In nieuwe Britse regering-Heath .Een vriendendienst KVP slaat nieuwe wegen in bij kandidaatstelling Soekarno, redenaar, vader des vaderlands Veel doden in verkeer Beschuit met aardbeien. VOOR TWEEDE KAMER Minder warm IflK VROUW BRACHT MOEDER VONDELING WEG PSP: Premier sprak wijze woorden Inler-Lii universiteit test-case integratie Belgische jongen verdronken in de Braakman EUROPA VERF Douglas Home op buitenlandse zaken Valse zesde brier van prof. Belinfante Reünie stoottroeper Udink lijsttrekker Man tracht vrouw aan te randen Voorzitter ANV MAANDAG 22 JUNI 1970 OUDE BEKENDEN TERUG (Van onze correspondent) LONDEN De nieuwe Britse regering bestaat uit zestien mannen en één vrouw. Pre- Heath bij nieuwe woning mier Heath heeft al de vooraanstaande conservatieve politici, die zes jaar geleden minister waren en om die reden tijdens de recente verkiezingscampagne door Labour smadelijk „de mannen van gisteren" genoemd werden, in zijn kabinet opgenomen. De 53-jarige Reginald Maudling, oud-minister van financiën, kreeg een van de moeilijkste taken toegewezen. Premier Heath benoemde hem tot minister van binnenlandse zaken en waarnemend eerste minister. Dit betekent, dat Maudling belast wordt met bijzonder nete lige problemen, zoals Ulster, emigratie, handhaving van de orde en de strijd tegen drugs. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zondagmiddag om twee uur is de 15-jarige llrbain de Cock uit Assenede (B.) bij het zwem men in de Braakman door verdrin king om het leven gekomen. De jon gen was daar met zijn zusje, oom en tante en neven en nichtjes. Het ge zelschap bevond zich aan de dijk aan de zijde van de Lovcnpolder. Het slachtoffer is ter plaatse te water gegaan en plotseling in de diepte verdwenen. Aanvankelijk be gon men met dreggen, doch daar dit geen resultaat opleverde, werd een beroep gedaan op de heren Boek horst uit Zaamslag en Kok uit Ter- neuzen beiden werkzaam bij Dow Chemical en lid van de duikersclub. Na een kwartier zoeken brachten zij de jongen boven, maar toen bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. De Braakman is o.m. daar ter plaatse zeer gevaarlijk. Ook in Veenendaal (jongen van 14), Veendam (man van 21) en het Belgische Lichtaart (Nederlander van 25) kwamen mensen door verdrin king om het leven. (Van onze verslaggevers en correspondenten CADZAND Bij een verkeers ongeval in Cadzand is zaterdagnacht de 18-jarige J. Rogeir uit Cadzand om het leven gekomen. De auto, waarin hij meereed, vloog uit een bocht en kwam tegen een boom tot stilstand. Rogier was op slag dood. De bestuurder werd licht gewond. Doordat geen voorrang werd gege ven. ontstond op een kruising in de buurt van Kortgene een botsing, waarvan de 57-jarige heer Levoleger uit Blaricum het slachtoffer werd. Hij werd uit zijn wagen geslingerd en was op slag dood. Vier mensen wer den vrij ernstig gewond bij de bot sing. In het Bergzichtziekenhuis in Goes is de 20-jarige mejuffrouw R. de Panne uit Driewegen overleden, die eerder vorige week ernstig gewond raakte. Zij zat als duo-passagiere op een bromfiets, die betrokken was bij een ongeval. Bij diverse ongelukken kwamen nog bijna twintig Nederlanders om het leven. Bij de slachtoffers bevon den zich drie kinderen. Een jongen (13) kwam om het leven toen hij door een trein werd gegrepen. Hij was om de gesloten bomen van de overweg heen gereden. In België kwamen op een van de gevaarlijkste wegen (in de buurt van Gent) twee Nederlandse meisjes om het leven, toen hun auto tegen een boom botste. Ook in Duitsland kwa men twee Nederlanders om. