FELLE GEVECHTEN IN EN ROND AMMAN Toestand in Jordanië steeds slechter In de schaduw van de hitte bont smner pirijzen POLITICI TREKKEN JASJE UIT Leerling-verpleegsters plakken flat dicht KEVERINVASIE UIT ZEE Belgen willen porno-stroom keren MR. RIETKERK HOUDT MOTIE AAN Tuinder in Gilze ziet groente en fruit wegkwijnen PER TAXI VAN EN NAAR DE GEVANGENIS MANTANO EN BELINDA DUURDER Bevriezing kinderbijslag eêa X- Eerste perziken 38 per stuk) voor fonds kankerbestrij ding rel DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Niieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE DONDERDAG 11 JUNI 1970 ZEEUW 25e Jaargang No. 6266 Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem HOESSEIN (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - BREDA - WAGENINGEN Het aanhoudende warme weer heeft niet alleen minder zonnige zijden (zoals hier en daar een sproeiverbod en een coloradokeverinvasie), maar de hoge temperatuur zette kamerleden en leer ling-verpleegsters in Breda ook aan tot „daden". ZAK EN AS (Van onze redactie buitenland) AMMAN-BEIROET In en om de Jordaanse hoofdstad Amman is gisteren de gehele dag fel gevochten. Niettegen staande berichten over een overeenkomst voor een staakt het vuren tussen koning Hoeesein en de Palestijnse commando eenheden. ^Waarschijnlijk voor het eerst in de parlementaire geschiedenis heb ben enige journalisten dinsdag op de perstribunes van de Tweede Kamer het colbertjasje uitgetrokken. Ge ïnspireerd door dit voorbeeld heeft kamervoorzitter Van Thiel aan de kamerleden (zoals op deze foto Dijk- tra van D'66 (links) en Labon van de P.v.d.A.) in de parlementaire hitte-kuip meegedeeld er geen be zwaar tegen te hebben als zij hun colbertjasje aan de kapstok hangen. „In navolging van de parlementaire pers", zei de kamervoorzitter er met nadruk bij. Hij stelde het wel op prijs, als de kamerleden eens das blijven dragen. Maar oh wee, de pa cifist Van der Lek draagt bijna nooit een das en de socialist Dolman zat ook met het kraagje open. Zo iets gaat de „preutse" Van Thiel ken nelijk te ver. In zijn vlaag van nieuwlichterij stond de kamervoor zitter ook toe dat de boden tijdens hun dienst op zeer warme dagen niet het traditionele rokkostuum dragen maar een iets minder warm wandel uniform. BREDA De leerling-verpleegsters van het Bredase Ignatiuszieken- huis hebben gisteren hun wereldje, de acht etages hoge verpleegstersflat, dichtgeplakt met kranten. (Foto hiernaast). Uit protest tegen het feit dat op hun verdiepingen geen zonnewering is aangebracht en wel op de eerste verdieping van het flatgebouw, waar sinds kort enkele kantoorruimtes voor diensthoofden zijn gehuisvest. „De temperatuur is in onze flat vooral voor degenen die overdag moeten slapen bijna niet meer om uit te houden", vinden de 240 leerling, verpleegsters, die overigens hun klacht niet aan de directie hadden voorgelegd. Dat bleek uit de reactie van geneesheer-directeur Derksen, die gister middag nog niet op de hoogte was van deze protest-actie. Waarom, zo vroeg hij, heeft men deze klacht niet ter sprake gebracht in het perso- neelsoverlegorgaan? Uit zijn reactie bleek bovendien dat het aanbrengen van een ideaal hitteschild voor dit gebouw niet zo heel erg gemakkelijk is. Over de keuze van de meest geschikte zonnewering worden in ieder geval onder handelingen gevoerd. Het hangt van de levertijd en de kosten af of die voorziening al in de komende zomer kan worden aangebracht. De kosten worden door de directie geschat op ongeveer een ton. (Van een onzer verslaggevers) I_Joe gek het ook klinkt, de colo- rado-kever die deze week aan onze Noordzeestranden zijn aange spoeld komen uit het Oosten. Trek kend van Oost naar West hebben de diertjes zich verspreid over de hele breedte van ons land, tot boven zee toe. Daar vonden ze ineens niet meer de temperatuur van minimaal 25 graden die nodig hebben om te kun nen vliegen, zodat ze neerstortten en gedeeltelijk aanspoelden. Niet alleen van onze stranden van Zeeland tot Ameland, maar uit heel Nederland ten zuiden van de lijn Den Heider-Winschoten komen mel dingen over coloradokevers. Secreta ressen en automobilisten zien ze bin nenvliegen door de ramen van hun kantoren en wagens, ze landen op tuinparasols en in slaapkamers. De meeste meldingen komen uit bevol kingscentra, maar dat komt meer door het van nature grotere aantal waarnemers in die centra dan door de kevers. Het aantal kevers per melding varieert van enkele honder den tot enkele tientallen. De oostenwind, vertelt de plante- ziektekundige dienst in Wagenin» gen, heeft de kevers meegevoerd. Heel globaal zou men kunnen zeg gen dat de kevers die in het Oosten van ons land worden aangetroffen