA. G. SNELDERS Gentsestraat 1, Hulst, tel. 01140-3226, b.g.g."3620 NOORDSTRAAT K - TEMKCOm Gevraagd voor zo spoedig mogelijk J boven dertig jaai bij Import Firma in de Sui- kerwerkbranche. Tevens een J Brieven met volledige inlichtingen onder nr. i 18756 aan het bureau van dit blad. GROOTHANDEL IN ASFALT- PRODUKTEN ACHTER DE LANGE STALLEN BREDA vraagt voor directe indiensttreding VOOR DIESEL BEDFORD DONDERDAG 25 JULI 1970 Beschikt u daarbij over doorzettings vermogen, een zakelijke inslag en goede omgangsvormen op een behoorlijk inkomen, prima sociale voorzieningen, degelijke op leiding en blijvende medewerking in het boeiende en afwisselende be roep van van een bekend Verzekeringsconcern in het rayon Zeeuwsch-Vlaanderen. Leeftijd: tot 45 jaar. Met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Gegadigden, die menen voor deze aantrekkelijke funktie in aanmerking te komen, kunnen schrij ven aan Advertentiebureau Han Snel N.V., Avenue Concordia 62, Rotterdam onder nr. 164 196. Ook u kunt telefonisch solliciteren onder nr. 01730-23942 (bg.g. tot 17.30 uur, 030-14911). Surséance van betaling De griffier der arrondisse mentsrechtbank te Breda maakt bekend: 1. dat op 19 jund 1970 ter griffie van die rechtbank is ingediend een verzoek schrift tot het bekomen van surséance van beta ling door: de naamloze vennootschap Haarwasserij v/h W. Vermeulen, gevestigd en kantoorhoudende te Don gen, Sluisweg 28; 2. dat gemelde rechtbank bij haar beschikking d.d. 19 juni 1970 aan verzoek ster voorlopig surséance van betaling heeft ver leend en heeft benoemd tot bewindvoerder, ten einde met de schuldenares voorlopig het beheer over haar zaken te voeren, de heer mr. P. C. E. Wijmen, advocaat en procureur, kantoorhoudende te Breda, Baronielaan 52, en heeft bevolen dat de bekende schuldeisers, benevens de schuldenares, bij brieven van de griffier zullen wor den opgeroepen om te ver schijnen in raadkamer de zer rechtbank van vrijdag 2 oktober 1970, des voor middags om 11 uur, ten einde op het gedaan ver zoek te worden gehoord, alsmede dat de benoemde bewindvoerder uiterlijk 18 september 1970 een bere deneerd verslag van zijn bevindingen in deze ter griffie van voornoemde rechtbank zal nederleggen, overeenkomstig artikel 226 der Faillissementswet. Een ontwerp-akkow-d is niet bij het verzoekschrift gevoegd. Breda, 19 juni 1970. De griffier der rechtbank voornoemd, Mr. J. Mendlik, s. (Van onze financieel-economische medewerker) TILBURG De klachten over de verontreiniging van ons milieu nemen hand over hand toe. Vervuiling van de lucht en het water door afvalstoffen van produktie en consumptie is een algemeen on derkend vraagstuk geworden. Het zijn vooral de biologen die de waarschuwende vinger opsteken voor de gevolgen die een ongebrei delde produktip van afvalstoffen met zich meebrengt. Het probleem kan worden opgelost indien de bereidheid daartoe wat meer zou blijken. In technologisch opzicht zijn er geen moeilijkheden. De tech niek voorziet in methoden en middelen om de milieuverontreiniging te bestrijden. De vraag is echter wat het kost en wie het zal betalen. Onlangs heeft de directeur van het Rijksinstituut voor Natuurbe houd te Arnhem, prof. dr. D. J. Kuenen, op het congres van de ver eniging van Nederlandse gemeenten naar voren gebracht dat het nodig is om in onze economie andere uit gangspunten te nemen in de beslis singen over produktiemethoden en - technieken. Men zal daarbij meer moeten uitgaan van het beginsel dat die methode van werken wordt toe gepast, waarbij de uiteindelijke stroom van afvalprodukten zo klein mogelijk is. Dit is iets anders dan het huidige uitgangspunt, waarbij het gaat om de goedkoopste methode van produktie, ondanks de hoeveel heden afval die hiervan het gevolg zijn en de schadelijke gevolgen voor het milieu die zij