Belgen dreigen met staking bij Tornado N.V. Wassen duurder STAAT VAN BELEG IN ISTANBOEL Mogelijk weer uitstel vlucht Apollo-14 Westduitse diplomaat wellicht vandaag weer vrij Linus Pauling krijgt Lenin-vredesprijs Duitse stichting ten bate van contergan-kinderen NED. VAKBONDEN WETEN NOG VAN NIETS EX-GEVANGENEN VERTELLEN OVER MARTELINGEN Aan onze abonnees VYD-voorzitster in Rijnmondraad KWJ wil vorming ook voor meisjes van 15 jaar in de huishouding GEVAAR OVERLEG ENTHOUSIAST HONGERSTAKING OP VOEDSELCONGRES Galbraith: loon- en prijsstop van zes maanden in Ver. Staten Laatste peiling in Engeland: Labour wint Politie paraat aan grenzen van Brazilië en Uruguay na wedstrijd in Mexico Asiel Meer zeeschepen naar kanaalzone Wanhoop over Britse nederlaag man springt uit raain 8ADI0 BE KOCK Bij regen: vet, olie en rubber kunnen wegen spiegel glad maken Vietcong van massa moord beschuldigd VOOR REISDEViEZEN,CHEQUES Elf REISVERZEKERINGEN DE GRENSWISSELKANTOREN N.V.I DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leij endekker. Rediactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Tenteuzen, tel. (01150)7920, ABONNEMENTSPRIJS mi.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, incl. 4% B.T.W. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 17 JUNI 1970 25e Jaargang No. 6271 Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels S 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau vam dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiteriijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR/TURNHOUT - De Belgische werkne mers van de N.V. Tomadobedrijven in Etten-Leur en Zwijndrecht, respectievelijk ruim 180 en ongeveer 35 in getal, dreigen het werk neer te leggen wanneer de directie hun looneisen blijft afwijzen. De belangrijkste eisen zijn: een verhoging van 2 B.frs. per uur met terugwerkende kracht per 1 februari jl. en een volgende verhoging met 3 B.frs. per uur met ingang van 1 juli a.s. De (Belgische) vakbonden, waarbij het allergrootste deel van de betrokken Belgische werknemers is aangesloten de Christelijke Centrale der Metaal bewerkers en de metaalbewerkersbond van de ABVV zullen de directie nog deze week een „vooropzegging van staking" (ultimatum) sturen, waarin de looneisen opnieuw zullen worden geformuleerd. Het ultimatum zal maandag a.s. in gaan en één week later aflopen. Wan neer de directie dan niet aan de eisen van de vakbonden én zijn Belgische personeelsleden zal hebben voldaan, zullen de Belgen het werk voor on bepaalde tijd neerleggen. Aldus dis trictsbestuurder F. Peeters van het bureau van de Christelijke Centrale in Turnhout. De vrijgelaten Braziliaanse gevangenen brachten het V-teken, nadat zij het vliegtuig, dat hen naar Algerië vloog, hadden verlaten. Zij maakten de reis naar Afrika met geboeide handen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De wasserijtarie ven gaan zeven procent omhoog. De minister van Economische Zaken heeft hiertoe gisteren in de Staats courant een prijzenbeschikking af gekondigd. De verhoging is toegestaan tenein de te voorkomen dat deze ar beidsintensieve ondernemingen door de loonkostenstijgingen van april 1970 in kostendekkingsmoeilijkheden zouden komen. Het minSsitetie van Economi sche Zaken heeft in verband met de voortgezette kostenstijgingen, de Nederlandse dagbladen toe stemming gegeven hun abonne mentsprijzen te verhogen. Op grond hiervan zijn met in gang van 1 juli 1970 onze abon nementsprijzen als volgt vast gesteld: per maand 3,25 (incl. 12 et. in cassokosten) per kwartaal f 9,20 (excl. incassokosten). Van abonnees dde een machti ging hebben verstrekt tot auto matische periodieke afschrijving van hun aboniementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. DE DIRECTIE DEN HAAG (ANP) Mevr. Van Someren Downer, de voorzitster van de WD, die met voorkeurstemmen is gekozen op de laatste plaats van de kandidatenlijst zowel bij de ge meenteraad van Rotterdam als de Rijnmondraad, zal zitting nemen in de Rijnmondraad. Ze komt daarmee tegemoet aan de wens van een zo groot mogelijke categorie kiezers nl. zowel de Rotterdamse als die van het Rijnmondgebied. UTRECHT (ANP) De Katholie ke Werkende Jongeren hebben de Tweede-Kamer schriftelijk gevraagd scholing en vorming mogelijk te ma ken voor