k— KAMERVERKIEZINGEN IN 1971 VIER WEKEN VROEGER Prijzen in '71 verder omhoog NU WERK VAN 600 MAN OP HET SPEL Blanke huurlingen Cambodja naar DUITSE LIBERALEN VRAGEN „DRIE VAN BREDA'' VRIJ TE LATEN lékker lui Treffer Conservatieve theologen gaan in de aanval NELISSEN OPTIMISTISCH OVER PRIJSVERLOOP IN 1970, MAAR: EIERPRIJZEN VER ONDER KOSTPRIJS Dubcek ook ontslagen als ambassadeur Congres F.D.P. in Bonn: Specialisten verhelpen misdaad via operatie Goedkoper telefoneren mét zestien landen Van Door en en Dams kapt met Spandon Vergeefs Geen oplossing Vliegen op Atlantic- route duurder Achter schermen Jongeren BINNENKORT STUDIE OVER „DWALINGEN" NEDERLANDSE THEOLOGEN DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactie- en Adminisbratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v, 1 juli 1970: 9,20 pea- kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 25 JUNI 1970 25e Jaargang No. 6276' Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) zal het kabi- ■ïet voorstellen de Tweede-Kamer verkiezingen volgend jaar vier we ken te vervroegen en woensdag 28 april te houden in plaats van woens dag 26 mei. Het na de verkiezingen te vor men kabinet zou dan wat meer tijd krijgen om zelf nog een en ander te doen aan de opstelling van de rijks begroting voor 1972. Minister Beernink heeft deze zaak gisteren besproken met de Tweede- Kamercommissie voor zaken betref fende de grond- en kieswet. De commissie stond in het algemeen niet onwelwillend tegenover ver vroeging van de verkiezingen met vier weken, indien tenminste aan enkele voorwaarden wordt vo'daan. De vervroeging mag er bijvoor beeld niet toe leiden, dat het, ge plande tijdschema voor de parle mentaire behandeling van de voor stellen tot grondwetswijziging in ge vaar komt. De regeringspartijen verlangen dat het parlement ook bijtijds een groot aantal nog op behandeling wachtende wetsontwerpen zal heb ben afgedaan. Vervroeging van de verkiezingen mag er niet toe leiden, dat belang rijke werkstukken van dit kabinet blijven liggen. Indien het kabinet met vroegere verkiezingen akkoord gaat moet hiervoor eerst nog een wijziging van de kieswet worden in gediend, onder anderen op het punt van de termijn voor kandidaatstel ling. De staatscommissie Cals-Douner inzake grond- en kieswet, heeft in een van haar rapporten al eens een vervroeging van de kamerverkie zingen bepleit van mei naar begin maart. Ook de staatscommissie had daarvoor als argument dat het nieu we kabinet dan beter de kans kreeg een eigen stempel te drukken op de rijksbegroting voor het komende jaar. Zoals bekend is zo'n begrotings opstelling al in de eerste helft van het jaar in volle gang. Met name de KVP-fractie nad de verkiezingen al wel in maart willen houden, maar dit is vanwege het reeds genoemde tijdschema voor de grondwetswijziging volgend jaar nog niet mogelijk. In 1975 kan het waarschijnlijk wel. Minister Beernink heeft de com missie ook nog meegedeeld, dat hij een advies van de kiesraad zal in winnen over de vraag of verkiezin gen in plaats van op woensdag ook op een andere dag gehouden kun nen worden. Ook zaï advies worden gevraagd over het gebruik van mobiele stem bureaus (bij bijvoorbeeld bejaar dentehuizen, ziekenhuizen) om het absenteïsme tegen te gaan en de deelname aan de verkiezingen te vergroten. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Tilburgse Textiel fabriek N.V. Van Dooren en Dams heeft het contact met Spandon verbroken. De ontwikkelingen bij de wollenstoffenfabriek N.V. André van Spaendonck en Zn. biedt ons, zo heeft Van Dooren en Dams meege deeld, geen reële mogelijkheden meer om samen te gaan werken. Daarmee is in dit geval de po ging van prof. dr. G. Diephuis, die in opdracht van de federatie van Ne derlandse Wolfabrikanten naar fusies in de Nederlandse strijkgaren en wollenstoffenindustrie streeft, mis lukt. Het is daardoor twijfelachtig of Spandon erin zal slagen de produc tie op kleinere schaal met 200 van de 600 werknemers voort te zetten. Het dramatische besluit van Van Dooren en Dams werd wereldkundig gemaakt op het moment, dat in Rot terdam de besprekingen van de Spandondirectie met de AMRO-bank over voortgezette kredietverlening in volle gang waren. Een vertegenwoordiger van Van Dooren en Dams was daarbij aanwe zig. Tezelfdertijd vond in het Til- burgs paleis raadhuis overleg plaats waaruit een commissie van goede diensten werd geboren. Die commis sie gaat pogingen done de moeilijk te plaatsen werknemers van Spandon die ontslagen zullen worden, aan passend werk te helpen. Tilburgs burgemeester mr. C. J. G. Becht treedt als secretaris van die commis sie op. Voorts zitten er vertegen woordigers van de textielvakbonden in en maakte de directeur van 't Ge westelijk Arbeids Bureau Tilburg, de heer Th. Swinkels er deel van uit. Woensdagavond hebben vakbonds bestuurders herhaaldelijk vergeefs geprobeerd de heer Charles van Spaendonck, directeur van Spandon te bereiken. Ze wilden hun leden, werknemers van Spandon inlichten over het resultaat van de pogingen een nieuw AMRO-krediet te krijgen. Minister mr. Nelissen (Economi sche Zaken) had tevoren vanmorgen in de Eerste Kamer verklaard, dat er geen mogelijkheden schenen te zijn om bij Spandon het huidige aan tal arbeidsplaatsen te handhaven. Volgens de minister is er geen voor uitzicht op een gunstige oplossing, ook niet wat betreft het dreigende ontslag voor 400 werknemers. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Met ingang van 1 juli zal het telefoneren met zestien landen in Europa goedkoper worden. De tarieven voor telefoneren met België, Luxemburg, Finland en Ier land worden, zo deelt de PTT m "de, met ingang van diezelfde datum duurder. Juli Edge (24)is zij de film-sex- bom voor de 70-er jaren? Hoe dan ook, het meisje, dat door Columbia ontdekt werd na een uitgebreide ta lentenjacht doet een goede gooi. Zij is een Noorse en haar eerste rol komt in de film „Schepsels die de wereld ver gat". (Van onze redactie binnenland) ZEIST De producentenprijs voor eieren, die in het eerste kwar taal van dit jaar gemiddeld nog 1,72 per kilo bedroeg (vorig jaar 2,10) was in de tweede week van juni gedaald tot 1,09. De producent krijgt per ei de laatste vier weken zo'n zes en een half a zeven cent, bij een kostprijs van elf en een half 4 twaalf cent per eï. De voorzitter van het produkt- schap voor pluimvee en eieren, de heer H. Garrelds, zei dit gisteren in Zeist op de openbare vergadering van het schap. Hij meende dat het voor een verhoging van de consump tie belangrijk is dat de lage produ centenprijzen worden doorgegeven aan de consument. Er zijn al winkels die tien eieren voor een gulden of minder aanbieden. PREMIER KOSYGIN van de Sovjet- Unie heeft de leider van de nieuwe conservatieve regering in Groot- Brittannië, Edward Heath, gelukge wenst met zijn benoeming tot pre mier. BIJNA ACHTDUIZEND postbeamb ten in Canada hebben het werk neer gelegd, omdat de onderhandelingen met de overheid over een nieuw ar beidscontract te traag verlopen. DE GEMEENTERAAD van Har- dinxveld-Giessendam heeft dinsdag avond een meerderheidsvoorstel van burgemeester en wethouders om het gemeentelijk zwembad op zondag middag open te stellen, met negen tegen zes stemmen verworpen. DE DEMOCRATISCHE voorverkie- zimg voor het gouverneurschap van de staat New York is gewonnen door Arthur Goldberg, voormalig Amerikaans gedelegeerde bij de Ver enigde Naties en oud-lid van het op perste gerechtshof. (Van onze correspondent) LONDEN Blanke huurlingen, die gevochten hebben in Biafra en in de Congo, worden gerecruteerd