VERZET TEGEN DE BOUW VAN FOSFOROVEN VAN HOECHST V.V.D. VanLanschot voor méér rente van uw geld 554 5/4 7-854' Zeeland hoort weer bij luchtnet Personeelsverloop Stichting Zeeland baart G.S. zorgen Terwijl bouw voortgaat Hartonderzoek onder vergeten groep F.van Lanschot Jonjjerensoos Fyfan wil Oranje Vrijstaat in Goes Clay wil naar het buitenland Kruisbessen eindelijk op veiling Aanhoudend warm McLaren-renstal zal blijven voortbestaan Derde verdachte bankoverval in Goes nog steeds op vrije voeten 3 Jongetje aan oog gewond in speeltuin Twee hoofdingenieurs RWS in Zeeland méér Woordvoerders Overtreding Vreemde tijd Emotionaliteit Wellicht iedere maand doopdiensten in Goes Zó begint u: WOENSDAG 10 JUNI 1970 (Vervolg van pag. 1) De geneesheer-directeur van de Bredase GG en GD, dokter A. Smulders, noemt als toekomstige mogelijkheid van een algemeen en uiterst nauwkeurig bevolkingsonder zoek op de algehele gezondheidstoe stand, het systeem dat in Amerika al enige tijd bestaat. De patiënt komt in een computergebouw, duwt een groot aantal kaarten met medi sche vragen in de sleuf „ja" of „nee", gaat als het ware op de lopende band door een aantal afdelingen, waar letterlijk alles van hem wordt nagekeken en weet via de computer als hij klaar is direct hoe het met zijn gezondheid staat. „Zover komt het hier misschien ook nog wel eens. Men moet maar zo denken, dat als een idee in de tijd rijp is, dan ontstaat er een immense kracht. Dat idee is dan niet meer te stuiten. De huidige tijd is rijp voor het algemeen gezond heidsonderzoek. De vraag is hoe je dit moet passen in de Nederlandse situatie. De tbc-consultatiebureaus lijken mij de aangewezen instituten voor de volgende stap naar dat tota le onderzoek. De stoot daartoe moet komen van de gezamenlijke gezond heidsdiensten in ons land. Iets dat zeker nog jaren gaat vergen. In goede harmonie met het verzeke ringswezen en de bestaande instel lingen voor klinische en preventieve gezondheidszorg zou zo'n computer- instituut voor diverse preventieve onderzoeken gebruikt kunnen wor den. Ik denk aan sport-, bedrijfs- en schoolgeneeskundige testen en on derzoeken die door huisartsen wor den aangevraagd. Dat zal waar schijnlijk een mindere toeloop naar de poliklinieken geven, maar de specialisten krijgen dan eindelijk meer tijd om aandacht te schenking aan de genezing. Het onderzoek ge beurt dan dus elders. De tussenfase naar zo'n totaal gezondheidsonder zoek zou moeten zijn de combinatie van scherp uitgebalanceerde vragen voor een anamnese en een complete set van testen van alle orgaanstel sels en zintuigen op normale functi onering en afwijkingen", aldus dok ter Smulders. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De 11-jarige T. J. uit Vlissingen is in een speeltuin aan de Van der Helstlaan met zijn hoofd tegen een schommel aangelopen. Hij liep hierdoor verwondingen aan het rechteroog op en moest naar het St.- Jozef ziekenhuis worden overge bracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dezer dagen is de benoeming bekendgemaakt van 2 ingenieurs bij Rijkswaterstaat tot hoofdingenieur. Het betreft de heren M. J. Lo<schakoff te Middenschouwen en J. van Maldle te Vlissingen. V ooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Aanhoudend warm, met kans op onweer. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 7 tot 14; min.-temp.: 3 tot 8 graen boven normaal; max.-temp. 4 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 6 tot 13; min.-temp.: 3 tot 8 graden bo ven normaal; max.