MARKEN MET MILJOENEN VERKWIST Draverijen met sterke bezetting VOORTZETTING FUSIEGESPREK kriskras- abnnement f40.- Extra plus 50% op de bus f 10. EL SHAFEI GEKLOPT München '72: een kater of recettes van de goodwill? Tennistoernooi in Bristol ZE MOETEN ER WAT VOOR OVER HEBBEN" Perschef Klein: „Ik ben dat geklets over de kosten beu..... OTTENBROS OP DERDE PLAATS f20- Van Dongen op transferlijst MISREKENING DEPRIMEREND voordelig uit met NS voordelig uit met NS 15 WOENSDAG 10 JUNI 1970 AMSTERDAM Het holst van de nacht. Hans Klein, de Olympische perschef van „München '72" in Amsterdam. Zijn fleurige stropdas heeft alle onberispelijkheid verloren, zijn ogen dragen een blik alsof ze in Mexico voor het laatst dicht zijn geweest, zijn voeten trommelen het ritme van uiterste verveling. Maar toch houdt hij braaf stand, Hans Klein, want hij weet drommels goed dat die schijnheilige nieuw tjesjagers, die met hun: „Trinken Sie etwas von mir" zijn loslippigheid trachten te versnellen, hem straks frontaal zullen aanvallen. „Hans" zullen ze dan vragen want het vliesje gereserveerdheid is allang gesmolen „vertel ons eens even hoe dat nu precies zit met die Spelen van jullie, want die landgenoten van je kwakken er aardig wat Marken tegenaan". En ze zullen hem uithoren over die vervelende oude kluizenaar, die het verdomde met zijn kapel weg te wezen omdat daar het een of ander stadion was gepland. Ze zullen hem vragen hoe dat is afgelopen met dat waanzinnige tentdak, waar de bond van belastingbetalers zich zo over had opgewonden. even over de totaalbedragen van Rome en Tokio, tien miljard en vijf miljard. Zijn wij dan niet zuinig. Wait Metsen dlie lua toch". Eigenlijk hebben ze allebei een beetje gelijk: de Duitser, die zijn pfenningen liever steekt in „Torte mit Slagsahne" en de Olympische struisvogels die de koppen in het zand steken omdat de waarheid zo schel is. Het zestiende glas bier. Hans Klein in de aanval Ze kunnen hem om een boodschap sturen. „Zullen we even eerlijk spel spelen? Oké. We stonden op 551 miljoen. Mooi bedrag, maar ze hebben ons bedon derd. We werden vals voorgelicht. Toen de werkelijke investeringen waren uitgerekend kwamen we uit op 1.582 miljard". „Mooie jongens zijn jullie", zeiden ze, die gooiden dat kostbare geld uit het raam. Maar zo lag het toch niet". Met het stijgen van de kosten steeg ook het onbehagen bij het volk. De room was er af. Het pro ject dat aanvankelijk tussen Isar en Donau met jubel wa onthaald, was nu d'e boeman. Slecht voor de good will, inderdaad:. Zelfs die dynamische Oberbürgemeisiter Hans Jochem Vo gels bekend: „De euparisohe roes is voorbij". Hans Klein, hij moet geen bier meer: „Dat werkt deprimerend. On ze „Preisspirale" (een kunstmatige prijsvraag om de topsporter een fi nancieel zetje te geven, red.) draai de de verkeerde kant uit. Een bond genoot voor de kwaadsprekers die de Olympische beweging met vuil bespoot. „Je praat toch tegen dovemanso ren. Ik kan die mensen niet meer wijsmaken dalt dlie eerste prijsopgave op een misverstand berustte. Het doet eigenlijk helemaal niet ter za ke. Het is toch gewoon idioot dat er steeds maar weer doorgedouwd wordt over de kosten. Per slot van rekening brengen de Spelen ons nog wat". Waarvan akte, Hans Klein. Het Olympisch dorp wordt na de uit- En tenslotte zouden ze hem de duimschroeven nog wat steviger aandraaien, om van de Olympische machinist te vernemen hoe het ge vaar van een crisis werd afgewend toen heel Duitsland de kop eiste van Willy Daume, het opperhoofd, dat wenste te regeren in die eenvoudige stijl die de goede oude Pieter de Coubertin had gedicteerd. Ja dat en nog een bende vernuftige vond sten zou hjj voor de kiezen krij gen. Dat is de loutering. Onafwend baar. De nieuwigheid is .geëxplo deerd, tussen het puin wordt naar bezinning gezocht en die is gevon den in de legende van