voor werk in Cambodja. De afge lopen twee maanden zjjn 35 tot 50 huurlingen van Europa via Hong kong naar Phnom Penh gevlogen. Deze huursoldaten werden aange worven in Parijs en Brussel, waar men ze een loon beloofde van 900 tot 1500 pond per veertien dagen. Het is nog niet bekend of er al huurlingen aan de strijd deelgenomen hebben. Hun voornaamste taak is naar men meent, de opleiding van kleine groe pen Cambodjaanse militairen tot een elite van aanvalsstrijdkrachten, die van op grote afstand kunnen opere ren. Verder zouden de blanke huur soldaten zich bezighouden met het trainen van lijfwachten voor hoge ambtenaren. „The Star", een krant in Hong kong, meldde gisteren dait in deze Britse kolonie iedere week huurlin gen aankomen die gaan vechten in Cambodja. „Zij arriveren in de goed kopere toeristenklasse en vliegen dan verder naar Phnom Penh om daar hun wapens af te halen, waarna ze terwille van het lieve geld oorlog gaan voeren", aldus deze krant. Een huurlinigenleider verklaarde: „We zijn allemaal oud-strijders van de gewezen Belgische Congo. Onze namen en adressen bleven geboekt in de archieven van huurlingenbureaus van majoor „Mad Mike" Hoare en de Belg „Zwarte Jack" Schramme. Bij het uitbreken van de Cambodjaanse crisis namen vertegenwoordigers van deze bureaus in Londen en New York met ons contact op en kregen we veel geld aangeboden om voor de Cambod jaanse regering te gaan vechten". GENèVE (Reuter) De lucht vaartmaatschappijen die zijn aange sloten bij de International Air Trans port Association (IATA) zullen hun tarieven op de Noordatlantische rou te op 1 september a.s. verhogen en wel met vijf dollar voor een enkele reis en met tien dollar voor een re tour. Ze hebben hiertoe gisteren be sloten op een bijeenkomst in Genève. We konden gisteren in Londen niet aan de weet komen of daar werkelijk huurlingen gerecruteerd werden, maar we vernamen wel dat in Parijs en de Belgische hoofdstad manschap pen aangeworven waren. Er worden blijkbaar ervaren oud-strijders ge zocht in het vooruitzicht van de te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Cambodja, die op het ein de van deze maand moet plaatsvin den. In Zuid-Afrika en Rhodesië is naar wij konden vernemen eveneens een werfcampagne voor Cambodja aan de gang. In Brussel en Parijs is deze recru- tering ongeveer twee maanden gele den gelijktijdig begonnen. De huur lingen kregen te horen, dat zij niet bedrijvig zouden zijn tegen de wet telijke regering van Cambodja, maar de personen die recruten probeerden aan te werven waren zelf geen Cam- bodjanen. Zij verklaarden, dat het loon van de huurlingen maandelijks zou betaald worden op bankrekenin gen in Manila of Zürich -en in om het even welke munt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nelissen van Economische Za ken is vry optimistisch over het prijsverloop in 1970, maar hij heeft de Eerste Kamer gis terenmorgen voorgehouden, dat in het komende jaar nog belangrijke prijsstijgingen te verwachten zyn. Dit verklaart tevens, zo bleek uit zijn opmerkingen, waarom de minister behoefte blijft houden aan een prjjs(stop)beleid. De minister, opmerkingen vanuit de senaat beantwoordend ter gele genheid van de behandeling van zijn begroting, vond de prijsontwikkeling in ons land, vergeleken met omrin gende landen, niet ongunstig. Het prijsniveau is nu met ongeveer 3,5 procent gestegen enondanks de huurverhoging, die volgende week ingaat, denkt mr. Nelissen het dit jaar te kunnen houden op een prijs stijging met gemiddeld 4 procent. Hij zag aanwijzingen, dat de prijs ontwikkeling in ons land vrst ge matigder er. aanvaardbar "'bi-; v loopt, toch'kan h\f een prijsbeleid niet missen, zo voegde hij eraan toe, mede omdat de importprijzen een stijging van 5 procent te zien geven. Overigens kan