P.v.d. A. in 't geweer tegen stof cokesfabriek Sluiskil Reeks kampementen van de Axelse Jeugdhaven" Diploma's secretaresse uitgereikt Boekverbranding na omschakeling op mavo Verenigingsgebouw in „Nummer Eén" uit Hoofdplaat hield hengelwedstrijd Terneuzen EXAMENS BRANDWEER SAS VAN GENT VRIJWILLIGERS- MEDAILLES UITGEREIKT Beroepingen Hoogwater Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen 5 DONDERDAG 25 JULI 1970 5 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vanavond zal de fractie van de PvdA in de Terneu- zense gemeenteraad enkele vragen stellen over de hinder, die alle weg gebruikers en de inwoners van Sluiskil ondervinden van het kolen stof, dat door de cokesfabriek in Sluiskil wordt verspreid. De fractie voorzitter van de PvdA, de heer J.M. Hamelink, zegt dat de gebrui kers van de openbare weg langs de fabriek en de inwoners van Sluiskil steen en been klagen over de grote stofwolken, die bij het laden en lossen van de kolen en het cokes ontstaan. Wanneer de wind even in de verkeerde hoek zit", zo zegt de frac tievoorzitter, „moeten alle inwoners van Sluiskil hun ramen sluiten, an ders zitten in een mum van tijd alle kamers onder het stof. Deze situatie bestaat nu al zo lang, dat wij menen dat er nu eindelijk maar eens iets moet gebeuren." De heer Hamelink voegde hieraan toe: „Wij zijn realis tisch genoeg om te begrijpen dat een cokesfabriek, hoe mooi deze dan ook is, altijd wel wat stof produ ceert, maar zoals het nu in Sluiskil het geval is, is de toestand onhoud baar". Er is een rapport verschenen van de arbeidsinspectie, waarin wordt geadviseerd een aantal verbeterin gen bij de fabriek aan te brengen, zodat de hoeveelheid stof tot een minimum kan worden terugge bracht. De arbeidsinspectie was op 17 december van het vorig jaar ge reed met dit onderzoek, maar eerst twee maanden later stuurde het col lege van b. en w. dit rapport door naar de fabriek. De directie van de cokesfabriek liet weten, dat pas op 4 september van dit jaar een ge sprek over dit rapport kan plaats vinden. De heer Hamelink geeft te ken nen, dat het hem allemaal veel te lang duurt, en zal dan ook in de raad vragen stellen, waarom deze zaak niet vlugger kan worden afge handeld. De heer Hamelink wilde verder nog niet dieper op deze zaak ingaan, omdat hij niet op de raads vergadering vooruit wilde lopen, en het college van b. en w. niet voor extra moeilijkheden wilde stellen. Wethouder C.A. Hol is eveneens niet gelukkig met de huidige situatie. „Ik vind ook dat er maatregelen getroffen moeten worden om het stuiven van de cokes- en kolenstof zoveel mogelijk tegen te gaan. Al leen moeten wij wel onder ogen zien, dat het echt niet zo'n eenvou dige zaak is. Wanneer een nieuwe fabriek wordt gebouwd, worden zo veel mogelijk voorzieningen, ik denk aan gesloten circuits, getroffen, om de luchtvervuiling tot het uiter ste te beperken. In dit geval hebben wij echter te maken met een van de oudste fabrieken uit deze contreien en de nodige voorzieningen zullen zeker een groot aantal kosten, mis schien wel een miljoen gulden, met zich meebrengen". De heer Hol zegt niet te weten, waarom het zo lang geduurd heeft, voordat het rapport van de arbeids inspectie naar de directie van de cokesfabriek werd doorgestuurd. „Dat was voor onze tijd. Wij mogen toch niet aansprakelijk worden ge steld voor beslissingen die. het vori ge college van b. en w. heeft geno men? De bespreking met de directie en enkele deskundigen van de co kesfabriek is pas op 4 september omdat voor die tijd een aantal men sen, die beslist bij deze bespreking aanwezig moeten zijn, op vakantie zijn". Een van de belangrijkste oorzaken van de stofwolken is volgens de heer Hol het feit dat de grijpers bij het lossen van de schepen niet diep genoeg in het schip worden