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opge steld door het K.N.M.I.: Aanvankelijk warm, later plaatselijk een regen-, of on weersbui en enige afkoeling. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 6 tot 13; min. temp. 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp. 4 of meer gra den boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een 'geheel droog etmaal: 80 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 5 tot 13; min. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal; max. temp.: normaal of boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. WEER AAN ZEE Oók vandaag nog zomers met en kele wolkenvelden. De kans op on weer blijft tot de avond nog klein. Matige wind tussen zuidoost en zuid, in de middag wat zeewind. Tempe ratuur 20 tot 23 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: nog zomerse perio den maar geleidelijk wat onstabieler met onweerkans. Ofschoon de nieuwe minister- van binnenlandse zaken progressieve op vattingen koestert, wordt verwacht dat hij streng zal optreden tegen be togers. Voor de katholieken van Noord-Ierland is de conservatieve overwinning in ieder geval een bron van zorgen, omdat de unionisten zich vereenzelvigen met de Tories van Engeland. De gewezen conservatieve premier, sir Alec Douglas Home, 66, werd be noemd tot minister van buitenland se zaken, een functie waarmee hij ook belast was in de Tory-regering van Harold MacMillan. Douglas Ho me zal. samen met premier Heath, nog „een laatste poging'' doen om het probleem Rhodesië op te lossen. De nieuwe minister van buitenland se zaken gaat zich bezighouden met mogelijke maatregelen die kunnen leiden tot hervatting van wapenle veringen aan Zuid-Afrika. Diplomaten in Londen zijn het er- 6ver eens, dat sir Alec Douglas Ho me beter op zijn plaats is op buiten landse zaken dan zijn socialistische voorganger George Brown en Mi chael Stewart. In diplomatieke kr.in gen van de „zes" wordt echter wel even getwijfeld wat de benoeming van de conservatief „mister Europe" betreft. Premier Heath heeft daar voor de 49-jarige voorzitter van de conservatieve partij, Anthony Bar ber uitgekozen. Zoals gebruikelijk werd Barber in de eerste plaats be noemd tot kanselier van het hertog dom Lancaster, een traditionele por tefeuille, waaraan niet veel werk verbonden is. Hij zal dus over vol doende tijd beschikken om zich bezig te houden met het probleem van eventuele Britse toetreding tot de EEG, waarover de nieuwe onderhan delingen volgende week beginnen in Luxemburg. Anthony Barber heeft weinig er varing op het gebied van internatio nale, laat staan Europese kwesties, maar het spreekt vanzelf dat pre mier Heath persoonlijk toezicht zal houden op de Britse onderhandelin gen. Zoals verwacht werd de 56-jarige Schot Ian MacLeod benoemd tot mi nister van financiën. Hij is al begon nen met een studie van de werkelij ke toestand van de Britse economie. De 53-jarige Robert Carr werd door premier Heath aangesteld tot minis ter van werkverschaffing en produk- tiviteit. Carr is de ontwerper van de conservatieve plannen tot hervor ming van de vakbeweging. Van het moment dat hij die plannen begint uit te voeren, zal Carr in botsing ko men met de almachtige vakbonden. Op dat gebied staan de regering Heath zeer zware moeilijkheden te wachten. De 53-jarige Michael Noble werd benoemd tot minister van handel en de 42-jarige James Prior tot minis ter van landbouw. De 52-jarige lord Carrington werd minister van de fensie en de 46-jarige Geoffrey Rip- pon minister