Arbiter Lau van Ravens: GEEN VRIJE DAG..." Israël rekent op in verrassingen world cuptoernooi ALF RAMSEY: „ENGELAND MOET TSJECHEN VERSLAAN garantie gemak Girobetaalkaart da's makkelijk! Grote dag voor Charlton Mexicanen zoeken voordelen CUP VEILIG IN KLUIS 55 55 W.K. OP T.V. „Bakken regen" ...voorwie 'm aanneemt voor wie 'm afgeeft Lees maar! Schrijf maar! Gemis... voor wie 'm nog niet heeft DONDERDAG II JUNI 1970 23 (Van onze speciale verslaggever) LEON. Wat doet een scheids rechter bij de wereldkampioen schappen voetballen op zijn vrije dagen? „Net zoals de spelers hebben wij geen vrije dagen," zegt de Neder landse scheidsrechter Lau van Ra vens, die afgelopen woensdag het duel leidde tussen West-Duitsland en Marokko in groep vier van de wereldkampioenschappen. Elke morgen ondergaan de acht FIFA-scheidsrechters uit Europa, Latijns Amerika en Azië een straf fe, anderhalf uur durende training, met gymnastiek en korte sprints. Dan gaan zij zwemmen en ze ein digen met een saunabad." Vain Ravens erkende dat alle wedstrijden die tot zo ver in zijn giroep gespeeld waren „verbazing wekkend fair" zijn geweest. Wij hebben daar eigenlijk weinig voor hoeven doen." Hij dacht dat dit voornamelijk te danken was aan het feit, „dat alle spelers de strenge straffen kennen tot aan het uit het veld sturen voor gemeen spel en opzettelijke overtredingen Ik wou dat het zo de rest van het toernooi zou hlijven," voegde hij daar aan toe. Hoewel hij een onpartijdige FI- FA-scheidsrechter is, betreurt Van Ravens bet toch dat Nederland hier niet vertegenwoordigd is. „Het maakt mij elke daig weer be droefd, dat ons nationale elftal hier niet speelt," zei hij in een inter view. „Ik ben er zeker van dat ons team veel beter voor de dag zou zijn gekomen dan bijvorbeeld El Salva dor, Israël en Marokko. Maar on ze jongens werden uitgeschakeld door Bulgarije, het zelfde elftal dat er hier weer niet in is geslaagd de kwartfinales te bereiken." Voor zijn vrienden in Holland heeft Van Ravens nog een waar schuwing: hij zal niet veel souve nirs meebrengen uit Mexico. „Als je moet leven van je dage lijkse FIFA-toelage van 25 dollar dan blijft er niet veel over om boodschappen van te doen," zegt hij. LAU VAN RAVENS: weinig souvenirs (Van onze speciale verslaggever) MEXICO (ANP) Enkele dui zenden voetbalfans van West-Duits- land en Peru trokken gisteren Leon binnen, bewapend met toeters, vlag gen en wat dies meer zij. Zij wer den aangevoerd per bus, auto en trein na een rit van minstens zes uur in een verzengende hitte. Min stens 2000 Duitsers en evenveel Pe ruanen woonden het treffen tussen de ploegen van hun land bij. De straten in Peru waren geblokkeerd door het enorme verkeer en de wil de feesten die men midden op straat vierde. En dan te weten dat de MEXICO-CITY Sir Alf Ramsey heeft mannentaal gesproken. Alle speculaties omtrent een mogelijke combine tussen Brazilië en Roeme nië om Engeland buiten de laatste acht van het wereldkampioenschap te houden, hebben hem in het geheel niet beroerd. „Ik heb niets te maken met wat Brazilië of Roemenië doen. Ik denk aan onze eigen wedstrijd. Die moeten we winnen. „De geridderde Engelse manager is ervan overtuigd dat zijn team de kwartfinales zal halen, als de spelers in dezelfde vorm steken als tegen Roemenië en Brazilië. Bij een overwinning van Brazilië op Roemenië, heeft Engeland aan een gelijkspel tegen Tsjechoslowakije voldoende om zich voor de volgende ronde te kwalificeren. Maar sir Alf Ramsey denkt alleen aan winnen. verse spelers na rust ingezet: Jeff Astle voor Bobby Charlton en Colin Bell voor Francis Lee. Het kan zijn, dat Ramsey opnieuw een dergelijke manoeuvre voorbereidt, daarbij zou hij thans Peter Osgood en Allan Clarke kunnen inzetten, die hij een plaats bij de reserves heeft gegeven. Voor Bobby Charlton kan de ont moeting van donderdag om twee redenen vreugde brengen. Als de 32-jarige aanvaller, zoals verwacht, wordt opgesteld, speelt hij zijn 105e wedstrijd en evenaart hij daarmee het record van Billy Wright. Als hij bovendien (nog scoort brengt hij zijn doelpuntentotaal op precies vijftig. Sir Alf Ramsey: „Ik denk niet aan een mogelijke combine van Brazilië en Roemenië. Het televisieprogramma van de wereldkampioenschappen voetbal, ziet er voor vandaag, donderdag, en 19.04 uur samenvatting Zweden - Uruguay, Rusland - El Salvador, Brazilië - Roemenië. 