-temp.: 3 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. AAN HET STRAND Tijdelijk wat bewolking, maar over wegend droog. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. In de middag 22 tot 24 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten. Na een zwakke sto ring met plaatselijk een buitje en wat bewolking opnieuw zonnig en goed strandweer. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Terwijl in de kantine van het Vlissingse stadhuis een veertigtal mensen vertegenwoordigend de 811 personen die bezwaar hebben gemaakt tegen het in produktie brengen van de tweede fosforoven van Hoechst-Vlissingen bijeen waren, ging op het bedrijfsterrein aan het Sloe de zoveelste heipaal voor de derde fosforoven van Hoechst de grond in. De tweede oven is sinds eind december 1969 in bedrijf, hoewel b. en w. van Vlissingen nog geen Hinderwetvergunning voor deze installatie hebben afgegeven. De Hinderwetprocedure beleefde gisteren een hoogtepunt met een zo genaamde „hoo:rzitting", waarbij degenen die schriftelijk op gronden als „geluidshinder", „stank" en/of „gevaren voor de volksgezondheid" bezwaren tegen de Hoechst-fabriek hadden ingebracht, in zegje kon den zeggen ten aanhore van b. en w. van Vlissingen. Van hetgeen er tijdens de hoorzit ting te berde is gebracht zal proces verbaal worden opgemaakt. Daarna moeten b. en w. van Vlissingen, geruggesteund door technische advi seurs vain diverse departementen, TNO en dergelijke, beslissen onder welke voorwaarden die tweede fosfor oven in bedrijf mag blijven. Als aannemelijk zou zijn gemaakt, dat het bedrijf in de omgeving een te grote inbreuk op het menselijk wel zijn pleegt, dan kan het worden stilgelegd. Niettemin ramt Hoechst vol optimisme palen voor de derde fosforoven de grond in. Waarom? De Nederlandse bedrijfsdirecteur, dr. ir. J. Nijman: „Wij nemen een bepaald risico met elke vestiging, waar dan ook. Wij zijn echter zo verstandig geweest om ons bij het ontwerp voor onze fabrieken in Vlissingen niet te baseren op de algemene eisen van de 80 jaar oude Hinderwet, maar op die van de ko mende wet op de luchtverontreini ging. Watt betreft de geluidshinder, waartegen bezwaren zijn ingebracht, zoeken wij met behulp van onze eigen deskundigen en sinds kort met inschakeling van TNO naar de pre- ciese oorzaak van het als storend ondervonden lawaai en als wij dat gevonden hebben naar moge lijkheden om het te beperken. Ove rigens, „aüdus dr. ir. Nernnam, „zijn wij niet geroepen om met de indie ners van bezwaren in discussie te treden. De bezwaren zijn geaddres- seerd aan b. en w. van Vlissingen". Namens de 811 indieners van be zwaarschriften werd tijdens de hoorzitting door vijf personen het woord gevoerd. Deze sprekers wa ren leden van de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland, die zich inzake de Hoechst-uitbreidingen krachtig heeft geweerd. „Niet omdat wij tegen in dustrialisatie als zodanig zijn", aldus een woordvoerder van deze vereni ging, „maar omdat in de praktijk blijkt dat heel veel mensen niet we ten welke mogelijkheden de Hinder wet hen verschaft om gehoor te vinden voor klachten en verder om dat wij menen dat alles zijn prijs heeft. Een welvaartsontwikkeling door industrialisatie is één zaak. Schade aan het leefmilieu als gevolg van die industrialisatie is een ande re. Die twee moeten tegenover el kaar worden afgewogen". De sprekers tijdens de hoorzitting lieten de keerzijde van de medaille zien. De heer A. de Jager uit Nieuwdorp: „Nu al lijd ik aan sla peloosheid door het irriterende la waai van de fabriek, en ik ben niet de enige. Uit de medische literatuur blijkt dat lang aanhoudende geluids hinder, ook al is het volume daarvan niet groot, hetzelfde effect op de mens heeft als atoomstraling. Dokter Geldog uit mijn eigen woonplaats, Nieuwdorp, kan aan de hand van praktijkervaringen aantonen, dat de geluidshinder reeel is. Verder heb ik, namens vele plaatsgenoten, be zwaar tegen de fluor-uitstoot van Hoechst, waardoor de gewassen in de vele kleine groentetuintjes wor den aangetast. Het gevaar van fluor voor het vee behoeft nauwelijks toe lichting. De heer L. van der Pol (Middel burg): „Aan de aan Hoechst eventu eel f te geven vergunning moet duidelijk het element van tijdelijk heid worden verbonden. Hoechst heeft in feite een half jaar lang de Hinderwet (art. 13) overtreden". Over de fluor-uitstoot: „Dat is niet alleen een economisch probleem, dat men oplost door de schade te laten vergoeden door degeen die deze aanricht. De mens is het einde van de voedselketen. Fluor, dat op gras is neergedaald, komt via het rund vlees dat wij eten, ook in de mense lijke spijsverteringsorganen terecht. Het hoopt zich in de botten op en werkt dan cumulatief. Wat de geluidshinder betreft: Er moet een geluids-meetpunt komen, ter hoogte van de kerk in Nieuw dorp. Geluid is rationeel meetbaar. Ik heb ook twijfels aan de mate waarin Hoechst zijn afvalstoffen zuivert die op de Westerschelde worden geloosd. Mevrouw Tina Kannegieter (Mid delburg) „Ik verzet mij tegen de vorm waarin de Hinderwetaanvrage is gegoten. Veel documenten in de zogeheten „legenda" zijn in het Duits gesteld en voor de gewone man niet leesbaar. Wat moet dat worden als een Japanse firma zich aan het Sloe vestigt? Worden wij dan verondersteld Japans te kunnen lezen? De uitstoot van SO-2 (zwa veldioxyde) bedraagt bij Hoechst momenteel 2200 kg per dag. Op meetpunt 6 bij Borssele is het al voorgekomen, dat de opgevangen hoeveelheid SO-2 het maximum van een door TNO gestelde richtlijn griezelig dicht heeft benaderd. Wat de fluor-uitstoot betreft: „Hierbij is wel degelijk de volksge zondheid in het geding. Een mij bekend toxicoloog uit AMSTERDAM heeft aangetoond, dat fluor ook bij geluidshinder reëel is. Verder heb eel af te geven vergunning moet bekend toxicoloog uit Amsterdam geringe concentraties kan leiden tof verkalking vain de botlten bij de mens en o.a. tot verhoging van de choleste rolspiegel iin het bloed. Vooral niet patiënten blijken zeer gevoelig voor fluor". De heer H. van Royen: „Is de Hinderwet wel het juiste uitgangs punt ten aanzien van dit soort be drijven? Er zijn levens-aantastende bezwaren in het geding. Het vuil dat wij zelf produceren blijft, aldus prof. dr. ir. W.J. van Beek (Delft) een aanslag plegen op het welzijn van de mens. De heer J.M. Bannink (Vlissin gen): „Door tijdelijk van de voor schriften van de Hinderwet af te wijken geeft gij, overheid, een slecht voorbeeld. Is het gek dat de jeugd uw wetten niet serieus neemt en zich ertegen afzet, als de over heid het zelf met haar eigen voor schriften op een akkoordje gooit? Wij krijgen de indruk, dat ten aan zien van de industrievestigingen (straks een derde fosforoven plus een fluorproducent als Pèchiney) al les al binnenskamers bedisseld is. Waarom koos u de tijd van 10 uur op dinsdagmorgen voor deze hoorzit ting uit? Mensen uit de omgeving van de fabriek die geen eigen ver voer hebben, zijn niet in staat om hier te