Verhouding Nederland Rome op dieptepunt „WERELD WORDT VERDEELD DOOR ENG NATIONALISME'' GEEF HET AAN VADER V akbondsleiders verbaasd over kritisch werkverband' KLM wilde uitwijken naar Oost-Europa DS. VAN DEN AKKER IN DEN BOSCH Kernvragen 1984 Koningin opende wereldvoedselcongres in Den Haag Jongeren Bijbels Opdracht Goede resultaten Lips en Gispen Ulbricht positief over gesprek Bonn-Moskou Minister in radioprogramma DON AFTER SHAVE 15 WOENSDAG 17 JUNI 1970 15 DEN BOSCH „De refor matorische kerken hebben de plicht aan de katholieke kerk in Nederland de helpende hand te reiken bij de ophel dering van haar verhouding tot Rome. Het meest geëi gende orgaan daartoe zou de nationale raad van kerken zijn, waarin én de reformatie én de katholieke kerk offi cieel vertegenwoordigd zijn. Die raad kan toch niet een orgaan zijn, waarbinnen al leen over zorgeloze zaken wordt gesproken. Men moet er, als men wer kelijk aan elkaar geënga geerd is (en daar zet ik dan maar een vraagteken bij), ook eikaars zorgen op tafel kunnen leggen en er gezamen lijk aan gaan staan. Dé zorg van dit moment in de oecu mene is nu eenmaal de re latie van de katholieke kerk in ons land tot Rome. Als ik de bisschoppen, met wie ik regelmatig contact heb, goed beluister, is die re latie tot het vriespunt ge daald". Wat dominee N.K. van den Ak ker uit Den Bosch, pionier van de oecumenische beweging in ons land en vriend van wijlen mgr. Bekkers, hierboven zegt, wordt des te dringender, wanneer men be trouwbare berichten wil geloven, die spreken van de harde lijn die Rome tegenover Nederland wil gaan voeren. Het gesprek tussen kardinaal Alfrink en de pauselijke staatssecretaris Villot enige tijd geleden in de buurt van Parijs is op een mislukking uitgelopen. Sindsdien dreigen Curieprelaten, die strenge maatregelen tegenover het „ongehoorzame" Nederland wensen, de hoge beleidsinstanties op hun hand te krijgen: zelfs de benoeming van een apostolisch de- legaat inplaats van een bisschop in Rotterdam wordt niet uitgesloten geacht. Berichten doen de ronde dat de Nederlandse bisschoppen zich in de hoek gedrongen voelen. De sug gestie van ds. Van den Akker zou een spoedig onderzoek dan ook rechtvaardigen. Er moet onderhand helderheid komen, niet alleen voor de katholieke kerk zelf, maar ook voor haar oecumenische relaties, met name in Nederland. Voor de praeses van de provinci ale vergadering van de Nederland se hervormde kerk in Brabant en Limburg en een van de voorzitters van het pastoraal beraad in het zuiden, waarin de katholieke kerk en de grote reformatorische kerken in Brabant, Limburg en Zeeland op officieel niveau samenwerken, is het duidelijk, dat „en historisch en praktisch en theologisch" de verhouding reformatie-Rome altijd de kern van de oecumenische vraagstelling is geweest. In Nederland vind je de katholi citeit voornamelijk in de rooms- katholieke kerk: hierbij maakt de appositie „rooms" de zaak juist interessant, omdat precies daar de kernvragen rond het ambt aan de orde zijn, namelijk in de functie van de Petrusstoel. En nu maken we mee, dat men de katholieke kerk in Nederland interesant gaat vinden afgezien van Rome, ondanks de plaats van de paus. Begrijpelijk, omdat de situatie er aanleiding toe geeft. In de populai re beschouwingen over de verhou ding katholieke kerk in Nederland Rome komt Rome er het slechtst van af. „Maar kun je in Nederland oecu menisch leven in de schaduw of ondanks Rome? We beleven hier een oecumene, waarbij men in de activiteit vlucht: je moet toch iets doen, dus werp je je op zaken die menselijk aanspreken' zoals liefda digheid en