uit Duitsland komen, de kevers die men in het Westen vindt uit het Oosten van ons land. Wat men be noorden de lijn Den HelderWin schoten heeft gevonden is met zee stromingen meegekomen, zo b.v. en kele honderden kevers op het Ame landse strand. Vanwaar die plotselinge keverex plosie? Dat komt doordat een tem peratuur de coloradokevers tot daden aanzet. In de jaren zestig hiel den de kevers zich koest, omdat het toen in het algemeen vrij koud weer was. Wel waren er in het Oos ten des lands wat sluimerende haardjes van geen betekenis. Maar in 1968 konden de kevers in mei, juni en juli alweer profiteren van redelijk goed weer en van de in tussen verminderde waakzaamheia van de boeren. Ook in Duitsland, België en Frankrijk staken ze de kop op, zodat de planteziekten- kundige dienst toen zijn aandacht al richtte op die landen en op Oost- Nederland, omdat een evenntuele in vasie daar vandaan zou kunnen komen. Nu blijkt het dan een Oost-West- beweging te zijn: van Duitsland naar Nederland, van Oost-Nederland naar West-Nederland. Reden tot paniek is er niet zegt de planteziektekundige dienst. Groot scheepse bestrijdingsacties langs on ze stranden, zoals men die vroeger wel op touw heeft gezet, heeft men laten varen. Evenmin voelt men er iets voor „met vliegtuigen Nederland te vergiftigen". En waarom ook, als iedere coloradokever die geen aardappelveld vindt gedoemd is kin derloos te sterven, omdat hij de aardappelplant noch als voedselbron noch als eierelegplaats kan missen. De slag tegen de kever zal dan ook in de komende weken geconcen treerd worden op de enige plaats waar het dier kan gedijen en onheil stichten: het aardappelveld. De ke ver die zo'n veld weet te bereiken sterft een paar weken na de ei-af zetting, maar uit de eitjes komen bij de huidige temperaturen na een dag of acht larven, die alweer op voorwaarde dat het zo warm blijft, na een dag of veertien volwassen worden. In de komende weken zal de boer dus zijn land moeten schoonplukken of besproeien, anders kan hij in het najaar de nodige na righeid verwachten. De bevolking trekt haar eigen con clusies uit de gebeurtenissen. Nadat aanvankelijk het normale leven weer op gang leek te komen, werden na enkele uren weer alle winkels geslo ten en verdwenen de taxi's van de straat. Tegen het eind van de middag kwam het tot een schietpartij tussen Palestijnse eenheden en Jordaanse troepen die het radiostation bewaak ten. Een woordvoerder van El-Fatah deelde in Beiroet mee dat de Jor- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot structurele verhoging van de AOW-AWW met drie percent en invoering van een vakantiebijslag voor AOW-AWW-trekkers aangeno men. De liberaal mr. Rietkerk hield zijn motie aan ter bevriezing van de kinderbijslagen per 1 januari 1971 om met de vrijkomende premie de hogere AOW-premie te kunnen com penseren. Mr. Rietkerk verklaarde dat hij deze motie op een later tijdstip aan de orde wil stellen, bijvoorbeeld bij de behandeling van de begroting va'n sociale zaken voor 1971 in het najaar. Intussen is de SER dan in staat geweest een uitspraak over de financiering van de sociale verzeke ringen te doen. (ADVERTENTIES) (Vraag onze nieuwe bontfolder) Grote markt 25,Breda,Tel. 01600- 30650 Waarnemers in Jordanië zeiden dat de toestand zeer snel verslech tert en neerkomt op een volledige strijd tussen de extreme groepen terwijl de gematigden aan beide kanten onmachtig zijn gehoorzaam heid aan de wapenstilstandsovereenkomst af te dwingen. Koning Hoessein staat in feite met de rug tegen de muur. Radio-Amman roept voortdurend de bevolking op de kalmte te bewaren, Het radiostation herhaalt de wapenstilstandsovereenkomst en zegt dat ge mengde patrouilles de straat opgaan om toezicht te houden op de naleving van het bestand. i daanse artillerie alle wijken van Amman waar Palestijnen wonen on der vuur nam. In het vluchtelingen kamp Al-Wahdat waren eerder bij een bombardement van 40 minuten tientallen slachtoffers gevallen. Vol gens dezelfde woordvoerder zouden meer dan honderd granaten afge vuurd zijn op het vluchtelingenkamp Al-Taj. Voor die beschieting door de Jor daanse strijdkrachten had het Radi cale Volksfront voor de bevrijding van Palestina gewaarschuwd niet verantwoordelijk te zjjn voor de le vens van 31 Amerikanen, Britten en Westduitsers die in een van de hotels van Amman door het front in gijze ling worden gehouden. In Parijs zei dr. George Habash, leider van het Volksfront voor de bev-'üdjng, van Palestina, in een iSfiföJut'p»k dat de guerrilleros een 1 volledige burgeroorlog zullen ontke tenen' als in Jordanië pogingen wor den gedaan hen te onderdrukken. Radio-Asifa het Palestijnse radio- Station