de miljarden. Het geheim van de Olympische gok: een kater of recettes van de good will. Daarom is Hans Klein sluw Amsterdam in gelokt, hij kent im mers de cijfercombinatie van. de Olympische brandkast, hij weet waarom de Duitse sportbonzen de gesel van de publieke opinie trot seerden toen de Marken met miljoe nen tegelijk werden verkwist. Een bizar tentdak van tachtig mil joen een paar bruggetjes omdat de architect het zo mooi vond, dan vijfentwintig miljoen, een meer ter decoratie van het sportieve geheel van vijf miljoen. En hoe lichtzinnig was de vrijgevige burgervader Vo gel niet omgesprongen met stad's problemen. Kijk en dat was vreet- voer. Daar konden wel een paar pullen pils tegenaain worden gesme ten. „Want vragen zij zich af, is de Duitser wel gelukkig met deze krachttoer? Goed, ze zijn nog niet veirhonigend, de Miinohemairen, en helt bier klokt alleen per liter in Beierse buiken, kmöd'els wanden per kilo te gen magen afgevuurd, want „essen und trinken halt leib und seele zu- sammen." Het vijftiende glas bier. Hans Klein mortelt op. In zijn baardje pas gekweekt parelen grote zweetdruppels, zijn fieve oogjes draaien ongveer dertig graden. „Als vanouds hè? Wat de spelen waard zijö interesseert jullie geen barst, je smoest alleen maar over de kosten". Jazeker, hij is een beetje m zijn wiek geschoten. Hans Klein. Het miljardending schijnt een „Alp- traum" van de Duitse sport en de openbaarheid te worden. Ze zijn 't wel gewend de zaken groot en als heit effe kaïn grimdlich aain te pak ken. Een glaasje wijn is een soort bloemenvaas, het Oberwiesenfeld, waar Hitiers bruine horden eens marcheerden, werd met een paar ton dynamiet van zijin verleden ontdaan en het Olympisch symbool, een paar honderd meter hoge toren, is in ieder geval mooier als in Mexico, als in Tokio, als in Rome en noem maar op, maar dat het Olympisch budget met meer als de helft is overschre den, kijk dat gaat toch wel een beetje te ver. Afspraak is afspraak, nietwaar. De Duitsers lazen de prijsopgave in hun sportlijfblad, de Sport Illus- trierte, en stelden de vraag of Herr Generaal Sekretra Herbert Kunze zo nodig een schrijfbureau van 850 Mark moest hebben. „Sinds Mün chen weet dat het tot Olympische stad is gepromoveerd" orakelt Hans Klein „hoor je niks dan geouwehoer over de kosten die te hoog zijn. Dat komt m'n neus bijna uit. Wat moet het I.O.C. wel niet denken. Want dat is het enige dat de heren zo'n beetje doen. Ze weten precies wat ik giste ren gegeten heb en wat ik morgen op mijn brood krijg. Daar heb je het weer: de good will. Elk brokje beton fungeert te vens als brokje goodwill en de Olympische arbeiders willen in geen geval dat het zaakje in elkaar stort Kleiin: „Bespaar me we hebben al ellende genoeg gehad. We waren bijna onze (financiële) Sinterklazen kwijtgeraakt omdat Willy Daume voor hen niet langer acceptabel was. En waarom dan eigenlijk. Kijk eens De maquette van het Olympisch terrein: 1 Het Olympisch stadion voor 80.000 toeschouwers. De tent-achtige feedekking is van plexiglas opgehangen aan stalen palen. Z Sporthal, 3 Het Zwemstadion, 4 Wielerbaan, 5 Oefenterreinen. 6 Kleine sporthal. 7 Olympiatoren (298 meter hoog) met draaiend restau rant, 8 Theater. 9 Olympisch dorp (12.000 atleten). 10 Radio en T.V. centrum* 11 sportvelden, 12 station ondergrondse. 13 station bovengrondse. 