Zwembad Schoondijke wellicht 3 juli open 99 PRUS-SIAG Beschuit f20.- Belgische regering heeft Asbestra nog niet aanvaard Weg in Sloegebied voor landbouw schadelijk Twee kruisverenigingen werken nauwer samen MR- ZACHTER DAT IS PRUSSIAS imaRoopjgf MAKREEL RNMKAfófipf KRKKL- ZOMERFRUIT «HEKMJNS G.S. protesteren bij N.S. over nieuwe dienstregeling Sas van Gent moet een miljoen kasgeld lenen Nu is het tijdvoor met aardbeien. t/MOES L pink VLEES 4KRO KETTEN /APPEL- MUÊ Asap fl?7 Ook voor U gemakkelijker en prettiger eten met Uw kunstgebit, dank zij een grotere kauwkracht. Nieuwe straatnamen in Westdorpe PHILATELICA MIDDELBURG Jaarverslag Landbouwschap Lucht-schade IN TERNEUZEN HELE UIER „DÖRAL" Rappel AOO van goüdreineHenww mmEmSS SLASAUS vocrgrooimmeism&Mj*** SPAGHETTI 3a VARKENS*^ ook m diepvwlikden bij JAC. HERMANS 6ROOTHANPBLSPRÜZEN MSSIICKSj 7 puike kwaliteit zander cji-oiat mmmmQ t'scheelt dubfoélt'|es!%^%^ fscheetfdutafailtjes'.1 grote zak ^gsTirisf lessen SrtfeOóe. FRITUURVET Verslagen EHBO-Westdorpe houdt collecte Dorpsraad Philippine vraagt Sas subsidie Zesde klassers uit Westdorpe doen EHBO-examen Laskabel gestolen DINSDAG RAADSVERGADERING Beroepingen Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater voordelig uit met NS 5 VRIJDAG 19 JUNI 1970 5 (ADVERTENTIE) Ah U tast hebt met Uw kunstgebit, zal Uw tandarts U het speciale Dentofix-kleefpoeder kunnen aanbevelen. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten en zal bij het spreken niet gaan schuiven of loslaten, zodat U zich zeker der gevoelt. Het gevoelige tandvlees wordt door Dentofix beschermd, zodat U steviger kunt bijten en gemakkelijker kauwen. Dank zij Dentofix kunt U zonder bezwaar weer lachen, hoesten, zelfs niezen en U spreekt duidelijker. Dentofix voorkomt ook slechtbekende adem (gebitsgeur). Schaft U nog heden Dentofix aan. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in neutrale, plastic strooifiacons fl. 2,60. (Van onze correspondent) WESTDORPE Dezer dagen zijn in Westuorpe enkele nieuwe straat naamborden aangebracht. De wijzi gingen waren noodzakelijk na de herindeling van de gemeenten. De in Westdorpe bestaande Irene- straat is gewijzigd in Carl Hugo- straat, Kanaalweg wordt Klein Ka- naalweg, Julianastraat is Koningin nestraat geworden, terwijl de Tram weg de nieuwe naam Spoorweg heeft gekregen. De wijzigingen van de straatnamen was noodzakelijk, om dat ook in Sas van Gent zowel als in Philippine dezelfde straten wer den genaamd. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Het nieuwe openluchtbad in Schoondijke zal naar alle waarschijnlijkheid op vrijdag 3 juli zijn poorten openzetten voor de naar verkoeling snakkende inwoners van Schoondijke. Het kleedgebouw is op die datum nog niet helemaal ge reed. Er zal op 3 juli dan ook geen officiële plechtigheid aan de opening worden verhonden. Het zwembad is in een L-vorm ge bouwd en heeft een inhoud van vier honderd kubieke meter. De diepte varieert van dertig centimeter tot twee meter tien. Het water van het bassin kan binnen zes uur worden ververst. Belangrijk is dat het water van het bad kan worden verwarmd. Het zwembad maakt deel uit van een klein sportpark, dat huiten i het bad, gaat bestaan uit twee voetbalvelden en twee tennisbanen. Rond het zwembad wordt een beplanting aan gebracht., (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In gebouw De Schakel in Middelburg begint don derdagavond 25 juni om half acht de maandelijkse zuil- en vergader- avond van Philatelica. Zaterdagmid dag 20 juni om vier uur wordt de laatste jeugdbijeenkomst voor de va kantie gehouden in de technische school aan het Molenwater. In juli en augustus zijn er geen bijeenkom sten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Belgische re gering heeft nog geen beslissing ge nomen op het verzoek van de Cana dese „Asbestos Corporation" om in Gent, op vrij korte afstand van de Nederlandse grens, een fabriek voor de produktie van asbestvezels te mogen vestigen. Van Nederlandse zijde is enkele keren bij de Belgen er de aandacht op gevestigd, dat het hier gaat om een voor de volksge zondheid gevaarlijk bedrijf. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw schap drukt er in het jaarverslag over 1969 zijn spijt over uit dat Gedeputeerde Staten van Zee land de voorstell envan het Land bouwschap met betrekking tot het tracé voor de nieuw aan te leggen provinciale weg in het Sloegebied niet hebben overgenomen. Het Landbouwschap, had voorge steld de dijk van de Quarlespolder als de noordelijke grens van het industriegebied aan te houden en het tracé van de weg daaraan aan te passen. Dit voorstel werd niet over genomen door GS. In plaats daarvan werd een voor de landbouw zeer schadelijk tracé met snijdingen door landbouwgebie den goedgekeurd. Wel tegemoet aan de wensen van de landbouw kwam Rijkswaterstaat door de verwerking van het land- böuwvervoer in Kloetinge in ver band met de afsluiting van een ge deelte van Rijksweg 58 voor het langzame verkeer. Ook het tracé voor de hoogspanningslijk Goes- Westdorpe werd, daar waar het mo gelijk bleek, aangepast aan de wen sen van de landbouwers. De directie van Hoechst Vlissin gen NV, zo meldt het jaarverslag van het Landbouwschap verder, ac cepteerde de voorstellen van de raad om schadecommissies in te stellen die zich bezig houden met de taxa tie van schade door luchtverontrei niging. De getaxeerde schade aan gladiolen bedroeg 28.747,44 en aan suikerbieten 5.550, De directie van Hoechst had ech ter aan het einde van het verslag jaar nog geen beslissing genomen over de voorgelegde rapporten. Schade veroorzaakt door de NV Zuid-Chemie te Sas van Gent en de Ned. Stikstofmij Je Sluiskil werd op coulante wijze geregeld. Tweehonderdeenentwiirati-g (221) be langhebbenden, aldus het Land bouwschap in het jaarverslag over 1969, vroegen ontheffing aan van de voorschriften voor bescherming in de waterwinplaatsen Dit op de pun ten die voor deze landbouwers in Schouwen-Duiveland, Walcheren en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bezwa ren opleverden. De gewestelijke raad behandelde in 1969 ook de ontwerp bestem mingsplannen. Alleen tegen de plan nen Nieuwdorp .van de gemeente 's- Heer Arendskerke en Vlissingen Oost II werden officiële bezwaren ingediend. De raad diende ook be zwaren in tegen het ontwerp streek plan voor West Zeeuwsch-Vlaande ren; bezwaren waar Provinciale Staten het im grote lijnen mee eens waren. De provincie zal een bijdrage van 50.000,- verlenen aan de onkosten, die gemaakt moeten worden om het elektriciteitsnet aan te passen aan het diepkoelproject voor melk in Walcheren. De PZEM en de Coop. Melkinrichting dragen e'veneens bij in de kosten. De Stichting voor de Bedrijfsont wikkeling in Zeeland kreeg een subsidie van 12.000,- van het Landbouwschap. Staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid heeft dit gezegd in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Verburg (PvdA). Deze had erop gewezen, dat het bestuur van het havenschap Vlissingen de vestiging van dit be drijf eind vorig jaar weigerde omdat het gevaar bestond dat longkanker verwekkende vezels bij het lossen van schepen en het opslaan van afvalprodukten over grote afstand zouden worden verspreid. Dat ge vaar is voor Nederland niet geëin digd als de fabriek vlak over de grens komt, aldus het kamerlid. In zijn antwoord zegt dr. Kruisin ga, dat al een aantal stappen is ondernomen. Mede door zijn toedoen is de kwestie aan de orde gesteld in de bijzondere commissie voor de volksgezondheid van de Benelux en in het bilateraal overleg over het Baalhoekproject. In de commissie is afgesproken een werkgroep ad hoe in te stellen, bestaande uit Neder landse en Belgische vertegenwoordi gers, die 't vraagstuk van de asbest- fabriek nader zullen bestuderen. Voorts is begin april op hoog ambte lijk niveau zowel schriftelijk als mondeling kontakt opgenomen met de Belgische autoriteiten. Daarbij bleek, dat de Belgen op de hoogte zijn van de nadelige aspekten van een vestiging van een asbest-ver- werkende fabriek in dichtbevolkte gebieden. De Belgische minister en staatsse cretaris voor streekeconomie en de bestendige deputatie en de