„Zeeuwse Visserijschool schip zonder opvarenden? Langzaam maar zeker verdwijnt „het Java" caballero. de sigaret. voor Miss Vlissingen Nog 168 TIP VAN IJSCOMAN Reddend schip van brand Walsoorden in Antwerpen gevonden ONGEDIPLOMEERD VAREN ZELFS VOOR ASSURADEUR TAMELIJK NORMAAL V olksuniversiteit over Péchiney F rambozenpluk begonnen Nieuw- Namen MAN KWAM ONDER TRANSPORTBAND Liclil-gewoiide bij aanrijding Koel weer Weer aan zee maal te vinden. Men hoort zelden bezwaren uit die hoek tegen het ongediplomeerd uitoefenen van de visvangst met de 60 a 70 kotters welke uit Zeeuwse vissershavens uitvaren. Iemand die het er beslist niet mee eens is, is de heer F. F. Sundquest, directeur van de Zeeuw se Visserijschool te Vlissingen. Hij bekijkt met zorg de aanmeldingsfor mulieren van leerlingen voor het brugjaar van zijn school, welke jon gens in drie jaar opleidt voor de diploma's waarvan in de wet op de Zeevischdiploma's sprake is. De heer Sundquest moet minstens twaalf leerlingen in zijn brugjaar hebben, wil de school haar bestaans recht behouden. In het vorige cur susjaar haalde de visserijschool het magische getal van twaalf niet, zo dat er in 1969 geen eerste klassers op school kwamen. De tweedeklas sers van toen gaan nu naar de derde klas, waaruit volgt dat het cursus jaar 1970-1971 in elk geval aanvangt zonder een tweede klas. Als zich nu wederom onvoldoende nieuwe leer lingen aanmelden, dan ziet de visse rijschool eruit als een schip zonder opvarenden. De derde klas zal dan nog normaal afstuderen met of zonder afsluitend diploma en daarmee is de reis, die in 1958 begon met een initiatief van de Vereniging „Zevibel" (Zeeuwse Vis- serijbelangen) dan ten einde. Vijf docenten, waaronder de directeur zelf, zullen elders hun heil moeten zoeken en Vlissingen zal weer een groot, doch leegstaand gebouw rij ker zijn. Oppervlakkig beschouwd is de ge ringe belangstelling van aanstaande schippers op vissersboten voor hun eigen opleiding onverklaarbaar. De opleiding is goed, en geeft aanslui ting op de hogere zeevaartschool geen gering instituut. Het Visserij schap pompt ferme bedragen in de opleiding, zodat men bijna kan zeg gen: Alles gratis en een sigaar toe. De zee „trekt" heus niet minder dan in de dagen van Michiel en Maarten en tóch blijven de kandidaten uit. Dat is praktisch op alle zeven visse- rijscholen in ons land het geval, weet de heer Sundquest, met uitzon dering van de school te Stellendam. De voornaamste oorzaak van de geringe animo ligt volgens de heer Sundquest in het feit dat het diplo ma in de visserijwereld geen be geerd papiertje is. Als je het hebt. verdien je er geen cent méér door dan een ongeschoolde. Als je het niet hebt, dan is daar de scheep vaartinspectie die kwistig ontheffin gen om zich heen strooit. Zodra een scholier van de visserijschool de leerplichtvrije leeftijd heeft bereikt, is de noodzaak om te studeren, voor hem weggenomen. Er is altijd wel een familielid, dat hem in de maat schap wil opnemen. En dan vaart hij toch, met of zonder diploma en des noods met een ontheffing. De heer Sundquest gebruikt her haaldelijk het woord „onbegrijpe lijk", als hij het over de situatie in de zeevisserij heeft. Hij wijst, om zijn betoog kracht bij te zetten, op de voorstellen van een subcommissie voor zeevisserij-onderwijs (een dochter van de commissie „Zeevaart- onderwijs" die het hele opleidin- genprobleem van onze aanstaande pikbroeken behandelt). De voorstel len van de commissie komen erop neer, dat het zogenaamde vaarge- bied IV, dat nu nog een deel van de Noordzee omvat, zich zal gaan uit strekken tot de Ierse zee. Dat houdt in, dat de schippers die nu met dispensatie varen, zich straks verder dan ooit van huis moeten begeven, in vreemde wateren en op grotere schepen, die zullen breken met de traditie van 's avonds uitvaren en 's morgens weer aan de vismijn liggen. Het is niet langer verantwoord deze gevallen nog met ongediplomeerden te werken, aldus de heer Sundquest. Daar komt bij, dat de schepen steeds ingewikkelder worden. Zij krijgen koelinstallaties en koelrui- (Van onze correspondente) VLISSINGEN. Het moet toch voor Vlissingen mogelijk zijn een acceptabele „Miss Vlis singen" naar Deal af te vaardi gen, vindt het Vlissings Actie- fonds. Zaterdag a.s. valt de keu ze. Miss Vlissingen mag zich za terdag in haar mooiste zomer jurk tonen. Haar bikini mag ze thuis laten. Maar, wordt ze uit verkoren, dan zal