14 par keerplaatsen. (ADVERTENTIE) In München wordt op het ogenblik hard gewerkt om de accommodatie voor de olympische Zomerspelen van 1972 op tocht van s wereld topsporters een tijd klaar te krijgen. Op de foto een kijkje in de in aanbouw zijnde grote sporthal die plaats aan 12.000 mensen gaat woonoord voor honderden mensen, bieden. Stadions en sporthallen kunnen de Duitsers ook best gebruiken en het overige wordt aangewend om het aam/zien vain die goedie sitiad Mümiohen te verhogen. Waaruit vloeit het geld dan binnen? Klein: „De staat dokt 50 procent van de totale kosten, Bayeam en München boimt meit die nest aveir de brug". Geen wonder dain natuurlijk dialt die Botnid van Belastingbetalers zich opwond over dat futuristische puntdak, want de regering kan dan wel heel gene reus centjes hebben aangeboden, de bevolking zal moeten uittellen. Klein: „Nou ja, ze moeten er toch wat voor over hebben". De overige kosten worden (hopein- lijk gedekt) door Duitse rugge- steuntjes als de Olympia-lotterie, die al aardig wat jaartjes meedraait, de Olympische Munt die moeizaam aan de man wordt gebracht en een vette vordering van de heren die enkele gebouwen later willen, ge bruiken als school. Dan is de put nog niet vol. Televisie, radio, en treebewijzen startten eveneens krui wagens met geld. Dain sluiten de deuren yam die brandkast. Hans Klein neemt nog een pilsje. Een kleintje. Voor de gezelligheid. UTRECHT (ANP) De besturen van de drie betalende verenigingen in Utrecht, DOS, Velox en Elink- wijk zijn maandagavond opnieuw bijeengekomen. Direct resultaat heeft de vergadering niet opgele verd. In de bijeenkomst, waarin lo vend werd gesproken over de be reidheid van de gemeente Utrecht om de helpende hand te reiken, bleek de financiële situatie het knelpunt. Het samengaan zal slechts mogelijk zijn wanneer de schulden van de verenigingen, in dit geval voornamelijk DOS en Velox, kunnen worden gedelgd. Ter oplossing van dit probleem heeft de directie van de jaarbeurs een initiatief ontwikkeld tot bijeen brengen van de benodigde financiën. De heer Kernkamp van DOS zei dat het slagen van de besprekingen af hankelijk was van het verkrijgen van financiën in de eerste plaats. Bovendien meende de heer Kern kamp dat de oplossing voor deze grote moeilijkheid snel moest wor den gevonden. Wanneer de clubs er niet in slagen de geldelijke proble men voor dit weekeinde op te los sen, zal de fusie voor het komende seizoen niet meer kunmen plaats vinden. Zouden de clubs, of buiten staanders, daarin wel slagen, dan zal de gemeente Utrecht zeer binnen kort een raadsvergadering uitschrij ven opdat de gemeentelijke afge vaardigden hun fiat aan de plannen kunnen geven. ANTWERPEN (ANP) Harm Ottenbros is in een internationale wielerwedstrijd in Stabroek (België) voor professionals derde geworden met 100 meter achterstand op de winnaar, de Belg Frans Verbeeck. De tijd van Verbeeck voor de 146 km bedroeg drie uur en 44 minuten. De uitslag was: 1 Verbeeck (Belg.) 3.44 2 De Witte (Belg.) 3 Ottenbros (Ned.) 7 Van Beers (Ned.) 14 Van Katwijk (Ned.) 22 Deelen (Ned.) 1 dagen I AbVb j uni-j uli-augustus 8 dagen Met een geldige Tiener toerkaart of een kriskras- a.bonnement 50% reductie op alle buslijnen, echter niet voor stadsvervoer. Voor de bootdienst Enkhuizen-Sta veren v.v. een zelfde reductie. (Van onze sportredactie) BREDA Mari van Dongen, re serve-doelman van de Bredase ere divisieclub NAC, heeft zich op eigen verzoek op de transferlijst laten plaatsen. De Graafschap heeft de 21-jarige Hairy van Buuren, de rechtsachter van SC Cambuur en het Nederlands militair elftal gecontracteerd. Van Buuren tekende een contract voor een jaar. Hij gaat de plaats innemen van de naar Go Ahead vertrokken Koenders. De Nijmeegse eredivisieclub NEC heeft de 22-jarige Theo de Jomg vain Blauw Wit gecontracteerd. De Jong tekende voor een jaar. (Van onze paardesportmedewer- ker) BERGEN OP ZOOM Op de renbaan „Kijk in de pot" komen aanstaande zaterdag 32 bekende dra vers aan de start in drie draverijen, waarvan de tweede in twee series wordt verreden. De winnaars komen daarna uit in een finalewedstrijd. Vervolgens kunnen de toeschouwers genieten van een draverij voor ama- trices en een vlakkebaan- en hor- denren. Hiervoor zijn dertien vol bloeds ingeschreven. In de eerste draverij komen uit: op 2060 meter Icecream, Hitzacker, Hea