vijftienjarige meisjes die in de huishouding werken. In het ontwerp van wet tot wijziging van de arbeidswet van 1919 wordt een arbeidsverbod voor jeugdigen bene den de 16 jaar voorgesteld, maar meisjes die in een gezin werken wor den daarvan in het ontwerp uitge zonderd. De K.W.J noemt het on aanvaardbaar dat deze groep van scholing en vorming wordt uitgeslo ten. Bij Tornado erkent men, dat er ge vaar is voor het ontstaan van een conflictsituatie, „maar het overleg is nog geheel open", zoals bedrijfsdirec teur G. Dominicus van het Tornado- bedrijf in Etten-Leur, dat een perso neelsbestand heeft van in totaal 500 man, ons zei. In de kringen van de (Nederlandse) vakbonden was men gisteren nog on kundig van de ontwikkelingen bij To rnado. Er zijn inmiddels brieven van de Tomadodirectie onderweg. Dis trictsbestuurder S. van Nellen van „St.-Eloy": „Dat we van de hele zaak nog niets weten lijkt erop te wijzen, dat de Nederlandse werknemers het beschouwen als een zaak tussen de Belgen en de directie. Dat neemt naar mijn mening niet weg, dat de kwestie ook voor de Nederlandse werknemers zijn consequenties kan hebben". Het overleg tussen de Belgische vakbonden en de Tomadodirectie be gon overigens al in februari. Toen te kenden zich in België al de spectacu laire loonontwikkelingen als gevolg van o.m. de mijnstakingen al enigs zins af. Bovendien werd toen overeen stemming bereikt over loonsverhogin gen voor het personeel van de Toma- dovestigingen in het Belgische Puur met in totaal ongeveer 5 B.frs. per uur. De Belgische vakbonden eisten toen ook van de directie van Tornado in Nederlan deen verhoging van 5 B.frs. per uur voor de Belgische personeels leden in de bedrijven te Etten-Leur en Zwijndrecht. De directie wees die eis af, omdat er geen „automatische koppeling" bestaat tussen de Tornado- bedrijven in Nederland en België en omdat zij een „autonome loonsver hoging" voor een groep personeels leden volstrekt onaanvaardbaar vond. De Tomadodirectie kwam toen met het voorstel de Nederlandse cao in zijn geheel voor de Belgische perso neelsleden van toepassing te verkla ren met enkele aanvullende voor waarden (waaronder: behoud van de Belgische kinderbijslag voor de be trokken personeelsleden)Directeur drs. B. Botman van Tornado: „De vak bonden waren er oorspronkelijk enthousiast over. Want ze vonden met ons. dat er voor hun mensen meer voor- dan nadelen aan vastzaten. Ze gingen echter overstag door de druk van een aantal „militanten" toen ze ons voorstel in de kantine van ons bedrijf met de Belgische perso neelsleden bespraken". Op de openingsdag van het we- reldvoedselcongres in het Haagse congresgebouw zijn jongeren in hon gerstaking gegaan. Ze willen er 48 uur blijven zitten. WASHINGTON (Reuter) De bekende Amerikaanse economische deskundige prof. J. K. Galbraith, die is verbonden aan de Harvard-univer- siteit, heeft gisteren verklaard, dat er naar zijn opvatting in de V.S. een wettelijk af te dwingen loon- en prijsstop van zes maanden zou moe ten komen. LONDEN Volgens de laatste Britse opiniepeiling, die gisteren in de Times is gepubliceerd, zal het Labour bijzonder naar den vleeze gaan en kunnen de socialisten reke nen op een meerderheid in het La gerhuis van 150 zetels. In percentage heeft Labour vol gens de peiling thans een voorsprong van 8,7 5 meer dan op 2 juni. Bij de verkiezingen van 1966 be droeg de meerderheid van Labour in het Lagerhuis slechts 97 zetels. ROME (Rtr.). Het Italiaanse ka binet heeft gisteren een spoedzitting gehouden naar aanleiding van de die dag begonnen landelijke boycot van examens door circa 420.000 leer krachten. Door de boycot worden meer dan acht miljoen scholieren ge troffen. (Van onze speciale verslaggever) SAO PAULO De politie-auto- riteiten in Brazilië en Uruguay hebben speciale maatregelen ge nomen om de rust te verzekeren in de grensplaatsen tussen de twee landen, als deze vanavond uitkomen in de halve finales om het wereldkampioenschap voet bal in Mexico. De politie zal met veel man schappen patrouilleren, vooral in de tweelingsteden Santana do Livramento en Riviera, waar in 1959 een week lang een gevecht heeft gewoed tussen hysterische voetballiefhebbers op 't Vriend schapplein, waarbij een aantal winkels werd verwoest. Meer dan 100 Brazilianen en