oproepen. De leefbaarheid van de aarde kan op de lange duur slechts worden gewaarborgd, indien gekozen wordt voor verfijndere produktietechnie- ken, die de afvalstroom tot een mi nimum zullen beperken. Zuivering van afvalwater, verbranding van af val en bestrijding van luchtveront reiniging in de fase van de produk tie zelf moeten worden ingecalcu leerd in de prijs, die de afnemer uiteindelijk gaat betalen. De be zorgdheid over het leefklimaat strekt zich verder uit dan de be strijding van lucht- en waterveront reiniging. Het biologisch evenwicht van de natuur, de samenstelling van de dampkring en de voorraden van schaarse delfstoffen vormen een complex van problemen dat moet worden aangepakt. Het is onmoge lijk, dat elke industrie voor zichzelf dit vraagstuk te lijf gaat. Het is evenzeer onmogelijk, dat elke regio of elk land dit doet. Alleen een goed georganiseerde internationale s. - menwerking, die is vastgelegd in akkoorden, waaraan elk land en volk zich verplicht te houden, is een waarborg voor een effectieve be strijding Van de milieuverontreini ging. De betrokken instanties beseffen nog te weinig dat het probleem een economisch keuzeprobleem is. Ver storingen van leefmilieu kunnen technisch worden ondervangen, doch men moet bereid zijn er een prijs voor te betalen. Nog teveel leeft de gedachte van „na ons de zondvloed". De industrie en alle anderen, die de oorzaken van de bederving van ons leefmilieu zijn, moeten bij een be leid op dit punt worden betrokken. Natuurlijk kan langs de weg van de wetgeving een begin worden ge maakt, doch beter is het als de industrie zelf de problemen gaat zien en zich bereid toont er iets aan te gaan doen. Het bedrijfsleven ver schuilt zich vaak achter de muur van de concurrentieverhoudingen. Dit argument is dikwijls steekhou dend. Op dit punt kan men aanne men dat verdiscontering van de be strijding van de afvalproduktie de produktiekosten doet stijgen. Willen de winstmarges niet in de klem komen, dan zal deze kostenstijging worden afgewenteld op de prijzen. Hogere prijzen dan die van de con current kunnen inderdaad de afzet mogelijkheden aantasten. Om deze reden is het juist gewenst dat in, internationaal verband een regeling tot stand komt, die door overheids maatregelen wordt ondersteund. Zij kan ook aan preventie en mi lieuverontreiniging een bijdrage le veren door fiscale faciliteiten te ver lenen aan het bedrijfsleven ten aan zien van investeringen die in het bijzonder de bestrijding van veront reiniging betreffen en door, steun te verlenen aan onderzoek naar nieuwe produktieteehnieken, die de produk tie van afvalstoffen tot een mini mum beperken. Het wordt voorts tijd dat de politieke partijen aan de kwestie van de leefbaarheid meer aandacht gaan besteden. Konstanz 494 (pi. 2), Rheinfelden 411 (- 2), Straatsburg 476 (pl. 16). Plittersdorf 603 (- 1), Maxau 682 (- 9), Plochingen 194 (pl. 21), Mann heim 556 (pl. 1), Steinbach 133 (pl. 1), Mainz 454 (pl. 5), Bingen 347 (pl. 3), Kuab 404 (pl. 2), Trier 288 (pl. 3), Kaub 404 (pl. 2), Trier 288 385 (-1), Ruhrort 569 onv., Lobith 1185 (- 1), Nijmegen 965 onv., Arn hem 942 (- 1), Eefde IJssel 520 (pl. 10), Deventer 394 (pl. 8), Monsin 5460 (- 8), Borgharen 3907 - 7), Belfeld 1112 (- 15), Grave beneden de sluis 500 (- 2). Verloofd Maiflke Frederiksen en Frank de Bruijn Terneuzen, Chrysantstraat 43. Terneuzen, Axelsestraat 87b. 20 juni 1970. De heer en mevrouw Hendriks-Schutz geven met blijdschap ken nis van de geboorte van hun dochter VERON1QÜE, BRIGITTE, MARIE-JOSé Maastricht, 19 juni 1970. Plankstraat 13. VROUWENARTS van 26 juni tot 1 augustus. Te koop gevraagd. Parti culier vraagt vain particu lier voor inrichten van een boerderij antieke tegeltjes (ook bijbelse), stoel- of staartklok,speeldoos, or geltje met platen, pijpjes of rolmeubels, tin en ko per enz. enz. Brieven aan postbus 9710 te Den Haag. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN, 24 juni Per 100 stuks: sla 631, per stuk: bloemkool A 63—75, A II 16—56, B 17—63, B II 1631, C 1638, groene komkom mers 1737, per bos: peen 3180, kroten 1720, uien 613, per kg: Eersteling 2972, andijvie 2228, peulen 150326, prei 2535, pr.bo- nij 219226, sav.kool 1521, spits kool 5154, snijbonen 188203, was- peen 70, asperges 222286, blauw 34 160, tomaten A 8194, B 117, dop pers 4959, tuinbonen 3944, per doos: aardbeien Elista 2732, Red Gauntlet 1842, Senga Sengana 32, Gorella 3540, Talisma 23, rode bes sen 4663: appelen: Golden Deli cious I 80 45, 75 35—39, 70 31—37, 65 27—33, II 80 30.40—36, 75 31—35, 70 31—34, 65 24—28, 60 23.30—24, III grof 18.16—20. 39-24 Bij een van de vele havenkroegen houdt kapitein Eén-oog stil. De waard, die hen blijkbaar al heeft zien aankomen, komt hen buigend tegemoet. „En dit is Titus, een oude vriend van mij ,door heel Griekenland beroemd om de voortreffelijke dranken, die hij schenkt", lacht Eén-oog en hij geeft de waard een daverende schouder klap „Kom mee, Aram, wat deze man je woorzet, heb je nog nooit geproefd!!" Als het drietal binnen heeft plaatsgenomen, beveelt de kapitein de waard: „Vooruit, ouwe schelm, breng ons een kroes van je beste druivennat en een vers brood. En luister goed, het brood moet 'hier aan tafel, onder de ogen van mijn vriend Aram gesneden worden. Als ik dan de eerste hap neem, weet hij zeker, dat we hem niet willen vergiftigen, hahabaü" En Aram, die nieuwsgierig om zich heen kijkt, bemerkt niets van de snelle knipoog, die Eén-oogm et de waard wisselt. De waard loopt snel naar een klein zijvertrek, ontsluit een kast en haalt er een broodmes, een pensee] en een klein flesje uit. Da nbegint hij zorgvuldig één der zijkanten van het mes in te smeren met de vloeistof uit het flesje. Op het etiket van het flesje staat de afbeelding va neen doodskop 40-24 De waard komt opnieuw de gelagkamer binnen met een kruik wijn, een brood en het broodmes. „Ziezo", zegt kapitein Eén-oog Doe nu, zoals ik je gezegd heb, Titus, snij het brood in tweeën" Met een forse snede is het brood in twee helften verdeeld Eén-oog grijpt de helft van het brood, dat het dichtst bij hem ligt en bijt er een flink stuk uit. „Wel, Aram, ik leef nog, zoals je ziet, je kunt dus gerust toehappen", zegt hij grijnzend. Juist als Aram wil antwoorden, voelt hij iets aan zijn been tikken. Het is een kleine langharige hond, die vragend met zijn poot slaat en direct mooi gaat zitten, als Aram zich verwonderd omdraait. „Zo, ouwe bedelaar", lacht Aram, „wil jij ook wat hebben? ier dan!!" Hij breekt een stuk van het brood af en gooit het op. Behendig vangt de hond het in de geopende bek. Maar nauwelijks heef* Aram zich weer omgedraaid om zelf een hap te nemen, of achter hem klinkt een snerpend gejank- De hond rolt huilend over de grond, een krampachtige rilling trekt door de poten dan val thet arme dier levenloos opzij bij de aanbli kvan de dode hend springt Aram plotseling op van zijn stoel- Zijn blikken boren zich in het ene oog van de kaperkapitein, die vuurrood geworden is- „Jij ellendige schurk", sist Aram woedend, „dat ia dus je dank!! Ik red je dochter van de verdrinkingsdood en jij., jij tracht mij vergiftigd brood te laten eten!!" Een reden te meer om vandaag nog Verkade Knappertjes in huis te halen. Maar natuurlijk niet de belangrijkste reden. De belangrijkste reden is, dat Verkade Knappertjes een lekkere biscuit is. Een erg lekkere biscuit. Logisch, want Verkade gebruikt voor al zijn produkten immers alleen de allerbeste grondstoffen en verwerkt die met grote zorgDaarom is Verkade altijd lekkerder, altijd verser. En daar gaat het bij biscuits toch om ■i y

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4