gestopt. „Ik neem aan dat het wel een voor schrift is, maar als mens kies, je nu eenmaal voor de makkelijkste weg, en daarom gebeurt het vaak dat de grijpers te ver boven het schip han gen waardoor de nodige stofwolken de lucht in. worden geblazen". De heer Hol neemt overigens niet aan dat alleen de PvdA fractie vra gen over de cokesfabriek zal stellen. Ook andere partijen zullen onge twijfeld meer over het beleid in dezen willen weten. De wethouder „Ik betreur het alleen dat er op deze zaak vooruit wordt gelopen, omdat het college van b. en w. deze affaire echt grondig wil aanpakken. Overigens ben ik optimistisch ge stemd over de afloop van het ge sprek met de directie en deskundi gen van de cokesfabriek in Sluiskil. De heer W. Oranje, chef perso neelszaken en algemeen gevolmach tigde van de cokesfabriek, zegt het niet passend te vinden om enig com mentaar op deze zaak te leveren. „Het lijkt mij niet wenselijk, om hangende de besprekingen hier iets van naar buiten te laten treden, hoe graag ik dit ook zou willen". (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT De hengelsport vereniging Nummer Eén uit Hoofd plaat heeft voor de derde maal een internationale hengelwedstrijd ge houden. Er waren vijftig prijzen be schikbaar, waaronder drie fietsen. Burgemeester A. Schipper van Oostburg reikte na afloop van de wedstrijd in café Boone de prijzen uit. De uitslag was: 1 P. Potvliege uit Gent; 2 mevrouw Van Weijnsberge uit Hulst; 3 H Jonkheim uit Kloos- terzande; 4 A. Winteijn uit Hulst; 5 M. Jansen uit Huist; 6 C. van Aart uit Scherpenisse; 7 Van Klempiitte uit Sluiskil; 8 M. de Buck uit Knok- ke; 9 J. Harms uit Sluiskil; 10 P. van de Berge uit Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Voor de zevende achter eenvolgende keer worden er dit jaar vanuit Axel onder auspiciën van de „Jeugdhaven" weer verschillende kampementen georganiseerd voor jongeren, die in leeftijd variëren van acht tot veertien en ouder. Aanstaan de zondag vertrekt de eerste groep voor een week vakantie naar de bos sen rond Baarle-Nassau. De aller laatste groep komt op zaterdag 8 augustus terug. Daartussenin worden in totaal acht verschillende kampe menten op touw gezet. Behalve Baarle-Nassau zullen ook enkele kampeer-weken worden door gebracht in de bossen rondom het Brabantse Rucphen. Aan het eerste kamp, waarvoor zondag het startsein wordt gegeven kunnen jongens van twaalf jaar en ouder deelnemen. Kampen twee, drie en vier zijn res pectievelijk voor jongens van acht tot twaalf, en beginnen op zondag 5, 12 en 19 juli - die van veertien en ouder gaan vrijdagavond 24 juli op stap en daarop volgt op 2 augustus weer een kampeerweek voor jongens van twaalf en ouder. Voor de meisjes beginnen op zondag 26 juli en 2 augustus kampeerweken. De belang stelling voor deze activiteiten van dit jaar is bijzonder groot. In totaal hebben zich voor dit vakantiepro gramma tweehonderdvijfenzeventig gegadigden opgegeven, ongeveer evenveel als vorig jaar. Ze gaan een onbezorgde toekomst tegemoet, want al gaan er uiteraard wel leiders mee op stap, aan de deelnemers wordt een zo groot mogelijke vrijheid gege ven. Ze kunnen overdag gaan en staan waar ze willen. Incidenteel worden gezamenlijke activiteiten ontplooid, zoals de sportdag op de woensdag, die voor alle kampeerwe ken tevens geldt als bezoekersdag. Er wordt door de jongens gekam peerd in tenten, de dames zullen on dergebracht worden in een boer derij. De allerjongste deelnemertjes worden met personenauto's naar de plaats van bestemming vervoerd. De ouderen doen het wat professio neler en avontuurlijker: ze rijden per fiets naar de pont en worden aan de overkant met rijwiel, bagage en al in een veewagen „geladen", om ver volgens naar Baarle-Nassau of Rucphen vervoerd te worden. De