Oude werf te Kruispolder gedoemd te verdwijnen A FAMILIE DE KLERK 150 JAAR SCHEEPSBOUWER Expositie van Aad de Haas en A. Brinkman bij Van Geyt in Hulst HET GELDERS ORKEST Jo Ivens speelt ji Dalcam (België) GOUDEN BRUILOF! IN TERHOLE Naar Walsoorden en Sluiskil Verlaten Kleuterleidster te Nieuw-Namen Examens KPJ'ers houden sportdag in Hulst SCHIETING TE ST.-JANSTEEN Toelatingsexamen MTS-Terneuzen Candy Bar in Heikant zaterdag open NIEUWE ADJUNCT- DIRECTEUR AAN LTS IN HULST DONDERDAG 11 JUNI 1970 HULST De Hulster misicus Jo vens geeft zaterdag aanstaande in :1e oude kerk van Dakam bij Loke- i'en in België een orgelconcert. Het gerestaureerde mechanische orgeltje in het kerkje leent zich uitstekend voor dergelijke concerten, die in Da- kam langzamerhand tot een traditie beginnen te behoren. De heer Ivens zal een programma brengen, aange past aan de dispositie van het orgel. Daaronder zijn zowel werken van Barokcompositie als van modernen Het concert begint om 20.00 uur en duurt een uur. De verlaten werf, waar het bin nenkort eeuwig sehaftpauze zal zijn. (Van onze correspondent) TERHOLE Zaterdag herdenkt het echtpaar C. van Geertruy - R. Elias het feit, dat het vijftig jaar ge leden in het huwelijksbootje stapte. Uiteraard wordt aan dit. jubileum in Terhole grote aandacht besteed. Het gouden paar, wonend aan de Hulster- weg 130, zal komend weekend goed in de bloemetjes worden gezet. (Van een onzer verslaggevers) KRUISPOLDER Fier rechtop staat P. de Klerk, ze venenzeventig en getekend door het leven, te midden van zijn domein: de oude scheeps werf op de kade van Kruis polder-haven. Links van hem oude machines en versleten scheepswerktuigen, rechts daarvan het klotsende water van een noodlijdend haventje. Daar tussen in als klassiek voorbeeld van noeste ijver, de oude scheepsbouwer. Hij is mede grondlegger van drie florerende bedrijfjes: de werf in Kruispolder, die in Wals oorden en verder nog Sluiskil. In het verre westen van dit kleine land, omgeven door grootkapitaalbe zitters, excentrieke investeerders, wonend aan de rand van Europoort, zou zo'n man in een net pak rondlo pen, gesierd door gouden horloge kettingen en vervoerd op zijn minst door een Pontiac. Hij zou ongetwijfeld een belangrijke plaats innemen in de society, veel zaken vrienden hebben. In het noordelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen is dat anders. Daar repareert zo'n man in zijn dagelijkse „kloffie", tussen soep en aardappelen, nog versleten scheepsluiken. Niet omdat het per se moet, maar omdat hij op zijn oude dag nog iets onderhanden wil hebben. „We moeten hier weg", mompelt P. de Klerk, wezenloos in het luchtledige starend. ..Veel is er al verhuisd. Straks gaan de machi nes nog weg". Ze staan opgesloten in een door de elementen aangetaste loods. Een vreemd, 1-vormig bouw werk. Grauwe muren en diep inge vreten ijzeren balken. Geteisterde nok van een verwaarloosd dak. De vloer loopt vreemd af. Het wekt de indruk, dat de machines lukraak zijn neergezet, maar ongetwijfeld is het een weloverwogen compositie van technisch vernuft en handig heid. Op de werf zelf staat nog een enkele boot: een zwart monster zon der