Proefboerderij voor Zeeland en West-Brabant geopend Jeugddag in Kapelle Voorstel bouw basis- en kleuterschool in Goese Polder Ongeveer 20.000 drug-gebruikers Oppervlakte van 85 ha Wedstrijden voor brandweerkorpsen HENGEL WEDSTRIJD KANAALVISSERS Eerste aardbeien nit koudegrond aangevoerd Willem Teil" op schieting in Kwadendamme Motorrijder gewond bij aanrijding in Goes MISSIONARIS C. J. VAN DE BORGT OVERLEDEN Serie inbraken in Middelburg SCHATTING VAN DESKUNDIGEN: papier raor uw per Waar is de grens Haten Begrip STRANDFEEST TE WESTKAPELLE Voetbalwedstrijden in Kapelle KONINGSSCHIETING IN OUDELANDE DINSDAG 9 JUNI 1970 (Van een onzer verslaggevers) GOES Gisteren is in Colijnsplaat de proefboerderij De Rusthoeve aan de Noord Langeweg officieel geopend. De totale oppervlakte van deze boer derij bedraagt 70 ha. Na de ruilverkaveling komt er nog 15 ha bij. Het werkterrein van de proefboerderij is niet beperkt tot Zeeland maar bestrijkt ook West-Brabant. De nieuwe boerderij neemt de taak over van vier andere proefboerderijen, die respectievelijk in Bruinisse, Wilhelminadorp, Grijps- kerke en Ellemeet staan. De eerste voorbereidingen om een akkerbouw proefbedrijf voor heel Zuid-West Nederland te bouwen werden ongeveer twee-en-een-half jaar geleden op imdtialtdef van ir. J. D. Dorsit, secretaris van de stichting proefboerderijen Zeeland getroffen. De heer J. van de Zarnde. voorzit ter van voornoemde stichting, zei dat de vier inmiddels verkochte proef boerderijen hun nut overduidelijk hebben bewezen. Door de grote structurele veranderingen bleek echter, dat er behoefte was aan een schaalvergroting en de nodige aan passingen. Ir. J. W. Wellen, directeur-gene raal van de Landbouw uit Den Haag, betoogde dat de schaalvergroting al le aandacht van het ministerie heeft. (Van onze correspondent) KAPELLE Er is veel gezweet tijdens de brandweerwedstrijden za. terdagmiddag in Kapelle. De vereni ging van vrijwillige brandweren op de Bevelanden organiseerden haar jaarlijkse wedstrijden voor de aange sloten korpsen. Het werd een bijzon der geslaagd geheel. Er namen 22 ploegen aan de wedstrijd deel, 20 brandweerkorpsen uit de verschillen de gemeenten en 2 PTT-ploegen. Om half elf 's morgens had de ontvangst van de jury en andere ge nodigden plaats op het gemeentehuis van Kapelle door b. en w. van deze gemeente. Burgemeester Van Suyle- kom zei dat het hem groot genoegen deed dat deze wedstrijden in Kapelle worden gehouden, verder wees hij op het. belang van de teamgeest en het kweken van saamhorigheid onder de deelnemers. Even na een uur begonnen de wed strijden. Ze werden gehouden op de terreinen van de N.V. v. d. Have in twee objekten, weer onderverdeeld in twee banen. Een gefingeerde brand moest worden bestreden. Niettegen staande de warmte was het resultaat zeer bevredigend. De resultaten werden beoordeeld door een jury onder voorzitterschap van de heer A. Swieb te Vlaardingen en Chr. Janse te Vlissingen. Vrijdag avond zal tijdens een feestavond in „De Vroone" in Kapelle de uitslag van de jury worden bekendgemaakt. Om 8 uur begint er in „De Vroone" een show gevolgd door een brand weerbal met medewerking van het dansorkest „The Gold Stars" uit Ber gen op Zoom. Ondanks het streven naar grote lan delijke proefboerderijen, zei de heer Wellen het zievol te achten, dat er ook regionale proefboerderijen zijn. „Al was het alleen maar om dé op de streek afgestemde problematiek te verdiepen". De heer Wellen at tendeerde erop, dat niet alleen de aandacht geschonken dient te wor den aan de grote traditionele land bouwgewassen, ook is het noodzake lijk dat de kleinere landbouwgewas sen niet worden vergeten. Gedeputeerde J. F. G. Schlinge- mann zei de samenwerking tussen de georganiseerde landbouw en het pro vinciaal bestuur in hoge mate op prijs te stellen. „Naast de industriële ontwikkelingen in Zeeland zal de landbouw in onze provincie altijd een voorname taak blijven vervul len. De opening van deze boerderij is er weer een voorbeeld van." Wat de samenwerking tussen de stichting