Uruguezen werden door de po litie van beide landen gearres teerd. Een onbekend aantal werd afgevoerd naar eerste hulppos ten en de al van jaren dateren de vriendschappelijke verstand- huoding op het Vriendschapplein was gedurende enkele jaren ver te zoeken, en dat alles vanwege een voetbalwedstrijd tussen Bra zilië en Uruguay in Buenos Ai res. Andere grensplaatsen waar de politie op zijn hoede is, zijn on der meer Quarairtigas, Jaguarao- Rio en Chui-Chui. ISTANBOEL (Reuter) De re ;e ring heeft dinsdagavond de staat van beleg afgekondigd voor Istanboel en de aangrenzende provincie Kocaeli. Volgens radio-Ankara is de staat van beleg dinsdagavond om 20.00 uur Ned. tijd van kracht geworden en zal voor een maand gelden. De regering is tot deze maatregel overgegaan na ongeregeldheden in deze stad tussen demonstrerende fa brieksarbeiders en oproerpolitie, die aan zeker drie mensen het leven heb ben gekost. De slachtoffers zijn een politieman en twee demonstranten. Meer dan vijftig mensen zijn gewond. De radio doet onophoudelijk een be roep op bloeddonors. In een verklaring van de regering wordt gezegd, dat het volledige be- stuursgezag in handen is gegeven van een militaire bevelhebber. Alle straf zaken zullen worden behandeld door krijgsraden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Aan de Ameri kaanse Nobelprijswinnaar Linus Pau ling is in de Sovjet-ambassade in Washington de Lenin-vredesprijs uit gereikt. De 69-jarige geneticus uit Califor- nië, die tot dusver de enige is, aan wie twee keer de Nobelprijs is toe gekend is, een van de bekendste pa cifisten in de V.S. Linus Pauling heeft nog de aan de Lentn-vredesprijs verbonden gouden medaille gekregen en een cheque voor een bedrag van meer dan 27.500 dollar. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het is mogelijk dat het vertrek van de Apollo-14, dat in verband met de moeilijkhe den ondervonden tijdens de reis met de ApoIlo-13 al twee maanden was uitge steld, nog meer wordt opge schoven. De directeur van de NA SA, dr. Thomas Paine, zei gisteren dat de Apollo-14 pas zal gaan als letterlijk en figuurlijk alles in het werk is gesteld om te voor komen dat problemen, zo als deze zich met de Apol- 10-13 hebben voorgedaan, zich niet zullen kunnen her halen. De commissie van onder zoek, die het hele incident met de ApolIo-13 haarfijn heeft uitgeplozen, heeft in middels bekendgemaakt, dat de oorzaak ervan technische maar ook menselijke fouten zijn geweest. In het eindrapport be schuldigt de commissie van onderzoek het bureau voor ruimtevaart (NASA) en twee contractondernemin gen van ernstige nalatigheid door de ruimtecombinatie met onjuist werkende warinteschakelaars te laten vertrekken. De commissie had al eerder als vermoede lijke oorzaak van de ont ploffing in de dienstcabine deze schakelaars aangewe zen. Na 1100 bladzijden, die vier lijvige folianten beslaan komt de commissie van on derzoek tot de conclusie, dat zowel de beproevingsmetho den als de constructie van de zuurstoftanks in het ruimteschip veranderd die nen te worden. (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO/ALGIERS - De ontvoerde Westduitse ambassa deur Von Holleben bevond zich gis teravond ondanks de vrijlating, de dag tevoren, van veertig politieke gevangenen nog in handen van Bra ziliaanse guerrillastrijders. De ont. voerders lieten echter in een bood schap weten dat de 60-jarige diplo maat „ergens in deze stad (Rio)" in vrijheid zal worden gesteld, wanneer zeiden ze er niet bij. De boodschap werd omgeroepen door radio-Nacio- nal, een staatsomroep. Volgens onbe vestigde berichten heeft mevrouw Von Holleben een brief van haar man ontvangen waarin deze mee deelt dat zijn vrijlating om „techni sche redenen" zesendertig uur ver traagd is. Dat zou betekenen dat hij pas in de loop van woensdag in vrij heid komt. De Braziliaanse regering heeft haar bezorgdheid uitgesproken over het uitblijven van de vrijlating van de ambassadeur. De regering heeft alle eisen van de „terroristen" ingewil ligd. Zij zijn nu volledig verantwoor delijk voor het welzijn van de diplo maat, aldus een communiqué dat eveneens door radio-Nacional werd omgeroepen. Inmiddels zijn de veertig Brazili aanse politieke gevangenen maan. dagavond laat per vliegtuig in Al giers aangekomen. Na