motor, op wielen tegen de hel ling aangetrokken. „Een werkschip", verduidelijkt P. de Klerk, als hij vastberaden van de schuur naar zijn nabijgelegen woning stapt, omdat daar zijn middagmaaltje staat te wachten. Hij maakt zich niet al te druk over de toekomst van de werf in Kruispolder. Zojuist heeft hij temidden van de oude outillage nog staan vertellen, wat er moet gaan gebeuren. Dat de nieuwe dijk, die bij Kruispolder komt, binnen afzienbare tijd niet alleen het toerisme lamlegt en de laatste vorm van scheepsnijverheid verdrijft en dat de plaats waar nu de werf ligt straks een troosteloze, fantasieloze, sahara-vlakte zal wor den. Hij ligt er niet van wakker, de oude scheepsbouwer. Hij zal zijn tijd wel uitdienen. i P. de Klerk: „Waarom zou ik hier weggaan?" j Honderdvijftig jaar bestaat de scheepswerf van De Klerk nu. Op gericht door de grootouders van me neer P. de Klerk, groot' gemaakt door hemzelf en nu in handen van zijn zoons. De machines in Kruispol der zullen binnenkort een plaatsje krijgen in de nieuwe bedrijven te Walsoorden en Sluiskil. P. de Klerk sr. zelf verhuist niet. Hij voelt er weinig voor de plaats te verlaten, waar hij het grootste deel van zijn leven heeft doorgebracht. Hij blijft in Kruispolderhaven, ook al zal hij het daar straks moeten stellen zon- der de mokerslagen, die de dikke huiden van de schepen doen trillen, zonder de plons en de spanning, die met het te water gaan van elk nieuw schip gepaard gingen en ook zonder de venijnig snerpende hout zaag, waarmee de planken voor nieuwe scheepsluiken op maat wer den gezaagd. Deze week heeft De Klerk de laatste reparaties uitge voerd. „Och", vertelt hij op vriende lijke toon, „je moet toch bezig blij ven. Ik doe het nog graag". Hij treurt niet om het feit, dat dit de laatste activiteiten in zijn eigen be drijfje zijn, dat al door het perso neel is verlaten. „Tegen de wil van de grote heren valt toch niet te vechten. We leggen er ons maar bij neer". Vorige week is het laatste schip van de helling gegleden. „eW hebben het niet aangedurfd om aan een nieuwe boot te beginnen. Met de bouw daarvan ben je vier tot zes maanden bezig. Wie weet wat hier in die tussentijd gaat gebeuren?" Dit verklaart de rust op de werf. De machines zijn buiten bedrijf, het personeel is naar Walsoorden en Sluiskil vertrokken en de helling met daarop de bruin-grijze, door zeewater ingevreten wagens, waarop de schepen altijd het water ingle den, wordt niet meer gebruikt. De werf maakt de indruk verlaten te zijn na een bedrijvige werkdag, zonder dat de mensen die gingen er rekening mee gehouden hebben, bier ooit terug te zullen komen. Het is een vreemde gewaarwording als men over materiaal en gereedschap pen heenstappend in een onderko men, grote fabriekshal komt, waar het geluid is verstomd en men na veel zoeken in de schemering een eenzame oude man ontwaart achter een zaagmachine, die binnenkort er gens anders goede diensten moet bewijzen. „Nee", zegt P. de Klerk, star voor zich uitkijkend, „ik ga hier niet weg. Waarom zou ik?" (Van onze correspondent) CLINGE Mejuffrouw Rita Wul- laert uit Clinge, die in Breda voor kleuterleidster slaagde, is benoemd aan de r.