Ted Heath voor eerste vuurproef Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. FDP staat achter regeringsbeleid BENELUX-GRENZEN TOCH OPEN OP 1 NOVEMBER Mest Overstappen in Den Bosch gemakkelijker HAVENARBEIDERS STAKEN Alleen rijksoverheid kan uitkomst brengen PRESIDENT EQUADOR TREKT ALEE MACHT AAN ZICH Commentaar Te somber Roolvink Dr. Haexhervatte werkzaamheden PARTIJCONGRES LIBERALEN Vorderingen in onderzoek moord „F undamenteel verschil met jaren dertig" Nadere verklaring van dr. L. de Jong Twee vliegtuigen gekaapt Franse krant Paus wilde musea verkopen Roofoverval in Amsterdam e^elH «ne BESTUUR „ARTIS": Aanpassing nodig voor Spoorslag '70 Amsterdam I t3 DINSDAG 23 JUNI 1970 Min. NELISSEN (Van onze redactie buitenland) LONDEN De kersverse Britse regering-Heath is gisteren! al direct door de machtige Engelse vakbonden op de proef ge- /Y/T/TT JTf/ft fi T PrE \HA r r V steld. Duizenden havenarbeiders in verschillende havens in| het Verenigd Koninkrijk begonnen een „niet-officiële" sta king. Deze stakingsactie betekent een tweeledige waarschuwing aan het adres van de regering van Ted Heath. Enerzijds een protest te gen het aanstellen van tijdelijke arbeidskrachten in een aantal ha vens. Anderzijds een eis tot nationalisatie van Britse havens. ~17olgens minister-president De Jong heeft zijn „illustere naam genoot", prof. De Jong zwaar staan overdrijven toen hij onlangs alar merende uitspraken deed over het (te zuinige) Nederlandse defensie beleid. Prof. De Jong, die inmiddels al steun had gekregen van minister Luns, is volgens de minister-presi dent te somber. Het is een publiek geheim, dat het alarm van prof. De Jong de op vattingen weergeeft van de hogere defensieleiding. De chefs van staven zijn van oordeel, dat zij onvoldoen de financiële armslag hebben. In z'n hart zal de oud-marineman De Jong hen waarschijnlijk gelijk ge ven. Maar hij is nu minister-president politicus. En geen enkele politicus wil met kamerverkiezingen in het nabije verschiet trammelant over hogere defensie-uitgaven. Met zijn kritiek op prof. De Jong heeft de minister-president ipse fac to de defensieleiding bevolen de mond te houden. Dat bevel zal waarschijnlijk wel worden opge volgd, want van premier De Jong is bekend dat hij korte metten maakt met generaals die „moeilijk" doen. Maar het parlement kan hij na tuurlijk niet de mond snoeren. Al thans de oppositie niet. Daarom zal er nog wel een debat volgen. Een nuttige zaak. Nederland heeft er recht op te weten wat er nu precies met de defensie aan de hand is. (ADVERTENTIE) De Labour-regering Wilson had dergelijke voorstellen gedaan. De conservatieven willen het echter in trekken. In principe was de staking be doeld voor 24 uur. Vandaag zullen vertegenwoordigers van de havenar beiders zich beraden over nieuwe maatregelen. Het Franse persbureau AFP meldde gisteren uit Londen dat de toestand als „ernstig" werd be schouwd. Men vreest dat de actie uit zal lopen op een algehele havensta king. Gisteren werd de staking het zwaarst gevoeld in Londen, Liver pool en Manchester. In Londen kon den 65 schepen niet worden gelost. In de beide andere havens lag het werk geheel stil. Minister Anthony Barber (verant woordelijke man voor de onderhan delingen met de EEG) en minister Alec Douglas-Home zuilen vandaag de Britse kabinetsvertegenwoordigers zijn bij de opening van de onderhan delingen tussen Engeland en de zes EEG-landen over toetreding van de Britten tot de „zes". In Londen ver wacht men dat de onderhandelingen minstens anderhalf jaar zuilen duren. Het vertrek van de Labour-rege- ring Wilson kan een vertraging bete kenen van het hervormingsproces in