van technologie. De enige dame van het kabinet Heath is mevrouw Margaret Thatcher (45), die tot minister van opvoeding be noemd werd. Quintin Hogg, de 62-ja- rige „clown" van de conservatieve partij, wordt lord chancellor (voor zitter van het hogerhuis en opperste rechter). Premier Heath, die gisteren in Downing Street een pot verf naar het hoofd gegooid kreeg, genoot van daag wat welverdiende rust bij zijn familie in Broadslairs. De verfaau- slag was het werk van een 26-jarige vrouw, die hem toeriep: „Ik haat u, kapitalistisch varken". (ADVERTENTIE) aanv. nw. leerjaar 13 juli 1970 Oostreedijk 232-242 tel. (0101138129 „AMSTERDAM (ANP) „Een kleine minderheid van radicale studenten heeft de macht overge nomen: Er zijn tenslotte insti tuten bezet en laten wij vooral de Maagdenhuisbezetting van vorig jaar niet vergeten. Geleer den van naam werd hun weten schappelijk werk onmogelijk ge maakt. De besten onder ons gaan heen". Zo begint een valse brief die zogenaamd door de rector-mag- nificus van de universiteit van Amsterdam, prof. mr. A. D. Bet infante op de 18e aan alle stu denten verstuurd zou zijn. De brief, die qua uitvoering en stijl bedrieglijk veel gelijkt op de voorafgaande vijf brieven welke prof. Belinfante heeft rondge stuurd, werd bezorgd op een aantal krantenredacties. „Nu mag ik wel van mezelf zeggen dat ik altijd slim ben ge weest in liet bedenken van tus- senoplosinkjes. Maar hoever moet men gaan in het aanvaar den van hen, die hardop verkla ren dat ieders vrijheid om te denken en te zeggen, wat liij wil, voor anderen niet bestaat? Dat is dogmatisme en intoleratie en daar ben ik tegen. Met deze brie ven heb ik duidelijk willen ma ken dat ik en de overheid op een gegeven moment gedwongen zijn geëigende maatregelen te nemen die aan deze chaos een einde moeten maken. U heeft bet lot van de universiteit in eigen han den", zo besluit de valse brief, die naar wordt aangenomen uit de studentenwereld afkomstig moet zijn. De nieuwe Britse premier Heatli wordt door zijn aanhangers op storm achtige wijze begroet bij zijn nieuwe ambtswoning Downingstreet 10. Zater dag kreeg hij ook een pot verf naar zijn auto. (Van een onzer verslaggevers) BERGHEM Een grauwe mid denstandsbuurt aan een verhitte as faltweg in Berghem ten zuiden van Antwerpen. Daar tussenin een blok fraaie heldere flats, waarop de derde verdieping mevrouw De Lathouwer woont. Afgelopen weekend raakte ze ongewild betrokken bij het mysterie van de Franse baby, die op het Ter- neuzense kerkhof door een Francaise te vondeling was gelegd. „ik wist het niet", zegt mevrouw De Lathouwer. „Het was gewoon een vriendendienst. Ik heb het vrouwtje naar Terneuzen gebracht omdat ze terugschrok voor de hoge taxikos- ten." Mevrouw De Lathouwer kende de 20-jarige Frangaise van een restau rant uit Berghem. waar ze als werk ster een centje bijverdiende. „Ik was nog nooit in Terneuzen geweest", zegt mevrouw De Lathouwer. „We hebben zo hard mogelijk gereden. Josaine had me verteld, dat ze vóór twee uur in Terneuzen moest zijn. Ze zei ook, dat ik niet hoefde te wachten, omdat ze eerst nog een rondje ging lopen. Ik heb haar af gezet en ben meteen daarna weer weggereden." Wat voor een vrouw is de 20-.iarige Frangaise? „Och", zegt mevrouw De Lathouwer met tegenzin, „soms wel aardig, maar erg egoïstisch. Niemand mocht ook weten dat ze de baby had. Het meisje werd te vroeg geboren en heeft geruime tijd in het ziekenhuis gelegen. Daarna werd het kind naar een. kindercrèche gebracht. Ze had dè' baby nooit bij zich. Ik heb het kind een