gouver neur van oost-Vlaanderen hebben in antwoord op een telegram van G.S. van Zeeland medio april geant woord, dat nog geen enkele beslis sing is genomen en dat een onder zoek inzake de eventuele gevaren door hen in gang is gezet. Uit dit alles blijkt, aldus dr. Kruisinga, dat nog geen enkele beslissing is geno men. De staatssecretaris zegt voorts, dat het streven erop is- gericht kwestie betreffende de water- en luchtver ontreiniging steeds meer binnen de Benelux ter hand te nemen. Daarbij staat uiteraard centraal het door Ne derland en België onderschreven uitgangspunt, nl. de beheersing van de bronnen van water- en luchtver ontreiniging langs de gemeenschap pelijke grens, dit om grensover schrijdende verontreiniging zoveel mogelijk te voorkomen, aldus dr. Kruisinga, die enige tijd geleden heeft voorgesteld de samenwerking op het terrein van de milieuhygiëne in het kader van de Benelux te intensiveren. Dit voorstel leidde tot het besluit de gezamenlijke vraag stukken op dit gebied te intensive ren. waarna prioriteiten zullen wor den gesteld. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de gister avond gehouden algemene ledenver gadering van het Groene Kruis in het wijkgebouw aan de Van Steenber genlaan, zei de voorzitter, de heer H. Ribbens, tot de slechts enkele aanwezige leden, dat woensdagavond een bespreking had plaatsgehad met het dagelijks bestuur van de afde ling Terneuzen van het Wit-Gele Kruis. (ADVERTENTIE) asen2?§ geenl?®- ook zo hawtig uacrdecampina pof „COMPLETA" w3 5 topper) toffe gezinsfles 3 smaken ■fles 0.5 liter romige p°K blik 220grctm 250gram..EXPRESS^^^ in 5min.klaar derf is vootóelig cyams. blik met veel vlees 1 de echte,. GEISHA" ncrtungl per blik gazinsflessen 5 smciken handigvoor hst mixen! .QUEBEC'ck Kleuren pot smetfige w natuur zuiver 250 grams pak 55 Deze bespreking was gewijd aan de tijdelijk gehuurde woning in de Peter van Anrooylaen 150, in ver band met het feit dat het Wit-Gele Kruis het K.M.C.-gebouw aan de Leeuwenlaan per 1 juli zal verlaten. Dit gebouw werd verhuurd aan de Terneuzense Muziekschool. Beide besturen wisselden van ge dachten over een gezamenlijk ge bruik van de flat in de Peter van Anrooylaan. De heer Ribbens zei dit e*n zeer verheugend aanbod te vinden. De Groene-Kruisleden in Terneuzen- Zuid vinden de afstand van huis naar het wijkgebouw veel te groot en vooral wil het Groene-Kruisbe- stuur van Terneuzen 'n steeds nau were samenwerking met het Wit- Gele Kruis. Deze zaak moet nog met de zus ters en de artsen worden besproken, maar de heer Ribbens hoopte toch dat spoedig een bekendmaking van de uren voor kleuter- en babybureau zal volgen. Door het vertrek van de zusters Vogelaar en Schelling verkeert het Groene Kruis momenteel in perso- neelsmoeilijkheden. Zuster Claessens van het Wit-Gele Kruis zal per 1 juli als vervangster optreden. De heer Ribbens dacht dat een samen werking door de zusters (dan zou den er vier zijn) een goede oplos sing zou betekenen. „Wij moeten mettertijd toch naar een algehele samenwerking", zo merkte de voor zitter op. Secretaris-penningmeester G. Loof verzorgde de jaarverslagen (ook de (financiële) en de begroting voor 1971. Het Groene Kruis Terneuzen had per 1 januari 1970 2766 leden. Er was een nadelig saldo van 403,-. Mevrouw Dingemanse en de heer Loof waren aan de beurt van af treden en werden bij acclamatie her kozen. (Van onze correspondent) WESTDORPE Volgende week zal de EHBO-afdeling Westdorpe een huis aan huis collecte houden. Daarbij wordt een folder overhan digd getiteld „Waarom EHBO bij ongelukken", waarbij het doel en de werkwijze van de EHBO wordt uit eengezet. Tevens wordt een lijst uitgereikt van alle EHBO-posten die telefonisch te bereiken zijn. Uit de ze lijst blijkt bovendien op welke post belangrijke wezig zijn. hulpmiddelen aan- (Van onze correspondent PHILIPPINE Tijdens de verga dering van de dorpsraad van Philip pine is besloten bij het gemeentebe stuur van Sas van Gent een subsidie aanvraag in te dienen als een tege moetkoming in de onkosten van schrijfmaterialen en het werk van de secretaris van de dorpsraad. Bovendien verzoekt de dorpsraad het gemeentebestuur om de eerst volgende vergadering in de raad zaal van het voormalige gemeente huis te mogen houden. (Van onze correspondent) WESTDORPE Maandag 22 juni doen dertig leerlingen van de hoog ste klas van de lagere school in Westdorpe examen voor het jeugd- EHBO-diploma. Het examen wordt afgenomen door dokter Rosemeyer. Het ligt in de bedoeling van de plaatselijke afdeling van de EHBO om de geslaagden op te leiden voor het jeugd-EHBO-diploma - B. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in brie ven aan de N.V. Nederlandse Spoor wegen, aan de minister van verkeer en waterstaat en aan de minister van economische zaken de aandacht ge vestigd op een aanmerkelijke ver slechtering voor Zeeland van de dienstregeling 1970—1971 ten opzich te van de dienstregeling 19691970. Zij verzoeken de NS dringend de nodige verbeteringen aan te bren gen, waardoor de ontstane achteruit gang wordt opgeheven. De beide mi nisters wordt verzocht dit te bevor deren. In hun brieven wijzen gedepu teerde staten erop, dat volgens mede delingen van de zijde van de NS mag worden aangenomen, dat de dienst regeling 19691970 de basis vormt voor een verdere uitbouw van de diensten in volgende jaren, te begin nen met de dienstregeling 19701971. In tegenstelling tot 19691970 zijn de rechtstreekse (snel)-treinen Vlis singenAmsterdam op gewone werk dagen vóór die van 7.50 uur uit Vlis singen en na die van 19.58 uur uit Vlissingen vervallen en moet worden overgestapt in Roosendaal. Dit bete kent, dat de agglomeratie Middel burgVlissingen 80.000 inwo ners) dan geen rechtstreekse verbin ding meer heeft met de randstad, hetgeen voorheen wel het geval was. Volgens de oude dienstregeling was het nog mogelijk op gewone werkda gen met een rechtstreekse (snel)- trein om 21.53 uur te vertrekken uit Vlissingen, welke trein om 0.35 uur Ln Amsterdam arriveerde. Volgens de nieuwe dienstregeling kan men thans op zijn laatst uit Vlis singen naar Amsterdam vertrekken met de (stop)-trein van 21.09 uur; aankomst te Amsterdam 0.06 uur. De uit Vlissingen vertrekkende (stop)- tredn van 22.13 uur, welke om 23.15 uur in Roosendaal aankomt, geeft aldaar aansluiting op een trein, wel ke om 23.00 uur vertrekt, doch niet verder gaat dan Den Haag. In tegen stelling tot de dienstregeling 1969/ 1970 stappen de treinen Vlissingen Zwolle ook in Noord-Brabant op vrij wel alle stations, waardoor de reis- duur VlissingenZwolle met nota bene 33 minuten wordt verlengd, het geen mede van ongunstige invloed is pp de daarop aansluitende treinen. Voorts zijn gedeputeerde staten van mening, dat de overstaptijden in Roo sendaal in het algemeen nog te lang z(jn. Op een verkorting daarvan wordt dan ook aangedrongen. Tenslotte ware op het (overstap)- station Roosendaal een zodanige re geling te treffen, dat het overstappen op vlugge en voor de passagiers ge makkelijke wijze kan plaats hebben, door bijv. de treinen waarvan en waarnaar moet worden overgestapt zoveel mogelijk tegenover elkaar aan weerszijden van het middenperron of achter elkaar te plaatsen. Er dient te worden voorkomen, dat de passagiers met vaak zware handbagage, ouden van dagen, passagiers die zich moei lijk kunnen verplaatsen, enz., ver moeten lopen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van woensdag op donderdag werd van de firma Visser en Smit uit Papendrecht, die in Terneuzen werkzaamheden uit voert nabij Coegorspolder 200 meter laskabel ontvreemd. (Vn onze correspondente) SAS VAN GENT Dinsdag om half acht komt de Sasse gemeenteraad weer bijeen. Tijdens deze vergadering zullen onder meer de volgende punten aan de orde komen: De N.V. Bank voor Nederlandse Ge. meenten is bereid om het lopende krediet van de voormalige gemeente Sas van Gent, een bedrag van 700.000,- tot 1.125.000,- te verhogen. Voor de nieuwe gemeente Sas van Gent geldt dit vanaf 31 mei tot 31 december 1970. Doch in verband met de in uitvoering zijnde werken zal, om aan de betalingsverplichtingen te kunnen voldoen, wederom een kas geldlening moeten worden