Cabal 1 ero nu zeker van deelneming aan de Tour PROFS SPELEN IN SAS VAN GENT Provinciale wedstrijden zwemmen in Ter neuzen Belgen zijn vol ver trouwen Okker uit de strijd MILITAIREN KLOPTEN ARNE- MUIDEN Tv. grote schuldige van massa hysterie FC Twente tegen Sint-Truiden Zonder kopman Selectie Minister mengt zich niet in conflict DUITSERS VERKENNEN TOERNOOI IT&Snimnumw^ Valery Brumel geopereerd L. van de Velde trainer van Middelburg Beheerder sporthal 19 DONDERDAG 11 JUNI 1970 27 PARIJS (ANP) Het is nu defi nitief. Nederland zal in de komen de Ronde van Frankrijk vertegen woordigd zijn met twee ploegen: Willem II-Gazelle en Caballero- Laurens. Het is voor de eerste maal dat Caballero met een equi pe aanwezig zal zfjn. Vorig jaar startte alleen Willem II-Gazelle. In een communiqué in de Franse bladen „Le Parisien Libéré" en „L'Equipe" hebben de organisators woensdag de namen vrijgegeven van de vijftien deelnemende ploegen. De lijst ziet er als volgt uit: België: Faemino, Mars-Flandria en Jan Dockx: geblesseerd (Van onze speciale verslagge ver) PUEBLA De Belgische se lectie is vol vertrouwen dat zij vandaag donderdag, de wed strijd tegen Mexico om het we reldkampioenschap voetballen winnend zal afsluiten.. De lei der van de delegatie en de Bel gische coach Raymond Goethals zeiden: „België staat er beter voor dan Engeland om de kwartfinales te bereiken, omdat wij een beter doelgemiddelde hebben - 4 tegen 4 - en omdat wij tegen Mexico moeten spe len". Engeland daarentegen, heeft een doelgemiddelde van 1 tegen 1 en zal tegen Tsjechoslo- wakije moeten uitkomen. Altijd een zeer moeilijke tegenstander. Natuurlijk heeft de wedstrijd bij ons spanningen gebracht, want hij is van groot belang. Maar ik zou niet graag in de schoenen van de Mexicaanse coach willen staan. Bondsofficial Petit voegde daar nog aan toe: „Het is zelfs nog moeilijker voor de Mexica nen, omdat zij thuis spelen". Over de wedstrijd van afgelo pen zaterdag tegen de Russen zeiden de beide Belgische lei ders: „De 41 nederlaag heeft het elftal gedemoraliseerd, maar wij hebben het moreel weer omhoog gebracht en een plan uitgewerkt dat wij tegen Mexi co zullen gebruiken". Volgens Goethals is het elftal in topcon ditie. Hij vertelde dat Lambert en Dockx geblesseerd zijn en dat het tot kort voor de wedstrijd zal duren voordat zij weten of !zij opgesteld zijn. Hij voegde daar aantoe dat als zij zullen spelen, de opstelling praktisch gelijk zal zijn aan die van de wedstrijd tegen Rusland. De scheidsrechter en de grensrechter zijn allen Zuida merikanen. „In het begin maak te dat ons een beetje huiverig", zei Petit. „Wij herinnerden ons wat er gebeurde bij het eerste Mexicaanse doelpunt tegen El Salvador". Maar hij voegde daar aan toe: „Wij zijn van mening dat alle scheidsrechters en grensrechters goed zijn en dat zij de wedstrijd eerlijk leiden". Mann-Grundig; Spanje: Kas; Frank rijk: Bic, Frimatic-De Gribaldy, Fa- gor-Mercier, Peugeot-BP en Sonolor- Lejeune; Italië: Salvarani, Molteni, Scic en Ferretti; Nederland: Willem II-Gazelle en Caballero-Laurens. Vorig jaar namen dertien ploegen deel, verdeeld over Frankrijk (5), België (3), Italië (2), Spanje (2) en Nederland (1). De aanvulling houdt in, dat er op 27 juni 150 renneTs van start zullen gaan, het grootste aan tal sinds 1947. Men rekent er voorts op, dat coureurs uit Zweden, Dene marken, Luxemburg, Zwitserland, Engeland, Duitsland en Portugal in diverse fabrieksploegen zullen wor den opgenomen, zodat in dat geval twaalf nationaliteiten vertegenwoor digd zijn. In het communiqué stellen de or ganisators: „Door de talrijke kan didaturen en om een groter aantal beroepsrenners de gelegenheid te ge ven hun kansen te verdedigen zijn wij er toe overgegaan vijftien equi pes te laten starten". Er zijn geen reserveploegen aangewezen. Het is nog nimmer voorgekomen, dat twee Nederlandse ploegen voor „La Grande Bouclé" waardig werden