ze mee mogen dingen naar de titel Koningin Deal in Engeland. Uiteraard dan wel in bikini. Zij krijgt een gro- tis snoepreis aangeboden van 22 tot 26 juli naar Deal. Zij mag zich in vol ornaat vertonen op het grote kappersconcours, en zal in open auto in triomf door Deal gevoerd worden. „Het zou dan een heel prettige bijkom stigheid zijn als Miss Vlissingen een mondje Engels spreekt," vindt de voorzitter van het Vlis sings Actiefonds, de heer W. van der Grift. Bovendien moet ze een Vlissingse zijn en de leeftijd van achttien jaar of ouder heb ben. men, radar en ander elektronisch gerief aan boord en aan de navigatie worden steeds hogere eisen gesteld. Het verschil lussen een modern vissersschip en een koopvaarder wordt steeds kleiner. Bovendien heeft de kustvisserij zijn tijd weldra gehad, doordat de „kraamkamers" van de vis. de zeearmen, worden af gesloten of vervuild raken, hetgeen betekent dat de visser zijn netten steeds verder van huis moet gaan uitwerpen en soms een week of zelfs langer „onder zeil" is. In dat perspectief zit iri theo rie althans een grote kans voor het visserijonderwijs. Het zal wel dra onbestaanbaar blijken, dat grote en dure schepen, met een half do zijn opvarenden aan boord, worden toevertrouwd aan mannen die het vak al varende hebben geleerd en die als enig brevet van bekwaam heid een ontheffing van diploma- eisen kunnen tonen. „Nu houden die mensen het gat nog net boven water", zegt de heer Sundquest, „maar straks kan dat niet meer". Hij hoopt dat de school haar bestaan zal kunnen rekken tot dat wij in ons zo rijk met diploma's gezegende land, ook ernst gaan ma ken met de vakbekwaamheid van de zeevissers. Hij is optimistisch ge stemd. Directeur Sundquest beseft, dat er eer het zover is ook het één en ander moet veranderen in de structuur van de visserijwereld, die in hoge mate traditioneel is; dat de ouders (vaak zelf vissers) het be lang van een gedegen opleiding voor hun kinderen in een geliefd beroep moeten leren inzien en dat er aan de zeevisserij een nieuw „image" moet worden gegeven, los van de sfeer van armoede en romantiek welke er ten onrechte nog aan kleeft. Het voornaamste is echter, dat de scheepvaartinspectie het offi ciële schooldiploma serieus neemt en geen ontheffingen verleent, alsof het ging om uittreksels uit het bevol kingsregister. „Dat doen we toch ook niet met rijbewijzen?", zegt de heer Sundquest. (fan onze correspondente) MIDDELBURG De projectgroep Rijn-Sclielde Delta zal in de zomer maanden een scholingsprogramma, een soort volksuniversiteit, verzor gen op basis van de door de kern groep Pechiney op te stellen analyse van de gang van zaken rond de vestiging van het Franse aluminium- concem Pechiney in het Sloegebied in Zeeland. De cursus zal bestaan uit zes avonden, met als onderwerpen in dustrialisatie, Pechiney, contradic ties, voordelig vestigen, toekomst perspectieven, nogmaals Pechiney. Het ligt in de bedoeling eind augus tus een slotbijeenkomst „voordelig vestigen" in de schouwburg te Mid delburg te beleggen, waarin verte genwoordigers van overheden, be drijfsleven, wetenschappelijke insti tuten, volksvertegenwoordiging en de bevolking het woord zullen voe ren. Voorts wil de projectgroep een rollenspel laten opvoeren over de Péchineykwestie in het verleden en de toekomst, waaraan door zoveel mogelijk bezoekers moet worden deelgenomen. Na dit spel wordt een plenaire discussie gehouden. De cur sus zal worden gegeven in het ge bouw van de projectgroep Rijn Schelde-Delta in de Gortstraat te Middelburg. (Van onze correspondent) KAPELLE Op de fruitveilingen in Kapelle-Biezelinge hebben woensdag tien telers frambozen van de vollegrond aangevoerd. Reeds en kele honderden doosjes met 250 gram frambozen waren er te koop en de handel betaalde voor de klas se 1 kwaliteit f 1.47 tot f 1.98 per doosje en voor de klasse 2 kwaliteit werd f 1.15 tot f 1.74 per doosje betaald. Alles werd gekocht voor de bin nenlandse markt. Aangenomen mag worden dat volgende week de aan voer van frambozen volop gaat be ginnen. De stand van het gewas in Kapel- Ie en omgeving is gemiddeld matig en soms zelfs slecht. Het vorig jaar bedroeg de frambozenproduktie in het gebied Kapelle 373 ton en twee jaar geleden zelfs 411 ton. Hoewel het areaal wel vrijwel gelijk zal zijn aan dat van het vorig jaar, wordt aangenomen dal de produktie dit jaar in totaal niet veel zal uitkomen boven de 300 ton. Door de langdurige droogte is de stand de laatste weken snel minder geworden op percelen waar de grond droogte gevoelig is, en boven dien heeft er op verschillende be drijven dit jaar een slechte vrucht zetting plaats gevonden. Jaarvergadering WH Op vrij dag 26 juni 20 uur houdt de voetbal vereniging Huilsterloo haar jaarlijk se ledenvergadering in zaal Thiller- man. (ADVERTENTIE) anders dan andere. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het informa tieblad dat door de gemeente Ter- neuzen wordt uitgegeven, be steedt enige aandacht aan de sa nering van de woonwijk Java. De sanering van deze wijk is thans enkele jaren aan de gang. Zo langzamerhand verdwijnt deze voor een gedeelte uit de vori ge eeuw daterende buurt uit het Terneuzense stadsbeeld. Zelfs de oudere inwoners van Tcrneuzen kunnen zich binnenkort nog slechts een vage voorstelling ma ken van de nu nog bestaande straatjes. Begrippen als de Javastraat, de Kazernestraat en de Dr. Buijzestraat zullen weldra tot het verleden beho ren. Het informatieblad weet te melden, dat op dit moment 102 wo ningen zijn afgebroken. Verder zijn 46 woningen aangekocht, maar nog niet afgebroken. Hiervan zijn 27 panden ontruimd. De gemeente hoopt, dat voor de bewoners van de resterende 19 woningen nog dit jaar vervangende woonruimte beschik baar komt. Genoemde cijfers hebben in hoofdzaak betrekking op de oude kern van Java. Van acht in deze kern gelegen panden moet het ei gendomsrecht nog worden verkregen om tot volledige sanering hiervan over te kunnen gaan. Met de betrok ken eigenaars is de gemeente in onderhandeling'. Naast deze panden moet de ge meente ter realisering van het totale saneringsplan nog 168 wo ningen aankopen. Hiervan zijn er 152 eigendom van de woningbouw vereniging „Terneuzen". Deze aan koop is echter afhankelijk van het beschikbaar komen van vervangende woonruimte. Verwacht wordt dat de door de woningbouwvereniging „Terneuzen" te bouwen 168 flats met een dienst- centrum (geprojecteerd tussen oes terputten en Van Steenbergenlaan) hiertoe een belangrijke bijdrage zul len leveren. Het tijdsbestek waarin een en ander kan worden gereali seerd, kan op twee ad drie jaar worden gesteld. Een saneringsplan, aldus het blad, kan niet tot stand komen zonder de geldelijke steun van het rijk. Deze steun kan worden verkregen op grond van het besluit bijdragenre- constructie- en saneringsplannen, dat de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening de bevoegdheid geeft een bijdrage van 80 procent van de kosten die de aankoop van in een plan gelegen ei gendommen met zich meebrengen, te verstrekken. Deze saneringsbij»- drage is door de minister tot op heden slechts toegezegd voor de ou de kern van het saneringsplan Java. Hierdoor heeft de gemeente Terneu zen bij haar aankoopbeleid de aan dacht hoofdzakelijk op deze kern gericht. Verdere aankopen in het resterende gedeelte van het sane ringsplan worden gedaan, zodra een bijdragetoezegging hiervoor is ont vangen. Deze kan in de loop van dit jaar tegemoet worden gezien. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Staatsblad nummer 455 van 1935 is een lezenswaardig document. Het bevat de „Wet op de Zeevisch diploma's", waarin onder meer valt te lezen welkevereisten er moeten gelden voor jongeren en ouderen die zich met de professionele visvangst willen bezighouden. De strekking van de „Wet op de Zeevischdiplo ma's" is, dat het niet langer aangaat om ondeskundige mensen te laten omspringen met schepen die verre reizen maken, enorme bedragen heb ben gekost en vaak vijf of meer bemanningsleden aan boord hebben. Vissers, ook al zijn zij de nazaten van enkele vooraanstaande apostelen, moet endoor méér worden ge leid dan alleen door de inspi ratie. Precies 35 jaar nadat de wet op de zeevisdiploma's in het staatsblad prijkte, vaart praktisch de hele Zeeuwse vissersvloot nog ongediplo meerd uit. Een half dozijn schepelingen is in het bezit van een dispensatie, afgegeven door de scheepvaartinspectie. De assuradeuren (De verzekeraars van schepen), de banken en de vis serijbedrijven zelf, schijnen het on gediplomeerd varen tamelijk nor- (aiXNaj,H3AOV) (Van onze correspondent) AXEL Op het landbouwbedrijf van J. de M. aan de Torendijk in Axel is M. M. W. uit Zaamslag on der een transportband terechtgeko men, waarbij hij zodanige inwendige kneuzingen opliep dat hij per ambu lance naar het ziekenhuis te Terneu zen vervoerd