Westlandia, Hilly van Willy. Op 2080 meter: Irma van Carlos, op 2100 meter: Irma Buitenzorg, Happy Commerce. Op 2120 meter: Genter- prise Scott. Voor de tweede draverij (twee series) hebben ingeschreven: op 1760 meter Horse L, Fabiom, Himba A, Hanneke Tabor, Frelona en Dori- ta Hollandia. Op 1780 meter: Handy Mac, El Cid d'Aster, Electric Kinley, Gracia Petershof, Erota, Gamecock, Eddy Signal, Enny Six, Op 1800 meter: Gravin Rita W. In de derde draverij komen tegen elkaar in het veld: op 2080 mater Illya Kuryakin en Iris van Buren. Op 2100 meter: Goalgetter, Hout specht S, Helianitus en Guit. Op 2120 meter: Galanthis, Flits en Hino Contessa. Draverij voor amatrices: op 2100 meter Daizy H, Eric Kinley, Don Camillo, Filette Six, Egyptian Prin cess, Fabiola Norton, Blackfoot van 's-Gravenhoef en Black Hollandia. Op 2120 meter Cyrano Silk, Nessus, Amad Kinley en Retardataire. Op 2140 meter: Titi III. In de volbloedrennen komen uit: op 1800 meter: Fley Fella, Germa, ATLETIEK De atlteiekvereni- ging Sprint uit Breda houdt van avond nationale wedstrijden op het Sprint-sportpark. De wedstrijden be ginnen om zeven uur. Grizzly, Marika, Marwim, Melandsfs Idol, Orchidee, Pamir, Pillau, Sari- ka, Third Test, Torpille Star en Wild Cat. Naast het spannend element, dat de draf- en rensport als schouwspel levert, brengt de totalisator voor de goklustigen extra spanning. Voor hen, die een gokje willen wagen, volgt hierna een voorzichtige prog nose (door een deskundige uit de draf- en rensportwereld opgesteld). Eerste draverij: 1 Icecream, 2 Ir ma vain Canlos, 3 Irma Buitenzorg. Tweede draverij: 1 Hibma A, 2 Haininietoe Taibor, 3 Erota en Game cock. Derde draverij: 1 Illya Kuryakim, 2 Iris van Buren, 3 Goalgetter. Amatrices: 1 Egyptian Princess, 2 Titi III, 3 Don Camillo. Volbloedrennen: 1 Grizzly, 2 Tor pille Star, 3 Germa en Pillau. (ADVERTENTIE) Neem gratis een gast mee op reis. Op zaterdag of zondag in juni, juli en augustus. Net zo ver en zo lang als u. maar wilt. Het kost u nooit meer dan per persoon. BRISTOL (A.N.P.) De profs, semi-profs, onafhankelijken en de enkele amateurs, die vrijwel onafge broken over de gehele wereld tennis bedrijven, beginnen zich allengs in Engeland te verzamelen, waar in de laatste week van deze maand Wim bledon begint. Daarvan profiteren de kleinere traditioneel aan Wimble don voorafgaande toernooien, die voor tamelijk weinig geld op een sterke bezetting kunnen rekenen. Maandag begon in Bristol het „Wills open"-kampioenschap, met deelname van onder meer Newcombe, Stolie, El Shafai en Davidson. Allen begerig de zo zeer gewenste gewenning aan het gras zo goed mo gelijk te laten verlopen. Ismael el Shafei winnaar van het proftoernooi in Amsterdam verloor al in de eerste ronde. Tijdens zijn partij tegen de Amerikaan Jim Mcmanus kwam hij in de eerste set nogal ongelukkig te vallen, waarbij hij een enkelblessure opliep. De pijn verbijtend, zette hij door, won de tweede set, maar was uiteindelijk toch te zeer gehandicapt om ook de derde op zijn naam te brengen. Hij verloor met 68 61 46. De uitslagen zijn: Heren enkelspel, eerste rooide: Bill Bowrey (Austr.) - Jim Osborne (V. S.) 86 63; Fred Stolie (Austr.) - Patricio Connejo (Chili) 46 75 62; Owen Davidson (Austr.) - Roy Barth (V.S.) 62 63; Jim Mcmanus (V.S.) - Ismael el Shafei (Eg.) 86 16 64; Tim Gorman (V.S.) - Bremjitt All (India) 6—2 64; Jai- deep Mukerjea (India) - Ron Holm- berg (V.S.) 6—4 9—7; Cliff Drysdale (Z.A.) - Torben Ulrich (Den.) 62 4—6 7—5. Dames enkelspel, eerste ronde: Betty Stöve (Ned.) - Wandy Tomlin- son (Z.A.) 62 61; Lesely Hunt (Austr.) - Pam Teeguarden (V.S.) 64 64; Judy Dalton (Austr.) - Mevr. Drysdale (Z.A.) 1 6—1; Ka- thy Harris (Austr.) - Rita Bentley (G.B.) 64 46 62; Kerry Melville (Austr.) - B. Walsh (Austr.) 6—2 62.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11