of twee keer gezien. Toen de politie me zaterdag foto's toonde herkende ik het niet eens." Mevrouw De Lathouwer heeft niets bijzonders aan Josaine T. gemerkt. „We hebben onderweg wat „geklapt" over auto's. Ik heb het niet over de baby gehad." De argwaan kwam zaterdagmorgen pas, toen de echtgenoot van me vrouw De Lathouwer in de „Gazet" het verhaal over de vondeling las. „Het had mijn belangstelling", mo tiveert hij, „omdat ik zijdelings had gehoord, dat mijn vrouw in Terneu zen was geweest." In het verhaal ontdekte de man echter zoveel over eenkomsten, dat hij zijn echtgenote adviseerde om bij de politie van Berghem een verklaring af te leg gen. 8 DEN BOSCH (A.N.P.) eMt een grootscheepse reünie in Den Bosch hee,ft de bond van oud-stoottroepers zaterdag zijn 25-jarig bestaan ge vierd. Op de Hekellaan te Den Bosch hield een bataljon van het regiment stoottroepen en enkele honderden oud-stoottroepers voor de militaire én burgerlijke autoriteiten een défi lé. De receptie die de jubilerende bond daarna in de Brabanthallen hield, werd door velen bezocht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP mag bij de komende Kamerverkiezingen kandidaten aan wijzen voor de helft van het aantal te verwachten zetels. Deze kandida ten zullen een zodanige plaats op de stemlijst krijgen, dat hun verkiezing is gewaarborgd. Twee van deze plaatsen zullen worden ingenomen door jongeren, die de partijraad kiest uit een voordracht van de centrale jongerengroep. De bestuursraad van de KVP, het hoogste bestuurscollege van de par tij, heeft het partijbestuur zaterdag die machtiging verleend toen hij een aantal wijzigingen aanbracht in het part'.jreglement met betrekking tot de verkiezingen. De kandidaten voor de overige zetels worden gekozen door de provinciale kringen. De par tijraad had graag de beschikking ge had over 22 vaste plaatsen op de kandidatenlijst in plaats van de helft, maar zo ver wilde de bestuursraad niet gaan. De groslijststemming is afgeschaft. Voorts is bepaald, dat een door voor keurstemmen gekozen kandidaa' geen toestemming meer nodig heef. om de aldus verworven Kamerzetel te bezetten. De unieraad van de CHU heeft minister drs. B. Udink (Ontwikke lingshulp) aangewezen als enige lijsttrekker voor deze partij voor de Kamerverkiezingen van 1971. Hij werd gekozen nadat dit bestuurscol lege met slechts twee stemmen meer derheid (29 tegen 27 stemmen) had uitgemaakt, dat één lijstaanvoerder voldoende was. Bijna de helft van de unieraadsleden had graag twee lijsttrekkers gehad. Die tweede zou dan ongetwijfeld staatssecretaris dr. R. Kruisinga van Volksgezondheid zijn geworden. Want toen het erom ging die ene lijsttrekker aan te wijzen kreeg dr. Udink 34 stemmen en dr. Kruisinga 20 stemmen. De resterende twee stemmen gingen naar de heer J. Mellema, die thans voorzitter van de CHU-Tweede Kamerfractie is. Prof. Van Hulst, de voorzitter van de CHU. zei dat drs. Udink een all round politicus is, die ook bij de op positie respect geniet. Hij zei ook van mening te zijn, dat de uitslag van de stemming geen gevolgen be hoeft te hebben voor het fractie leiderschap van de heer Mellema. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De 33-jarige loonwerker A. S. uit Willemsdorp heeft getracht op de Eikdijk, de weg tussen Oosterhout en Dorst, de 29- jarige mevrouw M. van T.