vredesvraagstuk. Deze dingen hebben het voordeel dat ze legitiem zijn en nooit vergeten mogen worden. Maar zij zijn niet in de oecumenische kaders geor dend. en hoe kom je daar uit? Volgens mij alleen als de relatie met Rome en de wereldkerk weer doorzichtig wordt. Daarvoor is een rustpauze nodig. Trouwens na de bewogen zestiger jaren in de oecu mene zou een tijd voor evaluatie beslist wel ingelast mogen worden, om te zien wat bereikt is en welk perspectief er is". Om de weg tot verdere oecume nische ontwikkelingen open te houden stelt ds. Van den Akker nu voor, dat de reformatie, als „be vriende natie" intervenieert tussen de katholieke kerk in Nederland en Rome. „Ik heb serieus de in druk, dat een initiatief van de zijde der reformatie met name in Rome bijzonder goed zou aanko men. Rome ziet vanuit de Italiaan se situatie de reformatie primair als een negatief protest. Nu ver schijnt er echter een reformatie op het podium, die niet zegt dat ze het in alles met Rome eens is (integendeel, laat de reële ver schillen maar duidelijk doorklin ken), maar die zich positief op stelt, omdat zij de rooms-katholie- ke kerk de kans wil geven zichzelf te zijn en in staat om haar hele hebben en houden op tafel te leg gen". Het is maar de vraag, of de reformatie zelf zich deze interven- tierol toebedacht wil zien. Voor de Bossche predikant, die zich in de katholieke kerk evenzeer thuis- voelt als in de hervormde, zou dat een teken aan de wand zijn de oecumenische beweging is immers opgezet als confrontatie tussen de kerken zoals zij werkelijk zijn. „En als die confrontatie ergens zou moeten kunnen gebeuren, dan toch zeker in ons land met zijn fifty-fifty verhouding katholiek protestant. Maar het is mogelijk dat de reformatorische kerken Ro me liever buiten beschouwing la ten vanwege de bestaande interne spanningen. Of zou een latent anti papisme, zeker bij het gewone kerkvolk, hierbij een rol kunnen spelen? Dan moet dat maar aan de oppervlakte komen. Niet alleen in beleidskringen constateert men de onmogelijke si tuatie waarin de katholieke kerk van Nederland ten opzichte van Rome terecht is gekomen. Ook veel priesters en leken kijken er dagelijks tegen aan. Soms zoeken zij buiten de officiële kerkelijke structuren om tot een oplossing te komen voor de impasse waarin en de katholieke kerk zelf en de oe cumene in Nederland is geraakt. De Septuagint-groep die in prin cipe binnen de structuren wil wer ken meent dat tegelijk daarbuiten iets moet gebeuren.Kritische predi kanten van hervormde zijde heb ben zich hierbij aangesloten, ter wijl ook het oecumenische actie centrum in Driebergen er in geïn teresseerd is. In de taal van ka bouter Roel van Duyn zal de lin kerhand niet stil mogen liggen, zolang de rechter haar stuwwerk tracht te verrichten. Ds. Van den Akker: „De duw Ds. Van den Akker bij de begrafenis van mgr. Bekkers. die deze groepen op plaatselijk vlak naar de ene evangelisch-ka- tholieke kerk willen geven, juich ik toe, maar tegelijk vind ik het gvaarlijk. Ik meen, dat zij zich juist nu moeten temperen, opdat er geen dingen gaan gebeuren die on herstelbare schade opleveren. Stel je voor, dat er iets van een schis ma zou ontstaan, dan zijn we oecu menisch nergens meer. Dan komt er een kerk bij, en die hebben we al in de oud-katholieke kerk. Daarnaast blijft dan een rooms- katholieke groep, die in dat geval meer rooms dan katholiek zal zijn. We, moeten het offer van geduld en solidariteit brengen temeer om dat de Nederlandse bisschoppen echt van plan zijn tot het uiterste te gaan en volledig hebben inge stemd met de vernieuwing van de kerk. Een