zet opiniepeilers te kijk Kinderen vinden zilveren munten in zandbak WERK OP HET SPEL VAN 600 MAN Koningin moet Terneuzense vondeling naam geven Vrije toegang VERRASSENDE ZEGE VAN TORIES WEER „SCHAT" IN RAAMSDONK Van 25 tot 27 graden in weekend MM0 DE KOCK DE UITSLAGEN Drama Spandon naar crisis EXPOSITIE H Van wie Zestiende eeuw SLEUTEL saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ de MUL Gas- verwarming Kletsverliaal Jaar geleden Oisterwijkse dekenkisten MEUBELFABRIEK OISTERWIJ K DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Admindstratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)- -7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 jiili 1970: f 9,20 per kwartaal; per maarad 3,25. Losse mummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. ZATERDAG 20 JUNI 1970 VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 627&~ Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. (Van onze verslaggevers) TERNEUZEN/BREDA 11e schattige Terneuzense vondeling, sen meisje van drie of vier maan- len oud, maakt het uitstekend in iet gezin Smolders, (drie kinderen an 16, 15 en 11 jaar) aan de Nas- austraat in Terneuzen mag blijven wonen. Enig spoor van de ouders van het eind is nog niet gevonden, maar de jolitie zoekt met alle beschikbare niddelen verder. De vinder van het kindje, de ver- ekeringsinspecteur L. Smolders, indt zijn aandeel in de zaak zo 'anzelfsprekend, dat hij er verder naar niet over wil praten. „leder en zou toch gedaan hebben wat ik !eed", is zijn korte, krachtige com- nentaar voor hij de hoorn op de ïaak legt. Veel aanknopingspunten heeft de politie in Terneuzen niet. De stad is niet in opwinding geraakt door het nieuws. Enkele tips zijn bij de politie binnengekomen, die alle maal zorgvuldig worden nagegaan. De kans op succes bij de speurtocht naar de ouders van het vonde lingetje acht men redelijk. Dat het hier om een gestolen baby zon gaan lijkt niet waarschijnlijk, om dat gisteren nog steeds geen be richt van vermissing van een kind je was binnengekomen. Ook van herkenning via de krantenfoto ver wacht de politie niet veel. Wei houdt men rekening met de mogelijkheid dat het kind uit Bel gië afkomstig is. Daar zou o.a. de fopspeen op kunnen wijzen, die in België nog veei meer gebruikt wordt dan in Nederland. Een aan knopingspunt probeert men ook te vinden in de kleertjes die de baby draagt. Men gaat er alle speciaalza ken op het gebied van babykleding in Zeeuwsch-Vlaanderen mee af. Dat Terneuzen ook een centrum van binnenvaart is maakt het zoe ken alleen nog maar moeilijker. Hoewel daar op dit moment nog weinig over te zeggen valt blijft natuurlijk de mogelijkheid bestaan dat het speurwerk van de politie geen succes heeft. Wat gebeurt er dan met de baby, die op dit mo ment en zolang men niets van haar herkomst heeft achterhaald, offi cieel naamloos is? Op het Terneuzense gemeente huis had men, zo bleek ons giste ren, die mogelijkheid nog niet on der ogen gezien. Maar uiteraard voorziet de wetgeving in de ambte lijke registratie van vondelingen. Vroeger, toen er vaker kinderen te vondeling werden gelegd, had men daar meer mee te maken dan te genwoordig, nu dit soort zaken ge lukkig nog maar zelden meer voor komen. Als de politie niet kan achterha len of en waar de baby na haar ge boorte is aangegeven dan moet er een aangifte gebeuren in Terneu zen. Dat doet de burgemeester. De inhoud van de geboorte-akte wordt echter eerst bepaald door de amb tenaar van het Openbaar Ministe rie, oftewel de officier van justitie. Daar zal bijvoorbeeld, na consult van een arts, in vermeid worden hoe oud de baby ongeveer is en welke kledingstukken en andere voorwerpen bij het vinden zijn aangetroffen. De wet staat ook toe dat de amb tenaar van het O.M. bepaalt welke voor- en achternamen het kind zal