vakantiekampen gelden als voorlopige afsluiting van het pro gramma dat „Jeugdhaven Axel", de afgelopen maanden met veel succes heeft afgewerkt. Al behoren de va kantieactiviteiten dan tot de meest populaire programmaonderdelen, ook met de andere festiviteiten en eve nementen hebben de organisators de ze winter veel succes geboekt. Iedere Auto in brand In de Axelse- straat ter hoogte van de Moffen schans is de motor van de auto van T. N. de G. uit Terneuzen in brand gevlogen. De heer P. B. uit de Axel- sestraat kon het vuur met een brand- blusapparaat bedwingen. Er was vrij veel schade. zaterdag en zondag was de Jeugd haven open voor alles en iedereen, die zin had om te komen. Er werden films gedraaid, oriëntatietochten in elkaar gezet, bezoeken aan speeltui nen georganiseerd en nog tal van an dere dingen. De zomerkampen brach ten vorig jaar iets meer dan vijfdui zend gulden op, maar kostten er in totaal bijna achtduizend. In totaal had het jeugdwerk vorig jaar aan inkomsten 15.000 gulden, maar gaf een bedrag van 16.000 gul den uit. De r-k. kerk spendeerde on geveer vierduizend gulden aan de Jeugdhaven, een financiële aderla ting, die het kerkbestuur zich de ko mende jaren vermoedelijk niet meer kan veroorloven, Behalve met finan ciële, zit Jeugdhaven ondanks alle successen ook nog met andere zor gen: die van de leiding. Het is bij zonder moeilijk om op de juiste ogenblikken over voldoende leiders en leidsters te kunnen beschikken. Over hun verdiensten heeft het be stuur van de Jeugdhaven in het jongste jaarverslag zijn waardering uitgesproken. De cokesfabriek aan de Industrie weg zorgt voor een zwarte omgeving. Het overslaan van de diverse pro- dukten gebeurt niet zonder het .ma ken van stof. Op warme dagen een onplezierige aangelegenheid. Woens dag maakte de regen de Industrie weg smerig en zwart. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De brand weer te Sas van Gent heeft examens afgenomen. Voor de brandweer tweede klas zijn geslaagd; uit Sas van Gent; de heren W-. Voeten, P. Ingels, E. van Beveren, Van de be drijfsbrandweer van de Zuid-Che- mie en de Glasfabriek zijn geslaagd: P. Pleunis, W. van Laere, D. van Aalst. Van de gemeentebrandweer uit Oostburg slaagde M. Bartelse. Tevens zijn er vijf personen van de PTT geslaagd. Twee kandidaten werden afgewezen. De examens werden afgenomen door de heren De Leeuw en Van den Berg van de rijksbrandweerinspectie, de heren Boogaarts uit Sluis en Hulsters uit Westdorpe. De kandidaten zijn door de heren E. L. de Vriendt en A. Nelen uit Sas van Gent opgeleid. (ADVERTENTIE) aanv. nw. leerjaar 13 juli 1970 Oostzeedijk 232-242 tel. (010) 138129 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Onder grote be langstelling zijn in hotel Rotterdam te Terneuzen aan de leerlingen van de nieuwe secretaressenopleiding van het Nederlands Handelsinstituut de diploma's uitgereikt. De directeur van het Nederlands Handelsinstituut, de heer A. M. van Laere, wees er in zijn openingswoord op dat Zeeland nu zijn eerste volle dige in de eigen provincie opgeleide secretaaressen kan afleveren. Hij vond het daarom een goede zaak aan deze eerste diploma-uitreiking een feestelijk tintje te geven. In het kort belichtte de heer Van Laere enkele beweegredenen die het Handelsinstituut ertoe aanzetten een secretaressen-opleiding in te richten. Hij was er dan ook bijzonder ver heugd over te kunnen meedelen dat alle geslaagden reeds verzekerd zijn van een' passende werkgelegenheid. Namens de docenten sprak de heer E. G. Wildeboer, conrector aan de rijksscholengemeenschap Petrus Hondius, en tevens verbonden als docent aan de secretaressenopleiding. Daarna werd aan de volgende leer lingen het behaalde diploma uitge reikt: mejuffrouw Basting uit Cad- zand, mej. M. S. A. Cornelissens uit Hulst, mej. A. R. M. R. van Damme uit Hulst, mej. M. J. Duininck uit Aardenburg, mej. M. C. Neve uit Terneuzen, mej. L. A. M. Scheele uit Hulst, mej. E. C. Vercouteren uit Re- tranchement, mej. O. M. Vermue uit Wolfaartsdijk, mej. A. J, R. van We- semael uit Nieuw-Namen en mej. Th I. M. Wijnacker uit Stoppeldijk. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de raadszaal van het gemeentehuis in Terneuzen heeft burgemeester J. C. Aschoff de (koninklijke) vrijwilligersmedaille voor 10 en 15 jaren dienst uitge reikt aan leden van de bedrijfsbrand weer van de PTT. Hierbij waren aanwezig de adjunct-directeur van het postdistrict Middelburg, de heer J. P. van Laar en de heer J. Mooy directeur van het Terneuzen- se PTT-kantoor. Vertegenwoordigers van de telefoondienst, waren de he ren L. J. Lejnaire en J. M. den Hol lander. De heer I. Catsman hoofd van de Bescherming Beyolking was ook aanwezig. Medailles met het jaar teken vijftien werden uitgereikt aan de heren A. Dieleman, L. de Fouw, M. de Kraker, L. van der Meide, P. van Wijck, Z. Blankers, J. Hamelink D. J. Helmendag, G. D. Sprangers, A. A. Adler, J. J. Epskamp. Het jaar teken tien kregen de heren J. A. Rie- mens, C. van Cadzand, S. Jansen, F. van Opdorp, G. de Bokx, P. Mielen, J. Leeman, J. Stoffijn, A. Bom, M. Moes, J. Bolleman, C. J. van den Broek. Ned. Herv. Kerk: te Haarlem M. van der Bosch te Goes naar Ingen (toez.) H. Smits te Jaarsveld, die bedankte voor Colijnsplaat (toez.). Gereformeerde kerken: Bedankt voor Axel A. C. Langedijk te Scheemda voor Nijmegen G. H. Harms te Eindhoven. Gereformeerde gemeenten: Beroepen te Rilland Bath en Waarde G. J. van der Noort te Capelle aan de IJssel. (ADVERTENTIE) Simplex. Een fiets om er mee op uit te trekken. Een plezie rige, staalsterke, vederlichte fiets. Een fiets om over naar huis te schrijven! 'n Simplex! SIMPLEX nsir. I rvf.èf - :v (Van een onzer verslaggevers) ZUIDZANDE Vrijdag opent de voormalige waarnemend burgemees ter van Zuidzande, de heer A. Ln- teijn, het nieuwe oefen- en vereni gingsgebouw in Zuidzande. Het vo rige gemeentebestuur van Zuidzande heeft het vorig jaar besloten tot de bouw hiervan over te gaan, omdat Zuidzande geen sportaccommodatie en gymnastiekzaal rijk was. Met de bouw werd in het voorjaar een be gin gemaakt. De grote zaal heeft een afmeting van twintig bij tien meter. Daarnaast zijn in het nieuwe gebouw de nodige sanitaire voorzieningen aangebracht. Bovendien is er een scheidsrechtershokje. Het gebouwtje, dat uit hout is opgetrokken, heeft 10.000,gekost. Het nieuwe oe fen- en verenigingsgebouw zal voor al worden gebruikt voor het geven van gymnastiekonderwijs. Voordien moesten de leerlingen uit Zuidzande naar Oostburg gaan om daar hun gymlessen te volgen. Het nieuwe verenigingsgebouw heeft er toe ge leid dat in Zuidzande een gymnas tiekvereniging is opgericht. Deze vereniging telt nu al 72 leden. (Van onze correspondent) AXEL Met een demonstratieve verbranding van de letters „ULO" dik tot deze week nog op de school- gevel prijkten, hebben 31 eindexa menkandidaten van de - inmiddels voormalige - christelijke ulo-school in Axel afscheid genomen van de schoolbanken. Dat ging gepaard met een zware rookwolk, niet van afge blazen stoom, maar van oude school boeken die werden verbrand. Van de 31 kandidaten zakte er niet een. Dat op zich was al een reden tot groot feest. Bovendien was het de laatste „lading" die onder de oude ulo-vorm eindexamen heeft ge daan. Omdat de Axelse school al lan ger experimenteersehool is, heeft men hier na geen leerlingen meer die nog volgens het ulo-systeem wor den opgeleid. Alle huidige leerlingen volgen de mavo-cursus en het berei ken van dit stadium was voor de Axelse eindexamenkandidaten aan leiding tot enig ceremonieel. En dat