-De H. uit Öosterhout aan te randen. Mevrouw Van T„ die met haar fiets in de rich ting van Dorst reed, werd door de loonwerker met zijn rode Mercedes klem gereden. Daarna trachtte hij de vrouw aan te ramden. Ze verzette zich echter heftig en slaagde erin te ontvluchten. Drie werklieden van de dienst openbare werken, die in de buurt aan het werk waren, noteer den het kenteken van de Mercedes. Aan de hand daarvan kon de Ooster- houtse politie de aanrander snel ach terhalen. De man heeft volgens de politie bekend. (Van onze correspondent) UTRECHT In een verklaring zegt de partijraad van de PSP met grote waardering kennis genomen te hebben van de mededelingen van premier De Jong van vrijdagavond, die onder andere inhielden dat de recente uitspraken van dr. L. de Jong over de zwakte van de Neder landse krijgsmacht en bewapening onzin zijn en dat er genoeg geld be schikbaar is voor vernieuwing van liet militaire materieel. De woorden van premier De Jong maken extra duidelijk hoezeer de vele geluiden van de laatste tijd, die vragen om belangrijk hogere defen sieuitgaven, gebaseerd zijn op andere belangen dan die van de veiligheid en de verdediging van de vrijheid, zo gaat de PSP-verklaring verder. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Het in leven roenen van een inter-Limburgse uni versiteit voor Belgisch- en Neder lands-Limburg zal een test-case zijn voor een werkelijke integratie van Nederland en Vlaanderen. Dit zei zaterdagmiddag dr. A. W. VVilleinsen tijdens de algemene ver bondsvergadering van het Algemeen Nederlands Verbond in het Roosen- daaise Vrouwenhof. Dr. Willemsen gaf een verdere in tegratie tussen Nederland en Vlaan deren alleen maar kans wanneer het l'edcraliseringsproces in België zich ook op staatkundig vlak zou door zetten. Een integratie op het cultu rele vlak (o.a. onderwijs) zou vol gens hem dan het belangrijkste zijn, omdat het daarbij gaat over een spe cifiek Nederlandse integratie. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA De geniale woel water van Zuidoost-Azië, Soekarno de voornaam Achmad gaf hij zichzelf schertsenderwijs is over leden. Velen, vooral in Indonesië, zullen zijn verscheiden diep betreu ren, anderen zuilen er geen traan om laten, maar iedereen zai moeten toegeven, dat hij van Indonesië ge maakt heeft wat het nu is: een on afhankelijke eenheidsstaat met een eigen identiteit. Eveneens zal ieder moeten toegeven, dat hij de gewel dige strijd om de vrijheid en onaf hankelijkheid, die nagenoeg zijn he le leven in beslag heeft genomen, lieeft gevoerd op een ongeëvenaarde wijze. Maar datzelfde Indonesië bracht hij aan de rand van de afgrond door de politiek te stellen boven het materiële welzijn van hen die hem toevertrouwd waren en door zijn mateloze ijdelheid en zelfover schatting. Soekarno trad de wereld tegemoet, zoals hij was: even ge niaal als ijdel, even chennant (voor. al voor vrouwen) als utilistisch. Hij was wellicht de grootste redenaar van zijn tijd en hij zal in de Indo nesische geschiedenis bekend staan zoals Willem de Zwijger in Neder land. De Zwijger en de redenaar zijn beiden „vader des vaderlands". Soekarno werd op 6 juni 1901 ge boren in de tweede stad van het toenmalige Nederlands-Indië, Soe- rabaja, geboren. Zijn vader was een Javaanse onderwijzer en zijn moe der een adelijk meisje uit Bali. Al vroeg kwam de jonge Soekarno on der de bescherming van de natio nalistische pionier Tjokroaminoto, die hem in zijn huis opnam. Hij kwam op de Nederlandse hbs in Soerabaja en maakte via zijn leraar Duits kennis met het socialisme. De begaafde leerling Soekarno liet zicli inschrijven aan de nieuwe techni sche hogeschool en stortte zich on middellijk in de politiek. In 1927 richtte hij de PNI op en wierp een jaar later de eerste