kabouterkerk, dat nooit. Want, aldus ds. Van den Akker, die schertsend door zijn vrienden wel eens de hervormde bisschop van Den Bosch genoemd wordt, hoe harder je van buiten af tegen de structuren aantrapt, des te taai er ze worden. Vernieuwingen moet je binnen de structuren najagen. Ze moeten uitgerekt worden tot ze elkaar vinden en leefbaar wor den. „Ik weet wel, dat men mij van wege dit soort opmerkingen tot de establishment rekent, maar de ge schiedenis heeft me veel duidelijk gemaakt. Wie denkt niet in zo'n situatie aan figuren als Franciscus van Assisië. Weet je, jonge wijn is interessant, maar hij geeft zijn bouquet eerst prijs als hij' goed belegen is. Zo is het ook met structuren: de oude hebben in elk geval voor, dat ze op eeuwenlange ervaring kunnen bogen. Het actua- lisme van vandaag is uiterst ge vaarlijk. Bij mij slaan alle lichten op rood als ik dit soort mentaliteit bespeur, want die is in aanleg schismatisch. Laat de rooms-katho- lieke kerk in Nederland maar eens voorleven wat het betekent, tot een wereldkerk te behoren. De re formatorische kerken zijn natio naal, maar je ziet wat ze hebben opgeleverd: eindeloze verdeeldheid en ondoorzichtigheid. Het ongeduld van groepen als Septuagint vind ik volkomen legitiem. Wat mij betreft vandaag nog liever dan morgen Maar op dit ogenblik zou wel eens de noodzaak aanwezig kunnen zijn om dit ongeduld te temperen". Tijdens één van zijn vele spreekbeurten over oecumene, sa men met zijn profetische katholie ke vriend dr. F. Thijssen, heeft ds. Van den Akker gezegd, dat de eenwording van de kerken in het Orwelliaanse jaar 1984 een feit moet zijn. Hij ziet dat deze streef datum in gevaar komt, en hij ver klaart dit door het feit, dat de eigenlijke verschilpunten tussen de kerken (ambt en identiteit van de kerk) nauwelijks meer aan bod komen. „Nationaal en internationaal, zo als in de wereldraad van kerken, leven we in een oecumenische ge varenzone. Life and work, de maatschappelijke inzet van de kerk, wordt al te zeer benadrukt. Als je zozeer het accent legt op maat schappelijke actie kun je dat toch beter aan de maatschappij zelf over laten. De kerken staan van nature linkshandig in dit soort dingen. De kerken hebben een heel andere taak: bezinning, zingeving van het wereldgebeuren. Je ziet die vraag ook bij steeds meer kerkmensen opkomen. Vandaar mijn pleidooi voor een oecumenisch moratorium, waarin theologie, liturgie en con templatie de volle ruimte krijgen om de oecumene uit haar vacuum te halen. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG „Deze wereld, waarin de mensen steeds meer van elkaar afhankelijk worden, wordt nog steeds verdeeld door eng en zelfzuchtig nationalisme. De regeringen geven elk jaar tweehonderd miljard dollar uit aan bewapening om elkaar onder controle te hou den. Het resultaat is nihil, maar wel hit duurste uit de hele mense lijke geschiedenis. Van 1948 af, toen de wereldgemeenschap zich bezighield met praten over ontwapening, tot 1968 zijn de militaire uitgaven van alle landen samen verdrievoudigd." Deze pessimistische woorden sprak gistermorgen Oe Thant, secretaris generaal van de Verenigde Naties, in Den Haag bij de opening door koningin Juliana van het tweede wereldvoedselcongres van de FAO, de landbouw- en voedselorganisatie van de V.N. „De vorderingen op het gebied van rechtvaardigheid en solidariteit tussen de mensen is ver achter ge bleven bij de vorderingen van we tenschap en techniek. We hoeven niet naar de maan te gaan om nieu we uitdagingen te vinden voor de menselijke creativiteit", aldus de heer Thant. Hij maakte zich vooral bezorgd over de groei van de we- reldbevolking.