ceremonieel mocht er zijn. Op de eerste plaats werden de ulo labels keurig van de muur ge- schroefd en (in het bijzijn van direc teur Th. Klein) aan de leraren aan geboden. Vervolgens ging het in op tocht naar de plaats waar een aan tal oude leerboeken een keurige brandstapel vormden. Na voltooiing van het officiële gedeelte werden de boeken in brand gestoken en de let ters daarna in de vlammen gedepo neerd. Voor de passanten leverde dat een aandig gezicht op en de examen kandidaten gaf het een prettig ge voel de letters te zien verteren, waarop ze weken hebben geblokt. Om het nog wat aan te dikken werd bovendien de vlag halfstok gehan gen. Tot slot werd de gevel van de school in een zee van licht gezet en werd de nieuwe naam zichtbaar: christelijke mavoschool. Er is later nog lang doorgefeest, voornamelijk binnenskamers. Morgen, vrijdag 26 juni. Bergen op Zoom: 9.05 en 21.22 uur; Hansweert: 8.15 en 20.25 uur; Made- Drimmelen: 11.58 en 24.00 uur; Ter neuzen. 7.44 en 19.55 uur; Vlissin- gen: 7.12 en 19.28 uur; Wemeldinge: 8.55 en 21.12 uur. Films MIDDELBURG City 20 uur The party a.l. VLISSINGEN Aihambra 20 uur- De zeven maskers van de Judoka 14 jaar GENT Normandie: De helse straal 14 jaar Scaidis: God Zulla tegen het ding 14 jaar Select: De onderwereld van Londen 14 jaar Astrid: De tijd van het bloed 18 j. Capitole: De dingen van het leven 18 jaar Majestic: Hartelijke kussen uit Rusland 18 jaar Metro: Satyricon 18 jaar Rex: De Kardinaal 18 jaar Century: Charro 14 jaar Scala: Speelgoed voor spionnen 18 jaar Toneel - Muziek - Dans MIDDELBURG Abdij Restaurant 14 en 20 uur Concert op het terras door het Kon. Conservatorium Orkest 's-Graven- hage o.l.v. Louis Stotijn. Bij slecht weer in de Koorkerk. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Rotterdams Conservatorium Rivièrahal 20.15 uur Holland Festival: Teatro Libero Rome met „Orlando Furioso" van Ludovico Ariosto en Edoardo San- gumeti Schietingen KLOOSTERZANDE Morcus 14 uur voor bejaarden Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg GOES Museum voor N.- en Z.-Beveland Singelstraat 13: „Kunst in het klein" (oude tegels). Geopend: ma. t.m. vr. 1012 en 13.3017 uur; zat. 1417 (tot 1 sept.). MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis: Expositie van tekeningen van Joseph Bevys. Dag. van 1017 uur (tot 5 juli). Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38. Zomertentoonstelling „A is een aapje", het onderwijs op de l.s. in Zeeland in de eerste helft van de vorige eeuw (tot 30 aug.). Miniatuur Walcheren: Dag. t.m. 31 aug. van 922 uur. Van 1 t.m. 27 sept van 918 uur. v. Benthem en Jutting, Lange Delft, Expositie van Russische- Ikonen. Ma. t.m. zat. van 918 uur (t.m. 31 aug.). Abdij: „Spel van klank en licht". Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond (t.m. 4 sept.). ROTTERDAM Musei/m Boymans-van Beuningen: Rotterdamse grafici en zeven Rot terdamse kunstenaars. Dagelijks van 1017 uur (tot 5 juli). Maritiem Museum, Burg. s'Jacobs- plem 8. Expositie „En de haven groeide voort, 19451970" (t.m. 30 sept.) Dag. van 1017. Zon. van 11—17 uur. SLUIS Raudskelder Stadhuis Schilderijen tentoonstelling van Belgisch" schil ders Dag van 1012 en 1418 u. (tof i september) ST. ANNA TER MUIDEN V lormalig gemeentehuis. Tentoon stelling sbhilderijen van Jos But en schilderijen en beeldhouwwerk van J de Meester de Betzenbrouck Geopend dag 10—12 en 1417 uur (tot 15 september). VLISSINGEN Britannia: Expositie schilderijen van Piet Bulthuis (t.m. 31 aug.). WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Expositie Hanna Mobach met kleinplastiek (t.m. 5 juli). Ma. t.m. zat. van 9 18 uur Zon. van 1418 uur. BRUGGE Grueningemuseum: Koetsen in het Brugse stadsbeeld (t.m. 27 juni).

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2