Ulster, aldus de herkozen. Bernadette Devlin, de voorvechtster van de ka tholieke minderheid in Noord-Ier- land. Zij zei gisteren dat de ver kiezingsoverwinning van de conser vatieven „rampzalige gevolgen" kan hebben voor de toekomst van haar land. Zij deelde ook mee dat zij zou proberen de belangrijkste leden van het nieuwe kabinet te spreken te krijgen om hen op de hoogte te bren gen van het „standpunt van het volk". Voor Bernadette Devlin was het gisteren een zware dag, want haar beroep tegen een vonnis van zes maanden wegens opruiing tijdens de ongeregeldheden van vorig jaar, werd afgewezen. Haar verdediger, Sir Dingle Foot, kondigde aan zich tot de laatste beroepsinstantie, het Britse Hogerhuis, te zullen wenden. De 26-jarige Angela Weight, die zaterdag Edward Heath een potje verf over de kleren wierp, is gisteren tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden veroordeeld. Zjj verklaarde niet van plan te zijn geweest iemand te kwetsen en dat zij de actie betreurde. De rechter vond echter dat het optreden van Angela Weight „de perken van het redelijke protest te buiten ging". DEN HAAG (ANP) Dat dr. A J. Ch. Haex van 1 juli a.s. voorzitter van de gezondheidsraad zal zijn, is blijkens het antwoord van minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid, op de schriftelijke vragen van het socialistische Twee de-Kamerlid dr. Roethof geen her stel in functie, doch een hervatting van de werkzaamheden. Dr. Haex heeft destijds buitengewoon verlof gevraagd in verband met een tegen hem ingesteld gerechtelijk vooron derzoek. Dit onderzoek is enige tijd gele den afgesloten. De strafzaak is daar na geëindigd door een kennisgeving van niet verdere vervolging. Overigens kan minister Roolvink, die dit antwoord mede namens staatssecretaris Kruisinga geeft, niet meedelen of het waar is dat het medisch tuchtcollege in Den Haag dr. Haex heeft onderworpen aan een maatregel, nl. een waarschuwing, wegens het veelvuldig en onvoor zichtig verstrekken van morfine aan de inmiddels overleden publicrelati- ons adviseur de heer B. S. Korsten. Het huidige stelsel vam de medi sche tuchtwet verzet zich namelijk tegen openbaarmaking zoals in deze vraag van dr. Roethof wordt be doeld. (Van onze redactie buitenland) QUITO De president van Ecua dor, José Maria Velasco Ibarra, heeft alle macht aan zich getrokken, met steun van het leger. Op deze manier moet men het hoofd kunnen bieden aan „een opruiende beweging die zich keert tegen mijn regering en te gen de grondwet". In dit verband wordt de situatie aan de universiteit van Quito ge noemd, die gistermorgen door het le ger is bezet. Diverse universitaire functionarissen in geheel Ecuador, vakbondsvertegenwoordigers en stu dent enzijn gearresteerd. Er worden op grote schaal huiszoekingen ver richt. President Velasco heeft het besluit genomen gezien de sterke oppositie van de kamers van koophandel te gen drie presidentiële decreten, die beogen de invoer te beperken om het begrotingsevenwicht te herstel len. De president heeft ook het op perste gerechtshof ontbonden. Ramses Shaffy heeft gisteren zijn nieuwste lp gepresenteerd: „Sunset- Sunkiss", die met medewerking van het trio Thijs van Leer, Leo Kuypers Pierre Courbois en Ad Fernhout tot stand kwam. BONN (AFP/Rtr) De West- duitse liberale partij blijft achter het regeringsbeleid staan en moet een homogene partij blijven. Dit was de tendens van de rede waarmee Walter Scheel, minister van buitenlandse zaken en voorzit ter van de FDP, het liberale partij, congres in Bonn opende. Hij weet de verliezen van de libe ralen bij de deelstaatverkiezingen aan de propaganda van de christen democraten, die de