krijgen. Maar dat kan ook aan de ambtenaar van de burgerlijke stand worden overgelaten, die daarover uiteraard overleg kan plegen met de pleegouders. Een afschrift van de geboorte akte wordt naar het ministerie van Justitie gestuurd en via dat minis terie voorgelegd aan de koningin, die er tenslotte, ook aan de namen, haar goedkeuring aan moet geven. Formeel kan zij de namen dan nog veranderen, als de omstandigheden, bijvoorbeeld plaats en tijdstip van vinden daar naar haar mening aanleiding toe zouden geven. Maar dat is slechts een vormelijk recht, dat in vrijwel alle gevallen min der zwaar zal wegen dan de voor keur van de pleegouders. (VERVOLG OP PAGINA 3) De gevonden baby. I It - - f; f l Jtjt 'An Iff* mnu rr» HEATH De koppen van de Engelse dagbladen, de dag na de verkiezingen. Zij spreken duidelijke taal. De jeugdige schatgravers van Raamsdonk. enkele Engelse en Spaanse munten in de verzameling. De kwaliteit is over het geheel redelijk. Over de waarde valt nog niet veel te zeggen. Aan de muntenvondst zit een niet oninteressant juridisch probleem. Wie is namelijk de eigenaar van de munten? (Van een onzer verslaggevers) RAAMSDONK Menigeen in Raamsdonk en Raamsdonksveer be gint er serieus over na te denken om tuin en erf eens grondig te on derzoeken naar oude schatten. De kans. dat men bijvoorbeeld histo rische munten vindt, is niet denk beeldig. Maar de heer en mevrouw De Bont. Molenstraat 54 te Raamsdonk hebben deze week niet lang behoe ven te spitten. Zij kregen een vrachtwagen met geel zand, dat krioelde van de munten, zo maar thuisbezorgd. Dit betekende de der de muntenvondst in korte tijd in dit gebied. De ontdekking houdt geen enkel verband met de schat aan oude munten, die onlangs tot tweemaal toe gevonden werd op het terrein van het aannemersbe drijf Heesters te Raamsdonk. Met liet oog op de komende va- kantietijd had mevrouw De Bont haar man gevraagd een wagen zand te bestellen voor de kinderen. Dat gebeurde. Begin deze week stortte een vrachtrijder een hoop zand ach ter het huis van het gezin De Bont. Het zand was afkomstig uit een bouwput aan het Hoge Veer te Raamsdonksveer, waar de Stichting Bejaardenzorg een bejaardentehuis gaat bouwen. Nauwelijks waren de kinderen, Anja (6), Johan (bijna 5) en Jo- chem (ruim 2) in het heerlijke zand aan het ravotten toen ze kleine, ronde groene „plaatjes" ontdekten. Bij het schoonmaken bleken het oude muntjes te zijn ter grootte van kwartjes, stuivers en guldens. In korte tijd hadden de heer en me vrouw De Bont al zeventig van die muntjes, waarop vaag nog beelde naars en wapens zichtbaar waren, verzameld. Nadat men. de hoop zand grondig doorzocht had was de vondst tot ruim driehonderd mun ten opgelopen. T Vl/iVmfï/a Dr. H. Enno van Galder, direc- v UfWtRttK teur van het Kon Penningkabinet uit Den Haag heeft de collectie munten gisteren onderzocht. Hij zei, dat alle munten van zilver zijn. Ze stammen uit de 16e eeuw en zijn voornamelijk' van Nederlandse oorsprong. Er bevinden zich ook Het terrein aan het Hoge Veer te Raamsdonksveer, waar ze vandaan komen, was oorspronkelijk van de gemeente. Deze verkocht het aan de Stichting Bejaardenzorg. Maar het toeval wil, dat de akte van ver. koop nog niet gepasseerd is bij no taris Schaap. Mochten in de bouw put ter plaatse nog meer munten of andere schatten gevonden wor. den, van wie zijn deze dan? Van de stichting of van de gemeente? Beide zitten om ai dan niet oude munten te springen! En daarbij komt nog het geval van familie De Bont. De heer en mevrouw De Bont zeggen: „Wij hebben een wagen zand gekocht en daarmee uit. Daar zullen we de re kening wel voor krijgen. Waar dat zand vandaan komt gaat ons niets aan". Secretaris J. P. van Hezewijk van de gemeente Raamsdonk (waartoe ook Raamsdonksveer behoort) zegt hierover: „We zullen eerst het on