een prijsbeleid prijs stijgingen niet voorkomen, zo waar schuwde hij, want werkelijk prijs verhogende factoren, zoals hogere importprijzen en loonstijgingen, moeten nu eenmaal doorwerken in de uiteindelijke prijzen. De minister beloofde voorts een nota over het prijsbeleid als de in dexcijfers van het prijsverloop tot medio juni bekend zijn, en hij daar over een gesprek heeft gehad met vertegenwoordigers van het bedrijfs leven. PRAAG (DPA-AP) De voormali ge Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek is nu ook als am bassadeur van zijn land in Turkije ontslagen. Het officiële persbureau Ceteka, dat dit woensdag meldde, deelde mee dat president Svoboda Dubcek van zijn ambassadeurspost had ontheven om hem „met andere taken" te belasten. Hij zal niet naar Turkije terugke ren om formeel afscheid te nemen van de Turkse regering. Dit is in strijd met de diplomatieke gewoonte, maar in de verklaring van het mi nisterie van buitenlandse zaken werd niiet gezegd of men dit als een onhof felijke bejegening beschouwde. Het ontslag van Dubcek (pas begin dit jaar in Turkije benoemd) wordt door waarnemers in Praag gezien als een poging van de gematigde partij leider -dr. Gustav Hus-ak om op de de zer dagen te houden vergadering van het centrale partijcomité een confron tatie met de aanhangers van de harde lijn te voorkom-en. ZIE COMMENTAAR (Van een onzer verslaggevers) BONN Het congres van de FDP, de Westduitse liberale partij, heeft met handopsteken een motie aanvaard waarin er bij partij voorzitter, tevens minister van buitenlandse zaken Walter Scheel, op wordt aangedrongen bij de Nederlandse regering te pleiten voor vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda een straf van levenslang uitzitten. Walter Scheer heeft tegenover journalisten laten doorschemeren dat hij de motie voor kennisgeving heeft aangenomen. De bondsregering heeft in het verleden al verschillende ke ren getracht Aus der Fiinten, Kotal- la en Fischer vrij te krijgen. Uit de reactie van Scheel valt op te maken dat de motie hem op dit punt niet extra in het geweer zal roepen. Het ziet er op dit moment overi gens allerminst naar uit dat er enige beweging te verwachten is in het of ficiële standpunt over de „drie van Breda", zoals dat vorig jaar na een debat in de Tweede Kamer door.-j^ regering is ingenomen. Na dat debat heeft minister Polak, die persoonlijk veel voelt voor vrijlating van de oor logsmisdadigers, verklaard dat de huidige regering in geen geval tot gratieverlening zal overgaan. Dit standpunt is conform de wil van de meerderheid van de volksvertegen woordiging. Achter de schermen wordt ook in Nederland intussen nog steeds ge werkt aan vrijlating van „de drie". Een actueel idee is om Amnesty In ternational, de internationale orga nisatie voor de vrijlating van politie ke gevangenen, in te schakelen. De motie, die de FDP aannam, was een aanvulling op een voorstel om er bij de Grote Vier op aan te dringen Rudolf Hess uit de Spandaugevange- nis vrij" te laten. De motie werd in gediend door de afgevaardigde dr. Imle. Zijn pleidooi voor vrijlating gold niet alleen de „drie van Breda" maar ook de in Italië tot levenslang veroordeelde oorlogsmisdadiger Kapp. Ier. Imler verklaarde dat zijn stre ven gegrondvest was op louter hu manitaire overwegingen. Hij was van oordeel dat na zo lange tijd genade voor recht moet kunnen gelden. Na afloop van de congresvergade- ring belegde de jongerengroep in de FDP, de Jung Demokraten, een pers conferentie waarop werd meegedeeld dat zeker geen meerderheid voor de motie was verkregen, wanneer er van tevoren overleg was gepleegd. De jongeren waren het met de inhoud van de motie niet eens. Zij overwegen een tegenverklaring op te stellen. DE STAKINGSGOLF in Italië duurt onverminderd