gesloten ten bedrage van een miljoen gulden. Genoemde bank is bereid deze lening te verstrekken; ingaande 1 juli met als aflossingsdatum 31 december 1970. Men zal zeven leden benoemen voor de commissie ter behartiging van de belangen verbonden aan de uitvoering van de Algemene Bijstandswet, waar voor de raadsleden de heren M. P. de Groff, J. B. Rijnders en R. P. A. Spuesens de voorkeur genieten met als niet-raadsleden: mevrouw C. J. de Groff-Frennis en de heren P. Maas, L. E. M. Marvuinie en A. M. Ploeg- aert. Verder is er een voorstel tot vast stelling van een bestemmingsplan Noordzee te Philippine. Dit ontwerp- bestemmingsplan heeft reeds vanaf 16 maart gedurende een maand op de gemeentesecretarie in een kaart met de nodige toelichting voor eenieder ter inzage gelegen. Voorts een subsi die-aanvraag van de stichting Dieren asiel van Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. In een brief van 13 juni deelt het bestuur van de stichting Cultureel Centrum Sas van Gent mede, dat de geldlening, groot 27.400,-, waarvoor de voormalige gemeente Sas van Gent op 28 november 1968 besloot om voor dit bedrag garant te zullen staan, nu zal moeten worden opgenomen, ter afronding van de financiering. Voorts komt aan de orde een ver goeding over het dienstjaar 1969 voor b.l.o. alsmede de bijzondere kleuter school in het voormalige Westdorpe, Voorstel tot intrekking van vermake lijkheidsbelasting in de gemeente Phi lippine en Westdorpe. Verder een verordening op logementen, soortge lijke inrichtingen tot het verschaffen van nachtverblijf en kamerverhuur bedrijven. Tevens een verordening tot regeling van de bevoegdheden en de samenstelling van een commissie van advies en bijstand aan de burge meester en wethouders voor ver keersmaatregelen en een besluit van premieregeling, woningverbetering en splitsing. Beroepen te Bruinisse - Nieuwer- kerk A. S. Rienstra, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aange nomen. Films GOES Grand, 20 uur: De 7 maskers van de judoka, 14 j. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: De beslissende aanval, 14 j. MIDDELBURG City, 20 uur: Bezeten, het gat in de muur, 18 j. 23 uur: Bron der wellust, 18 j. Toneel - Muziek - Dans MIDDELBURG Openluchttheater Toorenvliedt: De openluchtspelers met „Hamlet" ROTTERDAM De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: Holland Festival: Poetry Inter nationaal. Schouwburg, 20.15 uur: Holland Festival: Theater in der Joseph- stadt uit Wenen met „Das Wort" van Arthur Schnitzler. Rivièra Hal, 20 uur: Surinaams Orkest „Washboard". Schietingen ZUIDDORPE Café Centraal, 19.30 uur. Diversen KLOOSTERZANDE Krokodilbar, 21.30 uur: Frans Bonne. MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis: Expositie van tekeningen van Joseph Benys. Dag. van 1017 uur (tot 5 juli). Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38. Zomerten toonstelling „A is een aapje", het onderwijs op de l.s. in Zeeland in de eerste helft van de vurige eeuw (tot 30 aug.). ROTTERDAM Maritiem Museum, Burg. s' Jacobs- piein 8. Expositie „En de haven groeide voort. 1945—1970'' (t.m. 30 sept.) Dag. van 1017. Zon. van 11—17 uur. BRUGGE Groeningemuseum: Koetsen in het Brugse stadsbeeld (t.m. 27 juni). GOES Museum voor N.- en Z.-Beveland Singelstraat 13: „Kunst in het klein' (oude tegels) Geopend: ma. t.m. vr. 10—12 en 13.30—17 uur: zat. 1417 (tot 1 sept.). SLUIS Raadskelder Stadhuis Schilderijen tentoonstelling van Belgische schil ders. Dag. van 1012 en 1418 u. (tot 1 september). ST.-ANNA TER MUIDEN Voormalig gemeentebuis. Tentoon stelling schilderijen van Jos But en schilderijen en beeldhouwwerk van J de Meester de Betzenbrouch Geopend dag. 1012 en 1417 uur (tot 15 sept,). Morgen, zaterdag 20 juni Bergen op Zoom 4.06 en 16.37 Hansweert 3.14 en 15.33 Made-Drimmelen 8,44 en 19.15 Terneuzen 2.38 en 14.55 Vlissingen 2.05 en 14.25 Wemeldinge 3.56 en 16.27. (ADVERTENTIE) 8 dagen treinen op de tienertoer voor van elk station. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus,-half geld op de bus.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2