proefboerderijen Zeeland en het provinciaal bestuur betreft zei de heer Schlingemane dat het nog niet helemaal is wat het eigenlijk zijn moet.Hij hoopte dat de stichting en de provincie in de toekomst nader tot elkaar zullen komen. Ir. J. Prins sprak namens het ge organiseerde bedrijfsleven. „Ik ben blij dat deze proefboerderij uiteinde lijk tot stand is gekomen en ik hoop, dat alle mogelijkheden die dit be drijf biedt ten volle zullen warden benut." Burgemeester P. J, Evers van Kortgene meende dat, juist nu de landbouw in moeilijkheden verkeert er behoefte bestaat aain een degelijke voorlichting. Hij zei trots te zijn, dat de boerderij op het grondgebied van zijn gemeente staat. (Van onze correspondent) KAPELLE Er waren 63 deel nemers aan de vierde bekerwedstrijd van dit seizoen van de hengelvereni- ging „De Kanaalvissers" in Kapelle. De vangst was bijzonder matig. Sa men vingen de hengelaars 37 bo venmaatse en 10 ondermaatse vissen. Het puntentotaal was 3835. De uit slag was: 1 M. van Dalen 440 pnt.; 2 J. v. d. Vrie 340 pnt.; 3 S. P. Slab- bekoorn 265 pnt.; 4 C. C. Versluys 250 pnt.; 5 M. C. Rentmeester 235 pnt.; 6 W. Boel 220 pnt; 7 C. Zuidweg 196 pnt.; 8 C. Visser 190 pnt.; 9 Joh. Eversdijk 155 pnt.; 10 W. de Jager 140 pnt. De volgende bekerwedstrijd is op 4 juli. AMSTERDAM Prins Claus heeft maandagochtend de Internationale Brandweertentoonstelling in de RAI officieel geopend. Tijdens de rond gang was de prins kennelijk ge ïmponeerd door een vuurvast pak waarmee een brandweerman tegen de vlammen wordt beschermd. Lente 1970. Het is middag en de natuur ligt te soezen. Iedereen is gevlucht naar de koelte die alleen nog maar in huis is te vinden. Be halve deze man op zijn paard. Hij zit op z'n duizend gemakken op de brede rug van het paard. Het paard, dat traag stappend, uitziet naar de stal, waar het water voor hem klaar staat. (Van onze correspondent) KAPELLE Op de veiling in Ka- pelle-Biezelinge voerden maandag reeds verschillende telers aardbeien van de koudegrond aan. Ongeveer 2000 doosjes met 250 gram aardbeien waren er te koop. De goede kwaliteiten deden tussen 65 en 84 cent per doosje en de twee de kwaliteit werd verkocht voor 40 -62 cent per doosje. Er was veel twee de kwaliteit en wanneer er niet heel vlug regen komt moet worden aan genomen dat er veel tweede kwaliteit zal blijven dit seizoen terwijl boven dien de kilo-opbrengst erg laag zal blijven. Op de meeste bedrijven snakken de aardbeien naar regen. Bij warm en zonnig weer gaat het rijpingsproces bijzonder snel maar de vruchten groeien niet uit. De aanvoer van kas- aardbeien zal weldra tot het verleden behoren. Bij zoveel zon en zulke tem peraturen als op het ogenblik wordt alles tegelijk rijp. 77 (Van onze correspondent) KWADENDAMME De hand boogvereniging „Willem-Teil" van Kapelle organiseerde bij gebrek aan een eigen wip, haar schieting te Kwadendamme op de staande wip pen. Er waren 62 schutters van 13 verenigingen aanwezig. De uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel: J. v. Iwaarden Sr. van Victoria uit Kwa dendamme. Ie zijvogel; Jac. Smalle- gange van Zorgvliet uit Ellewouts- dijk, 2e zijvogel, Job. Koens van Vic toria uit Kwadendamme le bovenkal, Jac. Doene van Victoria uit Kwaden damme 2e bovenkal H. A. Mol van Jacoba van Beieren uit Goes, le on- derkal, F. Koens van Spes-Nostra uit Ovezande, 2e onderkal, Niet afge schoten, le klep, H. Koens van Spes- Nostra uit Ovezande 2e klep, Jac. de Baar van Willem-Teil uit Ovezan de 3e klep; G. Verheyke van Zorg vliet uit EHewoutsdijk. Meeste kleine vogels, Job. Koens van Victoria uit Kwadendamme, 5 stuks. Uitslag van de tweede wip: le hoofdvogel, H. Koens van Spes-Nos tra uit Ovezande 2e hoofdvogel, M. Mol van Edele-Handboog uit Oude- lande, le zij vogel, J. Korstanje van Spes-Nostra uit Ovezande 2e zijvogel, C. v. Weele van Juliana uit Oude- lande 3e zijvogel, Jac. de Baar van Willem-Teil uit Ovezande 4e zijvogel J. Korstanje van Spes-Nostra uit Ovezande le kal, M. Verdonk van Concordia uit 's-Heerenhoek 2e kal, W. de