Minimumloon omhoog met andere lonen HEKKEN MAKEN IS HERASWERK Commentaar Jongeren hebben geen positieve ideën NIPO: We zijn een beetje geschrokken Dag vader Dag voetbal Dag zomer Geen aanleiding tot bezorgdheid Ingepakt lijk uit IJ opgedregd HEATH rrico SER adviseert regering: PREMIER DE JONG OVER TOESTAND LEGER: Overwinnen verliezen is Beperkte koers wijziging Diepgaand onderzoek Tijdstip Ouderen op wereldvoedselcongres OPKIKKERING Kamervragen: Prins Bernhard bij oefeningen in 't Harde Vastendiner CAO voor half jaar in klein-metaal Jeugdpsychiater: gevangenisstraf laatste middel NA VERRASSENDE UITSLAG BRITSE VERKIEZINGEN: Weer lid regering Nixon afgetreden 13 ZATERDAG 20 JUNI 1970 17 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-presi dent De Jong ziet geen aanleiding tot bezorgdheid inzake het defen siebeleid. Hij deelde dit gisteravond mee in de wekelijkse persconferen tie na afloop van de ministerraad. Hij vond de eerder gedane uitspra ken van prof. L. de Jong zijn „il lustere naamgenoot" zoals hij hem bestempelde bepaald te somber. De minister-president zei over prof. L. de Jong: „Hij is een his toricus en als hij stelt dat er ge vaar bestaat voor de afknabbeling van „het geloof in de NAVO" dan ben ik dat met hem eens, maar zijn uitspraak: „De bewapening is on voldoende" kan ik volstrekt niet delen. Als er gesuggreerd wordt dat we net zo weerloos zijn dan in 1940, zeg ik dit is onzin". Hoewel hij het niet eens was met de visie van prof. L. de Jong, ken schetste de premier hem wel als een uitermate deskundig man. HU was van mening dat de NA VO nog steeds essentieel is voor de veiligheid van ons land. Terza ke van onze eigen defensie inspan ning meende hij dat dit gezien moest worden binnen het kader van de NAVO. .Anders heeft ze geen zin", aldus de bewindsman. Op de vraag of de middelen waaruit de NAVO put voldoende zUn, antwoordde hij bevestigend. Over de mogeUjkheid tot opvoering van de extra-defensie inspanning zei hq: „geen commentaar". ("Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad wil het mi nimumloon welvaartsvast maken. Dat staat in een advies dat gisteren is uitgebracht aan de regering. Op het ogenblik gaat het minimumloon omhoog naar de mate waarin lonen en prij zen samen gemiddeld stijgen. Als het S.E.R.-advies gevolgd wordt, zal het minimumloon gekop peld worden aan de stijging van alleen de lonen. Het zal dan sneller stijgen dan met de tot nu toe gebruikte methode van berekening. Sinds het begin van de discussie over het minimumloon de wet op het minimumloon is vorig jaar fe bruari ingegaan hebben de vak centrales gewild dat het minimum loon gekoppeld zou worden aan de index van de loonstUging en niet aan de gemengde index van lonen en prijzen. De vakbonden wilden echter ook dat het minimumloon niet pas vanaf het 24e jaar verplicht moet worden uitbetaald, maar al vanaf het 21e jaar. Te beginnen met 1970 zou elk jaar de wettelijke leef tijd waarop het minimumloon van kracht wordt, een jaar omlaag moe ten, zodat vanaf 1972 de wettelüke leeftijd 21 jaar zou zijn. (ADVERTENTIE) De vertegenwoordigers van de werkgevers in de S.E.R. wilden hier echter niet aan. Als de leeftijd van het minimumloon wordt verlaagd vrezen zij, zal dit alle andere lonen opdrijven, omdat deze vaak in de CAO.'s zijn gebouwd op het niveau van het minimumloon. Als de overheid zou besluiten het minimumloon op jongere leeftijd verplicht te laten uitbetalen, is dat een ingreep in de vrije loonpolitiek, vinden de werkgevers. De onafhankelijke S.E.R.