alliante van FDP en SPD voorstellen als een gevaar voor de westelijke eenheid. „Wij moeten alles doen om dit idee van een linkse ommezwaai recht te zet ten", aldus Scheel. Hij riep zijn partijgenoten op tot solidariteit en discipline in de FDP en keerde zich tegen het misbruiken van begrippen ais „nationaal" en „patriottisch". De liberale leider vreesde dat „aan de rechterzijde" nog de mentaliteit voortbestaat, die in 1933 de publieke opinie op het verkeerde spoor bracht en leidde tot de catastrofe van 1940 - 1945. Scheel verdedigde de „Ost-politik" van de regering: „Er is geen alterna tief voor dit beleid van verzoening met de landen van Oost-Europa als wij vrede in Europa willen". Te oor delen naar de enthousiaste ontvangst, die hem op het congres ten deel viel, staat het merendeel van de 400 af gevaardigden achter hem. Minder hartelijk werd Erich Men de ontvangen, de vroegere partijlei der, die zich heeft opgeworpen als woordvoerder van de conservatieve groepering in de FDP. Een groep van 51 partijleden heeft een resolu tie ingediend, waarin op uitstoting (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De Beneluxmi- nisters van Economische Zaken en van Financiën hebben gisteren in Brussel een forse vooruitgang geboekt bij hun besprekingen over economische problemen en vooral over de harmonisatie van de accijnzen van de drie landen. Minister Nelissen van Economische Zaken kwam bepaald optimistisch uit de vergadering, schetste die als „heel belangrijk" en zei dat hij en zijn collega's over de hoofdlijnen overeen stemming hadden bereikt. Er was een gemeenschappelijk voorstel uitgewerkt en besproken dat zeker de basis kan vormen voor be sluiten op de aanstaande regerings conferentie op 6 juli in Luxemburg. In feite kan dat. betekenen dat op 1 november (de op de Beneluxtopcon- f eren tie van vorig jaar afgesproken datum) of enige tijd daarna, on danks het pessimisme, waarmee de bewindslieden uit de vorige vergade ring op 10 juni kwamen, toch de grenzen open zouden kunnen. Vrijwel het gehele pakket van za ken waar men de vorige maal nog moeilijk tegenaan zat te kijken, werd door de ministers van de drie landen nu eensgezind benaderd. Het resul taat was dat men elkaar een heel eind vond vooral voor wat betreft de accijnsharmonisatie op de zogehe ten energiedragers (benzine b.v.) en wijn, bier, gedistilleerd, suiker, fris dranken etc. Een van de moeilijkste punten vormt nog de accijns op sigaretten en een andere moeilijke zaak is die van de statistiek. Voor de economi sche statistieken is het nodig dat de autoriteiten weten wat de grens pas seert. Zou men op de regeringscon ferentie tot besluiten komen dan kan er ondanks deze laatste moeilijkheid toch een vrijwel vrij verkeer over de grenzen ontstaan. Het karakter van de grens zou dan namelijk ge heel veranderen in die zin dat de formaliteiten beperkt zouden kunnen blijven tot het eenvoudig afgeven van documenten in plaats van de nu nog bestaande tijdrovende controle. van Mende uit de partij wordt aange drongen. In zijn rede drong Mende aan op het ongedaan maken van de zwaai naar links, die de FDP volgens hem heeft gemaakt. Partijleider Scheel moet op dit congres proberen een splitsing in de FDP'-gelederen te voorkomen, die fataal zou kunnen zijn voor de ge ringe meerderheid, die de regerings partijen in de bondsdag hebben. Twee vertegenwoordigers van de conservatieve FDP-vleugel in de bondsdag hebben zich vorige week al van stemming onthouden bij het aannemen van de begroting. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De groep „ernsti ge delicten" van de Amsterdamse centrale recherche heeft goede hoop licht te kunnen brengen in de zaak van de gewurgde oosterling, wiens in lakens en een deken gewikkelde li chaam vrijdagmiddag in het water van het IJ werd gevonden. „We be ginnen enigszins grond noder de voe ten te krijgen", zo zei een optimisti sche commissaris T. Sanders. Met be hulp van merktekens in de kleding was vastgesteld dat de kleren van het slachtoffer in Signapore zijn ge kocht. OP HET strand van Wijk aan Zee is de 16-jarige Henk Bloemhof dodelijk getroffen door de bliksem. Zijn vriend A. Drent liep zware brandwonden op. AMSTERDAM (ANP) Dr. L. de Jong, directeur van het rijksin stituut voor oorlogsdocumentatie, heeft een nadere verklaring afge legd over zijn uitspraak van 12 juni Delft. „Natuurlijk ben ook ik mij ten volle bewust", aldus dr. De Jong, „dat de situatie van ons laind fun damenteel verschilt van die in de ja ren '30, voor zover onze defensie thans onderdeel vormt van die van de NAVO. Dat laatste is ook uit mijn toespraak duidelijk gebleken, waar ik in dit verband sprak van een bescheiden Nederlandse bijdra ge binnen de conventionele strijd macht van de NAVO. Het op rede lijk peil houden van die strijdmacht is geen probleem van Nederland al leen, maar van alle NAVO-landen. Voor acute bezorgdheid is ook naar mijn oordeel geen enkele reden. Ik heb woordelijk gezegd: „dat er, ge lukkig, geen tekenen zijn die op stij gende spanningen in ons deel van de wereld wijzen in tegendeel. Maar planning voor defensie is steeds planning op lange termijn, planning voor v;jf of tien jaar in de toe komst". Mijn uitspraken ten aanzien van de huidige Nederlandse landmacht waren gebaseerd op officiële gege vens. Het spreekt vanzelf dat het niet mijn taak is, over hun interpre tatie met de minister-president in debat te treden. Ik stel er wel prijs op te verklaren dat ik voor mijn toe spraak geen enkele vorm van con tact heb gehad met Nederlandse of ficieren en dat ook op regeringsni veau niemand te voren op de hoogte was van wat ik mij genoopt voelde, naar voren te brengen, aldus dr. De Jong. (Van onze redactie buitenland) CAIRO-TEHERAN Een Ameri kaans lijnvliegtuig is tussen Beiroet en Rome gekaapt en gedwongen tot een landing in Cairo. Het toestel is inmiddels weer in Rome geland. De kaper was een 30-jarige Alba nees, die de piloot met een automa tisch pistool bedreigde. Bij de- lan ding in Cairo loste hij een schot door een raam. De Albanees heeft politiek asiel gevraagd in Egypte. Het toestel had 134 mensen aan boord. Ook een Boeing 727 (met 88 inzit tenden) van de Perzische lucht vaartmaatschappij is gekaapt. Drie studenten bedreigden de piloot met twee revolvers en dwongen hem naar Bagdad te vliegen. Om hun eisen kracht bij te zetten leegde een 12-jarige jongen een blik benzine in de cockpit. De drie kapers hebben in Irak politiek asiel gekregen. (Van onze correspondent) PARIJS Volgens het Parijse avondblad „Le Monde" heeft tijdens het concilie in Rome het gerucht de ronde gedaan dat paus Paulus de bedoeling had de musea van het Va- ticaan te verkopen aan Unesco in Parijs en de opbrengst te besteden voor hulp aan de onderontwikkelde landen. Dit gerucht is niet bevestigd. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Een geldloper van de Nederlandse Spoorwegen is gister morgen in de tunnel van het station Amsterdam-Muiderpoort beroofd van zijn geldtas. De overval werd ge pleegd door twee mannen, die via het emplacement van het station verdwe nen. De geldloper was op weg naar Weesp om het geld af te dragen. De tas bevatte een bedrag van ongeveer 18.500,—. DE KABOUTERS ln Beverwijk heb ben twee leegstaande panden ge kraakt en ter beschikking gesteld van twee gezinnen. Het auto-ongeluk op de rijksweg Leiden-Bodegraven onder Hazers- woude heeft een zesde slachtoffer ge- eist. In een ziekenhuis ln Leiden is de 45-jarige mevr. A. van Haren-Reutens uit Nijmegen aan de opgelopen ver wondingen overleden. DE architect en stedebouwkundige Rein H. Fledderus is op 59-jarige leef tijd in zijn woning in Voorburg over leden. TER gelegenheid van het honderdja rig bestaan is aan Bijenkorf Beheer N.V. het predicaat koninklijke ver leend. Nu onweerswolken als enorme zwaarden van Damocles boven onze met vakantie-ideeën gevulde her sens hangen, tienduizenden onze zuidwestelijke streken opzoeken om zich te recreëren, is een ernstige waarschuwing zeker op zijn plaats. En wel in de eerste plaats voor de heren automobilisten, die ik weet het momenteel al stukken voor zichtiger rijden dan anders. Maar toch, éls die onweerswolken zich ontlaadden, dan is het dubbel oppassen geblazen. De wegen wor den dan spiegelglad door al het vet dat zich in de droge tijden heeft af gezet. Een glijbaan kan niet zo glib berig glad zijn. En ik spreek uit ervaring, want vorig jaar ben ik ook in zeer on zachte aanraking gekomen met een Fransman. Die tijdens een regenbui plotseling op een Spaanse weg begon te slippen en mijn rijdend vervoer middel -uitkoos om tot stilstand te komen. „De straf van God", spraken toen bepaalde revolutionairen, „moet je maar niet naar dat dictatoriale land gaan". En ze hadden gelijk, maar intussen. Daarom verzoek ik iedereen voor namelijk voorzichtig te zijn, als het hemelwater op aarde neder daalt. Niets is zo prettig als een weerzien. „Veel Nederlanders weten dat er goede en slechte voetballers zijn. Zij dienen goed te beseffen dat deze goed-slecht indeling ook opgaat voor medische specialisten." (dr. J. Hemmel, Groningen). Pardon, zou ik deze regel even mogen gebruiken? Hartelijk dank. Op het strand pan Bredene (in België) zijn een naakte man en een naakte vrouw, beiden van Duitse bloede, aangehouden. Hij was 25 jaar en zij was 20 jaar oud. Men heeft hen overgebracht naar de gevangenis in Brugge. De Duitser zou daar inmiddels in lendendoek enkele hartige dingen over de Belgische wetgeving hebben gezegd. Naakte waarheden, vermoedelijk. „Heeft God geen vrouwO nee, daar had hij ook niet veel aan, want Hij heeft geen lichaam". (Uit: Kind en geloof). Koeken en Kisner: een paar apart! Hee, Peeeeleeee (althans volgens ene Koen Verhoef, volgens mij heet die man gewoon Pelé) hartelijk ge feliciteerd hoor, aardig gedaan. Mijn papier is bijna op. Ik moet er dus mee stoppen. Anders komen we in het luchtledige terecht en dat is ook niet de bedoeling. Tot morgen dus en de groeten van: MERIJN (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM „We staan voor het faillissement van Artis. Als bestuur zien we er geen gat meer in. De gemeente Amsterdam is niet in staat in de stijgende exploitatiekosten te blijven voorzien. Alleen de rijksoverheid kan uitkomst brengen". Deze en dergelijke uitspra ken deden gisteren de bestuursleden van Artis op een toelichting op een nota over de noodsituatie waarin de Amsterdamse dierentuin verkeert. De nota van het Artisbestuur met de titel „Artis quo vadis? Noodkreet van de Amsterdamse dierentuin" werd aan b. en w. van de hoofdstad aangeboden. (ADVERTENTIE) i 4 modeben n eiskeke» Verkrijgbaar bij de erkende Drogist- en Parlumerlezaken (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De suoorwegen verwachten dat het overstappen in Den Bosch binnenkort gemakkelij ker zal gaan. Men rekent er in Utrecht op dat de reizigers aan de nieuwe regeling zullen wennen, terwijl het verder in de bedoeling ligt de treinaanwijzingen duidelij ker te