Moordenaar zaait paniek in Frans dorp bant Kamer tegen inspraak bij burgemeestersbenoeming Loon- en prijsstijgingen moeten worden beperkt GENIE VREET ZICH DOOR WESTERSCHELDE Vijfhonderd stakers bezetten twee Amsterdamse scheepvaartbedrijven zon/ter prijzen lekker lui Treffer Greppel redt leven van jongen (11) Directies door de knieën: openheid toegezegd Maatregelen verwacht tegen Helder Camara Prijzen zware stook oliën omhoog Soekarno zeer ernstig ziek Jaarvergadering Groene Kruis in Yerseke: één lid van de 1400 aanwezig Spionagevliegtuig neergestort Jonger stemmen in VS Weer rij-examen na jaar ontzegging GROTER Volle Vissen maan Besmettings gevaar door huisdieren Poulidor misschien niet in de Tour DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.d.v. 1 julii 1970: 9,20 par kwartaal; par maamid 3,25. Losse mummers 15 cenit, inclusief 4% B.T.W. E VRIJE ZEEUW DONDERDAG 18 JUNI 1970 25e Jaargang No. 6272 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties by vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De initiatiefwet- ten van de PvdA-Kamerleden drs. Van Thijn en Franssen zijn voor de Kamer onaanvaardbaar. Deze wet ten beogen inspraak van de ge meenteraad en de provinciale staten bij respectievelijk burgemeestersbe noemingen en benoemingen van de commissarissen van de koningin. Mr. J. W. Schakel (ARP) noemde de voorstellen een gooi naar de ge kozen burgemeester en commissaris. Hij is er niet zeker van dat de juiste man op de juiste plaats komt. „Ik ben er tegen. Het schept een kli maatsverbetering voor het recht streeks kiezen van deze ambtsdra ger", aldus de heer Schakel. Mr. Koning (VVD)„Als de heren Van Thijn en Franssen menen uit te moeten gaan van vergelijkingen met het buitenland, gaan die niet op, omdat de burgemeesters daar min der bevoegdheden hebben". De heer Koning is bang voor verzwakking van de plaatselijke democratie. Mej. mr. Haars (CHU) had veel waardering voor het werk, dat er achter stak, maar was ook van me ning dat de voorsellen een achter deurtje waren om tot gekozen bur gemeesters en commissarissen te ko men. De heer Fievez (KVP) was eveneens tegen. „De vergelijking met het buitenland gaat niet op. Het ambt heeft hier meer inhoud. De winst die van de voorstellen ver wacht wordt is slechts schijnwinst en de beoogde democratie lijkt op een schijndemocratie". De fracties van de Tweede Kamer die voor het wetsvoorstel waren zijn de PvdA, groep Aarden, D'66 en de PSP. \l\0\ SLAAT ALARM (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De avondploegen van de Koninklijke Hollandse Lloyd aan de oostelijke Handelskade en het stuwadoorsbedrijf van Mür en Co. in de Coenhaven in Amsterdam, zijn na vijf uur gistermiddag voor 34 uur in staking gegaan en hebben de beide bedrijven „bezet". (Van onze correspondent) YERSEKE Tal van vereni gingen klagen over de slechte op komst der ieden op vergaderin gen. Zo bont als op de jaarverga dering van het Groene Kruis in Yerseke zal het wel nergens zijn: behalve het bestuur was slechts één lid van de 1400 present. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Bij El Paso in de Amerikaanse staat Texas is gisteren een spionagevliegtuig van het type SR-71 neergestort. De twee inzitten den konden zich met behulp van hun schietstoel redden. Het ongeluk ge beurde kort nadat het toestel in de lucht brandstof had ingenomen. Het betreft hier in totaal ruim 500 man, deelde een bestuurder van de afdeling Amsterdam van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel (N.V.V.) mede. Reden van deze sta king en bezetting: de directie had vóór vijf uur gistermiddag geen ge volg gegeven aan de eis van het per soneel om opening van zaken te ge ven over fusiegeruchten inzake over neming van de KHL door de KNSM. De KHL is een deel van het Müller- concern. Personeelsleden van de KHL be sloten dinsdagavond op een vergade ring van de N.B.V. (Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel) per te legram van de directie te eisen voor woensdagmiddag 5 uur eén duidelij ke toezegging te doen of enige open heid van zaken te geven over de fu