-k. kleuterschool te Nieuw- Namen. GOES Aan het Christelijk Ly ceum voor Zeeland te Goes slaagden voor het eindexamen H.B.S.-A: P. Bal te Goes, F. M. Boogaard te Krab- bendijke, W. Braamse te Heinkens- zand, A. Breur te Kortgene, Mej. A. M. van Damme te Ouwerkerk, mej. L. M. Hundersmarck te Ovezande, mej. J- M. de Jager te Kapelle, J. Katsman te Wolphaartsdijk, P. W. Katsman te Goes, mej. M. J. Kole te Yerseke, mej. I. P. Mol te Kapelle, M. L. J. Pik te Zierikzee, J.J. de Rooy te Yerseke, P. J. Verburg te 's-Gravenpolder. Geen kandidaten afgewezen- HULST Bij de Jansinius Scho lengemeenschap v.w.o. en h.a.v.o. (Katholieke Middelbare Schoolver eniging slaagden voor het eindexa men: H.B.S.-A. André Buijs, Koe wacht, Mark Kerckhaert, Stoppel dijk, Miel Smet, St.-Jansteen, Albert Vebruggen, Koewacht, Theo van Waes, Kloosterzande, Benny van Waterschoot, Philippine. Afgewezen: geen. M.M.S.: Henriëtte Aronson, Hulst, Chantal van den Bogaert, St.-Jan steen, Annelies de Brouwer, Sluis kil, Fien Burm, Hulst, Ans Busch, Axel, Lucy de Caluwé, Sas van Gent, Margreet de Coninck, Sas van Gent, Victoire Fassaert, Hulst Magda Ferket, Nieuw-Namen, Chris tine Francken, St-Jansteen, Moni que de Kerf, St.-Jansteen, Marie- Thérèse de Krijger, Hulst, Jeanine van der Linden, Axel, Nelleke de Lijzer, Hulst, Bea van Maasakker, St.-Jansteen, Tonny Mens, Hulst, Marianne Oggel, Axel, Marianne Pauwels, Graauw, Henny Rottier, St.Jansteen, Magda Rottier, Lams- waarde, Marthy Sikkema, Axel, Ni cole Tendijck, Sluiskil, Marie-Louise Uitdewilligen, Kloosterzande, Loes Vroome, Hulst. Afgewezen: geen. OOSTBURG Scholengemeen schap St.-Eloy, hbs A: Carlos de Meijer, Zuidzande; Mario de Paauw, Oostburg; Rudi Verhamme, Sluis. Er werden geen kandidaten afgewezen. TERNEUZEN Tot de brugklas sen van het Zeldenrust-college in Terneuzen zijn toegelaten: Uit Ter- neuzen: Jaap Arnold, Margreet Ab- rahamse, Ria Bareman. Joke Bare- men, Wim van den Berge, Ankie de Bie, Grace Bikker, Ad de Blaey, Krijn de Blaey, Marga Bockstael, Henk de Boer, Frans Boogaard, Bram van den Brink, Elly de Bruy- ne, Linda de Bruyne, Ina Buyze, Monique Casteels. Alex Dehulsters, Astrid Deijkers, Cor van Doorn, Ro nald de Dreu, Jan van den Dries, Yolande van Dijk, Adrie van Es, Henk van der Wijk, Marjolein Fey- en, Trudy van Gorsel, Patty de Groene, Alois Grguriè, Elisabeth Hangoor, Freddy Hamelink, Sary Hamelink, Hetty van Hecke. Jaap Herrebout, Ans Hoekman, Tjarda Hoekstra, Maurice Hoffmann, Anne- mieke van der Hulst, Jan Joost Jan- se, Tilly Jansen van Rosendaal, Maja de Jonge, Rineke de Jonge, Thom Jumelet, Marian Kayser, Wim Klaassen, André van Klinken, Rob Kolenbrander, Mark Koulen. Leen Kolijn, Jos de Kraker, Guido van Leemput, Willem Jan Lenselink, In- neke de Ligny, Elly Lindenbergh, Els Lindenbergh, Peti Luteijn, Han Meertens, Heidi Meertens, Piet Meertens, Jan Meesen, Jan Meeusen, Isabelle Michielsen, Karin Muilwijk, (ADVERTENTIE) vrijdag 12 juni 20.15 uur 2e zomerconcert dirigent: bogo leskovic solist: aci bertoncelj - piano beethoven-programma het turfschip breda (Van onze kunstmedewerker) HULST In een tijd die men al- pelen, werd de Limburgse schilder