-leden namen wat betreft de leeftijd van het minimumloon een tussenpositie in. Zij vinden dat de wettelijke leef tijd aangepast zou kunnen worden aan de praktijk in het bedrijfsleven, dat zou in cancreto betekenen dat HERAS HEKWERK OIRSCHOT TEL 04997-966' (t.rt. 4348* /"Opiniepeilers hebben Harold Wil- vJ son en zijn Labourpartij de das omgedaan. Wilson besluit haastig tot ver vroegde verkiezingen omdat opinie onderzoeken zijn partij eindelijk een goede uitslag beloven. Een enkele uitzondering daargelaten blijven de opiniepeilingen in daarop volgende weken Labour als over winnaar aanwijzen. In die mate zelfs, dat al wat echt conservatief is zich op de verkiezingsdag naar de stembus rept om te redden wat nog te redden is, terwijl een flink deel van de Labouraanhang thuisblijft omdat good old Harold toch zeker is van de stembuszege. Het gevolgeen volkomen on verwachte overwinning voor de Conservatieven. Kan men nu zeggen dat de opiniepeilers gefaald heb ben Naar onze mening is dat niet het geval. Gefaald heeft de Labour partij. Die heeft prognoses als ze kerheden geïnterpreteerd. Die heeft en dat is waarschijnlijk de be langrijkste fout geweest volkomen het psychologisch effect onderschat zowel op de tegenpartij als op de eigen achterban van al dat ge praat over een overwinning, die toch al bij voorbaat vast stond. Na het Truman-Dewey-drama nu de tragikomedie van Wilson en de opiniepeilers. In de toekomst za een verstandige politieke partij zich onzekerder voelen naarmate de NIPO's van deze wereld hoopvolle vooruitzichten melden. HET sociaal-economisch beleid Engeland wordt vooi een goed deel bepaald door de (beperkte) mogelijkheden van de betalingsba lans. Wat dat betreft zal er dus door de overwinning van Heath niet zo heel veel veranderen. Toch zal er wel wat veranderen. De indruk bestaat, dat Heath iets positiever staat tegenover de toe treding van Engeland tot de EEG dan Wilson, die op dit punt werd afgeremd door de vakbonden. De Amerikaans-Engelse verhoudingen zullen wel wat hartelijker worden want Heath kan beter met Nixon overweg dan Wilson. De relaties met de Afro-Aziatische landen zul len daarentegen wel wat bekoelen. Enoch Powell, die zo'n verontrustend grote overwinning heeft behaald, wordt in die landen gehaat als de pest. Overigens is Heath een te fat soenlijk man om zich door Powells rassentheorieën te laten beïnvloe den. De Westduitse bondskanselier Brandt zal waarschijnlijk ook wel van deze verkiezingsuitslag go- schrokken zijn. Het kost hem na de teleurstellende recente verkiezingen erg veel moeite de socialistisch-libe- rale coalitie bijeen te houden. De nederlaag van zijn Engelse vrienden zou voor zijn Duitse vijanden wel eens een aansporing kunnen zijn met verdubbelde kracht aan te val len. TN een paar uur tijds heeft Neder- -*- land ruim 300 ha bos verloren. De vuurzee verwoestte ook een aan tal boerderijen en villa's. Die kun nen snel herbouwd worden, maar voordat die bossen weer hun oude pracht hebben hervonden zijn zo'n 35 jaar verlopen. Wanneer worden we nu werke lijk zuinig op dat kleine beetje re creatiegrond dat ons met 13 miljoen man nog rest f In dit geval is een diepgaand onderzoek naar de oor zaak van de branden en de ten dele vertraagde brandbestrijding zeker op z'n plaats. per 1 juli volgend jaar die wettelijke minimumleeftijd zou worden ver laagd toft 23 ja-ar, omdat in de mees te bedrijven al enkele jaren vanaf deze leeftijd het minimumloon wordt uitbetaald. Ook wat betreft het tijdstip waar op de nieuwe berekeningswijze van het minimumloon zou moeten in gaan, hebben de vakbonden hun zin niet gekregen. Zij hebben voorge steld dat dat al vanaf 1 juli a.s. zou zijn. Tegelijk zou dan een extraver hoging moeten ingaan, zodat het mi nimumloon 160 gulden zou worden. Nu is het 145 gulden. Wanneer het volgens de gemengde tot nog toe ge bruikte indexerinigsmethode zou wor den berekend zou het vanaf 1 juli 153 gulden wordien. De onafhanke lijke S.E.R.