aankomst zijn de vrijgelaten gevangen-en n-aar een comp-lex villa's gebracht waar kamers voor hen zijn ingelicht. Van welingelichte Algerijn se zijde is meegedeeld dat de ge vangenen die in Algerije willen blij ven, politiek asiel zullen krijgen. De Algerijnse minister van buiten landse zaken, Boeteflika, verklaarde maandagavond voor de televisie, dat zijn land de politieke gevangenen uit humanitaire overwegingen heeft op genomen. Een 22-jarig meisje dat tot de groep vrijgelaten gevangenen be hoorde, werd in een rolstoel wegge reden. Zij verklaarde dat haar benen verlamd waren als gevolg van de folteringen die zij had moeten door staan tijdens de drie maanden dat zij in de gevangenis had gezeten. An dere ballingen lieten littekens op ar men en borst zien die naar hun zeg gen ontstaan zijn na elektrische schokken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de maand mei j.I. werden in totaal in het kanaal van Gent naar Terneuzen 1857 schuttingen verricht. In de eerste vijf maanden van dit jaar bedraagt het totaal aantal 8.553. Dit zijn 875 schuttingen méér dan over dezelfde periode van het vorig jaar. In totaal gingen de bruggen in Sluiskil en Sas van Gent 1215 maal open. De binnenvaart op het kanaal liep terug met 3270 schepen in ver gelijking met de aantallen van vorig jaar over dezelfde periode. De toe name van het scheepvaartverkeer zit dan ook in de toeloop van zeesche pen. In totaal werden in de maand mei 697 zeeschepen in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone gelost en gela den met een omzet van 1.425.942 ton aan goederen. BONN (DPA). De Westduitse Bondsdag heeft gisteren in eerste le zing een wetsontwerp aanvaard, dat voorziet in de oprichting van een na tionale stichting ten bate van kinde ren die als gevolg van het kalme ringsmiddel Contergan of door ande re oorzaken gehandicapt zijn. Minis ter van justitie Gerhard Jalin deelde mee, dat de Bondsregering en de fa brikant van het bewuste middel „Chemie Griinenthal" elk 100 mil joen mark zullen inbrengen. De zogenaamde Contergan-kinde- ren krijgen behalve de bestaande bijstand elk een uitkering ineens van maximaal 40.000 mark en voor de rest van hun leven een maande lijkse steun van ten hoogste 400 mark. DÜSSELDORF (Reuter) Uit wanhoop over Engelands nederlaag tegen West-Duitsland in de strijd om het wereldkampioenschap voetballen heeft een 33-jarige Brit zich door het raam van zijn flat in Düsseldorf ge gooid. Hij maakte een val van zes meter en is met ernstige, inwendige kneuzingen in een ziekenhuis opge nomen. De politie heeft zijn naam niet onthuld. (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 01150-4251 TERNEUZEN (Van een onzer verslaggevers) BREDA Hoewel weggebrui kers voornamelijk in de herfst en winter aan slipgevaar denken is de kans op een forse slip juist nu hartje zomer heel groot. Na deze enorm lange periode van absolute droogte kan het wegdek spiegelglad worden, zo dra het weer gaat regenen. Wekenlang hebben olie van auto's en motoren, banderubber en uitlaatgassen zich op het dek van de weg finnen vastzetten. Op het wegdek is een film ge vormd die bij de eerste regen val een ware glibbermassa wordt. Een politieman vertelde ons dat zelfs de manschappen in surveillancewagens er door de leiding op attent worden ge maakt voorzichtig te rijden. Wanneer de regen niet onmid dellijk stevig doorzet, kan het uren duren voordat de gladde film van de weg is gereden en gespoeld. Weggebruikers moeten dus ook midden in de zomer beducht zijn op slippartijen. Tijdens of vlak na een regenbui doen zij er goed aan uiterst behoedzaam te rij den. THANH MY (Reuter). De Viet cong heeft vorige week in het Zuid- vietnamese dorp Thanh My 75 bur gers gedood, omdat dorpelingen aan de Amerikanen mededelingen hadden verstrekt over de bewegingen van de guerrillastrijders. Dit heeft dinsdag een Amerikaanse officier meegedeeld. Volgens hem hadden de dorpelingen een rijst- voorraad van de Vietcong aangewe zen en verteld wat het resultaat was geweest van een Amerikaanse artil leriebeschieting. i op de stations, aan de grenzen geopend van vroeg tot iaat, ook op zaterdagen en zondagen,1 verkoop tegen de officiële, 1 in de dagbladen gepubliceerde, koersen

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1