Wilde van Juliana uit Oude- lande 3e kal, G. Verheyke van Zorg vliet uit Ellewoutsdijk 4e kal, F. J. Ossewaarde van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdij'k. Meeste kleine vo gels, N. Schouwenaar van Juliana uit Ou'delande, 5 stuks. (Van onze correspondent) GOES De motorrijder J. R. uit Goes heeft een heupfractuur opgelo pen toen op de kruising Anjelier straat-Magnoliastraat in Goes een aanrijding ontstond tussen R. en een auto bestuur door C. E. van V. uit Goes. De oorzaak was een voorrangs- fout. (Van onze correspondent) KAPELLE Als sluitstuk van de viering van haar 75-jarig bestaan or ganiseert de Zeeuws Brabantse Turn kring zaterdag in samenwerking met de gymnastiekvereniging Olympia te Kapelle, de jeugddag voor jongens en meisjes, geboren in de jaren 1958- 1962. Voor deze dag, bestaat een record belangstelling. Niet minder dan 48 verenigingen vormen te zamen 131 wedstrijdgroepen met in totaal 3258 deelnemers. De wedstrijd bestaat uit een wandelpareours dat voor een groot gedeelte door de boomgaarden voert'en waarin 13 verschillende op drachten zijn uitgezet. De start van de wedstrijden, die al om 11 uur beginnen en tot ca. 17.30 uur duren, geschiedt vanaf de sport terreinen bij het gemenetelijk gym nastieklokaal te Kapelle. Op deze ter reinen zal ook de balonwedstrijd en de boetseerwedstrijd worden ge houden. Na afloop van de wedstrij den volgt het 'optreden van het duo De Vos met clownerie en de prijsuit reiking. (Van onze correspondent) HANSWEERT Donderdag is in Kampala in Oeganda in het Nami- lijanga-college overleden de uit Hansweert afkomstige eerwaarde broeder C. J. van de Borgt. Hij werd 76 jaar. Het was in Hansweert bekend dat broeder Felix een zware operatie had ondergaan. Naar alle waarschijnlijk heid is hij aan de ziekte, waarvoor bij geopereerd werd, overleden. Broeder FeHx is meer dan veertig jaar lang werkzaam geweest in Oe ganda, waarvan een groot gedeelte in Kampala. Zaterdagmorgen om half elf zal er in de parochiekerk te Hamsweert een plechtige gezongen uitvaartdienst worden gehouden. De eucharistievie ring zal worden geconcelebreerd door mede-missionarissen van broe der Felix. Er zal een korte predikatie worden gehouden door de voormalig apostolisch vicaris van Kampala, mgr. Wierts. (Van een onzer verslaggevers) GOES Indien de gemeente raad van Goes woensdag 17 juni met het voorstel van b. en w. ak koord gaat, zal binnen niet al te lange tijd een begin worden ge maakt met de bouw van een ze- venklassige basisschool en een drieklassige kleuterschool in de Goese Polder. Voor het stichten van de eerste onderwijsvoorzie ningen in het bouwplan Goese Polder heeft het college reeds on derhandelingen gevoerd met ver tegenwoordigers van het bureau drs. H. Schutter uit Den Haag over de bouw van de scholen volgens een type, dat Dura-Universeel-S wordt genoemd. De beide scholen kunnen zodanig gesitueerd worden dat tussen de kleuter- en de basisschool een ge meenschapsruimte kan worden ge bouwd, die tevens in de wijk een nut tige functie kan hebben. Volgens de tekeningen van de Dura-scholen heeft elke school bovendien zijn eigen gemeenschapsruimte. In het bouwplan wordit rekening gehouden met twee lokalen, dlie gro ter zijn dan 56 vierkante meter en be schikken over een aparte werkhoek. Deze lokalen zijn in een aparte vleu gel ondergebracht en eigenlijk be stemd voor de jongste leerlingen. Ook voorziet het plan in een aparte speel plaats voor de jongste leerlingen. Een en ander maakt het mogelijk om iin deze lokalen met speel-leerklassen te werken. Het college acht het noodzakelijk, dat als eerste aanzet van de scholen bouw in de Goese Polder, wordt overgegaan tot het bouwen van een zeven-klassige school voor basison derwijs en een drieklassige school, voor kleuteronderwijs. De desbetref fende scholen kunnen in het begin dienst doen als opvamgschölen. De kosten voor de basisschool bedragen f 921.000,-, die van de kleuterschool werden geraamd op f 447.000,-. Het college is ervan overtuigd, dat deze scholen beslist