22.55 uur Enge land - Tsjechoslowakije. Belgische t.v.: 18.15 uur Zweden - Uruguay, 22.50 uur België-Mexico. Niet ten onrechte, want de Tsje- chen, die tweemaal in de finale van het wereldkampioenschap stonden en golden als gevaarlijke outsiders, zijn ontmoedigd door de 4-1 en 2-1 nederlagen tegen Brazilië en Roeme nië. In beide wedstrijden viel de ploeg na rust sterk terug wegens gebrek aan uithoudingsvermogen, welke zich zo evident manifesteer de. dat manager Josef Marko toegaf: „Onze spelers zijn niet fit". Vooral Josef Adamec, de doelpuntenmaker en Andrej Kvasnak, de generaal op het middenveld, bleven onder de maat. En men verwacht dat Marko beiden in de ontmoeting tegen Enge land zal vervangen. Daarentegen kan sir Alf Ramsey het volste ver trouwen in zijn basisopstelling heb ben. Elke speler is zijn plaats waard gebleken. Hij heeft alleen de gebles seerde Keith Newton moeten ver vangen door Tommy Wright en in de wedstrijd tegen Brazilië twee België en Italië hopen op regen. België vooral. „Van mijn part komt het met bakken uit de hemel", aldus de Belgische trainer Goethals. „Als het regent is het niet zo verschrik kelijk warm en kunnen mijn spelers tenminste weer ademhalen". Het is duidelijk dat Goethals ook hoopt op een bij-verschijnsel: de regen kan het onvoorstelbare chauvinistische enthousiasme van de 108.000 suppor ters, die het Aztekenstadion bij de wedstrijden van het Mexicaanse elf tal herbergt, aanzienlijk temperen. De Belgen zitten na de 4-1 neder laag tegen Rusland duidelijk in de verkeerde hoek. Maar insiders zijn het erover eens, dat als er één team is, dat het chaotisch voetballende Mexico kan ontmaskeren, het de professioneel geschoolde Belgen zijn. „Als het koele weer van de laatste dagen voortduurt, hebben we een goede kans", aldus Goethals. Sinds de aankomst in Puebla hebben de Belgen alles verloren: hun speel vreugde, suelheid, het vermogen om te acceleren en uithoudingsvermo gen. Maar met het dalen van de temperatuur kan dat alles snel te rugkomen. En de Mexicaanse trainer Cardenas ontveinst zich niet dat de ontmoeting tegen België de belang rijkste uit de geschiedenis van het Mexicaanse voetbal kan worden. „We moeten met een zo groot moge lijk verschil winnen", is de op dracht, die hij zijn spelers zal mee geven. De Mexicanen zijn erop ge brand hun wedstrijd voor de kwart finales in het gigantische Azteken stadion te spelen, waar de vocale steun van de supporters veruit het grootst is. Dat voorrecht is voorbe houden aan de winnaar van poule 1, waaruit volgt dat Mexico in zijn groep Rusland, waartegen het gelijk speelde, door een beter doelsaldo moet zien voor te blijven. Raul Car denas heeft problemen: aanvaller Enrique Borja, die in de eerste helft tegen El Salvador beneden zijn kun nen speelde, te handhaven of niet en een vervanger te vinden op de lin kervleugel voor de geblesseerde Aa ron Padilla. Het is bovendien moge lijk dat Cardenas in een poging de verdediging te versterken een be roep zal doen op Guoilermo Hernan dez, die tegen Rusland meespeelde, maar tegen El Salvador ontbrak. De Belgen zullen waarschijnlijk ver trouwen op hetzelfde team, dat van Rusland verloor. Wellicht met Trap- peniers in het doel in plaats van Christian Piot. (ADVERTENTIE) Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat eik bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnate of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeninge». Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouder. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeitl Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro- oasje betaalt! r- I I I I R I r r r r r r I I I I I I Trokt h wét profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praats gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt n overigens óók terecht met al uw vragen en wensen! de postgiro BOBBY CHARLTON: evenaring record van Wrigth. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY. In de Mexicaanse pers wordt op het ogenblik een campagne gevoerd om te bereiken dat Mexico als gastland al zijn wedstrijden moet mogen spelen in het grote Az tekenstadion in de hoofdstad. In 1966, aldus wordt gezegd, speelde het gastland Engeland al zijn wedstrijden ook in het Wembley-stadion, hetgeen voor de hand liggende voordelen bood. Het organisatiecomité heeft evenwel doen weten dat hier niets van inkomt. Men houdt zich aan de regel die zegt dat de ploeg die in een der vier groe pen als tweede eindigt in de kwartfinales ergens anders moet gaan spelen. Nu staan Mexico en Rusland op het ogenblik in groep 1 ge lijk bovenaan met elk 3 punten uit twee wedstrijden. Rusland moet nog spelen te gen El Salvador en Mexico tegen het sterkere België. Het lijkt vrijwel zeker dat Rusland num mer een in zijn groep gaat wor den, en