sieplannen. „Men wil niet gelaten zijn lot af- wacnten," aldus de NVB-afdelings- bestuurder. Weliswaar werd toege zegd door de directie dat donderdag ochtend om 9 uur een gesprek zou kunnen plaatsvinden, doch besloten werd tot een 24 uur staking over te gaan. De stakers zullen op de bedrij ven blijven totdat de dagploegen woensdag opkomen. Vorige week maandagmiddag heeft het Lloyd-personeel ook reeds ge staakt om opening van zaken te ver krijgen over de fusiegeruchten. PREMIER De Jong heeft gisteren het verschijnsel van de persconcen traties niet alleen de problematiek van de dagbladen maar ook van het Nederlandse volk en de regering ge noemd. SOEKARNO (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA De toestand van ex-president Soekarno, die gisteren in een ziekenhuis in Djakarta is op genomen, geeft reden tot ernstige bezorgdheid. Dit heeft het Indone sische persbureau Antara gister avond meegedeeld. Zes artsen zijn ingeschakeld om hem te behandelen. Een van hen is een prominent peuroloog. De anderen zijn een röntgenoloog, een nierspe cialist, een internist en de huisarts van Soekarno. De 69-jarige ex-president zou lij den aan te hoge bloeddruk en een nieraandoening. (Van een onzer verslaggevers) TERNËUZEN. Manschap pen van de 105 Ponton-plaatbrug- compagnie uit Wezep zijn giste ren begonnen met het graven van een geul (150 meter breed, 2 kilo meter lang) dwars door de Wes- terschelde. Daarin komt een ka bel van de PZEM te liggen. Vóór zondag moet het karwei geklaard zijn. Aldus levert de genie een bij drage voor betere elektriciteits voorziening in Zeeuwsch-Vlaan- deren. WASHINGTON (AFP) Het Ame rikaanse huis van afgevaardigde heeft woensdag het wetsontwerp aangeno men, dat voorziet in verlaging van de stemgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar. DE POLITIE van Rotterdam heeft 17 Marokkanen en 4 Turken aangehou den, die niet in het bezit waren van verblijfsvergunningen. KENNETH BISON, een neger, is ge kozen tot burgemeester van de Ame rikaanse stad Newark. EEN veertigtal studenten houdt in Amsterdam het VI)-gebonw symbo liscli bezet. Aanleiding is de selectie in het eerste jaar. RUSLAND HEEFT opnieuw een ruimtevaartuig gelanceerd: de KoS' mos-346. DEN HAAG Men is van plan het wegenverkeersreglement zo te herzien, dat bij een ontzegging van de rijbevoegdheid voor langer dan één jaar het rijbewijs zijn geldigheid zal verliezen. Dit betekent, dat de betrokkene dus opnieuw in dergelij ke gevallen een rij-examen zal moe ten afleggen. Een en ander is mee gedeeld in het verslag van de com missie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer. RIO DE JANEIRO (KNF) Vol gens het Braziliaanse parlementslid Raimundo Padiiha is de kans groot dat de regering van Brazilië maatre gelen neemt tegen aartsbisschop Hel der Camara. Zoals bekend heeft Ca mara herhaaldelijk scherpe kritiek geuit op de gebeurtenissen in zijn land. Padiiha, een rechtsgezind politicus, noemt in een verklaring aan journa listen Helder Camara „een verrader van zijn kerk en van zijn vaderland" Dat de regering tot dusver niet is op getreden schreef Padiiha toe aan de band tussen de aartsbisschop en de paus. Maar op het ogenblik zoekt de regering naar bewijzen dat Camara niet meer kan bogen op de steun van de Braziliaanse katholieken, aldus Pa diiha. DR. ZHORES MEDVEDEV, een vooraanstaand Russisch geneticus, die sinds 29 mei was opgenomen in een psychiatrische kliniek, is uit de kliniek ontslagen en naar zyn huis in Obninsk vertrokken. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Presi dent Richard Nixon heeft gis teren in een oproep aan werk gevers en werknemers zich beperkingen op te leggen een „alarm voor inflatie" gegeven Het voornaamste doel van dit alarm: de loon- en prijsstijgingen in de ovenhitte Amerikaanse economie te beperken. In een toespraak voor de tele visie, die vooral bedoeld was voor het nerveuze Wall Street, her haalde Nixon ook zjjn belofte dat alle Amerikaanse troepen tegen het eind van deze maand uit Cambodja zullen zijn terugge trokken. De president zei, dat de Ameri kaanse economie sterk is, maar dat zij een aanpassingsproces doormaakt, terwijl als gevolg van de verdergaan de terugtrekking van troepen uit Vietnam op een vredeseconomie wordt overgeschakeld. Nixon noemde drie maatregelen die hy Zal nemen om de strijd tegen de inflatie sneller te doen verlopen: 1. Instelling van een nationale commissie voor de produktiviteit;' Zij moet de groei bevorderen en evenwicht brengen tussen kosten en produktiviteit teneinde grotere prijs stabiliteit te krijgen. 