-leden willen het nieuw- berekende minimumloon laten in gaan op 1 juli a.s., maar zonder extra verhoging. De werkgevers ech ter willen de nieuwe methode van berekening pas volgend jaar juli la ten iintgaan. Voor de jongere werknemers die ook in de toekomst buiten het mini mumloon vallen, wil de S.E.R. ook een bepaalde minimumloonregelmg laten instellen. Afhankelijk van de leeftijd zou een bepaald percentage van het minimumloon voor volwas senen moeten worden uitbetaald. Welk percentage dat moet worden, laat de S.E.R. over aan de minister van Sociale Zaken. Voor jeugdigen die niet onder een C.A.O. of andere loonregeling vallen, moet ook een minimumloonregeling komen, reke ninghoudend met hun leeftijd. Voor verschillende groepen werkende jon geren zou dit een verbetering kun nen betekenen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Uit het IJ bij het Amsterdams Centraal Station is gistermiddag het lijk van een onge veer dertigjarige oosterling opge dregd. Het lijk was gedeeltelijk ver pakt. De hals van het slachtoffer vertoonde sporen van wurging. Bij nader onderzoek bleek dat de man ook een 15 centimeter diepe stiletto steek in de buik had. Het pak met het lijk werd ontdekt door een kantoormeisje. Ze zag het vanuit een raam al geruime tijd in het water drijven. Later waarschuw de ze haar vader. Deze ging pols hoogte nemen en zag uit het pak een paar voeten steken. Hij alarmeer de onmiddellijk de politie. Het is de derde keer in vijf jaar, dat de Amsterdamse recherche te maken krijgt met een mysterieus lijk in het water. De twee vorige geval len betroffen de Japanse vertegen woordiger Kameda (de „koffer- moord") en de Engelse filmregisseur Claude Berkeley. Deze puzzels wer den nooit opgelost. Aanwijzingen omtrent de identiteit van het slachtoffer ontbreken. Hij had geen papieren bij zich. Tot dus ver worden geen mensen met een oosterse huidskleur vermist. De be langstelling van de recherche gaat nu uit naar de Chinese onderwereld, DEN HAAG Bij de ingang van het Congresgebouw stonden gisterochtend bewoners van het jongerendorp „The New Earth" met protestborden om de deelnemers van het Wereldvoedselcongres op hun taken te wijzen. Foto: een deelneemster passeert de demonstranten. (VERVOLG VAN PAGINA 1) zou rediden in zijn residentie, waar het hoofd van de regering re gelmatig hotge gasten moet ontvan gen, bezoekende eerste ministers een diner aanbieden en grote recepties op touw zetten. Heath' voorgangers zijn in dit verband altijd van oordeel geweest, dat hun achtbare weder helft een nuttig en onmisbaar om derdeel van nummer 10 was. Voor zover bekend koestert de nieuwe mi nister-president geen trouwplannen. Heait'h' verkiezingsoverwinning werd omstreeks twee uur bevestigd door het feit dat zijn partij de vitale 316 zetels veroverd had, waarvan haar algemene meerderheid afhing. In de city vam Londen gaf dit nieuws aanleiding tot grote vreugde. Op de effectenbeurs kikkerden de aandelen aanzienlijk op en het pond sterling steeg voor de eerste maal sinds tien dagen boven zijn pariteit. Financiers zijn kennelijk vian oordeel dat de To ries een betea-e economische politiek zullen voerer dain de socialisten. Uit Nord-Iérlamd kwam intussen het bericht dat de extremistische do minee Ian Paisley een zetel inge palmd had van de officiële Unionis ten, maar dat hij zich in Londen af zijd'iig zou houden van de banken van de onafhankelijke