bevonden. Caballero, dat een vijftal jaren geleden voor de eerste maai contracten afsloot met profwielren ners, stelde zijn kandidatuur in het voorjaar. Er kwam een uitnodiging, maar de toen geldende financiële voorwaarden bleken niet aanvaard baar. Op grond van enkele goede prestaties (onder meer drie etappe- overwinningen in de Ronde van de Zes Provinciën) hoefde Caballero zich niet in te kopen. De volgende acht renners van Ca ballero zijn op 27 juni reeds zeker van een plaats aan de startlijn te Li moges: Wim Schepers, Arie den Har- tog, Jan Krekels, Harry Steevens, Gerard Vianen, Cees Zoontjens, Huub Harings en Adri Wouters. Voor de overige twee plaatsen zal later een keus worden gemaakt uit: Leo Duyndam, Cees Rentmeester, Daan Holst, Richard Bukacki, Jacques Frij- ters en Henk Benjamins. Enkele ren ners nemen momenteel deel aan de Ronde van Zwitserland. Manager Frans van den Enden, die de onder handelingen in Parijs op 3 juni bij woonde, zei: „We willen eens zien hoe Duyndam zich in Zwitserland in de bergen houdt. Afgelopen zondag heeft hij in ieder geval een fraaie zege behaald in een rit over 217 km". „Caballero, met als ploegleider Ge rard Peters, zal zonder specifieke kopman starten. We wachten eerst het verloop van de beginfase af. En verder gokken we op overwinningen in voor ons geschikte etappes", aldus Van den Enden. De ploeg van Willem II-Gazelle, met als chef d'equipe Ton Vissers, zal waarschijnlijk woensdag 17 juni in Oisterwij'k worden bekend gemaakt. De Ronde van Luxemburg, die II ju ni begint en 15 juni eindigt, speelt een rol in de bepaling van de defini tieve selectie. Aan deze Ronde ne men deel: Harm Ottenbros, Rini Wagtmans, René Pijnen, Jos van der Vleuten, Eef Dolman, Jan van Kat wijk en de Belgen Ward Seis en Vic van Neulant. Met de Nederlanders in „vreemde dienst", zoals Jan Janssen, Gerben Karstens, Eddy Beugels, Joop Zoete melk en Harry Jansen, komt het oranje-contingent in de Tour op on geveer 23 renners. OEN HAAG (A.N.P.) In ant woord op een verzoek vanuit de Tweede Kamer om te bemiddelen in het conflict tussen de NOS en de KNVB teneinde televisie- en radio uitzendingen van voetbalwedstrijden in het komende seizoen zeker te stel len, heeft minister dr. M. A. M. Klompé (CRM) meegedeeld, dat be middeling eerst in overweging geno men kan worden als beide partijen haar wensen. In antwoord op de schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid J. Th. Vellenga zei minister Klompé dat het geen gewoonte is, d'at de mi nister van CRM zich mengt in on derhandelingen van de NOS met in stellingen of personen, die medewer king geven aan programma's. „On danks het feit" aldus het antwoord, „dat de minister van CRM zowel be moeiing met de televisie als met de sport heeft, meen ik de verantwoor delijkheid voor de voortzetting c.q. het niet doorgaan van door het pu bliek zeer gewenste programma's als televisie- en radio-uitzendingen van voetbalwedstrijden bij de onderhan delende partijen te moeten laten" Minister Klompé zegt er van over tuigd te zijn, gezien deze verant woordelijkheid, dat de partijen elk aar nog bijtijds in redelijkheid zul len vinden". Sir Alf Ramsey: „Ik denk niet aan een mogelijke combine van Brazilië en Roemenië. Ik denk alleen aan winnen van de Tsjechen." SIR STANLEY ROUS voorstander van uitbreiding deelnemende landen (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD Een aantal West-Duitse voetbaldeskundigen trekt op het ogenblik rond in Mexi- co-Stad, Puebla, Toluca, Guadalajara en Leon. De heren praten, luisteren, maken aantekeningen en bandopna men. En dat allemaal voor de tiende wereldkampioenschappen, die over vier jaar in Wcst-Duitsland worden gehouden. De Duitsers willen dit „tüchtig" voorbereiden. De vice-voorzitter van de West- Duitse voetbalfederatie en voorzitter van het comité dat de wedstrijden van 1974 organiseert, Hermann Neu- berger, zei dat hij met zeven mede