moest worden. vonden zich in het huis: het echt paar A. Neve, 27-jarige dochter Ma- rie-Joseen en de 84-jarige moeder van de heer Neve. Vanaf maandag heeft de gemeente Hontenisse verschillende pogingen gedaan om de herkomst te achterha len van het schip, dat nadat de eer ste mensen bij het brandend huis waren gearriveerd, is doorgevaren. Daarbij heeft men onder meer de hulp ingeroepen van het Vlissingse loodswezen en Vlissingen radio. Er zijn maandag verschillende oproepen de lucht ingegaan voor het onbeken de schip. De ijscoman uit Kruiningen heeft tenslotte op de valreep gezorgd voor oplossing van het raadsel. Hij had via een loods vernomen, welk schip het geweest zou kunnen zijn. Daarbij was de naam van het ms Wouden- stein gevallen. De heer Van Paasen bracht daarvan het gemeentebestuur op de hoogte, dat met deze gegevens in Antwerpen verder ging informe ren. De tip van de ijscoman bleek te kloppen. Het schip was inmiddels in Antwerpen al voor anker gegaan. In middels is men ook de naam te we ten gekomen van de loods, die zich op het moment van de brand aan boord bevond. Het is loods Boelsma uit Dordrecht. Het gemeentebestuur van Honte nisse heeft de kapitein van het schip, de loods en de voltallige bemanning van net Zwitserse schip inmiddels uitgenodigd voor een bezoek aan de gemeente Hontenisse. Of de beman ning daarop in zal gaan was gister middag nog niet bekend. Het schip ligt voorlopig drie dagen voor anker in Antwerpen. Als de bemanning wel kan ingaan op de uitnodiging zal ze vrijdagmiddag om 15.00 uur op het gemeentehuis in Kloosterzande wor den ontvangen door burgemeester en wetnouders. Daarna zal het gezel schap zich op de plaats van de brand op de hoogte kunnen stellen van de toestand en om 18.00 uur volgt in een van de plaatselijke hotels een diner. Het gemeentebestuur is van mening, dat de bemanning een ramp heeft weten voorkomen en wil op deze manier zijn erkentelijkheid be tuigen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Gisterenmiddag is op de weg van Margrette-Spui bij Axel een ongeval gebeurd, waarbij me vrouw D. uit Terneuzen licht werd gewond. Het ongeval ontstond door dat een personenauto, bestuurd door S.F.B. uit Terneuzen plotseling af remde, waardoor een achteropko mende auto, bestuurd door B. de W. uit St.-Jansteen tegen hem opreed. De auto van B. kwam tengevolge van de klap in de berm terecht. Daarna schoot hij door in een sloot. (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN De raadsels rond het anonieme schip, waarvan de bemaniling maandagmorgen in Walsoorden het leven heeft gered van de bewoners van een brandend huis, zijn opgelost. Een tip van ijsco man A. van Paasen uit Kruiningen heeft woensdag geleid tot de oplos sing van alle vragen. Het is de be manning geweest van het motor schip „Woudenstein", afkomstig uit Basel in Zwitserland, die door het geven van signalen de familie Neve in Walsoorden van een bijna zekere dood heeft weten te redden. Het schip is eigendom van de Zwit serse rederij Natural van Dam uit Basel. Kapitein is G. Busschart. De boot was maandagmorgen om kwart over een van Hansweert onderweg naar Antwerpen met aan boord ma chine-onderdelen, toen de bemanning ter hoogte van Walsoorden ontdekte, dat een dijkwoning in brand stond. Door middel van vijftig signalen met de scheepshoorn, geroep via de me gafoon en krachtige schijnwerpers zag men kans de aandacht van om wonenden te trekken en de bewo ners te wekken. Nog voordat het huis geheel in vlammen opging konden de bewoners zich daardoor nog in veiligheid brengen. Op het moment van het uitbreken van de hl-and be- Vooruitzichten voor vrijdag en If opgesteld door het KNMI: Perioden later mogelijk regen (r/ï jijj/j. [x| en temperaturen Qt RËfj T £3 iets beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: voor vrij dag: aantal uren zon: 5 tot 12; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: omstreeks normaal: max. temp.: omstreeks normaal. Kans op 'een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 procent. Achter een koufront dat in de och tend kan zijn gepasseerd, zijn er van daag weer opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwesten wind. Koel weer. In de middag 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: in de komende da gen wisselvallig door afwisselend op klaringen en later weer enkele sto ringsfronten.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3