„Aan het getal van de 6 miljard in het jaar 2000", zo waarschuwde hij, „is nu al niets meer te doen". „Terwijl de Verenigde Naties staan aan het begin van het tweede ontwikkelingsdecennium, is de noodzakelijke politieke wil om de wereldproblemen op te lossen aan het afnemen. Ondertussen breidt de oorlog in Zuidoost-Azië zich uit, verergert de situatie ln het Midden- Oosten, bederft het menselijk leef milieu, tieren de rassenspanningen welig en ongecontroleerd en veran dert de problemen achter de rug en boven de hoofden van de bestuur ders om" „Is het dan een verrassing dat de jongere generaties met hun hoogont wikkeld instinct voor wat staat te gebeuren, in opstand komt? Dat jon ge mensen gaan weigeren om hun medemensen te doden, wat ook hun ras, hun kleur of nationaliteit is?", vroeg Thant zich af. Hij herhaalde zijn uitspraak dat de leden van de Verenigde Naties in dit jaar van de 25-ste verjaardag van de V.N. nog tien jaar de tijd hebben om hun oude geschillen op te lossen en de hand te slaan aan de werkelijke problemen. „Is het dan zo moeilijk om toe te geven dat ideologieën en politieke systemen alleen in theorie volmaakt zijn, dat elk systeem zijn goede en zijn slechte kanten heeft, dat de naties elkaar moeten helpen en wat goed is gebleken op het terrein van het besturen van menselijke samen levingen?", aldus Oe Thant in Den Haag. de zorgvuldig gecontroleerde ingang van het congresgebouw binnengin gen, hieven groepen demonstranten buiter. enkele spreekkoren aan. Op spandoeken werd aandacht gevraagd voor de bevrijdingsbewegingen in Zuid- en Midden-Afrika en werd de V.N. en de F.A.O. verweten dat nog steeds een groot deel van de wereld een mensonwaardig bestaan leidt. Lester Pearson, de vorige premier van Canada en schrijver van het bekend geworden rapport „Deelge noten in ontwikkeling" over moge lijkheden en toekomst van het ont wikkelingswerk, wees op de grote bevolkingstoewas in de wereld. „Er zijn pessimisten", aldus Pear son, „die menen dat de strijd om de mensheid van eten te voorzien al verloren is. Het zal onmogelijk zijn geworden de produktie van voedsel zo ver op te voeren, dat de bevol kingsaanwas bijgehouden en inge haald kan worden". Hoewel de heer Pearson zich niet tot deze pessimisten rekende, moet er volgens hem wel een halt worden toegeroepen aan de toename vam de wereldbevolking en daarmee kunnen we niet meer gaan wachten op de mogelijke resultaten van de econo mische groei. Bijvoorbeeld door het ontwikkelingswerk volgens het we- reldvoedselplan van de F.A.O. LESTER PEARSON verantwoordelij ke regeringsmensen, leidende figuren uit kringen van bedrijfsleven en wetenschappen, ontwikkelingswerkers van het plat teland in de arme landen en belang stellenden uit meer dan 120 landen die allen lid zijn van de V.N. Koningin Juliana, die liet congres opende, benadrukte in haar toe spraak de gezamenlijke opdracht van mensen uit rijke en arme lan den om te zorgen voor een beter bestaan van ieder. „De enorme vraagstukken die zich daarbij steeds weer aan ons voordoen, zijn tenslot te slechts uitdagingen aan het ver nuft, ons gegeven om ze te overwin nen. Het ls aan ons, de nieuwe mogelijkheden die wij steeds weer mogen ontdekken, ook in praktijk te brengen, en wel op zo'n schaal, dat onze overlevingskansen er daadwer kelijk door worden uitgebreid". Terwijl de gasten, onder wie de prinsessen Beatrix en Margriet, prins Claus en mr. Van Vollenhoven, OE THANT Pearson maakte zich bezorgd over de sociale gevolgen van de „groene revolutie", de snelle agrarische ont wikkeling in de arme landen met