dus in het Azteken-sta dion zal blijven spelen. Als Me xico dan als tweede eindigt moet het naar Puebia om uit te komen tegen de nummer twee uit groep 2, waarschijnlijk Uruguay of Italië. Als België vandaag Mexico verslaat dan is er helemaal geen probleem meer want dan komt Mexico niet in de kwartfinales. De Mexicaanse voetbalbond heeft zich in verband met een en ander nog niet tot het organis- satiecomité gewend. straten in Leon erg smal zijn. De Peruviaanse coach Didi laat zich de laatste dagen steeds meer tegenstrijdige uitspraken ontlokken. Heette het eerst dat hij er niets voor voelde om reeds in de achtste finale tegen Brazilië aan te treden, een tweede uitspraak hield in dat Didi helemaal geen angst had voor de Brazilianen, „want hij kende hun systeem als zijn eigen broekzak". Nu heeft Didi opnieuw iets gezegd, dat de wenkbrauwen doet fronsen. „Wij kunnen deze wedstrijd tegen West-Duitsland winnen en dan ont moeten wij Brazilië. Maar wij heb ben daar geen enkele behoefte aan". Israël rekent erop dat het de grote verrassing wordt in dit we reldkampioenschap. Het wil Italië namelijk de weg versperren naar de kwartfinales. Het is ervan overtuigd dat de Europese kampioen technisch superieur is, maar rekent op zijn defensie, die niet alleen goed kan verdedigen, maar ook massaal kan aanvallen. Zij toonde dat reeds in het duel tegen Zweden, toen de Israëlische machine als een goed geolied apparaat werkte. „Op papier zijn wij de zwakkeren maar wij hebben nog enkele doelpunten in onze schoenen", zei aanvoerder Mor- dechai Spigler. De politie in Mexico heeft ge dreigd tot arrestatie over te gaan van de jongeren, die geregeld de Engelse ploeg uitjouwen. Een woordvoerder zei: „De politie zal niet langer toestaan dat de Engelse ploeg en haar aanvoerder Bobby Moore zullen worden beledigd en uitgedaagd". Hij verklaarde verder dat er groepen jongeren waren die de wedstrijden om het wereldkam pioenschap aangrepen om onrust te veroorzaken, vernielingen aan te richten en het verkeer in wanorde brengen. De politie heeft nu op dracht gekregen zeer streng op te treden tegen dergelijke groepen. De anti-doping controle heeft tot nu toe zeer goed gewerkt. In de 16 gespeelde wedstrijden zijn 32 spe lers gecontroleerd met allen een ne gatief resultaat. De scheidsrechters hebben de opdracht om na afloop twee spelers aan te wijzen, die twee flesjes met urine moeten inleveren. De namen van de spelers die de dopingtest hebben ondergaan, zijn niet bekend gemaakt. Doelpunten maken is voor de Mexicaanse spelers een zeer lucra tieve bezigheid. Voor ieder gescoord doelpunt ontvangt de ploeg een be drag van 1670 pond sterling van een glasfirma. Voor de vier doelpunten is dus reeds een bedrag van 6670 pond ontvangen, dat verdeeld moet worden onder 27 spelers. De Mexi caanse voetbalbond heeft de spelers ook nog een onbekend bedrag toegezegd na afloop van het wereld kampioenschap. De Engelse voetbal lers ontvangen voor iedere wedstrijd 100 pond, maar de werkelijke bonus ontvangen zij na afloop van de strijd. Verwacht wordt dat er voor iedere speler aan de finish een be drag van 5000 pond gereed zal lig gen. Lew Jaschin verdedigde gistera vond tegen San Salvador toch niet het Russische doel. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen de befaamde Rus in het duel tegen San Salvador op te stellen en de Mexica nen hadden voor deze gelegenheid reeds een grootse huldiging voorbe reid. Coach Gabriël Katchaline heeft toch besloten de voorkeur te geven aan Anzor Kavazasjwili, die in bete re vorm blijkt te steken. Kennelijk heeft de Russische coach geen risico willen lopen in verband met de goede klassering van zijn team. Ja schin speelde voor de laatste maal in 1968 in de Russische ploeg. Dat was tegen een Scandinavisch elftal. Bobby Moore: beledigingen QUICK (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY De Jules Ri- met-beker, trofee voor de wereld kampioen voetballen, is opgeborgen in een kluis van de „Banco de Comercio" in Mexico City. Het gou den kleinood zal daar blijven tot 31 juni, de dag van de finale, wanneer het in een gepantserde auto naar het Aztekenstadion zal worden gebracht. De 60 centimeter hoge en prachtig glanzende beker stond tot maandag avond te kijk in een Mexicaans warenhuis, maar aangezien de orga nisatie van het wereldtoernooi be ducht is voor een herhaling van „1966" (toen de beker werd gestolen en pas veel later weer ontdekt door het hondje Pickles), vond zij dat de Coupe Jules Rimet nu maar achter slot en grendel moest.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13