werkers in Mexico aan het „obser veren" is. Alle rapporten en ant woorden op vragen zullen later in Duitsland worden uitgetikt en ge bundeld opdat men een goed idee heeft hoe men het in 1974 moet aanpakken. Toen hem gevraagd werd of hy vond dat de Mexicanen het thans goed aanpakten, zei Neuberger dat hij veel goede dingen had gezien maar ook situaties die hij in Duits land anders moet gaan doen. Zo wil men dat tournooi vrij gaan houden van commercialiteit, en alle wed strijden laten beginnen tegen het einde van de middag. Ook wil men een nieuw systeem van indelen gaan invoeren, en wel dat er begonnen wordt met 16 ploe gen in vier groepen zoals nu het geval ise maar dat na de eerste ronde de groepwinnaars en de ploegen die op de tweede plaats eindigen ieder terecht komen in een eigen groep van vier ploegen. Tenslotte blijven er dan twee groepen van twee over. Uit de eerste komt dan de winnaar van het tournooi en de- tweede - prijswinnaar. Uit het laatste gevecht uit de andere groep van twee komen nummer drie en vier. „Dit systeem", aldus Neuberger, „heeft tot voordeel dat de weg naar het kampioenschap geleidelijker en redelijker is opgebouwd. En dat „opbouwende" is voor het publiek spannender en voor de spelers die het het langst volhouden tenslotte financieel het voordeligst. Dit slaat vooral op de laatste acht die overblijven, omdat die uitblin kers twee wedstrijden meer zullen gaan spelen. Op het ogenblik", aldus Neuberger, „krijgen de ploegen 30 procent van het geld dat elke wed strijd opbrengt. In geen van de twee wedstrijden die wij, West-Duitsland, tot nu toe hebben gespeeld waren er meer dan 8.000 toeschouwers. Ga maar na. Dan worden we niet rijk van." Het Duitse voorstel voor de nieu we ploegindeling zal pas in het be gin van het volgende jaar door de wereld-voetbalbond in behandeling worden genomen. Als het wordt ge accepteerd dan zou er toch weer een wiskundig probleem kunnen opdui ken, omdat de voorzitter van de FIFA Sir Stanley Rous, het aantal deelnemende landen wil gaan verho gen van 16 tot 24. 5? (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD Zowel interna tionale voetbalofficials als Mexicaan se psychiaters beginnen zich zorgen te maken over het gedrag van de „sportliefhebbers" in Mexico en hun gewelddadig optreden. Er zijn op verschillende plaatsen in het land al vier doden gevallen - door schoten en messteken- die men rechtstreeks in verband kan brengen met het voetbal. Zo werd er een Mexicaan neergeschoten en gedood omdat die tot een Salvadoriaan had gezegd, dat zijn ploeg ,,'n waarde loos zootje" was. Aanhangers van diverse clubs hebben in de hoofdstad al op ver schillende plaatsen in hun gevaarlijk „enthousiasme" een paar winkels leeggehaald. Op tal van plaatsen zijn vernielingen aangericht. Toen Mexico El Salvador had verslagen trokken miljoenen Mexicanen de straat op om de hele nacht luidruch tig feest te vieren. Kranten schrij ven het optreden van de massa toe aan „een verkeerd soo-rt nationalis me", „kinderachtigheid" en „het La tijnse temperament". Veel psychologen in Mexico zien de televisie als de grote schuldige. „De televisie richt zich en wat de camera weergeeft is een vertekend beeld", aldus dr. Leonor Sanchez. „De commentatoren gooien je dood met complimenten en bloemrijke taal en ze geven een verkeerd beeld van wat er werkelijk gebeurt". „De Mexicanen gaan geloven dat de spelers supermensen zijn", aldus professor Marta Codro. En een an dere geleerde verklaarde „Dat tele visie een werkelijk vergif betekent voor een mensenmassa die niet kan lezen". WEDSTRIJDEN OP 11 JUNI MEXICO-BELGIË ITALIË-ISRAËL ENGELAND-TSJECHOSLOW MAROKKO-BULGARUE BRISTOL (A.N.P.) Tom Okker is in de eerste ronde van het ten nistoernooi te Bristol uitgeschakeld door de Zuidslaviër Nikki Pilic. De Zuidsiaviër versloeg de Nederlander in drie sets, 36 1614 108. De andere favorieten, zoals Stolle, Drys- dale, Riessen