behulp van nieuwe graan- en rijst- grassen met hoge oogstopbrengst. De plattelandsbevolkingen die aan deze ontwikkeling onderhevig zijn, wer ken vaak nog met bijbelse land bouwmethoden. Wat Europa en de Verenigde Staten meemaakten gedu rende eeuwen, moeten zij meema ken gedurende soms enkele jaren. De Nederlandse minister voor ont wikkelingssamenwerking, drs. Udink, maakte zich bezorgd over degenen die de bestuurders van de ze wereld verwijten maken, die zeg gen dat het deze welsprekende lie den alleen maar te doen is om hun eigen, gevestigde belangen. De heer Udink erkende, dat de wereld die wij geschapen hebben, er een is van teleurstelling en weinig inspiratie. „Maar het is absurd om te zeggen dat er niets is gedaan. Er zijn mil joenen mensen, die weten dat hun kinderen het beter zullen hebben dan wij het hebben, zoals zij het beter hebben dan hun ouders het hadden". Minister Udink vroeg zich af of de Verenigde Naties en de F.A.O. niet te zeer instrumenten zijn ge worden van de gevestigde machten en of er niet meer afstand moet worden gedaan van de nationale soevereiniteit. Hjj vroeg dringend aan hen die in hun nood uitzien, naar het alternatieve om daarnaar te zoeken in onze wereld, samen met ons. Gistermorgen hadden zich ruim 1530 deelnemers voor het tweede wereldvoedselcongres ingeschreven. Zij komen hier voor rekening van zichzelf en vertegenwoordigen nie mand. Onder de deelnemers zijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitters van de drie vakcentrales hebben zich uiterst verbaasd getoond over de oprichting van het werkverband „kritische vakbondsbestuurders". Tijdens een eind vorige week beleg de vergadering heeft een groep van dertig vakbondsleiders namelijk besloten via dit werkverband de ra dicale elementen binnen de vakbe weging bij elkaar te brengen en samen een nieuwe strategie voor maatschappijvernieuwing via de vakbeweging op te stellen. Voorzitter Lanser van het CNV verklaarde dat zijn vakcentrale openstaat voor discussie over ver nieuwing en dat het werkverband daarvoor geen externe acties behoe ven te voeren De vakbondsleiders waren met name verbaasd over het feit dat zij niet via de normale kanalen op de hoogte waren ge bracht van de verontrusting, die de aanleiding was tot de oprichting van het verband. Het werkverband heeft uitdrukke lijk gesteld dat men geen scheuring in de vakbeweging wil forceren. Het gaat erom bij de bestuurders met name die op plaatselijk niveau levende klachten en wensen beter naar de top te laten doorklinken dan nu het geval is. Aldus hoopt men op een strijdbaarder beleid van de vak beweging. Er zijn twee commissies ingesteld door het werkverband. De ene zal een ontwerp-strategie voor de vak beweging opstellen, de andere is belast met de publiciteit naar bin nen en naar buiten. Half september zullen de doelstellingen nader wor den geformuleerd. (Van onze financiële redactie) DORDRECHT In vergelijking met de resultaten van 1968 was het resultaat van Lips en Gispen n.v. over 1969 zeer bevredigend. Er Werd een flinke vooruitgang geboekt. De raad van bestuur spreekt in het jaar verslag de verwachting uit dat de omzet in 1970 verder zal groeien. De orderportefeuille is aam het einde van het boekjaar goed gevuld, en men heeft ook goede verwachtin gen voor de toekomst. Naast de be- veiligingsprodukten hoopt men ook op een goede verkoop vam bamkbil- jetten-betaalmachimes en van de kortgeleden op de markt geïntrodu ceerde automatische tankinstallaties voor vloeibare brandstoffen. OOST-BERLIJN (RTR) Walter Ulbricht, staatshoofd en partijleider van dc DDR, heeft op een bijeen komst