derzoek naar de waarde van de muntenvondst rustig afwachten. Daarna zullen we proberen uit te vinden, wie het eigendomsrecht heeft. Daar zal echt wel een advo caat aan te pas moeten komen, die verstand heeft van de jurispruden tie van dit soort gevallen". (Van onze Londense correspondent) LONDEN Sinds gisteravond is de 54-jarige vrijgezel Edward Heath, leider van de triomferende conservatieve partij, eerste-minister van Engeland. De kleine Napoleon, Harold Wilson, voor wie 18 juni een Water loo geworden is, sloop in elkaar gedoken en neerslachtig via een ach terdeur weg uit Downing Street 10, dat vannacht weer voor de eerste maal sinds zes jaar door een Tory-premier bewoond wordt. Het zal nog wel even duren voor Heath, de man die volgens de meeste zogenaamde opiniepeilingen en waarnemers geen schijn van kans had om als overwinnaar uit het verkiezingsstrijdperk te treden, de samenstelling van zijn regering bekendmaakt. Het spreekt echter vanzelf, dat daarin de voornaamste leden van hun schaduw-kabinet, onder wie Reginald Maudling, sir Alec Douglas-Home en Ian MacLeod (respectievelijk vice-premier, schaduw-minister van buiten landse zaken en schaduw-minister van financiën) opgenomen zullen worden. Alleen Heath' lastige rivaal, Enoch Powell, komt er zij het misschien voorlopig beslist niet in. De gewezen Labour-premier, Ha rold Wilson, gaf gistermiddag kort na twee uur toe dat de socialistische partij een verpletterende politieke afstraffing gekregen had. Volgens Wilson hebben de conser vatieven een overwinning in de eer ste plaats te danken aan het feit, dat de opkomst van de kiezers aan de lage kant gebleven is en op de twee de plaats aan de Britse huisvrouwen, die onder invloed van Edward Heath voor de Tory's stemden, omdat hij ze voortdurend op de stijgende kosten van het levensonderhoud gewezen had. De conservatieven, die op Ted Heath na allemaal een bitteTe ne derlaag verwachtten, kunnen nu hun vreugde, opluchting en voldoe ning haast niet verbergen. In het socialistische kamp wordt daarentegen in zak en as gerouwd en beseft men nu, dat er maar één opiniepeiling telt, namelijk degene die op de dag van de verkiezingen zelf in de stemhokjes gedaan wordt. „Ted heeft de sleutel van nummer 10 te pakken", „kopte" het Londense en Tory-gezinde avondblad Evening Standard gistermiddag al, terwijl sommige conservatieve dametjes zich bezorgd afvroegen, hoe Edward Heath zich als premier zonder vrouw (VERVOLG OP PAGINA 5) (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Ook tijdens het week einde wordt het zomerweer door nog geen enkele depressie bedreigd. Het hogedrukcentrum handhaaft zich bij zuidwest-Noorwegen. Daardoor blijft de wind bij ons oostelijk met aanvoer van droge en vrij warme lucht met middagtemperaturen van 25 tot 27 graden. Ook Scandinavië beleeft een warmtegolfje met in Zweden, Zuid- Noorwegen en Denemarken middag- temperaturen van ruim dertig gra den. In Frankrijk en Midden-Europa komt een storingsfront voor dat daar nog steeds verspreide buien veroor zaakt. Na zondag wordt de onweer kans bij ons wel iets groter maar re gen van enige betekenis verwachten wij voorlopig nog niet. (ADVERTENTIES) Noordstraat 187. Tel. 01150-4251 TERNEUZEN Warme UN BEGRDP VOOR ■rkend gasfitter flooswflkstmt 1-9 TERNEUZEN (Van onze Londense correspondent) LONDEN De stand op grond van de uitslagen van 625 van de 630 kiesdistricten in het Verenigd Ko ninkrijk ziet er als volgt uit: Conser vatieven 328 zetels winst 74 verlies 8; Labour: 288 zetels winst 10 verlies 69, Liberalen: 4 zetels winst nihil verlies 6; Rest: 5 zetel* winst 3 verlies 4. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De werkgelegenheid van zeshonderd mensen, perso neel van de Tilburgse Spandonfabrieken, is volkomen in de lucht komen te hangen. Directeur Charles van Spaendonck poogt een spel te sr-)en met zijn aan delen. De Artexgroep heeft far stelling voor die aandelen. Zij heeft gevraagd wat hun prijs is. Maar de heer Charles van Spaendonck is niet bereid zijn belangen te verkopen. Hij wil Spandon wel verhuren aan de Artexgroep. In een nietszeggende ver klaring heeft hij vrijdagmiddag ge poogd opnieuw de ondernemingsraad van zijn bedrijf, de N.V. André van Spaendonck en Zonen, wollenstoffen- fabrieken, met een kluitje in het riet te sturen. De vakbondsvertegenwoordigers hebben dat niet genomen. Zij ver gaderden ruim twee en een half uur met de heer Charles van Spaendonck. Zij hebben woendag mr. J. Jacobs benaderd en vervolgens legden zij contact tussen de leider van de Ar texgroep en Charles van Spaendonck Mr. Jacobs verklaarde in zijn gesprek met de vakbondsvertegenwoordigers dat hij, als zijn groep Spandon kon overnemen, praktisch de volledige werkgelegenheid van de zeshonderd werknemers kon garanderen. „De verklaring van de heer Char les van Spaendonck is niet meer lan een kletsverhaal", aldus de vakbonds vertegenwoordigers vrijdagavond. Ze lieten er geen twijfel over bestaan dat zij het spel van de heer Charles van Spaendonck zoveel mogelijk eigen kapitaal uit de wankele Span donboedel te redden doorzien. Ze ontkenden, zoals de Spandondirec- teur had verklaard, dat er maandag al een bespreking zal zijn tussen hem en de Artexgroep. „De heer Jacobs is bereid te praten met iemand die gemachtigd is op het Artexvoorstel in te gaan. Wij, de vakbonden, gaan intensief proberen dit gesprek maan dag tot stand te brengen. Maar als de heer Charles van Spaendonck bij zijn tegenvoorstel blijft, verhuren van Spandon, lijkt ons dit alles niet erg zinvol". De vakbondsvertegenwoor digers lieten er geen twijfel over be staan dat de kans steeds groter wordt dat Spandon volledig geliquideerd moet worden als de heer Charles van Spaendonck bij zijn besluit blijft en niet bereid is de waarde van zijn aan delenpakket te noemen. Niet duide lijk is welke rol de tweede grote aan deelhouder, de heer T. Dreesmann, speelt. Samen hebben zij de meer derheid van de aandelen in handen. Ongeveer een jaar geleden heeft de Artexgroep vijf textielbedrijven in het zuiden van het land even eens een bod gedaan op de aandelen van Spandon. De groep kwam toen met een plan dat werkgelegenheid garandeerde voor zeshonderd tot ze- vennonderd werknemers. Dat aanbod is toen afgewezen, omdat het te laag zou zijn geweest. Bijzonder gebelgd zijn de vakbondsvertegenwoordigers over het feit dat de glibberige ver klaring van de heer Charles van (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De bouwvakvakan tie in 1971 begint op 12 juli en ein digt op 24 juli. Dit heeft het bestuur van de Stich ting Centraal Orgaan voor de Bouw nijverheid (C.O.B.) gisteren bekend gemaakt. Spaendonck bij de werknemers valse hoop heeft gewekt. „Domheid, be sluiteloosheid en prestigeoverwegin gen zijn de oorzaak van de manipu laties bij Spandon. Daaraan wordt de werkgelegenheid van honderden men sen geofferd". Heel wat werknemers van het bedrijf, vooral in de kader functies, hebben zich reeds aan an dere bedrijven gebonden. Zij hebben geen vertrouwen meer in de toekomst van Spandon. Ze menen dat de heer Charles van Spaendonck gewoon pro beert tijd te winnen om de orders die er nog zijn uit te voeren. Wekelijks gaan nog vijfhonderd stukken met een waarde van een half miljoen de deur uit. (ADVERTENTIES) alle dagen, ook op zondag, expo sitie van Oisterwij kse dekenkisten en andere originele eikenhouten meubelen in de werkplaats van Beneluxstraat 7, Oisterwijk geopend: zondags van 11-5 uur (zaterdag en op werkdagen bent u 's morgens om 7 uur $1 wel kom). KORTE BRUGSTRAAT 1 BREDA „demob*""* ZOMERMODEMAKERS

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1