afgevaardigden. Op die manier zal hij de regering Heath allicht minder in verlegen heid brengen. Officiële Unionisten van Ulster nemen in het Lagerhuis plaats op de banken van de conser vatieven en onderwerpen zich daar dan ook aan de discipline van deze parlementaire fractie. In het overwegend katholieke Mid den-Ulster werd de 23-jarige Berna- dette Devlin herkozen. Ze blijft het jongste Lagerhuislid van het Ver enigd Koninkrijk. Labeu- betreurt evenwel het ver lies van talrijke vooraanstaande en bekende politieke figuren, onder wie de opvliegende maar toch door ieder een graag geziene gewezen minis ter van buitenlandse zaken, George Brown, die niet herkozen werd. Harold Wilson, wiens verkeerde berekening en andere vergissingen tot de val vam zijn partij hebben ge leid, begaf zich omstreeks half zeven naar Buckingham Palace om Elisa beth II zijn ontslag aan te bieden als premier. Geruime tijd tevoren was de socia listische verhuizing uit Downing Street 10 al begonnen. Op politiek terrein kom officieel echter niets ge beuren, zolang de Britse vorstin Ed ward Heath niet bij zich geroepen had, om hem te verzoeken een nieu we regering te vormen. Wilson heeft in een afscheidsinterview voor de ra dio en de televisie verklaard, dat zijn opvolger de sterkste economie erft die Groot-Brittannië sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog gehad heeft. DEN HAAG (ANP) Vonden de schietoefeningen op 18 juni in Olde- broek, die tot enorme branden en groot verlies vam natuurschoon heb ben geleid, plaats iin aanwezigheid van de inspecteur-generaal van de komd-nklijfce landmacht, prins Bern hard? Deze vraag stelt het Tweede Ka merlid voor de PSP, de heer A. G. van der Spek aan de minister van defensie. Hij wil weten of de schiet oefeningen plaatsvonden ter gelegen heid van dot bezoek. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wij hebben de middelen en de capaciteit om nog gedurende deze generatie de honger voorgoed van de aardbol te ban nen. We hebben slechts de wil daartoe nodig". Deze historische woorden van ex-president Kennedy, gesproken tijdens het eerste wereldvoedselcongres in 1963 in Washington en door vele autori teiten herhaald op het tweede congres in Den Haag, stonden centraal gis teren in de jongerendag. Verschillende oudere congresdeelnemers verweten de jongeren dat zij alleen maar beschuldigingen uiten aan het adres van de oudere, gezagdragende generatie, maar niet zelf met opbouwende ideeën komen. De jongeren hadiden een eigen pro gramma georganiseerd, bestaande uit een open discussie onder alle com- gresdeelnemers. Angus Archer, die de discussie in goede bamen leidde, liet weten dat de jongeren niet wen sen als aparte groep afgezonderd te worden en gebruikt te worden als het progressieve vaandel van de fa lende gezagsdragers. Gisteren was het ook de dag vam de hongerstaking. Alle comgresdeelnemers zijm langs een tafel geleid, waar zij hum hand tekening konden plaatsen. Daarmee verklaarden zij zich soli dair met de hongerlijdende massa's in de geëxploiteerde landen, steunen de bevrijding van de mens en geven het uit te sparen geld ten behoeve vam alle bevrijdingsbewegingen die vechten tegen elke vorm vam exploi tatie van arme door rijke landen. Ongeveer 500 congressisten hadden rond de middag hun handtekening geplaatst. „Ook vandaag stierven 27.000 mensen de hongerdood: vreet zak vermeldde een van de pam fletten. Gisteravond was er een vastendi ner in het jongerendorp. Alle gangen bestonden uit glaasjes water. Zondag organiseert het NESBIC in Den Haag voor liet Vredespaleis 's avonds om half tien een tribunaal. Deelnemers aan het