maken. Vroeger stonden de treinen naar en van Breda recht te genover die naar en van Utrecht en Amsterdam; de reizigers behoefden dus alleen het perron over te ste ken. Sinds de nieuwe dienstrege ling staan deze treinen aan dezelf de perronkant achter elkaar, zodat men een paar honderd meter moet lopen om de aansluiting te halen. Voor ouderen, mensen met kinde ren of met koffers een weinig com fortabele situatie. Een en ander klemt te meer, om dat de dienstregeling der Intercity is afgestemd op tamelijk korte sta- tionnementen. Zowel reizigers als treinpersoneel moeten zich aan dat metro-tempo aanpassen, wil de Spoorslag '70 niet van slag raken. Ondanks alle pech die NS heeft door buiten het bedrijf liggende factoren de warmte die vrij veel sein- en wisselstoringen veroor zaakt, soms ook blikseminslag, het effect van ongelukken op overwe gen of bosbranden als bjj 't Harde, zelfs 92 pet. Intern moet het spoorboekje nog waardoor hele baanvakken niet meer kunnen worden gebruikt is men redelijk tevreden over de re gelmaat waarmee de nieuwe dienst functioneert. Ruim tachtig percent van de treinen rijdt op tijd, als men de vertragingen van minder dan vijf minuten niet meerekent, wat worden ingereden door de vele nieuwe gezichten in de rijdienst er zijn 250 machinisten meer nodig om de duizend treinen die er dage lijks meer dan vroeger rijden te be sturen terwijl de benauwde ca paciteit van een knooppunt als Utrecht, waar dagelijks veertien honderd treinbewegingen plaats vinden, eveneens een probleem vormt dat pas door uitbreiding van verkeersleiding en seinposten ge heel kan worden opgelost. Iets waarmee het publiek meer te maken krijgt dan vroeger is het vervallen van sterk vertraagde trei nen. Wij hebben er reeds op gewe zen dat door de hoge frequenties (vaak vier o! meer treinen per uur op hetzelfde traject) een vertraag de trein haar opvolgsters in de weg zit. Gezien de hoge frequentie is dat ook niet zo'n ramp, maar het effect op het publiek dat uit een vertraagde trein in een volgende moet overstappen is natuurlijk meestal negatief. Daarbij komt nog dat de spoor wegen door hun vele reductietarie ven als 65-plus-kaarten en tiener- toeren-kaarten een nieuw publiek aanboren dat nogal onwennig te genover het railvervoer staat. Er wordt dus nogal wat afgevraagd naar reisroutes, vertrekperrons en treinbestemmingen. De tijden dat de plaatsen op de landkaart wer den geleerd aan de hand van de spoorlijnen lijken lang geleden. In de nota wordt eveneens gesteld dat het niet meer mogelijk is de exploitatie vian Artis met de huidige financiële achtergrond voort te zet ten. Blijkens toelichting op de nota kost de dierentuin op het ogenblik rond de f 4,5 miljoen per jaar. De helft hiervan wordt uit eigen in komsten gefinancierd. De gemeente Amsterdam gaf jaarlijks een subsi die van f 2,3 miljoen, de provincie f 175.000. Een indirecte rijksbijdrage (via de universiteit van Amster dam) bedraagt f 75.000. Deze regeling maakt het mogelijk, aldus het bestuur, met een plan op langere termijn te werken en het voortbestaan van de dierentuin voor langere termijn te verzekeren. De eigenlijke zorgen zijn ontstaan om dat de gemeente Amsterdam verle den jaar heeft laten weten dat zij haar aandeel aan de exploitatie en de voorzieningen aan de gebouwen heeft moeten inperken. Wethouder Koets van Amsterdam en bestuurslid van Artis zei op de persconferentie „dat de gemeente Amsterdam aan het eind van haar financiële mogelijkheden is geko men". Hij meende dat het rijk moest bijspringen omdat Artis en ook Blijdorp in feite nationale insti tuten zijn. rl

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5