verschijnen". De verschillende sprekers kregen een krachtig applaus. „De verleiding is groot om met u te discussiëren", zei burgemeester D. Roemers. „Maar ik zit hier om die wet uit te voeren. Wij zullen het geen er naar voren is gebracht in onze overwegingen betrekken". Het bestuur van de Vereniging Milieuhygiëne zei na afloop: „Hoechst hoeft van ons niet te ver dwijnen. Wij vragen alleen strenge voorwaarden. Komen die niet vol doende uit de verf dan zullen wij bij de Kroon in beroep gaan. Wie A zegt moet ook B zeggen". Dr. ir. Nijman: „Ik ben geschrok ken van de emotionaliteit rondom deze hele kwestie. Juristen praten over medische zaken en omgekeerd Wie is campetent om een Hinderwet- aanvrage te eboordelen? Ik ben zelf chemicus, maar als ik iets zin nigs over fluor wil weten moet ik een specialist op dat gebied raadple gen. Ook verondersteld men kwade trouw bij ons. Die documenten in het Duits bijvoorbeeld. Wij hebben die, hoewel de wet dit niet vraagt, als „extra's" overgelegd, naast de vereiste stukken, die uiteraard wèl in het Nederlands waren gesteld". „Voor onze vestiging in het Sloe hebben wij ons gebaseerd op de condities zoals die gelden in Rijn- land-Westfalen, een heel wat ongun stiger gebied dan Zeeland, met zijn geweldige ventilatie. Een uitstoot van 2200 kg SO-2 per dag komt overeen met hetgeen 4000 schoorste nen van woonhuizen waar met olie wordt gestookt, op een winterse dag in de lucht brengen. Het zou dan ook zinnig zijn als men op dat bewuste meetpunt 6, waar de SO-2 neerslag zo groot is, de schoorstenen van de huizen eens onderzocht. Het bewuste meetpunt ligt zes kilometer van onze fabriek af". Op de vraag of een chemische fabriek voor 100 procent „schoon" kan werken, zei dr. ir. Nijman: „In theorie is dat mogelijk, maar in de praktijk zou het alleen toepasbaar zijn als de gehele concurrentiefactor uit onze economie verdween en wel internationaal. Het zou het produkt overigens ongehoord duur maken. Een zuivering van 98 naar 99 pro cent kost bijna evenveel als een zuivering van 0 tot 98. Die laatste procenten doen het hem". (Vervolg van pagina 1) Alvorens gisteren met de behamde. ling van het wetsontwerp zou wor den verder gegaan, werd gestemd over het voorstel Geurtsen-Van de Ploeg (PvdA). Voor het zover was lanceerde drs. Boersma (AR) een frontale aanval op mr. Geurtsen. „Ik neem het de VVD hoogst kwalijk dat zij geen behoorlijk overleg met de regeringspartners heeft gepleegd. Ook in een coalitie-samenwerking gelden fundamentele democratische spelregels. Onbegrijpelijk, dit on- confessionele optreden van de WD, zei Boersma. Hij vond dat de libera len geheel verantwoordelijk zijn voor de politieke consequenties die uit haar optreden kunnen voortvloeien. Het amandement Geurtsen-Van de Ploeg, dat de spanningen in het kamp van de regeringspartijen blootlegde, werd met 63 tegen 59 stemmen aan genomen. Tegen stemden alleen de Anti-Revolutionaire partij, CHU en de KVP, nu zonder dr. De Meyer, Deze laatste verklaarde dat hij het voorstel Geurtsen steunde omdat dit geheel lag in de lijn die hij ais staats secretaris van Sociale Zaken voor democratisering van de PBO had ge volgd. Na uitslag voor de regering en de grote confessionele partijen negatieve stemming, liet minister Roolvink we ten dat verdere behandeling van het wetsontwerp geen enkele zin had. Hij deelde mee dat de regering ervoor zal zorgen dat het gehele wetsont werp zal worden ingetrokken. Later zal, na rustig beraad, een advies aan dé Sociaal Economische Raad wor den gevraagd over wat nu verder te doen staat. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) GOES De liturgische werkgroep in de parochie Goes zal zich in de eerstvolgende vergadering gaan be zighouden met de vraag of het wen selijk is het eerste weekeinde van iedere maand één of meer vieringen te houden met doop. Deze zouden dan in de plaats moeten komen van de doopdiensten zoals die nu op zon dagmiddag worden gehouden. DEN HAAG (A.N.P.) De Mc Laren-renstal, niet vertegenwoordigd bij de Grote Prijs van België, die zondag werd verreden, wegens het verongelukken van directeur-con structeur Bruce McLaren, zal blijven voortbestaan. De Nieuw-Zeelander kwam vorige week om het leven bij een proefrit van een nieuw type ren- wagen. Besloten is de renstal niet te liqui deren en in te schrijven voor de eve nementen geldend voor de wereldti tel der coureurs. Voor de Grote Prijs van Nederland, die voor zondag 21 juni op de agenda staat, zijn twee wagens van de Mc Laren-renstal aangemeld. De Nieuw- Zeelander Denis Hulme, oud-wereld kampioen, en de Italiaan Andrea de Adamich, zullen de wagens rijden. Vaststaat ook dat de Amerikaan Andretti, die vorig seizoen zijn in schrijving niet gestand kon doen, naar Zandvoort komt. Andretti, die slechts drie wedsitrijden in Europa zal rijden, heeft officieel bevestigd dat hij met een Sto March-Special zal uitkomen. (nu nog aantrekkelijker voorwaarden) Kijk hoe u bij Van Lanschot kunt sparen en vergelijk dat eens met wat u nu hebt! (J zult zien: bij Van Lanschot maakt u gemakkelijk méér rente van uw geld. Daarvan kunt u profiteren, wèar u ook woont Want storten en opnemen gaat ook eenvoudig per pro. Eerste inleg f 100,- of meer. Bijstortingen en opnamen vanaf f 25,-. Per maand is tot f 1.000,- direct (zonder opzeg ging) beschikbaar. Het gehele tegoed is direct beschikbaar voor belastingbetaling, aan koop onroerend goed, auto en effecten. In alle andere geval- lengeldteenopzegtermiinvan slechts 2 weken. Eerste inleg, verdere stortin gen en opnamen vanaf f 100,-. Per maand is tot f 1.000,- di rect (zonder opzegging) be schikbaar. Het gehele tegoed is direct beschikbaar voor ef fecten. Overigens geldt een opzegtermijn van slechts 3 maanden. Voor bedragen vanaf f1.000,-. Keuze uit vaste termijnen van 1, 2, 3, en 5 jaar. De rente is jaarlijks opeisbaar. Rente: 1 jaar vast 7% - 2 jaar vast 7 1/4% - 3 jaar vast 7 3/4% - 5 jaar vast 8 1/4%. Eerste inleg, verdere stortin gen en opnamen vanaff250,-. Per maand is f 1.000,- direct (zonder opzegging) beschik baar. Het gehele tegoed ia direct beschikbaar voor effeo- ten. Overigens geldt een op zegtermijn van slechts 6 maanden. Een eerste bedrag stort u bi] een van onze kantoren of spa ar agentschappen, óf u maakt het over per giro (ver meldt u daarbij de rente'die u kiest). 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Tel. (04100) 22321. Postgiro 1117570. Eindhoven, Keizersgracht 17, Limburglaan 20A, Tel. (040) 27442, Postgiro 1130570. Tilburg, Stationsstraat 17, Tel. (04250) 38745, Postgiro 1140570. Vught, Van Voorst tot Voorststraat 1, Tel. (04100) 34775, Postgiro 1104500. Affiliaties: Amsterdam: Vermeer Co Den Haag: Staal Co Roosendaal: J. Luykx MIDDELBURG Het beeld van een voortdurend personeelsverloop bij de staf van de stichting Zeeland, vervult het college van G.S. in deze provincie met zorg. „Naast de direct aanwijsbare financiële consequenties van een dergelijk personeelsverloop speelt immers mee, het continuïteits aspect in