van het centraal comité van de Oostduitse communistische partij gezegd dat de Westduits-Russische besprekingen over een niet-aanvals- verdrag ongetwijfeld een stap in de goede richting betekenen, aldus een verslag in het partijdagblad Neues Deutschland. Hy wenste beide partijen een suc cesvol slot van de besprekingen. Ul bricht herhaalde de Oostduitse eis tot volkenrechtelijke erkenning van de DDR, maar zijn rede was opmer kelijk gematigder dam die van prof. Albert Norden, een lid vam het Oost duitse politburo, die maandag een scherpe aanval op Bonn lanceerde. Ulbricht zei met name dat hij het niet eens was met de opvatting dat bondskanselier Willy Brandt niets heeft veranderd in het beleid van zijn voorgangers. „Zo eenvoudig kam men de zaken niet stellen", aldus het Oostduitse staatshoofd, „de bereid heid om onderhandelingen te begin nen over het afzien van geweld toont aan dat er iets veranderd is.'' Ul bricht zei te hopen dat een derde Interduitse top, na Erfurt en Kassei, zal leiden tot concrete onderhande lingen over het aanknopen vam di plomatieke betrekkingen tussen bei de landen. Onder de deelnemers zijn 150 jon geren uit rijke en arme landen. Zij verblijven gedurende het congres in „The New Earth", ingericht in het voormalige Milva-kamp in Den Haag. Daar zijn nog meer jongeren verzameld dan de deelnemers aan het F.A.O.-congres. Zij houden er tijdens het congres een parallelcon gres, als thuisfront voor de delega ties naar het grote congres. Het F.A.O.-congres duurt tot 30 juni. De eerste week wordt gespro ken over het wereldvoedselplan van F.A.O. In de tweede week wordt bekeken wat bij de uitvoering dit plan de taak zal zijn van de regerin gen. particuliere fondsen en organi saties, ontwikkelingsorganisaties, rijke en arme landen, handel en industrie. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De KLM heeft voor haar lesvluchten zo'n dringende behoefte aan geschikte vliegvelden, dat zelfs eens pogingen in het werk werden gesteld om in landen achter het ijzeren gordijn, met name Tsje- choslowakije, te gaan lessen. Getracht wordt nu, zoals bekend, een gedeelte vam het lesverkeer van SchiDhol naar het vliegveld Woens- drecht over te brengen. Het afgelo pen jaai is het lesprogramma van de KLM op het Ierse vliegveld Shannon afgewikkeld. Dit zei minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Water staat gisteren im het NOS-radiopro- gramma Praten met de minister. In dit radioprogramma discussieerde de bewindsmam met een aamtal kiezers. Naar aanleiding vam vragen over de uitbreiding van het aamtal start banen op Schiphol, deelde de minis ter nog mee dat naar verwacht wordt over ongeveer twee maanden het rapport Falkenhagen met conclusies komt over een mogelijke aanleg van een vijfde startbaan. Overigens zal volgens de minister de eventuele aanleg van een vijfde baan niet in houden, dat een tweede luchthaven im Nederland overbodig is geworden. (ADVERTENTIE) Vaderdag: zondag 21 juni D r zijn zo van die dagen in het jaar, dan kóm je er niet omheen. Je moet dan wel lief zijn. Werelddierendag bijvoorbeeld. Op zo'n dag doe je toch geen vlieg kwaad? En wereldspaardag. Lief zijn voor je centjes. En vaderdag. Lief zijn voor vader. Omdat ie vader is. En altijd z'n beste best doet. Daarom: Boldon voor vader! De manlijke after shave met de ingenieuze roller. En de sympathieke geur, die'm nog maandenlang aan zijn eigen vaderdag doet denken... BOLDONAfter shove, pre shove, scheercrêmehaarlotion, baar crème BB wbb mm SB,' BB BB BB BB BB ma BB 't is wonderkoel, 't is wonderful.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7