2. Nixons raad van economische ad viseurs heeft opdracht gekregen een systeem voor een periodiek onder zoek naar inflatiehaarden op te stel len, dat licht zou moeten werpen op belangrijke gebieden van loon- en prijsstijgingen, de gevolgen ervan voor het algemene prijspeil zou moe ten nagaan en de vinger zou moeten leggen op te sterke stijgingen. 3. Instelling van een commissie die to bet bijzonder zal moeten nagaan In hoeverre bepalingen en aankoop beleid van de federale overheid de kosten opdrijven en die het invoer beleid zal moeten bekijken om na te gaan hoe het buitenlandse aanbod zou kunnen worden vergroot om de toenemende vraag te dekken zonder dat hierdoor de Amerikaanse indus- strie wordt geschaad. Alle vormen van dwang, ook die van loon- en prysbeheersing zei de president af te wijzen, daar beperken en intomen een makkelijke oplossing schijnen, „maar in werkelijkheid de moeilijkheden alleen maar groter maken en leiden tot de explosie die onvermijdelijk volgt wanneer men een stoomketel tracht af te sluiten zonder het vuur te verminderen." De president zei stellig te menen dat het land de moeilijkheden kan overwinnen en de overgang van een oorlogseconomie naar een vredeseco nomie kan maken. De president zei dat de huidige economische moeilijkheden voor een belangrijk deel zijn te wijten aan de politiek van zijn democratische voor gangers, Lyndon B. Johnson en John F. Kennedy. De begrotingstekorten hebben in de afgelopen tien jaar sa men 57 miljard dollar bedragen en de Amerikanen moeten hiervoor boe ten met een opwaartse prijsspiraal. De huidige regering volgt echter de methode van fiscale beperking door de defensie-uitgaven te verminderen, de inflatie voorzichtig af te remmen en verbetering te brengen in de krap te op de geldmarkt. Het congres vroeg Nixon mee te werken aan de uitvoering van een uit acht punten bestaand program ma, dat speciaal is bedoeld om men sen te helpen die hulp in een over gangsperiode van de economie het meest nodig hebben. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. Aan de buitenkant ziet het dorp Thouare op 10 km afstand van Nantes met zijn lage huisjes er zó vredig uit maar, praat men met de mensen, dan ziet men hoe de mannen hun vuisten ballen en de moeders van angst hun kinderen tegen zich aandrukken. Voor die woede en voor die angst is alle reden, want het is nu al de derde maal dat een onbe kende, waarschijnlijk een geestes- gestoorde een moord heeft be gaan. De eerste slachtoffers waren Louis en Manuel, 8 en 12 jaar. Thans is het Gilles, een jongen van 14, die dinsdag dood langs de kant van de Loire is gevonden, toen hij zich gereed maakte om te gaan vissen. Alle drie slachtoffers had- len dodelijke verwondingen, toe gebracht met een mes. En bij alle drie had de moordenaar een her kenningsteken achtergelaten: een diepe wond in V-vorm. aanvaller behoorlijk heeft verzet. Maar de moordenaar was vlugger en sneed de jongen de keel af. De moeder van Gilles houdt zich won derbaarlijk goed. Dinsdag heeft zij haar zoon voor het laatst mo gen zien. Het leek alsof de jongen rustig sliep. De meeste -jongens in deze streek trekken al vroeg op avon tuur uit, waartoe struikgewas, bossen en het water van de Loire hun alle gelegenheid geeft. Gilles had geen studiehoofd en verdien de er wat voor zijn moeder bij door groenten en fruit te plukken op boerderijen. Maandag had hij zich andermaal bij een boer aan gemeld, maar die had geen werk voor hem. Dan ga ik maar vissen, nad hij dinsdag tegen zijn moeder gezegd, die 3 kinderen moet groot brengen sedert haar man haar heeft verlaten-Hij had beloofd mót veel vis'n zullen