in' Caïro meldde: „Er is een grens aan onze zelfbeheersing. De revolutionairen zullen niet met de handen over elkaar blijven staan kijken." El Fatah beschuldigde de Verenig de Staten gisterenavond van een po ging kroonprins Hassan op de Jor daanse troon te brengen in plaats van koning Hoessein. Koning Hoessein van zijn kant heeft aangekondigd maandag 15 juni naar Duitsland te vertrekken voor een officieel bezoek van 4 dagen. Vandaar zou hij dan verder door reizen naar Parijs, zo wordt ver wacht. Hij zou er op 23 juni presi dent Pompidou ontmoeten. (Van onze correspondent) KAPELLE Een glastuinder uit Kapelle-Biezelinge die onbe kend wenst te blijven, kon woensdag op de veiling in Kapel- Ie de eerste perziken van dit sei zoen aanvoeren. Het waren er acht en hij stelde deze ter be schikking van het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbe strijding. Voor dit doel werden ze geveild. De netto opbrengst was f 304,Dat komt dus neer op f 38,per stuk. (Van een onzer verslaggevers) GILZE Tuinder G. Bink aan de Hultenseweg te Gilze is van mening dat het voortbestaan van zijn bedrijf bedreigd wordt door dat enkele tientallen meters voorbij zijn woning (met daar achter de tuinbouwgronden) een asfaltinstallatie volgens de heer Bink kwalijke stoffen de lucht in blaast. Bij een flinke oosten wind komen die stoffen terecht op de peulvruchten, de bonen, de aardbeien en de andere agra rische producten van de heer Bink. „De producten worden on verkoopbaar", klaagt de heer Bink. „De peulvruchten b.v. durf ik niet te verkopen, want door die asfaltmacliine zit er ook zwaveldioxyde in de lucht. Of ik de aardbeien straks nog kan ver kopen is de vraag". De installatie, waarin door het aannemersbedrijf Reef uit Olden- zaal het asfalt wordt geprodu ceerd, dat men nodig heeft in verband met de aanleg van de nieuwe rijksweg tussen Breda en Tilburg, staat er volgens de heer Bink al ruim een half jaar. Hij zegt voortdurend last van de in stallatie te hebben. (Vervolg op pag. 3) BRUSSEL (ANP) Een 36-jarige Belg uit Trazegnies, die dezer dagen uit de gevangenis in Brussel werd ontslagen, is maar enkele uren op vrije voeten geweest. De man nam een taxi om zich naar huis te laten 'rijden maar dicMbij zijn woning overviel hij de chauffeur en beroofde die van ongeveer 140 gulden. Hij zit nu weer in de gevangenis, ditmaal te Charleroi. (Van een orazer verslaggevers) EINDHOVEN De goed in de markt liggende sigarettenmerken Mantaino en Belinda zijn een dubbel tje per pakje duurder geworden. Ze zullen voortaan 1,50 per pakje van 25 stuks kosten. Eerder heeft de maatschappij, die deze merken in de handel brengt (British American Tobacco Compa ny), een aantal merken in prijs ver laagd, te weten Arsenal, Alaska. Chief Wip, Lucky Strike, Three Castles, Miss Blanche en HB. De prijsverhoging van Mamtano en Belinda moet de prijsverlaging van de andere merken goed maken. NEGEN BEMANNINGSLEDEN van de Panamese tanker Thorland wor den vermist, na een explosie ter hoog te van de kust van Tanzania. DE FRANSE DOUANE heeft er vooj gezorgd dat het verkeer langs di' Franse grens weer normaal kan ver lopen. (ADVERTENTIE) pyjama s en nachimode (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Er bestaat weinig kans, dat de Bene- luxgrenzen.op 1 november opengaan zoals op de Bene- luxconferentie van vorig jaar was afgesproken. Toch zullen de ministers van Fi nanciën en van Economi sche Zaken van de Bene lux op 22 juni in Brussel een nieuwe poging doen om tot overeenstemming over de harmonisatie van de accijnzen te komen, zo dat die grenzen open kun nen. De Nederlandse staatssecretaris van finan ciën, Grapperhaus, toonde zich gisteren in Brussel op dit punt bepaald pessimis tisch. Hij meent dat het nog wel tot 1 juli volgend jaar kan duren voordat de grensformaliteiten met be trekking tot de accijnzen tot het verleden behoren. Grote knelpunten, aldus de Nederlandse staatssec retaris van Buitenlandse Zaken, de Koster, zijn nog steeds de belastingen op de zogeheten energiedra gers (benzine bv.), sigaret ten, wijn, bier en gedistil leerd.^ De Belgen hebben nog moeilijkheden met een heel speciaal punt. Zij hebben woensdag tij dens de ministersbijeen komst in Brussel die dien de om de a.s. regerings conferentie van 6 juli in Luxemburg voor te berei den laten weten dat ze nog al in hun maag zitten met de mogelijkheid dat bij open grenzen een stroom van pornografische lectuur zich vanuit Ne derland naar het zuiden izal gaan bewegen. Ze wil len daarom graag een Ne derlandse lijst (een soort van pornagrafische index dus) van lectuur die niet naar België gebracht zal mogen worden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1