de functievervulling". Dit antwoorden G.S. van Zeeland op vragen die onlangs gesteld zijn door de statenleden Dusarduijn en Van Bennekom. Gevraagd naar de oorzaak van het personeelsverloop vestigen G.S. de aandacht op de ervaringsregel, dat vele jonge academici, werkzaam bij een instituut van vrij geringe om vang als het provinciaal opbouwor. gaan, na een relatief kort dienstver band weer vertrekken, met het oog op positieverbetering. „Aan het bezwaar van de te ge> ringe salarissen gaan wij zonder meer voorbij, aangezien hiervoor landelijke (rijks-)normen worden gehanteerd", zo deelt het college mee. Terloops wordt in antwoord op de vragen van de heren Dusarduijn en Van Bennekom nog meegedeeld, dat op dit moment een administratieve medewerker van de stichting Zeeland in onderhandeling is over een nieuwe werkkring. De oorzaak van de muta ties ook die van de heer A. L. Borst, adjunct-directeur van de stich ting Zeeland is naar de mening van G.S. gelegen in positieverbete ring. Op een vraag van de statenleden of het geen tijd wordt om de gehele pensoneelssituaitie bij de stichting Zee land aan een onderzoek te onderwer pen, zeggen G.S.: „Dat behoort tot (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Binnen enke le weken zal Zeeland, na een on derbreking van dertig jaar, weer door de lucht met de randstad ver bonden zijn. Vanaf het nieuwe vlieg veld Midden-Zeeland, dat as. za terdag door de commissaris der ko ningin, mr. J. van Aartsen wordt geopend, gaat de NV Nationaal Vliegtuigbeheer een geregelde vlieg- dienst onderhouden tussen Amster- dam-Rotterdam-Arnemuiden en Lil le in Noord-Frankrijk. Tweemaal daags landen en star ten de vliegtuigen welke in deze geregelde diensten zijn opgenomen. De tweeomtorige machines, ge schikt voor het vervoer van elf personen, zullen ook vrachten ver voeren. Voor chartervluchten wordt er permanent een klein vliegtuig op het veld gestationeerd. Hoewel klein van omvang, wordt het vliegveld Midden-Zeeland toch een echte luchthaven, waar men een stationsgebouw zal vinden met o.a. een restaurant, een terras en een winkel waar belastingvrije ar tikelen worden verkocht. Ook ko men er een hangar en een repara tiewerkplaats. Door zijn gunstige ligging zal het vliegveld ook voor het toerisme perspectief bieden. Het bevindt zich namelijk dicht bij het Zeeuwse re creatiegebied aan het Veersemeer en de Walcherse kustgebieden. Bij de officiële opening van het vliegveld zal, zoals bekend, door een aantal lichte vliegtuigen en zweefvliegtuigen worden gedemon streerd. Men verwacht vliegtuigen uit heel Nederland. Het vliegveld Midden-Zeeland is tot stand gekomen door een initia tief van het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel, welke een stichting in het leven riep om in het belang van de industriële en recreatieve ontwikkeling van de provincie, een luchthaven tot ont wikkeling te brengen. Het provinciaal bestuur van Zee land verleende financiële steun, evenals het bedrijfsleven in midden- Zeeland. Het vliegveld werd aan gelegd door de Koninklijke Neder landse Heidemaatschappij naar een ontwerp van het architecten- en in genieursbureau F. C. de Weger uit Rotterdam. Het veld meet 150 bij 800 meter. Behalve voor zakenreizen door a aijfsleven en voor de ge- vluchten, wordt het vlieg, veld ook gebruikt door d« viïer. ciuo cue nier ■aar thuishaven heeft gevonden. vliegclub k ijgt een eigen han gar. de competentie van algemeen en het dagelijks bestuur van het provinciaal opbouworgaan. De