bom in de po litieke arena: hij eiste voor zijn land volledige onafhankelijkheid op, wat tot dusverre nog geen nationalistisch voorman gedaan had. Dit kon uiter aard in het vooroorlogse Neder lands-Indië niet ongestraft gebeu ren. In 1929 werd hij gearresteerd en in 1930 tot vier jaar veroordeeld, waarvan hij er maar twee behoefde uit te zitten. In 1933 werd hij naar Flores verbannen en in 1938 over gebracht naar Bcnkoelen en, na de Japanse inval, naar Padang. Daar werd hij door de Japanners bevrijd. In tegenstelling toj bijvoorbeeld Sjalirir die zijn straftijd uitzat aan de Bovendigoel in Wesl-Irian, zag Soekarno mogelijkheden om met be hulp van de Japanners onafhanke lijkheid voor zijn land te bereiken. Daarop was zijn politiek afgestemd. Op 17 augustus 1945 werd onder druk van de „Pemoeda's" (strijd- gTOepering van de Indonesische jeugd) de republiek uitgeroepen met Soekarno als president en Hatta als vice-president. Daarmee begon de periode van strijd. Nederland trachtte de voor malige kolonie weer onder zijn in vloed te brengen. De politiële acties waren evenzovele politieke misluk kingen, ondanks de bezetting van Djokja en liet gevangen nemen van nagenoeg de gehele republikeinse regering. Deze mislukkingen resul teerden in de overdracht van de souvereiniteit. Van dat ogenblik af bouwde Soe karno aan zijn persoonlijke macht. De beperkte bevoegdheden van een constitutionele president kwetste zijn ijdellieid („Ik ben - een machine om handtekeningen te zetten") en hij nam successievelijk alle macht in handen. Hij begon met succes de strijd om het van overdracht uitge sloten gebiedsdeel Nieuw-Giiinea en slaagde er in binnenlands een wan kel evenwicht te bewaren tussen de elkaar vijandige politieke en mili taire groeperingen, maar dreef on der druk van de steeds machtiger wordende communistische partij meer en meer in de richting van de Chinese volksrepubliek. Dit wanke le evenwicht werd abrupt verbro ken op 30 september 1966 toen een communistische staatsgreep, waar bij vrijwel de hele topleiding van het leger vermoord werJ, een tegen, actie uitlokte van Soeharto en Na- soetion. De laatste was maar net aan de moordpartij ontsnapt. Dit bete kende het politieke einde van Soe karno en liet einde van het leven van honderdduizenden Indonesiërs, die in gewe'dige wraakacties over lief gehele land de dood vonden. Zwakke pogingen zich alsnog te handhaven mislukten: Soeharto nam de macht over en beëindigde met name liet door Soekarno begonnen Ma'ris'sche avontuur. De laatste jaren heeft Soekarno vrijwel geïsoleerd geleefd met de laatste vrouw hij heeft er velen gehad die hem overgebleven was: Hartini. Soms werd liij opgezocht door zijn vroegere first lady, Fat- mawati, die naast hem stond in de dagen van strijd en overwinning. Soekarno, die eens de allure had van een satraap, heeft zijn laatste levensjaren wrokkend doorgebracht kamnend tegen een steeds slechter wordende gezondheid. „Mijn nieren lijken wel een steenfabriek", placht liij me| galgenhumor te zeggen. Hij is gestorven in de wetenschap dat veel wat hij gewenst heeft in ver vulling is gegaan. Evenwel niet al les: een van zijn grote wensen is altijd geweest oin een staatsiebe- zoek te brengen aan zijn oude tegen stander Nederland, waarvan hij de rivieren en steden volgens de oude rijtjes feilloos kon opnoemen. Mis schien wordt zijn allerlaatste wens ook nog vervuld: begraven te wor den in de bergen bij Bandoeng on der de treurende magnolia's en rui sende bamboebomen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3