thuiskomen. Toen hy dinsdagmiddag nog niet thuis was, waarschuwde de vrouw de gendarmerie, maar inmiddels was het stoffelijk overschot van Gilles al door twee hengelaars ge vonden. Op de plek aan het water was het gras platgetrapt, wat erop wyst dat Gilles zich tegen zijn Woensdag is in het ziekenhuis van Nantes een sectie verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. Gilles kreeg een eerste messteek van 2 cm. diep en 12 cm. lang in het rechterdij been, waardoor een slagader werd afgesneden. De tweede steek kreeg hij in de hals, die de luchtpijp afsneed. Volgens de deskundigen moet de jongen zeer snel zijn doodgebloed. Verge lijkt men de wonden op alle drie de jongens, dan staat vast dat één en dezelfde man de drie jongens heeft vermoord. De politie staat voor een zeer moeilijke taak om de moordenaar te vinden. Dins dagmiddag en gisteren hebben 300 gendarmen in-een straal van 3 km van de plek waar Gilles gedood werd, alle bewoners huis voor huis ondervraagd om erachter te ko nen hoe zij hun tijd tijdens het drama hebben doorgebracht en of zij wellicht lieden hebben gezien die in de streek niet thuishoren. Jan verscheidene kanten heeft de politie aanwijzingen gekregen, naar ook veel anonieme brieven en vaak van fantasten. Drie psy chiaters van Rennes hebben een robotportret gemaakt. In alle drie gevallen heeft de moordenaar zijn werk gedaan bij volle maan. DEN HAAG (ANP) Het houden van kleine huisdieren, met name exo tische, kan enig besmettingsgevaar voor de mens opleveren. De staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft dit gisteren meege deeld in antwoord op de schriftelij ke vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw G. Brautigam (PvdA), die om gegevens had verzocht inzake be smettelijke aandoeningen bij mensen als gevolg van het houden van kleine huisdieren. Vorig jaar, zo schrijft staatssecreta ris d-r. Kruisinga, werden veertien ge vallen van psyttacose/ornithos^ (pa pegaaieziekte) aangegeven. Bij der tien patiënten werden als vermoe delijke bron van besmetting parkieten (vijf patiënten), papegaaien (vier pa tiënten), kanaries (een patiënt) en andere kooivogëls (drie patiënten) vastgesteld. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De prijzen van zware stookoliën zullen vandaag met zes gulden per duizend liter/kilogram worden verhoogd. ER zal dit jaar geen nationale Anjer loterij worden gehouden. De op brengst van 1969 was te gering. Vol gend jaar zal een grote nationale actie worden gevoerd. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De Franse wielrenner Poulidor heeft nog steeds niet beslo ten of hij zal deelnemen aan de Tour de France. Hij is woensdag door een paar doktoren goed onderzocht, die geen enkele afwijking hebben kun nen constateren. En wat hen betreft kan Poulidor meedoen. Maar Poulidor blijft volhouden dat hij nog pijn heeft en dat de kwaal waaraan hij lijdt twee weken maar ook nog wel twee maanden kan duren. Pas op het aller laatste ogenblik zal hij beslissen. (ADVERTENTIES) (Vraag onze nieuwe bontfolder) Grote markt 25, Breda,Tel. 01600- 30650 weekenden en shirts (Van een onzer verslagevers) ETTEN-LEUR De elf jarige Ad Raaymakers uit Etten-Leur is gisteren op een wonderbaarlijke ma nier aan de dood ontsnapt, toen een van een vracht auto vallende tientons con tainer boven op hem viel. De vrachtwagen reed over het Lichttorenhoofd in Etten-Leur toen de chauffeur de macht over zijn stuur verloor. De wa gen ramde eerst twee ge parkeerd staande auto's en botste vervolgens tegen een boom in de tuin van de familie Raaymakers. Door de schok schoot de zware container van de auto de tuin in, waar op dat moment het zoontje van de familie Raaymakers stond. Tot zijn geluk be vond hij zich in een soort greppel die in de tuin ligt, waardoor er tussen de grond en de omtuimelende container enige ruimte bleef. Met niet eens zulke ernstige verwondingen is het jongetje naar het St.- Ignatiusziekenhuis in Bre da gebracht. De chauffeur van de vrachtwagen, A. J. van G. uit Etten-Leur, werd llclit gewond.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1