niet goedkoop zijn, maar het ziet geen alternatieve moge lijkheden om op redelijk korte ter mijn tot een schoolstichting in de Goese Polder te komen. Het college wil de raad verder voorstellen om een krediet van f 15.000,- beschikbaar te stellen voor het laten maken van een reoreartie- sta-uctuurplan voor de gemeente Goes. Voorts willen b. en w. een aan vullende subsidie verlenen tot een bedrag van f 66.621,- voor de restau ratie van de grote Maria MagdaLenia- kerk. Het college is van mening, dat hoe wel het aandeel van Goes in de in dustriële ontwikkeling van Zeeland positief beoordeeld wordt het toch onbevredigend is dat het nog voor uitgifte beschikbare havenindustrie terrein momenteel zeer gering is. Het bestuur van de voormalige gemeente Goes heeft reeds enkele jaren gele den aan het gemeentebestuur van Kattendijke verzocht te bevorderen dat Goes haar natte industrieterrein kan uitbreiden in noordelijke rich ting. Door een aantal onteigenings procedures is hier enige stagnering in opgetreden. Met de eigenaars van die betrakken percelen is nu overeenstemming be reikt over de vraagprijs vain de gron den. Het college is vam mening dat de vraagprijs vam f 1.610.000,- geaccep teerd moet worden oim het industrie terrein met 30 ha. uit te kunnen brei den. De financiering vain het geheel is verzekerd. Het college heeft de eigenaars namelijk bereid gevonden de eigendomsoverdracht gepaard te doen gaain met het verstrekken van een geldlening. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Via een niet afgesloten achterdeur hebben onbe kenden zich toegang verschaft tot de woning van P. J. K. aan de Oude Vlissingseweg in Middelburg. Uit een bureaulade werd een doosje met circa negen gulden vermist. Bij de familie W. P. V. aan de Gortstraat in Middelburg heeft men de achterdeur geforceerd. Alles werd doorzocht. Er wordt niets vermist. Uit een boot aan de Kleverskerkse- weg van de firma L. uit Middelburg werd 145 meter voedingskabel en an der materiaal ontvreemd tot een ge zamenlijke waarde van f 1200. Bij garage L. in de Gortstraat te Middelburg heeft men eveneens in gebroken en alles doorzocht terwijl enkele bureau's en kasten werden opengebroken. Er wordt niets ver mist. In alle gevallen stelt de re cherche een onderzoek in. OOSTERBEEK (ANP) Volgens een schatting van deskundigen zijn er in ons land ongeveer 20.000 ge bruikers van verdovende middelen, van wie negentig procent de minder gevaarlijke middelen hasjiesj en ma rihuana gebruiken. Een aantal hun ner bevindt zich in de gevarenzone Van de honderd gebruikers van ge noemde middelen zijn er tien, die ook andere middelen gebruiken. Van die tien zijn er weer een of twee in een situatie, dat zij hulp zoeken bij een zenuwarts of de een of andere hulp verlenende instantie. Deze uitspraken heeft drs. D. C. J. van Peype, socioloog en hoofd sec tie bijzonder sociaal onderzoek van het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, in Oos terbeek gedaan op een door het Ne derlands gesprekscentrum georgani seerde conferentie, gewijd aan het onderwerp „Het gebruik van Drugs". Deze inleider merkte op, dat de door hem gesignaleerde gebruikers van hasjiesj en marihuana deze ge bruiken zoals andere mensen alco hol en tabak. Het is fout het pro bleem van het gebruik van drugs te beoordelen vanuit het gehele veld van gebruikers, evenmin als het ge bruik van alcohol benaderd moet worden aan de hand van de 40.000 alcoholisten die in ons land onder behandeling zijn. Bij het bespreken van het vraag stuk van de verdovende middelen moeten wij spreken over die mid delen, die zich in de gevarenzone bevinden. Drs. van Peype vroeg zich echter af of wij hennep-produkten (hasjiesj en marihuana) niet zullen moeten accepteren als alternatieve middelen, waaraan wij moeten wen nen en die nauwelijks aanleiding ge ven tot zorgen. Hij waarschuwde er nadrukkelijk voor geen sancties te stellen op het gebruik van onschul dige middelen en daarbij de kans lopen veel grotere gevaren op te roe pen. Zo is de aanvang van een ingezon