voort. Drie grote vak verbonden hebben tot een algemene staking, met ingang van 7 juli, op geroepen. Zij vinden de voorstellen van de regering met betrekking tot sociale hervormingen niet voldoende. (Van onze Londense correspondent) LONDEN In het laatste nummer van het Londense po litieblad „The Job" heeft een zenuwspecialist onthuld hoe drie misdadigers door een hersenope ratie genezen schijnen te zijn. Alle drie leden aan epilepsie (vallende ziekte), en een hersen operatie werd uitgevoerd om hen hiervan te genezen. Het eerste geval betrof een kleptomaan die in 1951 voor het eerst met de zenuwspecialist in contact kwam. Twee jaar later bracht hij, op 29-jarige leeftijd, wederom een bezoek aan de spe cialist. In november 1953 werd een operatie uitgevoerd waarbij een deel van de hersenen weg genomen werd dat beschadigd was, toen de patiënt in kwestie op 9-jarige leeftijd een val had gemaakt. Zeventien jaar na de operatie is de man nog steeds niet in aanraking met de politie geweest. Het tweede geval betrof een man die bij een auto-ongeluk ernstige hoofdwonden had opge lopen en nadat hij uit het zie kenhuis ontslagen was, gepro beerd had zijn vrouw en schoon moeder met een bijl om het le ven te brengen, wat mislukt was omdat hij een aanval van epilep sie kreeg. Hij werd beschuldigd van po ging tot moord en naar een in richting overgebracht. Ook hij onderging een operatie om van epilepsie genezen te worden, waarbij de chirurg een klein ab ces wegnam. Daarna had de man geen last van aanvallen meer en werd na twee jaar vrijgelaten. Volgens de chirurg was er bij het ongeluk een soort infectie in de hersenen ontstaan. (ADVERTENTIE) lakens en slopen ROME (KNP) De con servatieve theologen gaan zich bundelen in het „Ro meins Theologisch Forum" om de strijd aan te binden met de voornaamste stro mingen der moderne theo logie. Daarnaast wil het fo rum een nieuwe alles om vattende theologie opbou wen, die een sythese moet worden tussen de specula tieve theologie van Thomas van Aquino en de problemen van de moderne mens. De leiding van dit forum heeft de Amerikaanse theoloog mgr. John McCarthy. Op het ogenblik bereidt het forum een studie voor van de methodologie van de Nederlandse theologie als mede een analyse van het moderne atheïsme. Ook heeft het forum reeds stel ling genomen tegen het in ternationale theologencon- gres, dat enkele weken gele den in Brussel is gehouden onder voorzitterschap van i>rof. dr. E. Schiilebeeckx o.p. uit Nijmegen. Mgr. McCar thy noemde dit congres qua geest en richting „opper vlakkig, schadelijk en een verraad aan de katholieke leer". Ook het internationale theologische tijdschrift „con cilium" is reeds een mikpunt van critiek van de kant van het nieuwe forum. Concilium is volgens mgr. McCarthy een „burcht van progressie ve post-conciliaire misleidin gen". Het is de bedoeling van het Romeins Theologische Forum een reeks studies het Iiclit te laten zien. De eerste is reeds verschenen van de hand van McCarthy zelf. Deze valt in zijn geschrift de bekende Duitse moraal theoloog prof. dr. Bernhard Haering aan, die zich nogal kritisch heeft opgesteld ten aanzien van de pauselijke encycliek over de geboorten- regeling. De tweede studie van het forum zal handelen over de Nederlandse theolo gen. Naast deze offensieve pu blicaties wil het Romeinse forum toch tijd vinden voor verbetering van het levens werk van Thomas van Aqui no. Het wil namelijk diens summa theologia aanvullen met de nieuwe inzichten, die de laatste eeuwen verwor ven zijn op het gebied der filosofie en de andere ter reinen van wetenschap. Ba sis voor dit standaardwerk zal echter de thomistiek zijn, alsmede de leer der kerk vaders en kerkleraars en van het kerkelijk leergezag.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1