en Ralston overleef den de eerste ronde gemakkelijk. Betty Stöve verloor in de kwart finales te Bristol met 97 36 16 van de sterke Australische Judy Dalton-Tegart. (Van onze sportredactie) SAS VAN GENT Na veertien jaar zal er op zaterdag 8 augustus weer een duel tussen twee vereni gingen uit het betaalde voetbal in Zeeuwsch Vlaanderen worden ge speeld. Waren het in 1956 Willem II en FC Brugge, die in Hulst de Zeeuwsch-Vlaamse voetballiefheb bers van semi-profvoetbal lieten ge nieten, nu komen op 8 augustus op het nieuwe sportpark De Valcke in Sas van Gent twee zeer gerenomeer- de elftallen in het veld: FC Twente en Sint-Truiden. Dit ter gelegenheid van de opening van het sportpark De Valcke, dat in de competitie zal worden bespeeld door de Sas van Gentse vierde klasser Com Boys. De sportraad van Sas van Gent „draait" op 8 augustus een uitge breid programma af, waarvan de wedstrijd FC Twente - Sint-Truiden ongetwijfeld het hoogtepunt is. Het is namelijk de bedoeling, dat de sportraad, die begin van dit jaar werd geïnstalleerd zich op deze dag ook eens van haar beste kant laat zien. Het sportieve deel begint op 8 augustus met een voetbalduel tussen Corn Boys en SLV uit Zelzate, dat in de tweede klas provmoiaal uit komt. Ondertussen worden op het gemeentehuis van Sas van Gent de spelers en officials van FC Twente en Sint-Truiden ontvangen door burgemeester F. A. J. den Boer en zijn wethouders. Ook Frans Derks, de Bredase arbiter zal daar aanwe zig zijn, want hij zal het treffen tussen de Nederlandse en Belgische topploegen gaan leiden. Om oragev. kwart over drie - als de wedstrijd tussen Corn Boys en SLV nog aan de gang is - zal burgemeester Den Boer bij de ingang van het sport park De Valcke enkele officiële da den verrichten zodat de aanwist van Sas van Gent dan echt geopend is. Daarna zal de burgemeester om vier uur de aftrap doen bij het duel tussen FC Twente en Sint-Truiden. Nadat de toeschouwers - na veer tien jaar - weer hun portie betaald voetbal „genuttigd" hebben volgt er voor de genodigden en spelers een diner in het Cultureel Centrum van Sas van Gent. En daarna kan het feest beginnen. In twee zalen be staat er gelegenheid om een dansje te plegen. De Sas van Gentse sportraad heeft met meer clubs onderhandeld dan met FC Twente. De Twentse ploeg bleek echter van de eerste vijf cM» van de Nederlandse eredivisie de gunstigste voorwaarden te hebben. De sportraad heeft de toegangs prijs voor de twee wedstrijden erg laag gehouden. Beide duels kunnen worden gevolgd voor het bedrag van drie gulden vijftig. Vandaag begint men in Groot Sas van Gent met de voorverkoop. Dit om de eigen bevol king eerst de gelegenheid te geven kaarten te kopen. De toegangsbewij zen kunnen worden gehaald bij de volgende drie adressen in Sas van Gent: L. Marquinie, Oostkade 10. W. Guinau, Beukenstraat 3 en P. Ste vens, Joostenstraat 3. Het sportpark De Valcke bestaat uit drie voetbalvelden. Het heeft een geweldige verlichting en er be staat een mogelijkheid om in de naaste toekomst te beginnen met de bouw van een tribune. Het gemeen tebestuur van Sas van Gent schijnt trouwens enorme plannen met De Valcke te hebben. Er zijn ergens plannen om het geheel uit te brei den tot een complex van 23,24 ha. Maar dat is nog verre toekomstmu ziek. Voor die aSs van Genitse sport raad is he.t op dit moment alleen belangrijk, dat het evenement op 8 augustus, dat muzikaal verzorgd wordt door de harmonie De Vere nigde Vrienden uit Sas van Gent en het muziekkorps 's-Hertogenbosch, dat ook nog een majorettenpeloton meeneemt, een succes wordt. Hel nieuwe sportpark „De Valcken" in Sas van Gent. (Van onze zwemmedewerker) TERNEUZEN Zaterdagmiddag organiseert de zwemvereniging De Schelde in het zwembad te Terneu- zen provinciale zwemwedstrijden waarvan de resultaten meetellen voor het clubkampioenschap van Zeeland. De Schelde-leden Tonnie Veerman en Sjaak van der Hooft