weer als het verleden kan bestem- Aad de Haas het slachtoffer van een kerkpolitiek, zoals die heden ten da ge niet meer denkbaar zou zijn. De mooie verstilde wandschilderingen, die De Haas had aangebracht in het kerkje van 't Limburgse dorp Wahl- wler, moesten na veel z.g. veront waardigd publicistisch gestook van lieden „plus catholique que le pape",, worden ondergeschilderd, omdat ze als kerkelijke kunst niet voldeden. Voor de schilder Aad de Haas was dat in die dagen een drama, dat hem lang vervolgd heeft en waaronder hij leed, maar het heeft hem nooit belet in de loop der jaren zijn eigen weg te vervolgen. Zfjn werk, voornamelijk schilde rijen en grafiek, is al enkele malen bij galerie-boekhandel Van Geyt in Hulst te zien geweest, maar ditmaal toont hij een hem zelf bijzonder lief en ook door de beschouwer te waar deren stukje van zijn werk: een col lectie originele tekeningen gedaan met houtskool, conté, viltstift inkt of een mengsel van al deze materialen. Peter Oppeneer, Wim Pauw, Mare Pierar, Jan Rademaker, Piet Rouw, Henk Ruissen, Ineke Scheele, Hans Scheele, Peter Scherpenisse, Jenny Scholten, Victor Sindzinski, Peter Simons, Hilly Snippe, Peter Sprui- tenburg, Irma Sturm, Henk van Ta- tenhove, Wim van Urk, Mina van de Velde, Sjaak Verhelst, Paul Vermey, Jan Verstraten, Johnny van de Voorde, Nellie van de Wege, Ellen Westerterp, Hans Wisse, Erik Wil ting, Rinus Witte, Ronald Wonder- gem' Clara van Wijck, Marie Louise Zeegers. Uit Axel: David Dieleman, Ad van Doeselaar, Geertje den Engels man, Evert Fekkes, Flip den Hamer, Sankie den Hamer, Hans Hartman, Henk Kats, Elly Klaassen, Karei van Langevelde, Marian Oppeneer, Bram Verhoeff, Daan Verhulst, Ad. de Waard. Uit Hoek: Hans Dekker, Marleen Haak, Annemary van der Have, Magda van Leen en, Geert-Jan van Oudshoorn, Frans Pladdet, Rietje Sarfaty, Bert Vergouwe. Uit Sas van Gent: Hanneke van Aerde, Jean Pierre de Clercq, Mar leen Dhuyvetter, José Fruijtier, Mo nique Kalishoek. Uit Biervliet: Ina Bliek, Marie van Breugel, Ansje Weststrate. Uit Zaamslag: Riet Andreas, Arie de Bruijne, Janco Dees, Hennie Dekker, Leon de Haas, Ria Hame link, Hendrik Anne Heida, Ko van Hoeve, Corry de Kraker, Nicole de Moor, Truus van de Ree, Nelly Ver boom, Aldert Verlinde, Joop Verlin- de, Marianne de Vos, Nettie van Westen. Uit Sluiskil: Mathias Berbers, An- nemarie Bommelijn, Adriana Diele man, Marjan Fopma, Kees Nieuwe- link. Peter Vanhijfte, Linda de Wit- Westdorpe: Paul van Bambost, Theo van Doelen, Paul Hendriks, Vera de Koeyer, Frank van Vooren. Uit Philippine: Annelies van Vliet, Eric de Vries. TILBURG, Katholieke Hogeschool, kandidaats sociale wetenschappen, F. H. J. M. Knegtel Terneuzen, Lei den, Rijksuniversiteit, doctoraal westerse sociologie, J. de Feijter, Terneuzen. UTRECHT Aan de Rijskuniver- siteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen Franse taal- en letterkunde E. E. Hoogendoorn uit Goes. (Van een onzer verslaggevers) HULST Naar schatting honderd vijftig sportieve KPJ'ers uit negen verschillende afdeling zullen zondag deelnemen aan een kringsportdag op het sportveld in Hulst. De sportieve meeting begint 's middags om een uur en zal duren tot half zes. De deelnemers kunnen deelnemen aan volleybal of atletiek. Bij atletiek staan voor de dames onder meer op het programma: 80 meter versprin gen, hoogspringen, balwerpen en de 400 meter. De heren moeten hun kunnen tonen op de 100 meter, kogel stoten en de hink-stapsprong. De prij zen worden uitgereikt na de laatste onderdelen. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN De schutters- maatschappij „St.-Jan" organiseerde een schieting op de staande mast. De uitslag van de schieting: le hoogvogel: F. d'Hooghe, St.-Jan steen; 2e hoogvogel: N. Vereecken, Kloosterzande; le zijvogel: G. Sa voy, St.-Jansteen; 2e zijvogel: A. Bleyenberg, Nieuw-Namen; 3e zij vogel: C. de Maat, Hulst; 4e zijvo gel: C. van Overloop, Zuiddorpe; le kal: J. Vervaet, St.-Jansteen; 2e kal: A. van Dorsselaer, St.-Jansteen; 3e kal: E. van Dorsselaer, St.-Jansteen; 4e kal: G. Savoy, St.-Jansteen, TERNEUZEN Voor het toel. tingsexamen voor de eerste kk practici van de M.T.S. zijn geslaagc van de LTS. Terneuzen: P. Audenaert, Westdorpe; J. Bo' ding, Axel; J. Boon, Axel; J. Boom Biervliet; B. de Bouvré, Axel; J Heyboer, Sas v. Gent; A. v. Houck< Terneuzen; S. Kieboom, Sas v. Gen: F. Koch, Terneuzen; J. Meyer, Ter neuzen; A. Overdulve, Axel; R. v Overmeeren, Sluiskil; S. Pasveer Terneuzen; W. v.d. Peyl, Terneuzer P. v.d. Pijl, Terneuzen; P. Sarnee Sas v. Gent; H. Schoonakker, Sluis kil; J. Sn-oeys, Sluiskil; R. Vercruys se, Biervliet; A. Verlinde, Axel; J Vonk, Sluiskil; G. Meulenberg, Ter neuzen; F. Spuessens, Philippine. Van de LTS. Hulst: P. Piessens, Vogelwaarde; F. v. Ha peren, St.-Jansteen; J. de Poorter St.-Ja'nsteen; J. Dobbelaer, Boschka- pelle; G. Neve, Kloosterzande; E. de Witte, St.-Jansteen; J. v. Goethem. St.-Jansteen; J. de Wit, Clinge; T. v Kerkhoven, Hulst; P. de Schepper, Clinge; S. Breepoel, Hulst; A, Hel- mich, Hulst; R. de Burger, St.-Jan steen; P. de Kind, Kapellebrug; P de Waele, Koewacht; R. v. Itegem, Nw. Namen; P. Weesmaes, Graauw. Van de LTS. AXEL: W. Janssens, Koewacht; J. v. Leeu wen, Terneuzen; J. Matthijs, Axel: E. Muller, Sas v. Gent. Van de LTS. Ossendrecht: C. Lauwereijs, Hulst; P. v. Steen- berge, Sas v. Gent. Van de LTS. Slikkeveer: E. Stolk, Slikkerveer. Van de Lagere Landbouwsch. Hulst: J. Dieleman, Axel. Van de Middelbare Landbouwsch. Hulst: A. v. Dixhoorn, Axel. Van de LTS. Goes: M. de Mul, Terneuzen; A. Schouwe- naar, Wemeldinge. Van de LTS. Oostburg: R. v. Opdorp, Waterlandkerkje; B. v.d. Wijnckel, Eede; R. de Reu, IJ- zendijke; A. Schepper, St.-Kruis; G. Lampaert, Eede; T. v. Graefschepe, Eede. Er werden 22 kandidaten afgewe zen. Voor het toelatingsexamen voor de eerste klas theoretici v.d. MTS zijn geslaagd: Van de R.k.-MAVO Terneuzen: E. Engels, Terneuzen; E. Vink, Westdorpe; P. Loef, Terneuzen; H. Luycks, Sluiskil; R. de Smet, Sluis kil; F. de Bock, Westdorpe; E. Brug- geman, Sas v. Gent; V. Veerman, Sluiskil; M. Musters, Terneuzen. R.k.-Scholengemeenschap „St.