eerste voedselcongres in 1963, die ook nu weer congresseren, zullen ter verantwoording worden geroepen voor het niet nakomen van hun be loften. Dat gebeurt in een rollenspel, waarin de falende autoriteiten sym bolisch zullen worden onthoofd. DEN HAAG (ANP) Werkgevers en werknemers in de metaalnijver heid zijn overeengekomen een collec tieve arbeidsovereenkomst aan te gaan met een looptijd van een half jaar, nl. van 1 juli tot en met 31 de cember 1970. Daarmee is een eind gekomen aan het CAO-loze tijdperk dat sinds 1 januari bestaat. De nieuwe half jarige CAO, die niet voor de motorvoeirtuigemibranche geldt, omdat daarvoor al eerder iin het jaar een CAO werd afgesloten, komt een loonsverhoging met terugwer kende kracht vam 4,75 procent met iingamg vam 1 januari voor. Per 1 juli wordt een verhoging vam 2,5 pro cent geldig. De werktijd wordt ver kort tot 42% uur per week. Tijdens de jomgerendiscussie oogst te een jonge Amerikaan veel applaus. Hij betoogde dat niet Portugal van het eongres zou moeten worden uit gesloten vanwege zijn koloniale oor logen in Angola en Mozambique, maaT de Verenigde Staten, „die veel meer onderdrukt en misschien de meest onderdrukkende natie twe reld is". Eerst stalen de Amerikanen de grond van de indianen, daarna sta len ze negers uit Afrika en maakten die tot slaven op de gestolen grond, en economisch zijn ze nog steeds slaven, aldus de jonge blanke Ame rikaan. Wijzend op de moord op Mar tin Luther Kinig en de recente moor den door de politie op Amerikaanse studenten, zei hij weinig vertrouwen te hebben in de weg van geweldloos heid. In de comgresleiding zijn ter elfder ure ook nog enkele vrouwen opgeno men. Mevr. dr. Devadas uit India weird benoemd tot vierde vice-voor. zitster. Ook in de stuurgroep van het congres zijn vrouwen opgenomen. (Van onze correspondent) UTRECHT Gevangenisstraf, ze ker voor jongeren, moet wel het al lerlaatste middel zijn en als het dan toch niet anders kan verander de gevangenissen dan, geef de jongeren ook daar meer inspraak. Die raad gaf gistermorgen de Groningse jeugd psychiater dr. G. Mik op de openbare jaarvergadering van de vereniging van reclasseringsinstellingen gehou den in de Utrechtse stadsschouwburg- esclamade. Hij pleitte ook voor een andere benadering van de jongeren door de staande en zittende magistrateur, ze ker waar het gaat om drugs en porno grafie. Een scholing in gedragswe tenschappen zou bijzonder goed zijn voor justitie-ambtenaren, zei hij. In het algemeen vroeg dr. Mik begrip voor de jongeren. Hij kwam er toe te stellen dat de maatschappij de jon geren discrimineert. „Gaat het niet in de richting van discriminatie als een jongere wel zijn land mag verde- dgen maar geen inspraak heeft in het beleid van dat land?", vroeg hij zich af. Ook de reclassering moet verande ren ten opzichte van de jongeren vond hij. Er zullen nieuwe methodie ken voor reclassering moeten komen en de reclassering zal zich meer moe ten gaan oriënteren op groepsvor ming. De moderne jongere zo zei hij Ls best te benaderen, als men hem maar serieus neemt en niet als men quasi met hem meedoet. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dat het markt onderzoekwezen in Nederland op z'n achterste benen staat na de falikan- te mislukking van Engelse collega's op de uitslag van de Britse verkie zingen is te veel gezegd. Wel fronst men het voorhoofd. Het NIPO kwam met het volgende commentaar. „We zijn er een beetje van ge schrokken. Maar een ding is ons bij zonder opgevallen. Vier enquêtebu reaus, elk met zijn eigen technieken, zijn vele weken bezig geweest. Tot het laatst toe kwam Labour als win naar uit de bus. Dit wijst erop, dat het probleem niet heeft gelegen bij de werkwijze, waarop de steekproe ven zijn gehouden of de vraagstelling is geschied, maar dat er een plotse linge ommezwaai plaats heeft gevon den in de politieke voorkeur van het Engelse volk. Het is overigens niet voor het eerst, dat een opiniepeiling op een dergelijke manier uit de hand loopt. In 1948 bijvoorbeeld kwamen de Amerikaanse enquêtefirma's una niem met een kleine winst voor De wey uit de bus, maar Truman werd president. Wij vinden het wel prettig dat er af en toe wordt misgekleund. I Anders gaan de mensen denken dat wij onfeilbaar zijn en dat zijn we ua-1 tuurlijk absoluut niet." Heden natuurliefhebbers, na- tuurhaters, brandstichters, brand weermannen, militairen, pacifisten en wat dies meer zij een bloedse rieus begin van Deze Tijd deze keer. Bij elkaar geteld zijn er de laatste dagen heel wat hectaren bos, duin en heide afgebrand. Het is droog, en het blijft droog. Laten we daarom pro beren wat voorzichtiger met vuur te zijn in de natuur. Een vonkje is al genoeg voor een grote fik. „Elk individu is uitedndieilijik ver antwoordelijkheid schuldig aam zich zelf en aan zijn schepper voor wat hij is. Men moet maar hopen dat zijn Schepper aan het einde van de dag niet de gehele Engelse pens door leest", aldus sprak de heer H. Wil son, tot voor kort premier, aan het hoofd van een socialistische meer derheidsregering. En in de meeste Engelse bladen steeds als de „kwaaie aap" afgeschilderd. De Engelse kiezers hebben de kranten blijkbaar wél gelezen. Wilson: Dowin-img Street 10. Zó (Po)well is het rui ook weer niet over het Kanaal Even overzwemmend komen wij aan in Noordwijk, waar bij de VVV uiterst merkwaardige Machten zijn binnengekomen. Medewerkers in pensions, hotels en restaurants blij ken het normaal te vinden om ie dere gast in de Duitse taal aan tie spreken. Nederlandse bezoekers heb ben zich hieraan geërgerd. Terecht vindt de VW. Aber Nordweich ist ja doch. scliori, lang ein Deutsche enclave gewerden! U merkt het, wir spressen alle tsa- lem en laten ons niet voor een gat vangen. We kijken wel uit. Tenslot te is het geen pretje in een vrij week einde mét zon in een gat te verwij len. Dat brengt ons trouwens meteen op de doordraver van de week. De ze keer te ontvangen door de hoge militairen, die blijven ontkennen dat een terugketsende granaat de Velu- we in vuur en vlam zette (zoals la gere militairen zeggen). ..Over een halfjaar is het in Ame rika een grote troep, revolutie ein zo, dan blijf ik daar vandaan. Maar ver der is het een fijn land" (J. Cremer, schrijver). Legervoorlichungsdienst: Er toch een ('t) Hard(e) hoofd in hebben. Hoewel' ik hef niet helemaal eens ben met de keuze van de meeste En- eglsen spelen we fair-play. De geluk wensen dus aan Ted Heath, vrijgezel op Downing Street 10. En de groeten aan u allen. Tot dinsdag, als de vogels fluiten en de jasmijn nog geurt. MERIJN WASHINGTON (DPA) De ener gieke pleiter voor invoerbeperkingen in de Amerikaanse regering, de staats, secretaris van handel Kenneth Da- vis, is gisteren afgetreden, uit pro test tegen de politiek van de rege- ring-Nixon. Davis heeft donderdag nog in New York adviseurs van Nixon ervan be schuldigd, Nixon met verkeerde ad viezen op het gebied van de interna tionale handelspolitiek een slechte dienst te bewijzen. IN HET gebied van Moena op Zuid- Celebes hebben dorpelingen onlangs 669 oude zilveren Nederlandse mun ten gevonden, waarvan sommige meer dan 300 jaar oud zijn. (ADVERTENTIE) niet vergeten- Fricoetert J FRICO, KAAS MET EEN GROTE K

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5