zullen onge twijfeld alles in het werk stellen om de medailles op de 200 meter rug slag en de 400 meter vrije slag in de wacht te slepen, terwijl Piet Castel van SZV zal trachten ook op de 200 meter schoolslag de concurrentie achter zich te laten. Barend Plat- schorre van de Bruinvis en Theo Vis van SVZ gaan het hem - naar men mag aannemen - niet makkelijk ma ken. Martha Wolff (SZV) zal het op de 100 meter vlinderslag dames moeten opnemen tegen de aanstor mende jeugd. De 4 x 100 meter wisselslag estafette dames-ploeg van SZV is zonder meer favoriet voor de zege terwijl het jongens-kwartet van de Schelde op de 4 x 100 meter vrije slag moeilijk te kloppen zal zijn. De leider in de zwemcompetitie - SZV uit Souburg - zal zijn voor sprong op de overige clubs wel be houden. De Schelde gaat proberen de tweede plaats van de Zeehond over te nemen en dat kan daar een bijzonder interessante strijd ople- vern in Terneuzen. MOSKOU (ANP) De Russische atleet Valery Brumel, die sinds 1963 wereldrecordhouder hoogspingen (2.28 meter) is, heeft in Moskou een operatie ondergaan aan zijn linker knie. Deze chirurgische ingreep is een gevolg van een 2 jaar geleden gebeurd motorongeluk, waarbij Bru mel aan beide benen werd gewond. Brumel is al verscheidene malen eerder geopereerd, maar steeds aan het rechterbeen. Deze keer echter aan het linker om het effect van de shock, die Brumel bij zijn ongeluk opliep, te bestrijden. De operatie, die een uur en twintig minuten duurde, werd verricht door de direc teur van de kliniek voor sportlieden, Vladimir Bachkirof. Valery Brumel denkt dat hij, „als alles goed gaat", in september zijn training kan her vatten. (Van onze sportredactie) MIDDELBURG Middelburg, dat zich dit jaar met moeite handhaafde in de eerste klasse E zal volgend seizoen onder een nieuwe trainer aan de competitie beginnen. De eni ge Zeeuwse eerste klasser heeft L. van de Velde, voorheen trainer van de zaterdagmiddagclub De Meeu wen, voor een jaar gecontracteerd. Middelburg trok ook de heer Olij- hoek aan, die Zierikzee heeft ge traind. De heer Olijhoek komt in de plaats van A. Vogel. Piet Lindenberg, die Middelburg zestien jaar onder zijn hoede had en in die jaren het eerste elftal vier maal naar het landskampioenschap leidde, is in onderhandelingen met de derdeklasser HVV en Goes. Zo als bekend zijn de onderhandelingen met HVV al in een vergevorderd stadium. (Van onze sportredachtie) TERNEUZEN Arie Stehouwer, traineir van de tweede klasser Ter- neuzen is met ingang van 1 augustus benoemd tot beheerder van de nieu we sporthal in Terneuzen. De heer Stehouwer werkt nu nog bij Dow Chemical in Terneuzen. (Van onze sportredactie) ARNEMUIDEN Het Nederlands militair elftal heeft gisteravond in Arnemuiden met 31 gewonnen van de club van die naam. De militairen hadden meer moeite met de Zeeuwse zaterdagclub dan vorig jaar. Toen immers werd er met 6—0 gewonnen. Voor Klaas Poortvliet, diie zijn carrière na 17 jaar in het eerste van Arnemuiden besloot, was het geen prettige wedstrijd. Poortvliet kwam ongeveer een kwartier voor hef einde in botsing met Visser van Sparta en moest met een enkelblessure het veld verlaten. Arnemuiden na-m in de 15e minuut van de wedstrijd de leiding. Coen Bruyssers rondde een voorzet doel treffend af, waarbij Van Oosterhout van Sparta kansloos was: 10. De 1500 toeschouwers moesten een kwar tier wachten voordat de militairen tegenscoorden. Het was Bachoffner van DWS die de stand nivelleerde. Arnemuiden, dat geleerd had van het vorig jaar, speelde duidelijk op de versterkte defensie, maar in het laatste kwartier ging toch de condi tie meespreken. In de 75e minuut was het Van Limgen, nota bene de hulptrainer van het Nederlands mi litair elftal, die de soldaten maar 21 knalde. En enkele minuten la ter school Mellaert van NEC de mi litairen naar de verdiende 31-over- wiinining.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 15