- Eloy" Oostburg: A. Lips, IJzendijke; R. Pijfferoen, Oostburg; P. Mullaert, Biervliet; A. Verstraete, Hoofdplaat; A. Kools, Zuidzande; E. v. Beijsterveld, Sluis. Van de Openbare mavo, Terneu zen: J. Sel, Terneuzen; A. Koster, Hoek; M. Polderman, Terneuzen. Van de Chr. Mavo, Terneuzen: W .Guiljam, Zaamslag; H. Vermaire, Terneuzen; N. de Vos, Terneuzen; W. Kayser, Terneuzen; v.d. Vaart, Terneuzen; R. Westrate, Terneuzen. Van de Chr. Mavo, Oostburg; L. Frans, Cadzand; J. Vergouwe, Groede. Rijksscholengemeenschap, Oost- burg: J. de Zwart, Schoondijke. R.k.-HBS „St.-Willibrordus-colle- ge", Goes: J. Uitterhoeve, Hoedekenskerke. Jansenius Lyceum, Hulst: W. Wullems, Axel; P. de Bruyn, Hulst. Van de Chr. Mavo, Axel: J. Wolfert, Axel; J. Jansen, Axel; J. Hanny, Axel; O. de Bart, Axel. Van de r..k. Mavo Hulst: J. v. Leemput, Stoppeldijk; A. v. Goethem, Kloosterzande; J. Wijn- acker, Hengstdijk; R. v. Acker, Axel; J. v. d. Veeken, Boschkapelle; A. de Smit, St.-Jansteen; P. de Nijs, Clinge; R. Merckx, St.-Jansteen; R. Rotties, St.-Jansteen; F. de Vilder, Hulst; T. v. d. Gucht, Hulst. Er werden 8 kan didaten afgewezen. Van het Petrus Hendius Lyceum, Terneuzen: H. Verbeek, Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) HEIKANT Heikant heeft er een disco-bar bij. De nieuwe uitgaansmo- gelijkheid is Candy Bar gedoopt en is ondergebracht in café 't Hoekske. Het spreekt vanzelf dat De Haas, die zich in de loop der jaren tot een goed en krachtig houtsnijder ont wikkeld heeft, ook in zijn takenin- gen een mooi en helder evenwicht tot stand weet te brengen tussen zwart en wit. De motieven van deze tekeningen zijn voornamelijk ont leend aan de wereld van kermis, va riété en strip-tease en De Haas weet er met enkele lijnen en rake vlak ken de sfeer, de dramatiek en het groteske van weer te geven. Samen met Aad de Haas exposeert de Nederlandse schilder A. W. Brink man een aantal aquarellen en goua ches van klein formaat. Uit dit werk komt een minder uitgesproken per soonlijkheid naar voren dan bij zijn mede-exposant. Brinkman zoekt het in conventioneler onderwerpen, als havengezichten en landschappen, maar door de gekunde abstractie die hij daarin toepast, door zijn kleur keuze en vaak boeiende techniek, weet hij zijn kleine bladen soms tot poëtische wonderen te maken. De sociale bewogenheid van Aad de Haas en de meer tjjdeloze men taliteit van Brinkman, zetten deze expositie onder 'n aangename span ning. Te bezichtigen tot 22 juni. WILLEM ENZINCK Op 5 mei heeft de nieuwe bar met een gedeeltelijk afgebouwde techni sche installatie proefgedraaid. Nu is het zover dat de bar zaterdag defini tief en officieel geopend zal worden. De disco-bar is uitgerust met de nieuwste voorzieningen op dit gebied, zoals een moderne geluidsinstallatie en een lichtversterker, die ervoor zorgt dat de intieme verlichting knip pert op de maat van de muziek. (Van een onzer verslaggevers) HULST De heer P. Hamelink uit Hulst is met ingang van het nieuwe schooljaar benoemd tot ad junct-directeur van de lagere techni sche school in Hulst. Als gevolg daarvan heeft hij besloten een aan tal functies in het verenigingsleven te laten schieten. De heer Hamelink is reeds geruime tijd als leraar aan dezelfde school verbonden. Hij volgt de heer E. v. d. Water op, die volgend jaar met pensioen gaat.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5