den stukje in de rubriek van 5 juni j.l. van de heren T. Langerwerf en P. Graafmans te Oosterhout, studen ten aan de pedagogische academie te Dongen, inzake die kerkelijke inze gening van de vriendschap van twee homo's. De heren verstaan schitte rend de kunst, woorden te schrijven, die „bekrompen normale" mensen niets wijzer maken- Het stuk omschrijft zaken, waar we gelukkig overheen zijn. De ho mo's worden in onze samenleving getolereerd, maar kunnen we niet voor hen doen. Verder zijn de nor male bekrompen" mensen zo spor tief tegenover de homo's, dat ze een stuk over hen, in hun blad op nemen, dat elk sexblad zou weige ren. Wanneer de homofiel in de samenleving getolereerd wil zijn en blijven, dan moeten de heren mens tegenover mens blijven en de rech ten van de normale mensen eerbie digen, en moeten ze niet zodanig in hun bekrompen homofiele wereldje opgaan, dat ze zich gediscrimineerd voelen, waarvoor ze de schuld op de bekrompenheid van de normale mensen afschuiven- Een kerkelijke inzegening, kan alleen en uitsluitend gevraagd en gegeven worden, aan twee normale gezonde mensen, naar lichaam en geest, en wel aan een man en een wouw, mits dezen voor nemens zijn om een gezin te stich ten, dus duidelijk om kinderen te gaan verwekken. Elke mens zonder uitzondering, die met deze twee mensen gelijk gesteld wil worden, moet ook aan het zelfde kunnen (de zelfde verantwoordelijke taak) kun nen voldoen. En dit is dan het antwoord op de vraag, waar is de grens, voor elk normaal weldenkend mens duidelijk gesteld. BREDA M. RASENBERG Als het dan toch nog zo ver zal komen, dat er een soort huwelijk zal komen tussen twee homofielen, ge steund en nog wel ingezegend door de katholieke kerk, dan lijkt mij dit toch wel een grote stap in de rich ting van het verdwijnen van het katholicisme. Het is niet christelijk andere mensen te haten. Ook niet de homofielen. Het zal echter de nog echte christenen de grootste moeite kosten om de leiders van de kerk, oiri hun zwakte niet te gaain halben. BREDA G J. v. G. Er is geen sprake van een homo fielen huwelijk - dat bestaat een voudig niet dus ook niet van een kerkelijke inzegening ervan. Wel is in discussie de vraag of en hoe de kerk haar zegen kan geven aan de serieuze vriendschap van twee ho mofielen. (redactie). In De Stem van 6 juni j-1. hebben we kunnen lezen dat homofiele vriendschap begrip vindt in de r.-k.- kerk- Is het niet een schandaal dat bisschoppen zich hiermee bezig houden? Was het niet beter dat schrot met een riek op te laden en te brengen naar een of andere wil dernis of oerwoud want daar horen ze thuis maar niet in onze maat schappij. BREDA J.B. (Van onze correspondent) WESTKAPELLE Op zaterdag 20 juni organiseert de VW Westka- pelle op het badstrand een strand feest. De spelen waarmee prijzen gewonnen kunnen worden zijn: schatgraven voor kinderen van 3 en 4 jaar; vlaggetjesrace voor kinderen van 5 en 6 jaar; zaklopen voor kinderen van 7 r.m. 10 jaar. Voor de diverse spelen kan men zich opge ven bij de badman op het badstrand en de V.V.V.-tent. V (Van onze correspondent) KAPELLE Vrijdagavond speel de op het gemeentelijk sportterrein een elftal van de Geref. Jeugdcentra- Ie in Kapelle-Biezelinge een voetbal wedstrijd tegen een elftal van de Chr Geref. Jeugdeentrale. De uitslag was 32 in het voordeel van de Chr. Geref. Jeugdeentrale. In Hein- kenszand speelde een elftal van ge- meentepersoneel van Kapelle een wedstrijd tegen het gemeenteperso- neel van Borsele. Deze wedstrijd eindigde met een 33 gelijke stand. (Van onze correspondent) OUDELANDE De handboog vereniging „Edele-Handboog" hield koningschieting onder haar leden op de staande wip. Er werd op punten geschoten en de heer L. Meyaard die al twee maal achteréén koning was schoot zich keizer met 14 punten. De opvolger in punten was de heer W. N. v. Liere die met 13 punten koning werd. Op 20 juni zullen beide heren hun vereniging vertegenwoordigen op de keizer en koningschieting te 's-Heerenhoek.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7