beide vragenstel lers maken zelf deel uit van het al gemeen bestuur. Het zou wellicht in de rede liggen dat zij deze kwestie althans in eerste aanleg in het algemeen bestuur ter sprake zouden hebben gebracht". (Van een onzer verslaggevers) GOES Er is nog steeds geen be slissing genomen of de deride ver dachte van de op 19 december van het vorig jaar gepleegde bankoverval op de Nederlandse Credietbank in Goes, de 25-jarige H. D. uit Yerseke, aan de Nederlandse justitie zal wor den uitgeleverd. Zoals reeds eerder gemeld Is met deze uitlevering een bedrag van ongeveer 30.000 gulden gemoeid en het ministerie van Justi tie zou dit bedrag te hoog vinden om H. D. naar Nederland te halen. D. vertoeft momenteel met zijn vrouw en kind waarschijnlijk nog in Oalifornië. Volgens de politie zou het niet al te veel moeite kosten om D. aan te houden. De officier van de ar- ronddissementsrechtbank in Middel burg, mr. Th. Lebret, zei weinig zin nigs te kunnen zeggen over een even tuele uitlevering van de bankrover. „Het is een departementale kwes tie en het is heel goed mogelijk dat de kosten hierin een grote rol spe len". Hoofdinspecteur J. L. de Rave van de Goese politie gaf te kennen nog steeds weinig waardering op te kun nen brengen voor het lange uitblij ven van de beslissing of D. al dan niet naar Nederland zal worden ge haald. „Een man, die zich schuldig maakt aan een gewapende bankover val en gebruik maakt van een in jectiespuit om de bedienden te ver doven, moet toch zonder meer zijn gerecht in het land ondergaan". In het eerstvolgende nummer van het politieblad zal een artikeltje van de heer De Rave worden gepubli ceerd, waarin hij voor zijn mening over deze zaak uitkomt. Inmiddels is een van de bankrovers al veroor deeld, terwijl de tweede een psychia trisch onderzoek ondergaat. (Van een onzer verslaggevers) GOES In navolging van vele an dere plaatsen in Nederland, bestaan ook in Goes definitieve plannen om Goes tot Oranje Vrijstaat uit te roe pen. Het initiatief gaat uit van de jongerensociëteit „Fyfan". De kabouters-in-spé zijm momen teel bezig met het op touw zetten van acties omdat zij er niet veel voor voelen om de Ganzenstad onvoorbe reid om te dopen in Oranje Vrijstaat. Verwacht wordt dot in de loop van de volgende week meer bekend zei zijn over de aard van de acties die de Goese kabouters willen gaan voe ren. WASHINGTON (ANP) Cassius Clay, de oud-wereldkampioen in het zwaargewicht heeft bij het opper ste gerechtshof van de Verenigde Sta ten beroep aangetekend tegen de be slissing dat hij zich niet naar het bui tenland mag begeven. Clay die in '57 weigerde in militaire dienst te gaan, wil in Canada boksen tegen wereld kampioen Jo Fravier (V.S.) (Van onze correspondent) KAPELLE Ie Kapelle-Biezelin- ge werd maandagmorgen de eerste veiling van groene kruisbesen van dit seizoen gehouden. Het aanbod was nog klein namelijk in totaal slechts 326 kg afkomstig van de leden van de veilingen in Kapelle en Goes. Er werd f 2.49 tot 2.61 per kg be taald voor deze primeurs van de ges- senoogst. Ze werden gekocht voor export naar Zweden. Ook de telers van groene kruisbes sen wachten op regen die dringend nodig is om de vruchten te doen groeien. Nu zijn ze nog erg klein en wegen ze weinig door de droogte hoewel de aanvoer toch bijna veer tien dagen later is don normaal be gint. Verwacht moet overigens worden dat het aanbod klein zal blijven want er hangt geen grote oogst aan de strui ken.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3